Αποστολέας Θέμα: Tascam us-100 και ο Πρωταρης...  (Αναγνώστηκε 2688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RedWhite83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Tascam us-100 και ο Πρωταρης...
« στις: 15/01/12, 17:30 »
Οκ,λιγο τραγικος ο τίτλος,αλλα ηθελα να τονισω το μοντέλο της καρτας ηχου...

Πριν αποφασισω να σας πιασω...χωρο ανοιγοντας Νεο Θεμα,εψαξα πολυ τοσο εδώ όσο και γκουγκάρωντας,ώστε να βρω το τις πταίει....Σας εσχατη λυση ανοιγωβ αυτο το τοπικ και όποις θελει ας βοηθήσει...

Λοιπόν,εχω:

Καρτα ηχου:Tascam us-100
Μικροφωνο:Shure C608
Πρόγραμμα μιξης:Audacity,FL9 και Cool Edit Pro....

Το πρόβλημά μου ειναι το εξης...Όταν συνδεω το μικρόφωνο στην καρτα ηχου και ενώ το εχω γυρισει σε mic,ΔΕΝ μπορώ να ηχογραφησω...Σαν να μην υπάρχει μικροφωνο....Να αναφερω οτι εννοειται πως πηγα στον Πινακα Ελεγχου ώστε να διαλεξω μεσω ηχογραφησης το μικροφωνο της καρτας ήχου...Με την κιθαρα δεν εχω πρόβλημα,με το που την συνεδεσα και πατησα rec ηχογραφηθηκε κανονικοτατα....

Μεσα στο Audacity,επελεξα στα devices ως output τα ηχεια μου και ως μεσω ηχογραφησης (inpute)ξανα το μικροφωνο της καρτας ηχου...Πάλι ομως τιποτα......

Χθες,προσπαθησα να ηχογραφησω απο το narrate timeline του Movie Maker,και ενω δουλεψε για λιγο,η ποιοτητα ηταν ΤΡΑΓΙΚΗ με τρομερο θορυβο απο μεσα και η φωνη λες και ηταν μεσα απο πηγαδι......Σημερα,ούτε αυτο δεν πιανει......Το μικροφωνο δουλευει σιγουρα μια χαρα,γιατι με αυτο κανουμε πρόβες με το γκρουπάκι μου και βγαζει μια χαρά ηχο....

Υπάρχει περιπτωση να φταιει οτι το μικροφωνο ειναι σχετικα παλιο???Θελει drivers για το μικρόφωνο??? (ελπιζω να ειστε ακομα ορθιοι :P )

Πραγματικα δωστε μια βοηθεια γιατι η κατασταση ειναι απελπιστικη....Ευχαριστω προκαταβολικα παίδες...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Tascam us-100 και ο Πρωταρης...
« Απάντηση #1 στις: 15/01/12, 18:19 »
Στον πίνακα ελέγχου , βγαίνει η νέα σου κάρτα; Εννοώ, με επιλογές για ένταση ήχου κλπ.

Αποσυνδεδεμένος RedWhite83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Tascam us-100 και ο Πρωταρης...
« Απάντηση #2 στις: 15/01/12, 19:14 »
ναι μου την εμφανιζει,αλλά στα...απροσδιοριστα....Και περαν αυτου,δεν θα επρεπε να υπάρχουν drivers μεσα στο cd εγκατάστασης??Εγω μεσα στο κουτι,βρήκα μονο ενα cd που εχει το audacity,και τιποτε άλλο...Θα έπρεπε να εχει drivers μεσα ή δεν χρειαζεται κανονικα εγκατάσταση?Επίσης,οπως προειπα,την κιθαρα την ηχογραφησε κανονικοτατα και με αριστη ποιοτητα...Αρα εχει αναγνωρισει την καρτα ηχου το πισι...

Υγ.Μεσα στις οδηγιες,αναφέρει τον τροπο που μπορεις να ηχογραφησεις,αλλα φτάνει μεχρι...τα βιστα....Υπάρχει περιπτωση να τιθεται θεμα συμβατοτητας επειδη εγω εχω Seven????

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Tascam us-100 και ο Πρωταρης...
« Απάντηση #3 στις: 15/01/12, 19:17 »
Αυτό το "στα απροδιόριστα" τι σημαίνει; από εκεί ξεκινούν όλα... αν δεν εμφανίζει επιλογές έντασης ήχου  κλπ.,δεν την έχεις συνδέσει σωστά. Όχι, δεν έχουν μέσα drivers αυτές  οι κάρτες απ' όσο γνωρίζω.Αυτό με τα seven δεν το ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tascam us-100 και ο Πρωταρης...
« Απάντηση #4 στις: 16/01/12, 00:20 »
Γεια χαρά!

Το μικρόφωνο είναι δυναμικό ή πυκνωτικό?
Αν είναι πυκνωτικό, η κάρτα έχει phantom power?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tascam us-100 και ο Πρωταρης...
« Απάντηση #5 στις: 16/01/12, 12:44 »
Εγώ απ'ότι είδα, το μικρόφωνο είναι δυναμικό, άρα κλείνουμε το fantom power.


Αφού ηχογραφείς κιθάρα, η κάρτα σου είναι μια χαρά. Τουλάχιστον από πλευράς συμβατότητας.
Δοκίμασε όταν έχεις συνδέσει το μικρόφωνο (σε XLR φαντάζομαι) να έχεις βγάλει το βύσμα της κιθάρας. Επειδή στην ουσία είναι το ίδιο κανάλι πολλές κάρτες (όπως κ η δική μου) το έχουν αυτό το θεματάκι.
Επίσης, ψάξε μηπως παίζει τίποτα με τις επιλογές monitoring του προγράμματός σου, δηλαδή δοκίμασε να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το μόνιτορ(είναι αυτό που καθορίζει αν θα ακούς τη φωνή σου καθώς τραγουδάς)
Ακόμα,φαντάζομαι έχεις παίξει με το input level στην κάρτα, η κιθάρα και το μικρόφωνο δεν έχουν την ίδια εμπέδηση.


Εδώ είμαστε να το ψάξουμε και περισσότερο :)
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
10123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 11:44
από kavoyras
13 Απαντήσεις
6980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 19:49
από Dave Mustaine
11 Απαντήσεις
3698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 20:16
από nikolix
1 Απαντήσεις
2992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
2 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 22:33
από dimaxin70
5 Απαντήσεις
4720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 23:11
από elfiii2008
9 Απαντήσεις
3957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:53
από Fteo
23 Απαντήσεις
9902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 13:41
από kostas80
8 Απαντήσεις
4117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 18:35
από adr1anos
0 Απαντήσεις
23790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/15, 18:29
από vegos