Αποστολέας Θέμα: alternative-economy picking?  (Αναγνώστηκε 3822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EdwardScissorhands

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
alternative-economy picking?
« στις: 18/01/09, 18:26 »
γεια σας παιδια.παιζω 9 χρονια ηλεκτρικη και εχω  παρατιρησει οτι οταν παιζω γρηγορα κατι  π.χ 3 νοτες ανα χορδη οταν κατεβαινω προς τα κατω στην επομενη νοτα της κατω χορδης αυτοματα το χερι μου συνεχιζει την τελευταια κινιση και χτυπα ξανα την χορδη προς τα κατω.και παιζω ποιο γρηγορα.αν παω να παιξω κανονικα δλδ να χτυπισω την επομενη απο κατω προς τα πανω εχω προβλημα γιατι παιζω πολυ ποιο σιγα.ξερω οτι υπαρχει τετοιου ειδους τεχνικι αλλα ποιο ειναι  ποιο ορθο? να αρχισω παλι σιγα σιγα μεχρι να παιζω ντε και καλα alternative? παραδοξος οταν κανω το ιδιο απο τις κατω χορδες προς τις πανω παιζω alternative.και ομολογω οτι μου φενετε να εχει καλυτερι ροη αυτο που παιζω.να συνεχισω να παιζω κατι που ηδη ξερω να κανω γρηγορα η αν
αρχισω σιγα σιγα τον αλλο τροπο? ισως θα μπορω να τρεχω ποιο γρηγορα στην ταστιερα αμα το κανω?
καμια παρομοια εμπειρια?γνωμες?

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #1 στις: 18/01/09, 18:42 »
Καλύτερος είναι ο τρόπος που σε βολεύει και μόνο! Άλλωστε και οι 2 μέθοδοι είναι εξαιρετικά συνηθισμένες...

Αποσυνδεδεμένος JHN_GR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #2 στις: 18/01/09, 22:09 »
Βασικα οτι σε βολευει αυτο κανε.Οσον αφορα το τι ειναι καλυτερο το alternate picking ειναι απλα ενας στανταρ τροπος ωστε να μην χανεις το μπουσουλα σε σχεδον οτι παιξεις και εκει ειναι το πλεονεκτημα του(κλασσικος τετοιος κιθαριστας Paul Gilbert).Το economy picking οπως λεγεται απο την αλλη σου ανοιγει το δρομο για μερικα πραγματα που ισως ειναι πιο δυσκολο τεχνικα να παιχτουν με alternate τεχνικες καθως διευκολυνει στην μιξη scales και sweep arpegios(κλασσικος αντιπροσωπος της σχολης Frank Gaballe).Τωρα τι ειναι πιο γρηγορο?Ολα καλα ειναι μωρε εγω παντως ειμαι πιο αργος κι απο τους 2.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #3 στις: 18/01/09, 22:22 »
Δεν τίθεται ζήτημα επιλογής μεταξύ των τεχνικών.

Όταν έχεις περάσματα με 3-note-per-string θα κάνεις economy.Για τα "άλλα" θα κάνεις alternate.

Είναι κακό να αφοσιωνόμαστε σε μια τεχνική επειδή μας βγαίνει φυσικά. Όλοι το έχουμε κάνει αυτό το λάθος, και γω έχω το μερτικό μου σε αυτή την υπόθεση. Κάθε τεχνική έχει σκοπό να εξυπηρετήσει ένα παίξιμο μια τεχνική φράση. Όσο περισσότερες τεχνικές έχουμε στο οπλοστάσιό μας, τόσο καλύτερα θα βγεί το παίξιμό μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/09, 22:29 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #4 στις: 18/01/09, 23:11 »
Και να μην ξεχνάμε και το ακουστικά επιθυμητό αποτέλεσμα,και οι δύο αυτές τεχνικές θα μας δώσουν διαφορετικά πράγματα,αναπόφευκτα προσαρμοσμένα στις επιλογές μας.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #5 στις: 19/01/09, 19:53 »
Σε όποιο δάσκαλο και βιβλίο να καταφύγεις θα σου πουν οπωσδήποτε πρώτα απόλα να τελειοποιήσεις κατα το δυνατό το alternative.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #6 στις: 19/01/09, 19:57 »
Σε όποιο δάσκαλο και βιβλίο να καταφύγεις θα σου πουν οπωσδήποτε πρώτα απόλα να τελειοποιήσεις κατα το δυνατό το alternative.

Aλλα κυρίως, θα σου μάθει οτι λέγεται alternate.... Tη πατήσαμε όλοι μου φαίνεται
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #7 στις: 19/01/09, 20:09 »
Απλα καλο ειναι να μαθεις να κανεις ελεγχομενες κινησεις ειτε ειναι σε alternate η economy picking..
Προσωπικα θεωρω και εγω πως πρωτα μαθαινουμε καλα το ελεγχομενο alternate και μετα παμε στο economy..Αποψεις ειναι αυτα ομως..
Σιγουρα παντως το να παιζεις με τον ενα τροπο στο ανεβασμα και τον αλλο στο κατεβασμα δεν ειναι καλο..Ισως σε καποια πραγματα να σου βγαινει..Σε πιο πολυπλκες καταστασεις ομως που θα συναντησεις,το χερι δεν θα ξερει τι ακριβως να κανει μια και δεν ειναι ελεγχομενες οι κινησεις και αυτο θα εχει ως αποτελεσμα να αρχισεις να μασας και να παιζεις κουφια χτυπηματα..


@Insogood:Χαχα...Ξερεις εσυ.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Απ: alternative-economy picking?
« Απάντηση #8 στις: 20/01/09, 18:17 »
το alternate εχει πιο καλες δυναμικεs.....to economy ειναι πιο smooth μπουρμπουλι8ροκατι..........τωρα οτι σε βολευει κ οτι σου ακουγετε καλητερα κανε...
.........17-4-2010......LELE.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
11423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/06, 19:24
από pa...
7 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/07, 16:39
από Υπνοβάτης...
11 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 01:09
από ScullShot
8 Απαντήσεις
4943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/08, 02:45
από woodaki
13 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
5 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 19:39
από apressas
6 Απαντήσεις
4196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 23:33
από TheMaC
3 Απαντήσεις
2923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 00:15
από nisfa
0 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/10, 01:22
από tallos
4 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/11, 21:08
από dio21