Αποστολέας Θέμα: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 85046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #75 στις: 09/09/04, 12:33 »
Ένας φίλος έκανε μετατροπή ένα μπάσο του σε άταστο.. Δεν είναι μόνο να βγάλεις τα τάστα, αλλά να τα γεμίσεις διότι αφήνουν τρύπα.. Επίσεις αλλάζεις και το nut (καβαλάρης).
Μετά το τέριασμα χορδών σε ύψος κτλ το κανονίζεις εσύ... Καλύτερα να το πας σε μάστορα φυσικά. Γνώμη μου.

"Καρδονιάζει"?? Τι εννοείς, να ταστάρει που λέμε? Αυτό χωρίς τάστα δεν θα το έχεις σίγουρα.. ;D Οι χορδές πατιούνται ποιο ευκολα, αλλά υπάρχουν μεγαλύτερα περιθόρια φάλτσου.
Η μαγία στο άταστο είναι το slide!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #76 στις: 09/09/04, 12:38 »
4-strings , καταρχην ΜΗΝ βγαλεις τα ταστα απο Fender. Κριμα το μπασο. Και ειδικα εφοσον ειναι precision. Μονο αν εχεις καποιο παλιο και πολυ φτηνο κανε κατι τετοιο γιατι την πρωτη φορα θα κανεις λαθη.
Εγω το ειχα κανει στο πρωτο μου το οποιο ηταν πολυ φτηνο και παλι το λυπηθηκα.
Για να βγαλεις τα ταστα πρεπει να προσεχεις να μην δυαλυσεις την ταστιερα. τα περισοτερα μπασα που εχω συνατησει τα εχουν σφηνωμενα μεσα με κατι "δοντια" και οταν τα βγαζεις καταστρεφουν την ταστιερα. Μερικα μπασα τα εχουν κολημενα και βγαινουν αν τα θερμανεις. και στις δυο περιπτωσεις ομως μετα πρεπει να εχεις καποιο ειδος υγρου ξυλου για να γεμισεις τα κενα. Μπορεις να βαλεις λεπτες φετες ξυλου αλλα δεν θα εχεις ομαλη επιφανεια.
Μετα που θα το κανεις αυτο πρεπει να τριψεις την ταστιερα με γυαλοχαρτο για την ομαλοποιησεις παλι. Και για να το κανεις αυτο θελεις ενα ξυλο με καμυλη ιδια με αυτη τις ταστιερας σου ωστε να βαλεις το γυαλοχαρτο επανω του και να μην χαλασεις την καμπυλη. επειτα πρεπει να βαλεις καποιο βερνικι, να το τριψεις και να το ξαναπερασεις ενα χερι για να γυαλισει.
Αυτα ειναι μια περιληψη και σου λεω οτι και εγω οταν ειχα δοκιμασει ψιλοαπετυχα. Επρεπε να εχω πολυ ψηλα τις χορδες αλλιως ετριζε.
Μπορεις ισως ομως να βρεις καποιον τεχνιτη να το κανει.
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #77 στις: 09/09/04, 13:12 »
Σου συστηνω να βρεις ενα καινουργιο, φτηνο. Εγω εχω μια απομιμηση jazz bass ονοματι johnson το οποιο με εχει υπερκαλυψει.
Παντως σου συστηνω ανεπιφυλακτα να γυρισεις σε αταστο. Και λεω να γυρισεις γιατι αν το μαθεις ειναι ενα οργανο τελειως διαφορετικο. Μπορει να "τραγουδησει".
Ενα κανονικο αταστο παντως δεν θελει δυναμη στο αριστερο χερι. Ισα ισα που μπορεις να εχεις πιο χαμηλα τις χορδες γιατι δεν υπαρχουν ταστα, των οποιων το παραμικρο ελλατωμα να δημιουργει τριξιμο. Για την τεχνικη τωρα, δεν υπαρχουν μεγαλες αλλαγες εκτος του οτι θελει μεγαλυτερα ανοιγματα. Οι μεγαλυτερες αλλαγες ειναι στη μουσικη νοοτροπια και αυτες ερχονται απο μονες τους οταν εχεις αταστο.
Επισης μερικα τεχνικα. Στο αταστο πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ενα jazz μαγνητη στη γεφυρα. Αυτο γιατι αντιθετα με τα κανονικα μπασα που το συνηθες setting στο equalizer ειναι πολλα μπασα λιγα μεσαια και πολλα πριμα, στο αταστο ειναι τελειως αναποδα. Και αυτο γιατι επιζητας μια πιο παρουσα και μελωδικη φωνη. Ακομα, πρεπει να αποφασισεις τι χορδες θα βαλεις. Αν βαλεις κανονικες(roundwounds) θα εχεις ωραιο ηχο αλλα με την συνηθισμενη rosewood ταστιερα θα θελεις καινουργιο λαιμο στα δυο περιπου χρονια(αν βαλεις χορδες απο νικελιο οπως οι ντανταριο, αντι των συνηθισμενων ατσαλινων θα κρατησει παραπανω). Αν εχει εβενινη ταστιερα δεν θα εχεις προβλημα αλλα θα σου κοστισει.
Αν βαλεις flatwound χορδες θα κρατησει για παντα αλλα ο ηχος θα ειναι πολυ μουντος και ψοφιος. :P :P :P
Επισης υπαρχει η λυση να καλυψεις την ταστιερα με εποξειδικη ρητινη η καποια πολυεστερικη κολα. Αυτο θα σου δωσει λαμπερο ηχο και θα μπορεις να βαλεις roundwound χορδες σε οποιαδηποτε ταστιερα.
Aν ακους Jaco μαλλον τα ξερεις αυτα, απλα τα λεω σε περιπτωση που δεν ξερεις κατι.
Παντως σου συστηνω να ψαξεις στο ebay για καπιο φτηνο. Εγω το πηρα το δικο μου απο γερμανια και μαζι με τα ταχυδρομικα και τα εξοδα της τραπεζας για να στειλω τα λεφτα εδωσα μονο 220 ευρω.
Οτι και να κανεις παντως σκεψου το σοβαρα. Ειναι πολυ εκφραστικοτερο σαν οργανο. Απ'οταν το πηρα πριν τρεις μηνες δεν εχω αγγιξει καθολου το αλλο. Τωρα που εχω αρχισει να το συνηθιζω, τα ταστα μου φαινονται πολυ περιοριστικα.
Βεβαιως αν εισαι πολυ fan του slap μην αλλαξεις τιποτα γιατι εχεις το καλυτερο μπασο για τετοιο παιξιμο. Στο αταστο δεν συνηθιζεται ως τεχνικη διοτι φθειρει την ταστιερα και δεν δινει τον χαρακτηριστικο μεταλικο ηχο.

(Υ.Γ. πηγαινε στο http://www.fretlessbass.com/home.html να δεις μερικα)
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος 4-strings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Νιωθω να προχωραω μπροστα μα παντα φτανω πισω...
    • Προφίλ
    • Yian's Web Page
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #78 στις: 09/09/04, 21:09 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ευχαριστώ διπλά τον OfF_SpoT για την πολύ καλή και τεκμηριωμένη απάντηση που μου έδωσε... Σε ότι αφορά την διαδικασία αφαίρεσης των τάστων, προφανώς και δεν θα την κάνω μόνος μου...Άλλωστε για αυτό υπάρχουν οι τεχνίτες  ;)
Το θέμα όμως που με προβληματίζει πλέον είναι εαν αξίζει να δώσω λεφτά σε κάποιον τεχνίτη για να μου βγάλει τα τάστα (btw πόσο μπορεί να κοστίσει μια τέτοια μετατροπή? ) ή εαν 8α ήταν καλυτερα να δώσω λεφτάκια για ένα καινούργιο άταστο μπάσσο.
Η ανάγκη για άταστο πάντως γεννήθηκε από το ότι δοκίμασα πολλά εφεδάκια για να γλυκάνω τον ήχο μου αλλά το άταστο είναι άλλο πράμα βρε παιδί μου !
Αλήθεια πως μπορώ να μάθω από τι ξύλο είναι η ταστιέρα μου? ...Το precission που έχω ειναι κατά 99% κορεάτικο.
Οποιος νομιζει οτι το μπασσο ειναι backstage οργανο , ...ας ακουσει ενα καλο μπασσιστα!

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #79 στις: 09/09/04, 22:42 »
κοιτα, σιγουρα θα σου ερθει πιο φτηνα η μετατροπη. Απλα το προβλημα ειναι οτι με τον precision μαγνητη που εχεις ο ηχος σου θα ειναι πολυ μπασος και θα χασεις το κλασικο "γουργουρητο" του αταστου.
Μπορεις επισης να αλλαξεις μονο τον λαιμο.

Ριξε μια ματια εδω:
www.warmoth.com

Φτιαχνουν τα καλυτερα ανταλακτικα. κατα τη γνωμη μου καλυτερα απο τα ιδια τα fender.

Κοιτα και αυτο.

Αυτο εχω εγω και το πηρα καινουργιο απο το ιδιο καταστημα(www.guitarpoint.de) μεσω ebay λιγο πιο φτηνα(175).



H ταστιερα σου ειναι μαλλον rosewood( τα περισσοτερα τετοια ειναι).
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος 4-strings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Νιωθω να προχωραω μπροστα μα παντα φτανω πισω...
    • Προφίλ
    • Yian's Web Page
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #80 στις: 23/09/04, 11:14 »
Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει και κάποιον άλλον απλά ποστάρω την τιμή που μου έδωσε ένας τεχνίτης για να μου βγάλει τα τάστα...
Η όλη εργασία, αφαίρεση τάστων και χαμήλωμα καβαλάρη, στοιχίζει γύρω στα 150 ευρώ.
Οποιος νομιζει οτι το μπασσο ειναι backstage οργανο , ...ας ακουσει ενα καλο μπασσιστα!

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #81 στις: 23/09/04, 14:02 »
Έχω ένα fender precission μπάσσο και σκέφτομαι εδώ και καιρό να του βγάλω τα τάστα....Το μόνο κόλλημα που έχω είναι το κατά πόσο θα πρέπει να αλλάξω και την τεχνική μου στο παίξιμο, δηλαδή εαν θα αλλάξει δραματικά ο τρόπος ή η δύναμη στο πάτημα των χορδών στο μπράτσο, ή εαν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο να "καρδονιάζει" ο ήχος των χορδων (όπως την πρώτη μέρα που πιάσαμε μπάσσο στα χέρια μας αν θυμάστε ;)
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη όσων παίζουν άταστο μπάσσο.
Τελικά πόση διαφορά έχει ως όργανο (στο τρόπο παιξίματος) από το ταστομένο μπάσσο ?   thanks!

Είναι άλλο όργανο. Θα πρέπει να ακολουθίσεις κάποια εκπαιδευτική μέθοδο αν θέλεις να μήν είσαι παράφωνος. Δεν συμφωνώ με την ιδέα να ξηλώσεις τα τάστα από το p-bass, γιατί θα σου βγάλει πολλά μπάσα και γενικά έναν βαβουριάρικο ήχο. Επίσης αν αποφασίσεις να αγοράσεις αταστο μπάσο, πάρτο χωρίς οδηγούς(γραμμούλες). Θα σε ταλαιπορίσει στην αρχή, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να μάθεις σωστά. Και φαίνεται και πολύ πιο ωραίο!

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #82 στις: 23/09/04, 20:32 »
Παράθεση
Είναι άλλο όργανο. Θα πρέπει να ακολουθίσεις κάποια εκπαιδευτική μέθοδο αν θέλεις να μήν είσαι παράφωνος...Επίσης αν αποφασίσεις να αγοράσεις αταστο μπάσο, πάρτο χωρίς οδηγούς(γραμμούλες). Θα σε ταλαιπορίσει στην αρχή, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να μάθεις σωστά.

 :o :o :o
Ο Pastorius δηλαδη δεν εμαθε σωστα?? H μηπως ο Κιουρτσογλου δεν ξερει να παιζει?

Το ηλεκτρικο μπασο δεν εχει μεθοδο δαχτυλισμου οπως η simandle του κοντραμπασου. Τι εκπαιδευτικη μεθοδο?
Φιλε theoriz δεν συμφωνω καθολου επ'αυτου. Αλλωστε και με τις γραμμες ειναι ηδη αρκετα δυσκολο να εισαι ακριβης στο παιξιμο, οποτε ποιο το νοημα να τις στερηθεις?
Δεν νομιζω οτι η εμφανιση ειναι αρκετος λογος.
Το μπασο ειναι 53 χρονων και το αταστο χρησιμοποιηται μολις τα τελευταια 25 χρονια.
Δεν υπαρχει λοιπον ακομα η εννοια του "σωστα".
Γνωμη μου ειναι οτι αν καποιος δεν θελει γραμμες ο μονος λογος που υφισταται ειναι ο οικονομικος ή ο ηχητικος. Διοτι τα μπασα χωρις γραμμες ειναι φθηνοτερα και επισης ενα φθηνο αταστο με γραμμες μπορει να παρουσιασει προβληματα στον ηχο.
Ομως κατα τ'αλλα, δεν βλεπω το λογο να ταλαιπωρηθει καποιος για να μπορει μονο και μονο να πει οτι παιζει χωρις γραμμες.

Αλλωστε δεν μπορω να φανταστω καποιον να παιζει το donna lee ή το teen town και να μην κοιταει ουτε μια φορα την ταστιερα...
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #83 στις: 24/09/04, 11:42 »
Πρώτον, οικονομικός λόγος δεν υφίσταται, κανένας κατασκευαστής δεν χρεώνει επιπλέον για τις γραμμούλες! Δεύτερον, ο Jaco έπαιζε ό,τι του δώσεις, και ΠΟΛΥ καλά μαλιστα, είτε είχε οδηγούς, είτε όχι! Στα DVD του παίζει και με τυφλά μπάσα. Όσο για τον κύριο Κιουρτσόγλου, αν και εξαιρετίκος, δεν νομίζω οτι θεωρεί τον εαυτό του κατεξοχήν αταστο μπασίστα(όπως είναι ο Pino Paladino ή ο Steve Bailey),αν και αυτός έχει μαθει μέχρι ένα σημείο χωρίς οδηγούς..

Hχητικος, ή μήπως εννοείς τονικός? Η ηχητική διαφορά είναι τόσο μικρή που μπορει να θεωρηθεί αμελητέα, τουλάχιστον συμφωνα με αυτά που έχω δει.

Αν και δυστυχώς δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες μεθόδοι οπως του simandl, υπάρχουν οραιότατα βιβλία και DVDs! Επίσης πιστέυω οτι ένας καλός δάσκαλος είναι απαραίτητος.. Τέλος, δεν θα ταλαιπωρηθείς για να "λες" οτι παίζεις χωρίς γραμμές, αλλά γιατί έτσι θα μάθεις καλύτερα την ταστιέρα σου, με όλα τα πασιφανεί πλεονεκτήματα που φέρνει αυτό.

Υ.Γ: Είμαι της άποψης οτι το donna lee δεν θα το παίξει ποτέ κανείς όπως ο Jaco, ο,τι μπάσο και να χρησιμοποιήσει :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/04, 11:46 από theoriz »

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #84 στις: 24/09/04, 12:10 »
Δεν εχεις καταλαβει για τι κατηγορια χρηματων μιλαμε.Τα περισοτερα φθηνα αταστα(200-250 ευρω) δεν κυκλοφορουν με γραμμες ή χωρις. Απλα δεν εχουν. Και οσον αφορα Jaco κ.λ.π. αυτο που ειπες ηταν "για να μαθεις σωστα". Και εγω σου απαντησα οτι εμαθε με γραμμες και αυτος και σχεδον οποιοσδηποτε παιζει αταστο τωρα. Δεν μιλαμε εφοσον εχεις εμπειρια χρονων. Τοτε διαλεγεις οτι θελεις.
Και οταν ειπα ηχητικος αυτο εννοουσα. Μερικα φτηνα (το δικο μου π.χ.)
εχουν κακοτοποθετημενα τα γεμισματα με αποτελεσμα να δημιουργουν ανεπιθυμιτα τριξιματα.
Παράθεση
Αν και δυστυχώς δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες μεθόδοι οπως του simandl, υπάρχουν οραιότατα βιβλία και DVDs!

μα μια μεθοδος ειναι ενα αποτελεσμα αιωνων διεργασιας. Ενα βιβλιο ή ενα dvd δεν ειναι παρα μονο παραδειγματα, τα οποια μπορει σε μεγαλο βαθμο να σφαλουν γιατι δεν εχουν δοκιμαστει στην πορεια του χρονου.

Εν τελει παραμενει θεμα επιλογης. Αλλα για ενα αρχαριο ειναι παντα καλυτερα να εχει τις γραμμες. και αυτο γιατι θα μπορεσει να αρχιζει να παιζει κατευθειαν, εστω με μικρες αποκλισεις. Δεν θελω να φανταστω το μπασο να γινεται οπως τα κλασικα οργανα που πρεπει να περασεις 2 χρονια στα ωδεια προτου παιξεις το πρωτο σου κομματι.

Υ.Γ: Είμαι της άποψης οτι το donna lee δεν θα το παίξει ποτέ κανείς όπως κανενας αλλος, ο,τι μπάσο και να χρησιμοποιήσει  ;)

Υ.Γ#2:Εχω σταμπαρει το επομενο αταστο μου ηδη και δεν εχει γραμμες ;D ;D ;D
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος theoriz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #85 στις: 24/09/04, 12:18 »
Εγώ ξεκίνησα κατευθείαν χωρίς γραμμές πάντως,και γι'αυτό το προτείνω κιόλας, νομίζω οτι με βοήθησε! Στα ενδιαφέροντα:Τι μπασάκι έχεις σταμπάρει, και τί μπάσα έχεις?

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #86 στις: 30/09/04, 11:21 »
To πεντάχορδο μπάσο δεν αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου,εκτος και αν θες να παίξεις αυτά τα detuned χεβυμεταλάδικα :)

το παίξιμο με την  πένα στο ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ μπάσο ΣΑΦΩΣ προηγήθηκε αυτού με τα δαχτυλα.
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απο τη δεκαετία του 50 και 60 (soul,rock,r&b) ακουμε έχει κατα 90% ΠΑΙΞΙΜΟ με ΠΕΝΑ.
Ο παχύς ηχος οφείλεται στις FLAT χορδές που δυστυχώς ελάχιστοι μπασίστες χρησιμοποιούν πιά.

κατα τη γνώμη μου ΠΕΝΑ+FLAT ΧΟΡΔΕΣ= ΘΕΙΚΟΣ ΗΧΟΣ & GROOVE!

Μερικοί τεράστιοι μπασίστες που παίζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με πενα

STING

CAROL KAYE ( η σπουδαιότερη σεσσιον μπασίστρια των 60'ς και που δεν εχει παίξει...)


http://www.carolkaye.com/

ΒΕΡΝΑRD EDWARDS (CHIC)
O τύπος απο τους STRANGLERS
ROGER GLOVER (DEEP PURPLE)
ROGER WATERS (PINK FLOYD)

αυτά βέβαια για όσους θεωρούν το μπάσο ρυθμικό όργανο και όχι σολιστικό....

« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/04, 11:26 από ZHMIAA »

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #87 στις: 01/10/04, 02:32 »
Ωραια...
Μολις κατεστρεψα και το δευτερο μπασο μου στη διαδικασια αποταστισης.

Μυνημα προς οποιον θελησει καποτε να βγαλει τα ταστα:

WARNING

Μην βγαζετε τα ταστα απο μπασα αν ειστε τελειομανεις
Εγγυημενα θα το καταστρεψετε προσπαθωντας να φτιαξετε ενα μικρο προβληματακι



φιλε theoriz τωρα ειμαι ρεστος αλλα εχεις να προτεινεις μπασα(αταστα εννοειται με γραμμες ή χωρις) που σου αρεσουν ?
Επειδη το δικο μου εχει προβλημα εχω σταμπαρει ηδη ενα σχετικα φτηνο(γιατι δεν ξερω ποσο θα αντεξω ακομα πριν αρχισω να το βαραω στον τοιχο) αλλα αν εχεις καμια καλη ιδεα ριχτην. Ετσι να εχω κατι να σκεφτομαι και να κρατιεμαι...
Αυτο που κοιταω ειναι εδω.

Για την ωρα εχω αυτο.
Τα αλλα δυο που ειχα ειναι πλεον οριστικα κατεστραμενα.
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #88 στις: 01/10/04, 09:37 »
oops...
Σίιιγουρα δεν διορθώνεται; ξέρεις, μερικοί κάνουν θαύματα με ειδικές κόλλες (για βούλωμα κενών) και με μεθόδους τριβής (για λείανση). Αν δε βαριέσαι, στείλε μερικές φωτογραφίες για να δω πως έχει η κατάσταση.

Στη τελική, μπορείς να αγοράσεις ένα καινούργιο μπράτσο, μη πετάξεις όλο το μπάσο!

Αποσυνδεδεμένος OfF_SpoT

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Spread the Word !!!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #89 στις: 02/10/04, 00:57 »
Βασικα δεν εχει μεινει και πολυ για να διορθωθει :-[ :-[ :-[ .
Καθε φορα που εβρισκα εστω και ενα μικρο ελλατωματακι το τροχιζα...Ωσπου σε ενα απο τα τροχισματα μου εφυγε ο τροχος λιγο και... :-\
Μετα για να το φτιαξω το τροχισα παλι και τελικα δεν εμεινε τιποτα.

Αλλα δεν με ενδιαφερει το μπασο το ιδιο τοσο πολυ. Περισσοτερο θελω να μαθω την διαδικασια σωστα.(βασικα ξεκιναω απο αυτο με αποτερο σκοπο να μαθω σιγα σιγα αρκετα για να φτιαξω ενα ολοκληρο μπασο...καποτε...)
Οποτε για την ωρα σκεφτομαι να αγορασω ταστιερα μονο και να προσπαθησω να την αλλαξω.
Ξερεις που μπορω να βρω?
 
Computer games don't affect kids.If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #90 στις: 04/10/04, 10:01 »
Καλα, τι τροχο εβαλες; κοπης;  ??? για το τριψιμο χρειαζεται πολυ ψιλο γυαλοχαρτο και παρα πολυ υπομονη. Πάντως, όπως σου είπα κάποια κοψίματα, βαθουλώματα, μπορούν να γεμίσουν με υλικό και να ξανατριφτούν.

Τελος παντων, σιγουρα μπορεις να παραγγειλεις μπρατσο απο το εξωτερικο, αλλα δοκιμασε πρωτα να κανεις μια βολτα στα μαγαζια, σε μαστορες. Πχ. στον Peter που εχει το Rockpile στη Χαριλαου Τρικουπη (Αθηνα).

Αποσυνδεδεμένος karampola

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #91 στις: 07/12/04, 16:36 »
καλησπέρα σε όλους. θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία.

έχω δύο μπάσσα odyssey και είμαι ερωτευμένος μαζί τους.

τα όργανα:

μιλάμε για γεμάτο ήχο. για διαύγεια. για σταθερότητα. νότες γεμάτες αρμονικές. στρογγυλά μπάσα. δυνατές μεσαίες. γλυκά πρίμα...
 
τα ηλεκτρικά που φοράνε είναι εξαιρετικά και σου φέρνουν στα χέρια τον ήχο. όλα πρέπει να γίνονται με τα χέρια, άλλωστε...

η ταστιέρα μιλάει. δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα σε μπάσσο. ο όρος dead spot είναι κάτι που το συναντάω μόνο στο internet στα φόρουμ...

είναι απίστευτα βολικά, ελαφριά, άνετα στο σώμα. δεν κουβαλάς σακί με πατάτες. παίζεις ένα μουσικό όργανο...

δεν μπορείς να το αφήσεις αυτό το όργανο όμως κάτω. θες να παίζεις συνέχεια. και καλά καλά ξεχνάς να κουρδίσεις...

να κουρδίσεις είπα? δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο καλά κρατάνε το κούρδισμά τους για μέρες. σχεδόν βγάζει άχρηστο το κουρδιστήρι ρε παιδιά..

είχα την τύχη να παίξω κατά καιρούς μπάσσα με μεγάλα και ηχηρά ονόματα γραμμένα στο headstock. κυρίως αμερικάνικα, τα οποία είναι υπερεκτιμημένα λόγω του καταναλωτισμού των αμερικάνων.
ταπεινή μου άποψη είναι ότι τα odyssey είναι μέσα στην δεκάδα της παγκόσμιας custom/high end κατασκευής μπάσσων...

ο άνθρωπος:

ο γιάννης ο ιωαννίδης είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος, πάντα πρόθυμος να βοηθήσει, να προτείνει, να λύσει. είναι εκεί στο τηλέφωνο και στο email. για μένα η προσωπική επαφή ήταν αυτή που με κέρδισε πιο πολύ- γιατί ξέρω, είμαι πεισμένος για αυτό, ότι ό,τι και να θέλω, ο γιάννης θα είναι εκεί για να το συζητήσουμε...

ο γιάννης ο ιωαννίδης δεν μου πούλησε δυο μπάσσα, έτσι ξερά. μου έκανε ένα αγαπησιάρικο δώρο μέσα από την καρδιά του: σκάλισε στο ξύλο τον ήχο που πάντα ήθελα...
 ;)

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #92 στις: 29/01/05, 15:15 »
Μετά από πολύ καιρό ξαναμπαίνω στο site!!!
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους σας, δεν περίμενα να υπάρχει τόσο πολύ ανταπόκριση.
Λοιπόν θέλω να πω κάτι στον φίλο ,ε την φωτό του Rickenbaker TΕΛΟΙΟ!!!Ώρίμασα σαν μουσικός έχει και καιρό να μιλήσω στο site και γνώρισα και άλλα μπάσα.
Ποτέ δεν θα αλλάξω την προτίμησή μου στα Fender αλλά μου αρέσουν πολύ τησ Οδύσσειας, τα Rickenbaker, τα Υamaha γύρω στο χιλιάρι ευρώ και τα warwick.
Μήπως έχει κανένας κανά cd από stu hamm? Εγώ έχω μόνο το outbound.
Σας ξανα ευχαριστώ
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #93 στις: 29/01/05, 15:21 »
Φίλε theoriz τι εννοείς δυο σειρές μπάσων ? Ξέρω οτί βγάζει τρια μοντέλα το φαιαξ είναι το πιο ακριβό και το καλύτερο. Έχω μάθει οτι ειναι πολυ ζυγισμένα, ισχύει ?
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #94 στις: 05/05/05, 20:29 »
Σκοπεύω να αγοράσω ένα μπάσο...δεν είμαι μπασίστας...παίζω κάτι ψιλά κιθάρα...προέκυψε κάτι αλλά και πέρα απο αυτό καλό είναι να "πιάνουν" διάφορα πράγματα τα χέρια μας...
Έχει κανείς να προτείνει κάτι, καταρχήν, φθηνό...γιατί είπαμε..για πειραματισμούς πάμε...μην χρεωθούμε..
Δεν ζητάω φθηνό αλλά καλό...ζητάω φθηνό αλλά όχι για πέταμα ας πούμε...
Φυσικά το μάτι μου έχει ήδη πέσει πάνω στο B-50 της ESP...το πιο φθηνό της ESP...και μην κρυβόμαστε...μόνο και μόνο επειδή είναι γνωστή μάρκα το κοίταξα.... Κάτι εναλλακτικό?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #95 στις: 05/05/05, 20:34 »
μπορεις να μας πεις ενα budget? περιπου ποσα θα διαθεσεις? ενισχυτή χρειάζεσαι?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #96 στις: 05/05/05, 20:59 »
Ενισχυτή δεν θα πάρω...έχω 2 μικρούς ενισχυτές για κιθάρα και το POD ....οπότε λέω να κάνω δουλεία με αυτά...
Όσο για το budget...εκεί κοντά στο Β-50....200-250€...είπαμε..για πειραματισμό πάμε τώρα που δώθηκε το έναυσμα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #97 στις: 05/05/05, 21:11 »
Yamaha RBX
Squire P Bass
Squire  Jazz Bass
Ibanez GSR200

με μια γρήγορη αναζήτηση στο thomann.de
εγώ απ΄αυτά προτείνω το Squire Jazz Bass.. για τα λευτά του λεει και παραλεει..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #98 στις: 05/05/05, 21:43 »
Από εμφάνιση πάντως (παίζει ένα ρόλο, έτσι?) προτιμώ κάτι πιο μοντέρνο όπως τα Yamaha και Ibanez....Το Yamaha αυτό το έχει σε περιορισμένη ποσότητα τώρα στο thomman (αν και φυσικά αν το βρώ εδώ θα προτιμήσω να το πάρω απο εδώ) και στο site του Νάκα δεν το είδα γιατί η ταξινόμηση των προϊόντων δουλεύει λιγο περίεργα..

Αλλά με μια δεύτερη ματιά το βρήκα στα 216€..Μάλλον θα πάω αύριο να δω αν υπάρχει...
Μεταξύ του ESP B-50 και του Yamaha ΡΒΧ-170? (όπως βλέπεται κινούμαι στα χαμηλά...δεν βλέπω λόγο να πάω πιο πάνω)

Ευχαριστώ όλους παιδιά....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος StRiNgBrEaKeR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπασα ( αγορα-εκμαθηση-πληροφοριες )
« Απάντηση #99 στις: 05/05/05, 22:03 »
αφου εισαι καινουριος στο μπασο θα σου προτεινα το πρωτο μπασο
που αγορασα και εχω ... ενα Aria ... καλα ενταξει συμφωνω ...
δεν ειναι καμια μαρκα, αλλα ειναι αξιοπιστη και ποιοτικη για πρωτο μπασο ...

ειναι απο τις πιο προσφατες σειρες και εχει (για μενα παντα) πολυ ωραιο look,
εσκασα βεβαια 350€ αλλα μεχρι τωρα ... δεν το εχω μετανοιωσει ...
αμα σου φαινονται πολλα, υπαρχουν και πολυ φθηνοτερα μονδελα ...

δες ... http://www.ariausa.com/titles/igb/igb.html

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/03, 12:55
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
58 Απαντήσεις
65376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana
146 Απαντήσεις
140702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
225 Απαντήσεις
91639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
6 Απαντήσεις
4462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
1 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand