Αποστολέας Θέμα: Γιατί να συμβαίνει αυτό?  (Αναγνώστηκε 3219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« στις: 13/05/08, 18:10 »
Ή αλλιώς: Γιατί το e-bay να είναι η μόνη λύση?


Ρε συμφορουμίτες, έχω παρατηρήσει πως οι εταιρείες μουσικού εξοπλισμού, μπορεί να βγάλουν στην παραγωγή ένα καλό προιόν αλλά για ανεξήγητους (μέχρι στιγμής για μένα) λόγους να το καταργήσουν!! :o και να τρέχουμε να το βρούμε μόνο στα μεταχειρισμένα!!

Παραδείγματα: boss rv-3, proco rat (το original ε?), mesa boogie v-twin,  bass whammy (για τους μπασίστες) και πολλάααα πολλά άλλα (κι όχι μόνο πετάλια φυσικά)...

Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο? Ποιός ο λόγος που τόσο καλά προιόντα είναι πλέον discontinued?


Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #1 στις: 13/05/08, 18:13 »
Συνήθως είναι επειδή δεν έχουν καλές πωλήσεις. Το ζήτημα δεν είναι αν το προιόν είναι καλό. Το ζήτημα είναι οι εταιρείες να βγάζουν λεφτά.
Αμα δε βγάζουν τότε το προιόν δυστυχώς αποσύρεται.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #2 στις: 13/05/08, 18:52 »
parlats φυσικά μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο να μην πουλούσε το rat όταν ακόμα και σήμερα, παρά ta 1002 διαφορετικά rat που έχουν βγει, πολλοί επιμένουν στο original! Και δεν έχει βγει ούτε ένα reissue (εκτός κι αν το rat2 θεωρείται τέτοιο :P)...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #3 στις: 13/05/08, 19:13 »
Για να παραφράσω λίγο τα λεγόμενα του Parlats, οι εταιρίες κινούνται με βάση το κέρδος.. Αν για παράδειγμα παράγουν ένα προϊόν που τους κοστίζει € 300 και το πουλάνε € 450, έχουν 50% περιθώριο κέρδους.. Όμως πόσες πωλήσεις μπορούν να κάνουν σε ένα προϊόν που κοστίζει € 450; Μάλλον όχι πολλές ή τουλάχιστον όχι τόσες πολλές όσο ένα προϊόν που κοστίζει € 200.. Αν υποθέσουμε ότι μια εταιρία "βγαίνει" με περιθώριο κέρδους 50% (όπως και πριν) θα πρέπει να το παράγει με (το πολύ) € 133.. Στην μεν πρώτη περίπτωση κερδίζει € 150 (€ 450 - € 300) το κομμάτι, ενώ στη δεύτερη μόλις € 67 (€ 200 - € 133).. Αν όμως πουλάει κάθε χρόνο 10 κομμάτια από το πρώτο (αγοραστικό κοινό: πορωμένοι ;D) και 100 από το δεύτερο (αγοραστικό κοινό: τυπικός μουσικός), τότε κερδίζει μόλις € 1.500 από το πρώτο προϊόν και € 6.700 από το δεύτερο.. Ακόμα και αν και στην πρώτη περίπτωση βγάζει αυτά τα € 1.500 θα προτιμήσει να το αποσύρει έτσι ώστε να παράγει 150 κομμάτια του δεύτερου προϊόντος αποκλειστικά και πλέον να κερδίζει € 10.050..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #4 στις: 13/05/08, 19:37 »

Κατά τη γνώμη μου οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι:

1) Μεταστροφή του αγοραστικού κοινού σε άλλου τύπου προϊόντα. Για παράδειγμα, μην έχετε καμμία αμφιβολία ότι τα τύπου modulation και delay effects δεν θα γινόταν ποτέ τόσο δημοφιλή, αν δεν υπήρχαν κιθαρίστες όπως ο Edge ή άλλοι του "εναλλακτικού"  :P ;D

2) Το προϊόν, καιτι πρωτοποριακό, δεν "πιάνει" στο αγοραστικό κοινό (λόγω συγκυριών, τύχης, κακού timing, κακού marketing, κλπ)

3) Κάποιο ή κάποια από τα ανταλλακτικά παύουν να είναι διαθέσιμα ή γίνεται ασύμφορη η παραγωγή/αγορά τους. Παράδειγμα, EHX Deluxe Memory Man.

To σημαντικότερο όμως είναι ότι οι το marketing επιτάσσει πως ο κατασκευαστής πρέπει να διατηρεί διαρκώς ζεστό το ενδιαφέρον του κοινού, παρουσιάζοντας κάθε τόσο μια "βελτιωμένη" έκδοση  ενός προϊόντος. Ακόμα και αν το πρωτότυπο προϊόν είναι άριστο, θα πρέπει να βρεθεί κάποια "δικαιολογία" για να αντικατασταθεί: προφανώς με κάτι που να εμφανίζεται σαν "καλύτερο", "πιο σύγχρονο", "με περισσότερες δυνατότητες" κλπ. Η εταιρεία πρέπει να διατηρεί μια συνεχή "παρουσία" στην Αγορά.  ;)

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια αγορά όπου ο υποκειμενικός παράγοντας παίζει τον πρωταρχικό ρόλο. Δεν έχουμε να κάνουμε ας πούμε, με αυτοκίνητα, όπου οι βελτιώσεις σε τομείς όπως η ασφάλεια και η οικονομία είναι δεδομένες και επιβεβλημένες. Ένα παράδειγμα: στον συγκεκριμένο τομέα (τα αυτοκίνητα), ελάχιστα μικρομεσαία αυτοκίνητα σήμερα στρίβουν όπως μια Alfasud (με πρώτο έτος παραγωγής το... 1972...). Ωστόσο ένα σημερινό αντίστοιχο αυτοκίνητο, ακόμα και το χειρότερο της κατηγορίας, είναι τρομερά οικονομικότερο, ασφαλέστερο σε περίπτωση ατυχήματος, έχει περισσότερες ευκολίες και ανέσεις και είναι πιο ευκολοοδήγητο από τον μέσο οδηγό. Συνολικά, είναι αναμφίβολα καλύτερο, όσο και αν κάποιοι "κολλημένοι" με τα "πραγματικά αυτοκίνητα" θα προτιμούσαμε μια Alfasud (ή ένα Peugeot 106 Rallye) για να πάμε μια γρήγορη βόλτα στο βουνό.

Τέλος το γεγονός ότι τα προϊόντα που μας ενδιαφέρουν έχουν ακόμα αγορά στα μεταχειρισμένα, δείχνει ότι υπάρχει κοινό, που ενδιαφέρεται για κάτι συγκεκριμένο που μπορεί να δώσουν, στην ουσία δεν βγήκαν από την αγορά.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #5 στις: 13/05/08, 19:59 »
+κάτι ακόμα:
καταργώντας ένα επιτυχημένο μεν, ξεπερασμένο/παλαιομένο δε προϊόν ενισχύουν τον "θρύλο" που δημιουργείται γύρω από το όνομα του προϊόντος αυτού κ έτσι στοχεύουν στην αγορά των reissue products η οποία τα τελευταία χρόνια οργιάζει.. τουλάχιστον εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι ο τζιμάκης δεν θα μας χρέωνε τον jcm800 ή τον plexi τόσο ακριβά αν δεν είχε διακόψει την παραγωγή κ συνέχιζε κανονικά η κυκλοφορία. άσε που με το που επανακυκλοφόρησαν αυτά τα μοντέλα "ξεπήδησε" κ η point to point γενια αυτών(με ότι μπορεί να συνεπάγεται στο χρηματοοικομικό ζήτημα αυτή η κίνηση) -έτσι ούτως ώστε κ καλά να έχει περισσότερες επιλογές προς το πιο αυθεντικό.. κατά την γνώμη μου δηλαδή, πολλές φορές στηρίζονται στην gasίτιδα που έχουμε κ στο γενικότερο δόγμα "το καλύτερο είναι αυτό που δεν μπορώ να έχω"..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #6 στις: 13/05/08, 22:03 »
κανοντας μια παρενθεση,θα ηθελα να συγχαρω τον gers για την ερωτηση,καθως και τον common cunning linguist,για αλλη μια ολοκληρωμενη απαντηση.

χαιρομαι ιδιαιτερα που σε μια ερωτηση ''γενικου περιεχομενου'',υπαρχει οχι μονο καποιος ευλογος προβληματισμος που ισως αρκετοι απο μας να εχουμε,αλλα πιο πολυ που καποιος τελικα προτασσεται να αναπτυξει και να δημιουργησει τις αντιστοιχες απαντησεις και διαλογο.

προσωπικα δεν μπορεσα ποτε να μπω στη διαδικασια να σκεφτω κατι τετοιο,ποσο μαλλον να εχω απαντηση σε ενα τετοιο ερωτημα,πραγμα που με κανει να αισθανομαι ευχαριστα εκπληκτος που το συναντω.

θελω να καταληξω,πως πολλες φορες δεν παιζει ρολο η ηλικια ενος μυαλου,αλλα το ποσο αυτο ειναι σε θεση να δημιουργει ερωτηματα με στοχο τη γνωση.

καλη συνεχεια στο θεμα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/08, 22:05 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #7 στις: 14/05/08, 00:06 »
Πολλά ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις!! :)

Φίλε faser δεν αντιλέγω ότι συμβαίνει αυτό που λες (όπως είπε και ο parlats), όμως πιστεύω πως σε πολλές περιπτώσεις οι λόγοι για την κατάργηση ενός προιόντος είναι άλλοι..
Ας πάρουμε για παράδειγμα το bass whammy: η digitech έριξε στην παραγωγή αυτό το προιόν που είχε μεγάλη απήχηση στους μπασίστες.. Όμως σταμάτησε εντελώς την παραγωγή του! Δεν έριξε απλώς το κόστος παραγωγής και το κέρδος, στοχεύοντας σε περισσότερες πωλήσεις.. Αυτό μόνο καλό νέο δεν ήταν για τους μπασίστες που ήθελαν να ψαχτούν με τον ήχο τους.. Μάλιστα έχει δημιουργηθεί και site όπου μπασίστες ανά τον κόσμο ''συγκεντρώνουν υπογραφές'' μπας και επιχειρήσει η εταιρεία κανά reissue!!

TCCL, πραγματικά πολύ καλή απάντηση, πιθανά αίτια όπως το 3ο που αναφέρεις δε μου είχαν περάσει καν απ το μυαλό..(το ποιό? :P)...
Μια σημείωση μόνο, να ξεκαθαρίσω πως δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως τη 2η που τα προιόντα δεν ήταν πετυχημένα αλλά αντιθέτως, σε περιπτώσεις που αν και πετυχημένα προιόντα, είναι πλέον discontinued...

kronus, όντως τα reissues είναι πολύ μεγάλο θέμα... αλλά θα βγουν reissues? Κι αν βγουν θα είναι ίδια ποιότητας με τα αυθεντικά? Καλά, για τιμές δεν το συζητάω, όπως λες κι εσύ συνήθως το κόστος ανεβαίνει...

taxfreesax, thanks για τα καλά σου λόγια, ευτυχώς να λες που υπάρχουν και πολλά άτομα στο forum που μπορούν να δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα!! Έτσι κι αλλιώς η απορία είναι το εύκολο κομμάτι... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/08, 00:09 από gers »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Γιατί να συμβαίνει αυτό?
« Απάντηση #8 στις: 14/05/08, 00:39 »
βασικά δεν ξέρω αν θα ξαναβγουν reissues στο digitech ή στο v-twin(αν κ δεν γουστάρω καθόλου την mesa/rectο φάση θα ήθελα ένα τέτοιο πετάλι), αλλά όπου βγήκαν έγινε πάταγος. βλ marshall, sansamp, kahler κα.. καταρχάς είναι ακόμα νωρίς για να περιμένεις επανεκδόσεις αυτών.. η marshall πχ επανακυκλοφόρησε τον jcm800 όταν ο πρώτος είχε κυκλοφορήσει 1981.. πριν 30 χρόνια χονδρικά.. λογικά αν η mesa είναι διατεθειμένη να επανακυκλοφορίσει το v-twin πχ, δεδομένου του ότι μιλάμε για '90's πετάλι, θα το κυκλοφορούσε μετά το 2010..(υποθέσεις τελείως άκυρες-μην παρεξηγηθώ κ νομίζει κανείς ότι έχω άκρες στην mesa/boogie ;D)

ένα μόνο μπορώ να σου πω: περίμενε λίγα(?) χρόνια κ αν επανακυκλοφορήσει το digitech ή το v-twin αφενός τα κιθαροπεριοδικά θα το έχουν ως πρώτο θέμα για κανα τρίμηνο(αναγγελία-παρουσίαση-reviews) αφετέρου ο θωμάς κ ο στόλλας θα τα ξανα-οικονομήσουν......!!! οπότε υπομονή ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/04, 12:58
από marsia
23 Απαντήσεις
8566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/05, 12:09
από Korgy
8 Απαντήσεις
3256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:46
από eleos* (Βάλια πια....)
0 Απαντήσεις
1420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 21:11
από kuiper
17 Απαντήσεις
5625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/07, 17:13
από buckethead RULES!!
11 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/07, 14:03
από parlats
6 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:28
από Joevaicci
4 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 16:48
από Voxs
32 Απαντήσεις
14686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/13, 00:37
από profsokin
1 Απαντήσεις
1035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6