Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;  (Αναγνώστηκε 8689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους,

Φίλος μου με ακριβή σκληρή θήκη και ηλεκτρακουστική κιθάρα μέσα,έπεσε με μηχανή και ενώ αυτός δεν έπαθε τίποτα η κιθάρα μάλλον παρέδωσε πνεύμα και ήταν και ακριβή..
Μάλιστα χωρίς να ανοίξει η θήκη,πιθανολογώ από την στιγμιαία σύγκρουση στο έδαφος το ηχείο έχει σπάσει σε 2-3 σημεία..

Πήγαμε και σε έναν μάστορα ο οποίος μας περιέγραψε το ίδο περιστατικό με μπουζούκι που και εκείνο παρέδωσε πνεύμα.

Διάβασα και λίγο internet για τέτοιες περιστάσεις και έβγαλα το συμπέρασμα ότι μια καλά ενισχυμένη μαλακή θήκη,απορροφά κραδασμούς?,δεν ξερω τι ακριβώς,αλλά ίσως είναι πιο ασφαλής  από μια σκληρή σε περίπτωση χτυπήματος-σύγκρουσης.

Εγώ έχω ήδη μια καλή  σκληρή θήκη και ανάλογα με το ποια κιθάρα βγαίνει από το σπίτι τη βάζω μέσα,2 έχω και ευτυχώς ταιριάζουν στο σχήμα.

Όμως θα με ενδιέφερε μια "ενισχυμένη" μαλακή..
Ψάχνω στο Θωμά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι με τόσο καλή επένδυση όπως αυτή που ζητάω.
Να πω ότι θέλω μια θήκη για ηλεκτρική σχήματος Les Paul,γιατί κατά 99% αυτή βγαίνει από το σπίτι.

Κάθε άλλη πρόταση,εμπειρία,ευπρόσδεκτη..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 12:43 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #1 στις: 18/10/11, 13:00 »
δε νομίζω σε περίπτωση σύγκρουσης με μηχανάκι η μαλακή...όση ενίσχυση κι αν έχει, να διατηρήσει το όργανο "στη ζωή"

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #2 στις: 18/10/11, 13:10 »
δε νομίζω σε περίπτωση σύγκρουσης με μηχανάκι η μαλακή...όση ενίσχυση κι αν έχει, να διατηρήσει το όργανο "στη ζωή"


Ναι και εγώ αυτό πιστεύω αλλά γενικότερα σαν προστασία από συγκρούσεις-πτώσεις σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο.
Tη θήκη που περιγράφω,την έχω δει σε ενα live.
Ίσως μοιάζει με μαλακή απέξω αλλά φαίνεται σα ναν έχει και "νεύρα" από μέσα.
Σε ξένο forum έλεγαν για ενισχυμένη foam θήκη...

Υπάρχει θήκη που να έχει στοιχεία και από μαλακή και από σκληρή;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/11, 13:17 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #3 στις: 18/10/11, 13:12 »
Kαι προσθέτω στον τσιλι απο πάνω ότι ειδικά αν μιλάς για ακουστική η hollow body κιθάρα...νομίζω οτι η μετά από συγκρουση με μηχανάκι και μέσα στη μαλακή θήκη θα γίνει solid body, όχι απλά θα σπάσει σε 2-3 σημεία το ηχείο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #4 στις: 18/10/11, 13:18 »
νομίζω οτι η μετά από συγκρουση με μηχανάκι και μέσα στη μαλακή θήκη θα γίνει solid body

χεχεχε....ακριβώς....

καλύτερη προστασία πιστεύω προσφέρει μια σκληρή θήκη και όσο πιο καλά εφαρμόζει μέσα η κιθάρα τόσο καλύτερα, ώστε σε περίπτωση σύγκρουσης να μην έχει πολύ χώρο και χτυπήσει στα τοιχώματα με φόρα....

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #5 στις: 18/10/11, 13:22 »
Kαι προσθέτω στον τσιλι απο πάνω ότι ειδικά αν μιλάς για ακουστική η hollow body κιθάρα...νομίζω οτι η μετά από συγκρουση με μηχανάκι και μέσα στη μαλακή θήκη θα γίνει solid body, όχι απλά θα σπάσει σε 2-3 σημεία το ηχείο...

 :)

Και εγώ έτσι πιστεύω..
Απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποια θήκη που ίσως είναι συνδυασμός και τον 2 και δεν την ξέρω.
Π.χ.σκελετός σκληρής και απέξω επένδυση για απορρόφηση κραδασμών;

Σίγουρα θέμα καν αν μια σκληρή θήκη προστατεύει καλύτερα από μια μαλακή.Είναι αυτονόητη η απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #6 στις: 20/10/11, 11:49 »
Γεια, 

Πολύ φοβάμαι ότι η λύση στην ερώτηση σας είναι (σχεδόν) ναι ... μαλακή θήκη.  Τί εννοώ...

Υποθέτω κάποιος φυσικός – πρωτοδεσμίτης θα είναι ειδικότερος αλλά η προστασία ενός οργάνου σε μια θήκη που διαφοροποιείται έγκειται στο από τί θέλουμε να το προστατέψουμε.  Όπως έλεγα θυμάστε οι παλιότεροι την αρχή της πλαστικής και ελαστικής παραμόρφωσης των υλικών.  Κάποια υλικά μπορούν να διαχύσουν την ενέργεια και να επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση, κάποια άλλα παρουσιάζουν μεγαλύτερη αντοχή, ωστόσο αν ξεπεράσουν ένα κρίσιμο σημείο αλλοιώνονται σε μεγάλο βαθμό.
Όπως και με τα παλιά αυτοκίνητα.  Ένα παλιό πχ Volvo σε μια μετωπική θα την έβγαζε καθαρή ίσως με ένα στράβωμα στον πίσω προφυλακτήρα  αλλά ο οδηγός μέσα θα είχε γίνει πατε... αντιθέτως ένα νέο αυτοκίνητο από πιο ελαστικά υλικά, θα γινόταν χάλια αλλά ο ζωτικός χώρος θα παρέμενε –υπό συνθήκες- με τις δυνατών λιγότερες απώλειες (με θετικά αποτελέσματα) για τον ίδιο οδηγό.
Το γεγονός –όπως αναφέρθηκε- ότι η θήκη παρέμεινε ανέπαφη δημιουργεί το ερώτημα που πήγε η ενέργεια ; Η απάντηση είναι στο όργανο.  Αντίθετα μια εξωτερικά μαλακή θήκη αρχικά θα εκτόνωνε την δύναμη της πρόσκρουσης ενώ η εσωτερική επένδυσης (με την προϋπόθεση πως το όργανο κλειδώνει μέσα στη θήκη όπως στις ακριβές μαλακές θήκες)  θα προστάτευε από τα υπόλοιπα...

Σε μουσικό κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας (προς Εξάρχεια) ένα παλικάρι έκανε επίδειξη στον τότε κιθαρίστα μου βάζοντας κιθάρα προς πώληση μέσα σε μια τέτοια θήκη (με αφρό)  πετώντας την στο πάτωμα με δύναμη... Βέβαια η θήκη έκανε 300+ euro και θύμιζε τις παλιές body glove θήκες κινητών...
Τώρα αν κάποιος αγοραστής κλαιει για κάποιο όργανο που αγόρασε τι να πω... αλλά δεν νομίζω πως και για 300 € κάποιος να διακινδυνεύει και την φήμη του ως μαγαζί αλλά και ένα όργανο 2000€...

Τεσπα πιστεύω πως οι σκληρές θήκες είναι ότι πρέπει για μεταφορές και ταξίδια... ειδικά για στακάρισμα λόγο της κατασκευής τους, αλλά η η ακριβή μαλακή θήκη είναι κατάλληλη για τους κινδύνους της καθημερινής (και όχι μόνο) χρήσης.
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #7 στις: 20/10/11, 13:37 »
Υπάρχουν και αυτού του τύπου οι θήκες
http://www.thomann.de/gb/rockcase_rc20806b.htm
Σκληρο εσωτερικό με μαλακό εξωτερικό. Έχω μια τέτοια, δε ξερω κατα πόσο απορροφα τους κραδασμούς σε περίπτωση πτώσης, αλλά έχει ως μειονέκτημα το γεγονός ότι το όργανο δεν εφαρμόζει απόλυτα μέσα...Δε ξέρω αν μια τέτοια είναι η λύση στο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #8 στις: 20/10/11, 14:22 »
Aυτή που εννοώ εγώ ηταν τύπου backpack αρκετα ογκώδης, οπου το όργανο δενόταν μεσα από ειδικά straps... και σίγουρα όχι σε αυτη την τιμή...  :-\
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #9 στις: 20/10/11, 14:48 »


Σε μουσικό κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας (προς Εξάρχεια) ένα παλικάρι έκανε επίδειξη στον τότε κιθαρίστα μου βάζοντας κιθάρα προς πώληση μέσα σε μια τέτοια θήκη (με αφρό)  πετώντας την στο πάτωμα με δύναμη... Βέβαια η θήκη έκανε 300+ euro και θύμιζε τις παλιές body glove θήκες κινητών...
Τώρα αν κάποιος αγοραστής κλαιει για κάποιο όργανο που αγόρασε τι να πω... αλλά δεν νομίζω πως και για 300 € κάποιος να διακινδυνεύει και την φήμη του ως μαγαζί αλλά και ένα όργανο 2000€...



 :up Ακριβώς τη θήκη που περιγράφεις λέω.
Foam=αφρός, έτσι νομίζω ότι τις λένε,μπορεί και hardfoam,αλλά μάλλον επειδή είναι ακριβές ίσως δεν τις βλέπουμε συχνά στα μαγαζιά.
Νομίζω ότι κάποιο μέλος του forum που αγορασε μια χειροποίητη explorer από Πολωνία περιέγραφε μια τέτοια θήκη στην οποία του έστειλλαν την κιθάρα.

Aυτή που εννοώ εγώ ηταν τύπου backpack αρκετα ογκώδης, οπου το όργανο δενόταν μεσα από ειδικά straps... και σίγουρα όχι σε αυτη την τιμή...  :-\

Ακριβώς έτσι backbag που όμως φαινόταν ότι εσωτερικά είχε νεύρα,καλούπι,σκελετό,πάντως δεν ήταν αποκλειστικά από μαλακό υλικό.
Εγώ μόνο σε ένα live την είχα δει και μετά ξαναφέρθηκε στην περίπτωση που περιέγραψα.
Πάντως αν κάνουν 300 ευρώ είναι αρκετά ακριβές,αλλά αν παρέχουν την προστασία που υπόσχονται για ένα ακριβό όργανο μάλλον είναι ιδανικές.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #10 στις: 20/10/11, 14:50 »
Η θηκη που περιγραφει ο Archangel και την εχει το guitar store προστατευει την κιθαρα για πτωσεις. Ο Κωστας οταν μου την εδειξε εβαλε μεσα μια Custom Shop Fender βεβαια  ;) και την πεταξε στον αερα παραλληλα με το εδαφος και προσγειωθηκε χωρις κανενα προβλημα 3 μετρα παρακατω....Εντυπωσιακο δε λεω...
Τωρα οταν μια κιθαρα την εχεις φορεμενη στην πλατη και πεσεις απο μηχανη αγκαλια με την κιθαρα δε νομιζω οτι εχει μεγαλη πιθανοτητα επιβιωσης η κιθαρα, εξαρταται βεβαια και απο το πως θα πεσεις....μπορει πχ να πεσεις στο πλαϊ να γλυτωσει το σωμα και να σπασει η ταστιερα....μπορει να πεσεις με τα μουτρα να σπασεις τα μουτρα σου και η κιθαρα στην πλατη να μη παθει τιποτα....
ΜΑΚΑΡΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!
αλλα δε νομιζω οτι μια θηκη οσο καλη και να ειναι θα γλυτωσει ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ οργανο !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #11 στις: 20/10/11, 14:57 »
ΜΑΚΑΡΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!
αλλα δε νομιζω οτι μια θηκη οσο καλη και να ειναι θα γλυτωσει ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ οργανο !!

Σωστά,πάνω από όλα το ζητούμενο είναι αυτό:να μην πάθει κανείς τίποτα.
Θεωρώ ότι η πτώση από μηχανή είναι από τις πιο βίαιες πτώσης για ένα μουσικό όργανο και ένα ακουστικό όργανο δύσκολα θα τη γλίτωνε.
Απλά μου έκανε εντύπωση που ο μάστορας,στην περίπτωση με το μπουζούκι που ανέφερε, είπε ότι με μια τέτοια θήκη μπορεί να γλίτωνε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #12 στις: 20/10/11, 15:29 »
Αποφεύγω ιδιαίτερα τις μαλακές θήκες, όπου μπορώ, γιατί πράγματι υπάρχουν και περιστάσεις όπου είναι δύσκολο να κουβαλήσεις την σκληρή, ξύλινη θήκη.
Ο λόγος είναι ένας και σημαντικός, και δεν αφορά την πτώση, ή τις γρατζουνιές, ή την απορρόφηση ενέργειας όπως σωστά αναφέρθηκε, αλλά την ΤΑΣΗ (Strain).
Η κιθάρα και όλο της το playability στηρίζεται στο καλό setup, το οποίο με την σειρά του στηρίζεται στον σύνδεσμο τάστου με σώμα. Όλη η ουσία της σκληρής θήκης είναι η προστασία αυτού του συνδέσμου.
Η μαλακή θήκη, καθώς εξ ορισμού δεν έχει δομική αρτιότητα να προβάλει αντίσταση στην τάση, όσο και να προστατεύει από χτυπήματα, δεν προστατεύει από εξωτερικές τάσεις, όπως άλλα βάρη πάνω στην κιθάρα, πχ μετατόπιση αντικειμένων στο πορτ μπαγκάζ λόγω πλευρικών επιταχύνσεων, ακόμα και ο τρόπος που θα αφήσουμε κάπου ακουμπισμένη την κιθάρα και κάποιος καταλάθος θα την πιέσει με το σώμα του ή με τον δικό του εξοπλισμό.
Εάν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είμαι υπέρ της σκληρής θήκης, και δεν είναι τυχαίο ότι τα ακριβότερα όργανα έρχονται όλα με σκληρές θήκες από το εργοστάσιο. Αλλιώς, πολύ προσοχή στην τοποθέτηση και μεγάλη φροντίδα.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #13 στις: 20/10/11, 15:44 »
Αποφεύγω ιδιαίτερα τις μαλακές θήκες, όπου μπορώ, γιατί πράγματι υπάρχουν και περιστάσεις όπου είναι δύσκολο να κουβαλήσεις την σκληρή, ξύλινη θήκη.
Ο λόγος είναι ένας και σημαντικός, και δεν αφορά την πτώση, ή τις γρατζουνιές, ή την απορρόφηση ενέργειας όπως σωστά αναφέρθηκε, αλλά την ΤΑΣΗ (Strain).
Η κιθάρα και όλο της το playability στηρίζεται στο καλό setup, το οποίο με την σειρά του στηρίζεται στον σύνδεσμο τάστου με σώμα. Όλη η ουσία της σκληρής θήκης είναι η προστασία αυτού του συνδέσμου.
Η μαλακή θήκη, καθώς εξ ορισμού δεν έχει δομική αρτιότητα να προβάλει αντίσταση στην τάση, όσο και να προστατεύει από χτυπήματα, δεν προστατεύει από εξωτερικές τάσεις, όπως άλλα βάρη πάνω στην κιθάρα, πχ μετατόπιση αντικειμένων στο πορτ μπαγκάζ λόγω πλευρικών επιταχύνσεων, ακόμα και ο τρόπος που θα αφήσουμε κάπου ακουμπισμένη την κιθάρα και κάποιος καταλάθος θα την πιέσει με το σώμα του ή με τον δικό του εξοπλισμό.
Εάν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είμαι υπέρ της σκληρής θήκης, και δεν είναι τυχαίο ότι τα ακριβότερα όργανα έρχονται όλα με σκληρές θήκες από το εργοστάσιο. Αλλιώς, πολύ προσοχή στην τοποθέτηση και μεγάλη φροντίδα.

Εννοείς ότι το ζητούμενο, όσο αφορά το playability,είναι να προστατεύει η θήκη την περιοχή μεταξύ nut και bridge από οποιαδήποτε μορφής πίεση, ώστε να μην διαταραχθεί το set-up.Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #14 στις: 20/10/11, 16:11 »
Εννοώ ότι η θήκη πρέπει να κρατάει ίσια την κιθάρα, και όχι η κιθάρα την θήκη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #15 στις: 20/10/11, 16:54 »
Εννοώ ότι η θήκη πρέπει να κρατάει ίσια την κιθάρα, και όχι η κιθάρα την θήκη.

+πολλά...

όλο το ζουμί σε μια φράση... ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #16 στις: 20/10/11, 20:07 »
Ακριβώς αυτή τη θήκη στην οποία αναφέρονται ο Ριχάρδος νομίζω ότι εννοείς. Κι εγώ πιστεύω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις πιθανόν αυτή η θήκη να προστατεύει καλύτερα από μια σκληρή θήκη, ακριβώς λόγω του ότι το μαλακό εξωτερικό περίβλημα σε συνδυασμό με το hard foam θα απορροφήσουν σε μεγαλύτερο βαθμό το σοκ μιας πτώσης ή μιας πρόσκρουσης απ' ότι η σκληρή θήκη, η οποία είναι άκαμπτη.

Να και μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό τέτοιων θηκών:



« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/11, 20:18 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #17 στις: 20/10/11, 20:50 »
Ακριβώς αυτή τη θήκη στην οποία αναφέρονται ο Ριχάρδος νομίζω ότι εννοείς. Κι εγώ πιστεύω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις πιθανόν αυτή η θήκη να προστατεύει καλύτερα από μια σκληρή θήκη, ακριβώς λόγω του ότι το μαλακό εξωτερικό περίβλημα σε συνδυασμό με το hard foam θα απορροφήσουν σε μεγαλύτερο βαθμό το σοκ μιας πτώσης ή μιας πρόσκρουσης απ' ότι η σκληρή θήκη, η οποία είναι άκαμπτη.

Να και μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό τέτοιων θηκών:







Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου.
Ψάχνω σε όλες τις κατηγορίες θηκών στον Thomann  μήπως αυτό τo είδος έχει παραπέσει πουθενά αλλά για την ώρα δεν το βρίσκω.
Θα ψάξω γενικότερα και θα ενημερώσω το thread αν βρω κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #18 στις: 20/10/11, 21:55 »
O Thomann έχει αυτές τις δύο:

http://www.thomann.de/gr/rockcase_rc20806b.htm

http://www.thomann.de/gr/rockcase_rc20804bgitarren_lpsoft_light.htm

Eπίσης το DV247 έχει τις Kinsman (για strat και Les Paul αντίστοιχα), που είναι πολύ καλές.

http://www.dv247.com/cases/kinsman-hfe3-hard-foam-case--69140

http://www.dv247.com/cases/kinsman-hflp7-hardfoam-lp-guitar-case--72330
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #19 στις: 20/10/11, 22:32 »
O Thomann έχει αυτές τις δύο:

http://www.thomann.de/gr/rockcase_rc20806b.htm

http://www.thomann.de/gr/rockcase_rc20804bgitarren_lpsoft_light.htm

Eπίσης το DV247 έχει τις Kinsman (για strat και Les Paul αντίστοιχα), που είναι πολύ καλές.

http://www.dv247.com/cases/kinsman-hfe3-hard-foam-case--69140

http://www.dv247.com/cases/kinsman-hflp7-hardfoam-lp-guitar-case--72330


υπάρχει και αυτή εδω, για V σχήματος κιθάρες στο Θωμα
http://www.thomann.de/gr/warwick_soft_lightcase_deluxe_flying_v.htm

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #20 στις: 20/10/11, 23:06 »
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για το χρόνο που αφιέρωσαν στο θέμα.
Νομίζω ότι η απάντηση στην ερώτηση "ποια είναι η θήκη που περιγράφω" είναι η θήκη για Les Paul που παρέθεσε ο Απόλλων:
http://www.dv247.com/cases/kinsman-hflp7-hardfoam-lp-guitar-case--72330

στο παρακάτω  link φαίνεται και το εσωτερικό της στη φωτογραφία.
http://www.ivormairants.co.uk/kinsman-hflp7-lp-sg-hard-foam-case.html

Είναι αυτό που περιέγραφε κάποιο μέλος ως:"σκληρή θήκη με επένδυση ύφασμα".

Ωραία από dv247 έχω ξαναπαραγγείλει οπότε πιστεύω ότι βρήκα αυτό που έψαχνα..


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #21 στις: 20/10/11, 23:23 »
Πληροφοριακά πάντως, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι και η πιο φτηνή HFE3 κάνει για Les Paul. Έχω δει φωτογραφία με Les Paul και SG, αν όχι στην ίδια θήκη, σε μία πολύ παρόμοια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #22 στις: 11/11/11, 14:25 »
Τσεκαρετε αυτο το βιντεο να παθετε πλακα παιδια



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #23 στις: 11/11/11, 17:06 »
Τσεκαρετε αυτο το βιντεο να παθετε πλακα παιδια

http://www.youtube.com/watch?v=03JU695A6hE&feature=player_embedded


H συγκεκριμένη θήκη όμως κοστίζει γύρω στα 200 δολλάρια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποια είναι η θήκη που περιγράφω;
« Απάντηση #24 στις: 11/11/11, 17:17 »
..και ευσχήμως φροντίζουν την πετάνε οριζόντια!.
..θα ήθελα να έβλεπα τι θα έμενε από την κιθάρα εάν γινόταν κανένα λάθος και έπεφτε με το μπράτσο κάθετα στο έδαφος!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
62 Απαντήσεις
37596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 17:16
από newGuitarMan
63 Απαντήσεις
19948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 17:09
από x-versous
37 Απαντήσεις
16818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
4258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/09, 13:53
από kostas80
6 Απαντήσεις
4748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/13, 23:00
από Anastasia.M.Ribas
4 Απαντήσεις
5161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/14, 00:43
από master of puppets
14 Απαντήσεις
6948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/15, 09:30
από modfori
7 Απαντήσεις
16185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/17, 09:30
από saved
0 Απαντήσεις
9481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/18, 15:43
από Ioannis Anastassakis