Αποστολέας Θέμα: Eric Johnson's lead  (Αναγνώστηκε 10634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eric Johnson's lead
« Απάντηση #25 στις: 08/10/08, 21:01 »
Παράθεση
Βtw τί πέννα δηλαδή χρησιμοποεί ο Πετρούκιος?

*μηπως λέγοντας πέννα εννοείς το δεξί χέρι?

Ελιωσα :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Nά και ο κλασικός know-it-all που αφήνει το περίπαιγμα του και φεύγει ( duuuh ξέρεις ότι στην Κύπρο οι στερεότυπες ακφράσεις δεν είναι οι ίδιες με αυτές της μητέρας πατρίδος?)

Να και ο κλασσικος κυπριος που αρπαζεται με το παραμικρο... :P

Και να σου πω αδελφε...?
Στην Κυπρο δηλαδη που "οι στερεοτυπες εκφρασεις δεν ειναι ιδιες με τη μητερα πατριδα", αν σου πω οτι ο ηχος του Τζονσον ειναι στα δαχτυλα, παιζει εσυ να καταλαβεις οτι πρεπει να πα να του τα κοψεις και να τα κολλησεις στα χερακια σου?

Δεν εχει να κανει με τις στερεοτυπες εκφρασεις λοιπον. Εχει να κανει με την κοινη λογικη.
Αν ο αλλος σου λεει οτι ολη η φαση του Πετρουτσι ειναι στην πενα, κι εσυ καταλαβαινεις οτι εννοει την δυσμοιρη την Τζαζ ΙΙΙ,που την παιζει ενας στους 2 κιθαριστες πια, δεν σου φταιει ουτε η μεγαλονησος ουτε η μητερα πατριδα :P
Εξ ου και αυτο που εγω βρηκα αστειο...

Φιλικα παντα! ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eric Johnson's lead
« Απάντηση #26 στις: 08/10/08, 21:17 »
Nαί ρε φίλε εντάξει, δεν είμαι βλαξ, εννοείται ότι δεν μπορώ με τίποτα να πλησιάσω αυτούς τους ήχους. Θέλω να φτιάξω patches που να μοιάζουν ώστε να μορούμε να κάνουμε κανενα δυο αξιοπρεπή covers με το συγγρότημα. Ένα πολυεφέ των χιλίων ευρώ και μια κιθάρα των πεντακοσίων κλάνουν πατάτες μπροστά στα gears αυτων των αναγνορισμένων παιχτών.

Δεν πιστεύω να εννοείς το digitech?...ούτε των 400 ευρώ δεν είναι πλέον. (μεταχειρισμένο εννοείται...έχει σταματήσει να βγαίνει πολλά χρόνια...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eric Johnson's lead
« Απάντηση #27 στις: 08/10/08, 21:48 »
Στην κυπρο τις τσιμπανε τις τιμες, φιλαρακο...Που νομιζεις οτι εισαι, στη μητερα πατριδα???? ::)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eric Johnson's lead
« Απάντηση #28 στις: 08/10/08, 22:59 »
Στην κυπρο τις τσιμπανε τις τιμες, φιλαρακο...Που νομιζεις οτι εισαι, στη μητερα πατριδα???? ::)


Τώρα πλέον με τις on-line αγορές δεν νομίζω οτι ο τόπος διαμονής παίζει τόσο σημαντικό ρόλο όταν θέλεις να βρεις προιόντα που δεν κυκλοφορούν πλέον.

Για παράδειγμα:
 http://cgi.ebay.com/Digitech-2120-Tube-Valve-Guitar-Preamp-Effects-System_W0QQitemZ250303590488QQcmdZViewItem?hash=item250303590488&_trkparms=72%3A1205%7C39%3A1%7C66%3A4%7C65%3A12%7C240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14#ebayphotohosting
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Eric Johnson's lead
« Απάντηση #29 στις: 08/10/08, 23:46 »
Aσφαλώς και δεν κοστίζει πλέον 1000 ευρώ! Τόση είναι η αρχική τιμή μαζί με το Johnson J12 και το τελευταίο chip 10.0. όπως ούτε και η Santana δεν πάει 500, αλλά πλέον 350 πάνω κάτω.

"Δεν εχει να κανει με τις στερεοτυπες εκφρασεις λοιπον. Εχει να κανει με την κοινη λογικη.
Αν ο αλλος σου λεει οτι ολη η φαση του Πετρουτσι ειναι στην πενα, κι εσυ καταλαβαινεις οτι εννοει την δυσμοιρη την Τζαζ ΙΙΙ,που την παιζει ενας στους 2 κιθαριστες πια, δεν σου φταιει ουτε η μεγαλονησος ουτε η μητερα πατριδα"

Εεμ βασικά και 'γώ Έλληνας είμαι απλά μένω εδώ κάτω. Τέλος πάντων για να τελειώνει η κουβέντα, βεβαίως και πρόκειται περί στερεοτύπων εκφράσεων, αφού υπάρχει στην Κύπρο ένα διαφορετικό μουσικό λεξιλόγιο (που περιλαμβάνει εκφράσεις, όργανα, αξίες και φθόγγους κοκ) όπως ισχύει και σε κάθε ΄περιοχή στην οποία ομιλείται μια διάλεκτος της κοινής γλώσσης, η οποία κοινη εδρεύει στο απόμακρο κέντρο (Αθήνα for instance). Επομένως όταν ο άλλος λέει ότι ο ήχος του Petrucci (o όγκος αυτός που βγάζει, το χτύπημα της πένας όπως ακούγεται σαν να κυλάει διόλου ανεπαίσθητα πάνω στις χορδές, κάνοντας τον ήχο του στα solos τόσο.. γάργαρο όπως είπε και ένας φίλος) δεν μπορεί να επιτευχθεί αν δεν έχεις την πέννα του - υπενθυμίζω ότι ευτό είναι argo, ας με διαψεύσετε!- συν το γεγονός ότι δεν έχω ιδέα τι σκατά πένα χρησιμοποιεί ο Petrucci, και πίστεψα ότι μπορεί ρεπαιδί μου να έχει ξερω γω διαφορετικες πεννες για καθετι που παίζει, συν το ότι το δεξί χέρι δεν παίζει πολύ μεγαλο ρόλο στον ήχο εαν και εφόσον έχει εμπεδωθει το alternate από τον παίκτη, με οδήγησε στο συμπερασμα ότι μπορεί να εννούσε την actual πέννα, αλλά επειδή γνωρίζω ότι η ελληνική νεολαία αρέσκεται στην argo, παρέθεσα και την εξής πρόταση "μηπως εννοείς το δεξί χέρι" ακριβώς γιατί υποπτεύθηκα πιθανές αντιδράσεις σαν την δική σου! Τέλος πάντων η όλη φάση όντως είναι λίγο αστεία.

Πίσω στο pickup. Ναί το ξέρω, μα και γώ για τα solos μιλούσα. Να τον βάλω ναί η ού και γιατι?

« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/08, 23:47 από Panos the Greek »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 12:46
από Αλκιβιάδης
6 Απαντήσεις
4520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/06, 15:16
από BigBabol
13 Απαντήσεις
6183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/08, 11:33
από Freedom (modeerf)
10 Απαντήσεις
5290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 19:29
από faser
11 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 17:52
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 13:07
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
38 Απαντήσεις
35654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
51 Απαντήσεις
13113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 15:30
από milemaster
0 Απαντήσεις
1061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/20, 22:53
από panixgr