Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στο δεξί  (Αναγνώστηκε 3162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ihatepujol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Πρόβλημα στο δεξί
« στις: 03/10/09, 14:50 »
Καλησπέρα κι από εμένα.
Η ερώτηση απευθύνεται μόνο σε όσους γνωρίζουν από προβληματικά χεράκια! Έχω σταματήσει μαθήματα εδώ και... 14 χρόνια. Σταμάτησα στην τρίτη μέση κατατακτήριες για άνω.. Αποφάσισα μετά από... πολλά χρονάκια να ξαναασχοληθώ καθώς την αγαπάω την ρουφιάνα πολύ! Εδώ τα πράγματα είναι κάπως... διαφορετικά. Δάσκαλος για κλασσική δεν υπάρχει. Μόνο για νέες μεθόδους με πένα και τέτοια τα οποία στην αναβροχιά είναι καλά αλλά δεν μπορώ να αφήσω την κλασσική σχολή εντελώς! Το θέμα είναι ότι μόνη μου μπορώ να κάνω μερικές ασκήσεις. Το πρόβλημα που έχω είναι μια τενοντίτιδα στον κεντρικό τένοντα στο δεξί η οποία όταν αλλάζει ο καιρός με ταλαιπωρεί και ένα μήνα τώρα που μελετάω είναι χειρότερα. Υπάρχει κάποιο βιβλίο να παραγγείλω με ασκήσεις για το δεξί σιγά σιγά δακτυλισμούς και τέτοια σχετικά?Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορώ να κανω τις βροχερες μέρες που νιώθω από τον αντίχειρα ως τον ώμο σαν παράλυτη? την ίδια αίσθηση έχω και στα δάχτυλα όταν παίζω μερικές φορές.
Ευχαριστω εκ των προτέρων!
υ.γ. όποιος προτείνει Pujol παρακαλώ να σκεφτεί καλά πριν το κάνει... το πρόβλημα της κιθάρας θέλω να λύσω, όχι της αυπνίας!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στο δεξί
« Απάντηση #1 στις: 03/10/09, 15:09 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας... :)

Δεύτερον, καταλαβαίνω απόλυτα τα ασθήματά σου για τον Pujol. Έχω περάσει κι εγώ από αυτή τη φάση.

Τρίτον, θα μού επιτρέψεις να διακινδυνεύσω μια διάγνωση ότι αυτό που έχεις δεν είναι τενοντίτιδα, ή τουλάχιστον ότι υπάρχει και κάποια άλλη πάθηση. Εκτός του ότι δεν υπάρχει κανένας τένοντας που να εκτείνεται από τα δάχτυλα μέχρι τον ώμο, μια τενοντίτιδα συνήθως δεν θα σού προκαλούσε συμπτώματα όπως μουδιάσματα κλπ, τα οποία παραπέμπουν σε προβλήματα νεύρων. Το πρώτο και κύριο που πράπει να κάνεις λοιπόν είναι να απευθυνθείς σε κάποιον που να μπορεί να σε εξετάσει και να διαγνώσει σωστά το πρόβλημά σου. Μετά θα μιλήσουμε για την αντιμετώπιση.

Καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στο δεξί
« Απάντηση #2 στις: 03/10/09, 18:07 »
Υπάρχουν γενικότερα ασκήσεις για το δεξί χέρι είτε συνδυαστικές, είτε αποκλειστικά για το δεξί χέρι.

Αυτό όμως που δε μπορώ να καταλάβω, είναι οτι ως κάτοχος βιβλίου pujol, (το οποίο και μου ήταν παντελώς άχρηστο: "Η σχολή της κιθάρας βιβλίο 2ο".Απο τα πιο τσάμπα λεφτά που έχω δωσει, οπου συνυπολογίζω κάποια 20€ που έφυγαν απο τη τσέπη. Αυτά τουλάγχιστον τα βρήκε κάποιος, και ελπίζω να μη πήρε pujol...) δεν πρόσεξα ποτε να έχει κάτι ιδιαίτερο.Οκ, τα 30'΄που άσχολήθηκα με το βιβλίο, πριν απο κάτι χρόνια, δεν είχε κάποια δυσκολία, ή κάποια βαρβαρότητα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ihatepujol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στο δεξί
« Απάντηση #3 στις: 04/10/09, 01:55 »
Καλώς σας βρήκα :)
Δεν μουδιάζει το άτιμο. Από τον πόνο δεν μπορώ να το κουνήσω. Σαν κάψιμο και δεν μπορώ να το κουνήσω γιατί μερικές φορές πονάει πολύ. Αλλά έχεις δίκιο Απόλλωνα πρέπει να πάω σε γιατρό και μάλλον να κάνω και καμιά φυσιοθεραπεία. Και μάλλον δεν θα έπρεπε να μελετάω κομμάτια δύσκολα αλλά απλές ασκήσεις. Βέβαια... με χαλάει! Ακούγεται παιδικό αλλά είναι η αλήθεια! Από δευτέρα ο γιατρός. Όσο για τον Pujol, Isnogood
έχω να δηλώσω ότι αυτό ακριβώς ήταν το πρόβλημα!!! Απολύτως κανένα ενδιαφέρον! Ένα κάτι, ένα σκέρτσο, κλείσε μου το μάτι και ρίξε ένα ακόρντο ρε αδερφέ...τίποτα!! Αλλά αν καταφέρεις να βγάλεις αυτό το βιβλίο τότε είσαι έτοιμος για επαγγελματίας. Θα μπορείς να παίξεις το οτιδήποτε ακόμα και αν σε σκοτώνει από την βαρεμάρα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα στο δεξί
« Απάντηση #4 στις: 09/10/09, 00:14 »
Μπορεί να είναι λίγο παλιομοδίτικο βιβλίο, αλλά το βιβλίο του Pujol μπορώ να πω ότι προσφέρει πολλά πράγματα όσον αφορά την τεχνική της κλασικής κιθάρας.. Πολύ στοχευμένο βιβλίο με ασκήσεις-φωτιά! Isnogood, αν το έχεις το 2ο βιβλίο ρίξε του πάλι μια ματιά γιατί νομίζω ότι το προσπέρασες άδικα αν και πιστεύω ότι για το επίπεδο, ας πούμε της μέσης, το 2ο βιβλίο είναι λίγο underqualified.. Καλύτερα να βρεις από κάπου το 3ο, αν νιώθεις ότι έχεις κενά τεχνικής και έχεις όρεξη να τα καλύψεις.. 

ihatepujol, και εμένα δεν μου άρεσε όταν διάβαζα τις ασκήσεις του, αλλά για να το ξεπεράσω έκανα το εξής.. Χώριζα τη διάρκεια της μελέτης σε 3 κομμάτια.. Το πρώτο ήταν φυσικά σκάλες, το δεύτερο ήταν η τεχνική και το τρίτο ήταν τα κομμάτια που έπρεπε κάθε φορά να διαβάσω.. Όταν τελείωνα με το πρώτο κομμάτι, ξεκουραζόμουν με κάτι ανάλαφρο.. Προσοχή όμως: Ανάλαφρο δεν σήμαινε ότι αρχίζω και παίζω ένα κομμάτι του 3ου μέρους της μελέτης, γιατί εκεί μπαίνεις στο πειρασμό να αφήσεις στην άκρη το 2ο μέρος και να πας κατευθείαν στο 3ο.. Ανάλαφρο σήμαινε ένα κομμάτι που είχα "τελειώσει" παλιότερα, σχετικά απλό και μελωδικό, και όταν ξεκουραζόμουν, "έμπαινα" στον Pujol.. Δεν ήταν ότι πιο ευχάριστο, αλλά η χαρά του να βγάλεις μετά από ένα μήνα, μια άσκηση του Pujol στη ταχύτητα που είχες βάλει στόχο όταν την πρωτοδιάβαζες δεν συγκρίνεται με τίποτα.. Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις προς Ηλιόπουλο μεριά, αλλά και εκείνες οι ασκήσεις ήταν το ίδιο βαρετές αλλά αποτελεσματικές.. Ο λόγος που οι ασκήσεις αυτές φαντάζουν (και είναι) βαρετές έγκειται στο ότι ότι δεν μπορεί να γραφτεί κάτι μελωδικό στις ασκήσεις τεχνικής γιατί θα πρέπει το αριστερό να παίζει εντελώς συμβατικά πράγματα έτσι ώστε ο εγκέφαλος να επικεντρωθεί στο δεξί.. Τι πιο απλό, συμβατικό και συνάμα βαρετό, από τις νότες της χρωματικής; Η χρωματική σκάλα όμως είναι η πλέον κακόηχη, οπότε μοιραία, όλες αυτές οι ασκήσεις είναι λίγο έως πολύ κουραστικές..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στο δεξί
« Απάντηση #5 στις: 09/10/09, 00:39 »
Μπορεί να είναι λίγο παλιομοδίτικο βιβλίο, αλλά το βιβλίο του Pujol μπορώ να πω ότι προσφέρει πολλά πράγματα όσον αφορά την τεχνική της κλασικής κιθάρας.. Πολύ στοχευμένο βιβλίο με ασκήσεις-φωτιά! Isnogood, αν το έχεις το 2ο βιβλίο ρίξε του πάλι μια ματιά γιατί νομίζω ότι το προσπέρασες άδικα αν και πιστεύω ότι για το επίπεδο, ας πούμε της μέσης, το 2ο βιβλίο είναι λίγο underqualified.. Καλύτερα να βρεις από κάπου το 3ο, αν νιώθεις ότι έχεις κενά τεχνικής και έχεις όρεξη να τα καλύψεις.. 

Το "πρόβλημα" με το βιβλίο είναι οτι γράφει,γράφει γραφει ατελείωτα πράγαμτα που είχε ήδη πεί με το καθηγητή μου.

Και όσον αφορά τεχνική, απλά "Βιρτουόζος Κιθαρίστας" του Κώστα Κοτσιώλη. Μίλια μπροστά. Συγνώμη αν γίνομαι απόλυτος, αλλά είναι απο τα βιβλία που τα διαβάζεις απο τη προκαταρκτική, μέχρι και την ανωτέρα, κατα τη προσωπική μου γνώμη.

Το προσωπικό μου πρόγραμμα μελέτης ήτν το εξής: Θα διαβάσω 2 ώρες την ημέρα. Τα πρώτα 40' τα είχα βαφτίσει ζέσταμα, όπου έκανα τις ασκήσεις που είχα τυποποιήσει να τα καλύπτουν όλα, και την υπόλοιπη μια ώρα και 20' διάβαζα τα κομματια. Αυτό, ήταν μελέτη εξετάσεων, μη το παρακάνουμε κιόλλας...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
20 Απαντήσεις
22081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 18:25
από gchoul
73 Απαντήσεις
30097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
19 Απαντήσεις
6350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:07
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 19:01
από norway
12 Απαντήσεις
5357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios
6 Απαντήσεις
6902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/10, 00:11
από SIFIS14
4 Απαντήσεις
2759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/15, 20:28
από AnimaPura