Αποστολέας Θέμα: Συνδεσμολογια σε LOOP.  (Αναγνώστηκε 8673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνδεσμολογια σε LOOP.
« στις: 17/01/10, 23:01 »
καλησπερα παιδες...Βλεπω πολλες συζητησεις τον τελευταιο καιρο για το loop  σε διαφορους ενισχυτες.Μεχρι τωρα ημουν σιγουρος οτι ηξερα τι ακριβως κανει(απο αυτα που εχω διαβασει στο νετ)..καπου ομως χαθηκα.Μπορει καποιος να μου εξηγισει την χρηση,τα + και τα -?Ειναι ανωμαλο που εμενα δεν μ αρεσει τα βαζω τα πεταλια μου στο loop?
Ο σωστος τροπος να συνδεσει καποιος π.χ ενα delay ποιος ειναι?εγω το ειχα output----return και input---send.ειναι σωστο?δεν μπορω να πω πως ακουσα μεγαλη διαφορα στον ηχο.
Help γιατι τα εχω κανει μανταρα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #1 στις: 17/01/10, 23:41 »
Αν το είχες συνδέσει έτσι, τότε το είχες στο fx loop!  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #2 στις: 17/01/10, 23:53 »
ναι αυτο ηθελα να κανω για να δω αν οντως εχει διαφορα στον ηχο.συνδεοντας το ετσι παρακαμπτω τo eq του ενισχυτη μου?
γιατι ειναι καλυτερη αυτη η συνδεση?τι κερδιζω?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #3 στις: 18/01/10, 09:59 »
γιατι ειναι καλυτερη αυτη η συνδεση?τι κερδιζω?


Το Effects Loop βρίσκεται αμέσως μετά τον προενισχυτή και όλα τα ρυθμιστικά που έχει (δεν παρακάμπτει τίποτα, απλά παρεμβάλλεται) και αμέσως πριν την τελική ενίσχυση.

Αυτό σημαίνει ότι το σήμα που προκύπτει από το Effects Loop (στο Send) έχει ήδη εμπλουτιστεί με την καλή «χροιά» της παραμόρφωσης του προενισχυτή μας και τις προενισχύτριες λάμπες του είναι έτοιμο να ενισχυθεί από τον τελικό. Στη σημείο αυτό, επειδή το σήμα είναι «έτοιμο» από πλευράς «χαρακτήρα» του ήχου, ειδικά αν έχουμε ένα καλό λαμπάτο, είναι ιδανικό για να παρεμβάλουμε κάποια πετάλια που είναι λιγότερο παραμορφωτικά και περισσότερο διαμορφωτικά του ήχου, όπως Reverb, Delay, Echo, Chorus, Tremolo, Phaser, Flanger, EQ, κλπ, ιδίως τα λεγόμενα Time Based Effects.

Τώρα πάρε το Delay το οποίο είναι χαρακτηριστικό πετάλι, καθώς δημιουργεί επιπλέον ήχους από αυτούς της κιθάρας. Εάν το βάλεις μπροστά, κάθε ένα από τα echos μαζί με τον αρχικό ήχο της κιθάρας θα αποκτήσει την δική του παραμόρφωση από τον προενισχυτή και όλα αυτά θα προσθέτονται παραμορφωμένα το ένα πάνω στο άλλο. Έτσι θα δημιουργείται χασμωδία και παρεμβολές. Εάν όμως το Delay το βάλεις στο Effects Loop, τότε το σήμα είναι ένα, έχει ήδη την τελική καλή «χροιά» της παραμόρφωσης του προενισχυτή μας και από αυτό το ένα, το Delay δημιουργεί κόπιες ή echos, τα οποία έχουν εξίσου καλή ποιότητα όπως το αρχικό. Αυτό είναι και το ποιοτικότερο αποτέλεσμα.

Πρέπει κανείς να σκέφτεται αρκετά την σειρά από τα πετάλια, καθώς και την καταλληλότητα του τι πάει που, με γνώμονα τι ήχος παράγεται σε κάθε στάδιο και τι του συμβαίνει μετά. Έχω γράψει σχετικά με την κατάλληλη σειρά για τα πετάλια
εδώ: Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια
και εδώ: Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια

 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/10, 10:02 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #4 στις: 18/01/10, 15:31 »
Ναι ειχα παρακολουθησει αυτη τη συζητηση.Εγω τα εχω ως εξης:
Κιθαρα-wah-DM4+exp pedal+delay(loop)+Jamman(οταν ερθει.Φανταζομαι πως θα το βαλω ρελευταιο για να πιανει τον ηχο και να τον κανει λουπα απ ολα τα εφε ε???)-Marshall.σε αυτη τη συδεσμολογια μονο το daelay παει στο loop η ολη η αλυσιδα???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #5 στις: 18/01/10, 16:57 »
Ναι ειχα παρακολουθησει αυτη τη συζητηση.Εγω τα εχω ως εξης:
Κιθαρα-wah-DM4+exp pedal+delay(loop)+Jamman(οταν ερθει.Φανταζομαι πως θα το βαλω ρελευταιο για να πιανει τον ηχο και να τον κανει λουπα απ ολα τα εφε ε???)-Marshall.σε αυτη τη συδεσμολογια μονο το daelay παει στο loop η ολη η αλυσιδα???

Το Delay, ναι σωστά στο loop αλλά και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ JAMMAN!.. Γιατί? Θέλεις να σκεφτείς και να γράψεις?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #6 στις: 18/01/10, 22:54 »
adr1ane με κανεις και νοιωθω σαν στο σχολειο.ΑΝ συνδεσω το jamman στο Fx loop λογικα θα κερδισω σε καθαροτητα??(η οχι?)δλδ το πεταλι θα καταγραφει διαμορφωμενους ηχους.Aν το βαλω μπροστα η λουπα μου δε θα "βρωμισει"περαιτερω?(δεν ξερω θελω να κλαψω)

χρησιμοποιωντας σχεδιαστικα προγραμματα τελευταιας τεχνολογιας εκανα ενα σχημα για την συνδεση που μου.πρεπει να υπαρχει καποια χοντρη πατατα γιατι οταν τα βαζω ετσι απλα δεν εχω κανενα knob στον ενισχυτη..δλδ bass,treble,ktl δεν λειτουργουν.αυτο

Υ.γ το loop level σε τι βοηθαει?
Y.γ2 Αν εχω κανει μεγαλη μαλακια μη βριζετε
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος radiator 66

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Asleep at the Wheel
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #7 στις: 18/01/10, 23:43 »
Απο το wha πας στο input του ενισχυτη!
Το delay συνδεεις μονο του στο loop, και ρυθμιζεις την ενταση του εφφε απο loop level ! :)
μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος radiator 66

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Asleep at the Wheel
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #8 στις: 19/01/10, 00:04 »
Επισης δοκιμασε να βαλεις το delay,  ολο στο wet δηλ. φουλ το εφφε , οποτε εχεις το dry σημα απο το input του ενισχυτη και την ποσοτητα του delay την ρυθμιζεις απο το loop level!  Αυτη ειναι κανονικα και η σωστη χρηση του effect loop! ;)
μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #9 στις: 19/01/10, 00:09 »
Δεν ξερω αν το καταλαβατε αλλα ειμαι βλαμενος,ηλιθιος κτλ κτλ.Γιατι να εχεις δυο send κανεις δεν ξερει μονο το μυαλο μου...ok καταλαβα και απορω με την βλακεια που με επιασε..ειναι κουφο.πρεπει να βγαλω το σχεδιο γιατι θα φαω πολυ δουλεμα.
Ευχαριστω πολυ ρε παιδια να ειστε καλα...αρα τωρα θα κανω μια δευτερη αλυσιδα με delay κα jamman(οταν ερθει)ε???αν οχι ειμαι ακομα χαζος και δεν θα το ξεπερασω

οκ ρε παιδες εχει οντως μεγαλη διαφορα...δεν ειχα καταλαβει οτι επρεπε να το απομονωσω...ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/10, 00:24 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #10 στις: 19/01/10, 00:48 »
Δεν ξερω αν το καταλαβατε αλλα ειμαι βλαμενος,ηλιθιος κτλ κτλ.

Δεν είσαι τίποτα από αυτά, και σταμάτα να εκφράζεσαι αρνητικά για τον εαυτό σου, όταν κάτι απλά δεν το ξέρεις!.
Κανείς δεν ξέρει κάτι από μόνος του, μέχρι κάποιος να του το μάθει!.
Το καλό με την άγνοια είναι ότι διορθώνεται: με γνώση, και γιαυτό είμαστε όλοι εδώ, να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο και να καλυτερεύουμε την αντίληψη μας.

Τώρα, μια χαρά στα είπαν τα παιδιά, και χαίρομαι που έφτιαξες το σχέδιο, γιατί βρήκαμε αμέσως το πρόβλημα.
Οπότε για να συνοψίσουμε, έχουμε:
1η σειρά: Κιθάρα->wah->DM4+exp pedal->input ενισχυτή.
2η σειρά: Send loop-> in Delay out -> in Jamman out -> Return loop.

Και για να το πάρει το ποτάμι με το Jamman:
Αν το Jamman μπεί στο input και γράψεις κάτι καθαρό όπως ακόρντα και μετά θέλεις να παίζει για να σολάρεις, την στιγμή που θα αλλάξεις κανάλι, και το σήμα από το Jamman θα βρωμίσει γιατί ακολουθεί την ίδια οδό με το σήμα της κιθάρας. Ενώ αν είναι στο Loop, γράφει ότι ακούει, και μετά το παίζει το ίδιο ακριβώς (γιατί ο τελικός που είναι μετά το loop δεν αλλάζει χροιά ότι και να κάνουμε στον προενισχυτή) , χωρίς να επηρρεάζεται από αλλαγές που κάνουμε στο μεταξύ στην προενίσχυση. Έτσι μπορείς να έχεις πχ καθαρά ακόρντα και ενώ παίζει loop back να κάνεις lead σόλα από πάνω.
To βάζουμε λοιπόν στο Loop ώστε ότι ηχογραφούμε να είναι μετά από την προενίσχυση και να μην επηρρεάζεται από διάφορες αλλαγές πχ καναλιών από Clean σε Lead. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος radiator 66

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Asleep at the Wheel
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #11 στις: 19/01/10, 02:39 »
+2010
μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #12 στις: 19/01/10, 17:33 »
ευχαριστω πολυ ρε παιδια...δλδ adr1ane αν συδεσεις το jamman σε εναν ενισχυτη χωρις fx loop θα εχεις χειροτερα αποτελεσματα λογικα ε?θα αξιζε κατι τετοιο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #13 στις: 19/01/10, 22:43 »
Δεν ξερω αν το καταλαβατε αλλα ειμαι βλαμενος,ηλιθιος κτλ κτλ.

Δεν είσαι τίποτα από αυτά, και σταμάτα να εκφράζεσαι αρνητικά για τον εαυτό σου, όταν κάτι απλά δεν το ξέρεις!.
Άστον Αδριανέ, η αυτογνωσία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...


Ε, zeromancer?
;D ;D :P

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #14 στις: 19/01/10, 23:01 »
Πρωτη φορα ειπε αληθεια αυτο το ακατεργαστο ζουζουνακι που λεγεται Gers
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #15 στις: 20/01/10, 00:57 »
Ρε σεις εγω περιμενω να μου ερθει το jamman και η digitech βγαζει το ΝΕΟ jamman stereo looper(η τιμη θα ειναι γυρω στα 270 ευρα)ενω εμενα μαζι με το fs3x βγανει στα 253.Λετε να το ακυρωσω και να περιμενω να μου στειλουν το καινουργιο???ριξτε μια ματια τι εχει το καινουργιο αυτο πεταλι
http://www.dolphinmusic.co.uk/product/43446-digitech-jamman-stereo-looper-phrase-sampler.html.
ευχαριστω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #16 στις: 20/01/10, 17:44 »
Συγνωμη που επαναφερω το θεμα απλα επειδη πρεπει να απαντησω στο DV υπαρχει καμια προταση απο μερια σας?δλδ να το αλλαξω η οχι?εχει νοημα για εσας
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #17 στις: 20/01/10, 17:52 »
Συγνωμη που επαναφερω το θεμα απλα επειδη πρεπει να απαντησω στο DV υπαρχει καμια προταση απο μερια σας?δλδ να το αλλαξω η οχι?εχει νοημα για εσας

Το είδα πολύ λίγο, και μου φαίνεται ότι απλά το έχουν κάνει στερεοφωνικό, και έχουν ενσωματώσει πάνω στο πετάλι και τις λειτουργίες του FS3.
Αν έχεις την δυνατότητα να το αλλάξεις, κάνε το, η διαφορά στα χρηματα είναι μικρή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #18 στις: 20/01/10, 18:00 »
ναι μιλησα μαζι τους και μου ειπαν πως μολις μαθουν την τιμη θα με ενημερωσουν.Απλα σκεφτομαι οτι θα εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια και σκεφτομαι να το αλλαξω,απλα θα υπαρχει καθυστερηση κανα μηνα...τι να κανεις?θα δω
Ευχαριστω καλυτερε της χρονιας
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος fouskas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #19 στις: 01/02/10, 14:18 »
Βασικα καλησπερα σας, μολις αγορασα ενα zoom g2.1u πεταλακι και θα ηθελα να μου πειτε αν και πως μπορω να το συνδεσω στο send/return του fx loop του laney vc15 του οποιου ειμαι κατοχος.Τι διαφορα θα εχει απο τη συνδεση του εφφε στο input του ενισχυτη? Προκαταβολικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #20 στις: 01/02/10, 14:43 »
Βασικα καλησπερα σας, μολις αγορασα ενα zoom g2.1u πεταλακι και θα ηθελα να μου πειτε αν και πως μπορω να το συνδεσω στο send/return του fx loop του laney vc15 του οποιου ειμαι κατοχος.Τι διαφορα θα εχει απο τη συνδεση του εφφε στο input του ενισχυτη? Προκαταβολικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!


Γειά σου και καλώς ήλθες.

Για να συνδέσεις το zoom στο effects loop θα βάλεις δύο καλώδια,ως εξής:
Laney Send --> In Zoom
Zoom Out--> Return Laney

Ρίξε μία ματιά εδώ για να δείς τι διαφορά έχει το effects loop και τι είδη υπάρχουν:
Απ: σωστη σειρα για τα πεταλια

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #21 στις: 01/02/10, 14:47 »
fouskas (ω ρε φίλε τι μου θύμισες, ένα χρυσόψαρό μου το έλεγα έτσι..) υπάρχουν 3 τρόποι να συνδέσεις την πεταλιέρα σου!

1) Στο input.
Με αυτόν τον τρόπο θα χρησιμοποιήσεις τόσο την προενίσχυση της πεταλιέρας όσο και αυτή του ενισχυτή. Ουσιαστικά θα βασίσεις τον ήχο σου πάνω στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή οπότε αυτός ο τρόπος ενδείκνυται αν θες να χρησιμοποιήσεις το καθαρό κανάλι και να "χτίσεις" τον υπόλοιπο ήχο σου σε αυτό. Συνήθως χρησιμοποιούνται ουδέτερες ρυθμίσεις του ενισχυτή.

2) send --> πεταλιέρα --> return
Αυτός ο τρόπος ενδείκνυται σε περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφέ χρόνου (reverb, delay, echo) και modulation (chorus, phaser κλπ) και να πάρεις καθαρό και παραμόρφωση από τον ενισχυτή. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα έχεις άσχημα αποτελέσματα αν χρησιμοποιήσεις και παραμόρφωση από την πεταλιέρα. Και με αυτόν τον τρόπο θα χρησιμοποιηθούν και οι 2 προενισχύσεις.

3) κιθάρα --> πεταλιέρα --> return
Με αυτόν τον τρόπο φτιάχνεις ουσιαστικά τον ήχο σου από την πεταλιέρα και δίνεις στον ενισχυτή έναν μικρό ρόλο αφού η προενίσχυσή του καταργείται. Η καλύτερη λύση εάν σου αρέσουν και τα καθαρά και τα βρώμικα της πεταλιέρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/10, 14:49 από gers »

Αποσυνδεδεμένος fouskas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #22 στις: 01/02/10, 15:01 »
Ευχαριστω για τις ταχυτατες απαντησεις σας παιδια. Μολις επιστρεψω απο τη δοθλεια θα εφαρμοσω τις συμβουλες σας και θα σας πω το αποτελεσμα και τυχον αποριες. Φιλικα fouskas :)

Αποσυνδεδεμένος fouskas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #23 στις: 01/02/10, 21:11 »
Δοκιμασα να βαλω zoom output--->return laney και send laney-->input zoom καθως και την κιθαρα στο input toy laney αλλα ειναι σαν να μην εχω συνδεσει καθολου το πολυεφφε??? κανω κατι λαθος? Υποψιν  ηπεταλιερα δεν εχει send/return. Καμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογια σε LOOP.
« Απάντηση #24 στις: 01/02/10, 21:14 »
Χμμμ.. τι fx loop έχει o ενισχυτής σου? serial ή parallel?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
FX loop

Ξεκίνησε από profsokin Εφέ

17 Απαντήσεις
6584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 19:34
από Jezus
loop station

Ξεκίνησε από V.P. Εφέ

10 Απαντήσεις
4543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 23:06
από V.P.
7 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 22:23
από Bekos®
pod II σε fx loop

Ξεκίνησε από Koursaros Εφέ

1 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 18:58
από let me know 796
7 Απαντήσεις
7865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:11
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 22:41
από teo_gp
16 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
10 Απαντήσεις
3898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 23:01
από zeromancer
2 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 19:17
από valex_van_halen
4 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 23:20
από aragorn23984