Αποστολέας Θέμα: Ποια ακουστική Ibanez;  (Αναγνώστηκε 4503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος luceafar1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #1 στις: 25/09/10, 13:31 »
  Αυτο που με ενδιαφέρει  περισσότερο ειναι να γλιστράνε τα χερια  μου στην κιθαρα κια να μην χρειάζεται  να βαζω δύναμη. Ακομα η γκαμα που παιζω  ειναι ροκ, εντεχνα και μπλουζ, αλλά μου  αρεσει ο γεματος ήχος.
ελπιζω να μην είναι μπαχαλο αυτα που ζητάω

Αποσυνδεδεμένος luceafar1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #2 στις: 25/09/10, 20:58 »
κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #3 στις: 25/09/10, 21:21 »
Φίλε, βλέποντας τις κιθάρες που έχεις παραθέσει, μού δημιουργείται η εντύπωση ότι έκανες τις επιλογές σου με βάση την εμφάνιση. Αν αυτό είναι το κύριο κριτήριο, τότε μάλλον δεν χρειάζεσαι βοήθεια, αφού το ζητούμενο είναι η κιθάρα να ικανοποιεί αισθητικά εσένα και κανέναν άλλο. Αν ψάχνεις για προτάσεις, ίσως θα πρέπει να μάς πεις πρώτα πόσα λεφτά έχεις στη διάθεσή σου και κυρίως να προσδιορίσεις καλύτερα τι ακριβώς ψάχνεις από την κιθάρα σου. Γιατί όσον αφορά αυτά που αναφέρεις στο δεύτερο μήνυμά σου, το να "γλιστράνε" τα δάχτυλα στην ταστιέρα μάλλον εξαρτάται από τα δάχτυλά σου και όχι από την κιθάρα, ενώ η περιγραφή του ήχου ως "γεμάτος" δεν λέει πολλά.

Εν πάση περιπτώσει, αν θέλεις βοήθεια για να επιλέξεις ένα καλό όργανο και όχι απλά ένα όμορφο, εγώ θα σού έλεγα να ξεχάσεις τις παραπάνω και να ψάξεις για μια κιθάρα με συμπαγές καπάκι και καλά ηλεκτρικά (αφού θέλεις ηλεκτροακουστική).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος luceafar1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #4 στις: 25/09/10, 22:17 »
Το  baget μου ειναι στα 370 ευρω. Απο τα χερια  μου εχουν περάσει 3 κιθαρες αλλα φτηνές  (μεχρι 200 ευρω η πιο ακριβή). Απο μια  έρευνα που εκανα στα λεφτα μου ηταν η  epiphone η ej-200ce και οι ibanez που παραθέτω, που  όμως η epiphone δεν ειχε τοσο καλές κριτικες  όσο η ew20 της ibanez, ο ήχος της πιο ρηχός  απο ότι ακουσα και διαβασα. Τώρα δεν με  απασχολεί καθόλου αν ειναι ηλεκτροακουστική  αλλά με ενδιαφερει να είναι joumbo (για τον  πιό γεματο ήχου που προανέφερα) αλλα  δεν βρήκα καμία στα λεφτα αυτα που να  μην είναι, γιατι την αλήθεια δεν θέλω  να είναι ηλεκτροακουστική γιατι με τα  ίδια λεφτα θα ανέβει η ποιότητα της  κιθάρας που θα παρω. Για τα δαχτυλα που  λεω μου έχει δημιουργηθεί φόβος μιας  και θα ξέρεις οτι οι φτηνές κιθαρες δεν  έχουν καλη κατασκευή και χρειάζεται  πολύ δύναμη στα μπαρε και στα σόλα,  τριζουν, και μερικές φορες οι συγχορδίες  μπουκόνουν. Μιας και πρόκριτε πρώτη  φορα να δώσω 370 ευρώ δεν θέλω να το  μετανιώσω και για αυτό με απασχολεί  ιδιαίτερα η καθαρότητα του ήχου που θα  βγαζει. Αν έχετε να μου προτείνεται κατι  άλλο στα λεφτα που διαθέτω σε joumbo θα το  εκτιμούσα
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/10, 22:19 από luceafar1 »

Αποσυνδεδεμένος luceafar1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #5 στις: 25/09/10, 22:45 »
Ακόμα  αν δεις οι κιθαρες που παραθέτω έχουν  διαφορετικό ξύλο στο σώμα οπότε θα έχουν  και λιγο διαφορετικό ήχο. Αυτο με προβληματιζει  στο τελικό αποτέλεσμα του ήχου, για αυτο ρωτάω
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/10, 22:54 από luceafar1 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #6 στις: 25/09/10, 23:13 »
Oμολογώ ότι τις jumbo κιθάρες δεν τις ξέρω πολύ καλά. Πάντως καλό ήχο από πλευράς έντασης και όγκου μπορείς να έχεις άνετα και με μια dreadnought, οι οποίες συνήθως είναι πιο φτηνές και υπάρχουν περισσότερες επιλογές. Συγκεκριμένα για jumbo θα πρότεινα την Walden G630CE. Στα 400 Ευρώ είναι λίγο παραπάνω από τα λεφτά σου, αλλά είναι μια πραγματικά εξαιρετική κιθάρα. Ίσως να μην είναι τόσο εντυπωσιακή εμφανισιακά όσο οι Ibanez, αλλά νομίζω ότι είναι όμορφη με το δικό της διακριτικό τρόπο (abalone binding, επίχρυσα μεταλλικά μέρη, logo από πέρλα, κλπ). Eπιπλέον έχει πολύ καλά ξύλα, κυρίως το καπάκι από συμπαγές ξύλο (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά μιας ακουστικής κιθάρας) και σώμα από Ινδικό rosewood. Για μένα θα ήταν από τις πρώτες επιλογές στη λίστα. Eπίσης δες και αυτή την Tanglewood, η οποία είναι μια πιο φτηνή, αλλά πολύ καλής ποιότητας κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος luceafar1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #7 στις: 25/09/10, 23:27 »
Κοίτα  αυτο που φοβαμαι στης ibanez που παραθέτω  είναι ότι μπορεί να πληρώνω την εμφάνιση  και να χάνω απο ήχο. Αν όντος απο εμπειρία  συγκριτικά με τις ibanez ηWalden  G630CE είναι ανώτερη ηχητικά και κατασκευαστικά  δεν το συζητάω πως προς αυτήν θα κλείνω...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/10, 23:36 από luceafar1 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #8 στις: 26/09/10, 00:33 »
Κοίτα  αυτο που φοβαμαι στης ibanez που παραθέτω  είναι ότι μπορεί να πληρώνω την εμφάνιση  και να χάνω απο ήχο.

Προσωπικά αυτό πιστεύω ότι ισχύει, γι αυτό και σού είπα πριν να μην επιλέξεις με βάση την εμφάνιση. Η εντύπωσή μου από τις συγκεκριμένες Ibanez είναι ότι η έμφαση έχει δοθεί στη χρήση εξωτικών ξύλων, τα οποία δεν είναι καν συμπαγή. Αν ήταν αφ' ενός θα το ανέφεραν στα χαρακτηριστικά τους, αφ' ετέρου η τιμή της κιθάρας θα ήταν εξωπραγματική. Αντίθετα η Walden έχει μια πιο κλασσική εμφάνιση και η διαφορά είναι στην ποιότητα υλικών και κατασκευής. H αλήθεια είναι ότι όσες ακουστικές Ibanez έχω δει ήταν επίσης καλοφτιαγμένες κιθάρες. Από τη δική μου εμπειρία όμως, το συμπαγές ξύλο κάνει μεγάλη διαφορά στον ήχο ενός ακουστικού οργάνου και πάντα προτείνω κιθάρες στις οποίες το καπάκι (το πιο σημαντικό μέρος της κιθάρας από ηχητική άποψη) είναι φτιαγμένο από συμπαγές ξύλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος luceafar1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ποια ακουστική Ibanez;
« Απάντηση #9 στις: 26/09/10, 02:56 »
βρήκα και αυτήν http://www.thomann.de/gr/simonpatrick_woodland_mini_jumbo.htm εψαξα στο ιντερνετ και ακουσα τα καλυτερα λογια για τον ήχο.
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Simon+%26+Patrick/S%26P+MJ/10/1
καμια γνώμη;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/10, 03:08 από luceafar1 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 23:21
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 16:05
από apressas
0 Απαντήσεις
1745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 16:24
από VampireLestrat
8 Απαντήσεις
5446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:50
από Thanos9
7 Απαντήσεις
3122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 12:46
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
11696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/10, 22:36
από Adoni
41 Απαντήσεις
14210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 17:24
από Nisok
30 Απαντήσεις
7244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 02:17
από Crazy Heart
7 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
2 Απαντήσεις
3939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 20:57
από Thanos9