Αποστολέας Θέμα: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;  (Αναγνώστηκε 53531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #200 στις: 15/12/09, 02:50 »

 Φίλε Roufus διορθώνω... Υπάρχει μεγάλη μερίδα "μορφωμένων" ξένων (όχι μόνο Ευρωπαίων) που γνωρίζουν αρχαία Ελληνικά. Σίγουρα μέσα σε γκέτο Πορτορικανών μάλλον ουδείς τα γνωρίζει. Και όταν μιλώ για μεγάλη μερίδα μιλώ σε σύγκριση με το πόσοι μιλούν άλλες γλώσσες επίσης χωρίς πρακτική σημασία π.χ. Σουαχίλι! Και αυτό δεν το γράφω γιατί έχω κανένα σύμπλεγμα κατωτερότητας έναντι των ξένων. Κάθε άλλο. Απλά μου κάνει εντύπωση που άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα και δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα  απο τα αρχαία Ελληνικά εντούτοις τα διδάσκονται και μάλιστα επιλέγουν όπως είπες να τα διδαχθούν ενώ στην Ελλάδα όχι μόνο διδάσκονται με ένα άθλιο σύστημα (εδώ συμφωνούμε όλοι) αλλα θέλουμε να τα καταργήσουμε-αντί να τα βελτιώσουμε- στο Γυμνάσιο που είναι και η τελευταία ευκαιρία του νέου για γενική παιδεία.

 Φίλε draned παρέθεσα ένα κείμενο που μου έστειλαν ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΘΕΣΗ! Άρα δε χρειάζεται να είσαι είρων απέναντί μου. Αν σπούδαζα ηλ. υπολογιστές όπως εσύ δε θα χρειαζόταν να ψάξω καν.. Όχι οτι οι ενδεχόμενες ανοησίες του κειμένου (ναι το έψαξα κι εγω) μου λένε κάτι. Δεν περίμενα να μου πει η Apple ή ο κάθε χι,ψι, προγραμματιστής οτι τα Ελληνικά και δη τα αρχαία είναι μεγαλειώδης γλώσσα. Πάντως είσαι παράδειγμα υπομονής... Έχεις να γράψεις πάνω απο μήνα στο συγκεκριμένο θέμα και βρήκες την κατάλληλη ευκαιρία για να ειρωνευτείς κάποιον που σίγουρα έχεις αντίθετη άποψη με εκείνον (αλλα δεν ήλθες ποτέ σε καμία αντιπαράθεση απόψεων μαζί του) με αφορμή ένα κείμενο που έκανε το λάθος και παρέθεσε χωρίς να το μελετήσει εξονυχιστικά πρωτίστως...

Δικό μου το λάθος... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #201 στις: 15/12/09, 12:39 »
Το ενδιαφέρον για την Ελληνική προέκυψε από τη διαπίστωση των επιστημόνων
πληροφορικής και υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται
ως νοηματική γλώσσα μόνον την Ελληνική.


Εγώ πάλι Vaiking, θα έλεγα να αφήσεις τα των γλωσσικών στους γλωσσολόγους διότι δεν έχεις το κατάλληλο γνωστικό υπόστρωμα για να αξιολογήσεις τέτοια θέματα. Το έχω ξαναπεί, πως είναι εγκληματικό να αναπαραγάγουμε ένα κείμενο του οποίου δεν έχουμε την ικανότητα αξιολόγησης. Είναι πιθανόν να εννοεί τα αντίθετα απ' όσα θέλουμε να υποστηρίξουμε.

Πχ αυτό που παραθέτω αναφέρει ότι η αρχαία Ελληνική γλώσσα είναι μια γλώσσα κωφών.

Αν θέλεις να καταλάβεις τι σημαίνει "νοηματική γλώσσα" πήγαινε στο Google γράψε το λήμα "νοηματική γλώσσα" και περίμενε να δεις τι θα σου κατεβάσει. Αν βαριέσαι να ψάχνεις σου έχω έτοιμο έναν σύνδεσμο για την "Ελληνική νοηματική γλώσσα".
http://www.translatum.gr/journal/2/greek-sign-language.htm

Αυτή η ανικανότητα διερεύνησης των πηγών με προβληματίζει ιδιαίτερα. Αν εσύ, ένας εκπαιδευτικός, προωθείς ένα κείμενο χωρίς διερεύνηση τότε τι θα πρέπει να κάνουν οι μαθητές σου? Και ποιός θα τους διδάξει τον τρόπο διερεύνησης όταν εσύ ο ίδιος δεν τον γνωρίζεις?
 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #202 στις: 17/12/09, 10:56 »
papous έχεις απόλυτο δίκιο. Η διαφορά είναι πως δεν είχα το χρόνο να το ψάξω (γενικώς δεν έχω χρόνο αυτό τον καιρό) και μιας και για κάποιους λόγους έπρεπε να το διαγράψω, το έστειλα σε σας για να γίνει κάποια συζήτηση και να πουν την άποψή τους άνθρωποι που γνωρίζουν καλύτερα το θέμα. Γι'αυτό και δεν πήρα θέση! Θεωρείς γενικά, μιας και έχουμε συζητήσει -και όχι μόνο σε αυτό το θέμα-  οτι είμαι άνθρωπος που "βαριέται" και δεν ψάχνει τίποτα, καταπίνει τα πάντα αμάσητα και ταίζει και τους υπόλοιπους με αυτά; Με το να προσπαθείς να ακυρώσεις το συνομιλητή σου (που όσο να΄ναι τον γνωρίζεις) στο επίπεδο διερεύνησης και στοιχειοθέτησης των απόψεών του, βασιζόμενος σε ένα -έστω- λάθος του (το λάθος είναι που δεν εξήγησα απο την αρχή ακριβώς τους λόγους που παρέθεσα το κείμενο), κατ'επέκτασιν προσπαθείς να ακυρώσεις και όλες τις απόψεις που έχει διατυπώσει στο συγκεκριμένο θέμα. Και αυτό είναι εξίσου επικίνδυνο με το "Λερναίο" αυτό κείμενο. Αν σας ενοχλεί τόσο πολύ να το διαγράψω.

Υ.Γ. Μια χαρά εκπαιδευτικός είμαι. Σίγουρα πολύ καλύτερος απο συνάδελφο που διδάσκει σε σχολείο (άρα πληρώνεται απο το κράτος και κανείς δε μπορεί να τον επιλέξει ή απορρίψει ως καθηγητή του όπως εμένα) κοντά στο ωδείο που διδάσκω και αναγκάζει τα παιδιά να τραγουδούν "που με "βία" μετράει τη γή". Έτσι είναι κατα το "Αλαβάνειο" εκπαιδευτικό σύστημα! Ας δούμε λοιπόν πόσο καλά διδάσκονται και τα νέα Ελληνικά και αν η αποκοπή των παιδιών απο τα αρχαία θα τα βοηθήσει να κατανοήσουν καλύτερα και τη νέα Ελληνική η απλά θα τα μετατρέψει σε παθητικούς αποδέκτες "αθώων" παρεμβάσεων στην Ελληνική γλώσσα και στη διαμόρφωση Εθνικής συνείδησης...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/09, 11:07 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #203 στις: 18/12/09, 16:04 »
Με το να προσπαθείς να ακυρώσεις το συνομιλητή σου

Αμάν πια (ωχ τόλμησα να εκστομίσω Τούρκικη λέξη, τώρα θα ζητωκραυγάζουν οι Τούρκοι ότι έχουν τόσο μεγαλειώδη γλώσσα που δάνεισαν ακόμα και την Ελληνική...) Vaiking, μ' αυτήν την "ακύρωση" του συνομιλητή!!! (Αλήθεια, πες μου πως γίνεται αυτό?) Δεν είσαι πρόγραμμα ώστε να προσπαθούμε όλοι να σε ακυρώσουμε! Τι μανία καταδίωξης είναι αυτή βρε παιδάκι μου?!?!!!
Πω, πω... δεν θα ήθελα να ήμουν μαθητής σου, με το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα! Σε κάθε απορία ή διαφορετική άποψη θα κρατούσες αμυντική στάση, αγωνιζόμενος μέχρις εσχάτων για να μην ακυρωθείς, φαντάζομαι.

Τέλος πάντων για να μην μακρυγορούμε, αν θέλεις να δεις πως φτιάχνονται οι "Εθνικές συνειδήσεις" από ένα κεντρικό σύστημα μπορείς να το μελετήσεις εν τω γεννάσθαι αυτήν την στιγμή στα Σκόπια. Μπορεί έτσι να καταλάβεις και τον τρόπο με τον οποίο δημιουργήθηκε η δική σου Εθνική συνείδηση αλλά και ο προσανατολισμός της προς ένα συγκεκριμένο κομμάτι του παρελθόντος, κι έτσι να προχωρήσεις προς μια μερική αυτογνωσία!

Εάν πάλι θέλεις να αποτρέψεις τις "αθώες" παρεμβάσεις στην γλώσσα φρόντισε κατ' αρχήν να μην τις χρησιμοποιείς εσύ. Στην συνέχεια προσπάθησε να παρέμβεις στην τηλεοπτική, διαφημιστική και πολιτική γλώσσα οι οποίες επηρεάζουν τους πάντες και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι φαντάζεσαι και νομίζεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #204 στις: 26/12/09, 11:30 »
Καλημέρα papous και χρόνια πολλά!

1ον. Δεν προσπαθείτε όλοι να με ακυρώσετε.. Εσυ όμως κάνεις ιδιαίτερες προσπάθειες (και όχι μόνο σε εμένα) και επειδή δεν πολυπετυχαίνουν, προσπαθείς να μου διαγνώσεις και "μανια καταδίωξης". Εντάξει... εγω δεν είμαι γλωσσολόγος... μήπως εσύ είσαι νευρολόγος ψυχίατρος;

2ον. Ούτε εγώ θα σε ήθελα για μαθητή. Άνθρωποι σαν κι εσένα προφανώς γνωρίζουν τα ΠΑΝΤΑ! Ούτε εσυ χρειάζεσαι κάποιον να σε διδάξει και αναμφίβολα ούτε εγώ έχω να σε διδάξω τίποτα...

Έχεις να την πας και αλλού τη συζήτηση ή με το που απέδειξες "τη μανία καταδίωξής μου" και το "πόσο κακός εκπαιδευτικός είμαι" το έλυσες το ζήτημα και απέδειξες σε όλους πως η δική σου άποψη για τη διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών είναι και η ενδεδειγμένη;

Τέλος πάντων... ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝΤΕΣ!!!

The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
47885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
88 Απαντήσεις
23684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 13:10
από andy I
30 Απαντήσεις
17051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
2138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/14, 17:03
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos