Σελίδες:
  • #1 από saved στις 10 Mar 2018
  • Ελπιζω να μην ειμαι τοσο εκτως χρονου οπως τις αλλες φορες  0:) 0:) 0:)

    https://saved.bandcamp.com/track/missing
  • #2 από talfarlow στις 10 Mar 2018
  • Κάνε το εξής πείραμα.

    Όταν έχεις διάθεση και ηρεμία για να ξαναπαίξεις το συγκεκριμένο, κλείσε τα μάτια σου και παίξε καθόλη την διάρκεια χωρίς να τα ανοίγεις καθόλου.
    Νιώσε τις δονήσεις του μπάσου στο σώμα σου και συγκεντρώσου σ'αυτές.
    Θα βοηθούσε τις πρώτες φορές να το κάνεις χωρίς ενισχυτή.

    Καν το μερικές φορές.

    Αν δεν μπορείς να καταλάβεις αν χάνεις τον ρυθμό περισσότερο ή λιγότερο ξανανέβασε το με τον παραπάνω τρόπο να δούμε διαφορές.

  • #3 από saved στις 10 Mar 2018
  •  :up
  • #4 από talfarlow στις 10 Mar 2018
  • Σε γενικές γραμμές στο 1 του μέτρου είσαι μέσα ή όταν είσαι έξω είσαι αρκετά κοντά.
    Στο 3 και στο 4 το χάνεις πιο συχνά...εκεί βάλε λιγότερη διάρκεια στις νότες..Μην τις αντιμετωπίζεις όπως τον άσσο.
    Πιο απλά-αφαιρετικά και με λιγότερη διάρκεια- ένταση, σαν περαστικές.

    Λιγότερη προσπάθεια.
  • #5 από saved στις 10 Mar 2018
  • Η αληθεια ειναι οτι εβαλα κατι γεμησματα που στην αρχη το επαιζα χωρις αυτα.Ομως χωρις αυτα..παραειναι σκετο..Θα το δω ξανα το κοματι
  • #6 από talfarlow στις 10 Mar 2018
  • Ναι, δεν λέω να τα βγάλεις, καλά κάνεις και τα βάζεις.

    Για μένα πιο πολύ σημασία έχει εκείνο με τα μάτια που σου έγραψα στην αρχή.
  • #7 από saved στις 10 Mar 2018
  • Κοιτα,δεν εχω dots και inlays στο μπασο,και τα βρησκω τα ταστα ευκολα,αλλα με κλειστα ματια,δεν ξερω αν θα τα καταφερω.90% κοιυαζω την ταστιερα.Τες πα.Θα δριξει η νεκροψια :P
  • #8 από talfarlow στις 10 Mar 2018
  • Πάρε τον χρόνο σου.

  • #9 από panixgr στις 10 Mar 2018
  • μια χαρά μου ακούγεται!

    'ισως τα όποια προβληματάκια αλλαγής έντασης να λυθούν με κομπρέσιον....
  • #10 από saved στις 10 Mar 2018
  • #11 από talfarlow στις 10 Mar 2018
  • Έχω την αίσθηση ότι πατάς πιο καλά.

    Δυστυχώς κάτι δεν πήγε καλά στην ηχογράφηση όμως και δεν σε ακούω καθαρά για να καταλάβω .

    * (Γμθκα να ξεχωρίσω το μπάσο αδελφέ!)

    Επίσης άκουσα και το κανονικό κομμάτι.

    Βάζεις παραπάνω νότες γενικά, αλλά ειδικά στο τέλος κάθε 4ου μέτρου.
    Ενώ έχεις καταλάβει ότι πρέπει να μπεις σε άρση εκεί και το κάνεις σωστά μετά βάζεις ένα όγδοο στο τέλος(thrasso επιρροή) που δεν υπάρχει και σε πετάει ψιλοέξω και το ίδιο το όγδοο αλλά και το πως μπαίνεις στο επόμενο 4μετρο.

    Γίνε πιο αφαιρετικός(είχα δίκιο τελικά) στα τελειώματα και άκου καλά τι κάνει στον "δίσκο".
    Καλό είναι να βάζεις παραπάνω πράγματα αλλά εφόσον έχεις παίξει πρώτα αυτά που κάνει για να ξέρεις που, πως και πόσο σε παίρνει.
    Όταν βάζουμε παραπάνω πράγματα κάπου και ειδικά όταν αυτά που βάζουμε έχουν να κάνουν με επιρροές από άλλο είδος μουσικής θέλει πιο πολύ προσοχή ακόμα.
  • #12 από saved στις 10 Mar 2018
  • Κανει και ενα βουιτο σπαστικο.Κατι πρεπει να παιζει με το usb πιυ εδινε ρευμα στο πολυεφε.
    Επρεπε να το ειχα πιο δυνατα το μπασο λες;
    Αυτην την φορα απο το πολυ εφε εστειλα 1 καναλι στην καρτα,και 1 καναλι στον ενισχυτη.
    Ακουγα το κοματι με ακουστικα,και ειχα δυνατα τον ενισχυτη να ακουω και εκει τι παιζω.
    Στην πρωτη ηχογρ;φηση δεν ακουγα τι επαιζα.Μονο το κοματι απι ακουστικα
  • #13 από talfarlow στις 10 Mar 2018
  • όχι πιο δυνατά το μπάσο..πιο καθαρά..

    Κάτι σου βρώμισε το σήμα...Δεν πειράζει αυτό είναι λεπτομέρεια που το φτιάχνεις εύκολα.

    Επίσης, έλεγξε την διάρκεια που έχουν οι νότες σου.κόβε νωρίτερα.
    Δηλαδή θέλω να πω ότι παίζεις την νότα σου και ενώ πρέπει να κάνεις παύση πριν το επόμενο beat, αυτή συνεχίζει δημιουργώντας χρονική σύγχυση.
    Καθαρή ατόφια thrasso επιρροή και αυτό.
    Μείνε στα δικά σου χωράφια χρονικά και εκεί κανε και κωλοτούμπες άμα θες.

    Φερτές στα ίσα όπως στον "δίσκο" πρώτα.

    *Η λέξη σύγχυση με την αληθινή έννοια της και όχι με την έννοια ότι π.χ μπερδεύομαι - ταράζομαι εννοιολογικά .
    Χύνεσε χρονικά ενώ χύνει και κάτι άλλο εκεί που χύνεις... ;D


     
  • #14 από kotsos_ESP στις 11 Mar 2018
  • Αυτό το νήμα έχει πάρει περίεργη τροπή!  ;D


    Πάντως saved, διάλεξες ωραίο τραγούδι - όταν το ακούω, μου έρχεται μέχρι κι εμένα να παίξω μπάσο!
  • #15 από panixgr στις 11 Mar 2018
  • μια χαρα και αυτό...

    μήτσο αυτο που μετράει ειναι να το γουστάρεις και να ακούγεται καλά σε εσένα.

    Το μπάσο ψιλο-δυνατούτσικα μου ακούστηκε, και πιο καθαρά νομίζω απο πριν.


    Χωράφια είναι όλη η μουσική του κόσμου αρκεί να μας αρέσει!

    πάμε για άλλα  ;)
  • #16 από saved στις 11 Mar 2018
  • Talfarlow στην αρχη το ειχα γραψει χωρις στακατι,με ολες τις νοτες να εχουν διαρκια χωρις καμια παυση.Και ετσι λεει το κοματι.
    Πιστευω καταλαβαινω τι εννοεις με την λεξη συγχηση.
    Kotsos_esp εισαι ετοιμος να μπεις στον σωστο δρομο.Αυτον..του μπασου  :P :P
    Αχηλεα στην αρχη ηθελα να βαλω το μπιτ αυτο (δεν ξερω κατα ποσο ο πουφ γραφει νε μουσικους η με pc) στο every breath you take αλλα δεν μου κολουσε το μπιτακι με τον στινγκ
  • #17 από talfarlow στις 11 Mar 2018
  • Οκ, οι συμβουλές κάποιου εξειδικευμένου στο μπάσο σίγουρα θα είχαν πιο πολύ αξία.
  • #18 από saved στις 11 Mar 2018
  • Ολες οι συμβουλες,καλες ειναι.
    Ο καθε μουσικος εχει κατι καλο να πει γιατι βλεπει κατι λιγο διαφορετικα απο εναν αλλο μουσικο
Σελίδες: