Αποστολέας Θέμα: τι κιθάρα χρησιμοποιεί για να παίζει τα τραγούδια του?  (Αναγνώστηκε 2475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
ξέρω τις διαφορές ακουστικής με κλασικής(σιδερένιες χορδές η πρώτη κ στύλ τύπου ηλεκτρικής στα τάσα κ σίγουρα λίγο πιο διαφορετικός ήχος για την πρώτη) αλλα απο μακριά όπως τα βίντεο αυτά δύσκολα την ξεχωρίζω.τι απο τα δύο έχει ο τραγουδιστής αυτός?(james morisson)




προφανώς ακουστική αφού στο δεύτερο γράφει έτσι αλλά κάτι δεν μ κάθεται καλά.τελικά σε ένα θέμα που ρώταγα τι να αρχίσω απο κιθάρα,είναι πιό εύκολο να αρχίσω ηλεκτρική κ μετά να πάω σε ακουστική η το αντίθετο?μ αρέσουν κ τα δύο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Και στα δύο βίντεο παίζει με ακουστική.

Θα ξεκινήσεις με την κιθάρα που επιθυμείς να μάθεις.
Αν αυτά που θέλεις να παίζεις είναι εφάμιλλα με τα βίντεο που μας έδειξες, τότε η ακουστική είναι ό,τι πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
λογικά ένα απο τα δύο σίγουρα,στην αρχή είχα κ την κλασική(έκανα μάλιστα ένα μάθημα) να αρχίσω αλλά καλύτερα λόγω ότι το στύλ της δεν το έχω συνηθίσει κ θέλει να την αρχίσεις απο μικρός να ξεκινήσεις δεν μπορώ γιατί είμαι λίγο μεγάλος(φοιτητής) κ δεν έχω υπομονή αλλα ούτε πιστεύω ότι θα βγούν τα τραγούδια αυτά αντέ με την ακουστική πουτ έχω παρατηρήσει να τα παίζουν η λέω μαλ**ίες.που λέμε τελευταία κόλλησα με το είδος μουσικής του τραγουδιστή αυτού.το ερώτημα μ είναι πώς κ γίνεται ενώ παίζει ακουστική να μην παίζει με πένα?

γιά δές εδώ


κ εδώ


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Μή μπερδεύεσαι και βασανίζεσαι με τέτοιες λεπτομέρειες. Στο 1ο βίδεο παίζει με κλασική και στο 2ο με ακουστική ωστόσο και στις 2 περιπτώσεις παίζει ακουστικά, αυτό που θέλω να πώ δηλαδή είναι οτι μετράει ο τρόπος που παίζεις κάθε τύπο κιθάρας και εσένα όπως καταλαβαίνω σε ενδιαφέρει το ακουστικό παίξιμο και αυτό ξεκίνα να μαθαίνεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
ότι βασανίζομαι το έχω καταλάβει αλλά αν δεν βασανιστείς δεν μαθαίνεις(ντόχ).τελικά κατάλαβα να τις ξεχωρίζω απο μακριά όπως στα βίντεο αλλά κάνει κ ο ήχος την διαφορά.όσο για τον τρόπο που παιζει είναι όπως λές την κλασική την παίζει σάν ακουστική κ το λέω γιατί έκανα ένα μάθημα κλασική κ τίς πρώτες μ χορδές τις έπαιζα διαφορετικά κ λογικά όπως πρέπει.τώρα ότι το πάω για ακουστική κάνει μπάμ αλλα πιό πολύ λόγω ότι τελεύταια μ αρέσουν κάποια τραγούδια που παίζονται με αυτήν.θα κάνω κ μία μικρή συζήτηση με τον δάσκαλο κ βλέπω αλλα θα είναι κρίμα αν με πείσει για κλασική κ δεν την γουστάρω αλλά αν το σωστό είναι έτσι..whatever!γιατί πές μ,ότι δοκιμάσω ακουστική η ηλεκτρική..συνεχίσω να παίζω κιθάρα γιατί μ αρέσει τότε δεν θα χρειαστεί να ξέρω να παίζω κλασική?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
61688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 17:13
από stelios-z
99 Απαντήσεις
34281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/07, 16:09
από Αλκιβιάδης
10 Απαντήσεις
5069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:36
από teo_gp
53 Απαντήσεις
58910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 15:47
από BillyMagic
2 Απαντήσεις
2104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 13:51
από Μιχάλης13
1 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 22:02
από Anaximandros
18 Απαντήσεις
6228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 13:00
από groovymood
7 Απαντήσεις
24277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 10:24
από γατόφιλος
1 Απαντήσεις
8319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/11, 23:11
από Tempus
0 Απαντήσεις
286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej