Αποστολέας Θέμα: αποψεις για epiphone les paul standard  (Αναγνώστηκε 6863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
αποψεις για epiphone les paul standard
« στις: 14/03/10, 13:58 »
γεια παιδια ..θελω αποψεις για  αυτη εδω την κουκξλιτσα..
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_1959_fcb.htm

επειδη λεφτα για gibson την αντιστοιχη δεν παιζουν ,πηγα καπου κοντα..
αλλα για πειτε μου αν καποιος εχει ασχοληθει με την συγκεκριμενη ή γενικα με epiphone ...


ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: αποψεις για epiphone les paul standard
« Απάντηση #1 στις: 14/03/10, 22:03 »
Ο gibsonας θα σου πει οτι δεν ειναι "gibson" στο φινιρισμα (δεν ειναι νιτρο αλλα πολυουρεθανη η κατι τετοιο) στο οτι δεν εχει binding επανω στα ταστα ενω δεν ξερεις και ποσα ακριβως κομματια ειναι το σωμα κτλ. Κοινως δεν ειναι πολυτελης κιθαρα. (Υποψην και η gibson studio les paul δεν εχει binding και τα κομματια στο σωμα παιζουν).

Εγω θα σου πω οτι θελει υπομονη για να πετυχεις μια καλη gibson studio σε αυτα τα λεφτα. Και θα πρεπει να τη δοκιμασεις. Οποτε αν οι gibson ειναι κιθαρες που θα πρεπει να ψαξεις για να βρεις μια καλη πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και για τις epiphone. Βασικα σιγουρα ισχυει και για αυτες. Ομως παντα οι gibson εχουν καποια +.

Αν θεωρεις οτι η ποιοτητα του ξυλου παιζει ρολο (σαν ειδος) τοτε με αυτη εισαι μεσα καθοτι εχει κανονικο maple καπακι και οχι φλουδα, μαονι στο λαιμο και οχι ο,τι περισσευει στο εργοστασιο και μαονι πλατη. Εμενα δε μου καιγεται και ιδιαιτερα καρφι για το ξυλο. Επιπροσθετα ακουγεται οτι κατα βαση τα εργαλεια που φτιαχνουν αυτην την κιθαρα (και τις νεες upgrade epiphone les paul) ειναι κατα βαση τα ιδια που κανουν τη slash epiphone les paul.

Δεν αποκλειεται. Και αυτη εχει κανονικο maple καπακι οπως επισης πρεπει να προσεξεις τη γωνια του headstock. Στις gibson les paul (και SG αλλα οχι explorer) ειναι 17 μοιρες. Στις tokai 18. Στις απλες epiphone les paul 14 μοιρες. Στις gibson explorer 12 μοιρες. Μερικοι λενε οτι επηρεαζει τις αρμονικες. Διαβασα ομως και ενα αρθρο το οποιο υποστηριζε αναλυοντας το με φυσικη οτι δεν επηρεαζει τον ηχο και οτι καποια τεστ σε ακροατες το επιβεβαιωσαν. Δυο σημεια προσοχης σε αυτο.

1) Αυξανει την ταση των χορδων αν η διαφορα σε δυο κιθαρες ειναι μονο αυτο. Προσεξε οτι ειναι πιο χρησιμο οσο κονταινει το scale του οργανου (π.χ. δες σε λαικα εγχορδα οτι η γωνια πλησιαζει τις 90 μοιρες ωστε να δωσει αρκετη ταση και να μην ειναι οι χορδες μακαρονια).

2) Θεωρειται οτι ειναι υπευθυνο για το γεγονος οτι οι λαιμοι των gibson σπανε συνεχεια. Αλλοι λενε οτι δεν ειναι οπως και οτι το οτι δεν ειναι ενισχυμενο εκει δεν παιζει ρολο. Τελος παντων στις epiphone δεν ακουγονται τοσο πολλα σπασιματα. Αυξανει και την τιμη αγορας στις gibson. Ο λαιμος θελει μεγαλυτερο καδρονι για να κοψεις ολοκληρο τετοιο κομματι με το headstock να γερνει τοσο πολυ. Στις epiphone δεν ειναι ενα κομματι αλλα ενωνεται στο τριτο ταστο οποτε κατασκευαζεται πιο φτηνα. Σε κιθαρες των 100 ευρω stratocaster ο λαιμος ειναι επισης ενα κομματι γιατι το headstock δεν εχει καθολου κλιση και το κοβουν ευθεια απο το ξυλο)

Τι μενει τελικα? Στις νεες αυτες epiphone θεωρειται οτι ειναι αυξημενο αλλα οχι στη γωνια 17 μοιρων της gibson. Μπορει να ειναι 15 η 16. Ενα βημα πιο κοντα.

Για μενα, θα το ηθελα αν κυνηγουσα μια vintage spec les paul. Να πω την αμαρτια μου θεωρω οτι η λιγακι αυξημενη ταση ειναι υπεθυνη για το αισθημα στιβαροτητας που δινουν οι gibson σε σχεση με τις epi (+πιο χοντρο λαιμο + μεγαλυτερα ταστα). Ωστοσο δεν το θεωρω εχεγγυο για τον  ηχο. Η "καλυτερη" les paul που εχω ακουσει (ως προς τι θα μου αρεσε εμενα σαν les paul ηχος) ηταν greco, ειχε 14ρα γωνια στο headstock πιθανον ουτε καν maple καπακι και φορουσε lugrand PAF των 300 ευρω. Τωρα την εχει ο telegun και της εβαλε gibson 57ρηδες (που εχουν ομοιογενη συροποιαστο ηχο συγκριτικα και τους μισω χα χα!).
Για την δε ταση των χορδων μια les paul gibson με 9ρες χορδες και πολυ χαμηλο action θα εχει πιο μικρη ταση απο οτι μια epiphone με 10ρες και ψηλο action και πιο ψηλα στενα ταστα για παραδειγμα. Θυμισου οτι ειπα "αν η διαφορα σε δυο κιθαρες ειναι μονο αυτο".



Τελικα αυτες οι epiphone ειναι η "σωτηρια" της epiphone για μενα στη συγχρονη εποχη απο πλευρας χαρακτηριστικων. Γιατι ειναι το original gibson σχημα (εκτος απο το headstock αλλα πρεπει να ειναι epiphone) κατασκευαστικα εχουν τα σωστα ξυλα (υποψην οτι το μαονι και της gibson και της epiphone αλλα και ολων των συγχρονων εταιρειων δεν ειναι το οριτζιναλ αλλα αλλο γενος...Βραστα. Ομως ειναι ομορφο! Το rosewood παλια ηταν βραζιλιανικο πανεμορφο. Και αυτο ξεχνα το σε ολες τις συγχρονες κιθαρες) και μαλιστα εχουν long tennon neck (που δεν εχουν οι gibson!!!εκτος και αν πας σε custom shop κτλ), gibson neck profile, gibson μαγνητες, σκληρη καλη θηκη, καλο φινιρισμα (faded που δε γυαλιζει) και γενικα δε λειπει τιποτα σε μια καλη τιμη. Οι αλλες προσιτες εταιρειες στερουνται των παραπανω. Δε βλεπω κανενα upgrade να χρειαζεται. Μεχρι και τα ποτενσιομετρα ειναι CTS.


Θα την επαιρνα αν εψαχνα τετοια κιθαρα. Θα παρηγγελνα απο μαγαζι που θα μου επετρεπε να τη γυρισω ακομη και αν απλα δε μου αρεσε και να παρω αλλη μεχρι να κατσει μια καλη. Μπελας αλλα τι να κανουμε. Οχι δε θα επαιρνα gibson studio αν με ενοιαζε το look γιατι μαρεσει το binding περα δωθε και τα φαντεζι καπακια για τετοια οργανα. Ναι θα επαιρνα gibson studio αν ηθελα nitro φινιρισμα και το 17ρι headstock και γενικα το real thing. Σε τετοια τιμη ισως απο Αγγλια. Και αν δε σου κανει μπορεις να την ξαναπουλησεις στην ιδια τιμη την gibson. Ωστοσο η epiphone θα χασει λεφτα. Τα μισα ισως!
Παρεμπιπτοντως η 1960 tribute εχει επιλογη neck profile και το ασσυμετρο ειναι πολυ ενδιαφερον!!!

Ανταγωνιστες:

1) μεταχειρισμενη gibson les paul studio. Η ασπρη εχει ταστιερα απο εβενο! :o
2) http://www.richardsguitars.co.uk/acatalog/Burny_RLG_Guitars.html κανονικο maple καπακι κανονικο σχημα μεχρι και το headstock γκαζατοι μαγνητες. Made in china. 14ρι headstock.
3) http://www.fretcity.com/shop/cart.php?target=product&product_id=359&category_id=57 Εδω στην εβαλα να τη δεις γιατι την εχει ανοιξει. Εχει κανονικο maple καπακι. Πολυεστερα πλαστικο φινιρισμα 14ρι headstock. Θες και τιμη. 220 περιπου απο musicstore.de η 330 με seymour duncan μαγνητες (αλλα δε λεει ποιους. Ρωτας. Η βαζεις οποιους θες με 100 ευρω διαφορα εδω που τα λεμε). Πολυ καλη κιθαρα σαν specs για τα λεφτα της. Ομως δεν εχει το original σχημα και φαινεται παντου.
4) http://www.tuscanyguitars.com/tuscany_rush.html Αλλη μια κινεζικη αποπειρα δημιουργιας les paul με ομορφο παρουσιαστικο και σωστο σχημα στο σωμα. Κομματακι ακριβη αλλα ομορφη.
5) http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wbcr.htm Παραπανω λεφτα. Δεν εχει maple καπακι δεν εχει καν φινιρισμα παρα λιγο νιτρο αλλα εχει φοβερο ξυλι ολιγον αλητεια look και burstbucker pro μαγνητες που αρεσουν σε πολλους. Καποια παραπονα για ταστα στο www.mylespaul.com ενω καπου πηρε και το αυτι μου οτι τα inlays αρχιζουν και σε αυτες και τα κανουν απο πλαστικο αντι για mother of pearl. Μπραβο gibson. Απο το κακο στο φθηνοτερο.



Αποσυνδεδεμένος Cr0wley

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: αποψεις για epiphone les paul standard
« Απάντηση #2 στις: 15/03/10, 16:28 »
γεια σας παιδια...
ψαχνομαι και εγω για αγορα κιθαρας και εχω καταληξει σε λες πολ....
tech21man επειδη απο την παραπανω αναλυση ειδα πως το κατεχεις το αντικειμενο...αν θελεις σχολιασε μου αυτην http://cgi.ebay.co.uk/Burny-RLG-85-LP-Style-Vintage-Lemon-Drop-Japanese_W0QQitemZ150373490262QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item2302f55e56

θελω ενα οργανο που να εχει τα specs της standard και πανω απο ολα να αξιζει τα λεφτα του στο 100%... ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: αποψεις για epiphone les paul standard
« Απάντηση #3 στις: 16/03/10, 13:10 »
Καλη ερωτηση. Εδω να σου πω οτι δεν το κατεχω απολυτα το θεμα, απλα εγκυκλοπαιδικα ασχολουμαι πολυ με τις les paul. Αλλος ειναι ο φιλος ο οποιος ειναι απιστευτα ενημερωμενος και μου εχει υποδειξει τις διαφορες και εχει αρκετες les paul. Εχω παιξει με αρκετες κοινες, studio εως custom και καποιες γιαπωνεζες, epiphone κτλ. Ολες μου αρεσαν για συγκεκριμενους λογους και καμια δεν ακουγοταν το ιδιο!

Δεν κατεχω μια, πολυ απλα γιατι για να μου αρεσει και να ειναι χρησιμη στον εξοπλισμο που εχω τωρα στο τελος απο τις πατεντες δε θα ειναι πλεον "les paul". Θα πρεπει να αλλαξω μαγνητες, ταστα, ηχο και τελικα θα εχω το look les paul αλλα οχι και πολλα απο τον παραδοσιακο χαρακτηρα της κιθαρας με πολυ μειωμενο playability. Αυτο να το σκεφτουν οσοι τις αγοραζουν μονο για το look...το οποιο ειναι βεβαια θεικο και κακα τα ψεματα ολοι θελουν μια. (να σκεφτεις εχω μια απλη epiphone les paul gothic με floyd rose και σχετικα παχυ λαιμο και ενω η κιθαρα ειναι λεπτη και 3,6 κιλα οταν παιζω με τη yamaha μου live πραγματικα δεν αντεχω να γυρισω ευκολα σε αυτο το σχημα. Με εκνευριζει το cutaway και η εργονομια. Αλλα ειναι πανεμορφες οι...λογοκρισια...και οταν παιζεις τα κλασσικα GNR και Gary Moore ε πρεπει να εχεις μια εκεινη τη στιγμη!!!).

Οσο για την Greco που μου εδειξες αν ειναι απο την καινουρια σειρα japan, πιθανον να μην εχει binding επανω στα ταστα (στο λαιμο θα εχει αλλα η standard θα εχει και επανω στα ταστα), δεν ξερω απο ποσα κομματια θα ειναι σωμα κτλ και το πιο πιθανο ειναι να μην εχει νιτρο αλλα πλαστικο φινιρισμα. Επισης οι Greco VH σειρα μαγνητων ειναι πλεον κλασσικη για τον "gibson-ατο" ηχο για τους καινουριους δεν ξερω.

Οσο για τις διαφορες που μαλλον εχει απο μια standard λογικα περιοριζονται σε αυτα, δηλαδη φινιρισμα, binding, διαφορετικοι μαγνητες και μαλλον το γεγονος οτι οι νεες gibson ειναι κουφωμενες μεσα για ελαφρυνση βαρους και θεωρητικα, αλλαγη στον ηχο.

Προσωπικα θα εψαχνα για παλλια μεταχειρισμενη Greco/Burny. Εχει ολα τα χαρακτηριστικα που εχει μια standard, φινιρισμα νιτρο (ετσι για να γυαλιζει και να μυριζει οπως η original. Σαν αισθηση.) και μαγνητες που αρκετοι vintagαδες "παραδεχονται" οτι ειναι καλοι.

Να μερικες πληροφοριες.

http://www.japanguitars.co.uk/burny%20info.html

Αν εχεις ορεξη εδω εχει παρα πολλα μαζεμενα χωρις να μπεις σε φορουμ που ο καθενας λεει οτι θεωρει σημαντικοτερο, ολιγον σκορπια!


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: αποψεις για epiphone les paul standard
« Απάντηση #4 στις: 16/03/10, 13:11 »
Αμαν burny ηθελα να γραψω για τη σειρα που μου εδειξες καπου μπερδευτηκα συγγνωμη!!! Ισχυουν ομως λογικα αυτα που ειπα!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:28
από Jezus
41 Απαντήσεις
13949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
17 Απαντήσεις
6366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 22:34
από Serviani
43 Απαντήσεις
11053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/09, 22:23
από johnD
6 Απαντήσεις
2803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:45
από kostasmel
0 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 10:45
από ntelos
7 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
11 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/10, 23:08
από sotto