Αποστολέας Θέμα: Να μαθω κλημακες η οχι;  (Αναγνώστηκε 24010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να μαθω κλημακες η οχι;
« στις: 15/12/16, 17:31 »
Λοιπον.
Ξερω οτι κανονικα το σωστο ειναι "ναι"
Ξερω οτι ολοι θα πειτε "ναι"
αλλα ας το παζαρεψουμε λιγο βρε παιδια..
Δεν ξερω κλημακες γιατι
οσο πηγαινα ωδειο επαιζα απο πενταγραμο,οποτε επαιζα οτι νοτα εβλεπα και κλαιν,
τραγουδια μαθαινω απο ταμπλατουρες,οποτε κλαιν παλι,

Καποια τραγουδια τα βρισκω στοιχους-συγχορδιες,και μεχρι τωρα επαιζα "ξερες" πρωτες και κρατουσα το "μπιτ" και ξερω κανονιμα παιζω αναμεσα σε 1-3-5.

Δεν θελω να φαω τζαμπα ωρες να μαθω αν δεν χρειαζετε,ουτε να παιζω "τυποποιημενα"
δηλαδη που και που βγαινω απο την κλημακα και το τραγουδι αλλα εχει και αθτο το γουστο του.
Οποτε ποια ειναι η γνωμη σας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #1 στις: 15/12/16, 17:37 »
βασικά οι κλίμακες είναι η εξής μία....... η μινόρε η οποία είναι και ματζόρε, και την παίζετε και εκεί πάνω στην Μακεδονία την ξακουκουστή του Saved την χώρα :) Αν της αφαιρέσεις δυο νότες γίνεται η πεντατονική που έχουμε στην (βόρειο) ήπειρο/θεσσαλία. Νότιο ήπειρο-θεσπρωτία-άρτα/ανατολική θεσσαλία, ρούμελη/Μωριάς πάιζει και μια πιο περίεργη με + 2 νότες. (Ιτιά Ιτιά, κτλ)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #2 στις: 15/12/16, 17:59 »
Δεν ξερω ρε συ μαν.Δεν θελω να μπω στο τρυπακι 1-3-5.
Εμενα το μονο που με πορωνει ειναι το bass εε..το bit.
Ξες,γκρουβαρισμα και μπορει να μην με ακους οταν παιζω αλλα με νοιωθεις  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #3 στις: 16/12/16, 13:29 »
Αν δεν θελεις να μαθεις δεν
μαθαινεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/16, 13:31 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #4 στις: 16/12/16, 13:40 »
Ναι αλλα καποια πραγματα τα κανουμε γιατι ετσι πρεπει.
Εκει θελω να καταλιξω εξ αρχης και ειπα να το παζαρεψουμε.
Ποσο "πρεπει" να μαθω τις κλημακες;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #5 στις: 16/12/16, 14:07 »
Νομίζω ότι η ερώτηση που πρέπει να προηγηθεί είναι τι θέλεις να κάνεις με αυτές ή με το όργανό σου?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #6 στις: 16/12/16, 14:14 »
Αυτο που θελω να κανω με το οργανο ειναι..κεφι
να παιζω και να μου φτιαχνετε η μερα.
Δεν ξερω κατα ποσο μου χρειαζοντε οι κλημακες στο παιξημο μου,και γιαυτο σκεφτικα να ρωτησω ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #7 στις: 16/12/16, 14:28 »
Αν δεν ξέρεις εσύ ο ίδιος πόσο σου χρειάζονται πως είναι δυνατόν να ξέρουμε εμείς? :eee

Θέλω να πω το κέφι σου εσύ μόνο το γνωρίζεις πόσο μεγάλο είναι ή τι είναι αυτό που το δημιουργεί...

Τέλος πάντων...Αν νιώθεις την ανάγκη να παίξεις πράγματα που δεν μπορείς...π.χ οταν βάζεις ένα backingtrack και παίζεις μαζί του..ή να έχεις ένα χάρτη του οργάνου που να σε οδηγεί στην έκφραση σου και στο να εξωτερικεύεις τα συναισθήματα σου...και αν.....και αν.....(*υπάρχουν πολλά περισσότερα πράγματα που σου προσφέρει η γνώση των κλιμακών), τότε ναι πρέπει να μάθεις.Αν δεν σε ενδιαφέρει να εκφράσεις την μουσική που έχεις μέσα σου και όλα τα παραπάνω, αλλά σε ικανοποιεί ψυχικά να κάνεις μόνο covers, τότε άστο για αργότερα.
Δεν υπάρχει πρέπει...Η επιθυμείς κάτι ή δεν το επιθυμείς..είναι απλό.Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική...(οι κλίμακες)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/16, 14:46 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #8 στις: 16/12/16, 16:37 »
Αυτο που θελω να κανω με το οργανο ειναι..κεφι
να παιζω και να μου φτιαχνετε η μερα.
Δεν ξερω κατα ποσο μου χρειαζοντε οι κλημακες στο παιξημο μου,και γιαυτο σκεφτικα να ρωτησω ;D

αφού τις ξέρεις ήδη.... Τα κάλαντα δεν πάιζετε ?? Ε τα κλασικά κάλαντα των χριστουγέννων είναι η Ντο ματζόρε, άρα την ξέρεις. Τα κλασικά της πρωτοχρονιάς η Λα μινόρε. Το μόνο που πρέπει να θυμάσαι!  :D

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #9 στις: 16/12/16, 17:46 »
Αυτο που θελω να κανω με το οργανο ειναι..κεφι
να παιζω και να μου φτιαχνετε η μερα.
Δεν ξερω κατα ποσο μου χρειαζοντε οι κλημακες στο παιξημο μου,και γιαυτο σκεφτικα να ρωτησω ;D


αφού τις ξέρεις ήδη.... Τα κάλαντα δεν πάιζετε ?? Ε τα κλασικά κάλαντα των χριστουγέννων είναι η Ντο ματζόρε, άρα την ξέρεις. Τα κλασικά της πρωτοχρονιάς η Λα μινόρε. Το μόνο που πρέπει να θυμάσαι!  :D


Ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται να θυμάται.Η ντο ματζόρε με την λα μινόρε έχουν τις ίδιες νότες.

Ξέχασα να σου πω πιο πριν άλλο ένα σημαντικό λόγο που πρέπει απαραιτήτως να μάθεις κλίμακες.
Για να μπορείς να αυτοσχεδιάζεις όταν οι υπόλοιποι κάνουν διάλειμμα για τσιγάρο.

Π.χ
! No longer available


Ο πιθανός διάλογος στο τέλος μεταξύ του Bireli και του κυρίου με τα κόκκινα.
-"Αυτός ο διάολος που πήρες όλο ξεκούρδιστος είναι.....Πάλι ξεκωλόθηκες να ακούς debussy?"
-"Τα κανα σκατά έ?"
-".......Τι πάμε τώρα?"
-"Σκάσε χοντρέ"


ή όταν το όργανο σου ξεκούρδισε από την υγρασία.
! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/16, 19:37 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #10 στις: 16/12/16, 18:04 »
Εσένα Δημήτρη οι κλίμακες σου χρειάζονται όσο σου χρειάζεται και η ορθογραφία.. δηλαδή καθόλου.
Αν ο άνθρωπος είναι αληθινός, βρίσκει τρόπο να εκφραστεί χωρίς να χρειάζεται κανένα από τα δύο..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #11 στις: 16/12/16, 18:17 »
Αδριανε παντα μισουσα την ορθογραφια.Οταν σε αλλες χορες φτιαχναν τεχνολογια/τεχνογνωσια/αναπτηξη,οι Ελληνες μαλωναν αν το αυγο θα γραφετε με "υ" η με "β"
Δωστε μου λιγο χρονο να παω σπιτι να γραψω απο το κομπιουτερ και οχι απο την παντοφλα,να βαλω και κανα λινκ να σας εξιγισω τι φαση ειμαι για να δωσω πιο ξεκαθαρη εικωνα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #12 στις: 17/12/16, 00:12 »
Λοιπον.
Καποτε επαιζα σε μπαντα,επεφταν προβες καθε μερα και αν φταναν οι μπιρες στο ψυγειο,και 2 φορες την μερα.
Τα κομματια τα μαθενα οπως ειπα απο ταμπλατουρα και απο guitar pro,και χωρια που ο κιθαριστας μεγαλο ταλεντο τα εβγαζε με το αυτι και τα γραφαμε.Επηδει ηταν κομματια που τα ακουγα καθημερινα πριν πιασω μπασο,σε 2 μερες τα εβγαζα.
Μετα ξεκινησα ωδειο,εκει εμαθα πενταγραμο σε κλειδι φα,αλλα κυριως μου εδειχνε ο δασκαλος τροπους παιξιματος ετσι για την φαση.Εννοητε οτι τον πρωτο χρονο εκανα μονο ρυθμικα,και δεν χανω ευκολα τεμπο χωρις μετρονομο,αλλα εχω και μετρονομο για εξασκηση.
Στην συνεχια αρχησα να παιζω στην εκκλησια αλλα εκει με συγχορδιες τυπου στοιχοι και απο πανω τα γραμματα της καθε συγχορδιας.
Τοτε εμαθα ποια γραμματα ειναι ποια νοτα.Επηδει οπως ειπα δεν ξερω κλημακες,εβλεπα μια νοτα και την επαιζα συνεχεια|(εννοητε εβαζα και παυσεις η αλλαζα χρονους) σε γκρουβακι.
Να συμιωθει πως οταν καναμε προβες μαθενα τα κομματια σχετικα καλα,αλλα απο 5 ντοσιεδες με 100 υμνους ο καθενας,δεν μαθενωντε.Οποτε επι το πλιστον,ανεβενα επανω,μου δειναν ενα χαρτι με κατι που δεν ειχα οχι παιξει,αλλα ακουσει ποτε στην ζωη μου,και την εβγαζα ετσι.
Απο την μια μου αρεσει αυτος ο τροπος που παιζω,αλλα απο την αλλη μερικες φορες χανει το νοημα.Μετα ερχετε το αλλο.
Αν μαθω κλημακες και παιζω τα 1-3-5 που θα πρεπει να παιζω,θα αισθανομαι σαν κουρδιστο ρομποτακι που παιζω οτι ολοι και θα εχω το αγχος μην βγω εκτως,η να μην χαθω στην αλλαγη η το μετριμα,γιατι θα σκεφτομαι τις νοτες  που πρεπει να παιζω.Ενω ετσι θα κανω κανα σλαιντ,θα βγω λιγο εκτως,κανα γεμησμακι,θα βγει το κομματι.

Δεν λεω οτι δεν θα κανω το κεφι μου,γιατι το κεφι δεν ειναι μονο στο παιξιμο.Ειναι στο σκαλισμα,σεταρισμα,να ψαχνω με τον ενισχυτη να βγαζω αλλες χροιες,πλεων φτιαχνω και κανα μπασο,με εναν τυπα απο Αμερικη πανω στην κουβεντα,καταληξαμε να φτιαξει προενισχυτη για να τον παρω εγω και τελικα τον ετοιμαζει τωρα για την ΝΑΜΜ,με Αγγλο εχουμε κανει τεστ και φτιαξαμε χορδες με αλλιωτικο hex core και ακομα ολο και κατι σκαλιζουμε και δοκημαζουμε.Γενικα μου αρεσει ολο αυτο και περναω ωραια και στο τεχνικο κομματι αλλα και στο μουσικο,απλα ωρες ωρες νοιωθω "ελειπης" ως μουσικος,ενω αλλες νοιωθω χαλαρος και "κλαιν,θα βγει το κοματι και το γκρουβακι μου πηρε το μυαλο και αυτα ειναι τωρα γουστα".

Γιαυτο και με τρωει αυτο με τις κλημακες,εδω και πολυ καιρο.Μην κοιτατε που δεν ρωτουσα..

Βεβαια σημερα μηλησα και με τον δασκαλο απο τοωδειο,εχουμε κρατησει επικοινωνια και βρισκομαστε για καφε μια στους 10 μηνες και ειπε αν θελω θα μου δειξει τι φαση παιζει ετσι με τις κλημακες.

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #13 στις: 17/12/16, 11:18 »
φίλε μου Δημήτρη νομίζω σου λείπει κάτι.

Λοιπόν χρειάζεσαι κάποιον να σου τραγουδάει απλές μελωδίες, και εσύ να τις παίζεις στο μπάσο, κατευθείαν. ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΑ. Προσπάθησε να εξασκήσεις το αυτί σου.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #14 στις: 17/12/16, 11:40 »
Λοιπον.Αχηλαια.
Εγω λεω να το ξανασυζιτησουμε.
Τι θα ελεγες να μαθω κλημακες,να παιζω με 5 δαχτυλα στο δεξι χερι και να τρεχω και 50χλμ καθημερινα;  ;D

Οχι αυτι ρε φιλε.Ειμαι κουφαλογο.. :-X
Νταξ,ξεχοριζω ηχους πχ στο αμαξι η στην δουλεια στα μηχσνιματα οταν αρχιζει κατι να βαραει και ακουγετε πολυ χαμηλα,αλλα δεν πιστευω θα καταφερω να ακουσω νοτες και να τις αναγνωρισω.
Αλλα οκ.Θα το δοκημασω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #15 στις: 17/12/16, 13:03 »
Λοιπον.Αχηλαια.
Εγω λεω να το ξανασυζιτησουμε.
Τι θα ελεγες να μαθω κλημακες,να παιζω με 5 δαχτυλα στο δεξι χερι και να τρεχω και 50χλμ καθημερινα;  ;D

Οχι αυτι ρε φιλε.Ειμαι κουφαλογο.. :-X
Νταξ,ξεχοριζω ηχους πχ στο αμαξι η στην δουλεια στα μηχσνιματα οταν αρχιζει κατι να βαραει και ακουγετε πολυ χαμηλα,αλλα δεν πιστευω θα καταφερω να ακουσω νοτες και να τις αναγνωρισω.
Αλλα οκ.Θα το δοκημασω

δεν σου λέω να αναγνωρίζεις νότες, απλά να δοκιμάζεις στην ταστιέρα να βρείς αυτήν που ταιριάζει. Απλά στην αρχή, πολύ απλά.

να φανταστείς εγω ξεκίνησα με ωδείο κλασική κιθάρα, κτλ στάνταρντ διαδικασία, από όταν μου έδωσε η ξαδέρφη μου να ακούω το led zeppelin II εν έτει 1981, και έμαθα το ριφ του whole lotta love, απο τότε δεν κατάφερα να ξαναδιαβάσω παρτιτούρα. Πιο εύκολα μπορούσα να συνενοηθώ πλέον με τους γύφτους κλαριντζήδες παρά με κλασικούς μουσικούς.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #16 στις: 17/12/16, 13:19 »
Σωστός ο Πανικός.

! No longer available


https://www.youtube.com/watch?v=5x0f8gGjxbI
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 13:25 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #17 στις: 17/12/16, 16:47 »
Εχω παει με παρεα να παρουμε κανα πεινιρλι 1 το βραδυ και μεσα να εχει 5 απο δαυτους και να πινουν μπιρες,να βαρανε κλαρινο-ντεφι-τουμπερλεκι-ακορντεον και να τα κανουν γυρα τα οργανα,και ο ντελιβερας να κανει παραγκελιες και να παιρνει τηλεφωνο το αμορε και να κανει αφιερωσεις..ξες τι ειναι να πας για ενα πεινιρλι,να φας 3 να πιεις και 5-6 μπιρες και να φυηεις μετα 2-3 ωρες..αξεχαστη εμπιρια  ;D
Ομως ρισπεκτ γιατι ολοι τους ειναι μουσικαρες απο 5 χρονων..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #18 στις: 17/12/16, 17:46 »
Σαν να το βλέπω μπροστά μου το σκηνικό με τα πεϊνιρλί και τον άλλο με το αμόρε!!
Πέρα όμως από το ότι το έχουν στο αίμα τους, είναι και το μουσικό τους αυτί που σου έλεγε και ο panix πιο πριν.
Δεν ξέρω γιατί αλλά μου είχε σχηματιστεί η εντύπωση ότι έπαιζες με το αυτί αρκετά, αλλά είπες πριν ότι δεν το χρησιμοποιείς καθόλου.

Το αυτί είναι έτη φωτός πιο σημαντικό από τις κλίμακες που σε προβληματίζουν.
Ναι μεν γεννιέσαι με ένα επίπεδο αυτιού αλλά το εξελίσσεις κιόλας και μπορείς να το ανεβάσεις αρκετά επίπεδα.
Πιστεύω ότι άμεσα πρέπει να ξεκινήσεις να βγάζεις καινούρια πράγματα με το αυτί και μετά αν γουστάρεις τα τσεκάρεις και με την παρτιτούρα ή ταμπλατούρα  για να διορθώσεις ή συμπληρώσεις τα κενά σου.Αν και μεταξύ μας, όταν ήμουν και εγώ πιτσιρικάς 22-23 χρονών την έψαχνα με τις ταμπλατουρες αλλά γρήγορα διαπίστωσα ότι  ότι το 99.9% ήταν γραμμένα λάθος.Αργότερα, διαπίστωσα ότι και σε σοβαρά βιβλία με παρτιτούρες και πολλές φορές ακόμα και στα ίδια τα βιβλία των συγκροτημάτων που μελετούσα τότε, Dream theater, deep purple, symphony x κλπ έβρισκα πολλά λάθη με τα λιγότερα από αυτά στα βιβλία των theater.Είχα ξεκινήσει πιο πριν από τα βιβλία να χρησιμοποιώ πολύ το αυτί μου και τελικά κατέληξα να μην έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν.Έτσι κ'αλλιως και αυτοί με το αυτί τους τα γράφουν..Γιατί να εμπιστευτώ το δικό τους και όχι το δικό μου δηλαδή?Με τα χρόνια και την εμπειρία την παικτική σιγά-σιγά πίστεψέ με πως ότι ακούσω ή ότι δω το βλέπω πάνω στην ταστιέρα και καταλαβαίνω τι είναι και πως γίνεται..Και εδώ έρχεται όμως η χρήση των κλιμακών και της διατονικής αρμονίας.Χωρίς αυτά, με το αυτί μπορεί να έβγαζα αρκετά πράγματα, αλλά δεν θα έφτανα στο σημείο να καταλαβαίνω τόσο καλά τι ακούω και πόσο γρήγορα το καταφέρνω παικτικά και με τον σωστό τρόπο..Δακτυλοθεσίες κλπ.Από εκεί και πέρα αρχίζεις να βλέπεις το όργανο σαν μια ολοκληρωμένη συμμετρική κατασκευή.Κάθε καινούριος δρόμος(κλίμακα) και οι τρόποι του σου αποκαλύπτουν ένα καινούριο συμμετρικό σύστημα, που όχι μόνο είναι ανοικτό σε παραβιάσεις αλλά αυτές στις επιβάλει η ίδια η μουσική.
Ακόμα και σήμερα που παίζω με διάφορους, διαφορετικούς μουσικούς ανά καιρούς που μελετάνε από βιβλία τα κομμάτια τους βλέπω ότι κάνουν πάρα πολλά λάθη.
Αν και λιγότερα από το μεγαλύτερο ποσοστό που μαθαίνει να παίζει κυριολεκτικά από την φαντασία του...

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για μένα από το να παίζω αυτό που μελετάω μαζί με τους δίσκους...Μουσική είναι και οι νότες, αλλά είναι και αυτό που υπάρχει μεταξύ τους.Πάρε για παράδειγμα ένα Bend του Gilmour Και ένα bend του petrucci..Θα το βρεις γραμμένο με τον ίδιο τρόπο.Είναι όμως το ίδιο?Φυσικά και όχι.

Θα σου πω και κάτι άλλο σχετικά με τις ανησυχίες σου.Φυσικά και δεν είμαι αντίθετος στο να βάζω είτε εγώ είτε οποιοσδήποτε παίζω μαζί του, δικά του πράγματα στην μουσική.Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια και κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε.Πρώτα θα αποδώσεις τα ισχυρά μέρη των μελωδιών του τραγουδιού, είτε αυτά είναι απλοϊκά είτε περίπλοκα και αν κάπου έχει χώρο για σένα, εκεί να βάλεις ότι γουστάρεις αδελφέ, αρκεί να είναι σχετικό.Στο κάτω κάτω σε ακούει και κόσμος ο οποίος έχει μια εικόνα...ένα συναίσθημα, κάποιες μνήμες από το κάθε τραγούδι που θα του παίξεις..Αυτό πρέπει να το σεβαστείς.Αν δεν μπορείς να το σεβαστείς πάνε σπίτι σου.

Ρομπότ γίνεσαι κατά την γνώμη μου όταν κολλάς σε κάτι συγκεκριμένο για χρόνια και δεν υπάρχει κάτι άλλο να σε εκφράζει.Π.χ sweep picking arpeggios.
Το θεωρείς την μέγιστη τεχνική και νιώθεις μάγκας να παίζεις όλο και πιο γρήγορα.Δες για παράδειγμα μουσικούς όπως ο ζήρας.Άντε να βάλουμε και μια πεντατονική σε δεύτερη θέση και κάνα aiolian...έτοιμος ο δίσκος.Έλα να παίξουμε κάνα αγριλαμά(αργιλαμά το λένε μερικοί) με τρέμολα 32α και 64α η κάνα minor blues σε στυλ charlie christian ή ακόμα χειρότερα παίξε μας κάτι από joe pass ή wes montgomery ή django να δούμε αν θα παίξεις τα sweep τους ή αν θα γελάν και οι κότες.Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι ρομπότ σε κάνει η αντίληψή σου , η μουσικότητα που έχεις και όχι η γνώση..Αν η αντίληψη είναι περιορισμένη, και αυτό που θα παίξεις περιορισμένο θα είναι, όπως είναι η αντίληψη και οι κινήσεις ενός ρομπότ, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Sorry για το σεντόνι, ελπίζω να μην σε κουρασα εσενα η οποιον τα διαβάζει αυτά.
Τέλος, να δες ένα μέρος από μια συνέντευξη του χρηστου ζωτου, έχει πολύ πλάκα όπως τα λέει αλλά είναι σωστός κατά την γνώμη μου.
Μπορεί να μιλάει για παραδοσιακή μουσική αλλά αυτά που λέει ισχύουν γενικά.

! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 19:50 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #19 στις: 17/12/16, 18:43 »
 :-X
Τρωμαξα μολις ειδα την Ηλιαδα να ξετιλιγετε μπροστα μου..Αλλα το διαβασα :) ολο
Κοιτα.Δεν ειμαι και ο πιο δημιουργικος μουσικος..Γενικα στα παντα με κατατασω στον μεσο ορο των σνθρβπων.Ξες γυμνασιο με 13 ΤΕΕ με 18 διπλομα στα 18 αναβολη δεν πηρα,το μεροκαματο βγαινει με τα ιδροτα στα χερια και οχι το μυαλο,απο γκαφες να φαν και οι κοτες..
Αν μου πεις να γραψω δικο μου κομματι..κλαφτα Χαραλαμπε..πιστευω στα χαρισματα,και τα διακρινω στους ανθρωπους και δεν θα με ελεγα χσδισματικο στην μουσικη.Αλλα οταν χτυπαω τις χαμηλες..ωρε μαγκα μου..πορωση..
θα αρχησω λοιπον να ακουω και να παιζω,και οτι γινει.
Σαματι εχω και τιποτα να χασω;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #20 στις: 17/12/16, 19:02 »
Οπότε διαθέτεις όλα τα προσόντα για να προχωρήσεις στην ουσία των πραγμάτων.

Δεν έχεις μάθει στα έτοιμα.Είσαι χαμηλών τόνων και προσγειωμένος στην πραγματικότητα.Η ψυχή σου διψάει για μάθηση και μουσική και όχι καραγκιοζιλίκια.
Και τέλος πορώνεσαι με ότι καταπιάνεσαι.

Αυτά είναι τα βασικά θεμέλια που αν δεν τα έχεις, ότι και να κάνεις είναι άδειο, άχρωμο και περιττό.

ΥΓ. Λες σαμάτι έχω τίποτα να χάσω...Μην χάνεις χρόνο..Δεν μας ρωτάει για τίποτα...Ούτε να δίνεις στην ματαιοδοξία παραπάνω αξία από όση χρειάζεται.
 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #21 στις: 17/12/16, 19:23 »
Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσουν και τα ετοιμα γιατι θα ηταν ψεμα.Ολοι εχουμε λιγο το ετοιματζιδικο μεσα μας.Αλλα αν ηταν ευκολα ολα,δεν θα ειχε γουστο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #22 στις: 17/12/16, 19:33 »
Σου αρέσουν αλλά αλλιώς εκτιμάς το ένα και αλλιώς το άλλο.
Αλλιώς σε διαμορφώνει το έτοιμο και αλλιώς αυτό που δημιουργείς εσύ.

Αποσυνδεδεμένος grgdrep1411

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Μαθήματαω Κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 19/12/16, 20:28 »
Όπως έγραψα σε προηγούμενα, είμαι καινούργιος στην παρέα...
Ένας δάσκαλος (ιδιαίτερο) ακουστικής κιθάρας, για περιοχή Καλλιθέα, Αττικής, υπάρχει; Σε τι περιθώρια κυμαίνονται οι τιμές αμοιβής;
Δεν ενδιαφέρομαι να γίνω 'θρυλικός', ούτε 'κορυφαίος', αλλά από την αντίθετη πλευρά ενδιαφέρομαι να παίζω καλά για την παρέα μου.
Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά, ας γράψει το όνομα, και το κινητό του, (ή κάποιον τρόπο να επικοινωνήσουμε)
Ξανά σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον προσωπικό χρόνο, και την όποια ανταπόκρισή σας.


Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Να μαθω κλημακες η οχι;
« Απάντηση #24 στις: 28/12/16, 14:52 »
Δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω την ερώτηση, @saved
Ακόμα κι αν παίζεις αποκλειστικά με το αυτί, αυτό που σου ακούγεται καλύτερα είναι αυτό που ανήκει σε κάποια κλίμακα. Απλά, αν το ανακαλύψεις μόνος σου με το αυτί είναι σαν να ανακαλύπτεις ξανά τον τροχό, χάνοντας χρόνο, ενώ αυτά τα πράγματα υπάρχουν από αρχαιοτάτων χρόνων. Δεν θα ήταν καλύτερο να σου μάθει κάποιος πως να χρησιμοποιείς τις κλίμακες; Όχι απλά ποιες είναι, αλλά το πως και γιατί και που να τις παίζεις, ανάλογα με το συναίσθημα που θέλεις να βγάλεις από μέσα σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
22296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/05, 20:16
από VampireLestrat
7 Απαντήσεις
15267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 23:01
από Τζοαννα
11 Απαντήσεις
5071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 12:58
από dannnos
12 Απαντήσεις
6010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
12 Απαντήσεις
8034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/14, 23:37
από saved
10 Απαντήσεις
6308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 17:09
από KouloGiorgas
6 Απαντήσεις
9327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/16, 16:46
από guitarnikos
4 Απαντήσεις
7045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis
14 Απαντήσεις
12226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/18, 01:28
από Andrew Wires
0 Απαντήσεις
4994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/19, 14:54
από Ioannis Anastassakis