Αποστολέας Θέμα: Prs Κιθαρα και προτασεις!  (Αναγνώστηκε 5840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Prs Κιθαρα και προτασεις!
« στις: 08/04/09, 16:49 »
Λοιπον εχω μπερδευτει εντελως. Παρακαλω δωστε τα φωτα σας. Εχω μια cort z-4 αλλα 8ελω να την δωσω. Στον νου μου εχω την prs se custom . Κατα την γνωμη μου τρομερη κιθαρα.
http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&id=932

Το στυλ που παιζω ειναι ελληνικο ροκ και απο ξενα απο rhcp nickelback green day guns n roses, και που και που jazzακια οχι τπτ τρελο .
Πως σας φαινεται εχετε καποια αλλη στο μυαλο σας για την περιπτωση μου. οι telecaster  δν μου αρεσουν .....

 ??? ??? ???

Λεφτα κανα 500!!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #1 στις: 08/04/09, 20:52 »
κρατα αυτη που εχεις
και παμε καλυτερα για σουβλακια με τα 500 ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #2 στις: 09/04/09, 17:11 »
Στον νου μου εχω την prs se custom Το στυλ που παιζω ειναι ελληνικο ροκ και απο ξενα απο rhcp nickelback green day guns n roses, και που και που jazzακια οχι τπτ τρελο .

Είναι πάρα πολύ καλή κιθάρα και ταιριάζει πολύ και στο στυλ που περιγράφεις..
Μία από τις καλύτερες κιθάρες στα 500 και μία από τις καλύτερες μάρκες γενικώς.
Καλή πλατφόρμα, ευέλικτη αν ποτέ θελήσεις να αλλάξεις μαγνήτες και θα κρατήσει την αξία της αν/οταν θελήσεις να την πουλήσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος NickP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #3 στις: 09/04/09, 23:22 »
Την ίδια κιθάρα αγόρασα και εγώ πρίν λιγες μερες σε άλλο χρώμα.
http://www.dv247.com/invt/57103/

Έκατσε τέλεια στο χέρι μου, πολύ καλός ήχος και γενικά ποιότητα κατασκευής!
Αρκετοί γνωστοί μου που ασχολούνται χρόνια με ηλεκτρική την δοκίμασαν και δεν πιστεύανε οτι έκανε μονο 480 ευρώ!
Όχι επειδή την έχω και εγώ... αλλα στην προτείνω! Πολύ καλή επιλογή.. ίσως η καλύτερη στα λεφτά της!

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #4 στις: 10/04/09, 14:41 »
αυτη που λες εσυ κανει 500ε και τι διαφορα 8α εχει με αυτη που εχει 22 ταστα και οχι 24?

Αποσυνδεδεμένος NickP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #5 στις: 11/04/09, 10:18 »
Οι διαφορές τους είναι:

PRS SE Custom 24
Number of Frets   : 24
Neck Wood   : Maple
Neck Shape   : Wide Thin (φαρδυς και λεπτός λαιμός)

PRS SE Custom 22
Number of Frets   : 22
Neck Wood   : Mahogany
Neck Shape   : Wide Fat (φαρδύς και χοντρός λαιμός)

Εγώ επέλεξα την πρώτη λόγω του πιό λεπτού λαιμού! Όσο για τα 2 παραπάνω frets αφου μπορείς να τα έχεις... why not?

Όσο για τα χαρακτηριστικά κάθε κιθάρας να εμπιστεύεσαι μονο την επίσημη σελίδα της εταιρίας γιατι πολλά site γράφουν ότι να'ναι! Π.χ. στη δικιά μου γράφουν οτι το neck είναι μαόνι (mahogany) ενώ είναι κελεμπέκι (maple)!
Στο site της PRS:
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/09, 10:34 από NickP »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #6 στις: 11/04/09, 10:24 »
Οι διαφορές τους είναι:

PRS SE Custom 24
Number of Frets   : 24
Neck Wood   : Maple
Neck Shape   : Wide Thin (φαρδυς και χοντρός λαιμός)

PRS SE Custom 22
Number of Frets   : 22
Neck Wood   : Mahogany
Neck Shape   : Wide Fat (φαρδύς και λεπτός λαιμός)

Εγώ επέλεξα την πρώτη λόγω του πιό λεπτού λαιμού! Όσο για τα 2 παραπάνω frets αφου μπορείς να τα έχεις... why not?
Αναποδα.
Thin λεπτο μπρατσο, Fat χοντρο μπρατσο.

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #7 στις: 11/04/09, 10:33 »


NickP,

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εσένα (και φυσικά όποιον άλλον γνωρίζει) που την έχεις είναι, η διαφορά σταθερού καβαλάρη με το τρέμολο στην συγκεκριμένη κιθάρα. Δοκίμασες και τις δυο πριν την αγοράσεις?
Έχω την αίσθηση ότι με τον σταθερό, θα χει καλυτερο sustain αλλά βλέπω ότι δεν υπάρχουν βαγονάκια για ρύθμιση! πραγματικά μου κάνει εντύπωση το θέμα. Μήπως είναι σεταρισμένη για συγκεκριμένο πάχος χορδών? (μιας και συνεχως διαβάζω ότι με την αλλαγή πάχους χορδών θέλει σετάρισμα κλπ)
Ειδικά για την κατηγορία αυτή της PRS ψήνομαι πολύ καιρό να πάρω μία. (καινούργια ή μεταχειρισμένη)

Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος NickP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #8 στις: 11/04/09, 10:35 »
Ναι όντως έκανα λάθος τα έγραψα ανάποδα!
Διορθώθηκε τώρα...
Thanks για την παρατήρηση! :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #9 στις: 11/04/09, 11:56 »
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εσένα (και φυσικά όποιον άλλον γνωρίζει) που την έχεις είναι, η διαφορά σταθερού καβαλάρη με το τρέμολο στην συγκεκριμένη κιθάρα. Δοκίμασες και τις δυο πριν την αγοράσεις?
Έχω την αίσθηση ότι με τον σταθερό, θα χει καλυτερο sustain αλλά βλέπω ότι δεν υπάρχουν βαγονάκια για ρύθμιση! πραγματικά μου κάνει εντύπωση το θέμα. Μήπως είναι σεταρισμένη για συγκεκριμένο πάχος χορδών? (μιας και συνεχως διαβάζω ότι με την αλλαγή πάχους χορδών θέλει σετάρισμα κλπ)
Ειδικά για την κατηγορία αυτή της PRS ψήνομαι πολύ καιρό να πάρω μία. (καινούργια ή μεταχειρισμένη)


Έχω μια PRS SE με Soapbar (Ρ90) μαγνήτες και σταθερή γέφυρα. Γενικά δεν έχω καλές σχέσεις με το τρέμολο και πλέον το αποφεύγω. Πάντως έχω κι εγώ την εντύπωση ότι το sustain είναι μεγαλύτερο σε κιθάρες με σταθερή γέφυρα. Όσο για το intonation, εγώ έχω αλλάξει τη γέφυρα με μία Wilkinson/Gotoh με ρυθμιζόμενα μέρη ώστε να επιτυγχάνεται καλύτερο intonation. Η αλήθεια όμως είναι ότι και με την παλιά γέφυρα, το intonation δεν ήταν πολύ μακριά από το ιδανικό. Και αν βάλεις διαφορετικού πάχους χορδές, ένα σετάρισμα θα το χρειαστεί η κιθάρα ούτως ή άλλως, γιατί αλλάζει όχι μόνο το intonation, αλλά και το action, η τάση στο μπράτσο κλπ.

Εδώ πρέπει να προειδοποιήσω όσους φίλους σκέφτονται μια τέτοια μετατροπή (που είναι πολύ συνηθισμένη και δημοφιλής στις PRS) ότι δεν κάνουν όλες οι wraparound γέφυρες για τη συγκεκριμένη κιθάρα. Εγώ αγόρασα κατ' αρχήν μια σαν αυτή, αλλά όταν την εγκατέστησα συνειδητοποίησα ότι τα βαγονάκια ήταν πολύ ψηλά και ανέβαζαν το action σε βαθμό που η κιθάρα δεν παιζόταν με τίποτα... και όχι με την καλή έννοια... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/09, 16:16 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #10 στις: 11/04/09, 14:26 »
Απόλλωνα, είσαι πολύ κατατοπιστικός! ;)
(και απο κει πιάνομαι φυσικά.. ::))

Απ ότι κατάλαβα, θα ψάξω και στο φόρουμ αναλυτικότερα,
intonation: σωστές νότες (τονικότητα, αρμονικές) σε όλη την ταστιέρα
action: σχετίζεται με το ύψος των χορδών απο την ταστιέρα και άρα εύκολο παίξιμο, σωστό κλπ
τάση στο μπράτσο: σχετικά με την σωστή απόκριση του οργάνου και την αντοχή του στο χ΄ρονο.


Επίσης, φαντάζομαι ότι όλα αυτά που συνειδητοποίησες κόστισαν κάποια χρήματα και μετά απο δοκιμές!
Yπολόγισες τα specs των γεφυρών και μετά τ αποφάσισες?
(είδα ότι έχουν κάποιες πληροφορίες και διαστάσεις).

Έτσι αναρωτιέμαι αν αυτή η γέφυρα κάνει στην prs? Υπολογίζω ότι εφόσον είναι μασίφ το ίδιο αποτέλεσμα (stoptail) θα χει όπως η δικιά σου (η οποία btw πολύ είναι κομψή αν και το intonation ρυθμίζεται ανα δύο)
http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_bridges/1/Hipshot_Baby_Grand_Bridge/Pictures.html#details

Παράθεση
Εγώ επέλεξα την πρώτη λόγω του πιό λεπτού λαιμού! Όσο για τα 2 παραπάνω frets αφου μπορείς να τα έχεις... why not?


έχω την εντύπωση ότι αυτά τα 2 επιπλέον τάστα υποχρεώνουν τον neck μαγνήτη να πλησιασει (λίγο) προς την γέφυρα με αποτέλεσμα μια διαφορά στον στον ήχο (μπάσσα) και γιαυτό υπάρχουν και οι 22αρες (και πιθανότατα και για άλλους λόγους)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/09, 14:33 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #11 στις: 11/04/09, 16:47 »
Απ ότι κατάλαβα, θα ψάξω και στο φόρουμ αναλυτικότερα,
intonation: σωστές νότες (τονικότητα, αρμονικές) σε όλη την ταστιέρα
action: σχετίζεται με το ύψος των χορδών απο την ταστιέρα και άρα εύκολο παίξιμο, σωστό κλπ
τάση στο μπράτσο: σχετικά με την σωστή απόκριση του οργάνου και την αντοχή του στο χρονο.


Έτσι ακριβώς. Όλα αυτά αλλάζουν αν βάλεις διαφορετικού διαμετρήματος χορδές, ειδικά αν η διαφορά είναι μεγάλη, π.χ. αν πας από 9άρες σε 11άρες.

Παράθεση
Επίσης, φαντάζομαι ότι όλα αυτά που συνειδητοποίησες κόστισαν κάποια χρήματα και μετά απο δοκιμές!
Yπολόγισες τα specs των γεφυρών και μετά τ αποφάσισες?
(είδα ότι έχουν κάποιες πληροφορίες και διαστάσεις).


Eγώ δυστυχώς αγόρασα την πρώτη γέφυρα χωρίς να ψάξω τις διαστάσεις, γιατί από αυτά που διάβασα κάπου σχημάτισα την εντύπωση ότι ήταν κατάλληλη για την κιθάρα μου. Έψαχνα κυρίως τα Αγγλικά μαγαζιά και δεν κοίταξα από την αρχή την ιστοσελίδα του Stewart MacDonald, η oποία έχει αναλυτικές περιγραφές και διαστάσεις κάθε εξαρτήματος. Αναρωτιέμαι τώρα μήπως αυτή η γέφυρα ταιριάζει σε άλλα μοντέλα PRS SE τα οποία δεν έχουν flat top όπως η δική μου. Εν πάσει περιπτώσει, από τα λάθη (κυρίως) μαθαίνει κανείς. Έτσι κι αλλιώς η συγκεκριμένη γέφυρα δεν ήταν πολύ ακριβή και σύντομα θα πάρει την άγουσα προς το ebay, οπότε το χρηματικό κόστος θα ελαχιστοποιηθεί.

Παράθεση
Έτσι αναρωτιέμαι αν αυτή η γέφυρα κάνει στην prs? Υπολογίζω ότι εφόσον είναι μασίφ το ίδιο αποτέλεσμα (stoptail) θα χει όπως η δικιά σου (η οποία btw πολύ είναι κομψή αν και το intonation ρυθμίζεται ανα δύο)

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_bridges/1/Hipshot_Baby_Grand_Bridge/Pictures.html#details


Tην είδα και τη hipshot και από πλευράς διαστάσεων μού φάνηκε να είναι κοντά σε αυτό που έψαχνα, αλλά ομολογώ ότι το σχήμα της δεν με ενθουσίασε. Προτίμησα κάτι που κατά τη γνωμη μου ταιριάζει περισσότερο με το μινιμαλιστικό χαρακτήρα της κιθάρας (απλό flat top σώμα από μαόνι, μαύρα knobs, διακόπτης και μαγνήτες κλπ). H hipshot μού φάνηκε να έρχεται σε αντίθεση με αυτό το στυλ καθώς την είδα υπερβολικά εξεζητημένη και εκκεντρική, ενώ η Gotoh είναι πιο μαζεμένη και διακριτική.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Prs Κιθαρα και προτασεις!
« Απάντηση #12 στις: 13/04/09, 09:52 »
Χμμ!

Splendid!

Ευχαριστώ πολύ! :) :)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 09:08
από hot_sauce (φλουτσ)
147 Απαντήσεις
71897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 02:12
από Nicholson
145 Απαντήσεις
78597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 01:40
από Jezus
2 Απαντήσεις
26136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
7247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 00:54
από GiorgosVolos
17 Απαντήσεις
6014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
9 Απαντήσεις
4699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 14:40
από Κ.Dee
1 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23
7 Απαντήσεις
6281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/12, 16:37
από geopaok
2 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/20, 20:00
από mad_nassos