Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό Ροκ  (Αναγνώστηκε 50753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ελληνικό Ροκ
« στις: 31/07/07, 22:27 »
Τι είναι τελικά το Ελληνικό ροκ για εσάς; Πρέπει να έχει Ελληνικό η ξένο στίχο; Ποιές είναι οι καλύτερες μπάντες κατά τη γνώμη σας; Στείλτε την απάντησή σας σε αυτά τα ερωτηματικά ή την γνώμη σας για ότι άλλο θέλετε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #1 στις: 01/08/07, 08:59 »
Ελληνικό ροκ?  ;D
Το έχω συνδυάσει δυστυχώς με κάτι ξεπερασμένο. Λογικό θα μου πεις αφού όταν μιλάμε για ελληνικό το πρώτο πράγμα που σου'ρχεται στο μυαλό είναι ελληνικός στίχος. Και πλέον όσες μπάντες ασχολούνται με την "εξέλιξη του ροκ", αν φυσικά μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο για την alternative ροκ μουσική, έχουν βάλει ξένο στίχο. Οπότε το ελληνικό ροκ σύμφωνα με τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνώμη τουλάχιστον, έχει μείνει στον Παπακωνσταντίνου, Πυξ Λαξ, Ξύλινα Σπαθιά, Τρύπες, Τσακνής, Μαχαιρίτσας και άλλους ξεπερασμένους, επαναλαμβανόμενους, πλην όμως ρομαντικούς καλλιτέχνες.

Η μπάντα που είχα ξεχωρίσει πριν από πολλά χρόνια ήταν οι Τρύπες, κι αυτό λόγω του ιδιαίτερου μουσικού στυλ τους, σε συνδυασμό πάντα με τη φωνή του Αγγελακα, άσχετα αν δεν το συμπάθησα ποτέ αυτόν. Μετά έπαψα να παρακολουθώ ό,τι έχει σχέση με ελληνικό ροκ και ό,τι καινούργιο άκουγα πάντα με άφηνε αδιάφορο.

Διευκρυνίζω και πάλι ότι μιλάω για το ροκ με ελληνικό στίχο. Κατά τη γνώμη μου ελληνικό με ξένο στίχο είναι αδόκιμο.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #2 στις: 01/08/07, 10:26 »
Για τις "καλύτερες μπάντες" ας μη μιλήσουμε, τέτοιες συζητήσεις δεν έχουν πολύ νόημα, ο καθένας έχει την άποψή του και είναι υποκειμενική.

Σχετικά με ελληνικό ή αγγλικό στίχο, υπάρχει αυτή η συζήτηση: ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ Ή ΑΓΓΛΙΚΟΣ ΣΤΙΧΟΣ;

Οπότε καλύτερα να συνεχίσετε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSB1972

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ....τα μάτια να μου κλέψεις για πάντα πριν χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #3 στις: 01/08/07, 13:13 »
Aν θέλουμε να μιλήσουμε για Ελληνικό Ροκ, θα πρέπει να πάμε πολύ πίσω..... Τότε που ο Σιδηρόπουλος ήταν ο κιθαρίστας του ΠΟυλικάκου. Τότε που συλαμβάναν τον Τζιμάκο για τους στίχους του.....
Αυτό όμως είναι το χθες.....
Το σήμερα είναι αλλιώς.
Πάντα θα μας αγγίζει το ΑΣΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ή το 69 ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟ......
Μα ο χρόνος προχωρά χωρίς να μας ρωτά και σήμερα έχουμε πολύ αξιόλογα μουσικά σχήματα.
Αρκεί να τα ψάξει κάποιος.
Και λόγω δουλειάς τα παρακολουθώ χρόνια τώρα....
Ψάξτε λίγο τους ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΥΣ, δείτε σε live ΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ, προσέξτε τον στίχο στη ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ.....
Το Ελληνικό Ροκ είναι ακόμα ζωντανό.
Εμείς απλά ως Ελληνες μας αρέσει να τα βλέπουμε όλα μίζερα....
ΚΙ είναι στο χέρι όλων μας να το κρατήσουμε ζωντανό.....
Για όσους τουλάχιστον από εμάς, έχει πραγματική αξία....

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #4 στις: 01/08/07, 17:21 »
Ψάξτε λίγο τους ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΥΣ, δείτε σε live ΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ, προσέξτε τον στίχο στη ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ.....

Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αλλά δυστυχώς είναι πια λίγες οι δισκογραφικές που υποστηρίζουν το ελληνικό ροκ, κι αυτές με περιορισμένο budget...

Οσό για τις προτάσεις σου, καλά κανεις και προτείνεις στον κόσμο να ακούσει νεές μπάντες, αλλά θα διαφωνήσω όσο αφορά τα συγκροτήματα που προτείνεις...

Οι Καταραμένοι πάσχουν έντονα από φωνή , τα Γυμνά Καλώδια έχουν ακόμα δρόμο και πρέπει να εξελίξουν το gothic ύφος τους για να μην πέσουν σε τέλμα και αυτοί (βέβαια επιφυλάσομαι γιατί δεν τους έχω δεί live ακόμα)...

Όσο για τους στίχους των Μαύρη Μαγιονέζα, προσωπικά δεν βρίσκω κάτι πρωτότυπο στους στίχους τους. Παρόμοια δείγματα έχουν δώσει πολλοί άλλοι, πχ. Magic De Spell...

Βέβαια εννοείται οτι τα παραπάνω είναι σαφώς προσωπική άποψη και επιδέχονται πολιτισμένου αντίλογου...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #5 στις: 02/08/07, 11:33 »
Οι δισκογραφικές όντως δεν ενδιαφέρονται και είναι πραγματικά περίεργο , μιας και ο τόπος "βρωμάει'' από συγκροτήματα.Επίσης έθεσες κομψά το ζήτημα του budget , γιατί στην συντριπτική πλειοψηφία τους , δεν βάζουνε φράγκο και ότι κάνεις το κάνεις μόνος σου.Αυτό μπορεί να είναι και μία εξήγηση γιατί το όλο ύφος του Ελληνικού Ροκ εξελίσσετε με αργά βήματα.Όταν φτάνεις μετά τα τριάντα ,άντε και ακόμα ασχολείσε και μπορείς να χρηματοδοτήσεις τη δουλειά σου, κάπου είναι και λογικό να μην είσαι και τόσο ''σύγχρονος'' πλέον.Τέλος πάντων,ας μη γκρινιάζουμε άλλο.Όπως είπα και παραπάνω ,υπάρχουν πολλά συγκροτήματα ,σε όλα τα είδη,τα παιδιά πηγαίνουν στα Live(άλλη πικραμένη ιστορία με τον ήχο και τα λοιπά,,,) και το Ελληνικό Ροκ ,ζει και βασιλεύει και μία ευκαιρία γυρεύει... 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #6 στις: 03/08/07, 21:59 »
Το ελληνικό ροκ είναι η ρεμπέτικη μουσική.

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #7 στις: 04/08/07, 01:15 »
Το ελληνικό ροκ είναι η ρεμπέτικη μουσική.
ΛΟΛ,ελληνικο ροκ για μενα ειναι οι τρυπες,τα μωρα στη φωτια,οι ερασιτεχνες εραστες,τα διαφανα κρινα,τα υπογεια ρευματα,οι φαλλου πομπη,
οι μασκες,οι μορελ,τα ξυλινα σπαθια κ αλλα απειρα εκεινης της εποχης...Μερικα σχηματα συνεχιζουν ομως δεν εχουν την ελευθερια που ειχαν ακεινη την εποχη...
......................................

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #8 στις: 04/08/07, 01:28 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:19 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #9 στις: 04/08/07, 02:44 »
Περίεργο...νόμιζα πως τα ρεμπέτικα ήταν τα ελληνικά blues, αλλά όπως φαίνεται είναι και το ροκ μαζί. Οπότε το hard rock θα είναι τα χασικλήδικα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #10 στις: 04/08/07, 18:15 »
Περίεργο...νόμιζα πως τα ρεμπέτικα ήταν τα ελληνικά blues, αλλά όπως φαίνεται είναι και το ροκ μαζί. Οπότε το hard rock θα είναι τα χασικλήδικα.

Ακριβώς! Και η Παραδοσιακή Μουσική Αστικών Κέντρων (κοινώς Λαϊκά) είναι ας το πούμε το Progressive Rock.

Πέρα από την πλάκα, το ελληνικό ροκ είναι ίσως κάτι που ξεκίνησε από την εποχή που ο Σαββόπουλος έβγαζε το Μπάλλο και το Βρώμικο Ψωμί, στα οποία είχε επηρρεαστεί πάρα πολύ από τους κλασικούς (κάτι Dylan, κάτι Neil Young). Αν ακούσει κανείς ένα κομμάτι απ' το Μπάλλο, θα παρατηρήσει πολύ καλό στίχο, ηλεκτρική πολλές φορές χωρίς κανένα εφέ [που ακούγεται πολύ και στα κομμάτια των Sultans Of Rings (δεν ξέρω αν το έγραψα καλά :P)], μπάσο με πένα και ψιλοmuted ήχο όπως είχαν τα περισσότερα Ροκ κομμάτια εκείνης της εποχής και η κάσα στη ντραμς να κάνει ένα βαθύ ήχο, έτσι η μπότα εντελώς κούφια χωρίς αυτά τα μαξιλάρια που βάζουν σήμερα (δε με ενοχλούν τα μαξιλάρια. Και οι δύο ήχοι μ' αρέσουν για κάσα).

Αν και συγκεκριμένα το Μπάλλο του Σαββόπουλου το θεωρώ έντεχνη μουσική, οι μεταγενέστεροι Έλληνες Ροκάδες (κάτι Σιδηρόπουλοι, κάτι Άσημοι) πήραν αρκετά στοιχεία και απ' το Σαββόπουλο.

Υ.Γ: Τον Πλιάτσικα δεν τον βρίσκω ροκ, θα τον έλεγα ποπ, έχει αρκετά πολλά ποπ στοιχεία ειδικά στις ενορχηστρώσεις των κομματιών του.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #11 στις: 05/08/07, 17:46 »
Το ελληνικό ροκ σαν ιδεολογία-νοοτροπία-τρόπος ζωής είναι τα ρεμπέτικα...
Το ελληνικό ροκ σαν τεχνοτροπία στην μουσική και μόνο εκεί, είναι ο Σιδηρόπουλος, ο Άσημος, ο Παπακωνσταντίνου (κάποτε), κλπ κλπ κλπ....Τώρα κάποια συγκροτήματα όπως Γυμνά Καλώδια, Μαύρη Μαγιονέζα ή και άλλα όπως Μοτιβο 4, Λευκή Συμφωνία, Μάσκες, Εξόριστοι κλπ κλπ (sorry παιδιά δεν θυμάμαι άλλα ονόματα, σίγουρα ξέχασα πολλούς) είναι ποιοτικοί μεν, αλλά δεν δείχνουν (ή δεν έδειξαν) να έχουν κάτι καινούριο.
Και θα συμφωνήσω με τον Arg0 ότι οι δισκογραφικές δεν προωθούν και δεν βοηθάνε αυτά τα συγκροτήματα.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #12 στις: 06/08/07, 13:35 »
Θα συμφωνησω απολυτα με τον αγαπητο P.D.L.
Δυστυχως τα πραγματα με τις δισκογραφικες εχουν καταστησει πολυ δυσκολο εως και αδυνατο το να καταφερει να βγαλει μια ελληνικη ροκ μπαντα εναν αξιολογο δισκο και να πετυχει.Δεν πιστευω αυτα που λενε κατα καιρους οτι το ελληνικο ροκ εχει πεθανει παντως.Οσο ο κοσμος το ακουει και το ζηταει..αλλα και οσο υπαρχουν μπαντες με επαγγελματιες και μη που παιζουν ελληνικο ροκ τοτε αυτο το ειδος θα ζει.Προσωπικα ειμαι πολυ υπερ της underground σκηνης..γιατι καμια φορα οταν μια μπαντα παιζει αποκλειστικα και μονο για την ψυχη της και για να πει κατι..τοτε δημιουργειται κατι πολυ ομορφο και αυθεντικο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #13 στις: 06/08/07, 19:00 »
Το ελλινικο Ροκ αν και μου αρεσει περισσοτερο απο το ξενο αρχισε σαν μια "κακια" αντιγραφη του αλλα στην πορεια '80 με '90 απεκτησε ενα δικο του στοιχειο το οποιο μεχρι σημερα υπαρχει και το αντιπροσωπεύουν καμια γκρουπ που ομως δεν τους δινεται η δυνατοτητα να εξελιχθουν.

Και αυτο ειναι πολυ κακο!!
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #14 στις: 08/08/07, 17:57 »
Εγώ θα έλεγα καλύτερα ελληνόφωνο ροκ και όχι ελληνικό.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #15 στις: 10/08/07, 18:53 »
Περα απο τους Τρυπες,το Λακη Παπαδοπουλο,τα Υπογεια Ρευματα και μερικους αλλους που ειχαν μια ιδιαιτερη μουσικη ταυτοτητα δε νομιζω οτι υπηρξε ελληνικο ροκ,μαλλον ελληνοφωνο.Παντως δεν θεωρω οτι τα καινουρια συγκροτηματα που αναφερθηκαν ειναι ελληνικο ροκ,ειναι ελληνοφωνο μεταλ ή ελληνοφωνο γκοθικ ή χιπ χοπ hardcore και δεν ξερω κι εγω τι αλλο!Ισως για αυτο η συγκεκριμενη σκηνη πασχει,εκτος απο τις αθλιες παραγωγες και την απολυτη ελλειψη αισθητικης(βλ. καταραμενους) δεν υπαρχει κατι καινουριο ή εστω κατι με γουστο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #16 στις: 11/08/07, 12:34 »
Γιατι το ελληνικο ροκ ειναι τα ρεμπετικα ρε παιδια?Καθηστε ησυχα ρε παιδια.Δηλαδη το ροκ για τους ιρλανδους ειναι η τοπικη φολκ?.Ενταξει απλα η αξιλογη σκηνη ηταν μικρη και περιοριζονταν σε ορισμενα σχηματα που εβγαλαν μια σειρα απο καλους δισκους σε αλλα που εβγαλαν μονο εναν καλο δισκο και σε αλλα που βγαλαν ενα αξιολογο τραγουδι που διαφημιστηκε και σε αλλα που δεν εβγαλαν τιποτα απολυτως αλλα διαφημιστικαν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #17 στις: 11/08/07, 21:21 »
Γιατι το ελληνικο ροκ ειναι τα ρεμπετικα ρε παιδια?Καθηστε ησυχα ρε παιδια.



Γιατί και ο Παύλος Σιδηρόπουλος και οι ρεμπέτες εφάρμοζαν αυτό που γράφεις στην υπογραφή σου kiratzoharris....απλώς το εξέφραζαν με διαφορετικό τρόπο, κάτι το οποίο μάλλον οφείλεται στις διαφορές των εποχών....;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #18 στις: 11/08/07, 22:56 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:21 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #19 στις: 14/08/07, 10:56 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)


Αποσυνδεδεμένος Anarhikos_Mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #20 στις: 15/08/07, 14:38 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=fXAC1NNJ1hY


Συμφωνώ στο ότι αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. Αλλά δεν το βρίσκω σαν υπόδειγμα για ''το νέο ελληνόφωνο ροκ''. Τουλάχιστον ενορχηστρωτικά το κομμάτι είναι Ποπ. :(
''Ό,τι στ' αλήθεια χάνουμε στα ψεύτικα το ζούμε''
Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #21 στις: 15/08/07, 15:45 »
Το νεο ελληνοφωνο ροκ!Υποδειγμα κατα τη γνωμη μου!Πιστευω αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα                 το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. :)

http://www.youtube.com/watch?v=fXAC1NNJ1hY


Συμφωνώ στο ότι αν ηταν ετσι ολα τα νεα ροκ κομματια στην Ελλαδα το ελληνοφωνο ροκ θα ειχε πολυ μεγαλυτερη απηχηση στον κοσμο. Αλλά δεν το βρίσκω σαν υπόδειγμα για ''το νέο ελληνόφωνο ροκ''. Τουλάχιστον ενορχηστρωτικά το κομμάτι είναι Ποπ. :(


Καλα το οτι ειναι υποδειγμα ειναι προσωπικη υποκειμενικη αποψη.Αλλα γιατι δεν ειναι ροκ ενορχηστρωτικα?Και βαριες κιθαρες εχει και πολυ "ροκ" τυμπανα.Ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης ισως θα μπορουσε να χαρακτηριστει ποπ/ροκ αλλα το τραγουδι ειναι καθαρα ροκ νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #22 στις: 15/08/07, 15:56 »
το ακροατήριο του Μίχα ξέρετε οτι είναι 14χρονα κοριτσάκια?

Αποσυνδεδεμένος YouknowIknow

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • im a talented artist but my hearts not in it
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #23 στις: 15/08/07, 16:02 »
Προσωπικα πιστευω πως τα καλυτερα ελληνικα ροκ συγκροτηματα-καλιτεχνες ειναι τα εξης:
ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ:
Ξυλινα σπαθια
Τρυπες
Πανουσης
Πουλικακος
Αντιδραση
Παυλιδης
Ροδες
Σιδηροπουλος

Αγγλοφωνα
Raining pleasure
Film
LAST DRIVE(ισως το καλυτερο ελληνικο ροκ σχημα απο ολα τα ειδη)
Socrates
Roting Christ
Rot
Drag

και σιγουρα μου διαφευγουν πολλα εχει κανεις να προσθεσει κατι?
Im a talented artist but my hearts not in it no more...Im a good shag but i find nobody fit...and i play in a band but ive got no talent...and i spit and i drawl but i just dont change a thing

Αποσυνδεδεμένος YouknowIknow

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • im a talented artist but my hearts not in it
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό Ροκ
« Απάντηση #24 στις: 15/08/07, 16:03 »
σε καμια περιπτωση δεν θεωρω ροκ συγκροτηματα του τυπου πυξ λαξ και δυτικες συνοικιες ποσο μαλλον τον μιχα...
Im a talented artist but my hearts not in it no more...Im a good shag but i find nobody fit...and i play in a band but ive got no talent...and i spit and i drawl but i just dont change a thing

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:42
από tug
5 Απαντήσεις
4481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:23
από Rock-Elliniko
6 Απαντήσεις
4296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 11:47
από jimmyd
1 Απαντήσεις
2314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 10:00
από ogyon21
0 Απαντήσεις
2017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 20:25
από studio54
0 Απαντήσεις
1946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 20:09
από VaBassix
1 Απαντήσεις
36660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 01:06
από zefs
1 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 17:04
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/20, 03:53
από Dagoth