Αποστολέας Θέμα: Αγορά ακουστικής ή ηλεκτροακουστικής κιθάρας ;  (Αναγνώστηκε 4792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας μουσικόφιλοι! Είμαι νέος στην ιστοσελίδα. Παίζω ηλεκτρική κιθάρα. Θέλω να αγοράσω μια ακουστική ή ηλεκρακουστική κιθάρα. Την θέλω για σπίτι, για την παραλία, εξοχή, για να τραγουδάμε με την παρέα και γιατί όχι και για συγκρότημα.

Ερωτήσεις:

1) Ο ήχος της ηλεκτροακουστικής, αν την πάρω π.χ. στην παραλία, είναι ίδιος με της ακουστικής (εννοείται χωρίς να την συνδέσω σε ενισχυτή);

2) Η ηλ/κη κιθάρα, σε περίπτωση που την συνδέσω με ενισχυτή, χρειάζεται δικό της ενισχυτή, δηλ. ο ενισχυτής της ηλεκτρικής δεν ταιριάζει;

3) Ορισμένες ακουστικές-ηλ/κες κιθάρες δεν έχουν καθόλου στρογγυλή ή άλλη τρύπα για να χρησιμοποιηθεί το ξύλινο κούφωμα ως "μεγάφωνο" (π.χ. ovation του Malmsteen και άλλες). Ο ήχος σε αυτές τις κιθάρες είναι ίδιος με τον ήχο της ακουστικής;

4) Τι γνώμη έχετε για τις Ovation (μου αρέσουν εμφανισιακά). Κάνουν για το λόγο που τις θέλω;

Ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/13, 00:05 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες.

1) Ο ήχος της ηλεκτροακουστικής, αν την πάρω π.χ. στην παραλία, είναι ίδιος με της ακουστικής (εννοείται χωρίς να την συνδέσω σε ενισχυτή);
Σχεδόν ο ίδιος, αλλά επίτρεψε μου να σου πω ότι η παραλία αν και είναι όντως μία δόκιμη εφαρμογή, δεν είναι και ο καθοριστικός παράγοντας για να κρίνεις μία αγορά.

2) Η ηλ/κη κιθάρα, σε περίπτωση που την συνδέσω με ενισχυτή, χρειάζεται δικό της ενισχυτή, δηλ. ο ενισχυτής της ηλεκτρικής δεν ταιριάζει;
Καλό είναι να έχεις ειδικό ενισχυτή για ακουστική, αλλά αν στο μέλλον πάρεις και ηλεκτρική, μάλλον θα ήταν συμφερότερο να πάρεις κανονικό ενισχυτή ηλεκτρικής.

3) Ορισμένες ακουστικές-ηλ/κες κιθάρες δεν έχουν καθόλου στρογγυλή ή άλλη τρύπα για να χρησιμοποιηθεί το ξύλινο κούφωμα ως "μεγάφωνο" (π.χ. ovation του Malmsteen και άλλες). Ο ήχος σε αυτές τις κιθάρες είναι ίδιος με τον ήχο της ακουστικής;
Όχι είναι λίγο διαφορετικός, αλλά δεν μπορείς να πεις καλύτερος ή χειρότερος. Για την παραλία (!), πάντως η κλασσική τρύπα είναι δυνατότερη σε ένταση.

4) Τι γνώμη έχετε για τις Ovation (μου αρέσουν εμφανισιακά). Κάνουν για το λόγο που τις θέλω;
Εϊναι οι αγαπημένες μου, φυσικά κάνουν, ειδικά αυτές οι μεγάλες με την κυρτή πλαστική πλάτη είναι απίθανες. Σαφώς βέβαια υπάρχουν και άλλες πολύ καλές μάρκες.





 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε Ανδριανέ έχεις εμπειρία από κάποιο μοντέλο  ovation να μας πεις και εμας... :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε Ανδριανέ έχεις εμπειρία από κάποιο μοντέλο  ovation να μας πεις και εμας... :P
Και εσύ για παραλία?...  :roll

Έχω μία παλαιότερη έκδοση της Baladeer χωρίς το cutaway, και το καλοκαίρι έπαιζα με μία NEB ενός φίλου, είναι και οι δύο απίθανες, εγώ προσωπικά προτιμώ τις Deep Contour Bowl Body, και ότι νομίζεις από φινίρισμα, εγώ προτιμώ το ΚΟΑ, σε άλλους μπορεί να αρέσει πχ το Spruce..

Οι Baladeer με την παραδοσιακή τρύπα έχουν πολύ volume αλλά ακούγονται εξαιρετικά και plugged in που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για (τα ομολογουμένως λίγα) ακουστικά μέρη που χρειάζονται στο γρουπ.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε Ανδριανέ έχεις εμπειρία από κάποιο μοντέλο  ovation να μας πεις και εμας... :P
Και εσύ για παραλία?...  :roll

Έχω μία παλαιότερη έκδοση της Baladeer χωρίς το cutaway, και το καλοκαίρι έπαιζα με μία NEB ενός φίλου, είναι και οι δύο απίθανες, εγώ προσωπικά προτιμώ τις Deep Contour Bowl Body, και ότι νομίζεις από φινίρισμα, εγώ προτιμώ το ΚΟΑ, σε άλλους μπορεί να αρέσει πχ το Spruce..

Οι Baladeer με την παραδοσιακή τρύπα έχουν πολύ volume αλλά ακούγονται εξαιρετικά και plugged in που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για (τα ομολογουμένως λίγα) ακουστικά μέρη που χρειάζονται στο γρουπ..

 
Ε αμα κάτσει σκηνικό δεν θα πώ όχι... ;D ;D
Συνήθως όμως έχουμε υπόγα κατάσταση... :P
Πέρα από την πλάκα εαν και δεν είναι στις άμεσες αγορές μου,τις χαλβάδιαζα και θα τις έχω στα υπόψην μου.
Μέσα στο μυαλό μου είσαι...πατώντας το Spruce την βλέπεις...
 
Σε ευχαριστώ πάντως...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κούκλες οι Ovation αλλά από μια δοκιμή που είχα κάνει παλιά...όντως χάνουν "κάτι" σε σχέση με αυτές με το ξύλινο σώμα...

Από εμφάνιση όμως...διαμάντια!

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσανατολίζομαι για αγορά ηλ/κης.Άκουσα κάποια samples της ovation (χωρίς την κλασική τρύπα-ηχείο)στο thomann και ο ήχος ήταν περισσότερο προς τον ηλεκτρικό.Είδα και ενισχυτές ακουστικής,μου άρεσαν οι Kustom και fender 15ης.Ωραίες κιθάρες τουλάχιστον εμφανισιακά είναι και οι Luna,στον Νάκα.Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος γι'αυτές.
 [size=78%]http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=422&category=2944[/size]

Αποσυνδεδεμένος ManMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να πάρεις μια ακουστική αφού σε ενδιαφέρει να παίζεις περισσότερο unplugged. Διότι με τα λεφτά που θα δώσεις για μια ηλ.ακουστική θα πάριες μια καλύτερης ποιότητας ακουστική γιατί στην ηλ.ακ. είναι και η μπαταρίες και τα σχετικά που ανεβάζουν την τιμή(δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις... :P). Εξάλλου και σε ενισχυτή να θες να παίξεις ένας μαγνήτης κάνει πολύ καλή δουλειά.


Καλή τύχη με την επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σωστό αυτό που λέει ο ManMan.

Οι περισσότερες χρήσεις που ανέφερες δεν απαιτούν ενισχυτή...οπότε καλύτερα να πάρεις μία άνευ ηλεκτρικών ώστε με τα ίδια χρήματα να πάρεις μία καλύτερη ακουστική αφού τα ηλεκτρικά συνυπολογίζονται στην τελική τιμή ενός οργάνου.

Και αν αποφασίσεις να την plugάρεις...υπάρχουν λύσεις, από μικρόφωνο εώς κάψα/μαγνήτη/piezo!

Αποσυνδεδεμένος Bucketheadland

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ παιδιά για τη γνώμη σας.Ήταν όντως χρήσιμη.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Να σου πω κι εγώ με την σειρά μου. Καταρχήν για το θέμα ακουστική/ηλεκατρακουστική ό,τι σου είπαν παραπάνω.
Τώρα με τις ovation συγκεκριμένα. Όλες είναι καταπληκτικές στο παίξιμο. Τρομερό playability, εύκολες σαν ηλεκτρικές, κλπ κλπ. Το πρόβλημά μου ήταν το κράτημά τους καθώς θύμιζε ηλεκτρική. Προσωπικά θέλω την ακουστική να την αγκαλιάζω. Με βολεύει καλύτερα. Το βασικότερο όμως για μένα και σημαντικό για σένα είναι ο μουντός unplugged ήχος τους. Ενώ δηλαδή σε ενισχυτή είναι πραγματικά εκπληκτικές, στο φυσικό τους έχουν σχετικά χαμηλότερη ένταση. Αυτό έχε το στα υπ'όψιν.
Τέλος μιας και το ανέφερα, αυτό με το 'σχήμα' πρόσεξέ το. Εννοώ άλλο κράτημα και ήχο έχουν οι ovation, άλλο οι dreadnought, άλλο οι jumbo, ας πούμε κλπ κλπ. Και φυσικά αυτές τις διαφορές τις βρίσκεις και σε φθηνά μοντέλα. Οπότε βρες σε ένα κατάστημα και παίξε και μετά χτύπα μία όπου την βρεις φθηνότερα. Αυτά :)
Καλή αγορά!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
11929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
15 Απαντήσεις
12183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 21:17
από adr1anos
29 Απαντήσεις
12804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
6139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/13, 20:29
από elenix4
6 Απαντήσεις
5291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 16:31
από Noowada
13 Απαντήσεις
7569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/14, 03:05
από Arhdruid
5 Απαντήσεις
17030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77
1 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/14, 20:15
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
6736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan