Αποστολέας Θέμα: ΑΕΚ  (Αναγνώστηκε 270894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #850 στις: 24/07/09, 11:48 »
Υπ'αρχουν μερικές διαφορές. Ο Ζαγοράκης έφυγε από έναν ΠΑΟΚ που τη συγκεκριμένη εποχή ήταν στην ανυποληψία, με 10ες και 12ες θέσεις και τρομερά οικονομικά προβλήματα. Καταλάβανε ότι δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν. Ο Γεωργάτος ήρθε στην ΑΕΚ τη στιγμή που ο ΟΣΦΠ ήταν υπέρπληρης και έπαιρνε συνέχεια πρωταθλήματα. Οπότε οι φίλοι του ΟΣΦΠ δεν τον είχαν και πολύ ανάγκη. Όχι ότι δεν τους πείραξε... Ο Γ.Χ πάλι θεωρούνταν βάζελος, οπότε αυτή η μετακίνηση μόνο ως μιά απλή επαγγελματική κίνηση μπόρεσε να θεωρηθεί.Και τέλος τότε με τον Μπατίστα μας πείραξε, αλλά όταν γύρισε έκανε πράγματα και θαύματα πάλι και μας ξανακέρδισε. Είναι σαν να πάρει ο Μπάγεβιτς το πρωτάθλημα πάλι...Πολλά θα ξεχαστούν.
Η περίπτωση Κατσουράνη όμως είναι διαφορετική. Ήταν αρχηγός στα πολύ δύσκολα, όπου βρισκόταν και στεκόταν δήλωνε ΑΕΚτζής και ότι μόνο για την ΑΕΚ θα γύρναγε στην Ελλάδα.Και φυσικά δεν μας είπε ποτέ,τι ακριβώς συνέβη. Είπε απλά ένα "θεώρησα ότι η ΑΕΚ δεν ενδιαφερότανε". Δηλαδή; Ο ΠΑΟ του έδωσε 2 εκ. π.χ και η ΑΕΚ του έδινε 100 χιλιάδες; Επικοινώνησε πρώτα με την ΑΕΚ και του απάντησαν ότι δεν είναι στα πλάνα, ή ότι δεν τον θέλει ο Μπάγεβιτς; Τι από αυτά; Δεν έχει εξηγηθεί ο Κωστάκης και από τη στιγμή που δεν έχει εξηγηθεί, μπορώ και εγώ να θεωρώ ότι είναι κι αυτός απλά άλλος ένας "φραγκοφονιάς" σαν τον Τσιάρτα. Ή ακόμα χειρότερα συμμετέχει με αυτό το τρόπο στην εκδίκηση του "κοντού", ο οποίος έχει ακόμα ανθρώπους στα διοικητικά και βάζει τρικλοποδίτσες σε διάφορα θέματα (π.χ προπονητικό κέντρο).
Ο Κατσουράνης έχτισε ένα όνομα και ένα μύθο με την ΑΕΚ, τον οποίο κατέστρεψε με αυτή τη μεταγραφή. Τώρα στα 30 του δεν προλαβαίνει να κάνει το ίδιο με τον βάζελο, ακόμα και αν κάνει 2 καλές χρονιές. Ο ΠΑΟ έχει αποδείξει πόσο εύκολα πετάει στα σκουπίδια και "σημαίες" και ονόματα. Ας τα βάλει εκεί που ξέρει λοιπόν, αρκετά ασχοληθήκαμε...
Και επαναλαμβάνω τις απαντήσεις του από το επίσημο fun club του

● marinaextreme {5/4/2007}:

a) ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΟΥ ΧΡΩΜΑ;

b) ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ;(ΕΛΛΑΔΑ, ΑΓΓΛΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ.. ΓΕΝΙΚΑ)

c) ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ; ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕΣ!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

a) Μαύρο

b) ΑΕΚ μόνο.

c) Δεν το γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/09, 12:06 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #851 στις: 25/07/09, 02:50 »
Ανασκόπησης συνέχεια...

AEK 2004-05 3η Θέση , 62 βαθμοί,  46-22 τέρματα, 17 νίκες, 11 ισοπαλίες, 2 ήττες .

Προπονητής : Φερνάντο Σάντος

Μία λέξη μπορεί να χαρακτηρίσει την περίοδο 2004-2005…ΕΠΙΚΗ !!! Το σύγχρονο έπος του δικεφάλου. Η χρονιά που θέλουμε να θυμόμαστε περισσότερο από όλες αυτά τα τελευταία 15 χρόνια. Η ιστορία πρόσφατη , γι’αυτό θα πάμε αρκετά περιληπτικά. Αρχή της περιόδου και κανένας δεν είναι σίγουρος για το μέλλον της ΑΕΚ. Κατεστραμένη οικονομικά, από τη κακοδιαχείριση της ENIC και της NETMED κυρίως, την αποτελείωσε  η διοίκηση Ψωμιάδη που έβαλε το κερασάκι στη τούρτα της καταστροφής. Η απειλή του υποβιβασμού στη Δ’Εθνική και η μετατροπή του σωματείου σε ερασιτεχνικό, δεν ήταν καθόλου μακρυά. Σε αυτές τις πολύ δύσκολες ώρες, ο Ντέμης Νικολαίδης επικεφαλής μιάς ομάδας φίλων της ΑΕΚ μπαίνει μπροστά με την “επικίνδυνη” αποστολή να σώσει το Δικέφαλο. Σταματάει το ποδόσφαιρο στα 32 του και γίνεται  πρόεδρος της ΑΕΚ. Τώρα μετά από 5 χρόνια μπορούμε να πούμε αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ότι ναι δεν πήρε πρωτάθλημα η ΑΕΚ,  ναι δεν έγινε το γήπεδο , ούτε στη Φιλαδέλφεια  ούτε αλλού, ναι η διοίκηση Νικολαίδη ήθελε να φέρει  κάποιους νεωτερισμούς στη νοοτροπία των οπαδών της ΑΕΚ , αλλά απέτυχε και ήρθε σε σύγκρουση τελικά με τους φανατικούς, αλλά ΝΑΙ ο Ντέμης έσωσε την ΑΕΚ. Η Ένωση μπήκε στο άρθρο 44, έγινε η ρύθμιση χρεών και η ομάδα άρχισε να πληρώνει τις δόσεις της και να μπαίνει σε μιά σειρά.
Το προσκλητήριο που έγινε εκείνη τη χρονιά, είχε δύο αποδέκτες…Αρχικά τους παίκτες, στους οποίους ζητήθηκε να συμβάλλουν και αυτοί, είτε με μείωση αποδοχών, είτε με ρυθμίσεις των χρεών της ΠΑΕ προς αυτούς…Δυστυχως για την υστεροφημία κάποιων, υπήρξαν ακόμα και προσφυγές…Δεν πειράζει. Βέβαια η πλειοψηφία των παικτών δέχτηκε.
Δεύτερος αποδέκτης ο κόσμος της ΑΕΚ , από τον οποίο ζητήθηκε να ενισχύσει την ομάδα με όποιο τρόπο μπορούσε. Το αποτέλεσμα; Το μήνυμα όχι μόνο βρήκε παραλήπτη, αλλά έγινε και ρεκόρ στα διαρκείας. Και όχι μόνο αυτό…Το βασικότερο ήταν το “πάρτυ” στο Ο.Α.Κ.Α , όπου γινόταν κάθε δεύτερη Κυριακή ή Σάββατο, όποτε δηλαδή έπαιζε η ΑΕΚ , με αποκορύφωμα το ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό που είχε 70.000 κόσμο, μόνο ΑΕΚτζήδες (δεν είχαν δωθεί εισητήρια κατόπιν συμφωνίας των δύο ομάδων). Μαγικές στιγμές, “χέρια ψηλά”, αισθάνομαι πολύ τυχερός που τις έχω ζήσει. Και το σύνθημα που ακουγόταν δειλά στην αρχή , αλλά πιο δυνατά στη πορεία ήταν το “Πρωτάθλημα θα πάρουμε , όλους θα τους τρελλάνουμε”, γιατί η ΑΕΚ , η πάμφτωχη ΑΕΚ , με ένα roster που όχι μόνο δεν φάνταζε απειλή, αλλά πολλοί λέγανε στην αρχή ότι δεν θα έβγαινε ούτε Ευρώπη, παραλίγο να τους τρελλάνει όλους αν δεν γινόταν εκείνη η εφιαλτική 28η αγωνιστική που έχασε μέσα στο Ο.Α.Κ.Α από τον Ιωνικό!!! Και που θα έβγαινε 2η  και θα πήγαινε Champions League, αν στην ακριβώς επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπυ με τον Π.Α.Ο δεν την “έσφαζε” ο Βασσάρας…Μιά ΑΕΚ αήττητη στα ντέρμπυ!!!
Όμως για να μην είμαστε και άδικοι, η ΑΕΚ πήρε και πολλούς βαθμούς στις καθυστερήσεις , πράγμα που δείχνει ότι ήταν και τυχερή , αλλά ταυτόχρονα κι ότι οι παίκτες της (με ελάχιστες εξαιρέσεις), “πεθαίναν” μέσα στο γήπεδο.
Ποιοί παίκτες ξεχώρισαν; Όλοι. Μιά τέτοια χρονιά δεν μπορείς να επιλέξεις. Τους αγαπάς όλους. Και τους καλούς και τους πιο αδύναμους. Γίνεσαι μιά οικογένεια…Μιά οικογένεια που πρόσφατα έχασε ίσως το πιο αγαπημένο της μέλος…
Ας δούμε όμως μερικούς παίκτες που έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον έτσι , “κουτσομπολίστικα” έστω. Πρώτα απ’όλα ο Μπρούνο Άλβες. Αυτός ο παικταράς της Πορτο και της Εθνικής Πορτογαλλίας, έπαιξε εκείνη τη χρονιά δανεικός από την ομάδα της Λισσαβόνας και λατρεύτηκε από το κόσμο. Μετά ο Πάουλο Ασουνσάο, ίδια διαδρομή και καταπληκτικός αμυντικός μέσος. Ο Αλεσσάντρο Σοάρες, ο “Γιάννης” που ήρθε από τον ΟΦΗ και θεωρήθηκε μιά φτηνή μεταγραφή ανάγκης, αλλά έκανε μιά εκπληκτική χρονιά! Τα αποκτήματα του Δεκέμβρη, ο Ζούλιο Σέζαρ και ο Βλάνταν Ίβιτς που δώσανε τη ποιότητα που έλειπε από το πάθος του α΄γύρου. Ο Βαγγέλης ο Μόρας , ο Λεωνιδάκος ο Καμπάνταης, ο Σίμος ο Κρασσάς, ο Χρήστος ο Κόντης, ο Χρήστος ο Μπούρμπος, ο Ηλίας ο Κυριακίδης. Ο Σταύρος ο Τζιωρτζιόπουλος που έψαχνε μιά δεύτερη ευκαιρία στη καριέρα του και που θα την είχε, αν δεν του τσάκιζαν το πόδι στην Ξάνθη 11η αγωνιστική.
Ο “μπάρμπα” Κωστένογλου στη τελευταία του χρονιά, μαχητής και συγκινητικός όσο ποτέ! Ο Νικόλας ο Λυμπερόπουλος, ο “Λύμπε” στα χείλη του κόσμου . Και τέλος ο Κώστας ο Κατσουράνης, ο καλύτερος, ο αρχηγός, το καμάρι όλων των οπαδών στην κερκίδα.  Οι άλλοι είχαν Καρεμπέ, Τζιοβάννι…Εμείς είχαμε τον αρχηγό…Κρίμα φίλε!!!
Με πορείες στο κύπελλο και στο ΟΥΕΦΑ δεν ασχολήθηκε κανείς αν και στο κύπελλο φτάσαμε στους "4" όπου αποκλειστήκαμε από τον ΟΣΦΠ. Στο ΟΥΕΦΑ αποτύχαμε παταγωδώς εκείνη τη χρονιά. Δεν μας ένοιαξε καθόλου όμως…Και πριν αγαπούσαμε την ΑΕΚ… Στην περίοδο 2004-2005 όμως γίναμε μιά γροθιά και μιά οικογένεια. ΜΟΝΗ ΞΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ Σ’ΑΦΗΣΩ, ΝΑ ΜΗ ΜΆΦΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΠΟΤΕ, ΠΕΡΑΣΕ Η ΜΠΟΡΑ , ΠΕΡΑΣΕ…

Η ΟΜΑΔΑ 2004-2005                                 ΣΥΜ.-ΓΚΟΛ
Διονύσης Χιώτης                                      18-0
Χρυσόστομος Μιχαηλίδης                           13-0
Μίλεν Πέτκοφ                                          15-1       
Νίκος Κωστένογλου                                  20-0       
Σωτήρης Κωνσταντινίδης                           21-0     
Νίκος Γεωργέας                                         6-0       
Κώστας Κατσουράνης                                28-10
Ιβάν Ρούσεφ                                             9-1
Κόφι Αμπονσά                                           5-0
Νίκος Λυμπερόπουλος                               28-9
Βαγγέλης Μόρας                                      19-0
Γρηγόρης Τόσκας                                       6-0
Αλεσάντρο Σοάρες                                    25-11
Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος                           11-0
Σίμος Κρασσάς                                         23-2
Πάουλο Ασουνσάο                                    24-0
Ηλίας Σολάκης                                          6-0
Χρήστος Κόντης                                       24-1
Λεωνίδας Καμπάνταης                               11-2
Νίκος Γεωργέας                                         6-0
Χρήστος Μπούρμπος                                 14-0
Βλάνταν Ίβιτς                                         17-4
Ηλίας Κυριακίδης                                     11-0
Νίκολα Μάλμπασα                                    13-0
Ζούλιο Σέζαρ                                          13-4
Χρήστος Χριστοφορίδης                              1-0


ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ:
AEK-ΟΣΦΠ 0-0 , ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 1-1
ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-0, ΠΑΟ-ΑΕΚ 0-0
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0,ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1
ΑΕΚ-ΗΡΑΚΛΗΣ 2-1, ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΕΚ 1-2
ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 1-0, ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-1

Σύνολο Ντέρμπυ:

5 Νίκες, 5 ισοπαλίες, 0 ήττες , 20 βαθμοί  , 11-5 τέρματα.

Υ.Γ

Αυτή είναι η μεγαλύτερη σε έκταση ανασκόπηση, αλλά νομίζω ότι το άξιζε η συγκεκριμένη χρονιά...

« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/09, 18:20 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #852 στις: 04/08/09, 03:30 »
ρε μακη....πραγματικα....με ολες αυτες τις ανασκοπησεις με επιστρεφεις σε ηλικιες 10 χρονων και μετα (που αρχισα να καταλαβαινω πανω κατω τι μου γινεται ποδοσφαιρικα...).Εχω ακομα όλα τα αλμπουμ με τα αυτοκολλητα που μαζευα και ακομα τα βλεπω και θυμαμαι παιχτες, αγωνες, καταστασεις....και σε συνδυασμο με τις ανασκοπησεις σου θυμαμαι διαφορα....anyway.....δυστυχως για λογους διακοπων δεν θα μπορέσω να παρεβρεθω με την αλλη μου αγαπη την boca.....αλλα θα ειμαι στο οακα με την mallorca....αντε να δούμε φέτος.....

p.s. ΦΕΡ'ΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΤ'ΑΛΕΣΣΑΝΤΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!!!!!!!!!! (απο όλες τις αποψεις..... :P)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #853 στις: 07/08/09, 03:23 »
Ανασκόπησης συνέχεια...

ΑΕΚ 2005-06 2η Θέση , 67 βαθμοί,  42-20 τέρματα, 21 νίκες, 4 ισοπαλίες, 5 ήττες .

Προπονητής : Φερνάντο Σάντος

Η πρώτη χρονιά του Νικολαίδη όπως είπαμε και παραπάνω, ήταν ένα όνειρο, από το οποίο κανείς δεν ήθελε να ξυπνήσει…Δυστυχώς όλοι ξυπνήσαμε απότομα από την πρώτη αγωνιστική της επόμενης περιόδου 2005-2006. Κι αυτό γιατί στη πρώτη μόλις αγωνιστική με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, καταστράφηκαν όλα μεμιάς. Αφορμή τα επεισόδια που συνέβησαν στις κερκίδες και που ήταν η αφορμή για να διχαστεί η ΑΕΚ για ακόμα μιά φορά και το πάρτυ του Ο.Α.Κ.Α να μετατραπεί σε πεδίο αντιπαλότητας μεταξύ του Νικολαίδη και της Original…Ποιός φταίει; Μα ΚΑΙ οι δύο φυσικά… Φταίνε και οι οι δύο γιατί βάλανε πάνω από την ομάδα τους εγωισμούς τους και αυτό ήταν ασυγχώρητο. Τέλος πάντων , πολλά μπορούν να ειπωθούν, η ουσία είναι ότι για ακόμα μιά φορά η Α.Ε.Κ έχασε ένα πρωτάθλημα στο “τσακ”, μιάς και τερμάτισε δεύτερη μόλις 3 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Αλλά εδώ οφείλω να παραδεχθώ ,ότι το συγκεκριμένο πρωτάθλημα ακόμα και εάν το έπαιρνε δεν θα το άξιζε. Γιατί; Για 3 λόγους…Πρώτον γιατί η μπάλλα που έπαιξε η ΑΕΚ ήταν μέτρια έως κάποιες φορές καλή , με μερικές εξάρσεις σε μερικά παιχνίδια. Ο Σάντος έπαιξε αμυντικά και πήρε ότι μπορούσε από το ρόστερ που είχε, κάνοντας με ελάχιστες εξαιρέσεις, αγχωτικές νίκες του 1-0 και του 2-1. Δεύτερον γιατί η ΑΕΚ εκείνης της περιόδου υπήρξε και πολύ τυχερή σε κάποια παιχνίδια. Συγκεκριμένα πήρε 8 βαθμούς μετατρέποντας 4 ισοπαλίες σε νίκες στο 90’ ή στις καθυστερήσεις…Κάποιοι θα πούνε ότι “αυτό δείχνει ότι οι παίκτες παλεύανε μέχρι τέλος”. Σωστό! Αλλά δεν πρέπει να παραγνωρίζει κανείς ότι όταν φτάνεις εκεί θες και τύχη, γιατί αν στα 2 από τα 4 αυτά παιχνίδια δεν τα είχε καταφέρει, τότε η διαφορά δεν θα ήταν 3, αλλά 7 βαθμοί και η ΑΕΚ θα ήταν τρίτη και εκτός Champions League. Τα παιχνίδια αυτά ήταν με τον ΠΑΟΚ εντός 2-1 ( 91’ Σοάρες), με την Καλαμαριά εντός 2-1 (90’ Αλεξόπουλος), με τον Ιωνικό εντός 1-0 (98’ Κατσουράνης) και με τον Ατρόμητο εντός 2-1 (89’ Βενγλίνσκι) .Τα 2 τελευταία μάλιστα θέλουνε ιδιαίτερη μνεία γιατί αφ’ενός με τον Ιωνικό εντυπωσιάζει το λεπτό (98’) αλλά όποιος ήταν στο γήπεδο θα θυμάται ότι οι Ιωνικοί στις καθυστερήσεις πέφτανε συνέχεια κάτω και δεν παιζόταν καθόλου μπάλλα, οπότε καλώς ο διαιτητής το έφτασε εκεί και αφ’ετέρου με τον Ατρόμητο την συγκλονιστική προσπάθεια των παικτών που παίζαν από το 45’ με 10 παίκτες (δίκαιη αποβολή του Γεωργέα).
Το Τρίτο όμως και το σημαντικότερο είναι ότι εκείνη τη χρονιά, η ΑΕΚ έχασε από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό 3 φορές με συνολικά τέρματα 1-9 !!!  1-3 στο Ο.Α.Κ.Α , 0-3 στο Καραισκάκη και 0-3 στο τελικό του κυπέλλου. Άρα κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι ο Ολυμπιακός ήταν ο καλύτερος και δίκαια πήρε το πρωτάθλημα. Ακόμα και με το συνηθισμένο “σπρώξιμο”.
2005-06 λοιπόν και στην ΑΕΚ έρχονται 2 πολύ σπουδαίοι ξένοι παίκτες. Ο τερματοφύλακας Στέφανο Σορεντίνο και ο αμυντικός Μπρούνο Τσιρίλλο. Ο πρώτος κατά τη ταπεινή μου γνώμη υπήρξε ο καλύτερος τερματοφύλακας που έχω δει εγώ τα τελευταία 33 χρόνια που θυμάμαι την ΑΕΚ. Ο δεύτερος λατρεύτηκε από τους οπαδούς για την αγωνιστικότητά του , αλλά και τις ικανότητές του και περιμένω πως και πως να έρθει με τον ΠΑΟΚ στο Ο.Α.Κ.Α για να τον χειροκροτήσω και να φωνάξω Μπρούνο-Μπρούνο για άλλη μιά φορά. Ελπίζω και οι υπόλοιποι Αεκτζήδες να κάνουν το ίδιο!
Κατά τα άλλα στις γνωστές θέσεις που η ΑΕΚ πονάει ακόμα, ή πονούσε τότε, ήρθαν κάποιοι παίκτες συμπαθείς και φιλότιμοι, αλλά που δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά.  Ο Νικολά Μάλμπασα ως αριστερό μπακ,  ο Όλεγκ Βενγλίνσκι στην επίθεση και ο Λουάι Τσάνκο στα αμυντικά χαφ. Τον τελευταίο θα τον θυμόμαστε για το τρομερό γκόλ που έβαλε εναντίον του Π.Α.Ο στο 3-0 του Ο.Α.Κ.Α

 Ο Έμερσον Κόστα σε μεγάλη ηλικία δεν μπόρεσε να βοηθήσει πολύ, παρ’όλο που έδειξε ότι υπήρξε πολύ μεγάλος ποδοσφαιριστής και με αυτά τα λίγα που έκανε στο γήπεδο και ο Παντελής Καπετάνος ένα ταλέντο που έμεινε ταλέντο.  Ο Γιώργος Αλεξόπουλος, ένας καλός παίκτης και ένας μεγάλος αγωνιστής των γηπέδων, που ταλαιπωρείτε ακόμα από τραυματισμούς. Τέλος η επιστροφή 2 παιδιών της ΑΕΚ από την “ξενιτειά”, του Βασίλη Λάκη και του Τραιανού Δέλλα.
Ξεχώρισαν οι Λυμπερόπουλος για τα 14 γκολ του , ο Σορεντίνο για τις μεγάλες επεμβάσεις του, ο Τσιρίλλο για τη ψυχή του, ο Κατσουράνης για τα 6 γκολ και την ηγετική του φυσιογνωμία, ο Σέζαρ  και ο Βλάνταν Ίβιτς για τις ασσίστ τους και ο Νίκος Γεωργέας που έπαιξε μερικά από τα καλύτερα παιχνίδια της ζωής του και έγινε σύνθημα ( “Γεωργέα-Γεωργέα- τα φυτά στη Καλαμάτα ειν’ωραία”)…

Η ΟΜΑΔΑ 2005-2006                        ΣΥΜ.-ΓΚΟΛ
Στέφανο Σορεντίνο                               25-0
Μπρούνο Τσιρίλλο                                 24-2
Νικολά Μάλμπασα                                 16-0
Γιώργος Αλεξόπουλος                            30-3
Μίλτος Σαπάνης                                    12-0
Όλεγκ Βενγλίνσκι                                 15-3
Βασίλης Πλιάτσικας                                 3-0
Διονύσης Χιώτης                                     5-0
Βασίλης Λάκης                                      28-4
Έμερσον Κόστα                                     13-1
Λουάι Τσάνκο                                        21-1
Νίκος Γεωργέας                                     25-0       
Κώστας Κατσουράνης                              29-6
Νίκος Λυμπερόπουλος                             27-14
Παντελής Καπετάνος                               10-1
Βαγγέλης Μόρας                                     13-0
Τραιανός Δέλλας                                      6-0
Αλεσάντρο Σοάρες                                  28-2
Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος                           9-0
Σίμος Κρασσάς                                         3-0
Χρήστος Κόντης                                      15-0
Βλάνταν Ίβιτς                                         27-3
Ηλίας Κυριακίδης                                      3-0
Νικόλα Μάλμπασα                                    13-0
Ζούλιο Σέζαρ                                          28-2


ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ:
AEK-ΟΣΦΠ 1-3 , ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 3-0
ΑΕΚ-ΠΑΟ 3-0, ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-0
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-1,ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-2
ΑΕΚ-ΗΡΑΚΛΗΣ 2-0, ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΕΚ 4-0
( Ο ΑΡΗΣ ήταν στη Β’Εθνική).

Σύνολο Ντέρμπυ:

3 Νίκες, 0 ισοπαλίες, 5 ήττες , 9 βαθμοί  , 9-14 τέρματα

« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/09, 03:52 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #854 στις: 07/08/09, 12:52 »
Πολύ όμορφη η ανασκόπηση όπως πάντα φίλε Mac :up.. Μερικά σχολιάκια.. Ο Τσιρίλο όντως ήταν η ψυχή της άμυνας της ΑΕΚ με δυνατές επεμβάσεις και αρκετό νεύρο.. Μπορώ να πω ότι έδωσε πάρα πολλά στην ΑΕΚ και η μεταγραφή του (η οποία αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να κόστισε και πολλά στον Ντέμη) αποδείχθηκε άκρως επιτυχημένη.. Παρόλα αυτά η μεταγραφή του στην Ιταλία και η "βράβευση" του ως ένας από τους χειρότερους αμυντικούς του Campionato (για τη χρονιά που μας πέρασε) αναδεικνύουν τη διαφορά επιπέδου μεταξύ ελληνικού και ιταλικού πρωταθλήματος (σημειωτέον ότι και το τελευταίο έχει περάσει τις μέρες της δόξας του και δεν συγκαταλέγεται στα πιο δυνατά πρωταθλήματα, βλ. Αγγλία, Ισπανία).. Αυτό το σχόλιο δεν πάει στον Τσιρίλο, που μια χαρά παίχτης είναι, αλλά σε αυτό το πράγμα που παρακολουθούμε στην Ελλάδα και παίζεται με τα πόδια..

Εντωμεταξύ για να ενώσω αυτό το post με το thread του Κατσουράνη, βρήκα και έναν άλλο παίχτη του ΠΑΟ που πήγε στην ΑΕΚ ;D.. Μίλτος Σαπάνης.. Ο μακρυμάλλης αμυντικός χάφ που στη πρώτη χρονιά του στον ΠΑΟ ήταν σχεδόν αναντικατάστατος (τελικά υπάρχουν και χειρότεροι προπονητές από τον Τεν Κάτε)..

Τέλος μπορεί να υποστηρίζω άλλη ομάδα αλλά η ΑΕΚ στη δημιουργία συνθημάτων είναι πρώτη με τεράστια διαφορά από τον δεύτερο.. Επειδή συμβαίνει να έχω αρκετούς φίλους οπαδούς της ΑΕΚ και κάθε 2 μήνες πηγαίνω στο ΟΑΚΑ, ακούω εντελώς διαφορετικά συνθήματα.. Απίστευτη παραγωγή.. Το σύνθημα με τον Γεωργέα είναι απλά απίστευτο, αν και πιστεύω ότι το top-pick των ΑΕΚτζήδων ήταν το σύνθημα με τον Κετσπάγια.. Οι φίλοι της ΑΕΚ θα το θυμούνται.. Για όλους τους άλλους θα δώσω ένα hint και θα πω ότι είχε σχέση με "μούρ(η)" ;D..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #855 στις: 12/08/09, 17:07 »
Ευχαριστώ φίλε faser για τα καλά σου λόγια...Συνεχίζουμε

AEK 2006-07 2η Θέση , 62 βαθμοί,  60-27 τέρματα, 18 νίκες, 8 ισοπαλίες, 4 ήττες .

Προπονητής : Λορένσο Σέρρα Φερρέρ.

Τη περίοδο 2006-07 οι φίλοι της ΑΕΚ θα την θυμούντε για την εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας στο Champions League. Η ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά έκανε τις πρώτες της 2 νίκες στο θεσμό νικώντας 1-0 τη Λιλ στην Αθήνα και 1-0 τη Μίλαν επίσης στο Ο.Α.Κ.Α . Σκόρερ του ιστορικού γκολ με την Λιλ ο Νίκος Λυμπερόπουλος
με πολύ ωραίο μακρινό σουτ . Σκόρερ του άλλου ιστορικού ματς με την Μίλαν ο Ζούλιο Σέζαρ με κτύπημα φάουλ. Εκεί ζήσαμε ίσως την φανταστικότερη εμφάνιση του κόσμου της ΑΕΚ σε ένα γήπεδο που μόνο σημαίες έβλεπες και έναν εκπληκτικό παλμό. ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ!

Οι δύο ισοπαλίες όμως με την Άντερλεχτ στοίχισαν την πρόκριση μιάς και στο τελευταίο παιχνίδι η ΑΕΚ χρειαζόταν απλά το φυσιολογικό, δηλαδή τη Μίλαν να κερδίζει στο Μιλάνο την Λιλ. Όχι μόνο δεν έγινε αυτό αλλά η Λιλ πήρε διπλό στην Ιταλία και η ΑΕΚ έτρεχε στο Βέλγιο να ανατρέψει το 0-2 που είχε προηγηθεί η Βέλγικη ομάδα. Ούτε το γκολ του Λάκη δεν έφτασε, ούτε η γκολάρα του Τσιρίλλο…

Στην Ελλάδα τώρα υπήρξαν 3 ταχύτητες…ο ΟΣΦΠ , η ΑΕΚ και οι υπόλοιποι…Δικαια πρωταθλητής ο Ολυμπιακός με 9 βαθμούς διαφορά και ένας κακός ΠΑΟ 8 βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ στη τρίτη θέση. Έρχονται στην ΑΕΚ ο Παντελής Καφές,ο Παναγιώτης Κονέ (σήριαλ μεταγραφικό που δεν έδειξε την αξία του), ο Αντρίγια Ντελίμπασιτς (που ήταν χειρότερος από τον φουκαρά τον Βενγλίνσκι ), ο Γκουστάβο Μαντούκα ένας όχι φοβερός παίκτης , αλλά πολύ χρήσιμος, ο Μάρτιν Παουτάσο για να καλύψει (ανεπιτυχώς και αυτός) τη “καταραμένη” θέση του αριστερού μπακ, που από την εποχή του Κασάπη έχει να βρεθεί καλός παίκτης εκεί για την ΑΕΚ, ο Περπαρίμ Χετεμάι που ακόμα δεν έχει πείσει, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, αυτός ο πολύ μεγάλος παίκτης που δυστυχώς δεν μπορέσαμε να τον κρατήσουμε λίγο ακόμα, ο Ντάνιελ Τόζερ ένας πολύ καλός τεχνίτης με φοβερή πάσα και στημένα αλλά λίγο παλιομοδίτικο στυλ, ο Άκης Ζήκος που επιστρέφει στην αγαπημένη του ομάδα μετά από μιά πολύ πετυχημένη καρριέρα στη Γαλλία και στη Μονακό και τέλος η πιο άτυχη μεγάλη μεταγραφή…Ο Παναγιώτης Λαγός από τον Ηρακλή. Ο Λαγός ήταν 2 χρονιές σερί ο καλύτερος Έλληνας νέος παίκτης. Είχε κληθεί ήδη στην Εθνική ανδρών και τον ήθελε και ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟ. Τελικά ο Ντέμης έβαλε βαθειά το χέρι στη τσέπη και τον πήρε η ΑΕΚ ,αλλά ο παίκτης μαζί και η ομάδα υπήρξαν πολύ άτυχοι γιατί έχει προσφέρει ελάχιστα λόγω τραυματισμών. Κοντεύουμε πια να ξεχάσουμε πόσο καλός ήταν ο Λαγός και είναι μόλις 24 ετών.Μακάρι να συνέλθει.
Πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και της ΑΕΚ ο Νικόλας ο Λυμπερόπουλος που πλέον αυτή τη χρονιά γίνεται στις καρδιές μας ΑΕΚτζής παρ’όλο που ο ίδιος δεν το έπαιξε ποτέ…Ζούλιο Σέζαρ εκπληκτικός, 9 γκολ και ένα τσουβάλι ασσίστ. Λεωνίδας Καμπάνταης στη καλύτερη χρονιά της καρριέρας του με 8 γκολ και καλύτερο παιχνίδι το ντέρμπυ με τον ΟΣΦΠ (3-3) στο Ο.Α.Κ.Α . Τον Καμπάνταη μάλιστα δεν τον είχαν δηλώσει καν στο C.L .Τον είχανε του πεταματού, αλλά το παιδί απέδειξε την αξία του και ο Φερρέρ το είχε σκυλομετανοιώσει. Σήμερα στην Αρμίνια του Μπίλεφελντ έχει εξαφανιστεί.
Τέλος Στέφανο Σορεντίνο, Μπρούνο Τσιρίλλο και Τραιανός Δέλλας (μαζί φυσικά και ο Παπασταθόπουλος) φτιάξανε μια εξαιρετική αμυντική γραμμή.
Η ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά δεν τα πήγε καλά στα ντέρμπυ. Δεν μπόρεσε να νικήσει τον ΟΣΦΠ και έχασε από τον ΠΑΟ 1-4 σε ένα παιχνίδι που τίποτα δεν της πήγε καλά και που ο ΠΑΟ είχε σε μεγάλη μέρα ένα άλλο σπουδαίο ταλέντο …Τον Σωτήρη Νίνη.
Τελειώνοντας για να μην φανεί ότι το αποφεύγω, εκείνη ήταν και η χρονιά που η ΑΕΚ αποκλείστηκε στο κύπελλο από το Χαιδάρι μέ 5-4 στα πέναλτυ (κ.α 0-0,παρ. 0-0-) …Μεγάλο κάζο όσο και να θεωρείτε δευτερεύον το κύπελλο Ελλάδος….

Η ΟΜΑΔΑ 2006-2007                      ΣΥΜ.-ΓΚΟΛ

Στέφανο Σορεντίνο                             25-0
Μπρούνο Τσιρίλλο                               26-0
Βασίλης Πλιάτσικας                             12-0
Διονύσης Χιώτης                                  5-0
Βασίλης Λάκης                                    21-2
Έμερσον Κόστα                                   17-0
Νίκος Γεωργέας                                  12-0       
Νίκος Λυμπερόπουλος                           29-18
Παντελής Καπετάνος                             15-3
Τραιανός Δέλλας                                  15-1
Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος                       15-1
Βλάνταν Ίβιτς                                      12-2
Ηλίας Κυριακίδης                                   8-0
Ζούλιο Σέζαρ                                       28-9
Παντελής Καφές                                    7-1
Αντρίγια Ντελίμπασιτς                           10-1
Παναγιώτης Κονέ                                 12-1
Γκουστάβο Μαντούκα                            22-5
Μάρτιν Παουτάσο                                  15-1
Σωκράτης Παπασταθόπουλος                   14-0
Άκης Ζήκος                                          19-0
Παναγιώτης Λαγός                                 10-1
Ιφεάνι Ουντέζε                                       3-0
Περπαρίμ Χετεμάι                                    7-0
Λεωνίδας Καμπάνταης                            21-8
Ντάνιελ Τόζερ                                       23-2
Γιώργος Παληγιώργος                              1-0


ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ:
AEK-ΟΣΦΠ 3-3 , ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 1-0
ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-4, ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-2
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-0 ,ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0
ΑΕΚ-ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0, ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΕΚ 1-1
ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 3-1, ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-3

Σύνολο Ντέρμπυ:

 4 Νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες , 15 βαθμοί  , 16-14 τέρματα

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #856 στις: 17/08/09, 00:49 »
AEK 2007-08 2η Θέση , 68 βαθμοί,  65-17 τέρματα, 22 νίκες, 2 ισοπαλίες, 6 ήττες .

Προπονητές : 1-20η αγωνιστική Λορένσο Σέρρα Φερρέρ, 21-30η αγωνιστική Νίκος Κωστένογλου.

Μ’αυτά και μ’ αυτά φτάσαμε στη περίοδο 2007-2008. Η Α.Ε.Κ πάλι δεν πήρε πρωτάθλημα, αλλά  ήταν σαν να το πήρε. Και όχι μόνο για τους φίλους της Α.Ε.Κ , αλλά και για όλη την υπόλοιπη φίλαθλη Έλλαδα πλην των φανατικών οπαδών του Ολυμπιακού . Η ιστορία γνωστή…Την 19η αγωνιστική ο Ολυμπιακός χάνει από τη Καλαμαριά με 1-0, κάνει όμως ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του παίκτη της Καλαμαριάς Βάλνερ. Η ένσταση σηκώνει θύελλα αντιδράσεων και συζητήσεων καθώς ο Ολυμπιακός σύμφωνα με το “γράμμα” του νόμου έχει δίκιο, αλλά με αγωνιστικούς όρους έχει άδικο. Μάλιστα ο πρόεδρός του Σωκράτης Κόκκαλης αναγκάζεται να κάνει “κωλοτούμπα” γιατί σε παλιότερες δηλώσεις ο ίδιος ήταν ένθερμος οπαδός της άποψης ότι “οι αγώνες κερδίζονται στα γήπεδα και όχι στον αθλητικό δικαστή¨. Φυσικά δεν μπορείς να περιμένεις τίποτε άλλο από έναν επιχειρηματία σαν τον Κόκκαλη όσο “αριστερό” παρελθόν και να διαθέτει…
Τη χρονιά εκείνη λοιπόν η ΑΕΚ “έχασε” το πρωτάθλημα παίζοντας τη καλύτερη μπάλλα απ’όλους, έχοντας τη πρώτη επίθεση και τη πρώτη άμυνα κάνοντας ένα στατιστικό ρεκόρ, μιάς και ήταν η πρώτη ομάδα στην Ελλάδα που το κατάφερε αυτό αλλά δεν πήρε τον τίτλο…Ο Νικολαίδης έκανε το μεγαλύτερο οικονομικό άνοιγμα που μπορούσε φέρνοντας στην ΑΕΚ τον τεράστιο παίκτη που λέγεται Ριβάλντο , που έφυγε κακήν κακώς από τον Ολυμπιακό παρά τα 3 σερί πρωταθλήματα που του χάρισε και τον Ισμαέλ Μπλάνκο αυτό τον φοβερό striker που βγήκε πρώτος σκόρερ με το εκπληκτικό 20 γκολ σε 24 συμμετοχές. Στην “καταραμένη” θέση του αριστερού μπακ, ο Αρουαμπαρένα που και αυτός στοίχισε ένα κάρο λεφτά χωρίς να τα αξίζει στο γήπεδο. Τον Ενσαλίβα από τον Πανιώνιο που και αυτός ψάχνεται ακόμα. Τον φημισμένο Μωχάμεντ Καλλόν , έναν σούπερ επιθετικό αλλά γυρολόγο, που έδειξε σε κάποια ματς πόσο καλός παίκτης είναι, αλλά γενικά δεν εντυπωσίασε.Τον πιτσιρικά Ράμος στα χαφ, που έμελε να είναι ένας από τους μοιραίους παίκτες εκείνη τη χρονιά για την Ένωση. Τον ανεκδιήγητο Μορέτο , τον τερματοφύλακα που 50% στέρησε το πρωτάθλημα από την ΑΕΚ. Τον Μάχο ,τερματοφύλακα της Εθνικής Αυστρίας, μέτριος αλλά πολύ καλύτερος από τον Μορέτο που δυστυχώς ο Φερρέρ είχε ψύχωση μαζί του…Τον Ζεράλδο Άλβες, τον αδερφό του Μπρούνο που είχε παίξει στην ονειρεμένη πρώτη χρονιά Νικολαίδη (2004-2005), αλλά που καμμία σύγκριση με τον αδελφό του…Και τέλος τον Μανού, που θα έπρεπε να γίνει κατοστάρης και όχι ποδοσφαιριστής, μιάς και είναι ο ταχύτερος παίκτης που έχω δει στη ζωή μου  αλλά από ουσία σχεδόν τίποτα και τον Ασκάρατε , ένα “παλτό” ολκής.
Στην ομάδα ήρθε δανεικός και ο Εντίνιο, ένας επιθετικός που μυρίζεται το γκολ, αλλά μάλλον προβληματικός σαν χαρακτήρας. Επίσης κάνουν τις πρώτες τους εμφανίσεις δύο πιτσιρικάδες που η ΑΕΚ περιμένει πολλά από αυτούς. Ο Παυλής και ο Ταχτσίδης.
Οι εμμονές του Φερρέρ, ο Μορέτο, ο Ράμος αλλά πάνω απ’όλα η Κα Σορεντίνο(!!!!!!) στέρησαν από την ΑΕΚ το ανετότερο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Η ΑΕΚ έπρεπε και μπορούσε να στεφθεί πρωταθλήτρια, ανεξάρτητα εφέσεων , τουλάχιστον με διαφορά 9 βαθμών. Αντίθετα το έχασε για 2…
Την 21η αγωνιστική (καθυστερημένα) , ο Νικολαίδης διώχνει τον Φερρέρ και προπονητής της ΑΕΚ γίνεται ο Κωστένογλου που συνδέει το όνομά του με την πολύ μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 4-0 στο Ο.Α.Κ.Α .
.Καλύτεροι για την ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά οι Μπλάνκο με 20 γκολ , Λυμπερόπουλος με 13 γκολ, Ριβάλντο με 12 γκολ και οι Δέλλας ,Παπαπασταθόπουλος.
Στην Ευρώπη αποκλειστήκαμε νωρίς από τη Σεβίλλη στο Champions League (που ομολογουμένως είχε ομαδάρα εκείνη τη χρονιά) και φτάσαμε στους “32” του Uefa Cup. Στο Κύπελλο Ελλάδος μείναμε έξω νωρίς από την Ξάνθη. Για πρώτη φορά θεσπίζεται ο “θεσμός” των play-off για την Ευρώπη , η ΑΕΚ δεν τα καταφέρνει , αλλά οι παίκτες ΄ηταν τόσο απογοητευμένοι από όλα αυτά που συνέβησαν για άλλη μια φορά, που δεν είχαν καμμιά διάθεση να συμμετάσχουν και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν έπρεπε κιόλας…
Τέλος είναι η χρονιά που “κρεμάει” τα παπούτσια του ένας πολύ μεγάλος παίκτης. Ο Άκης Ζήκος , που θα μείνει στη μνήμη μας για το ότι ήταν ο μόνος που είπε το αυτονόητο δημόσια  και θαραλλέα και φυσικά τιμωρήθηκε γι’ αυτό . Το ότι δηλαδή οι διαιτητές στο Καραισκάκη παίζουνε σαν χεσμένοι. Και όχι μόνο...

Η ΟΜΑΔΑ 2007-2008                       ΣΥΜ.-ΓΚΟΛ

Γιούργκεν Μάχο                                   21-0
Παντελής Καφές                                   25-3
Ροδόλφο Αρουαμπαρένα                         16-0
Ζεράλδο Άλβες                                     26-0
Τραιανός Δέλλας                                   24-2
Χάρης Παππάς                                        8-1
Ταμαντανί Ενσαλίβα                               22-1
Ριβάλντο                                              25-12
Σίλβα Ράμος                                          28-1
Γκουστάβο Μαντούκα                               22-3
Φεντερίκο Ασκαρατε                                 1-0
Σωκράτης Παπασταθόπουλος                    28-1
Άκης Ζήκος                                           20-0
Ισμαέλ Μπλάνκο                                     24-20
Παναγιώτης Λαγός                                  15-0
Μανού                                                  13-0
Παναγιώτης Κονέ                                    13-1
Μωχάμεντ Καλλόν                                   11-3
Βασίλης Πλιάτσικας                                  11-0
Χρήστος Μπούρμπος                                 16-0
Νίκος Γέωργέας                                        8-0
Μαρσέλο Μορέττο                                    16-0
Νίκος Λυμπερόπουλος                               30-13
Παναγιώτης Ταχτσίδης                                2-0
Παντελής Καπετάνος                                  2-0
Εντίνιο                                                   15-6
Μιχάλης Παυλής                                        7-1
Γιάννης Αραμπατζής                                    1-0
Ντάνιελ Τόζερ                                          14-1
Ζούλιο Σέζαρ                                           19-3   

ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ:
AEK-ΟΣΦΠ 4-0 , ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 1-0
ΑΕΚ-ΠΑΟ 1-1, ΠΑΟ-ΑΕΚ 2-1
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0 ,ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-4
ΑΕΚ-ΗΡΑΚΛΗΣ 1-2, ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΕΚ 0-1
ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 1-1, ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 0-1

Σύνολο Ντέρμπυ:
 5 Νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες , 17 βαθμοί  , 16-7 τέρματα

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #857 στις: 17/08/09, 02:55 »

Τέλος είναι η χρονιά που “κρεμάει” τα παπούτσια του ένας πολύ μεγάλος παίκτης. Ο Άκης Ζήκος , που θα μείνει στη μνήμη μας για το ότι ήταν ο μόνος που είπε το αυτονόητο δημόσια  και θαραλλέα και φυσικά τιμωρήθηκε γι’ αυτό . Το ότι δηλαδή οι διαιτητές στο Καραισκάκη παίζουνε σαν χεσμένοι. Και όχι μόνο...

Aν κρίνω πάντως από την απόδοση του emoΖήκου στο συγκεκριμένο ματς(θυμίσου την πρώτη φάση του αγώνα με το τετ-α-τετ του γκαλέτι) άλλος μπήκε χεσμένος στο καραισκάκη και όχι ο Κάκος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #858 στις: 17/08/09, 03:06 »
Με το να προσβάλλεις τον Ζήκο , δεν αλλάζει η ουσία των λεγόμενών του...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #859 στις: 17/08/09, 03:35 »
Δεν τον προσβάλλω ιδιαίτερα,παικταράς ήταν.
Για το συγκεκριμένο ματς όμως δεν ταίριαζαν οι συγκεκριμένες δηλώσεις και ειδικά με την απόδοση που είχε.Αν τις είχε κάνει για το ματς στο καραισκάκη της προηγούμενης περιόδου θα συμφωνούσα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #860 στις: 18/08/09, 03:02 »
AEK 2008-09 4η Θέση , 55 βαθμοί,  40-24 τέρματα, 14 νίκες, 13 ισοπαλίες, 3 ήττες .

Προπονητές : 1-10η αγωνιστική Γιώργος Δώνης, 11η-30 αγωνιστική Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Με την ανασκόπηση της περιόδου 2008-2009 , τερματίζεται σήμερα αυτή μου η προσπάθεια να θυμηθούμε τα “πέτρινα” χρόνια της Α.Ε.Κ από το 1994 που πήρε το τελευταίο της πρωτάθλημα, μέχρι τη περσινή χρονιά. Η καινούργια χρονιά που ξεκινάει στις 24 Αυγούστου με το ντέρμπυ στο Ο.Α.Κ.Α με τον Ολυμπιακό , δεν προμηνύει σε τίποτα ότι η ΑΕΚ θα μπορέσει φέτος να το διεκδικήσει.Μάλλον όλα δείχνουν ότι θα αγωνιστεί με τον ΠΑΟΚ για τη τρίτη θέση. Μακάρι να βγώ ψεύτης…
                        Η περσινή χρονιά ήταν η χειρότερη της ΑΕΚ. Μόνο με την περίοδο 98-99  μπορεί να συγκριθεί… Τα οικονομικά ανοίγματα του Νικολαίδη και η προσπάθεια να φέρει τη πολυπόθητη κούπα, αναγκάζουν τη διοίκηση να δώσει παίκτες- κλειδιά, όπως ο Νίκος Λυμπερόπουλος, ο Δέλλας , ο Παπασταθόπουλος και ο Ζούλιο Σέζαρ (αρκετά νωρίς αυτός).
Αντ’ αυτών έρχονται οι Νάτσο Σκόκο ,Ντανιέλ Μαιστόροβιτς, Σωτήρης Κυργιάκος, ο Ράφικ Τζιμπούρ και Άγγελος Μπασινάς. Οι τέσσερις πρώτοι πρόσφεραν, ο τελευταίος όχι, αλλά το κενό δεν αναπληρώθηκε. Έρχονται επίσης και οι Αγκουστίν Πελετιέρι και Σεμπαστιάν Σάχα. Ο πρώτος είναι μάλλον μέτριος πλην φιλότιμος παίκτης και ο δεύτερος ένας εξαιρετικός τερματοφύλακας, που η ΑΕΚ δεν είχε δυστυχώς ένα χρόνο πριν. Τέλος στη στοιχειωμένη θέση του αριστερού μπακ, ένας παίκτης με όνομα από την Ισπανία, ο Χουανφράν, που και αυτός κινήθηκε σε ρηχά νερά.
Η κακή μέρα φάνηκε από το πρωί…Η ΑΕΚ αποκλείετε από την Ομόνοια στο Ουέφα και ο Ριβάλντο ανακοινώνει την αποχώρησή του για το Ουζμπεκιστάν (!!!!!!!). Η μόνη δικαιολογία του “μαθητευόμενου μάγου” Γιώργου Δώνη για τα χάλια που παρουσίασε η ομάδα. Ο Δώνης διώχνεται την 10η αγωνιστική, μιάς και δεν μπορεί να νικήσει ούτε τον Πανσερραικό στο ΟΑΚΑ , έχοντας φτιάξει μιά ομάδα που ενώ προηγείτε 3-0 , ισοφαρίζεται και κοντεύει να χάσει (τελικά 3-3) από τον Θρασύβουλο Φυλής !!! . Έτσι αναλαμβάνει ένας “μεσσίας” απ’τα παλιά…Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο κόσμος δείχνει ανοχή και περιμένει αποτελέσματα. Ο Μπάγεβιτς ζητάει δημόσια συγγνώμη για τη φυγή του στον Ολυμπιακό και ο Ντέμης Νικολαίδης παραιτείτε από τη προεδρική θέση. “ Τέλος Εποχής” για έναν αμφιλεγόμενο αλλά σίγουρα ΑΕΚτζή που τη κρίσιμη ώρα βούτηξε στο βούρκο και έβγαλε την ΑΕΚ στην επιφάνεια. Ίσως αν είχε λιγότερο εγωισμό και εμμονές θα είχε κατορθώσει και αυτό που δεν κατάφερε ως παίκτης. Να πάρει  ένα  πρωτάθλημα με την ΑΕΚ.
Ο Μπάγεβιτς προσπαθεί να φτιάξει σιγά σιγά μιά ομάδα από το μηδέν στη μέση της χρονιάς και κάπου πια προς το τέλος η ΑΕΚ αρχίζει να βλέπεται. Μάλιστα στο τελικό του κυπέλλου Ελλάδος κάνει το καλύτερο παιχνίδι της , αλλά "πέφτει ηρωικά" στη διαδικασία των πέναλτυ με 14-15 (!), στον καλύτερο τελικό κυπέλλου που είχαμε να δούμε ως φίλαθλοι εδώ και πολλά χρόνια.
Καλύτεροι για την ΑΕΚ που είχε 13 (!!!) ισοπαλίες εκείνη τη περίοδο, ο Μπλάνκο 17 γκολ (πάλι πρώτος σκόρερ στη κανονική περίοδο μαζί με τον Γκαλλέτι με 14 γκολ), ο Σκόκο με 8 γκολ, ο Τζιμπούρ 8 γκολ, η “χρυσή” αλλαγή ο Εντίνιο με 7 γκολ, ο Σάχα, ο Κυργιάκος και ο Μαιστόροβιτς. Συζητήθηκε πολύ και ο Ταχτσίδης , αλλά το μέλλον θα δείξει. Τέλος παίκτης κλειδί για τον Μπάγεβιτς , ήταν και θα είναι και φέτος ο Καφές.

Η ΟΜΑΔΑ 2008-2009                      ΣΥΜ.-ΓΚΟΛ

Γιούργκεν Μάχο                                    1-0
Παντελής Καφές                                  27-3
Ζεράλδο Άλβες                                    12-0
Ταμαντανί Ενσαλίβα                              23-0
Σίλβα Ράμος                                          3-0
Γκουστάβο Μαντούκα                             19-1
Ισμαέλ Μπλάνκο                                   36-17
Παναγιώτης Λαγός                                14-0
Βασίλης Πλιάτσικας                               14-0
Νίκος Γέωργέας                                    24-0
Παναγιώτης Ταχτσίδης                             9-1
Εντίνιο                                                29-7
Μιχάλης Παυλής                                    10-1
Σεμπαστιάν Σάχα                                   35-0   
Ντάνιελ Μαιστόροβιτς                             34-2
Χουανφράν                                           21-0
Άγγελος Μπασινάς                                 14-0
Αντώνης Ρίκκα                                       3-0
Σωτήρης Κυργιάκος                               20-0
Νάτσο Σκόκο                                        32-8
Γιώργος Αλεξόπουλος                             17-0
Αγκουστίν Πελετιέρι                               27-0
Ραφίκ Τζιμπούρ                                     28-8
Περπαρίμ Χετεμάι                                   12-5
Δημήτρης Κουτρομάνος                           15-0
Παναγιώτης Ζορμπάς                                3-0
Ελ Χατζί Ντιούφ                                       8-0
Νέιθαν Μπέρνς                                        5-0
Ολιβιέ Ενσιαμπαφούμου                             2-0
Σάββας Γκέντσογλου                                 5-0

         
ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΥ:

AEK-ΟΣΦΠ 0-1 , ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 2-0
ΑΕΚ-ΠΑΟ 2-1, ΠΑΟ-ΑΕΚ 0-0
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-0 ,ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1
ΑΕΚ-ΗΡΑΚΛΗΣ 1-0, ΗΡΑΚΛΗΣ-ΑΕΚ 0-1
ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 0-1, ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-1

Σύνολο Ντέρμπυ:
 4 Νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες , 15 βαθμοί  , 7-7 τέρματα

Κι αφού φτάσαμε στο τέλος δύο λόγια για να ανακεφαλαιώσουμε… Η ΑΕΚ αυτά τα 15 τελευταία χρόνια πέρασε από “σαράντα κύματα”. Μέχρι και να καταστραφεί οικονομικά κόντεψε και να πέσει στη Δ’Εθνική. Παρ’όλα αυτά όμως έζησε και μεγάλες στιγμές και εμείς δεθήκαμε ακόμα περισσότερο με αυτή την ομάδα. Ίσως δυστυχώς να μην προσελκύει πλέον τόσα μικρά παιδιά. Τα παιδιά θέλουνε τίτλους…
Και όμως. Έφτασε μιά ανάσα από το πρωτάθλημα αρκετές φορές… Οι 5 σημαντικότερες ήταν το 1996, το 1997, το 2002, το 2005 και το 2008. Από αυτά τα 5 , τα 4 “κλαπήκαν” από το παρασκήνιο αυτού του εμετικού "θεσμού" που λέγεται Ελληνικό Ποδόσφαιρο. Το 96 από τον Παναθηναικό και το 97,02,08 από τον Ολυμπιακό. Δεν πειράζει. Εμάς δεν μας πτοεί τίποτε. Θα συνεχίσουμε να αγαπάμε τον Δικέφαλο που έχει “καθαρά χέρια” και θα αφήσουμε άλλους να κάνουνε τις λοβιτούρες τους εις βάρος του ποδοσφαίρου, του κόσμου και κατ’επέκταση της Παιδείας που προσφέρουνε στο λαό μας. Παιδεία με την έννοια όχι βέβαια της επίσημης πολιτικής του Κράτους, αλλά με την έννοια της νοοτροπίας και των μηνυμάτων που περνάει στα λαικά στρώματα ένα λαικό παιχνίδι όπως το ποδόσφαιρο. Μιά Παιδεία που χρόνια τώρα συνοψίζεται στη παροιμία : “Άμα μπορείς να κλέψεις και να κρυφτείς κλέψε, αν δεν μπορείς να κρυφτείς μην κλέβεις”.

TOP 10 ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ 1994-2009

1. ΚΑΣΑΠΗΣ                    255
2. ΑΤΜΑΤΣΙΔΗΣ                251
3. ΚΩΣΤΕΝΟΓΛΟΥ             221
4. ΣΑΒΕΒΣΚΙ                    209
5. ΜΑΛΑΔΕΝΗΣ                195
6. ΛΑΚΗΣ                        194
7. ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ                190
8. ΤΣΙΑΡΤΑΣ                    182
9. ΚΟΠΙΤΣΗΣ                   166
10. ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ       141

TOP 10 ΣΚΟΡΕΡΣ 1994-2009

1. ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ                126
2. ΤΣΙΑΡΤΑΣ                      76
3. ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ           71
4. ΚΩΣΤΗΣ                        54
5. ΜΑΛΑΔΕΝΗΣ                   43
6. ΛΑΚΗΣ                          39
7. ΜΠΛΑΝΚΟ                      37
8. ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗΣ                29
9. ΜΠΑΤΙΣΤΑ                      28
10. ΣΑΒΕΒΣΚΙ                     25

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #861 στις: 18/08/09, 20:49 »
Μόλις διάβασα ότι ο Κυργιάκος πάει στη Λίβερπουλ και μάλιστα αποχαιρέτησε τους συμπαίκτες του.
Αληθεύει?
Αν αληθεύει τότε απογοητεύομαι για ακόμη μία φορά.
Γιατί δε μπορούμε να κρατήσουμε ένα παίκτη της προκοπής?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #862 στις: 18/08/09, 21:00 »
http://contra.gr/pops/news_large.aspx?paper=score&date=12082009

Το ποστάρω πραγματικά χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά για να δείξω ότι πλέον το ποδόσφαιρο είναι 100% επαγγελματικό πλέον και συναισθηματισμοί και τα μεγάλα λόγια πέφτουν σαν τραπουλόχαρτα μπροστά στα χρήματα και στη δόξα..

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #863 στις: 18/08/09, 21:05 »
Ήθελα να τα γράψω και χτες το βράδυ αμέσως μετά το (εξαιρετικό, όπως και τα προηγούμενα) post του MACMISIAS αλλά σκέφτηκα ότι θα πέσουν όλοι να με φάνε... Αυτά τα "αφήστε τους τίτλους στους άλλους, εμάς μας νοιάζει μόνο να παίζουμε καθαρό παιχνίδι" δεν αρκούν πλέον για να χρυσώσουν το χάπι για τον κόσμο της ΑΕΚ. Είναι κρίμα για μία τόσο μεγάλη ομάδα να συμπεριφέρεται με αυτό τον τρόπο... Δυστυχώς οι συναισθηματισμοί στο ποδόσφαιρο πλέον είναι απειροελάχιστοι, πράγμα αναμενόμενο από τη στιγμή που πρόκειται για άθλημα με τόσο τεράστιο τζίρο. Ομάδα που υποτίθεται ότι θέλει να πάρει πρωτάθλημα και να κάνει μία καλή πορεία στην Ευρώπη πουλάει τον βασικό της αμυντικό δύο μέρες πριν από ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και ελάχιστες πριν το ντέρμπι με τον βασικό της ανταγωνιστή... Τα συμπεράσματα δικά σας...

Εντιτ: Χαίρομαι φίλε Faser που δεν είμαι ο μόνος που βλέπω έτσι τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #864 στις: 19/08/09, 00:53 »
Παιδιά , το να παίξει ένας παίκτης στη Λίβερπουλ, είναι once in a lifetime ευκαιρία!!! Εγώ δεν μπορώ να εκνευριστώ με τον Κυργιάκο που κάνει αυτή την επιλογή...Άλλο Λίβερπουλ και άλλο Παναθηναικός...Αισθάνομαι μάλλον περήφανος που αυτή η μετακίνηση γίνεται για έναν παίκτη της ΑΕΚ. Σίγουρα μας δημιουργεί πρόβλημα, αλλά φέρνει και 3 εκατομμύρια στο προβληματικό ταμείο ,χώρια ότι μας απαλλάσει και από ένα μεγάλο συμβόλαιο. Καλή συνέχεια Σωτήρη στο λιμάνι !!!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #865 στις: 19/08/09, 06:16 »
Παιδιά , το να παίξει ένας παίκτης στη Λίβερπουλ, είναι once in a lifetime ευκαιρία!!! Εγώ δεν μπορώ να εκνευριστώ με τον Κυργιάκο που κάνει αυτή την επιλογή...Άλλο Λίβερπουλ και άλλο Παναθηναικός...Αισθάνομαι μάλλον περήφανος που αυτή η μετακίνηση γίνεται για έναν παίκτη της ΑΕΚ. Σίγουρα μας δημιουργεί πρόβλημα, αλλά φέρνει και 3 εκατομμύρια στο προβληματικό ταμείο ,χώρια ότι μας απαλλάσει και από ένα μεγάλο συμβόλαιο. Καλή συνέχεια Σωτήρη στο λιμάνι !!!

Δεν θα τα έγραφα καλύτερα....
Ασφαλώς κι είναι έτσι.
Τώρα μπορείς να πάρεις τον Γκάκα που παίζει και μπακ αλλά και στόπερ.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #866 στις: 19/08/09, 09:28 »
φιλοι μου πιστευω πως εχετε καταλαβει οτι η αεκ θα μηνει εκτος 5αδασ φετοσ 8

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #867 στις: 19/08/09, 10:00 »
Πολύ αισιόδοξος είσαι.... άκου πεντάδα.....
Εδώ αν έχεις δυό τραυματισμούς, έκλεισες....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #868 στις: 19/08/09, 18:18 »
mac εμένα μ άρεσε το μεγάλο όπως λες συμβόλαιο του κυργιάκου.
έλεγα έχουμε έναν καλό παίκτη, άντε σιγά σιγά θα ρθουν κι άλλοι και θα ξαναπάρουμε τα πάνω μας.

και τώρα αναρωτιέμαι ποιος ακριβώς θα αντικαταστήσει τον κυργιάκο.
ποιος ακριβώς θα καλύψει αυτή την τεράστια τρύπα -μία από τις πολλές που έχει η ομάδα- δύο μέρες πριν τον προκριματικό και 5 πριν το ντέρμπι με το γαύρο.
ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα κερδίζαμε την κυριακή απλά τώρα πια σιγουρεύτηκα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #869 στις: 19/08/09, 21:01 »
Κοίτα FSL .Το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΚ δεν βρίσκεται στους κεντρικούς αμυντικούς. Εκεί υπάρχει ο Μαιστόροβιτς, μπορεί να παίξει ο Άλβες, ο Αλεξόπουλος , ακόμα και ο μικρός ο Μανωλάς για να μην σου πω ότι μπορεί να γίνει και η ντρίμπλα με τον άλλον μικρό τον Γκέντσογλου...Το πρόβλημα της ΑΕΚ βρίσκεται στα μπακ. Εκεί πρέπει να ενισχυθεί. Δεν ξέρω τί παίκτης είναι αυτό ο Αραούσο που ήρθε...Αλλά αριστερά ξέρω ότι με Χουανφράν ή Καράμπελα δουλειά δεν γίνεται. Εκεί δεν βλέπω φως...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #870 στις: 19/08/09, 21:24 »
ειλικρινά εγώ δε βλέπω πουθενά φως.
ξαφνικά έσκασε η φάση με τον επενδυτή που θα μας βγάλει από το βούρκο και το ίδιο ξαφνικά η φάση ξεφούσκωσε.
Εμένα προσωπικά ο Αλεξόπουλος δε με πείθει αν και πριν αρχίσει να ταλαιπωρείται με τους τραυματισμούς φαινόταν να χει προοπτικές.
Ο Μόρας δε μας άρεσε και τώρα φαίνεται να ναι η πρώτη μας επιλογή.Βέβαια απ το να πάρουμε το Γκούμα που κάπου πήρε το μάτι μου χίλιες φορές να παίξει ο Μανωλάς.

www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #871 στις: 31/08/09, 03:38 »
Καλή μας αρχή παιδιά!
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #872 στις: 02/09/09, 17:35 »
Σίγουρα μας δημιουργεί πρόβλημα, αλλά φέρνει και 3 εκατομμύρια στο προβληματικό ταμείο ,χώρια ότι μας απαλλάσει και από ένα μεγάλο συμβόλαιο.
+ έναν παίχτη από τον οποίο μπορείς να περιμένεις πολλά, ακόμα και ως δανεικός...

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #873 στις: 18/09/09, 00:09 »
4άρα από την Έβερτον...Ωραία ξεκινάμε...

Εντάξει να έχεις την ήττα στο πρόγραμμα αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα. Και ο βάζελος έφαγε 3 αλλά τουλάχιστον έπαιζε, δεν ήταν σα θίασος σε περιοδεία...

Μισή μονομαχία δε κερδίσανε. Τον Άρτσε που έπαιξε με Θρασύβουλο ένα ματς τον παρουσιάζανε ανίκητο στον αέρα και μόλις έπαιξε με πραγματικούς επιθετικούς έχασε τ'αυγά και τα πασχάλια.

Ας μου πει κάποιος τώρα για ποιο λόγο δεν διώξαμε το καλοκαίρι τον Χουανφράν (γεια στο χέρι του Σαχά) των 700.000€; Και γιατί ακριβώς δίνουμε 800.000€ για Μάκο;

Α και εάν δε βάλουν κανένα πρόστιμο στον άλλο τον καρατερίστα τον Αραούχο να περιμένετε πολλές κόκκινες ακόμα στη χρονιά...
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΑΕΚ
« Απάντηση #874 στις: 18/09/09, 00:23 »
Προς ολους τους φιλους Αεκτζηδες:
Φιλοι μου αποψη μου ειναι πως καλλιεργηθηκε μεσω media μια αδικαιολογητη κατ εμε ευφορια και αισιοδοξια για μια ΑΕΚ που πηρε παιχταραδες κτλ κτλ. Και δεν εννοω μονο απο τη Score Live (που μαζι με τον Πρωταθλητη και την Πρασινη δεν πρεπει να κυκλοφορουν...).
Ολες οι εφημεριδες παρουσιαζαν τον Γιαχιτς και τους αλλους σαν τη μετενσαρκωση του Μπεκενμπαουερ.
Γνωμη μου ειναι πως για μια ακομα φορα η ΑΕΚ ξεκιναει πισω απο Ολυμπιακο και Παναθηναικο.
Στην αμυνα ο Ολυμπιακος εχει Ζεβλακοφ, Μελμπεργκ, Μπραβο, Αβρααμ.
Δεν ειναι παικταραδες αλλα για Ελλαδα συνιστουν μια πολυ καλη αμυνα. Η ΑΕΚ ειχε ενα Κυριακο και πηρε το Γιαχιτς απο τον Αρη...Στο κεντρο με Μακο, Καφε δε χτυπας πρωταθλημα οταν ο ενας εχει Dudu, Ledesma, Maresca και ο αλλος Ζιλμπερτο, Κατσουρανη, Καραγκουνη, Leto...
Αυτη ειναι η γνωμη μου μεχρι αποδειξεως του εναντιου βεβαια.