Αποστολέας Θέμα: Απορία για δημιουργία stratocaster  (Αναγνώστηκε 6606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα μια κιθαρα squier την οποια αποφασησα να μην την χρησιμοποιω. Θελω να παρω το σωμα της και να αγορασω neck, bridge κτλπ, και να δημιουργησω μια καινουργια strat. Οι αποριες μου ειναι:
1. αξιζει να παρω το σωμα της squier θα επιρεαζει πολυ αρνητικα τον ηχο μου?
2. Ποιος ειναι ο οικονομικοτερος τροπος να βαψω το σωμα μονος μου ?(ηδη εχω βγαλει την προηγουμενη μπογια) εστω natural finish
3. Υπαρχει περιπτωση να αγορασω λαιμο για στρατ και να μην ταιριαζει στο σωμα ή να καθεται στραβα?

Ευχαριστω προκαταβολικα!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/08, 00:29 από @Fotis »
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #1 στις: 25/08/08, 10:14 »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ,αν δηλαδή αξίζει να χρησιμοποιηθεί το σώμα της squier και όλα τα υπόλοιπα να αλλαχτούν.Μ'ένα υπολογισμό που έκανα ψάχνοντας το κόστος της μετατροπής θα ανέρθει στα 500Ε.(μαγνήτες,μπράτσο,κλειδιά,τρέμολο).

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #2 στις: 25/08/08, 13:21 »
Ριξτε και μια ματια και εδω σε περιπτωση που δν θα θες το σωμα της squier, εχει και αβαφα σωματα...
http://www.rockinger.com/index.php?list=WG031

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #3 στις: 25/08/08, 14:56 »
Εδώ οι παλιές fender, που τόσος ντόρος γίνεται περί αυτών, φτιάχνονταν απ'ότι ξύλο έβρισκε ο Leo, και τα ονόμαζε απλά hardwood. Δεν φάνηκε να χαλάει κανέναν τότε, και δεν φαίνεται να χαλάει και τους μανιώδεις συλλέκτες και παίκτες ακόμα και σήμερα. Είμαι της γνώμης να κρατήσετε το σώμα (κι αν σας κάνει ακόμα και το μανίκι), και ν'αλλάξετε τρεμολο, γέφυρα, κλειδιά και ηλεκτρικά για να ξανανιώσει η κιθάρα. Οι squier γενικώς είναι άκρως tweakable κιθάρες κατά τη γνώμη μου, κι όχι μόνο καυσόξυλα, όπως πολλοί άλλοι υποστηρίζουν. Προσωπικά θα προτιμούσα μια μονταρισμένη squier παρά μια υπερτιμημένη fender. That's all folks.

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #4 στις: 25/08/08, 18:06 »
Εδώ οι παλιές fender, που τόσος ντόρος γίνεται περί αυτών, φτιάχνονταν απ'ότι ξύλο έβρισκε ο Leo, και τα ονόμαζε απλά hardwood. Δεν φάνηκε να χαλάει κανέναν τότε, και δεν φαίνεται να χαλάει και τους μανιώδεις συλλέκτες και παίκτες ακόμα και σήμερα.
Ναι οντως, σωστος! Το μανικι επεσε θυμα κακοποιησης δυστυχως (ηταν η περιοδος που μαθαινα να αλλαζω ταστα!) οποτε παει για πεταμα η δοσιμο και αναγκαστιικα θα αγορασω ενα αλλο! Αυτο που με απασχολει περισοτερο ειναι το πως θα την βαψω! Το natural finish που λενε γινεται με 2-3 περασιες βερνικι για ξυλα και τελος?
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #5 στις: 08/09/08, 17:21 »
Εδω θα σου λυθουν αρκετες απορειες....

http://www.projectguitar.com/index.htm
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #6 στις: 08/09/08, 19:07 »
σε ευχαριστω πολυ mace αρκετα χρησιμο site!
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #7 στις: 08/09/08, 20:19 »
@ Gothic

Μου φαινεται οτι ξεχνας την μαγικη ιδιοτητα των ξυλων να παιζουν καλυτερα με τον χρονο ε?  8)  :-P

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #8 στις: 08/09/08, 20:34 »
Αυτο νομιζω δεν ισχυει σε ολα τα ξυλα... Στις κλασικες αποτι  θυμαμαι ο κεδρος με τον χρονο ακουγεται πιο δυνατα ενω αλλα ξυλα οχι...
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #9 στις: 08/09/08, 22:03 »
Στις Τelecaster ο κέδρος ακούγεται δυνατότερα αμα παλιώσει??  ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #10 στις: 08/09/08, 22:39 »
Αυτο νομιζω δεν ισχυει σε ολα τα ξυλα... Στις κλασικες αποτι  θυμαμαι ο κεδρος με τον χρονο ακουγεται πιο δυνατα ενω αλλα ξυλα οχι...

Όλες οι κιθάρες που παράγουν τον ήχο μόνες τους (με δικό τους ηχείο και χωρίς μαγνήτες δηλαδή) είναι όντως αλήθεια ότι με το πέρασμα του χρόνου γίνονται καλύτερες...

Τώρα για τις ηλεκτρικές..... ::)
Εντάξει αποκτούν ένα broken in feel και γίνονται έτσι πιο οικίες και πιο ευκολόπαιχτες για τον ιδιοκτήτη τους αλλά ηχητικά δεν νομίζω να παίζουν και τόσο αντιληπτές διαφορές...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #11 στις: 09/09/08, 00:04 »
Για πλακα το ειπα, μην το περνετε στα σοβαρα  ;D

Για τις ακουστικες δεν μπορω να εχω γνωμη.
Για τις ηλεκτρικες συμφωνω με τον groovymood.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #12 στις: 09/09/08, 15:33 »
@ Gothic

Μου φαινεται οτι ξεχνας την μαγικη ιδιοτητα των ξυλων να παιζουν καλυτερα με τον χρονο ε?  8)  :-P

Το'χω ξαναπεί, αλλά θα το ξαναπώ έτσι γιατί μου αρέσει!  :P 

Αν δεν ταξιδέψει το ξύλο, να ανακαλύψει τον εαυτό του, να ζήσει νέες εμπειρίες, να ποτίσει με το άρωμα της εμπειρίας του ταξιδιώτη, να φάει λίγο ταλαιπωρία, να'χει το βίωμα στο αίμα του, ΔΕΝ παίζει να παίξει σωστά. Κι όλα αυτά, θέλουν χρόνο. Σαν το παλιό καλό... jack daniels!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #13 στις: 10/09/08, 13:48 »
@ Gothic

Μου φαινεται οτι ξεχνας την μαγικη ιδιοτητα των ξυλων να παιζουν καλυτερα με τον χρονο ε?  8)  :-P

Το'χω ξαναπεί, αλλά θα το ξαναπώ έτσι γιατί μου αρέσει!  :P 

Αν δεν ταξιδέψει το ξύλο, να ανακαλύψει τον εαυτό του, να ζήσει νέες εμπειρίες, να ποτίσει με το άρωμα της εμπειρίας του ταξιδιώτη, να φάει λίγο ταλαιπωρία, να'χει το βίωμα στο αίμα του, ΔΕΝ παίζει να παίξει σωστά. Κι όλα αυτά, θέλουν χρόνο. Σαν το παλιό καλό... jack daniels!  ;D  ;D  ;D
:up:
It's the mojo that's missing!

Κρατησε το το σωμα. Αν θες να κρατησεις το φυσικο χρωμα μπορεις να το περασεις και με oil finish.
Φαινεται ματ αλλα το μειον ειναι οτι αν θες να αλλαξεις μετα χρωμα ειναι δυσκολο γιατι το λαδι ποτιζει στο ξυλο.
Πολλα οργανα ειναι ετσι βαμμενα πχ Warwick.
Το βερνικι δεν ειναι και ευκολη υποθεση. Εχεις πιστολι ή θα το κανεις με σπρευ?
Το καλυτερο ειναι με πιστολι και θα χρειαστεις στανταρ 2-3 χερια ή και περισσοτερα. Και, εννοειται με τριψιμο πριν απο καθε χερι.
Και προσοχη στο ειδος βερνικιου που θα χρησιμοποιησεις. Με σπρευ δεν το προτεινω.....
 

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #14 στις: 10/09/08, 16:51 »
Τελικα το περασα με ενα σφουγαρι 2 στρωσεις απο ενα υλικο που λεγεται xyladecor, του εδωσε χρωμα, του τονισε τα νερα και λεει οτι το προστατευει απο υγρασια και διαγορα ζιζανια που τρωνε το ξυλο. Μετα ασταρι, το ετριψα και 2 στρωσεις βερνικι με πιστολι. Μου αρεσε το αποτελεσμα αλλα επειδη εχω μια αλλη στρατ που το σωμα μ αρεσει πιο πολυ απο αυτο αποφασισα να το πουλισω... Δειτε την αγγελια που εχω βαλει φωτος και πειτε μου σχολια! ;)  http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5104
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #15 στις: 10/09/08, 16:56 »
Μια χαρά σου βγήκε φίλτατε, εγώ θα το κρατούσα! Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα θελήσεις να κάνεις μια νέα partscaster!  ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #16 στις: 10/09/08, 17:55 »
Ωραιο το τρανσπαρεντ...μπραβο κι απο μενα....μια χαρα δειχνει... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #17 στις: 10/09/08, 19:51 »
Μια χαρά σου βγήκε φίλτατε, εγώ θα το κρατούσα! Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα θελήσεις να κάνεις μια νέα partscaster!  ;)
Ωραιο το τρανσπαρεντ...μπραβο κι απο μενα....μια χαρα δειχνει... :)
Ευχαριστω! ;) Αλλα νομιζω ηθελε αλλη μια στρωση βερνικι, δεν βγηκε πολυ γυαλιστερη... Ξερετε αν με τις πολες στρωσεις επιρεαζει τον ηχο??
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για δημιουργία stratocaster
« Απάντηση #18 στις: 10/09/08, 21:02 »
Αν δεν ταξιδέψει το ξύλο, να ανακαλύψει τον εαυτό του, να ζήσει νέες εμπειρίες, να ποτίσει με το άρωμα της εμπειρίας του ταξιδιώτη, να φάει λίγο ταλαιπωρία, να'χει το βίωμα στο αίμα του, ΔΕΝ παίζει να παίξει σωστά. Κι όλα αυτά, θέλουν χρόνο. Σαν το παλιό καλό... jack daniels!  ;D  ;D  ;D
και μέχρι να παλιώσει προτείνω να πετάμε πένες σε flying cases.... :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/03, 19:21
από Βραζίλης
20 Απαντήσεις
7188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
2 Απαντήσεις
3180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 16:56
από Βραζίλης
74 Απαντήσεις
53646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
8483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/07, 20:18
από penoktonos
0 Απαντήσεις
1932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
5419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
20 Απαντήσεις
7986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 23:28
από music massacre
2 Απαντήσεις
3595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky