Αποστολέας Θέμα: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 5554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« στις: 08/10/13, 21:40 »
αρχικα, σας λεω απο τωρα οτι διαβασα οοοσα περισσοτερα παρομοια θεματα μπορουσα και υπηρχαν στο φορουμ και ειτε δεν ανταποκρινόταν καποιο στην περιπτωση μου ειτε δεν με καλυπτε. Εν συντομια, θελω μια κιθαρα για να παιζω απο μπλουζ μεχρι μεταλ, τιμη μεχρι 500-600Ε και προτιμω στρατοκαστερ σχημα και οχι τοσο λες πολ. Σημειωνω οτι ειναι η πρωτη μου ηλεκτρικη (παρα την τραβιγμενη για καποιους φιλους τιμη οταν την ακουσαν). Εχω ψαξει λιγο και κατεληξα σε ESP/LTD (οπως θελετε πειτε το) ή Ιbanez. Υπαρχει ενα συνημμενο αρχειο οπου σχετικα απλα εκανα ενα φυλλο συγκρισης. Αν ξερετε για καποια απο τις παρακατω κανετε καποιο σχολιο, ενω αν υπαρχουν αλλες κιθαρες σε αυτη την τιμη που να αξιζουν περισσοτερο τοτε προτεινετε τες :Ρ Λογικα στο τελος θα βγαλω ενα top-3 οπου και θα παω να δοκιμασω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 08/10/13, 22:48 »
Κατ΄αρχήν το θεωρώ μάλλον απίθανο να έψαξες καλά στο forum και να μη βρήκες κάτι σχετικό.

Δεύτερον το "stratocaster σχήμα" δε λέει πολλά, ή μάλλον δεν λέει τίποτα. Έχεις συμπεριλάβει στη λίστα σου κιθάρες με διάφορους τύπους μαγνητών (μονούς-διπλούς, active-passive), διάφορες γέφυρες (από σταθερές μέχρι Floyd Rose), και γενικά δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια σκέψη ως προς τα μοντέλα που επέλεξες. Ακόμα και οι τιμές ξεκινούν από 350 Ευρώ και φτάνουν μέχρι πάνω από 600. Μήπως πρέπει να σκεφτείς καλύτερα και να μάς πεις πιο συγκεκριμένα τι χαρακτηριστικά θα ήθελες να έχει η κιθάρα σου, ώστε να γίνουν κάποιες καλές προτάσεις;

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 09/10/13, 09:04 »
Ενισχυτής υπάρχει ήδη? Ρωτάω επειδή αυτός (σε συνδυασμό με μια πεταλιέρα/ πεταλάκια) είναι που θα καθορίσει στον μεγαλύτερο βαθμό αν θα μπορείς να παίξεις

απο μπλουζ μεχρι μεταλ

και θα θεωρηθεί η βάση του ήχου σου. Εννοείται ότι αν δεν υπάρχει ενισχυτής, τότε θα πρέπει να μοιράσεις το budget σου αναλόγως  ;) .

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 09/10/13, 18:41 »
απολλων καταλαβαινω και σορρυ :Ρ η αληθεια ειναι οτι δεν το χτενισα εντελως το site αλλα κοιταξα πανω απο καμια 25 θεματα και αφου ειδα οτι δεν με καλυπταν αποφασισα να ανοιξω καινουριο.
Ως προς το στρατοκαστερ σχημα δεν ξερω και πολλα για το hardware της κιθαρας που προτιμω και οσα ξερω θα τα χαρακτηριζα μαλον αερολογιες. Εννουσα τετοιο σχημα ως προς το σωμα της κιθαρας, το σχημα του ξυλου δηλαδη που κανει τα δυο "κερατα" στη κορυφη. Τα μοντελα τα εκρινα περισσοτερο βαση της τιμης τους και απο κει και υστερα βαση της εικονας τους. Τωρα για την διαφορα στη τιμη εχεις δικιο αλλα αφησα μια τετοια γιατι σκεφτηκα να αφησω ενα μεγαλυτερο φασμα επιλογων ως προς αυτον τον τομεα. Τωρα για το τι ακριβως θελω δεν εχω τις γνωσεις να συμπληρωσω και πολλα. Μια κιθαρα που να πηγαινει μεχρι 500-600ε (για παραπανω μονο αν αξιζει η διαφορα, που και παλι ειναι απιθανο), για τα μουσικα ειδη που ανεφερα, και για πρωτη ηλεκτρικη. Δεν ξερω αν βοηθησα :Ρ

Και οχι δεν εχω ενισχυτη αλλα σκεφτομουν για καποιον γυρω στα 150.. (για μες στο σπιτι)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 09/10/13, 21:50 »
Λοιπον Στελιο θα προσπαθησω να μπω στη ψυχολογια ενος εντελως αρχαριου για να σου πω τη γνωμη μου!
Καταρχην ας βρουμε εναν ενισχυτη που να καλυπτει πολλα ειδη μιας κ ειναι αρχη και δεν ξερεις τι θα παιζεις....εγω ας πουμε ακουω πολυ μεταλ,αλλα στην κιθαρα παιζω σπανια...επισης γνωμη μου ειναι να πας σε εναν μοντελινγκ,ο οποιος και πολλους ηχουν θα σου δωσει και δε θα μπλεξεις με λαμπες κλπ....βεβαια θα σου ελεγα αν εχεις καποια ηχεια αξιοπρεπη ή ενα στερεοφωνικο να ξεκινησεις με software,οπως εχω καταληξει να παιζω κ εγω και ειναι μια χαρα....αλλα επειδη δε ξερω τη εξοικειωση σου με τους υπολογιστες,δεν το προτεινω....ας προτεινω λοιπον 3 χιλιοειπωμενους ενισχυτες που αξιζουν το καθε ευρω

- http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_1.htm  (xaxa εβγαλε καινουριο μοντελο,τωρα το βρηκα κ εγω)
- http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i_v2.htm
- http://www.thomann.de/gr/vox_vt20.htm

οποιον και να παρεις θα εισαι περισσοτερο απο οκ


παμε τωρα στη κιθαρα....εχεις ενα αξιοσεβαστο ποσο για πρωτη κιθαρα και να το ξοδεψεις ολο,μονο αν εισαι σιγουρος οτι σου αρεσει πολυ...επισης πιστευω οτι το μονο κριτηριο που μπορει να εχεις σαν αρχαριος ειναι να σου αρεσει,,,ουτε να καταλαβεις αν σε βολευει μπορεις σε 15' που θα τη δοκιμασεις,ουτε ηχο ,ουτε τπτ...ασε που το χερι προσαρμοζεται....πολυ αργοτερα θα καταλαβεις τι σε βολευει...επισης τωρα που ειναι αρχη μη μπλεξεις με περιεργα σχηματα,δοκιμασε κατι διαχρονικο...με λιγοτερα χρηματα,σου προτεινω μια που ειναι σταθερη αξια και φοβερο vfm

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/13, 20:36 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 10/10/13, 20:47 »
νοε για ηχεια που ανεφερες εχω αρκετα καλα γτ ο πατερας μου ασχολειται με τον ηχο γενικοτερα και εχω και μια αρκετα στενη σχεση με υπολογιστες οποτε τι εννουσες?

απο ενισχυτες ειχα ρωτησει 2 φιλους και ο ενας μου πε να παω με καποιον vypyr και ο αλλος με line6 spider..

Τωρα ως προς την κιθαρα δεν με πολυενθουσιαζουν οι φεντερ  ::)   :P  και σκοπευω να ασχοληθω, δλδ ειναι σιγουρο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 10/10/13, 20:56 »
αν εχεις καλα ηχεια μπορεις να παρεις καποιο προγραμμα οπως guitar rig,amplitube (αυτο εχω) και μια εξωτερικη καρτα ηχου πχ http://www.ebay.co.uk/itm/USB-GUITAR-INTERFACE-CABLE-LINK-AUDIO-MUSIC-EDITING-ACTIVE-OUTPUT-JACK-SPEAKER-/231070886749?pt=Guitar_Accessories&hash=item35cce5eb5d

και να αποφυγεις την αγορα ενισχυτη...ο φιλος σου μαλλον σου ειπε τον peavey που σου προτεινα κ εγω αν διαβασεις προσεκτικα...

για κιθαρα πες μας τι σε εντυπωσιαζει να σου πουμε καποια πραγματα

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 10/10/13, 21:11 »
οπτικα μου αρεσουν πανω κατω κιθαρες σαν αυτες στο συννημενο, τετοιο λουκ. (απο κει και υστερα μου αρεσουν και οι λες πολ απλα δεν ψαχνω κατι τετοιο τωρα)Τωρα ως προς τον ηχο νομιζω οι προτιμησεις μου ειναι σιγουρα αντιστοιχες των ακουσματων μου... αν και απο οτι καταλαβα στον ηχο παιζει περισσοτερο ο ενισχυτης..


ειμαι λιγο ασαφης η μου φαινεται? :Ρ

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 10/10/13, 21:18 »
εισαι αρκετα ασαφης...τεσπα παρε αυτη και θα κανεις πολυ καιρο να σκεφτεις αλλη κιθαρα (δεν εχω σχεση με πωλητη)


http://smart.noiz.gr/details.php?id=154479

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 10/10/13, 21:26 »
θα το χω στα υποψην μου :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 10/10/13, 21:48 »
Όντως είσαι λίγο ασαφής... :)

Εγώ πάντως θα προσπαθούσα να σε αποτρέψω από την αγορά κιθάρας με Floyd Rose. Eίναι μεγάλος μπελάς στο κούρδισμα, την αλλαγή χορδών και το σετάρισμα της κιθάρας. Όσον αφορά πιο συγκεκριμένες προτάσεις, θα σού έλεγα να κοιτάξεις μάρκες όπως η Cort, (π.χ. δες τα μοντέλα ΚΧ1Q και Aero CBC Custom) και η Schecter (π.χ. Diamond Omen Extreme και C1 Standard).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 10/10/13, 21:55 »
το ξερω αλλα δεν ξερω πως να γινω πιο συγκεκρημενος  :-\  θα τις κοιταξω παντος και αυτες τις κιθαρες. εχω ακουσεις και εγω για φλοιντ ροιζ τετοια.. οποτε να βγαλω ηδη απο πιθανες τις ltd? γτ οι περισσοτερες αν οχι ολες σε αυτην την τιμη εχουν τετοια γεφυρα

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 10/10/13, 21:55 »
Όντως είσαι λίγο ασαφής... :)

Εγώ πάντως θα προσπαθούσα να σε αποτρέψω από την αγορά κιθάρας με Floyd Rose. Eίναι μεγάλος μπελάς στο κούρδισμα, την αλλαγή χορδών και το σετάρισμα της κιθάρας. Όσον αφορά πιο συγκεκριμένες προτάσεις, θα σού έλεγα να κοιτάξεις μάρκες όπως η Cort, (π.χ. δες τα μοντέλα ΚΧ1Q και Aero CBC Custom) και η Schecter (π.χ. Diamond Omen Extreme και C1 Standard).
Ρε Απολλωνα αστον να παρει τη charvel,γτ αν δεν τη παρει θα τη παρω εγω και δεν ειναι καιρος για εξοδα!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 10/10/13, 22:42 »
οποτε να βγαλω ηδη απο πιθανες τις ltd? γτ οι περισσοτερες αν οχι ολες σε αυτην την τιμη εχουν τετοια γεφυρα

Με βάση τον προϋπολογισμό σου, νoμίζω ότι μάλλον θα έπρεπε ούτως ή άλλως να βγάλεις τις ESP από τη λίστα. Σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν μοντέλα από τις μάρκες που ανέφερα που είναι καλύτερα από αντίστοιχα ΕSP. Φυσικά αυτή είναι απλά η δική μου γνώμη...

Ρε Απολλωνα αστον να παρει τη charvel,γτ αν δεν τη παρει θα τη παρω εγω και δεν ειναι καιρος για εξοδα!! ;D

Χα χα χα... αυτό λοιπόν ήταν εξ αρχής το σατανικό σου σχέδιο... >:D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 11/10/13, 01:43 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgir20fe_bk.htm

Αν είσαι κατά βάση μεταλλάς, πρόκειται για τρομερό εργαλείο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 11/10/13, 19:26 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgir20fe_bk.htm

Αν είσαι κατά βάση μεταλλάς, πρόκειται για τρομερό εργαλείο.


και ποσο καλα καλυπτεται το πιο ροκ/μπλουζ κομματι?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/13, 21:29 από Απόλλων »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 12/10/13, 04:17 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgir20fe_bk.htm

Αν είσαι κατά βάση μεταλλάς, πρόκειται για τρομερό εργαλείο.


και ποσο καλα καλυπτεται το πιο ροκ/μπλουζ κομματι?


Φίλε μου είμαι σε μια μπάντα που παίζει Heavy Rock/Stoner, με πολλά ροκ-μπλουζ στοιχεία, και σε μια που παίζει melodic death metal. Με την ίδια κιθάρα παίζω με EMG 81/85 πάνω. Ότι θέλεις βγάζεις, αρκεί να είναι κι ανάλογος ο ενισχυτής ή τα πετάλια σου.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα ηλεκτρικης κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 12/10/13, 12:08 »

Φίλε μου είμαι σε μια μπάντα που παίζει Heavy Rock/Stoner, με πολλά ροκ-μπλουζ στοιχεία, και σε μια που παίζει melodic death metal. Με την ίδια κιθάρα παίζω με EMG 81/85 πάνω. Ότι θέλεις βγάζεις, αρκεί να είναι κι ανάλογος ο ενισχυτής ή τα πετάλια σου.

ok φχαριστω :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
2 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
18 Απαντήσεις
5284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 17:18
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
5320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 18:02
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 15:38
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
18471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 17:32
από kostasdante
43 Απαντήσεις
20788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/13, 22:28
από hot_sauce (φλουτσ)