Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!  (Αναγνώστηκε 42849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #75 στις: 14/05/09, 06:59 »
Και μερικές από εμένα...




(ΟΚ, το παραδέχομαι. Δεν μπορούσα να διαλέξω "μερικές" :P)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #76 στις: 28/05/09, 22:54 »
Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο τοπικ αλλα θελω καπου να διαφημιστω(δεν ειναι διαφημιση πλακα κανω).

Ο Π.Ο.Φ.Π.Α.(Πολιτιστικος ομιλος φοιτητων Πανεπιστημιου Αθηνων) και συγκεκριμενα ο φωτογραφικος τομεας διοργανωνει
***ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ*** των μελων του(δηλαδη ολους εμας)
Απο το ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΜΑΙΟΥ και για 2 βδομαδες
στη ΠΛΑΚΑ στο Μουσειο του Πανεπιστημιου αθηνων ΘΩΛΟΥ 5.Ωρες λειτουργιας-19:00-22:00
Εισοδος φυσικα ελευθερη.

Οποιος εχει μια κλιση στη φωτογραφια ή και οχι ας περασει να δει τα εργα μας.Ολοι ειμαστε φυσικα αρχαριοι ερασιτεχνες αλλα κανουμε προσπαθεια:D..
Οπως ξαναειπα δεν ειναι διαφημιση αφου δεν υπαρχει κανενα εισοδο για εμας(αυτο ελειπε) και η φαση ειναι περισσοτερο αυτοοργανωτη διοτι εμεις θα τρεχουμε την εκθεση.

Οποιος τυχον ερθει(αν ερθει ;D) ας στειλει ενα πμ να γνωριστουμε κιολας.

Για να δωσω και μερικες εξηγησεις για οποιον ενδιαφερεται..Ο ΠΟΦΠΑ εχει τμηματα Φωτογραφικου,Κινηματογραφικου,Θεατρικου και Χορευτικου.Ολα ειναι τζαμπα στην ουσια και συμβαλουμε ολοι
(ο καθενας στο τομεα του) για την διατηρηση τους..Δεν ειναι τελειως αυτοοργανωτη ως λεσχη αφου χρηματοδοτειται κατα ενα βαθμο(καθε χρονο προσπαθουν να κοβουν) απο το Πανεπιστημιο Αθηνων και χρησιμοποιει τα κτηρια στην Ιπποκρατους και κατω απο τη Νομικη(παλιο νεκροτομειο ;D) που ανηκουν στο πανεπιστημιο.Εσωτερικα ομως στην ουσια υπαρχει οριζοντια διοικηση και λειτουργια με τα καλα του και τα κακα του.
Οποιος ενδιαφερεται σε κατι απο αυτα ας περασει γυρω στον Σεπτεμβριο Οκτωβριο που αρχιζει η νεα σεζον.Πιστευω θα του αρεσει το ολο θεμα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #78 στις: 10/07/09, 11:04 »
1) Δεν μου λέει τίποτα. Έχει άσχετα μεταξύ τους θέματα και αδιάφορες ή/και καμένες περιοχές.
2) Κάτι τέτοιες φωτό είναι ωραίες από ψηλά, για να "γράφουν" ωραία οι γραμμές
3) Ωραία αυτή, μ'αρέσει το "αστέρι" που δημιουργείται από το μικρό διάφραγμα.
4) Προτιμώ την λιγότερο φωτισμένη Νο.3
5) Μου θύμισες κάτι απίθανα συμπλέγματα καλωδίων που έβλεπα στη Βραζιλία, στις φτωχογειτονιές, ήταν όλα ένα κουβάρι... (όχι τακτοποιημένα όπως στη φωτό σου). Κρίμα που δεν κατάφερα να τα φωτογραφίσω.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #79 στις: 10/07/09, 18:25 »
να σαι καλα βραζιλη που μπηκες στον κοπο να σχολιασεις...συνφωνω στα οσα ειπες..η 1 οντως δεν λεει τπτ...τυχαια την εβγαλα απλα μ αρεσε το παπουτσι με το πεταλι...στην 3 κ 4 απλα ηθελα να δω διαφορα μιας υπερφωτισμενης και μιας νορμαλ...η τελευταια μ αρεσει γιατι ακριβως ειναι δομιμενη και μ αρεσε η σκια
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #81 στις: 19/09/09, 11:39 »
3,4,6 για μενα παρα πολυ ωραιες...φανταζομαι πως η 4 ειναι πειραγμενη ε???πως???

να ρωτησω και κατι.σκεφτομαι να παρω φακο αλλα το μπατζετ μου ειναι περιορισμενο δλδ δν μπορω να δωσω πανω απο 400.ειμαι αναμεσα σε μακρο και σε ζουμ.τι λετε??ζουμ σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω πως θα ειναι και κατι το καλο???ε?ε?ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #82 στις: 19/09/09, 13:55 »
Καμία από τις 4 τελευταίες δεν έχει εμφανές "κάδρο".. Αυτό έγινε επίτηδες;

Edit: Όσο για το φακό που σκέφτεσαι, έχω παρατηρήσει ότι το στυλ σου "ζητά" έναν ευρυγώνιο.. Τώρα στα πόσα mm θέλει σκέψη και trial'n'error..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/09, 13:59 από faser »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #83 στις: 19/09/09, 14:11 »
ρε συ...ειμαι γιδι...αλλες φωτο ηθελα να ανεβασω και αλλες ανεβασα...σε ΄λιγο θα εχω ανεβασει αυτες που ηθελα...σορρυζζζ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #85 στις: 19/09/09, 18:28 »
Καμία από τις 4 τελευταίες δεν έχει εμφανές "κάδρο".. Αυτό έγινε επίτηδες;

τι εννοεις 'καδρο'?
3,4,6 για μενα παρα πολυ ωραιες...φανταζομαι πως η 4 ειναι πειραγμενη ε???πως???


η 4? μπα...απλα την εκανα ασπρομαυρη..
zeromancer τα σπα η 2η....!
Καλα Θεσσαλονικη μενεις? ;D Αι ντιντεντ νοου.
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #86 στις: 19/09/09, 19:22 »
για την τεταρτη που δεν εχει καδρο...σε μενα πηγαινε σε μια που ειχα βαλει αλλα την εσβησα.(εκει που λεει οτι ανεβασα λαθος φωτο...σορρυ μαρινε μη σε παρω και στο λαιμο μου)

μπααα ειμαι απο θεσσαλονικη αλλα λογο σπουδων δεν μενω εκει.αν εμενα θεσσ σιγα να μην την φωτογραφιζα :P

Επειδη ειναι γνωστο εδω στο κιθαρα οτι ειμαι λιγο βλεμενος δεν ηθελα να πω την τεταρτη την δικη σου..μπερδευτικα.την 3 την εχεις πειραξει???αν ναι πως???
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/09, 19:41 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #87 στις: 19/09/09, 22:37 »
corpse_bride,
1) Δεν μου λέει τιποτα, δεν έχει κάποιο θέμα. Η σφαίρα (από κάγκελο) στο κάτω μέρος δεν έχει νόημα ύπαρξης.
2) Είναι "ξεθωριασμένη". Σε ασπρόμαυρη ίσως θα ήταν καλύτερη, αλλά έτσι κι αλλιώς λείπει κόντραστ. Το κάδρο θα το προτιμούσα να είναι από την αριστερή κολώνα (ολόκληρη!) μέχρι και τον κορμό (χωρίς τον πάσσαλο(?)) και με λιγότερο γρασίδι.
3) "Μυστηριακή" φωτο... Ενδιαφέρουσα.
4) Δεν μου "λέει" κάτι
5) Το μάτι "πάει" στην γάμπα... Δεν υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον (το ποτάμι είναι "καμμένο")
6) Δεν είμαι σίγουρος τι ήθελες να εκφρασεις με αυτη τη φωτο.
7) Με ενοχλεί το υπερβολικά μεγάλο "καμμένο" τμήμα της φωτο.

Γενικά, πρόσεχε πολύ (ή απέφυγε) τις φωτο κόντρα στον ήλιο ή με αντικείμενα στη σκιά και στον ήλιο ταυτόχρονα.
zeromancer,
1) Ίσως αν τραβούσες από χαμηλά να ήταν πιο ενδιαφέρουσα η προοπτική των πέτρινων σκαλοπατιών, θα αποκτούσε περισσότερο βάθος.
2) Το θέμα της φωτο δεν το βρίσκω τόσο ενδιαφέρον για να δικαιολογεί την τόση θολούρα (που σε άλλες περιπτώσεις θα αναδείκνυε ένα ενδιαφέρον θέμα)
3) Δοκίμασε την ίδια φωτο με χαμηλή ταχύτητα για να φαίνεται η κίνηση των ανθρώπων.
4) Αδιάφορη. Γενικά οι "φωτογραφίες δρόμου/πόλης" είναι κάτι που θέλει αρκετό "ψάξιμο" (εγώ δεν το έχω κάνει)
Ας σχολιάσω και τις φωτό του Σταυροφόρου: (ειναι πολλες, γι'αυτο το αφηνα για αργοτερα)
1) Το μισό κάδρο είναι αδιάφορο.
2) Αδιάφορη. Κακή ποιότητα εικόνας.
3) Καλύτερα λιγότερος ουρανός (και συνεπώς περισσότερο "θέμα")
4) Μια απλή τουριστική φωτο
5) Για τέτοιες φωτο χρειαζεται πολωτικό φίλτρο
6) Γενικά κακή
7) Αν κόψεις το κάδρο και αφησεις μονο κουταβι & τροχο, ισως γινει καπως ενδιαφερουσα
8 ) Δεν βλεπω καποια ενδιαφερουσα εκφραση στον σκυλο
9) Δεν υπαρχει κατι συνταρακτικο. Για φωτο συννεφων καλο ειναι ενα πολωτικό φίλτρο
10) Αδιαφορη
11) Καλη προσπαθεια για μακροφωτογραφιση, αλλα ενα εντονο χρωμα θα'δινε περισσοτερη αξια
12) Αδιαφορη. Το θεμα μπλεκεται με το φοντο (βαλε μεγαλυτερο διαφραγμα)
13) Αδιαφορη.
14) Νομιζω οτι θα'ταν καλυτερη με λιγο περισσοτερο κοντραστ
15) Peace sells, but who's buying?
16) Δεν μου λεει κατι. Αν ηταν σε φυσικο περιβαλλον θα'χες καποιο μπονους για την προσπαθεια σου
17) Αδιάφορη
18) Αδιάφορη

Γενικα, πολλα πραγματα ειναι ομορφα στο ματι, αλλά η φωτογραφιση τους πρεπει να ειναι αρκετα προσεγμενη γιατι έτσι αναδεικνύουμε ή καλυπτουμε καποιες λεπτομερειες, που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/09, 22:39 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #88 στις: 20/09/09, 13:33 »
διαφορες :

εδω μια με στησιμο στον φωτισμο:


HDR photos :

Πανοραμικες:


D90 + sigma 24-70hsm + sb800 και μερικες αλλες με d40 -18-55 / 55-200

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #89 στις: 20/09/09, 16:09 »
μπααα ειμαι απο θεσσαλονικη αλλα λογο σπουδων δεν μενω εκει.αν εμενα θεσσ σιγα να μην την φωτογραφιζα :P

Επειδη ειναι γνωστο εδω στο κιθαρα οτι ειμαι λιγο βλεμενος δεν ηθελα να πω την τεταρτη την δικη σου..μπερδευτικα.την 3 την εχεις πειραξει???αν ναι πως???

γιατι ρε? Η Θεσσ εχει ωραια τοπια γενικα να φωτογραφισεις και να εμπνευστεις. Αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.

Η 3η ετσι βγηκε (με νυχτερινη ληψη) γιατι το μονο φως που υπηρχε εκει ηταν της πανσεληνου. Εγω απλα αφαιρεσα τα χρωματα.

Βραζιλη θενκς γ τα σχολια αν και μας εθαψες κανονικοτατα ::)  :P
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #90 στις: 20/09/09, 17:10 »
κανει δε θαβει τις προσπαθειες του αλλουνου.Γιατι κανενας δεν ειναι τελειος.Η φωτογραφια δεν εχει αλφα και ωμεγα.Την στιγμη που υπαρχει και η τεχνη αυτοματα ενα μεγαλο μερος της φωτογραφιας ειναι και υποκειμενικο.Ολοι ξεκιναν απο καπου.Ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου αγκαλια με την μηχανη και να τρεχεις εξω στους δρομους.
Συμφωνα με τις φωτογραφιες αυτο που μπορω να σου πω οτι τεχνικα ειναι πολυ λαθος..ξεκινα απο τα απλα.
Βλεπεις μια φωτογραφια σου , αρχικα σαρεσει γιατι την εβγαλες εσυ , αλλα δεστην μετα απο μια ωρα με μια ματια και πες στον εαυτο σου τι θα πρεπε να κανεις για να βγει καλυτερη.Ειτε αυτο λεγεται καδρο , φωτισμος , αλλη γωνια ληψης , αλλες ρυθμισεις.
Την στιγμη που μια φωτογραφια βγαινει θολη.Σκεψου τι χρειαζεται για να ΜΗΝ βγει θολη.Θες αλλο σωμα ; θες αλλο φακο ; θες αλλες ρυθμισεις ;Θες τριποδο ; θες παραπανω φωτισμο ; ολα αυτα.Σκεψου τι ειναι αυτα που θα κανουν μια φωτογραφια να φαινεται πιο "αρτια" ως προς το τεχνικο κοματι παντα.
αν ομως πιασουμε τη καλλιτεχνικη αποψη , εκει δε μπορεις να εκφερεις γνωμη.Γιατι ο ενας δε θα εχει το "πνευμα" με το οποιο αποθανατισες μια στιγμη , ο αλλος δε θα πιασει το νοημα της φωτογραφιας που ανεβασες προς κριτικη...Προσπαθεις με την φωτογραφια να περασεις ενα μηνυμα.Προσπαθησε να το κανεις οσο πιο καλα μπορεις.
Εγω τωρα βλεπω κατι παλιες φωτογραφιες μου και αναρωτιεμαι τι λαθη εκανα.Η τουλαχιστον οτι εχω αλλαξη αποψη και θα την "κλικαρα" διαφορετικα την στιγμη:)
Αρχισε να διαβασεις βασικες εννοιες φωτογραφιας , καδραρισματος , φωτισμου , ρυθμισεις πανω στο σωμα και παρτην αγκαλια και βγες εξω.
Ιασονας
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/09, 17:12 από GoMaR »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #91 στις: 20/09/09, 23:56 »
Φιλε Ιασονα.δεν χρειαζεται να πω ποσο καλες ειναι οι φωτο σου..θα ηθελα μερικες ακομα λεπτομεριες.κατα ποσο δλδ χρωματα δεν ειναι τονισμενα μεσα απο προγραμματα,αν χρησιμοποιησες επιπροσθετο φωτισμο κτλ κτλ.Αποψη μου ειναι,και συνφωνω μαζι σου,οτι πρεπει να παρεις την φωτο αγκαλια και να βγαζεις.οσον αφορα το διαβασμα πανω στην φωτογραφια τωρα...μεχρι ποιο σημειο πρεπει ενας να διαβασει ετσι ωστε να μη γινει απλα ενας by the book "φωτογραφος"????δλδ ολοι δεν θα μπορουν να βγαλουν καλες φωτο αν χρησιμοποιουν τον κανονα f/16 και f/22??(παραδειγμα λεω).
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #92 στις: 21/09/09, 10:16 »
Φιλε Ιασονα.δεν χρειαζεται να πω ποσο καλες ειναι οι φωτο σου..θα ηθελα μερικες ακομα λεπτομεριες.κατα ποσο δλδ χρωματα δεν ειναι τονισμενα μεσα απο προγραμματα,αν χρησιμοποιησες επιπροσθετο φωτισμο κτλ κτλ.Αποψη μου ειναι,και συνφωνω μαζι σου,οτι πρεπει να παρεις την φωτο αγκαλια και να βγαζεις.οσον αφορα το διαβασμα πανω στην φωτογραφια τωρα...μεχρι ποιο σημειο πρεπει ενας να διαβασει ετσι ωστε να μη γινει απλα ενας by the book "φωτογραφος"????δλδ ολοι δεν θα μπορουν να βγαλουν καλες φωτο αν χρησιμοποιουν τον κανονα f/16 και f/22??(παραδειγμα λεω).

Πρωτα απολα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..
Τωρα , οσο αφορα τις φωτογραφιες,σαφως οι περισσοτερες ειναι επεξεργασμενες.Βεβαια δε σημαινει οτι οι αρχικες διαφερουν πολυ με τις τελικες.
Τι εννοω; Εγω σαν Ιασονας , με ενδιαφερει να φαινεται πιο ζωντανη και πιο καθαρη η φωτογραφια.Αρα κοιταω το σωστο κοντραστ , σωστο whitebalance ( αλλο τεραστιο κεφαλαιο αυτο ) σωστος φωτισμος , σωστη αποθορυβοποιηση και σωστο καδρο.
Το καδρο δεν σημαινει απαραιτητα οτι αφου ετσι το τραβηξες , ετσι θα το προβαλεις..Υπαρχει και το crop.
Οποτε αυτο που κοιταζω ειναι να τις τραβαω εξαρχης σωστες , ωστε να μην εχω προβλημα στην "διορθωση" φωτογραφιας μετα.Ισως και να μην χρειαστει και τπτ.Τα 2-3 βηματα παντως που κανω ειναι το sharpness , contrast/brightness και τελος η αποθορυβοποιηση....(με ειδικα προγραμματα βεβαια)Αλλα απο λιγο αλλα απο πολυ..
Δηλαδη στο δελφιναριο τραβαγα με 1600-2000ISO , οι συνθηκες δυσκολες..οποτε προεχει το NR (noise reduction)
Και τελος οσον αφορα το by the book , για μενα ειναι τελειως λαθος σκεπτικο.Και στα μαθηματα αυτοκινητου ολοι by the book θεωρουμαστε γιατι εχουμε την ιδια υλη , ειμαστε ομως ολοι το ιδιο "καλοι" οδηγοι ;
Το βιλβιο οπως σου ειπα μπορει να σε μαθει τα βασικα.Τι σημαινει βαθος πεδιου.Τι σημαινει καδρο.Τι ειναι η ευαισθησια του αισθητηρα(το λεγομενο ISO) τι ειναι η διαφορα τονου (eV stop) πως μετριεται η φωτεινοτητα.Τι τεχνικες θα χρειαστει για κοντρα ηλιο.Που θα βαλεις το εξωτερικο φλας για να βγαλεις μια πιο "ατμοσφαιρικη φωτογραφια"
Γενικως σε βαζει σε εναν πειραματισμο προς την μηχανη σου και στην σκεψη σου.Οποτε και εσυ αν μαθεις να τα αξιοποιεις καλυτερα , τοτε και καλυτερες φωτογραφιες θα βγαζεις και θα ξερεις το καθε σκινηκο τι ρυθμισεις θα χρειαζεται η μηχανη πριν το κλικ.Και οχι να παιδευεσαι μια ωρα πριν και να κανεις δοκιμες..
Οσο για το F16 - f22 ειναι απιστευτα μικρα νουμερα (ειδικα το F22) που εκει χανεις το 50% της ποιοτητας του φακου.
Και για να μην παρεξηγηθω , αυτα που λεω,τα λεω βασει δικιας μου εμπειριας και ενασχολησης με το εν λογω χομπυ.Σκεφτομαι να αρχισω σεμιναρια ωστε να καλυψω τα κενα που δεν καταφερα να μαθω μονος μου.Ειμαι απο αυτους τους αυτοδιδακτους που παιρναν την μηχανη , τρεχουν απο δω και απο εκει και κλικαρουν.
Οπως επισης και καποια παιδια απο φορουμς που λιωνουμε στο μσν και συζηταμε το καθε τι..

Υ.Γ1 : οταν λεω forums το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν αναφερομαι στο "περιφημο" dpgr.Βεβαια εχει πολλα καλα θεματα στην αρχικη σελιδα αλλα ως εκει.

Υ.Γ2 : Βασικο...μαθετε το manual απεξω.να μαθετε καλα την μηχανη σας.το εχω διαβασει 2 φορες.Να ξερετε τι κανει το καθε κουμπακι/επιλογη



Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #93 στις: 21/09/09, 11:08 »
Οταν εννοουσα πειραγμενες σαφως και δεν το ειπα με την αρνητικη διαθεση.πλεον ειμαι της αποψης οτι θελω να παραγω εικονα αρα δεκτες οι οποιες διορθωσεις...
σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #94 στις: 21/09/09, 16:35 »



Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #95 στις: 22/09/09, 11:53 »
Καποιες αρχικες φωτος απο το ιστοτοπο flickr


Ολες με την D40

Αποσυνδεδεμένος Justelene-Πιωμένο Κρίνο

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ χαμογελώ κι εκείνοι χάνονται...
    • Προφίλ
    • Στην Κόλαση Βαθιά
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/09, 10:06 από Justelene-Πιωμένο Κρίνο »
Όταν πεθαίνει γύρω κάθε ομορφιά γίνεται ο κόσμος γυάλινα κομμάτια μα έτσι όπως με κοιτάς μ' αυτά τα μάτια ο πόνος έστω και για λίγο σταματάει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #97 στις: 07/10/09, 18:48 »
GoMaR,
Μπράβο, οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλές, βασικά από άποψη ποιότητας εικόνας, κοντραστ, σκιές... Η φωτ. μηχανή βέβαια είναι πολύ καλή και η πρώτη και βασικότερη παράμετρος για μια "καλοζυγισμένη" φωτογραφία σε κοντραστ και χρώματα, αλλά πες μας αν επιπλέον έχεις επεξεργαστεί τις φωτογραφίες, και πως/πόσο.
Από άποψη περιεχομένου, προσωπικά δεν με εντυπωσιάζουν. Αλλά να, σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις φαίνεται ότι μια φωτογραφία αποκτά ενδιαφέρον λόγω και άλλων παραμέτρων, όχι μόνο του περιεχομένου. Μια φορά έπαιζα με την μηχανή και έβγαλα μια φωτογραφία μιας παλιάς βρύσης στο μπαλκόνι, και ξαφνικά ανακάλυψα ότι στην φωτογραφία έδειχνε τόσο όμορφη....

Justelene-Πιωμένο Κρίνο,
Οι φωτογραφίες σου στερούνται κοντράστ, ειναι πολυ "επίπεδες". Επίσης δεν έχουν ευκρίνεια (ανεστίαστες; κουνημένες; ) Για τις έγχρωμες θα πω: η 3η θα εδειχνε καλύτερη αν την επεξεργαζόσουν ανεβάζοντας το κόντραστ και το saturation των χρωμάτων (συμβαίνει όταν φωτογραφίζουμε με συννεφιά). Η 4η θα έδειχνε πιο ενδιαφέρουσα αν είχε κάποιο παραπάνω αντικείμενο, μια πέτρα στο προσκήνιο, ένα σύννεφο στο ουρανό, ή άλλο.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #98 στις: 07/10/09, 23:06 »
Μπραβο?Γιατι ?
αυτο ελειπε να περναγαν και απο κριτικη οι φωτογραφιες μου.lol
Το αν εχουν θεμα η οχι , το κρινουν αλλοι και οχι απο φορουμς:)
Για να μιλησουμε και πιο ελευθερα, το θεμα στη φωτογραφια κρινεται απο πολλους παραγοντες.
Αν βλεπουμε ολες τις φωτος και λεμε "ωραια αυτο δειχνει ,και?"  τοτε δεν κανει για σενα (γενικα παντα μιλαω) το χομπυ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #99 στις: 07/10/09, 23:35 »
Η φωτογραφία, όπως όλες οι τέχνες, έχουν υποκειμενικά κριτήρια για το ευρύ κοινό. Σε κάποιους μπορεί να αρέσουν οι φωτογραφίες σου, σε άλλους όχι. Δεν μπορείς να σχολιάζεις τα γούστα του κοινού σου. Αν η μόνη σου έγνοια είναι να φωτογραφίζεις για σε κρίνουν "άλλοι" (υποθέτω ότι εννοείς επαγγελματίες φωτογράφους), τότε συνέχισε να φτιάχνεις τεχνικώς άρτιες φωτογραφίες για το "target group" σου και μην τις δημοσιεύεις σε ένα μουσικό φόρουμ σε μια συζήτηση όπου οι συμμετέχοντες στέλνουν φωτογραφίες προς κριτική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/03, 17:23
από iwnathan
182 Απαντήσεις
60933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 01:48
από dhmhtrhs_xm
4027 Απαντήσεις
1073097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/18, 17:47
από kith_anna
5 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 21:31
από ship_me_out!!!
0 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 19:29
από Scarsick
10 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:36
από Joevaicci
163 Απαντήσεις
49564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
23 Απαντήσεις
5851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 13:35
από Αnthia
87 Απαντήσεις
26807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:08
από saved