Αποστολέας Θέμα: LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?  (Αναγνώστηκε 3634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?
« στις: 08/03/11, 22:33 »
Δύσκολο ερώτημα αλλά βοηθήστε: ποιος έχει εμπειρία από τις πεταλιέρες: LINE 6 POD400, BOSS ME70,  VOX TONELAB EX; Θα συνδυαστεί  (εάν παίζει ρόλο) με ενισχυτή fender hot rod deluxeIII και κιθάρα Gibson 335.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?
« Απάντηση #1 στις: 08/03/11, 22:55 »
Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι κατ' αρχήν τι μουσική παίζεις, κατά δεύτερο λόγο πόσα χρήματα διαθέτεις και τέλος τι ακριβώς ψάχνεις από μια πεταλιέρα. Θέλεις μια ποικιλία από προσομοιώσεις ενισχυτών; Σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα εφφέ και λιγότερο οι προσομοιώσεις; Σε απασχολεί κυρίως η ευκολία χρήσης; Θέλεις άλλα κόλπα όπως drums, looper κλπ; Από αυτά θα εξαρτηθεί η τελική σου απόφαση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 23:28 »
Λοιπόν παίζω μπλουζ, ροκ αλλά θέλω και καθαρό ήχο. Δεν με ενδιαφέρει σκληρός heavy metal. Ούτε κόλπα Drums, ούτε εφέ κλπ. Οι προσομοιώσεις με ενδιαφέρουν σε κάποιο βαθμό. Φοβάμαι αλλιώς να πάω σε ξεχωριστά πετάλια –θα χρειαστώ chorus, overdrive, delay ποιος ξέρει πόσα άλλα! 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?
« Απάντηση #3 στις: 09/03/11, 02:13 »
Προσωπικά βρίσκω ότι τα περισσότερα πολευφφέ της Line 6 βγάζουν έναν ήχο (ειδικά στις πιο high προσομοιώσεις) ο οποίος είναι ψηφιακός σε ιδιαίτερα ενοχλητικό βαθμό. Για το λόγο αυτό, από τα τρία πολυεφφέ που παρέθεσες θα απέκλεια σε πρώτη φάση το Pod HD300, αφού και με αυτό συμβαίνει το ίδιο, παρά την φημολογούμενη αυξημένη δυνατότητα του επεξεργαστή του. Οι άλλες δύο πεταλιέρες δίνουν για μένα αρκετά ικανοποιητικούς ήχους και εφφέ.

Mε την Tonelab ΕΧ τα κύρια πλεονεκτήματα είναι ο αριθμός των προσομοιώσεων και η ποιότητα των ήχων. Στα μειονεκτήματα θα έβαζα το γεγονός ότι έχει λίγα σχετικά εφφέ σε σχέση με άλλες πεταλιέρες και όχι ιδιαίτερα παραμετροποιήσιμα, καθώς και την έλλειψη μιας LCD οθόνης. Από την εμπειρία μου με την παρόμοια Tonelab ST, βρήκα ότι οι ήχοι ήταν πολύ ικανοποιητικοί και πειστικοί, όχι ιδιαίτερα ψηφιακοί, αλλά καθώς έχει 33 προσομοιώσεις που ρυθμίζονται από έναν μόνο επιλογέα 11 θέσεων (κάθε θέση έχει 3 προσομοιώσεις), χρειαζόταν να έχω δίπλα μου ένα αυτοσχέδιο "σκονάκι" με τις προσομοιώσεις για να ξέρω τι παίζω. Μια LCD οθόνη πιθανόν να βοηθούσε σε αυτό, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε στην ΕΧ, ενώ υπήρχε σε κάποιες παλιότερες εκδόσεις όπως η LE και η SE. Κάτι άλλο που δεν φαίνεται από τις περιγραφές είναι ότι η Tonelab έχει ένα διακόπτη στο πίσω μέρος, ο οποίος υποτίθεται ότι βελτιστοποιεί τον ήχο και την απόδοση της πεταλιέρας ανάλογα με τον ενισχυτή που χρησιμοποιείς, με ρυθμίσεις για "Vox" - "Fender" - "Marshall" - "Line" (προφανώς Line out και όχι Line 6...). Από τη δική μου εμπειρία, ο διακόπτης αυτός πράγματι αλλάζει δραστικά τον ήχο, αλλά η πιο ενδεδειγμένη ρύθμιση είναι μάλλον θέμα γούστου. Τέλος η Tonelab έχει θύρα USB, που η Boss δεν διαθέτει.

Η Boss ME-70 από την άλλη πλευρά ίσως να σού ταιριάζει καλύτερα (με βάση αυτά που ανέφερες), καθώς έχει μόνο 6 βασικές προσομοιώσεις, αλλά έχει περισσότερα και πιο παραμετροποιήσιμα εφφέ, κατανεμημένα σε 4 κατηγορίες (Compression/FX - Overdrive/Distortion - Modulation - Delay) και ξεχωριστό reverb. Kάθε μια από τις τέσσερις κατηγορίες έχει το δικό της ποδοδιακόπτη για να ενεργοποιείς το αντίστοιχο εφφέ. Ούτε η ME-70 έχει ουσιαστικά LCD οθόνη, αλλά καθώς δεν υπάρχει η πληθώρα προσομοιώσεων της Tonelab, αυτή η έλλειψη δεν θεωρώ ότι αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Και αυτή είναι πολύ απλή στη χρήση της, ίσως και απλούστερη από την Tonelab καθώς δεν χάνεσαι σε ένα υπερβολικά (ίσως) μεγάλο αριθμό προσομοιώσεων.

Συμπερασματικά και οι δύο αυτές πεταλιέρες έχουν παρόμοια φιλοσοφία. Και οι δύο έχουν σχετικά μικρό μέγεθος, λογική διάταξη για ευκολία χρήσης, δυνατότητα να σώσεις τις αγαπημένες σου ρυθμίσεις σε μνήμες, διαθέτουν expression pedal, κατηγοριοποιημένες ομάδες εφφέ με δικό τους ποδοδιακόπτη, ξεχωριστό reverb και άλλα κόλπα όπως κουρδιστήρι, aux in και υποδοχή για ακουστικά. Aκόμα και η τιμή τους είναι πολύ παρόμοια. Η πιο σημαντική διαφορά είναι ότι η Tonelab έχει ρίξει το βάρος κυρίως στις προσομοιώσεις και λιγότερο στα εφφέ, ενώ με τη Boss συμβαίνει το αντίθετο. Αν έχεις καταλήξει ότι θα αγοράσεις μία από αυτές, θα σού έλεγα να πάς να τις δοκιμάσεις κάπου και να δεις ποια σού ταιριάζει καλύτερα από πλευράς ήχων και λειτουργικότητας. Μερικά πράγματα είναι εντελώς υποκειμενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/11, 10:22 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?
« Απάντηση #4 στις: 09/03/11, 10:05 »
με βοήθησες πολύ και σ' αυχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: LINE 6 POD400, BOSS ME70, VOX TONELAB?
« Απάντηση #5 στις: 09/03/11, 10:18 »
Επίσης οι κατωτέρω πεταλιέρες είναι λίγο πολύ στην φιλοσοφία που περιέγραψες και ίσως να σε ενδιαφέρουν:

http://www.dv247.com/guitars/tc-electronic-nova-system-guitar-effects--48572
http://www.dv247.com/guitars/line-6-m9-guitar-multi-effects-pedal--68352
http://www.dv247.com/guitars/line-6-m13-stompbox-modeler-guitar-multi-effects-pedal--50035
http://www.dv247.com/guitars/digitech-rp500--49097
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/11, 10:22 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
5523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 12:20
από PlusYeaR
33 Απαντήσεις
10661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 15:57
από m@ster k@frer
VOX TONELAB

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
5924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 15:12
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 21:25
από Eddie~Maiden
8 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 15:56
από TASOSGR
5 Απαντήσεις
4562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:30
από Panos the Greek
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 02:20
από metalmike
4 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 10:46
από adr1anos