Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ  (Αναγνώστηκε 7552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Κατ αρχάς να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες που με βοήθησαν πριν λίγες μέρες να επιλέξω καινούργιο ενισχυτή (πήρα τελικά τον vypyr vip1 και απλά είναι καταπληκτικός για την τιμή του). Θέλω μέσα στον επόμενο μήνα να έχω αγοράσει μία καινούργια ηλεκτρική κιθάρα. Το budget μου είναι στα 310-330 max γιατί αλλιώς δεν βγαίνω  :P . Παίζω κυρίως metal αλλά και blues-rock. Το βασικό μου θέμα είναι ότι θέλω να έχει γρήγορο λαιμό και να μην έχει floating tremolo γιατί έχω κακές εμπειρίες ειδικά με τα "τύπου floyd rose"( έχω μία jackson king v με τύπου floyd rose που με παιδεύει όποτε πάω να την χρησιμοποιήσω κι έχω μετανιώσει πικρά που την αγόρασα οπότε για όσους από εσάς σκέφτεστε για κιθάρες φτηνές με τύπου floyd rose tremolo κατά την προσωπική μου άποψη μην τις πολύεμπιστεύεστε, χάνουν πάρα πολύ εύκολα το κούρδισμα). Έχω σταμπάρει αυτή τη jackson  http://www.thomann.de/gr/jackson_js32tq_dinky_tbk.htm και θέλω γνώμες γι αυτήν γιατί θα την παραγγείλω από thomann και δεν μπορώ να τη δοκιμάσω κάπου. Αν έχετε άλλες προτάσεις για κιθάρα δεκτές αρκεί να τηρούν τις παραπάνω προυποθέσεις (ειδικά το budget είναι πολύ στενό και δεν θέλω να το ξεπεράσω σε καμία περίπτωση). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Τι παίζει με τις shecter κι έχουν αυξηθεί τόσο σε τιμή?? Πριν κανά χρόνο γλυκοκοίταζα μία schecter omen extreme 6 που ήταν στα 300 ευρώ και τώρα τη βλέπω την ίδια ακριβώς κιθάρα στα 425 κοντά...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/16, 02:56 από MelodyHero »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 21/01/16, 08:35 »
Καλημέρα φιλε και καλοπαιχτος ο νεος σου ενισχυτής!  :up


Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα με την τιμή της Schecter που λες... εγω την βλέπω στα 335 εδω Ελλάδα  ;)  (αν και στη φωτο έχει την... 7χορδη ;D )


http://www.musicmania.com.gr/mousika-organa/kithara-schecter-omen-extreme-6-bch/


Όμως πρόσεξε το λαιμό της - ειναι πολύ διαφορετικός σε σχεση με της Jackson που έχεις συνηθησει.


Εγώ πάντως στη θέση σου θα έκανα λιγη υπομονη ωσπου να μαζεψω 395  ;D  ευρω και να πάρω μια PRS SE Tremonti  ;)


http://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_mark_tremonti_vc.htm?ref=search_rslt_prs+se_347588

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #2 στις: 21/01/16, 09:50 »
Μαλον λογο του καρλου εχω τις prs σε μεγαλη εκτιμιση και δεν πιστευα οτι εχει και οικονονικα μοντελα.Κοψε τσιφαρα ποτα ξενυχτια και βουρ για prs πανε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 21/01/16, 11:44 »
Το λοιπόν  ;D , αρχικά ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση, την τσέκαρα κι εγώ αυτή τη schecter omen extreme kosthrash, το ζήτημα με τη συγκεκριμένη είναι ότι του έχουν τελειώσει τα κομμάτια και γι αυτό η τιμή δεν έχει ανανεωθεί (το ότι είναι 7χορδη παίζει να είναι λαθάκι επειδή η 7 χορδη νομίζω είναι αρκετά παραπάνω σε τιμή οπότε λογικά είναι η 6χορδη απλά έχουν άκυρη φωτογραφία, υποθέτω  :P ). Κούκλα παιδιά η prs δε λέω, αλλά χρειάζομαι κιθάρα σύντομα και δεν θέλω ξεφύγω καθόλου από το budget που έχω θέσει οπότε 60-70 ευρώ πάνω μου είναι πρακτικά αδύνατον λόγω στενής οικονομικής κατάστασης, οπότε αν είναι δυνατόν κάτι άλλο στο budget μου να μου προτείνετε ή κάποιες γνώμες αν έχετε αγοράσει/δοκιμάσει τη jackson που προανέφερα, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 21/01/16, 12:57 »
Η eclipse με ψήνει επειδή ποτέ δεν είχα κιθάρα σε σχέδιο les paul και επειδή είναι μέσα στο budget μου. Μία ερώτηση μόνο, ο λαιμός είναι σχετικά χοντρός σαν την κλασική les paul? επειδή είχα παίξει μία les paul epiphone ltd custom κι ο λαιμός δεν με βόλεψε πολύ γιατί έχω συνηθίσει να παίζω σε flat λαιμούς.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 21/01/16, 13:05 »
Σε σχεδιο σαν της Eclipse, δες και την Harley Benton SC-1000 (έχει και active μαγνητες):

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l1000_vb_progressive_line.htm


Επίσης οι Vintage V100 ειναι πολύ ποιοτικές για τα λεφτα τους (ομως θελουν ενα καλο σεταρισμα με το "καλημερα" για να αναδειχθουν)


http://www.thomann.de/gr/vintage_v100cs.htm


Ομως δεν βλέπω το λογο να κρατησεις την entry level κιθαρα σου για να παρεις αλλη μια entry level... Η PRS παιζει αυτη τη στιγμη σαν τιμη στις entry level, ομως μιλαμε για ποιοτητα κιθαρων του 1000ρικου...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 21/01/16, 13:26 »
Η PRS παιζει αυτη τη στιγμη σαν τιμη στις entry level, ομως μιλαμε για ποιοτητα κιθαρων του 1000ρικου...
+++
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 21/01/16, 13:28 »
Γενικά εδώ και καμιά 5-6 χρόνια που παίζω κιθάρα όλες η κιθάρες που έχω πάρει είναι γύρω στα 300-450 ευρώ (έχω μία jackson king v που δεν τη χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, μία epiphone sg 400 pro που τη χρησιμοποιώ αρκετά αλλά το μόνο που δεν μ αρέσει πάνω της είναι ο χοντρός σχετικά λαιμός και το ότι έχει βαρύ λαιμό πράγμα που καθιστά δύσκολο το να παίζεις όρθιος καθώς γέρνει ανδ εν την κρατάω γερά και μία ibanez rg321 που είναι η βασική μου κιθάρα). Ασχολούμαι με την κιθάρα ερασιτεχνικά, δηλαδή παίζω κυρίως μόνος μου και καμιά φορά με κανα 2-3 φίλους, οπότε δεν θα ήθελα να επενδύσω πολλά λεφτά για να πάρω μία επαγγελματική ή ημί-επαγγελματική κιθάρα καθώς και οι καιροί είναι δύσκολοι οπότε πάντα όταν αγοράζω καινούργια κιθάρα προτιμώ το εύρος τιμών μεταξύ 300-450 ευρώ διότι παρ όλο που οι περισσότερες τέτοιες κιθάρες δεν είναι τρομερά όργανα και συνήθως κατασκευάζονται σε κίνες και ινδονησίες, η εμπειρία μου έχει δείξει ότι με ένα καλό σετάρισμα γίνονται οι περισσότερες playable και ο ήχος τους με ικανοποιεί για το σκοπό που τις θέλω  ;) . Συνεπώς ο λόγος αυτού του μακροσκελούς μονολόγου είναι για να πω ότι αυτό που ψάχνω είναι μία σχετικά φτηνή κιθάρα που να είναι value for money οπότε φίλε kosthrash όπως και να χει από entry level σε entry level θα πηγαίνω for the time being  ;D   και η prs είναι όντως πολύ ωραία αλλά υπερβαίνει κατά πολύ το budget μου γι αυτήν τη χρονική επρίοδο τουλάχιστον. Για την vintage έχω ακούσει καλά πράγματα γενικά και φαίνεται τίμιο όργανο αλλά ο λαιμός είναι λεπτός ή είναι σχεδιασμένη βάση της κλασικής les paul της gibson με χοντρό σχετικά για τα γούστα μου πάντα λαιμό? Γενικά οι les paul μ αρέσουν σαν σχέδιο αλλά πάντα ο λαιμός τους με προβλημάτιζε και μου ήταν άβολος για κάποιο λόγο  ???  ...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 21/01/16, 13:29 »
Η eclipse με ψήνει επειδή ποτέ δεν είχα κιθάρα σε σχέδιο les paul και επειδή είναι μέσα στο budget μου. Μία ερώτηση μόνο, ο λαιμός είναι σχετικά χοντρός σαν την κλασική les paul? επειδή είχα παίξει μία les paul epiphone ltd custom κι ο λαιμός δεν με βόλεψε πολύ γιατί έχω συνηθίσει να παίζω σε flat λαιμούς.

Για les-paul τύπου Ibanez ARZIZ χαλαρά, κινέζικη τιμή , ~ USA ήχος και sustain

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 21/01/16, 13:36 »
Ευχαριστώ πολύ paniχgr θα την τσεκάρω  :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 21/01/16, 13:49 »
Ευχαριστώ πολύ paniχgr θα την τσεκάρω  :)

και το neck heel access καμία σχέση με eclipse/les paul/etc...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 22/01/16, 18:52 »
Δες και την Cort KX5. Πολύ καλή κατασκευή, μπράτσο όπως το θέλεις και χαμηλή τιμή. Ο Thomann την έχει γύρω στα 230 Ευρώ αυτή τη στιγμή (αν και είναι διαθέσιμη μόνο σε λευκό χρώμα), οπότε μπορείς αν το θελήσεις κάποια στιγμή να την αναβαθμίσεις με ένα ζευγάρι καλών μαγνητών χωρίς να ξεφύγεις από τον αρχικό σου προϋπολογισμό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας γύρω στα 300 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 25/01/16, 13:22 »
+1 για Cort KX5!


Επίσης αν ψάχνεις για μια στυλάτη & ελαφριά κιθάρα, δεν νομιζω να βρεις καλύτερη από αυτη την Ibanez S521 (σε αυτα τα λεφτα πάντα):


http://www.thomann.de/gr/ibanez_s521_mol.htm
http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page15.php?year=2015&area_id=3&cat_id=1&series_id=4&data_id=170&color=CL02
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
20511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:11
από Ogun-Sotis
26 Απαντήσεις
10143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:01
από rolandboy
4 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:22
από giwrgos-x
75 Απαντήσεις
20270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 02:30
από JACKSONMAN
2 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
7 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
8540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 18:11
από DreamRiff
13 Απαντήσεις
6049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/15, 21:46
από grigoris.karathimios
20 Απαντήσεις
7515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/20, 20:29
από GVen