Αποστολέας Θέμα: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η ομορφότερη κιθάρα?  (Αναγνώστηκε 264518 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
να'χαμε και καμια άκρη στην Αμερική να μας τη φέρει... :-\

Στέλνουν και στην Ευρώπη, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει τον κόπο αν συνυπολογίσεις τα έξοδα αποστολής και εκτελωνισμού...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
το ξέρω φίλος
$111.85 με International Priority Mail και $151.60 με EMS . κ μάλλον αυτά είναι χωρίς να συνυπολογίσουμε τελωνειακούς δασμούς
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
το ξέρω φίλος
$111.85 με International Priority Mail και $151.60 με EMS . κ μάλλον αυτά είναι χωρίς να συνυπολογίσουμε τελωνειακούς δασμούς

Ακριβώς! Με αυτά τα λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερες κιθάρες από Ευρώπη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραίο θέμα.
Για χρονια στριφογύριζε στο μυαλό μου το απόλυτο χρώμα για μια στράτ. Οπως το φανταζομουν και το ήθελα εγώ δηλαδή (εντελώς υποκειμενικό πάντα, για να μην παρεξηγηθώ  ;D ;D ).
Μου έφαγε καμμιά 10αριά μέρες απο το φετινό μου καλοκαίρι τρίβοντας και ξύνοντας, αλλα χαλάλι της. Τα χρώματα τα βρήκα απο χρώματα αυτοκινητου (μου το έφτιαξαν όπως ακριβώς το ήθελα μέσα απο δειγματολόγιο). Την αδικεί η φωτό ελαφρώς. Είναι ματ και πέρα από το οπτικό η αίσθηση της στην επαφή με τα χέρια και το σωμα είναι επίσης είναι απίθανη... (δεν έχει την κρυα αίσθηση του λούστρου που κολάει και το χέρι σου...). Είπα να ποστάρω  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/14, 10:41 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
 @NikosKo , ωραίο χρωματάκι , θα μ'άρεσε πολύ σε tele.έβαλες αστάρι για βάση? βερνίκι μετά το χρώμα?
με πιστόλι το έριξες?

πες μας λεπτομέρειες για τη διαδικασία
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Moυ έφτιαξαν οι ίδιοι στο χρωματοπωλείο (χρώματα αυτοκινήτου φτιάχνουν) σε σπρέι αστάρι, χρώμα και ένα ματ λούστρο. Ολα τα έκανα με το χέρι/σπρέι χωρίς μηχάνημα. Οταν ξεκίναγα όλοι οι φίλοι με πηραν στο ψιλό  ;D ;D ;D Οταν τελείωσε όμως η κιθάρα και όσοι παίζουν πλέον και την βλέπουν δεν καταλαβαίνουν ότι έγινε με το χέρι. Βέβαια θέλει ΠΟΛΥ δουλειά στο τρίψιμο και με το primer μετά, ώστε να γίνει γυαλί η επιφάνεια, ώστε το χρώμα να πιάσει με την μία. Είναι το πιο σημαντικό νομίζω. Σημαντικό επίσης είναι το ότι μου τα έφτιαξε όλα το ίδιο μαγαζί. Ξέρουν αυτοί τι ταιριάζει με τι. Κάπου πρέπει να χω κανα δυο φωτό της διαδικασίας. Τις έστελνα παράλληλα σε έναν φίλο να μου πει γνώμες  ;D ;D ;D Αν τις βρω θα ποστάρω.

ΕDIT: Είχα πει στο χρωματοπωλείο ότι είχα σκοπό να μην βάλω καν λούστρο μιας και δεν μ αρέσει ούτε η αισθηση, ούτε θέλω την κλασική γυαλάδα του λούστρου (τους είχα πει ότι πρόκειται για κιθάρα και όχι αυτοκίνητο εννοείται). Ο τυπος μου είπε ότι θα μου κάνει ένα λούστρο ματ που δεν θα καταλαβαίνω καν ότι υπάρχει επάνω στην επιφάνεια. Και όντως !!! Δεν ξέρω πως το έχει κάνει, αλλα είναι απίστευτο το αποτέλεσμα στην αίσθηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/14, 11:50 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
θα βοηθούσε πολύ αν μπορούσες να μου πεις τι σύσταση έχουν χρώμα, αστάρι και βερνίκι
θέλω εδώ και καιρό να βάψω μια στρατ αλλά δε γνωρίζω τι χρειάζεται για βάψιμο σε ξύλο.

thumbs up για τη δουλειά που έκανες :up
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την σύσταση δεν την γνωρίζω και εγω. Τα σπρέι που σου φτιάχνουν είναι σε δικά τους δοχεία (εχουν μηχανή που βάζουν επιτόπου το χρώμα σε σπρέι). Το μόνο που αναφέρουν απ έξω είναι ο κωδικός (αν ξαναχρειαστείς το ίδιο χρώμα) και ημερομηνία λήξης που ήταν 3 μέρες μετά !!! Απλά πρέπει να τους εμπιστευτείς μάλλον. Διαλέγεις από διάφορα χρωματολόγια το χρώμα σου και στο φτιάχνουν. Εκεί βέβαια πρέπει να έχεις και την εμπειρία να φανταστείς την κιθάρα σου απο ένα δείγμα χρώματος σε παλέτα μεγέθος όσο ένα αποτύπωμα  ;D ;D


Την μεγαλύτερη φασαρία έχει το ξύσιμο και το αστάρωμα. Εκεί πρέπει να γίνει σωστή δουλειά. Θέλει πολυ υπομονή...
 

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Ωραιος ο Νικος !!! Πολυ ωραια δουλεια φαινεται...αν βαλεις και μια ασπρη περλα Pick guard θα γινει pooorn !!!

Να σε ρωτησω, ποσες ωρες χοντρικα σου πηρε να το κανεις το ολο προτζεκτ και τι κοστος ειχε το ολο εγχειρημα ??
Το ρωταω γιατι κατι παρομοιο θελω να κανω σε μια στρατ μου, αλλα ο χρονος μου ειναι παραξενος και λιγος και λεω...να το κανω μονος ή να δωσω 200-250 ευρω σε γνωστο κατασκευαστη της Αθηνας και να την παρω ετοιμη ??
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα γράψω πως έγινε το όλο πράγμα (και πόσο κόστισε περίπου) και αν θεωρεί καποιος admin ότι είναι σε λάθος μέρος το ποστ το μετακινεί...

Καταρχήν η κιθάρα ήταν μαύρη. Είχε πολλά σημάδια απο μπόλικη χρήση (είχαμε γεμάτο χειμώνα μουσικά  ;D ) και κανα δυο σημάδια ήταν πολύ γερά. Ετσι είπα να την βάψω. Ξέρω τις τιμές έξω και ήταν απαγορευτικές για μένα στην παρούσα φάση. Είχα ξαναβάψει και παλιότερα κιθάρα, οπότε είχα μια μικρή προυπηρεσία και είπα να το κάνω μόνος μου...

Αφού έλυσα όλη την κιθάρα και έμεινε μόνο το σώμα, αγόρασα απο το χρωματοπωλείο της γειτονιάς ΔΙΑΒΡΩΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΟΣ. Κοινό διαβρωτικό δηλαδή. Αυτό αν θυμάμαι καλά πάει κανα 10ευρω το κουτάκι. Δυστυχώς χρειάστηκα και δεύτερο. Διαβρωτικό για λούστρο βασικά θα ήθελα, αλλα δεν βρήκα (ισως να υπάρχει, θα είναι και το πιο σωστό). Το βγάλισμο του χρώματος ήταν και η πιο επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία νομίζω.

Το διαβρωτικό είναι σε μια μορφή υγρό παχύρευστο (σαν το μέλι ένα πράγμα), και συνήθως απλώνεται καλύτερα με μια σπάτουλα. Υποτίθεται ότι μετά από 2-3 ώρες έχει ξεράσει το χρώμα και το αφαιρείς εύκολα. Δεν ξέρω τι λούστρα είχε η κιθάρα επάνω, αλλα εμένα με δυσκόλεψε πολύ.
Αφού πέρναγα μια παχειά στρώση, άφηνα το σώμα όλη τη νύχτα ώστε να επιδράσει όσο το δυνατον περισσότερο το διαβρωτικό. Την επόμενη μέρα με την σπάτουλα αφαιρούσα ότι χρώμα είχε ξεφλουδίσει (1). Χρειάστηκε να το κάνω αυτό 5-6 φορές, δηλαδή μου πήρε 5 μέρες (αν θυμάμαι καλά).

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ. ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ χρειάζονται οπωσδήποτε γάντια και σίγουρα να γίνονται τα πάντα σε εξωτερικό χώρο. Το διαβρωτικό είναι καυστικό και δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με δέρμα και σίγουρα δεν πρέπει να το αναπνέεις.

Οσο και να δουλέψει το διαβρωτικό, χρώμα θα μείνει. Εκεί δουλεύει χέρι και γυαλόχαρτο. Πολύ ΥΠΟΜΟΝΗ μέχρι να φύγουν τα πάντα (όσο είναι δυνατόν (2)). κανα δυο μέρες μου πήρε να φτάσω σε επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μετά ήρθε η ώρα του χρώματος. Πήγα σε χρωματοπωλείο αυτοκινήτων, όπως είπα, πήρα χρώμα, αστάρι, λούστρο (σπρει).
Πρώτα μπαίνει το αστάρι. Δημιουργεί μια επιφάνεια με πολλά σπυράκια σε υφή και μοιάζει πολύ σαν να πέρασες γύψο (!!!) (3) το ξύλο. Αυτό θέλει πολυ (μα πάρα πολύ) προσεκτικό και γυαλοχαρτάρισμα ώστε να γίνει τέλεια η επιφάνεια. Πρέπει να γίνει γυαλί. Οτιδήποτε φαίνεται στο αστάρι θα φαίνεται και μετά το βάψιμο (τρύπες, γρατσουνιές κλπ.). Τα καλύπτει όλα όμως και έτσι έχεις στο τέλος εικόνα πως θα είναι η επιφάνεια.
Παίρνεις μια παλιά μεταλική κρεμάστρα, την γυρνάς ανάποδα και την κάνεις γάντζο για να κρεμάσεις κάπου το σώμα να στεγνώσει. Εγώ το κρέμασα στο εσωτερικό μιας σκάλας. Το άφησα ενα βράδυ να στεγνώσει (3).

Την επόμενη μέρα το χρώμα. Εκεί αν έχεις ξανακάνει με σπρέι καλώς. Αν όχι θέλει λίγο θάρρος και αυτοπεποίθηση. Δεν είναι και δύσκολο. Το κρατάς σε απόσταση όχι μικρότερη απο 20-30 εκατοστά και ψεκάζεις σταθερά και ομοιόμορφα με παράλληλες κινήσεις. Το κάνεις αρκετές φορές, από ένα πέρασμα την φορά, περιμένοντας στα ενδιάμεσα λίγη ωρίτσα να στεγνώσει.
Την πρώτη μέρα πέρασα έτσι όλο το πρώτο μπουκάλι. Επειδή φαινόταν ότι θέλει και άλλο, το άφησα όλο το βράδυ να στεγνώσει, όπου την επόμενη πέρασα με την ίδια διαδικασία άλλη μια ποσότητα (το επόμενο σπρέι) και έγινε όπως είναι το τελικό (4).

Μία ώρα περίπου υπομονή περίπου και περνάς το λούστρο. Σε σπρέι πάλι με την ίδια διαδικασία. Το άφησα επίσης μια ολόκληρη μέρα να στεγνώσει και αυτό ήταν όλο (5).

ΑΥΤΑ

EDIT: Το κάθε σπρέι έκανε 12-13 ευρώ (αν θυμάμαι), το λούστρο (όπως και το αστάρι) νομίζω 10, τα διαβρωτικά επίσης 10 το καθένα. Συν σπάτουλες, γυαλόχαρτα, είναι κάτι λιγότερο απο 70 ευρώ σύνολο

ΕDIT2: Το λούστρο ΔΙΑΒΡΩΤΙΚΟ δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΖΗΜΙΑ στο ξύλο (μόνο σε εμας, προσοχη λοιπόν)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/14, 15:10 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Την μεγαλύτερη φασαρία έχει το ξύσιμο και το αστάρωμα. Εκεί πρέπει να γίνει σωστή δουλειά. Θέλει πολυ υπομονή...
 

βασικά έχω μια σχετική εμπερία στη διαδικασία βαψίματος

https://imageshack.com/i/03009zqj
https://imageshack.com/i/g1dsc00260kj
https://imageshack.com/i/72p0004032412j
https://imageshack.com/i/0xdsci0255sj

απλώς όλα όσα έχω βάψει είναι μεταλλικά ή πλαστικά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Μια χαρά είσαι  ;)

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Σπίτσλες π´λέν κι στου χουριό μ´!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Apollo Paradise Henna Electric


μπορεί και να τη χτυπήσω για δώρο τα Χριστούγεννα...


http://www.thomann.de/gr/luna_guitars_apollo_paradise.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Luna ε; κάποια στιγμή με ενδιέφεραν τα ακουστικά μπάσα που εβγαζαν...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Σπίτσλες π´λέν κι στου χουριό μ´!

Πολυ ομορφη, ανοιγεις και τις μπυρες με αυτη αν δεν εχεις αλλο τροπο στο στουντιο  ;D
(οντως μου αρεσει)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Πολυ ομορφη, ανοιγεις και τις μπυρες με αυτη αν δεν εχεις αλλο τροπο στο στουντιο  ;D
(οντως μου αρεσει)
  :roll :roll :roll
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
25894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
215 Απαντήσεις
71345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
10 Απαντήσεις
5579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
37 Απαντήσεις
16759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
13 Απαντήσεις
26068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 16:58
από vegos
117 Απαντήσεις
34783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 18:28
από petros1992
2 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
121 Απαντήσεις
39016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 19:47
από modfori
22 Απαντήσεις
6895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 01:03
από Πάνος Μαλαχιάς