Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση πεταλιού booster με προσωπικότητα...  (Αναγνώστηκε 6078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Με την αναζήτηση νέου ενισχυτή να βρίσκεται προσωρινά σε ένα κάποιο αδιέξοδο, το ενδιαφέρον μου στρέφεται στα εφφέ. Έχοντας λοιπόν παρατηρήσει ότι τείνω να χρησιμοποιώ περισσότερο το Artec Dual Booster ή τα overdrive (τα οποία ούτως ή άλλως είναι γενικά low gain) περισσότερο σε boost mode, σκέφτομαι την αγορά ενός διαφορετικού, πιο ευέλικτου και μάλλον λιγότερο transparent boost, ενδεχομένως με πιο ιδιόρρυθμο χαρακτήρα, ίσως και με δυνατότητα για treble boost. Oι πρώτες επιλογές είναι:

Το Rockett Lemon Aid Overdrive, το οποίο φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και όλα τα demo που έχω δει μού άρεσαν πολύ. Όπως πολλά άλλα πετάλια, παίζει κι αυτό στο χώρο μεταξύ booster και light overdrive, αλλά με αρκετά ευρύ πεδίο ηχητικών εφαρμογών, με πολλές επιλογές για ρυθμίσεις και παραμετροποίηση. H δυνατότητα για clean, treble ή full boost σε συνδυασμό με τη γενικότερη ευελιξία του, το αναδεικνύουν σαν πρώτη προτίμηση αυτή τη στιγμή.

Το Mad Professor Ruby Red Booster, το οποίο είναι συνδυασμός δύο boosters (clean και treble). Με διαθέσιμα 40dB boost, λογικά θα φτάνει σε ικανοποιητικά επίπεδα overdrive, χωρίς βέβαια αυτό να είναι το κύριο ζητούμενο. Φαίνεται πολύ καλό πετάλι με ωραίο ήχο από έναν ιδιαίτερα ποιοτικό και αξιόπιστο κατασκευαστή, αλλά δεν βλέπω να συναγωνίζεται το Lemon Aid από πλευράς δυνατοτήτων και χαρακτήρα.

Στα ίδια λεφτά περίπου υπάρχει και το Catalinbread Naga Viper, που είναι κυρίως treble booster, αλλά με δυνατότητα για full boost και έλεγχο του gain ώστε να μπορεί να λειτουργήσει (φαντάζομαι) και λίγο σαν οverdrive, ενώ μια πιο οικονομική, αλλά επίσης ενδιαφέρουσα επιλογή είναι το Spark Booster της TC Electronic.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω πετάλια ή έχει υπόψη του κάτι παρόμοιο. Και για να προλάβω την λογική ερώτηση, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο ήχο στο μυαλό μου τον οποίο θα ήθελα να πετύχω. Απλά θέλω να πειραματιστώ με διαφορετικούς ήχους με ένα πετάλι πιο πολύπλευρο από το κλασσικό booster.

Eυχαριστώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Γτ δε πας σε μια πιο κλασσικη λυση οπως tubescreamer ή bad monkey?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Γτ δε πας σε μια πιο κλασσικη λυση οπως tubescreamer ή bad monkey?

Γιατί έχω δοκιμάσει πετάλια τύπου tubescreamer, συμπεριλαμβανομένου και του bad monkey, και δεν μπορώ να πω ότι μού άρεσε γενικά η χροιά τους. Επίσης, όπως αναφέρω στο αρχικό μήνυμα, θέλω κάτι σε booster γιατί αυτά είναι τα πετάλια που βλέπω ότι χρησιμοποιώ περισσότερο όταν παίζω, ενώ και τα οverdrive που έχω (Danelectro Transparent Overdrive, Palmer PEOD και ένα Barber clone)  τελικά χρησιμοποιούνται κυρίως σαν booster και όχι για το gain τους. Τέλος, επειδή προτιμώ ένα σχετικά απλό rig, θα ήθελα αν γίνεται να βρω ένα πετάλι που να υποκαθιστά σε ικανοποιητικό βαθμό κάποια από τα πετάλια που έχω τώρα, και να μείνω σε αυτό (έστω και με ένα ακόμα booster/overdrive) και ένα reverb. Αυτό θα ήταν το ιδανικό για μένα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Επιδή έχω δοκιμάσει αρκετά treble boosters (must σε αλυσίδα ;) ). H κατάληξη για μένα είναι αυτή:

MXR EQ-108
- Ναί, δεν είναι treble booster αλλά μιά χαρα κάνει αυτην την έξτρα δουλειά. Είναι για μένα ίσως το πιό ουδέτερο και πολυδιάστατο πετάλι λόγο των αρκετών παραμέτρων του. Είναι σαν να έχεις έναν έξτρα ενισχυτή.

JAM Rooster - Το πιό απλό και εντυπωσιακό treble booster που είχα!Πολύ διαυγή ήχο...και για πολλές εμπνεύσεις! Αλλοιώνει λίγο τον ήχο αλλά προς το καλύτερο...

Καλή αναζήτηση!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Αγαπητε φιλε...χαιρετω !!! Εαν δεν εχεις ακουσει το EP Booster της Χotic δωστου μια ευκαιρια...!


https://www.youtube.com/watch?v=GzJuDbzTGZI


Δινει μια πολυ ομορφη χροια στον ηχο, ενα "ανοιγμα" συχνοτητων περαν του μπουστ...!!
Οπως χιουμοριστικα λεω για να το περιγραψω κανει ενα 3D εφε στον ηχο.


Εννοειται στην διαθεση σου το δικο μου δια δοκιμες αλλα αν θυμαται καλα το ταλαιπορημενο μυαλο μου εισαι εκτος Ελλαδας εεε ??
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Rockdude, καταλαβαίνω ότι το EQ πετάλι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως booster γενικά (treble, mid, bass και συνδυασμοί των παραπάνω), αλλά δεν θέλω κάτι τέτοιο και ο κύριος λόγος εντοπίζεται στο "ουδέτερο". Θέλω κάτι που να χρωματίζει με κάποιο τρόπο τη χροιά του ενισχυτή ή τουλάχιστον να έχει μια τέτοια επιλογή, αντί απλά και μόνο να τονίζει συχνότητες.

Mε αυτό το κριτήριο το Jam Rooster είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω, αλλά είναι αρκετά ακριβό σε σχέση με τις άλλες μου επιλογές. Επιπλέον δεν υπάρχουν πολλά demos ώστε να σχηματίσω μια κάποια άποψη για το τι μπορεί να κάνει και είναι μάλλον απίθανο να το βρώ κάπου για μια δοκιμή.

vagtanplan, ευχαριστώ για την νέα προσφορά, αλλά όπως σωστά θυμάσαι είμαι εκτός Ελλάδας. Και το EP είναι πολύ καλό, αλλά επίσης μονοδιάστατο. Πάντως τα διάφορα booster της Xotic τα έχω υπόψη μου και πολύ θα ήθελα ένα πετάλι που να έχει επιλογές για χροιά από το κάθε ένα διαφορετικό booster, δηλαδή EP-AC-RC-BB (σαν πολλά δεν ζητάω...; :P)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απόλλωνα δεν ξέρω αν το έχεις ήδη δοκιμάσει (και αν ανταποκρίνεται σε αυτό που αναζητάς), όμως δες και τα Joyo, είδικα το JF-36 πιστεύω είναι κοντά σε αυτό που περιγράφεις  ;) (και φυσικά πάντα value for money).

http://www.adagio.gr/product.php?prodid=24162
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δυστυχως, νομιζω οτι αυτο που ζητας ειναι να σου πει καποιος ποιος κανει τον καλυτερο γυρο, αλλα τελικα ειναι θεμα ορεξεως!!! Βασικα, χημειας. Αναλογα με τον ενισχυτη ταιριαζουν και δεν ταιριαζουν καποια booster ακια και μαλιστα αναλογα με το τι θες να κανεις...

Για παραδειγμα το boss sd-1 ειναι ενα απο τα πιο κλασσικα booster ολων των εποχων χωρις καν να εχει clean boost δυνατοτητα αν θυμαμαι καλα, αλλα ειναι ιδανικο να μαζευει χλαπατσες high gain ενισχυτες οπως ειναι καποιοι (παλιοι) marshall η ο mesa rectifier...Με το valvestate 100r που ειχα ταιριαζε απιστευτα...Οταν το εβαλα στο brunetti mc-2 μου περιμενοντας σεισμο εβγαινε ενα clang clang που δεν μαρεζε. Στην πυρα (για το συγκεκριμενο ενισχυτη).

Ενα πολυ ενδιαφερον πεταλι απο αποψη ευελιξιας ειναι το ocd της fulltone. Εγω παλι ετυχε να πεσω πανω στο danelectro cool cat κλωνο στην πρωτη εκδοχη, ε ειναι απιστευτο. Το χρησιμοποιω ακομη και για να boostαρω modellers, ποιανει μια χαρα, ποιανει μια χαρα ακομη και για να boostαρεις ψευτικους ενισχυτες οπως το revalver!!! Καλυτερα απο τα ενσωματωμενα screamers κτλ!!! Πολυ καλυτερα. Και με ενα απλο tone control παει απο ακραιο treble boost σε mid, mid bass boost κτλ...Παρομοιο ειναι και το Joyo ultimate drive αν δε θες να ψαξεις το οριτζιναλ fulltone. Και εκεινο κατι αλλο αντεγραψε αλλα δεν ειναι να ψαχνεις το αυγο και την κοτα.

Απο αποψη ευελιξιας νομιζω η MXR κυκλοφορησε το custom badass overdrive με αρκετη παραμετροποιοηση και ολο καλα λογια γραφουν ολοι.

Εσυ σε ποιο θεμα θελεις να χρησιμοποιησεις το boost? Για crunch σε high gain? Για να αυξησεις το crunch του ενισχυτη σου παραμενοντας vintage στυλ?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/13, 13:43 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Με βάση όλα όσα ειπώθηκαν, σου προτείνω να εξετάσεις προσεκτικά τα εξής πετάλια:

Barber Electronics Custom Cool (manual)
Barber Electronics Gain Changer (manual)

Το Cool το έχω και είναι ανεπανάληπτο.
Το Gain είναι ότι καλύτερο έχει προκύψει από 4 πετάλια της σειράς LTD, και το SR που είναι το αγαπημένο μου όλων των εποχών.
 
Τα πετάλια αυτά είναι πολύ ξεχωριστά και νομίζω ότι σου ταιριάζουν απόλυτα και στο τι ψάχνεις αλλά και στον τρόπο που τα χρησιμοποιείς γενικότερα.

Ο τρόπος που σχεδιάζει ο Barber συνδυάζει πιουριστική σχεδιαστική απλότητα που σπάει κόκαλλα με μεγάλη ευελιξία, ενώ ταυτόχρονα έχει απίθανες κρυμένες χροιές στους αμέτρητους συνδυασμούς που δίνουν τα εξωτερικά αλλά και τα εσωτερικά ρυθμιστικά (Cool). Είναι πετάλια σχεδιασμένα να παίζουν βέλτιστα με καλούς λαμπάτους σε low-mid gain αλυσίδες.

Τα πετάλια αυτά δεν είναι της σειράς, και ίσως κουραστείς να τα αποκτήσεις, αλλά αξίζουν τον κόπο από κάθε άποψη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δυστυχως, νομιζω οτι αυτο που ζητας ειναι να σου πει καποιος ποιος κανει τον καλυτερο γυρο, αλλα τελικα ειναι θεμα ορεξεως!!! Βασικα, χημειας. Αναλογα με τον ενισχυτη ταιριαζουν και δεν ταιριαζουν καποια booster ακια και μαλιστα αναλογα με το τι θες να κανεις...

Γενικά δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Αν πρόσεξες όμως, δεν ζητάω να μού πει κανείς ποιό είναι το καλύτερο booster, αλλά αν υπάρχει κάτι ανάλογο με τα πετάλια που παραθέτω που να πιθανόν να μην έχω υπόψη μου, ώστε να το συμπεριλάβω στην έρευνά μου. Από εκεί και πέρα εννοείται ότι όλα είναι υποκειμενικά.

Όσον αφορά τις προτάσεις σου, το SD-1 μού άφησε τις ίδιες περίπου μέτριες εντυπώσεις όπως και τα περισσότερα overdrive της Boss. Ειλικρινά ακόμα μού διαφεύγει o λόγος για τον οποία τα Boss είναι τόσο δημοφιλή. Υπάρχουν φτηνότερα πετάλια τα οποία για μένα είναι καλύτερα... αλλά είπαμε, όλα είναι υποκειμενικά.

Όσο για το OCD και τους κλώνους του, είχα παλιότερα το Cool Cat Drive, το οποίο είναι όντως πολύ καλό σαν overdrive. Επαναλαμβάνω όμως ότι έχω αρκετά overdrive, γι αυτό και ψάχνω για booster. To ΜΧR Βadass to έχω δει κάπου, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου. Θα μπει στη λίστα.

Παράθεση
Εσυ σε ποιο θεμα θελεις να χρησιμοποιησεις το boost? Για crunch σε high gain? Για να αυξησεις το crunch του ενισχυτη σου παραμενοντας vintage στυλ?

Kυρίως το δεύτερο, θα έλεγα. Σίγουρα όχι high gain...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Με βάση όλα όσα ειπώθηκαν, σου προτείνω να εξετάσεις προσεκτικά τα εξής πετάλια:

Barber Electronics Custom Cool (manual)
Barber Electronics Gain Changer (manual)

Tα Barber ομολογώ ότι δεν τα είχα συμπεριλάβει στην συγκεκριμένη έρευνα, αν και παλιότερα κοίταζα με ενδιαφέρον το Half Gainer. O λόγος είναι ότι βρήκα πριν από λίγο καιρό ένα πετάλι το οποίο υποτίθεται ότι είναι κλώνος ενός Barber. Ομολογώ ότι δεν ξέρω ποιού συγκεκριμένα (ούτε ο προηγούμενος κάτοχος ήταν σίγουρος), ούτε κατά πόσο είναι αρκετά κοντά σε ένα αυθεντικό Barber. Σαν οverdrive είναι κι αυτό πολύ καλό, γι αυτό και "έμεινε" (προς το παρόν τουλάχιστον) στην αλυσίδα. Πάντως πέρα από το 3 band EQ που διαθέτει, το μόνο χαρακτηριστικό που τού δίνει κάποια ευελιξία είναι ένας διακόπτης επιλογής hard ή soft clipping. Kαι απ' ό,τι έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα, η επίδρασή του στον ήχο είναι εμφανής μόνο σε αρκετά υψηλά επίπεδα gain, τα οποία όπως είπα δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Ίσως λοιπόν θα πρέπει να βάλω και τα Barber στη λίστα. Έτσι κι αλλιώς δεν τίθεται θέμα "κούρασης". Είμαι σε φόρμα αυτό τον καιρό... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Με ποιον ενισχυτη θα τα χρησιμοποιησεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aυτη τη στιγμή έχω τον Vox Lil' Night Train που παίζει σε μια καμπίνα Kustom με ηχείο Eminence Lady Luck και έναν Fender Blues Junior (Limited Edition Texas Red) με ηχείο Celestion V30.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ωραια. Κατα βαση δεν πρεπει να πας για πολυυυυ high gain καταστασεις. Πιο πολυ κατι σε touch sensitive overdrive κτλ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ωραια. Κατα βαση δεν πρεπει να πας για πολυυυυ high gain καταστασεις. Πιο πολυ κατι σε touch sensitive overdrive κτλ?

Nαι, το είπαμε αυτό. Δεν ψάχνω για πολύ γκάζι. Και για να μην πλατειάζουμε πολύ, αν υπάρχει κάτι παρόμοιο με τα πρώτα πετάλια που ανέφερα (Lemon Aid Overdrive και Ruby Red Rooster), θα με ενδιέφερε περισσότερο από ένα κλασσικό overdrive.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
165 Απαντήσεις
44846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 13:06
από *stefanos*
11 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:03
από brian
3 Απαντήσεις
2306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 18:11
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
2 Απαντήσεις
2361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 03:28
από kronus
19 Απαντήσεις
16936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 23:18
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 21:43
από gers
6 Απαντήσεις
4373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 11:51
από gers
31 Απαντήσεις
13171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 14:13
από Kosthrash
Αγορά πεταλιού..

Ξεκίνησε από mixmyk « 1 2 3 » Εφέ

65 Απαντήσεις
15325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/15, 12:05
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 22:43
από sfanfan