Αποστολέας Θέμα: Περί νέου οργάνου και ζητούμενου ηχοχρώματος  (Αναγνώστηκε 8780 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στο ψάξιμο για μια δεύτερη κιθάρα, χρειάζομαι μια επιπλέον μιας και η Edwards έφαγε μια αλλαγή τάστων στα 2.5 χρόνια και θέλω να την "ξαλαφρώσω" λίγο, χώρια που θέλω να έχω μια κιθάρα μόνιμα σε Ε στάνταρντ. Κινούμαι με ανώτατο όριο τα 500 ευρώ (άααααααντε 550 για κάτι το εξαιρετικό και μόνο).

Ψάχνω κάτι εξίσου ή και πιο ευκολόπαικτο από την Edwards LP Custom με την οποία παίζω τώρα, κυρίως σε συνθήκες ορθοστασίας (λίγο το βάρος, λίγο το χοντρό σώμα, η LP είναι άλλη ιστορία όρθιος και άλλη καθιστός στη μελέτη). Η κιθάρα καλό θα ήταν να μπορεί να με βγάλει σε live, να είναι δηλαδή τίμια κατασκευή.

Στην αρχή με είχε ψήσει πολύ το ενδεχόμενο μιας SG, αλλά μια Epi που δοκίμασα είχε απογοητευτικό neck dive και πολύ χοντρό μπράτσο (καμία σχέση με το βολικό thin U της Edwards) και προβληματίστηκα, στα άμεσα σχέδια είναι να δοκιμάσω και μια Gibson SGJ να δω αν τα παραπάνω είναι κανόνας και στο πιο "real thing". Δεν μπορώ δυστυχώς να βρω κάπου τη Vintage VS6, επίσης μια κιθάρα που με ενδιαφέρει πολύ σαν βάση για πιθανές βελτιώσεις, εάν κάτι τέτοιο θα ήταν αναγκαίο.

Οπότε και πλέον είμαι ψιλοχαμένος. Θέλω σχετικά παχύ και dark ήχο με sustain, σε καμία περίπτωση στρατοειδή twangy (το bite της SG είναι άλλη υπόθεση, είναι σαν trebly LP), γενικά κοιτάω για όργανο ιδανικά set-neck/set-thru/neck-thru (δεν αποκλείεται το bolt on αν παίρνω τον ήχο που θέλω και το neck joint δεν είναι ιδιαίτερα άβολο), κιθάρα δηλαδή που να "μεταλλίζει" σε περιόχες Down, Black Label Society, Pantera, όχι λοιπόν παραδοσιακού metal. Οπότε πάω σε H ή Η-Η συνδυασμό μαγνητών. Απεχθάνομαι την ύπαρξη μεσαίου μαγνήτη, με χαώνει στην πένα :P. Δεν ψάχνω ιδιαίτερη ευελιξία, θέλω να κάνει καλά τη βασική της δουλειά. Με έχει τραβήξει αρκετά και η σειρά Iron Label με τους EMG της Ibanez, αν και λίγο διαφορετικής φιλοσοφίας.

Εδώ λοιπόν χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Σε τι άλλο θα μπορούσα να στραφώ; Σχήμα, εταιρεία, οτιδήποτε μπορεί να προτείνει κάποιος θα μου ήταν χρήσιμο. Ψάχνομαι εδώ και καιρό και έχω τελματώσει, έτοιμος είναι να πάρω μια δεύτερη LP (καμιά Vintage V100 ή μεταχειρισμένη Epi Korea), αλλά θα προτιμούσα να βρω μια διαφορετικού τύπου, έτσι για τη διαφορά... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Noμίζω ότι με βάση αυτά που περιγράφεις, μια SG θα ήταν καλή λύση. Δυστυχώς το neck dive είναι κλασσικό χαρακτηριστικό των SG λόγω κατασκευής. Το πρόβλημα μειώνεται ή και εξαφανίζεται με μια φαρδιά δερμάτινη ζώνη που δεν αφήνει την κιθάρα να γείρει. Μια άλλη λύση είναι να μετακινήσεις το strap button από την κανονική του θέση (στο πίσω μέρος του σώματος, κοντά στο neck joint) στο πάνω horn. Αυτό υποτίθεται ότι βοηθάει την κιθάρα να ισορροπεί καλύτερα.

Σχετικά με την Vintage VS6, φαντάζομαι ότι εννοείς πως δεν μπορείς να τη βρεις σε κάποιο τοπικό κατάστημα για δοκιμή. Την διαθέτουν αρκετά μαγαζιά, μεταξύ των οποίων και ο Thomann...

http://www.thomann.de/gr/vintage_vs6_cherry.htm

Άλλες προτάσεις για κιθάρα με set neck, δύο humbuckers και όχι ιδιαίτερα παχύ μπράτσο για λιγότερο από 500 Ευρώ:

Cort KX1Q

Schecter Omen 6 Extreme

Yπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία τιμής για κιθάρα παρόμοια με τις παραπάνω από μάρκες όπως Ibanez, Jackson, ΕSP, Dean, G&L και άλλες. Παρέθεσα δύο που θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι είναι καλές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι απαραίτητα οι καλύτερες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Aπόλλωνα καταρχάς οφείλω να σε ευχαριστήσω που μου θύμισες ότι υπάρχουν οι G&L. Ερωτεύτηκα:



http://www.thomann.de/gr/gl_tribute_ascari_gts_tr.htm

Δεν παίζει να τη βρω πουθενά να τη δοκιμάσω όμως... :-\
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πληροφοριακά να σού πω ότι οι G&L φτιαχνονται στο εργοστάσιο της Cort. Mάλιστα σε μια συζήτηση που είχα με κάποιον, μού είχε πει ότι η G&L Τribute Ascari P90



είναι ουσιαστικά η ίδια κιθάρα με την Cort M520 P90



απλά πιο ακριβή... :P

Οπότε ίσως θα ήταν καλό να κοιτάξεις τις Cort γενικότερα. Πολλοί εδώ μέσα ξέρουν την αγάπη μου για τις Cort και ειδικά για την M600, η οποία μπορεί να είναι κοντά σε αυτό που θέλεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στο ψάξιμο για μια δεύτερη κιθάρα, χρειάζομαι μια επιπλέον μιας και η Edwards έφαγε μια αλλαγή τάστων στα 2.5 χρόνια και θέλω να την "ξαλαφρώσω" λίγο, χώρια που θέλω να έχω μια κιθάρα μόνιμα σε Ε στάνταρντ. Κινούμαι με ανώτατο όριο τα 500 ευρώ (άααααααντε 550 για κάτι το εξαιρετικό και μόνο).

Ψάχνω κάτι εξίσου ή και πιο ευκολόπαικτο από την Edwards LP Custom με την οποία παίζω τώρα, κυρίως σε συνθήκες ορθοστασίας (λίγο το βάρος, λίγο το χοντρό σώμα, η LP είναι άλλη ιστορία όρθιος και άλλη καθιστός στη μελέτη). Η κιθάρα καλό θα ήταν να μπορεί να με βγάλει σε live, να είναι δηλαδή τίμια κατασκευή.

Στην αρχή με είχε ψήσει πολύ το ενδεχόμενο μιας SG, αλλά μια Epi που δοκίμασα είχε απογοητευτικό neck dive και πολύ χοντρό μπράτσο (καμία σχέση με το βολικό thin U της Edwards) και προβληματίστηκα, στα άμεσα σχέδια είναι να δοκιμάσω και μια Gibson SGJ να δω αν τα παραπάνω είναι κανόνας και στο πιο "real thing". Δεν μπορώ δυστυχώς να βρω κάπου τη Vintage VS6, επίσης μια κιθάρα που με ενδιαφέρει πολύ σαν βάση για πιθανές βελτιώσεις, εάν κάτι τέτοιο θα ήταν αναγκαίο.

Οπότε και πλέον είμαι ψιλοχαμένος. Θέλω σχετικά παχύ και dark ήχο με sustain, σε καμία περίπτωση στρατοειδή twangy (το bite της SG είναι άλλη υπόθεση, είναι σαν trebly LP), γενικά κοιτάω για όργανο ιδανικά set-neck/set-thru/neck-thru (δεν αποκλείεται το bolt on αν παίρνω τον ήχο που θέλω και το neck joint δεν είναι ιδιαίτερα άβολο), κιθάρα δηλαδή που να "μεταλλίζει" σε περιόχες Down, Black Label Society, Pantera, όχι λοιπόν παραδοσιακού metal. Οπότε πάω σε H ή Η-Η συνδυασμό μαγνητών. Απεχθάνομαι την ύπαρξη μεσαίου μαγνήτη, με χαώνει στην πένα :P . Δεν ψάχνω ιδιαίτερη ευελιξία, θέλω να κάνει καλά τη βασική της δουλειά. Με έχει τραβήξει αρκετά και η σειρά Iron Label με τους EMG της Ibanez, αν και λίγο διαφορετικής φιλοσοφίας.

Εδώ λοιπόν χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Σε τι άλλο θα μπορούσα να στραφώ; Σχήμα, εταιρεία, οτιδήποτε μπορεί να προτείνει κάποιος θα μου ήταν χρήσιμο. Ψάχνομαι εδώ και καιρό και έχω τελματώσει, έτοιμος είναι να πάρω μια δεύτερη LP (καμιά Vintage V100 ή μεταχειρισμένη Epi Korea), αλλά θα προτιμούσα να βρω μια διαφορετικού τύπου, έτσι για τη διαφορά... ;D

Την Vintage vs6 την έχω εγώ ... αν θέλεις είσαι ευπρόσδεκτος να την δοκιμάσεις (δεν έχει χοντρό μπράτσο), όπως και την Schecter με τους ΕΜG 81/85 που μπορεί να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις... :)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γεια σου Δημητρη, συγχαρητηρια για το Demosaurus, μου αρεσε πολυ φιλε!!!

Λοιπον, on topic, νομιζω αυτη η Jackson ειναι κομμενη και ραμμενη για σενα  ;D

http://www.thomann.de/gr/jackson_slattxmgq3_6_soloist_trd.htm

mahogany body, EMGδια, ελαφρια (σχετικα με λεσπολ στυλ) για live παιξιμο, neck-through κατασκευη, και στα λεφτα σου  ;)

 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα η Jackson, μαόνι, neck through, string through και active ηλεκτρονικά, ζέχνει όγκο και sustain από χιλιόμετρο!!! Είναι και το χρώμα άψογο! Γνωρίζετε αν ο Στόλλας εμπορεύεται ακόμα Jackson ή αν μας χαιρέτισε μαζί με τις Fender; Το να βρεις όργανα για δοκιμή στην Ελλάδα και να μην πάρεις γουρούνι στο σακί, γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο... ::)

Βtw, άμα σου άρεσε το Demosaurus, άκου και το Jurassic Bar ντε!

Την Vintage vs6 την έχω εγώ ... αν θέλεις είσαι ευπρόσδεκτος να την δοκιμάσεις (δεν έχει χοντρό μπράτσο), όπως και την Schecter με τους ΕΜG 81/85 που μπορεί να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις... :)

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόσκληση, φαντάζομαι όμως ότι είσαι κάτοικος Αττικής, οπότε θα πω ότι μας χωρίζουν περίπου 350 χιλιόμετρα. Το εκτιμώ πολύ όμως!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/14, 22:26 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Παίζει και μια Schecter Blackjack 7χορδη στις αγγελίες με τους SD Blackouts στα 550...


Βtw, άμα σου άρεσε το Demosaurus, άκου και το Jurassic Bar ντε!


Το ξέρω, αυτό εννοουσα και μπερδέυτηκα  ;D .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Thank you kind sir!  ;D

Μέχρι τώρα έχω βάλει χέρι στις:

Gibson SGJ
PRS SE Tremonti
Epi G-400 Pro 1966
Dean Dime ML
Ibanez RG421

H Gibson ήταν σκέτη απογοήτευση σε ήχο, φινίρισμα (τραγική ταστοδουλειά), playability. Η Dime ήταν πολύ ωραία, αλλά αυτό το headstock είναι θάνατος. Η Epi τίμια, η Tremonti πολύ καλή, αλλά με εξέπληξε τρομερά η RG των 280 ευρώ. Απίστευτα καλοφτιαγμένη, τραγικοί μαγνήτες βέβαια, αλλά στοχεύω σε κάτι καλύτερο έτσι κι αλλιώς.

Cort και G&L δεν έχω βρει σε κατάστημα ακόμα. Παρεπιπτόντως, σε μια τυπική Thomann κίνηση, η Jackson που μου πρότεινες εκτοξεύτηκε στα 600 ευρώ. Φακ λότζικ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
γτ δε κοιτας προς schecter hellraiser...την ειχα σπιτι για λιγο και ειναι εκπληκτικο οργανο!Υπαρχει πληθωρα στις αγγελιες!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Kαι από εμένα μια ψήφος στη Hellraiser και γενικά στις Schecter. Απίστευτα καλοφτιαγμένα όργανα. Bέβαια μιλάμε για μεταχειρισμένη, καθώς καινούργια ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό σου.

Από την άλλη πλευρά, η Ibanez RG421 για 280 Ευρώ σού αφήνει στο χέρι άλλα 200 και κάτι. Με αυτό το ποσό μπορείς άνετα να την αναβαθμίσεις βάζοντας ένα ζευγάρι humbuckers της αρεσκείας σου και να έχεις ένα όργανο που θα σε καλύπτει από όλες τις απόψεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mits@ko που'σαι, εχω ιδεα φιλε  ;D Γιατι δεν παιρνεις την RG που σου αρεσε ή αυτην εδω την RG321 με εναν καλο aftermarket bridge pickup και να χτυπησεις με τα ρεστα και μια κεφαλή (έτσι για να υπάρχει...  ;) )?

http://www.artmusic.gr/ibanez-rg-321mh-wk-ilektriki-kithara-p-718.html

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260_infinium_b_stock_2.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Mitsako που'σαι, εχω ιδεα φιλε  ;D Γιατι δεν παιρνεις την RG που σου αρεσε ή αυτην εδω την RG321 με εναν καλο aftermarket bridge pickup και να χτυπησεις με τα ρεστα και μια κεφαλή (έτσι για να υπάρχει...  ;) )?

Εκτός του ότι η κεφαλή που παραθέτεις είναι B-stock και λογικά δεν θα είναι διαθέσιμη για πολύ (η τιμή της καινούργιας θα είναι υψηλότερη), είμαι σίγουρος ότι η κιθάρα, ο μαγνήτης και η κεφαλή υπερβαίνουν κατά πολύ τον προϋπολογισμό που έχει θέσει ο mitsakos.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/14, 00:23 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Κινούμαι με ανώτατο όριο τα 500 ευρώ (άααααααντε 550 για κάτι το εξαιρετικό και μόνο).




Δημήτρη, πατάω σε αυτό και σε περίπτωση που μπορείς να το... ξεχειλώσεις (το μπατζετ σου εννοώ  ;D ) στα 600 ευρώ, μπορείς να χτυπήσεις μέχρι και used ESP Horizon (αν δε σε χαλάει πολύ το -original- floyd rose...)


Την τσεκάρεις και από κοντά φυσικά (δεν γνωρίζω ούτε κιθάρα ούτε πωλητή).


http://smart.noiz.gr/details.php?id=211472
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας, ειδικά για τη μερακλήδικη ιδέα για το κεφάλι :-P. Σκεφτόμουν το νέο μικρό Bugera κλώνο του ΗΤ5, αλλά αποφάσισα να μην είμαι λαίμαργος και να πάρω ένα τίμιο οργανάκι. Δε σνομπάρω καθόλου τις Schecter, ίσα ίσα. Πλέον σκέφτομαι και το ενδεχόμενο επτάχορδης, έχω εντοπίσει και δυο ενδιαφέρουσες αγγελίες και αυτή τη βδομάδα ψάχνομαι για δοκιμή. Ελπίζω να έχω σύντομα νέα να μοιραστώ :-D.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Η Horizon επεσε κι'αλλο... προλαβαίνεις-δεν προλαβαίνεις  ;D ;D ;D (ψήνομαι κι'εγώ απ'ότι κατάλαβες αλλά είναι και Θεσσαλονίκη γμτ μου, κομματάκι μακρυά...)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/14, 23:51 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Βιβλίο ανοικτό είμαι ο φουστης... :-P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Από ταυράκια μέχρι explorer κι επτάχορδες δοκίμασα αυτή την περίοδο!

Mε τα πολλά, κατέληξα ανάμεσα σε LTD MH-350NT (κάλυπτε όλα τα specs που ήθελα) και Ibanez RGIR20FE (bolt-on, αλλά πολύ καλό neck joint και τα active ηλεκτρονικά βοηθούν πολύ το sustain). Τελικά προτίμησα την Ibanez, γιατί η εργονομία του bridge της δε συγκρίνεται με το ΤΟΜ, είναι κλάσεις πιο άνετο. Χάνει λίγο σε όγκο, αλλά δεν πειράζει, η Edwards έχει κοχόνες για 3 κιθάρες μαζί :P. Ήταν και μόνο 411 ευρώ η Ibby, 550 η LTD οπότε... ;D

Η παραγγελία έγινε και τώρα αναμένουμε το Γερμανό. Δύσκολο πράγμα η αναμονή!

Ευχαριστώ όλους όσους συνέδραμαν!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρεπει να ειναι πολυ καλο οργανο. Μολις σου ερθει πες μας λιγο για την αισθηση και την ποιοτητα κατασκευης.Εγω ζαχαρωνω πολυ καιρο την
Ibanez RG721FM-NTF αλλα μαλλον θα παρω τον Bugera G5,δεν χωρανε αλλες κιθαρες στο σπιτι :P :P :P
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Όντως φαίνεται πολύ καλό όργανο, αλλά γιατί σε εμένα βγαίνει 539 euro???


http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgir20fe_bk.htm?sid=a859cdb18a95d9710614026f6d1cfecd
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Γιατί υπήρξα κωλόφαρδος και στις 21/10 που την παρήγγειλα κόστιζε 411... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αντε με το καλό (και ξέρεις - φωτος, unpacking video, purple dino cover με νεα κιθάρα κτλ κτλ  ;D ;D ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Εδώ και δυο μέρες η "χοντρούλα" μου απέκτησε παρέα!



https://imageshack.com/a/WScz/1

Kατασκευαστικά η Ibanez είναι πολύ καλή, ειδικά για 400 και κάτι ευρώ που κόστισε. Έχει μόνο μια μικρή ατέλεια στο βάψιμο-"binding" στο ένα κέρατο. Ήρθε καλά σεταρισμένη κι ετοιμοπόλεμη, απόδειξη ότι τα όργανα που γίνονται πλέον στη νοτιοανατολική Ασία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και πως η εμμονή του "made in" πρέπει να σταματήσει. Πολύ καλή ταστοδουλειά, σβήνει την SGJ made in USA που είχα δοκιμάσει πρόσφατα. Θα της περαστούν αντρικές χορδές, κάτι σε 10-49 μάλλον για Ε ( ;D - πώς παίζει ο κόσμος με 9άρες, ούτε ένα τρίηχο δε βγαίνει χωρίς να παίζουν τραμπάλα!) και θα πάει για σεταρισματάκι για να στρώσει αμέσως.

Σε ότι αφορά τον ήχο, όπως αναμενόταν, ακούγεται αισθητά πιο thin από την Edwards, αλλά έχει πολύ ικανοποιητικό sustain. Ωραίο μπράτσο για τρεξίματα, αλλά για ρυθμικά το ESP μπράτσο είναι πιο εργονομικό στο χέρι μου. Επίσης, ανάμεσα σε EMG 85 κι 60, προτιμώ τον 85, πιο γλυκός και πιο round.

Συνολικά, πάρα πολύ ικανοποιημένος από την κιθαρούλα, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει μια απλή και "στο ψητό" μεταλλοκιθάρα σε καλή τιμή!

Υ.Γ.: ΜΑΥΡΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ! ΧΕΒΥ ΜΕΤΣΟΛ!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ουαου, κουκλάρα  :o Ιδανικό συμπλήρωμα/backup της Edwards IMO. Να τη χαίρεσαι (και να τη λιώσεις φυσικά) ;D

Από βάρος τι λέει? Ο σατιν λαιμός είναι πιο ευκολόπαιχτος σε σχέση με της ESP? Επίσης τα πλαϊνά dots είναι ευκρινή? (σορυ σε πρηζω το ξέρω... :) )
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/14, 14:43 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
14045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/02, 08:19
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/10, 01:33
από lavigne
15 Απαντήσεις
6745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 11:45
από Fearless
26 Απαντήσεις
8476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/12, 11:24
από Rosstrobon
8 Απαντήσεις
39605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/12, 10:51
από Archangel
19 Απαντήσεις
9751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 22:15
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
4476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
0 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/17, 14:50
από Tasos Kant
0 Απαντήσεις
18108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/17, 14:52
από Tasos Kant
0 Απαντήσεις
6957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/18, 18:24
από STEFANOS604