Αποστολέας Θέμα: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???  (Αναγνώστηκε 8411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα αγπητοί συναγωνιστές.

Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχει κυκλοφορήσει απο τη Fender το νέο tribute model για τον Ritchie Blackmore

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0139010305

Σας παραθέτω τα τεχνικά της χαρακτηριστικά απο το site της Fender:
Type: Stratocaster®
Model Name: Ritchie Blackmore Stratocaster®
Model Number: 013-9010-(305)
Series: Artist Series
Colors: (305) Olympic White,
(Polyester Finish)
Body: Alder
Neck: Maple, “U” Shape,
(Gloss Polyurethane Finish)
Fingerboard: Graduated Scalloped Rosewood, 7.25” Radius (184 mm)
No. of Frets: 21 Vintage Style Frets
Pickups: 1 Seymour Duncan® Quarter Pound Flat™ SSL-4 Single-Coil Strat® Pickup (Neck),
1 Non-Active “Dummy” Pickup (Middle),
1 Reverse Wound/Reverse Polarity Seymour Duncan® Quarter Pound Flat™ SSL-4 Single-Coil Strat® Pickup (Bridge)
Controls: Master Volume,
Tone 1. (Neck and Middle Pickup),
Tone 2. (Bridge Pickup)
Pickup Switching: 3-Position Blade:
Position 1. Bridge Pickup
Position 2. Bridge and Neck Pickup
Position 3. Neck Pickup
Bridge: Vintage Style Synchronized Tremolo
Machine Heads: Fender® Vintage “F” Style Tuning Machines
Hardware: Chrome
Pickguard: 3-Ply White
Scale Length: 25.5” (648 mm)
Width at Nut: 1.650” (42 mm)
Unique Features: Graduated Scalloped Rosewood Fretboard,
Ritchie Blackmore Signature on Front of Headstock,
Flush Mounted Dunlop® Straplok® Retainer System Buttons,
Large ‘70s Style Headstock,
‘70s Style Decal,
Bullet Truss Rod Adjustment Nut,
3-Bolt Neck Plate with Micro-Tilt™ Neck Adjustment,
Pearloid Dot Position Inlays,
Black Plastic Knobs, Pickup Covers, Tremolo and Switch Tips,
Synthetic Bone Nut
Strings: Fender® Super Bullets® 3250L, Nickel Plated Steel, (.009 to .042), P/N 073-3250-003
Accessories: Deluxe Gig Bag,
Case: Deluxe Gig Bag
Introduced: 1/2009

έχει κανένας συναγωνιστής παίξει με το συγκεκριμένο μουσικό όργανο?...τι λέει η ταστιέρα? αξίζει η δαπάνη 1000+ euro για ένα τέτοιο όργανο παραγωγής μάλιστα Mexico?? ή πληρώνεις μόνο το signature?
Θα ήελα τα φώτα σας...και τη βοήθειά σας...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #1 στις: 21/03/10, 14:02 »
Αν θες να ξοδεψεις 1000 κατι ευρω για μια strat που στην ουσια ΔΕΝ ειναι κλασικη strat (switch τριων θεσεων  ::), scalopped fingerboard) και μαλιστα θα δυσκολευτεις να την πουλησεις τοτε go for it...
Παντως αν θες τη γνωμη μου στα μισα λεφτα μπορεις να παρεις μια αλλη μεξικανα strat (χωρις scalopped ταστιερα και με 5 way switch) που θα ειναι πιο ευελικτο οργανο και το ιδιο ποιοτικο, χωρις βεβαια τη ...τζιφρα του φιλτατου Ritchie την οποια φυσικα και πληρωνεις. ;)


Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #2 στις: 22/03/10, 15:54 »
Εγώ έχω μία από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν πριν από αρκετά χρόνια. Αν και είμαι stratplayer style κιθαρίστας, η συγκεκριμένη με δυσκόλεψε αρκετά μέχρι να τη συνηθίσω. Μόλις το έκανα όμως, έγινε η αγαπημένη μου κιθάρα.
Να σημειώσω βέβαια ότι πρόσθεσα στη μέση τον μαγνήτη που έλειπε, έβαλα 5θέσιο επιλογέα διακοπτών,  πρόσθεσα ένα ακόμα τάστο το οποίο το έσκαψα και αυτό και τέλος έβαλα lock κλειδιά. Επίσης, η κιθάρα μου δεν είναι made in Mexico. Δεν ξέρω γιατί αποφάσισαν να την ξαναβγάλουν από Μεξικό, αλλά και η δικιά μου εντύπωση είναι ότι τα €1000+ είναι πολλά για μεξικάνα. Αυτή που έχω εγώ είχε κυκλοφορήσει σε 500 κομμάτια παγκοσμίως και για αυτόν τον λόγο η μεταπώλησή της δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτή που κυκλοφορεί τώρα (δικό μου συμπέρασμα μετά από προσφορές που είχα).
Αν σε ικανοποιούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτής της κιθάρας και θες οπωσδήποτε να φέρει την υπογραφή του Μέγα Ritchie (ο πολυαγαπημένος μου κιθαρίστας, my hero που λέμε και εδώ στην Ελλάδα!) τότε τσίμπα την, να κάνεις και το κέφι σου. Αν θες μια πιο κλασική strat η οποία θα είναι και το κυρίως όργανό σου, ξανασκέψου το. Εμένα το scalloped fret board όχι απλώς με βολεύει, δεν κάνω πλέον χωρίς αυτό. Εσένα; Θα πρέπει να τα δοκιμάσεις πρώτα, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Αν δεν σε βολεύει, μην ξεχνάς ότι μπορείς να πάρεις μια αμερικάνικη standard strat και να της βάλεις ακριβώς τους ίδιους μαγνήτες με λίγο μικρότερο κόστος. Το Olympic white χρώμα βέβαια, είναι κομματάκι δύσκολο να το βρεις.
Με λίγα λόγια, εμένα μπορεί να είναι η αγαπημένη μου κιθάρα και κάποιος άλλος να μη μπορεί να παίξει ούτε μια νότα με αυτήν…
Η γνώμη μου είναι να την δοκιμάσεις καλά πριν κάνεις κάποια κίνηση, εκτός κι αν είσαι καμένος Blackmoreάκιας σαν εμένα!

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #3 στις: 22/03/10, 22:09 »

Με λίγα λόγια, εμένα μπορεί να είναι η αγαπημένη μου κιθάρα και κάποιος άλλος να μη μπορεί να παίξει ούτε μια νότα με αυτήν…
Η γνώμη μου είναι να την δοκιμάσεις καλά πριν κάνεις κάποια κίνηση, εκτός κι αν είσαι καμένος Blackmoreάκιας σαν εμένα!

[/quote]

Εκεί ακριβώς είναι το θέμα φίλε..οτι οχι μόνο είμαι καμένος blackmoreάκιας,  αλλά ο Κύριος είναι και ο μοναδικός λόγος που παίζω κιθάρα.
(πάρε ένα δείγμα μεσα απο το kithara... "Stargazer"   Ritchie Blackmore's Rainbow  solo - impro - ).
Στη κατοχή μου έχω μια fender R.Sambora (mexico) και μια fully modded PRS SE CUSTOM, που και απο τις 2 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
¨Εχοντας μια R.Blackmore θα καλύψω ενα παιδικό όνειρο..απο την άλλη σκέφτομαι..δεν παίρνω καλύτερα μια Fender american Special (900 euro) να φορέσω και ένα σετ Lace Sensor και να καλύψω ένα μεγαλύτερο ήχητικό φάσμα....
Δεν ξέρω δύσκολη απόφαση ..πρέπει πάντως να πιάσω τη R.Blackmore στα χέρια μου..ίσως εκεί όλα τελειώσουν....

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #4 στις: 22/03/10, 22:27 »
1000 ευρω?  :o

Παρε αυτη κ κανε ενα σκαλοπ..μην πιαστεις κοροιδο..

http://cgi.ebay.co.uk/Fender-Japan-Strat-ST72-66US-VWHT-R_W0QQitemZ330415192803QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item4cee47bae3

« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/10, 22:31 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #5 στις: 23/03/10, 10:47 »
Αυτή όμως δεν θα έχει την υπογραφή του Ritchie, και, απ’ ό,τι φαίνεται, ο Theoharris αυτή θέλει και αυτή είναι που τον τραβάει….

Theoharris, αφού έχεις ήδη δύο κιθάρες με τις οποίες κάνεις τη δουλειά σου, πήγαινε τσίμπα την, για ένα και μόνο λόγο: δε μπορείς να κάνεις αλλιώς! Μπορεί οι καιροί να είναι δύσκολοι, αλλά εμείς οι μουσικοί έχουμε ακριβά γούστα, τι να κάνουμε. Αν δεν την πάρεις, θα σε τρώει συνέχεια, ό,τι και να σου λέμε εμείς οι υπόλοιποι. Και σε ό,τι αφορά την αξία μεταπώλησής της, δε νομίζω ότι σε ενδιαφέρει, γιατί πολύ απλά δε σε κόβω να θελήσεις να την πουλήσεις ποτέ! Οι καψούρες κοστίζουν ακριβά, το ξέρω…
Υ.Γ.: πολύ καλή η προσπάθειά σου με το Stargazer, αν και μου έλειψε κάπως το slide στην αρχή. Όταν θα έχεις στα χέρια σου τη νέα σου κιθάρα, ηχογράφησέ το ξανά και ανέβασέ το με βιντεάκι!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #6 στις: 23/03/10, 11:24 »
Πολύ σωστές όλες οι απόψεις που γράφτηκαν.. Παρόλα αυτά, φίλε Theoharris, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση.. Αντιλαμβάνομαι ότι τρέφεις μια πολύ μεγάλη εκτίμηση προς τον Blackmore (όλοι μας έχουμε τον αγαπημένο(ους) κιθαρίστας(ες)) και ως εκ τούτου τα μάτια σου "έπεσαν" στο συγκεκριμένο μοντέλο.. Ο λόγος όμως που θέλεις να αγοράσεις αυτή την κιθάρα είναι επειδή όταν παίζεις, θέλεις να κρατάς κάτι που να σου θυμίζει τον Blackmore ή ότι πιστεύεις ότι έτσι θα προσεγγίσεις περισσότερο τον ήχο του; Αν είναι το πρώτο και διαθέτεις αυτά τα χρήματα πήγαινε αγόρασε την αμέσως :D !! Αν όμως πιστεύεις το δεύτερο, νομίζω ότι θα απογοητευτείς.. Δυστυχώς όλοι μας (λίγο εως πολύ) έχουμε πέσει πολλές φορές στην παγίδα που μας στήνουν τα τμήματα marketing των εταιριών.. Και εγώ αγόρασα κάποτε την JS1000, αλλά ήχο Satriani δεν απέκτησα ποτέ.. Με τα χρόνια κατάλαβα ότι ο ήχος είναι χίλιαδυο πράγματα, εκ των οποίων η κιθάρα είναι μόνο το ένα από αυτά.. Μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του ήχου αλλά εδώ και καμπίνα να αλλάξεις, ο ήχος σου αλλάζει κατά 30% (μην πω και παραπάνω).. Να φανταστείς γελάω όταν κάνω καμία "βόλτα" σε γνωστό γερμανικό e-store και βλέπω ότι βάζουν ηχητικά κλιπάκια για να κάνουν demo σε ηλεκτρικές κιθάρες.. Έλεος!! Έστω και ένα setting να αλλάξεις στον συγκεκριμένο ενισχυτή που ηχογραφείται το κλιπάκι (για να μη μιλήσω για την περίπτωση που παίρνεις την ίδια κιθάρα και την "φοράς" σε άλλο rig) δεν θα αναγνωρίζεις καμία ομοιότητα στον ήχο..

Σε γενικές γραμμές, εγώ στη θέση σου θα την αγόραζα την συγκεκριμένη κιθάρα, γιατί όλοι μας θέλουμε ένα extra κίνητρο όταν κάνουμε practice.. Απλά αν αγόραζα μια τέτοια κιθάρα σήμερα και με την εμπειρία που έχω αποκομίσει αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, θα γνώριζα εκ των προτέρων ότι δίνω κάτι παραπάνω για μία "ιδέα".. Ξεκινώντας από αυτό ως βάση, θέλω να πιστεύω ότι διευκολύνω την επιλογή σου ;).. Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, αν θέλεις να αγοράσεις καινούργιο εξοπλισμό, σκέψου και την περίπτωση να μην αγοράσεις καινούργια κιθάρα (απ'ότι είδα έχεις ήδη 2 πολύ καλές κιθάρες) και στρέψε την προσοχή σου σε κάτι διαφορετικό (πετάλια, ενισχυτές, κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #7 στις: 23/03/10, 13:33 »
+100000 Faser  !!!

Εγω εχω μια Clapton signature αλλα κλαπτον δεν παιζει μονη της....ειδικα με τους ψοφιους noisless οποτε αλλαξαν οι μαγνητες με dimartzio HS2 HS3 και τωρα εχω την υπογραφη του Clapton και τους μαγνητες του Malmsteen  ::) ::) :o

Πιστευω οτι η υπογραφες τελικα περισσοτερο ειναι για να εχουμε κατι κοντινο (γιατι τα πιστα αντιγραφα κοστιζουν ποοοοολυ περισσοτερο)  στον αγαπημενο κιθαριστα οπως πολυ σωστα αναφερθηκε....(γι αυτο και πωληται η δικια μου χεχεχεχε)

Η μοναδικη κιθαρα με την οποια πραγματικα εβγαλα ηχο πολυ κοντα στον "οριτζιναλ" ειναι η αγαπημενη Λουσιλ που βεβαια κανει μονο για το συγκεκριμενο ΒΒ στυλ.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #8 στις: 24/03/10, 19:09 »
Αυτή όμως δεν θα έχει την υπογραφή του Ritchie, και, απ’ ό,τι φαίνεται, ο Theoharris αυτή θέλει και αυτή είναι που τον τραβάει….

Theoharris, αφού έχεις ήδη δύο κιθάρες με τις οποίες κάνεις τη δουλειά σου, πήγαινε τσίμπα την, για ένα και μόνο λόγο: δε μπορείς να κάνεις αλλιώς! Μπορεί οι καιροί να είναι δύσκολοι, αλλά εμείς οι μουσικοί έχουμε ακριβά γούστα, τι να κάνουμε. Αν δεν την πάρεις, θα σε τρώει συνέχεια, ό,τι και να σου λέμε εμείς οι υπόλοιποι. Και σε ό,τι αφορά την αξία μεταπώλησής της, δε νομίζω ότι σε ενδιαφέρει, γιατί πολύ απλά δε σε κόβω να θελήσεις να την πουλήσεις ποτέ! Οι καψούρες κοστίζουν ακριβά, το ξέρω…
Υ.Γ.: πολύ καλή η προσπάθειά σου με το Stargazer, αν και μου έλειψε κάπως το slide στην αρχή. Όταν θα έχεις στα χέρια σου τη νέα σου κιθάρα, ηχογράφησέ το ξανά και ανέβασέ το με βιντεάκι!

Φίλε πραγματικά κάπως έτι είναι τα πράγματα...'εφτασα αισίως 36 πρέπει το παιδικό όνειρο να εκπληρωθεί...
(για το stargazer ευχαριστώ , δυστυχώς δεν είχα slide...μόνο ένα usb στικάκι βρισκόταν μπροστά μου αλλά δεν το χρησιμοποίησα!!!! :D :D

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #9 στις: 24/03/10, 19:17 »
Σε γενικές γραμμές, εγώ στη θέση σου θα την αγόραζα την συγκεκριμένη κιθάρα, γιατί όλοι μας θέλουμε ένα extra κίνητρο όταν κάνουμε practice.. Απλά αν αγόραζα μια τέτοια κιθάρα σήμερα και με την εμπειρία που έχω αποκομίσει αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, θα γνώριζα εκ των προτέρων ότι δίνω κάτι παραπάνω για μία "ιδέα".. Ξεκινώντας από αυτό ως βάση, θέλω να πιστεύω ότι διευκολύνω την επιλογή σου ;).. Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, αν θέλεις να αγοράσεις καινούργιο εξοπλισμό, σκέψου και την περίπτωση να μην αγοράσεις καινούργια κιθάρα (απ'ότι είδα έχεις ήδη 2 πολύ καλές κιθάρες) και στρέψε την προσοχή σου σε κάτι διαφορετικό (πετάλια, ενισχυτές, κλπ.)

Συμφωνώ απόλυτα με τη λογική σου έτσι είναι τα πράγματα..ακριβώς...με μόνη διαφορά οτι το συγκεκριμένο όργανο έχει πράγματι κάποιες ιδιαιτερότητες...gratuated scalloped neck και οι συγκεκριμένοι μαγνήτες δεν νομίζω να συναντιούνται εύκολα σε άλλα όργανα. Δηλαδή δεν μιλάμε για μια Standard  ή deluxe τροποποιημένες αλλά για μια κιθάρα που έχει "το δικό της χαρακτήρα". Σίγουρα στην ηλικία που είμαι (36) δεν πιστεύω ούτε γω οτι θα παίξω με ήχο παρόμοιο του Blackore αλλά βρε αδερφέ θα έχω κάτι να μου θυμίζει τη καψούρα μου...
Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις συμβουλές και γω έτσι τα σκέφτομαι τα πράγματα....

Για το scalloped υπάρχει καμία γνώμη ?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/10, 19:26 από Theoharris »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #10 στις: 02/04/10, 13:15 »
Φίλε Θεοχαρη αν και εγω δεν εχω καμια εμπειρια ουτε με scalloped fretboards ουτε μα κιθαρες γενικοτερα θα σου προτεινα να αγορασεις την RITCHIE BLACKMORE STRAT (αν φυσικα εχεις τα λεφτα) για το λογο που ειπες εσυ ο ιδιος "να ικανοποιησω την καψουρα μου"

Και που ξερεις ισως μ αυτο το extra κινητρο να αποκτησεις τον ηχο του ΜΕΓΑΛΟΥ RITCHIE που ονειρευεσαι :solo :solo :solo :solo

ΥΓ αν δεν σε ικανοποιησει η κιθαρα εγω ειμαι εδω ;D ;D ;D ;D
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #11 στις: 15/04/10, 23:51 »
Παράθεση
Fender american Special (900 euro) να φορέσω και ένα σετ Lace Sensor και να καλύψω ένα μεγαλύτερο ήχητικό φάσμα....
Oι καλυτεροι μαγνητες που ειχα σε fender. Και οι αμεσως καλυτεροι ειναι χιλιομετρα μακρια!

Παράθεση
ειδικα με τους ψοφιους noisless
Οι χειροτεροι μαγνητες που ειχα σε fender. Και οι αμεσως χειροτεροι ειναι ετη φωτος μακρια!

Θεοχαρη κανε οτι σε φωτισει ο καλος θεουλης, εγω μια φορα δεν θα την επερνα με τιποτα. Καταλαβαινω το παθος, αλλα ειναι κοροιδια να σκασεις 1000 ευρω για μεξικανα. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα οργανα, ειχα και ηταν μια χαρα, αλλα δεν την ειχα πληρωσει τοσο ;)

Αν η τιμη της υπογραφης ηταν σωστη μαζι σου, αλλα να πληρωσεις μια τυπωμενη τζιφρα εργοστασιου πιο ακριβα απο την ιδια την κιθαρα παει καπως...

Αποσυνδεδεμένος miketyson986

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #12 στις: 11/01/11, 07:08 »
χρήσιμη συζήτηση ............ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #13 στις: 11/01/11, 16:22 »
Μια που επανηρθε στην επιφανεια το θεμα, και εχοντας πλεον μια ελαχιστη σε συγκριση με πολλους αλλους εδω, εμπειρια με κιθαρες και θεματα rig γενικοτερα, σκεφτηκα μια λυση για οσους πραγματικα θελουν ενα οργανο που να ειναι και καλο αλλα να μην πληρωνεις την υπογραφη...παρτε μια Αμερικανικη Strat πχ την 70s για να εχει και το μεγαλο headstock (α λα Ritchie) καντε ενα scallop και εφοσον ο Ritchie ειναι ακομα ενεργος μουσικος και περιοδευει (απο τους λιγους μουσικους θρυλους των 70s o Ritchie που προσφερουν εμπνευσμενα και ωραια εργα...) μπορειτε να πατε σε μια συναυλια του και μετα να του τη δωσετε να σας την υπογραψει...αυτο το σκεφτομουν πολυ καιρο τωρα και ειναι ωραια λυση...θα την εφαρμοσω!!! ;D ;D ;D

Και περα απο την πλακα (αν και εγω τα λεω σοβαρα) τελικα ο Ritchie τι μαγνητες χρησιμοποιει? Παλια χρησιμοποιουσε Lace Sensors...και με αυτους ηταν εξοπλισμενη η πρωτη Blackmore Signature στα mid-90s (?)...η καινουρια εχει στη neck θεση εναν Seymour Duncan SSL-4 και στην bridge θεση εναν Seymour Duncan SSL-4 reverse wound-reverse polarity
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #14 στις: 13/01/11, 02:51 »
Αν θέλεις να γράφει Blackmore πάνω τσίμπα την. Αν θέλεις απλά μια πολύ καλή κιθάρα, με τα ίδια χρήματα φτιάχνεις από κομμάτια 2 πάρα πολύ καλές στρατοκάστερ με τα δικά σου specs. Για Fender-style όργανα από ένα σημείο και μετά πιστεύω πως οι partscaster είναι μονόδρομος...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #15 στις: 13/01/11, 09:21 »
πάντως πραγματικά...
όσο πιο μακριά είναι κάποιος απ τα δρώμενα...τόσο πιο εύκολα πέφτει θύμα κάποιος....
αυτό ισχύει για τα πάντα αλλά και για την περίπτωσή μας...
στις αρχές εντυπωσιαζόμαστε με τις signature...νομίζουμε πως την κιθάρα που θα αγοράσουμε την έχει ευλογήσει ο ίδιος ο καλλιτέχνης ενώ στην ουσία, αυτός μετά την υπογραφή της συμφωνίας μάλλον δεν πάτησε καν στο εργοστάσιο που φτιάχνονταν.....

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #16 στις: 16/01/11, 08:59 »
Μιας και επανήλθε το θέμα, απλώς να κάνω ένα update...
Αρχικά σας αναφέρω οτι τη κιθάρα ακόμη δεν την πήρα.. μη νομίζετε οτι είμαι τόσο αφελής που τη θέλω μόνο για την υπογραφή. Παιδιά είμαι στα 37 μου και δόξα το θεό έχω στη κατοχή μου άλλες δύο κιθάρες και παίζω και μια 20ετία..
Σας αναφέρω απλώς οτι τη κιθάρα την έπιασα στα χέρια μου..
Λοιπόν το μπράτσο της είναι απίστευτο.. διαβαθμισμένο scalloped που όμοιο δεν πιστεύω οτι υπάρχει σε άλλη strat.. Προσοχή όχι τα χαρακώματα της malmsteen απο το πρώτο ως το 21 τάστο, αλλά διαβαθμισμένο scalloped που μετά το 12 τάστο γίνετε εντονότερο... Προσωπικά η αίσθηση του μπράτσου μου φάνηκε απίθανη, κατά τα άλλα μια mexican 70's style strat με s.duncan μαγνήτες. Με λίγα λόγια αλλάζεις τους μαγνητες με lace gold και έχεις ένα αξιολογότατο όργανο και βέβαια (στη περίπτωση μου πάντα) και την μαϊμου τζίφρα για συναισθηματικούς λόγους.
Ψάξτε για πλάκα στο ebay gia blackmore stratocaster να δείτε πόσοι πουλάνε το σώμα full loaded χωρίς το μπράτσο!!!!
Αν βρείτε έστω και έναν που πουλάει το μπράτσο...κ'αντε μου pm να το τσιμπήσω...!!!! :) :) :)
Πάντως για όσους ψήνονται σαν και μένα  ...δοκιμάστε την,  πέρα απο υπογραφές κτλ....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Stratocaster Ritchie Blackmore - Έχετε καμία γνώμη???
« Απάντηση #17 στις: 16/01/11, 11:25 »
Αν βρείτε έστω και έναν που πουλάει το μπράτσο...κ'αντε μου pm να το τσιμπήσω...!!!! :) :) :)

Aν δεν το ξέρεις ήδη, στο ebay μπορείς να σώσεις ένα search π.χ. "Blackmore strat" και να επιλέξεις να λαμβάνεις ειδοποίηση όποτε εμφανίζεται κάτι με τα συγκεκριμένα keywords. Υπόψη ότι αν βάλεις "stratocaster" και κάποιος πωλητής έχει βάλει στην περιγραφή μόνο "strat" δεν θα λάβεις ειδοποίηση για τη συγκεκριμένη κιθάρα, γι αυτό καλύτερα το "strat" ή "strat*".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 13:06
από jimmy 1916
21 Απαντήσεις
9310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
8 Απαντήσεις
3906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/08, 15:35
από mace
11 Απαντήσεις
5475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 17:15
από Jezus
8 Απαντήσεις
5975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
30 Απαντήσεις
9881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 19:48
από bassakos
4 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 17:42
από fovos
1 Απαντήσεις
2078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 23:39
από master of puppets
17 Απαντήσεις
11423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 15:49
από Snake_