Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 666313 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #25 στις: 09/11/06, 19:50 »
Ρε παιδια! Καταργηση του ασύλου?? Τους φοιτητές επι χούντας που μπήκαν στο πολυτεχνίο το άσυλο τους έσωσε, ή τελοσπάντων τους βοήθησε...Αν δεν υπήρχε άσυλο απο την πρώτη μέρα θα μπαίναν μέσα και θα τους καθαρίζανε...Είναι πολυ σημαντικο το άσυλο...δλδ αν είναι έτσι να εχουν τα πανεπιστίμια και 5 μπάτσους πρωι μεσημέρι βράδυ απέξω να κάνουν περιφρούριση, και μετά να μιλάμε για ελευθερία...
Ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Αυτό έκαναν οι φοιτητές επί χούντας, όχι ελεύθερο άνοιγμα κεφαλιού οποιουδήποτε διαφωνούσε με τις ιδέες τους, ούτε ελεύθερη καταστροφή του πανεπιστημιακού χώρου. Αυτά τα κάνουν στις μέρες μας όσοι κρύβονται πίσω από το άσυλο και την σχετική ανωνυμία που τους προσφέρει το πλήθος για να βγάλουν τα απωθημένα τους και να νοιώσουν λιγότερο κότες... γιατί αν δεν ήταν κότες, δεν θα είχαν ανάγκη ούτε το άσυλο ούτε την ανωνυμία. Αν είναι ποτέ δυνατόν να παρομοιάζουμε όσους κλείστηκαν στο πολυτεχνείο τότε γιατί πίστευαν σε ένα ιδανικό, με τους θρασύδειλους τραμπούκους που κρύβονται πίσω από το άσυλο σήμερα για να διαλύουν κάθε τρεις και λίγο το πολυτεχνείο, όπως φαντάζομαι κρύβονται πίσω από τα φουστάνια της μαμάς τους ή την δύναμη του όχλου εκτός ασύλου.

Το άσυλο είναι για εκείνους που το σέβονται. Όσοι δεν το σέβονται, δεν το αξίζουν.

Σε καμια περίπτωση δεν παρομοιάζω αυτούς που κλείστικαν τότε στο πολυτεχνίο με τους μπαχαλάκιδες τους αναρχικους που σπανε ότι βρουν μπροστά τους...Ανέφερα το παραδειγμα αυτό για να δείξω την αξία και την σημαντικότητα του ασύλου

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #26 στις: 09/11/06, 21:32 »
Το μοναδικο προβλημα ειναι η ελειψη παιδειας! Ειτε μιλαμε για δαπιτη, ειτε για μπαχαλακια, ειτε για μπατσο.

Αλλα σκεφτειτε και αυτο...
Τι να το κανουμε το ασυλο οταν ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει διακινηση ιδεων?
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #27 στις: 09/11/06, 22:12 »
Το ασυλο απ ότι έχει πάρει τ αυτί μου έχει να κάνει με ελεύθερη διακίνηση ιδεών.
Πότε ακριβώς τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιήθηκε με αυτή την έννοια.Η φτωχή μου μνήμη δεν ανακαλεί καμία τέτοια στιγμή.Τα γεγονότα του πολυτεχνείου έγιναν υπό καθεστώς χούντας εν αντιθέσει με τη σημερινή εποχή που ανοίγει ο καθένας το στοματάκι του και λέει ότι του κατέβει.
Στο όνομα δλδ κάποιων γεγονότων ιστορικής μνήμης αφήνουμε την ασυδοσία να κυριαρχεί.
Να εκτοξεύονται σε ασφυκτικά γεμάτα αμφιθέατρα σίδερα ξύλα και κράνη.

Αν θυμάμαι καλά οι καταλήψεις γίνονται εκτός των άλλων γιατί δεν αρέσει στην "πλειοψηφία" η διάταξη που προωθεί ώστε όντως ο πρύτανης και μια επιτροπή να επιτρέπει στην αστυνομία να επεμβαίνει σε παρόμοια γεγονότα.

Κάποιος είπε ότι αν μπει η αστυνομία θα μαζέψει αθώους? Πιστεύετε ότι σ αυτές τις περιπτώσεις κάθονται οι αθώοι μέσα και χαζεύουν την παράσταση? Αν η αστυνομία έμπαινε χτες μέσα θα μάζευε ακριβώς αυτούς που έπρεπε.

www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #28 στις: 09/11/06, 23:48 »

Κάποιος είπε ότι αν μπει η αστυνομία θα μαζέψει αθώους? Πιστεύετε ότι σ αυτές τις περιπτώσεις κάθονται οι αθώοι μέσα και χαζεύουν την παράσταση? Αν η αστυνομία έμπαινε χτες μέσα θα μάζευε ακριβώς αυτούς που έπρεπε.


Δεν απαντησες όμως σ'αυτό που σε ρώτησα...Νομίζεις ότι οι μπάτσοι θα συλαμβάνανε δαπίτες; Νομίζεις οτι θα αντιμετώπιζαν τους ταραξίες και τους καταστροφείς όλους το ίδιο είτε ήταν δαπίτες είτε αναρχικοι;...Μακάρι...αλλα όλοι ξέρουμς ότι οι μπατσοι τα εχουν κάνει πλακάκια με τους δαπίτες...αν λοιπόν η αστυνομία επιτρεπόταν να μπουκάρει οποτε ήθελε, νομίζεις οι δαπίτες δεν θα προκαλούσαν επίτειδες τους αναρχικους ωστε να γινονται επισόδια και να τους συλαμβάνουν;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #29 στις: 09/11/06, 23:51 »
Να ταν οι δαπιτες καλα θα τανε.... Τεσπα μην το ξεφτυλιζουμε ρε παιδια.... Παντως και να μπαιναν μπατσοι χειροτερο λαμπιγιαλο θα γινοταν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #30 στις: 10/11/06, 02:10 »
[quote author=FSL link=topic=39279.msg338806#msg338806 date=116310315

Κάποιος είπε ότι αν μπει η αστυνομία θα μαζέψει αθώους? Πιστεύετε ότι σ αυτές τις περιπτώσεις κάθονται οι αθώοι μέσα και χαζεύουν την παράσταση? Αν η αστυνομία έμπαινε χτες μέσα θα μάζευε ακριβώς αυτούς που έπρεπε.


Παράθεση

Εγω το ανεφερα και ειπα οτι αν εμπαινε η αστυνομια μεσα εχω αμφιβολιες σχετικα με το ποιους θα πιανανε.Και δεν εννοω οτι θα την πληρωνανε αριστεροι η δεξιοι,ενδοσχολικοι η εξωσχολικοι,αλλα μαλλον θα την πληρωναν οι φοιτητες που κατα τυχη βρισκονταν εκει οπως πχ. εσυ,εγω και αλλοι τοσοι που απλα παρευρισκονταν εκει...Νομιζω οτι ετσι γινεται παντα...Ειναι πιο ευκολο να πιασουμε τους αθωους παρα τους πραγματικους ενοχους που παντα καταφερνουν να ξεγλυστρουν και να μενουν ατιμωρητοι...Πολλα τα παραδειγματα...
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #31 στις: 10/11/06, 05:18 »
Τότε να το εκφράσω αλλιώς...θα πρεπε να μπει η αστυνομία και να μαζέψει όποιον συμμετείχε στη συμπλοκή ανεξαρτήτως που ανήκει.
Ξαναλέω πως ο αθώος φοιτητής δεν κάθεται στο ένα μέτρο από τα επεισόδια και χαζεύει.Χτες για παράδειγμα ήμασταν όλοι έξω και μέσα ήταν μόνο οι συμπλεκόμενοι.
Το θέμα είναι πως πλέον το άσυλο είναι ασύλο τρομοκρατίας και βίας.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #32 στις: 10/11/06, 09:43 »
Η έννοια του ασύλου (η πραγματική έννοια), έχει χαθεί από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου! Από τότε μέχρι και σήμερα δεν υφίσταται τετοιο πράγμα, συμφωνώ απόλυτα με FSL. Είναι το σταθερό μέρος όπου μπορεί να πάει ο κάθε τελειωμένος, το κάθε πρεζόνι, ο κάθε τάχα μου αναρχικός, να σπάσει τζάμια, να τσακωθεί και να πετάει πράγματα!  :-\

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #33 στις: 10/11/06, 10:04 »
Οκ ! συμφωνουμε ! αλλα αυτος εδν ειναι λογος να καταργηθει το ασυλο! Ας κανουν οι υπολοιπποι φοιτητες δηλωση στον πρυτανη να ανοιγει το πανεπιστημιο για ενα οργανο εστω απλα να επιβλεπει και να μπορει να αποτελεσει λογο μειωσης των εχθροπραξιων. Οχι να καταργηθει το ασυλο ομως!αυτο θα ειναι μακυπροθεσμα ασχημο και ειναι και προσβλητικο για αυτους που πολέμησαν να το εχουν και τιμουμε καθε χρονο...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #34 στις: 10/11/06, 10:08 »
Μα δεν είπαμε σε καμία περίπτωση να καταργηθεί το άσυλο! Απλά να μπορεί να υπάρχει έστω ένας στοιχειώδης έλεγχος από την αστυνομία!

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #35 στις: 10/11/06, 11:31 »
Μα αν αυτο δεν ειναι καταργηση του ασυλου τοτε ποιο ειναι?
Και ποιος θα κρινει ποτε θα γινεται ελεγχος για ποιο λογο και ποιους θα ελεγχει?
Η εκαστοτε κυβερνηση? ή ο εκαστοτε διευθυντης της αστυνομιας?
επι χουντας δλδ ο παπαδοπουλος? επικυνδυνα παιχνιδια
ξαναλεω. αν θελανε θα τους ειχανε μαζεψει ολους απο καιρο αλλα δεν θελουν.
τους χρησιμοποιουν εδω και χρονια.
και η καταργηση του ασυλου δεν θα το λυσει το προβλημα που συζηταμε γιατι δεν γινεται για να το λυσει.
Θελουν να βαλουν ποδι στα ιδρυματα και μποτα στις συνειδησεις των φοιτητων.
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #36 στις: 10/11/06, 12:46 »
Οχι Σταύρο δεν είναι κατάργηση αυτό. Κατάργηση θα ήταν να λέγαμε, μπάτε σκύλοι αλέστε όπως γίνεται τώρα με μηδενικές συνέπειες! Να υπάρχει μια τάξη βρε παιδί μου, ένας έλεγχος τελοσπάντων. Γιατί ανάγουμε τα σημερινά γεγονότα σε ταυτόσημα της χούντας? Δεν έχουμε χούντα πλέον!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #37 στις: 10/11/06, 12:49 »
Και ποιος θα κρινει ποτε θα γινεται ελεγχος για ποιο λογο και ποιους θα ελεγχει?
Η εκαστοτε κυβερνηση? ή ο εκαστοτε διευθυντης της αστυνομιας?
Οι ελληνες πολιτες που δε θελουν να βλεπουν τα πανεπιστημια να καταστρεφονται απο "αναρχικους" ΚΑΘΕ χρονο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/06, 12:54 από black sheep »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #38 στις: 10/11/06, 12:52 »
Και ποιος θα κρινει ποτε θα γινεται ελεγχος για ποιο λογο και ποιους θα ελεγχει?
Η εκαστοτε κυβερνηση? ή ο εκαστοτε διευθυντης της αστυνομιας?
Οι ελληνες πολιτες που δε θελουν να βλεπουν τα πανεπιστημια να κατατραφονται απο "αναρχικους" ΚΑΘΕ χρονο.
Οι Ελληνες πολιτες αδιαφορουν.-
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #39 στις: 10/11/06, 14:09 »
Ωραία δηλαδή στη μνήμη όσων αγωνίστηκαν και χάθηκαν τότε να αφήσουμε να καταστραφούν τα πανεπιστήμια και να κινδυνεύουν στον οποιοδήποτε βαθμό οι φοιτητές.
Ούτε αυτό νομίζω είναι λύση.
Για να τολμήσει κανείς να κάνει τέτοια πράγματα σε ιδωτική σχολή σηκωτό θα τον πάρουν.

Πάρη και αστυνομικός να υπήρχε προχτές στη σχολή μου δε νομίζω να έκανε κάτι.Ήταν τέτοια η ορμή και η ένταση της συμπλοκής που μάλλον θα βγαινε μαζί μας έξω να γλυτώσει.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #40 στις: 10/11/06, 14:10 »
να λεμε πρακτικα πραγματα. πραγματικα, που να γινονται.
Την αποφαση θα την παιρνουν οι ελληνες πολιτες? πώς? με γκάλοπ?
ή η εκαστοτε κυβερνηση κατα το δοκουν.
(η αναγωγη στην χουντα ειναι ακραιο οντως παραδειγμα, αλλα ειναι παραδειγμα. ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα σε άλλη κλίμακα)

μικρο επεισοδια γινονται αλλα ξαναλεω αν θελανε να μαζεψουν τους μπάχαλους και τους τραμπουκους  θα μπορουσαν να το ειχαν κανει.
εκτος απο το 1993 (περιπου) που ειχε γινει μακελειο στο πολυτεχνειο και μπηκε η αστυνομία δεν θυμαμαι ξανα μεγαλες καταστροφες. Εδω βεβαια δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για το τι ακριβως ήταν το ζητουμενο απο εκεινο το μπαχαλο. πολλοι μιλησανε για ασφαλιτες βαλτους, για "αναρχικους" με ασυρμάτους, οι εφημεριδες απεδειξαν οτι το πολυτεχνειο καηκε απο δακρυγονο κλπκλπ. Η κουβεντα τοτε ήταν πάλι για το ασυλο. πολλοι αγανακτησαν και τοτε...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #41 στις: 10/11/06, 20:15 »
Ρε μλκ αν καταργηθει το ασυλο οι ασφαλιτες που θα βρουν δουλεια μετα ε?
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #42 στις: 10/11/06, 21:05 »
Ρε μλκ αν καταργηθει το ασυλο οι ασφαλιτες που θα βρουν δουλεια μετα ε?

Σε ποιον απευθύνεσαι?

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #43 στις: 10/11/06, 22:38 »
Ρε μλκ αν καταργηθει το ασυλο οι ασφαλιτες που θα βρουν δουλεια μετα ε?

Σε ποιον απευθύνεσαι?

ρητορικη ερωτηση στην προσπαθεια μου να αυξησω τον αριθμο των ποστ μου.

Εγω παντως την δευτερα στην σχολη μου δν παω.Φοβαμαι για την σωματικη μου ακεραιοτητα ετσι οπως τα λετε.Δλδ ενταξει το συγκεκριμενο θεμα ηταν η αποκορυφωση.Θα τα διαβαζει αυτα και κανας μαθητης λυκειου και θα νομιζει πως πρεπει να πηγαινει με κρανος με την σχολη του απο του χρονου.Και λεω κανας μαθητης γιατι οσοι ημαστε φοιτητες ξερουμε τι πιπες ειναι ολα αυτα.Να εμπαιναν οι μπατσοι στην σχολη να επιαναν...τους συναδελφους τους.Βεβαια οτι μετα η ΔΑΠ εφερε χρυσαυγιτες δν βλεπω να αναφερεται πουθενα στο συγκεκριμενο ποστ.Νταξει και η ασοεε εχει παραδοση στα "φρικια" ...μεμονομενα περιστατικα που τους δινουμε εκταση.Βεβαια η καλη μας κυβερνηση αυτο θελει,τσιμπησαν αρκετοι.Και πως να μην τσιμπησουν δλδ οταν στα  επεισοδια που εγιναν στην προηγουμενη πορεια για παραδειγμα,η ανταποκριση απο τις τηλεορασεις ηταν "αναρχικοι πετανε πετρες στα μπαλκονια,οι δυναμεις της αστυνομιας προστατευουν τους περαστικους με τις ασπιδες τους".Νταξει αλλα ρε γ**ωτο πριν μπεις στο κιθαρα κανε και μια βολτα σε κανα αλλο site εναλλακτικης πληροφορησης ετσι και για μια διαφορετικη αποψη.Το ασυλο σε μια επιχειρηση δν χωραει.Αλλα do not think my darling,do not think.Ερχεται και το πολυτεχνειο τωρα θα εχουμε να συζηταμε καιρο.Απο την μια θα βαρανε τα ματ απο την αλλη η χρυση αυγη και απο πισω οι "αναρχικοι"/ασφαλιτες.Αλλα εμεις δν θελουμε το ασυλο.ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.Εγω θα το ξαναπω ...στο δρομο γεννιουνται συνειδησεις.Οι μισοι που εκφερουν αποψη εδω περα δν εχουν ιδεα τι συμβαινει στο δρομο,τι παρασκηνιο υπαρχει και γιατι πραγματικα ενοχλει την κυβερνηση το ασυλο

Μπατσοι και αλητεια σημειωσατε Χ.Φιλικο ειναι ουτως ή αλλως το ματς.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #44 στις: 11/11/06, 01:54 »
Εγω δε καταλαβαινω γιατι σε αυτο τον τοπο, οπου υποτιθεται γεννηθηκε η εννοια της δημοκρατιας, όποτε υπαρχουν αντιθετες γνωμες μεταξυ πλευρων (για οτιδηποτε απο ποδοσφαιρο μεχρι πολιτικη), οι διαφορες πρεπει να λυνονται διαμεσου της βιας...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/06, 01:56 από black sheep »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #45 στις: 11/11/06, 11:37 »
inthewoods

Από τη στιγμή που γίνεται συζήτηση είναι καλό να απαντάς όταν σε ρωτάνε φυσιολογικά και όχι με ειρωνείες! Δεν κατάλαβα ότι ήταν ρητορικό το ερώτημά σου και δεν χρειαζόταν να ειρωνευτείς απλά να το πεις!

Επειτα αυτά που λες, πού ακριβώς τα στηρίζεις? Πότε κατάφερες σε τόσο μικρή ηλικία να τα ξέρεις όλα αυτά που λες και μάλιστα να τα υποστηρίζεις με τέτοια θέρμη? Η ΔΑΠ έφερε χρυσαυγίτες, η ΑΣΟΕΕ έχει παράδοση στα φρικιά, η κυβέρνηση καθοδηγεί την τηλεόραση να λέει ανακρίβειες, το άσυλο και η επιχείρηση, μπάτσοι και αλητεία = φιλικό παιχνίδι!

Γράφεις σωρηδόν προτάσεις που δεν έχουν σχέση η μία με την άλλη και κυρίως δεν επιχειρηματολογείς πουθενά. Πού είναι οι αποδείξεις σε όλα αυτά που ανέφερες?

Λες ότι είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος, ας το δεχτώ. Επειδή όμως και άλλοι είναι σκεπτόμενοι, σκέφτομαι και προσπαθώ να καταλάβω πώς τα συμπέρανες όλα αυτά!

Τέλος, "στο δρόμο γεννιούνται συνειδήσεις? Ποιος τα λέει όλα αυτά? Μου θυμίζετε κάποιοι εδώ μέσα πιόνια πολιτικών που μιλάτε με μια ασαφή και ξύλινη γλώσσα λες και θα εντυπωσιαστεί κάποιος από αυτά που γράφετε! Αν τα γραπτά σας είναι κενά ουσίας και επαλήθευσης κανείς δεν τα πιστεύει και κανείς δεν τα ενστερνίζεται, πάρτε το χαμπάρι!

Κάθεσαι τώρα και ανάγεις το ζήτημα των αναρχικών σε ζήτημα κυβέρνησης? Δλδ επί Πασόκ δεν υπήρχαν αναρχικοί? Δεν γινόταν ο χαμός ο ίδιος στο Πολυτεχνείο κάθε 17 Νοέμβρη? (πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί μένω χρόνια πίσω από το Πολυτεχνείο)!

Αποκτήστε επιτέλους δικιά σας γνώμη και μην πιπιλάτε την ίδια καραμέλα που σας δώσανε μεγαλύτεροι από σας, γονείς, γνωστοί, πολιτικοί κλπ! Μόνο έτσι θα γίνετε πραγματικά σκεπτόμενοι!

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #46 στις: 11/11/06, 12:17 »
inthewoods

Από τη στιγμή που γίνεται συζήτηση είναι καλό να απαντάς όταν σε ρωτάνε φυσιολογικά και όχι με ειρωνείες! Δεν κατάλαβα ότι ήταν ρητορικό το ερώτημά σου και δεν χρειαζόταν να ειρωνευτείς απλά να το πεις!

Επειτα αυτά που λες, πού ακριβώς τα στηρίζεις? Πότε κατάφερες σε τόσο μικρή ηλικία να τα ξέρεις όλα αυτά που λες και μάλιστα να τα υποστηρίζεις με τέτοια θέρμη? Η ΔΑΠ έφερε χρυσαυγίτες, η ΑΣΟΕΕ έχει παράδοση στα φρικιά, η κυβέρνηση καθοδηγεί την τηλεόραση να λέει ανακρίβειες, το άσυλο και η επιχείρηση, μπάτσοι και αλητεία = φιλικό παιχνίδι!

Γράφεις σωρηδόν προτάσεις που δεν έχουν σχέση η μία με την άλλη και κυρίως δεν επιχειρηματολογείς πουθενά. Πού είναι οι αποδείξεις σε όλα αυτά που ανέφερες?

Λες ότι είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος, ας το δεχτώ. Επειδή όμως και άλλοι είναι σκεπτόμενοι, σκέφτομαι και προσπαθώ να καταλάβω πώς τα συμπέρανες όλα αυτά!

Τέλος, "στο δρόμο γεννιούνται συνειδήσεις? Ποιος τα λέει όλα αυτά? Μου θυμίζετε κάποιοι εδώ μέσα πιόνια πολιτικών που μιλάτε με μια ασαφή και ξύλινη γλώσσα λες και θα εντυπωσιαστεί κάποιος από αυτά που γράφετε! Αν τα γραπτά σας είναι κενά ουσίας και επαλήθευσης κανείς δεν τα πιστεύει και κανείς δεν τα ενστερνίζεται, πάρτε το χαμπάρι!

Κάθεσαι τώρα και ανάγεις το ζήτημα των αναρχικών σε ζήτημα κυβέρνησης? Δλδ επί Πασόκ δεν υπήρχαν αναρχικοί? Δεν γινόταν ο χαμός ο ίδιος στο Πολυτεχνείο κάθε 17 Νοέμβρη? (πρόσεχε τι θα απαντήσεις γιατί μένω χρόνια πίσω από το Πολυτεχνείο)!

Αποκτήστε επιτέλους δικιά σας γνώμη και μην πιπιλάτε την ίδια καραμέλα που σας δώσανε μεγαλύτεροι από σας, γονείς, γνωστοί, πολιτικοί κλπ! Μόνο έτσι θα γίνετε πραγματικά σκεπτόμενοι!

Απανταω ειρωνικα γιατι βαρεθηκα τετοιους ειδους συζητησεις.Να κανω συζητηση με ποιον και για τι?Α ναι,αστυνομια και αλητεια (=αναρχικοι).Ε,ενταξει εγω λοιπον θα επρεπε να απαντησω ΑΛΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΤ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ (να'τος παλι ο εντυπωσιασμος)
19 χρονων γαιδουρι ειμαι,δν ηξερα οτι  πολιτικη αποψη εχουν οι 20 +.

Λοιπον παμε να τα παρουμε ενα ενα.
Η ΔΑΠ ΕΦΕΡΕ ΜΕΤΑ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.Αν διαφωνει κανεις ας το πει.Εγω λεω ξεκαθαρα πραγματα και δν βλεπω κανεναν να εχει διαφωνια σε αυτο γιατι απλα ειναι η αληθεια.
Καθε προταση και λεξη μου βγαζει νοημα.Τα "φρικια" λοιπον ειναι οι αναρχικοι.Ετσι τους αποκαλουν δλδ οι κνιτες και εγω για ακομα μια φορα ειρωνευτηκα.Οποιος καταλαβε,καταλαβε.Εδω και 3 χρονια που κατεβαινω σε πορειες το φαινομενο ειναι το εξης.Οταν δν υπαρχει black blog ή blog της Α.Κ τα "επεισοδια" ξεκινανε απο το blog της ασοεε.Επισης η ασοεε εχει απειρα σκηνικα με αναρχικους και δαπιτες οποτε δν νομιζω οτι χρειαζεται να εισαι και κανας πυρηνικος φυσικος για να ξερεις πως η ασοεε εχει πολλους αναρχικους.
Οχι ρε συ δν υπαρχουν παρασκηνια η τηλεοραση λεει τα πραγματα οπως εχουν.ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.Μια εφημεριδα να διαβασει κανεις καταλαβαινει τι παραπληροφορηση πεφτει στην τηλεοραση.Ε μεχρι τα 19 μου ολο και καποια εφημεριδα θα επεσε στα χερια μου...
Οταν λεω κυβερνηση εννοω πασοκ/ν.δ.Τους αλλους δν τους εχω δει ακομα στην εξουσια οποτε δν εκφερω αποψη για το τι τακτικες θα ακολουθουσαν.

Οσο για το πολυτεχνειο επειδη απο τα 16 μου πηγαινω και τις 3 μερες για τον εαρτασμο του κατι θα ξερω.Μερικοι μεχρι και τους ασυρματους ξεχνανε να βγαλουν.Αλλα για τα καναλια οποιος φοραει κουκουλα ειναι αναρχικος.Ποιος αναρχικος θα εκαιγε fiat ή το μαγαζι του κυρ μπαμπη βεβαια ,ποτε κανεις ,δν το σκεφτηκε.

Αναρωτιεμαι ποιος δν εχει δικια του γνωμη και ποιος πιπιλαει καραμελες αλλων αλλα ας το να παει να γ**ηθει και αυτο...

« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/06, 12:49 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #47 στις: 11/11/06, 21:23 »
 ρε φιλε inthewoods, προβλημα με σενα δεν εχω σαν ατομο θα γουσταρα να κανουμε και παρεα, αλλα χαμηλωσε λιγο το υφος σου ρε αγορι μου..και αλλοι ειμαστε επαναστατες και σκεπτομενοι αλλα δνε την λεμε οπου βρουμε και καλα επειδη εμεις ειμαστε οι ξυπνιοι και οι υπολοιποι κοιμουνται επειδη εσυ εχεις παει σε 2 πορειες παραπανω...
καποια στιγμη καποιος νοημων ανθρωπος ειδε μια αφισα που ελεγε " απο παιδι αναρωτιομουν ποιος εχει την δυναμη αυτος που χτυπαει η αυτος που ποναει " και εχει ζωγραφια ενα παιδι που ζωγραφιζει το σημα της ειρηνης κυκλωμενος απο οργανα και καλα...και μου κανει....με αυτες τις Μ@λ@κΙ3ς τρωνε αδιαμαρτυρητα ξυλο τοσα χρονια...σκεψου το και εσυ...υπαρχει και η αλλη μερια οχι μονο η δικια σου γιαυτο χαμηλωσε λιγο...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #48 στις: 12/11/06, 13:44 »
ρε φιλε inthewoods, προβλημα με σενα δεν εχω σαν ατομο θα γουσταρα να κανουμε και παρεα, αλλα χαμηλωσε λιγο το υφος σου ρε αγορι μου..και αλλοι ειμαστε επαναστατες και σκεπτομενοι αλλα δνε την λεμε οπου βρουμε και καλα επειδη εμεις ειμαστε οι ξυπνιοι και οι υπολοιποι κοιμουνται επειδη εσυ εχεις παει σε 2 πορειες παραπανω...
καποια στιγμη καποιος νοημων ανθρωπος ειδε μια αφισα που ελεγε " απο παιδι αναρωτιομουν ποιος εχει την δυναμη αυτος που χτυπαει η αυτος που ποναει " και εχει ζωγραφια ενα παιδι που ζωγραφιζει το σημα της ειρηνης κυκλωμενος απο οργανα και καλα...και μου κανει....με αυτες τις Μ@λ@κΙ3ς τρωνε αδιαμαρτυρητα ξυλο τοσα χρονια...σκεψου το και εσυ...υπαρχει και η αλλη μερια οχι μονο η δικια σου γιαυτο χαμηλωσε λιγο...

Δν καταλαβα ακριβως τι εννοεις,εξηγησε το μου σε παρακαλω γιατι ή δν το περιγραφεις σωστα ή εγω αδυνατω να πιασω το νοημα.Και ο Κ.Β αλλο μαλλον ηθελε να πει με το συγκεκριμενο κομματι αλλα εξηγησε μου πρωτα τι ακριβως εννοεις
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #49 στις: 12/11/06, 14:03 »
πες μα ς ρε παιδι μου εσυ που ξερεις...Το ασυλο σε μια επιχειρηση δν χωραει.Αλλα do not think my darling,do not think.Ερχεται και το πολυτεχνειο τωρα θα εχουμε να συζηταμε καιρο.Απο την μια θα βαρανε τα ματ απο την αλλη η χρυση αυγη και απο πισω οι "αναρχικοι"/ασφαλιτες.Αλλα εμεις δν θελουμε το ασυλο.ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.Εγω θα το ξαναπω ...στο δρομο γεννιουνται συνειδησεις.Οι μισοι που εκφερουν αποψη εδω περα δν εχουν ιδεα τι συμβαινει στο δρομο,τι παρασκηνιο υπαρχει και γιατι πραγματικα ενοχλει την κυβερνηση το ασυλο

Μπατσοι και αλητεια σημειωσατε Χ.Φιλικο ειναι ουτως ή αλλως το ματς.

εξηγησου...μονο αυτο...και χαμηλωσε λιγο τονους αν γινεται...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg