Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #100 στις: 14/03/07, 17:57 »
Ενταξει, και να εχει συμβει δεν θα με κανει εντυπωση...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #101 στις: 10/04/07, 23:08 »
Αν διατελούνται αυτώφορα κακουργήματα (εγκλήματα κατά της ζωής κτλ) είναι απλό.
Μπορεί να επέμβει άμεσα αστυνομικός χωρίς καμια άδεια. Μόνο σε αυτή την περίπτωση.

Ισχυει και εχει γινει στην Πατρα...
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #102 στις: 10/04/07, 23:37 »
Αν διατελούνται αυτώφορα κακουργήματα (εγκλήματα κατά της ζωής κτλ) είναι απλό.
Μπορεί να επέμβει άμεσα αστυνομικός χωρίς καμια άδεια. Μόνο σε αυτή την περίπτωση.
Με κάλυψες... Αλλά γενικά ψηφίζω κατά της κατάργησης... Όχι τπτ άλλο, ανοίγει ο δρόμος για αλλά...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #103 στις: 29/04/07, 16:41 »
Αν καταργηθει το ασυλο και δεν μπορουν να βρουν "καταφυγιο" ολοι αυτοι που κανουν τις συμπλοκες, θα χτυπιουνται ΟΛΗ μερα και ΟΛΗ νυχτα στους δρομους με τους μπατσους. Και φανταζεστε να μπαινουν οι αστυνομικοι στα πανεπιστημια?? Θα γινεται της π...τανας. Θα τα κανουν ολα γυαλια καρφια εκει μεσα... και οι αστυνομικοι και οι ταραξιες!!!
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ορφεας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρομπεν των Χαζων
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #104 στις: 04/05/07, 21:46 »
Ενα πραγματακι μονο: Απο οσο γνωριζω τα μονα μερη οπου δεν υπαρχει παρουσια οργανου της εκτελεστικης εξουσιας ειναι
οι πρεσβειες(που ετσι και αλλιως καλουνε την αστυνομια για ρποστασια οποτε εινια ψιλοακυρο) και τα πανεπιστιμια.Προσωπικα θελω παρα πολυ να υπαρχει ενα μερος οπου η κρατικη εξουσια δεν θα εχει προσβαση.Βοηθαει στην καλυτερη λειτουργεια του δημοκρατικου πολιτευματος αν υπαρχει ενας χωρος οπου μπορουν να ειπωθουν πραγματα χωρις φοβο(που μπορει να προκαλει η παρουσια αστυνομικων).
"Η υποληψη!Τι νομιζετε κυριε,ειναι απλο πραγμα?Ειναι ο σεβασμος των ηλιθιων,το σαστισμα των παιδιων,ο φθονος των πλουσιων και η περιφρονηση του συνετου..."

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #105 στις: 13/05/07, 21:59 »
Κατα. Μονο στο πανεπιστημιο προστατευονται οι ελευθεριες. Παντου αλλου καταργουνται. κατω τα χερια απο το ασυλο. Φαγαμε πολυ ξυλο για αυτο, δεν θα το δουμε τωρα να καταργηται απο καποιους που ποτε δεν το προστατεψαν
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #106 στις: 10/08/07, 23:11 »
γιατι τωρα δεν υπαρχουν ασφαλυτες στα πανεπιστημια?!...μπορουμε να το παρουμε και συναισθηματικα...(βλεπε πολυτεχνειο)..μπορουμε να το παρουμε και αλλιως..πριν λιγους μηνες ενα μερος μιας πορειας του κυνηγαγαν οι ματαδες...και "κρυφτηκαν" στο πολυτεχνειο...ηταν "ειρηνηκοι" διαδηλωτες..και παρολα αυτα οι ματαδες απεξω ριχναν αμετρητα χημικα και διπλα κατι "πολιτες" με πολιτηκα πεταγαν οτι βρησκαν μπροστα του μεσα στο πολυτεχνειο....με αποτελεσμα οι διαδηλωτες καταφεραν να "ελευθερωθουν" αργα το ποαγευμα...φανταστητε αν δεν υπηρχε το ασυλο τι θα παθαιναν ολοι τους...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος pNd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #107 στις: 10/08/07, 23:25 »

Γιατί αν ο αστυνομικός μπει, θα έχει να λογοδοτήσει.
Κ αν ο αστυνομικός μπει ξέρετε ποιούς θα συλλάβει;
Τους "βαλτούς" ψευτοαναρχικούς, τους "γνωστούς-άγνωστους", τα πλουσιόπαιδα που έγιναν μάγκες εν μία νυκτί, που την επόμενη με τα λεφτά του μπαμπά τους βγαίνουν από τα κρατητήρια σαν να μην έγινε τίποτα.
Αν ήταν οι αριστεροί-αναρχικοί που έκαναν τα επεισόδια, δεν νομίζετε ότι θα είχαν προ καιρού συλληφθεί;


Απο οτι βλεπω εισαι και λιγο ασχετος.. μαθε τι εγινε το ΄95 και μετα ελα να μου πεις περι ''βαλτων'' και ''πλουσιοπαιδων''... μαθαινουμε πρωτα, και μετα μιλαμε

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #108 στις: 11/08/07, 10:51 »
Amylo, νομιζω πως υπαρχει μια παραπληροφορηση για ολα αυτ απου λες. Δηλαδη ο αστυνομικος των ΜΑΤ που καηκε απο μολοτωφ που εφυγε μεσα απο το Πολυτεχνειο, "ετρεξε" προς τη φωτια μονο και μονο για να γινει θεμα;
Συγνωμη, αλλα η ιστορια του Πολυτεχνειου ( και εννοω απο τη μεταπολιτευση και μετα ) εχει δειξει πως μονο "καλοπαιδα" δεν ειναι αυτα που μπαινουν στο Πολυτεχνειο.
..Εκτος εαν το να καις τη σχολη καλων τεχνων και τα λοιπα κτιρια του Πολυτεχνειου, ειναι "in" και "must"
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #109 στις: 11/08/07, 11:22 »
Εγω πιστευω οτι θα πρεπε να υπαρχει συνεχης αστυνομευση μεσα στα Πανεπιστημια.Οχι ομως απο την αστυνομια.Ισως απο εταιρια security η καποιο ειδικο σωμα που θα μπορουσε να συσταθει για τα Πανεπιστημια κ θα ηταν υπολογο μονο σε αυτα.Κατα αυτο τον τροπο δεν θα υπηρχαν βανδαλισμοι,κλοπες η οτιδηποτε αλλο μπορει να συμβει κ θα συλλαμβανονταν και ολοι αυτοι οι ταραχοποιοι που μια ζωη κρυβονται πισω απο το ασυλο αμαυρωνοντας ετσι και την υποληψη των ιδιων των ιδρυματων.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #110 στις: 11/08/07, 12:39 »
Amylo, νομιζω πως υπαρχει μια παραπληροφορηση για ολα αυτ απου λες. Δηλαδη ο αστυνομικος των ΜΑΤ που καηκε απο μολοτωφ που εφυγε μεσα απο το Πολυτεχνειο, "ετρεξε" προς τη φωτια μονο και μονο για να γινει θεμα;
Συγνωμη, αλλα η ιστορια του Πολυτεχνειου ( και εννοω απο τη μεταπολιτευση και μετα ) εχει δειξει πως μονο "καλοπαιδα" δεν ειναι αυτα που μπαινουν στο Πολυτεχνειο.
..Εκτος εαν το να καις τη σχολη καλων τεχνων και τα λοιπα κτιρια του Πολυτεχνειου, ειναι "in" και "must"

Βασικα στην συγκεκριμενη πορεια, λιγο ποιο διπλα καμια δεκαρια ΜΑΤαδες εμπαιναν απο την πορτα στο πολυτεχνειο και πετουσαν δακρυγονα που εσκαγαν στην αυλη, που ηταν μαζεμενα χιλιαδες ατομα. Υπαρχει και φωτο, αν θες ψαχνω να στην βρω και στην δειχνω. Πιστεψε με ομως, αν απομακρυνοταν τα ΜΑΤ, δεν θα ειχε γινει τιποτα απολυτως.


Στο Πανεπιστημιο της Πατρας bassman ισχυε αυτο: υπηρχαν φυλακες, μεχρι που απολυθηκαν ολοι.....με διαταγη του υπουργειου.... και μετα τους εκοψε φυσικα για το ασυλο....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #111 στις: 11/08/07, 17:49 »
εμένα μου κάνει εντύπωση που τόσες μέρες τώρα, κανείς σας δεν σχολίασε την άρση του ασύλου στο Πανεπιστήμιο Κρήτης.
και όμως, αυτή η άρση έχει τα θετικά της αλλά και τα αρνητικά της...
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #112 στις: 18/10/07, 01:59 »
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να καταργηθεί το Πανεπιστημιακό άσυλο. Οι ασοφάντιστοι τοίχοι της Φιλοσοφικής έχουν σοφαντιστεί πλέον με αφίσες από παρατάξεις...
...Θα μου πείτε ναι, αλλά λόγω του άσυλου γίνεται ο προσυλιτισμός από άτομα παρατάξεων ή και διάφορα άσχημα επεισόδια. Όμως το άσυλο ευθύνεται γι αυτά; Ή εμείς;
Δε χρειάζεται να καταργηθεί το άσυλο. Αυτό που χρειάζεται είναι εμείς να το σεβαστούμε και να το προστατεύσουμε από επιτήδειους που μ' αυτό εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους. Γιατί τη δύναμή τους οι επιτήδειοι την κερδίζουν από μας και όχι από μόνοι τους, και πάν και κάνουν ό,τι κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #113 στις: 18/10/07, 11:19 »
Προσωπικά, πιστεύω ότι η ισχύουσα νομοθεσία καλύπτει κ αναιρεί τους προβληματισμούς του ΥΠΕΠΘ, σχετικά με την εφαρμογή του ασύλου.
Δηλαδή, το άσυλο μπορεί να αίρεται αυτεπάγγελτα, σε περιπτώσεις τέλεσης κακουργηματικών πράξεων, εντός του πανεπιστημίου.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ δεν υπάρχει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ από τους εκάστοτε πρυτάνεις, από τους εκάστοτε διοικητές της αστυνομίας, από ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ώστε να εφαρμοστεί ο νόμος.

Αυτό που λέει είναι απόλυτα σωστό και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μπορούμε να συζητήσουμε.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #114 στις: 18/10/07, 11:37 »
Προσωπικά, πιστεύω ότι η ισχύουσα νομοθεσία καλύπτει κ αναιρεί τους προβληματισμούς του ΥΠΕΠΘ, σχετικά με την εφαρμογή του ασύλου.
Δηλαδή, το άσυλο μπορεί να αίρεται αυτεπάγγελτα, σε περιπτώσεις τέλεσης κακουργηματικών πράξεων, εντός του πανεπιστημίου.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ δεν υπάρχει ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ από τους εκάστοτε πρυτάνεις, από τους εκάστοτε διοικητές της αστυνομίας, από ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ώστε να εφαρμοστεί ο νόμος.

Αυτό που λέει είναι απόλυτα σωστό και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μπορούμε να συζητήσουμε.

+ 1

Πείτε το εφαρμογή του νόμου ή κατάργηση του ασύλλου, αλλά εγώ είμαι φανατικά υπερ.
Μια γενιά που δε γνώρισε κατοχή και δικτατορία έχει το θράσος να μιλάει για ελευθερία (κι εγώ
σ'αυτή τη γενιά ανήκω).
Βρε, για καθήστε λίγο καλά. Στην τελική, ποιοί επωφελούνται απ'το άσυλλο;
Και μη μου πείτε ότι αν καταργηθεί το άσυλλο, ο κάθε καθηγητής θα κάνει μάθημα μ'ένα ασφαλίτη από δίπλα που θα
λογοκρίνει όσα λέει, ή θα γεμίσουν οι (ούτως ή άλλως) ελεεινές συνελεύσεις των παρατάξεων αστυνομικούς!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #115 στις: 18/10/07, 12:06 »
Εγω .Οχι ομως απο την αστυνομια.Ισως απο εταιρια security
ΕΕΕΕ???Ιδιωτικη αστυνομια στα πενεπιστημια???Αυτη η "αστυνομια" που κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει πουθενα? ???...Ι
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #116 στις: 18/10/07, 12:58 »
Ενα πραγματακι μονο: Απο οσο γνωριζω τα μονα μερη οπου δεν υπαρχει παρουσια οργανου της εκτελεστικης εξουσιας ειναι
οι πρεσβειες(που ετσι και αλλιως καλουνε την αστυνομια για ρποστασια οποτε εινια ψιλοακυρο) και τα πανεπιστιμια.Προσωπικα θελω παρα πολυ να υπαρχει ενα μερος οπου η κρατικη εξουσια δεν θα εχει προσβαση.Βοηθαει στην καλυτερη λειτουργεια του δημοκρατικου πολιτευματος αν υπαρχει ενας χωρος οπου μπορουν να ειπωθουν πραγματα χωρις φοβο(που μπορει να προκαλει η παρουσια αστυνομικων).
συμφωνω απολυτα,ειναι το τελευταιο προπυργιο της δημοκρατιας και δεν πρεπει να καταργηθει ο κοσμος να χαλασει.γιατι αυτοι που θελουν να καταργηθει ειμαι σιγουρος και εχει αποδεικτει οτι κανουν οι ιδιοι 'τον κοσμο να χαλασει' ουτως ωστε να δεκτουμε το παραλογο της καταργησης.μια χαρα μπορουν οι αστυνομικοι να κανουν τις βολτες τους οπου θελουν και να συλλαμβανουν εγκληματιες εκτος απο εκει.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #117 στις: 18/10/07, 13:16 »
εγω παλι θεωρω οτι το ασυλο ειναι αδιαπραγματευτο,θεωρω οτι ειναι λαικη κατακτηση,θεωρω οτι ειναι βασικο συστατικο της ελευθεριας του πολιτικου λογου,θεωρω οτι ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για καταφυγιο υστερα απο πολιτικες πραξεις(οχι καγκελακι) οι οποιες διωκονται ποινικα απο τους αστικους νομους,θεωρω οτι ειναι το οριο πριν την ασυμμετρη καταστολη και την απολυτη βαρβαροτητα.το ασυλο ειχε παντα πολιτικο χαρακτηρα και ηταν το μηλον της εριδος για τους τηλεκαννιβαλους και τους απολιτικ μικροαστους.δεν ειναι προιον καμιας συμφωνιας με το κρατος και κανενος κοινωνικου συμβολαιου αλλα απαιτηση και δεδομενο απο αυτους που το σεβονται και αυτους που το εχουν αναγκη.οταν θα ερθει η ωρα για οριστικη καταλυση ασυλου(αν φυσικα ερθει ποτε) τοτε προβλεπω οτι η ιστορια θα γραφτει με αιμα δυστυχως
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #118 στις: 18/10/07, 13:28 »
Έχω την γνώμη ότι οι απλές λύσεις σ' ένα πρόβλημα είναι και οι καλύτερες. Στο θέμα αυτό λοιπόν προτείνω να μην αλλάξει το καθεστώς του Πανεπιστημιακού Ασύλου, αλλά να αλλάξει αντ' αυτού η στρατηγική των δυνάμεων καταστολής. Λιγάκι πιο αναλυτικά: Όταν δημιουργούνται επεισόδια να μην οδηγούν οι δυνάμεις καταστολής τους διάφορους μέσα στα Πανεπιστήμια αλλά αντ' αυτού να τα περιφρουρούν, όπως έχουν υποχρέωση, ώστε να μην μπει κάποιος άσχετος μέσα. Με άλλα λόγια, αντί να προσπαθούμε να βγάλουμε από μέσα όποιον άχετο έχει μπει, δεν τον αφήνουμε να μπει.

Λόγω του ότι όμως είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει ο στρατηγικός σχεδιασμός διαχείρησης κρίσεων, λόγω του ότι αυτό απαιτεί εξυπνάδα, έχω να προτείνω και μια εναλλακτική λύση η οποία είμαι σίγουρος ότι θα προκαλέσει αναταράξεις στην σταθερή ιδέα μας για τον κόσμο. Να καταργηθεί το άσυλο μόνο στο κεντρικό κτίριο του ΕΜΠ στην 28η Οκτωβρίου. Εφόσον εκεί γίνονται τα περισσότερα επεισόδια και οι δυνάμεις καταστολής αδυνατούν να τα ελέγξουν και να περιφρουρήσουν τον χώρο, δεν είναι ανάγκη να πάρει η μπάλα και τους υπόλοιπους χώρους οι οποίοι περιφρουρούνται πανεύκολα (Χημείο, Νομική, ΑΣΟΕ, Ιατρική κλπ) Μπορούμε επίσης να προσλάβουμε και αστυνομικούς από την Τουρκία ή την Βιρμανία που έχουν εμπειρία και έχουν αποδείξει τις ικανότητές τους στην πράξη. Κάτι σαν την διεθνή βοήθεια στις καλοκαιρινές πυρκαϊές.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #119 στις: 18/10/07, 13:31 »
οταν θα ερθει η ωρα για οριστικη καταλυση ασυλου(αν φυσικα ερθει ποτε) τοτε προβλεπω οτι η ιστορια θα γραφτει με αιμα δυστυχως
πρωτοι εμεις οι φοιτητες τοτε θα μπουμε μπροστα και μετα θα ακολουθησει πολυς κοσμος,να σαι σιγουρος.ολα αυτα τα θεωρητικα που σκεφτονται μερικοι για καταργηση δεν τολμουν να τα εφαρμοσουν στην πραξη γιατι αυτο π εγινε την ανοιξη δεν ηταν τπτ.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #120 στις: 18/10/07, 13:44 »
Μα ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να καταργηθεί οριστικά το άσυλο. Η υπάρχουσα νομοθεσία φτάνει και περισσεύει. Επειδή δεν μπουκάρουν στα πανεπιστήμια να μαζέψουν τους τραμπούκους όταν αυτοί τα κάνουν γυαλιά καρφιά δεν σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται να το κάνουν. Απλά, δεν θέλουν να το κάνουν.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #121 στις: 18/10/07, 13:58 »
οταν θα ερθει η ωρα για οριστικη καταλυση ασυλου(αν φυσικα ερθει ποτε) τοτε προβλεπω οτι η ιστορια θα γραφτει με αιμα δυστυχως
πρωτοι εμεις οι φοιτητες τοτε θα μπουμε μπροστα και μετα θα ακολουθησει πολυς κοσμος,να σαι σιγουρος.ολα αυτα τα θεωρητικα που σκεφτονται μερικοι για καταργηση δεν τολμουν να τα εφαρμοσουν στην πραξη γιατι αυτο π εγινε την ανοιξη δεν ηταν τπτ.
Αυτό είναι σίγουρο!!  ;) Το άσυλο είναι δικαίωμα μας!!! Και κανένας δεν πρόκειται να το καταργήσει με ανοχή δική μας!!  >:( Ε ναι λοιπόν, όλοι θα είμαστε εκεί!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #122 στις: 18/10/07, 14:14 »
Αυτό είναι σίγουρο!!  ;) Το άσυλο είναι δικαίωμα μας!!! Και κανένας δεν πρόκειται να το καταργήσει με ανοχή δική μας!!  >:( Ε ναι λοιπόν, όλοι θα είμαστε εκεί!! ;)

Ζωντανή ανταπόκριση απο τη πορεία?

Το θέμα με το άσυλο, είναι οτι όλοι είναι διατεθειμμένοι να το υπερασπιστούν κάνοντας πορείες, αλλα κανείς δεν αποτρέπει τα γεγονότα-επιχειρήματα που ακούγονται όταν μιλάνε για τη κατάργηση του ασύλου. Κοινώς όλοι λένε για πορείες, αλλα λίγοι για ουσιαστική περιφρούρηση του χώρου.

Όσο για τη κατάργηση του ασύλου στο κτίριο της Πατησίων, να είσαι σίγουρος papou οτι τα ίδια άτομα που καίγαν τα φυλάκια των τσολιάδων, ξαφνικά θα πάθουν ένα μικρό παροξυσμό για την ιστορική σημασία του ασύλου στο συγκεκριμένο κτίριο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #123 στις: 18/10/07, 14:41 »
Αυτό είναι σίγουρο!!  ;) Το άσυλο είναι δικαίωμα μας!!! Και κανένας δεν πρόκειται να το καταργήσει με ανοχή δική μας!!  >:( Ε ναι λοιπόν, όλοι θα είμαστε εκεί!! ;)

Ζωντανή ανταπόκριση απο τη πορεία?

Το θέμα με το άσυλο, είναι οτι όλοι είναι διατεθειμμένοι να το υπερασπιστούν κάνοντας πορείες, αλλα κανείς δεν αποτρέπει τα γεγονότα-επιχειρήματα που ακούγονται όταν μιλάνε για τη κατάργηση του ασύλου. Κοινώς όλοι λένε για πορείες, αλλα λίγοι για ουσιαστική περιφρούρηση του χώρου.

Kοίταξε Μεταβαρώνε, πίστεψε μας, οι περισσότεροι που μιλάμε, ξέρουμε τι συμβαίνει στα πανεπιστήμια λόγω του ασύλου...Ειδικότερα στο Αριστοτέλειο, εδω στην Θεσσαλονίκη η κατασταση είναι τραγική!!! Οι κήποι έχουν γεμίσει με ναρκομανείς, που παίρνουν την δόση τους μέρα μεσημέρι!! Φοβάσαι να αφήσεις το αυτοκίνητο σου γιατί υπάρχουν πιθανότητες ή να το βρεις λειψό ή να μην το βρείς καθόλου! Χώρια για ότι το βράδυ οργιάζει το εμπόριο ναρκωτικών!! Και εκεί πατάνε πολλοί για την κατάργηση του!
  Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε τα καλά του ασύλου! Πρώτα από όλα είναι συνταγματικό μας δικαίωμα!! Και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό! Δεύτερον, μπορεί να φαινονται μακρινά τα γεγονότα, αλλά κάποτε το 1973 αν θυμάστε καλα, καποια παιδιά κλείστηκαν στο Πολυτεχνέιο και έκαναν εξέργερση κατα της Χούντας!! Τότε εκείνη την μέρα, το άσυλο το κατήργησε μια χούντα, μια δικτατορια, με αλλα λόγια ο ίδιος ο Φασισμός!!! Η άρση του Πανεπιστημιακού Ασύλου το 2000 ισοδυναμεί με μια νέα χούντα, είτε το πιστεύεται είτε όχι!! Με αυτό τον τρόπο δίνουμε βάση στην εκάστοτε κυβέρνηση να έχει πρόσβαση σε όλα τα πανεπιστημιακά θέματα, καταπατάται μια βασική ελευθερία μας και μία από τις βασικές αρχές της Δημοκρατίας και γινεται πρόσφωρο το έδαφος για την πλήρη αναθεώρηση του άρθρου 16 που προβλέπει την ιδιωτικοποίηση της Παιδείας!!! 
 Το πανεπιστήμιο πάντα ήταν χώρος συζήτησης, ανάπλασης και ανάπτυξης νέων ιδεών! Εκεί βρίσκονται οι μελλοντικοί πνευαματικοί ταγοί της χώρας!! Τί θα απογίνει αυτό το μέλλον αν όλα ισοπεδωθούν και γίνουν ένα έτοιμο πιάτο στα χέρια της αισχροκέρδιας και των κρατιών και παρακρατικών????
 Ε γι'αυτο και όλοι οι συνειδητοποιημένοι άνθρωποι οφείλουμε να είμαστε εκεί , όταν γίνει πιο πρακτική προσπάθεια κατάργησης του..!!!!! Μας καταπατούν ακόμα ένα δικαίωμα μας επιτέλους!! Πόσο πια θα τους αφήνουμε να βιάζουν την δημοκρατία, την ελευθερία και την ίδια μας την ζωή????

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πανεπιστημιακό άσυλο
« Απάντηση #124 στις: 18/10/07, 16:27 »
Μίκα, κοπέλα μου, σε ποια συζήτηση βρίσκεσαι; Ρίξε μια ματια στις απαντήσεις #1, #16, #17 και νούμερο #23 μπας και συνεννοηθούμε..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ