Σελίδες:
  • #76 από actr στις 13 Nov 2006
  • Ενα αρθράκι που μόλις έπεσε στα χέρια μου...
    Αν και εξετάζει γενικότερα το θέμα πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσει κάποιος...

    Φλέγον θέμα στις ποδοσφαιρικές μέρες μας είναι ο χουλιγκανισμός που δυναμικά έχει ξαναρχίσει να κάνει την εμφάνιση του μέσα στα γήπεδα και όσο πάει εδραιώνεται για τα καλά, παίρνοντας ραγδαίες διαστάσεις μέσα και έξω από το χώρο του αθλητισμού. Το συγκεκριμένο όμως θέμα έχει μεγαλύτερες διαστάσεις από όσο θέλουν κάποιοι να νομίζουμε.
    Ζούμε στη χώρα του «Θα» όπου συνέχεια «παίρνονται» αποφάσεις για την αντιμετώπιση των προβλημάτων, αφού πρώτα τρέξουν όλοι οι «καλοθελητές» να κάνουν δηλώσεις δείχνοντας έτσι ότι «ενδιαφέρονται» πραγματικά να αντιμετωπίσουν το θέμα εις βάθος. Να «βάλουν το μαχαίρι στο κόκαλο» , που λένε αλλά είμαστε ακόμα στο σκάψιμο βρε παιδί μου και ακόμα να βρεθεί το ρημάδι το κόκαλο.

    Έτσι λοιπόν, για ένα «περίεργο» λόγο το αγκάθι παραμένει στη θέση του και αντιμετωπίζεται με λύσεις του κ……!!! Γιατί άραγε δεν μπορούν να κουμαντάρουν καμιά 50αριά άτομα μέσα και έξω από τα γήπεδα;;;;; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;;; Ποιόν παραμυθιάζετε επιτέλους και νομίζετε ότι μας έχετε κάνει να πιστέψουμε ότι κάτι κάνετε η τουλάχιστον προσπαθείτε να κάνετε;;;;;;;

    Ανέκαθεν η νεολαία ήταν ένα αγκάθι για κάθε κυβέρνηση το οποίο θα μπορούσε να αποτελεί μια πολύ σημαντική απειλή στα εκάστοτε συμφέροντα, αν ξεσηκωνόταν εναντίον τους. Το ίδιο δυνατή όσο μπορεί να είναι και η δημοσιογραφία με τη διαφορά όμως ότι κάποιες φορές αυτή λειτουργεί διαπράττοντας πολιτικές συμμαχίες προκειμένου να εξυπηρετήσει κάποια συμφέροντα. Δεν είναι πάντοτε τόσο αγνή και καθαρή όσο θέλει να δείχνει και δεν λειτουργεί πάντα υπέρ των δικαιωμάτων και της ενημέρωσης του πολίτη.

    Κακά τα ψέματα.

    Η νεολαία όμως δεν είναι έτσι. Εξάλλου έχει αποδείξει και στο παρελθόν ότι έχει μεγάλη δύναμη και μπορεί να ρίξει καθεστώτα αφού είναι ασυμβίβαστη και δεν χαμπαριάζει από συμφέροντα, πόσο μάλλον όταν βλέπει ότι αδικείται ή να θίγεται. Βλέπε Γαλλία πρόσφατα στο νομοσχέδιο που πήγε να περάσει για τα εργατικά δικαιώματα των νέων εργαζόμενων. Πέρασε;;;;; Δεν νομίζω.

    Για αυτό και πρέπει να αντιμετωπιστεί με ένα «ξεχωριστό» τρόπο. Η καλύτερη συνταγή είναι ο αποπροσανατολισμός και η νάρκωση του θηρίου προκειμένου να κλειστεί στο κλουβί και να πάψει για τα καλά να είναι απειλή.

    Και ιδού το αποτέλεσμα. Το κλουβί αυτό ξεδιπλώνεται κάθε μέρα μπροστά στα μάτια μας. Ίδιο πάντα το έργο. Όλα αυτά τα έκτροπα που βλέπουμε να γίνονται μέσα και έξω από τα γήπεδα σε αγώνες, σε πορείες, στα σχολεία, σε κάθε εκδήλωση που τραβάει το ενδιαφέρον της νεολαίας είναι όλα μέρος ενός καλά οργανωμένου σχεδίου αποπροσανατολισμού και νάρκωσης του θηρίου ώστε να μην μπορεί να αγγίξει τον κάθε παράγοντα κυβερνητικό ή μη που εξουσιάζει και κινεί όλα τα νήματα.

    Έτσι λοιπόν:

    - Μην θλίβεστε γιατί δεν γίνεται ποτέ κάτι ουσιώδες στη Παιδεία μας και τα παιδιά έχουν μισήσει αυτό που θα έπρεπε να αγαπάνε πρώτο.
    - Μη απορείτε γιατί δεν γίνεται κάτι πιο δραστικό για να σταματήσουν οι χούλιγκαν στα γήπεδα και συνέχεια βλέπουμε με πόση άνεση μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και με πόση ευκολία περνάνε μετά τον «έλεγχο» κάθε μορφής πολεμοφόδιο στις κερκίδες. Τώρα ειδικά που έπεσαν τα πρόστιμα στις ΠΑΕ πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημα μια για πάντα.
    - Μη ξαφνιάζεστε όταν τα σπάνε ελεύθερα κάποιοι άσχετοι στις πορείες, καταστρέφοντας το πραγματικό νόημα της διαδήλωσης, χρησιμοποιώντας τον αγώνα κάποιων να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο για όλους μας.
    - Μην ρωτάτε γιατί ακόμα οι ναρκομανείς βρίσκονται σε «κοινή θέα», κάνοντας νταραβέρια μπροστά στα μάτια των περαστικών όταν έχουν γίνει πολλές «προσπάθειες» να τους απομακρύνουν από κεντρικά σημεία της πόλης χωρίς να τους πηγαίνουν σε κέντρα αποτοξίνωσης.
    - Μην φωνάζετε γιατί όλα γίνονται υπό την ανοχή της αστυνομίας τις περισσότερες φορές, μα το κυριότερο είναι να ΜΗΝ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΤΕ γιατί εφόσον γίνονται κάποιες συλλήψεις και προσαγωγές, ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΛΑΚΗ;;;;;;

    (θα μπορούσα να γράψω περισσότερα αλλά δεν θέλω να σας κουράσω). ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!!!

    Μην γελιέστε λοιπόν ότι δεν έχουν τον έλεγχο.
    Ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.
    Αντίο σας
    Νίκος Χαλλάς
  • #77 από twist 1N my Sobriety στις 13 Nov 2006
  • η ΔΑΠ έφερε χρυσαυγίτες για να κάνουν λαμπόγυαλο μόνο ότι έφερε διακριτά της ΔΑΠ?

    οι χρυσαυγιτες δεν εχουν κανενα λογο να χτυπησουν τη δαπ. τους "αναρχικους" ορεγονται συνηθως. αυτο το ξερει η δαπ και σε περιπτωσεις οπου απειλειται απο "αναρχικους", θα φωναξει 5-6 φασιστακια για bodyguards. απ οτι ακουσα αυτο εγινε στην ασοεε και αν θυμαμαι καλα εχω ακουσει και αλλα παρομοια σκηνικα στο παρελθον.
  • #78 από Costantine στις 13 Nov 2006
  • η ΔΑΠ έφερε χρυσαυγίτες για να κάνουν λαμπόγυαλο μόνο ότι έφερε διακριτά της ΔΑΠ?

    οι χρυσαυγιτες δεν εχουν κανενα λογο να χτυπησουν τη δαπ. τους "αναρχικους" ορεγονται συνηθως. αυτο το ξερει η δαπ και σε περιπτωσεις οπου απειλειται απο "αναρχικους", θα φωναξει 5-6 φασιστακια για bodyguards. απ οτι ακουσα αυτο εγινε στην ασοεε και αν θυμαμαι καλα εχω ακουσει και αλλα παρομοια σκηνικα στο παρελθον.

    Βασικα, δεν ειπε αυτο η FSL
    Ειπε το αντιθετο, οτι μονο τα γραφεια της ΔΑΠ γιναν σκονη. Οι υπολοιπες παραταξεις δεν ειχαν ζημιες.
    Σχημα λιγο οξυμωρο, αν υποθεσουμε οτι η ΔΑΠ καλεσε Χρυσαυγιτες για να επιτεθουν σε αλλους.
    Τωρα βεβαια απο την αλλη, τα γραφεια μπορει να γιναν σκονη απο αλλεσ παραταξεις σαν "αντιποινα", μετα τα προηγουμενα σκηνικα.

  • #79 από twist 1N my Sobriety στις 13 Nov 2006
  • η ΔΑΠ έφερε χρυσαυγίτες για να κάνουν λαμπόγυαλο μόνο ότι έφερε διακριτά της ΔΑΠ?
    οι χρυσαυγιτες δεν εχουν κανενα λογο να χτυπησουν τη δαπ. τους "αναρχικους" ορεγονται συνηθως. αυτο το ξερει η δαπ και σε περιπτωσεις οπου απειλειται απο "αναρχικους", θα φωναξει 5-6 φασιστακια για bodyguards. απ οτι ακουσα αυτο εγινε στην ασοεε και αν θυμαμαι καλα εχω ακουσει και αλλα παρομοια σκηνικα στο παρελθον.
    Βασικα, δεν ειπε αυτο η FSL
    Ειπε το αντιθετο, οτι μονο τα γραφεια της ΔΑΠ γιναν σκονη. Οι υπολοιπες παραταξεις δεν ειχαν ζημιες.
    Σχημα λιγο οξυμωρο, αν υποθεσουμε οτι η ΔΑΠ καλεσε Χρυσαυγιτες για να επιτεθουν σε αλλους.
    Τωρα βεβαια απο την αλλη, τα γραφεια μπορει να γιναν σκονη απο αλλεσ παραταξεις σαν "αντιποινα", μετα τα προηγουμενα σκηνικα.

    το ξερω γι αυτο εκανα την προηγουμενη παραθεση.
    δεν υπηρχε περιπτωση να τα εσπαγαν οι χρυσαυγιτες, νομιζω το εκανα κατανοητο. αυτοι για να βαρεσουν αναρχικους ηρθαν και γι αυτο τους καλεσε και η δαπ. οι υπολοιπες παραταξεις δεν υπηρχε λογος να ειχαν ζημιες! η αντιπαραθεση ηταν μεταξυ δαπ και αναρχικων. αν τωρα οτι εγραφε δαπ επανω εχει καταστραφει δεν ειναι σιγουρα δουλεια ουτε της πκς, ουτε της πασπ ουτε καμιας αλλης παραταξης παρα των αναρχικων.
  • #80 από @Morpheus@ στις 13 Nov 2006
  • Μιας και αναφερομαστε στα αρχ....κια τα χρυσαυγιτακια!Ας θυμιθουμε ενα περιστατικο που ειχε γινει στην Παντειο πριν αρκετους μηνες!

    Καπιοι αριστεροι/αναρχικοι πιασαν ενα ατομο να γραφει ναζιστικα συνθηματα στην Παντειο και τον κλεισαν σε δωματιο και δεν τον αφηναν να φυγει!Μετα απο καπιες ωριτσες σκανε καμποσοι χρυσαυγητες με κρανοι και ξυλα για να μπαλαμουτιασουν τους αριστεροαναρχικους και φυσικα ποιοι ηταν μαζι τους?οεο?τα φιλαρακια τους οι μπατσοι.Ποιος τα εχει πλακακια με ποιον δεν χρειαζεται να το ψαξεις πολυ!Μονο ανοιχτα ματια πρεπει να εχεις!
  • #81 από FSL στις 13 Nov 2006
  • Οι όποιοι μπούκαραν στην ΑΣΟΕΕ γιατί δεν ξέρω τι ήταν,δεν έγραφε βλέπετε πάνω στα κράνη, έσπασαν και κατέστρεψαν οτιδήποτε είχε πάνω διακριτικά της ΔΑΠ.Όλα τα άλλα γραφειάκια ή πίνακες ανακοινώσεων ήταν άθικτα.
    Αυτή η αντίφαση μου κανε εντυπωση.
  • #82 από schizm στις 13 Nov 2006
  • Περί ΑΣΟΕΕ κατευθείαν από τις πηγές.

    Στο site της ΠΑΣΠ (paspasoee.gr) είχε ανέβεί ανακοίνωση για το συμβάν, αλλά δεν υπάρχει πλέον...αντιγράφω λοιπόν σχετικό post του admin:

    "Αμέσως μετά το τέλος της Γενικής Συνέλευσης τουλάχιστον 25 ΟΝΝΕΔίτες μπούκαραν στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών οπλισμένοι με μαχαίρια και ρόπαλα και χτυπούσαν αδιακρίτως φοιτητές του Πανεπιστημίου με σκοπό να τραμοκρατήσουν και να επιβάλουν με τη βία τις "απόψεις τους".

    Τουλάχιστον δύο φοιτητές χτύπησαν σοβαρά. Όσοι φοιτητές παρευρίσκονταν στο χώρο κατάφεραν τελικά να απωθήσουν τα τραμπουκοειδή από τους χώρους του Ο.Π.Α.

    Τις τελευταίες ημέρες εκτόξευαν συνεχώς απειλές και προειδοποιούσαν για το τι πρόκειται σύντομα να συμβεί. Έτσι με το που τέλειωσε η Γενική Συνέλευση, οι ΔΑΠίτες ειδοποιήθηκαν να αποχωρήσουν το συντομότερο δυνατό προκειμένου προφανώς να εισέλθουν οι φουσκωτοί της παράταξής τους.

    Καταγγέλλουμε στην ακαδημαϊκή κοινότητα του Ο.Π.Α. τις φασισιτικές μεθοδεύσεις των ΔΑΠιτών που προσπαθούν με τους γνωστούς "δεξιούς" τρόπους να επιβληθούν και να τρομοκρατήσουν όσους διαφωνούν μαζί τους.

    Μπορεί στη Γενική Συνέλευση να επικράτησε το πλαίσιο της ΔΑΠ, όμως αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι οι φοιτητές δεν συστρατεύονται στις κυβερνητικές μεθοδεύσεις για κατάργηση της Δημόσιας και Δωρεάν Παιδείας, και για ίδρυση Ιδιωτικών Πανεπιστημίων.

    Καλούμε τους φοιτητές να περιφρουρήσουν τις δημοκρατικές διαδικασίες και να αποδοκιμάσουν όλους αυτούς που περιφρονούν το φοιτητικό κίνημα."



    Ακολουθεί η ανακοίνωση της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ (dapasoee.gr):

    "Την Τετάρτη 08/11 πραγματοποιήθηκε η μαζικότερη Γ.Σ. στην ΑΣΟΕΕ.

    Όσον αφορά τα γεγονότα που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια της Γ.Σ., δε χρειάζεται να τοποθετηθούμε καν, διότι οι 1500 και πλέον φοιτητές που βρίσκονταν στο Αμφ. Α είναι αδιάψευστοι μάρτυρες. Τέτοιες επιθέσεις έχουν ως μοναδικό αποτέλεσμα την απομαζικοποίηση των συλλογικών διαδικασιών και τον εκφοβισμό των φοιτητών για να μη συμμετέχουν σε αυτές.

    Καταδικάζουμε απερίφραστα τα γεγονότα που ακολούθησαν μετά τη Γ.Σ.και τα οποία έλαβαν χώρα στο Ο.Π.Α., από όπου και αν προέρχονται. Καταδικάζουμε την τραμπούκικη εισβολή εξωπανεπιστημιακών στοιχείων και εκφράζουμε την αμέριστη συμπαράστασή μας στους συμφοιτητές μας που τραυματίστηκαν στη συμπλοκή.
    Μετά από όλα αυτά, το γραφείο της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ λεηλατήθηκε και καταστράφηκε ολοσχερώς, δυστυχώς και με τη συμμετοχή μελών της ΠΑΣΠ.

    Το κλίμα τρομοκρατίας και προβοκάτσιας δε θα περάσει."



    Τέλος η ανακοίνωση της Πανσπουδαστικής:

    Η Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας καταγγέλλει στους φοιτητές της ΑΣΟΕΕ το οργανωμένο σχέδιο της κυβέρνησης, του ΠΑΣΟΚ και των παρακλαδιών τους, να μετατρέψουν τη σχολή σε πεδίο εκφυλισμού, αποπροσανατολισμού και τρομοκράτησης του αγώνα χιλιάδων φοιτητών, έτσι ώστε να περάσουν δια πυρός και σιδήρου τα αντιεκπαιδευτικά τους μέτρα για την ιδιωτικοποίηση της Παιδείας, για την οριστική και πλήρη κατάργηση της Δημόσιας και Δωρεάν Παιδείας (Νόμος-Πλαίσιο, άρθρο 16).

    Σ’ αυτή την προσπάθεια εντάσσονται τα γεγονότα και τα επεισόδια που εκτυλίσσονται τις τελευταίες μέρες στην ΑΣΟΕΕ απ’ όποια πλευρά κι αν προέρχονται.

    Παρά τις φαινομενικά αντικρουόμενες λογικές, με τους μεταφερόμενους «στρατούς», τις βίαιες «συμπλοκές» και τις ψευτοαντιπαραθέσεις ανάμεσα σε τραμπούκους της ΟΝΝΕΔ, αγανακτισμένα μέλη της νεολαίας ΠΑΣΟΚ και διάφορες ψευτοαυτόνομες ομάδες, η επιδίωξή τους είναι κοινή: να απαξιωθούν οι μαζικές διαδικασίες στη συνείδηση των φοιτητών, να αποτραπεί η μαζική συμμετοχή τους στον αγώνα. Αυτό είναι κάτι που βολεύει μόνο αυτούς που μοχθούν για να εφαρμοστεί η αντιεκπαιδευτική πολιτική, δηλαδή τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ.

    Έτσι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, από κοινού με τις παρατάξεις τους στα Πανεπιστήμια ΔΑΠ και ΠΑΣΠ και διάφορες παραφυάδες τους, προσπαθούν να εκφυλίσουν και να κατασυκοφαντήσουν τον δίκαιο αγώνα των φοιτητών που παλεύουν για δωρεάν σπουδές, για πτυχία με αξία και δουλειά με δικαιώματα.

    Η Πανδπουδαστική καλεί τους φοιτητές να δυναμώσουν τον αγώνα ενάντια στην αντιλαϊκή τους πολιτική. Να μη μασήσουν, να κάνουν δικιά τους υπόθεση την πάλη, να απομονώσουν τις λογικές που ρίχνουν νερό στο μύλο της πολιτικής ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΕΕ. Μπροστά στον 3ήμερο αγωνιστικό, παλλαϊκό εορτασμό του Πολυτεχνείου, να εντείνουν τη δράση τους, να συνεχίσουν και να δυναμώσουν την πάλη από κοινού με τους άλλους Φοιτητικούς και Σπουδαστικούς Συλλόγους, να προτάξουν τις ανάγκες και τις διεκδικήσεις τους για:


    ΔΩΡΕΑΝ ΣΠΟΥΔΕΣ – ΠΤΥΧΙΑ ΜΕ ΑΞΙΑ – ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
  • #83 από YmiRLinG στις 13 Nov 2006
  • "Οχι εγω μαμα ο Γιαννακης εσπασε το τζαμι μην τον πιστευεις οτι το εσπασα εγω" κατι τετοιο μου θυμιζουν εμενα αυτες οι ανακοινωσεις........
  • #84 από twist 1N my Sobriety στις 14 Nov 2006
  • Οι όποιοι μπούκαραν στην ΑΣΟΕΕ γιατί δεν ξέρω τι ήταν,δεν έγραφε βλέπετε πάνω στα κράνη, έσπασαν και κατέστρεψαν οτιδήποτε είχε πάνω διακριτικά της ΔΑΠ.Όλα τα άλλα γραφειάκια ή πίνακες ανακοινώσεων ήταν άθικτα.
    Αυτή η αντίφαση μου κανε εντυπωση.


    προφανως αναφερεσαι στους αναρχικους λοιπον. ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο οτι χρυσαυγιτες, ποσο μαλλον οννεδιτες, δεν θα χτυπουσαν τη δαπ!

    στο παρακατω link μπορειτε να βρειτε πληροφοριες για το συμβαν. διαλεξα ενδεικτικα μια επικεφαλιδα, ισως βρειτε και αλλα. δεν εγγυωμαι την αμεροληψια των συγγραφεων αλλα οπως και να εχει ειναι αλλη μια "φωνη" και καλο ειναι να τις ακουμε ολες.
    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=600011#60011
  • #85 από KOYPEAS στις 14 Nov 2006
  • Οτι κ να γινει ρε παιδια δεν πρεπει να καταργηθει το ασυλο.Αν γινιε αυτο τοτε θα εχουμε ολοι τον προσωπικο μπατσο-απεσταλμενο της κυβερνησης για 'την ασφαλεια μας'.Θα χειραγωγηθει η σκεψη μας οποτε κ θα τελειωσει αυτη η 'ελευθερη διακινηση ιδεων' στα πανεπιστημια.Αντιθετα πιστευω οτι πρεπει να περασει μεγαλυτερο μερος του σε χερια φοιτητων.Ακομα κ ο πρυτανης για τη θεσουλα του δεν πιστευω οτι προκειται να κανει το σωστο.Επισης δεν υπαρχει περιπτωση να βρισκεται πανταχου παρων-εκτος αμα εχει πολλα τσιρακια-ωστε να κρινει σε ποιες περιπτωσεις θα πρεπει να αρθει το ασυλο.

    Στις πορειες οι αστυνομικοι φυσικα κ θα μπορουσαν να κανουν συλληψεις.Αλλα εχουν εντολες,αυτο πιστευω.Τους αφηνουν να κανουν οτι θελουν για να φοβαται ο κοσμος να παει στις πορειες.Δεν μπορει μια ομαδα θερμοκεφαλων αντιεξουσιαστων να κανει μπαχαλο μια πορεια που αριθμει κατι χιλιαδες ατομα ανενοχλητη.Τελευταια το εχουν παρει χαμπαρι κ τους αποκοβουνε απο το κυριως μερος της πορειας οταν καλυψουν(ή καλυτερα δειξουν...)το πραγματικο τους προσωπο.Κ στην τελικη(για να κλεισω το θεμα με τους μπατσους)κανουν καποιες προσαγωγες ακριβως για να λενε μετα οτι κατι καναν.Αλλα τις περισσοτερες φορες πιανουν τα λαθος ατομα,τους φοιτητες που πηγαν να διαδηλωσουν ειρηνικα κ με το προσωπο να φαινεται,χωρις ντροπη για τις πραξεις κ τα πιστευω τους.

    Οι δημοσιογραφοι ειναι τα απολυτα πιονια.Καθε κομμα εχει κ το καναλι του.Παντα θα απρουσιαζουν τις αντιδρασεις μεγαλυτερες κ τραγικοτερες με γλαφυρο κ ποιητικο πολλες φορες υφος.Περνανε μυνηματα που κοιμιζουν τον εγκεφαλο των νεων κ τρομοκρατουν τα μαυλα των γονιων.Παρουσιαζουν μια εικονικη κατασταση που απεχει πολυ απο την πραγματικη στο ονομα του μονταζ.Κοβουν κ ραβουν οπως τους συμφερει.

    Εγω προσωπικα νοιωθω πιο ασφαλης στα πανεπιστημια παρα στους δρομους.Πιο ευκολα κυκλοφορω μονος στο Α.Π.Θ. παρα στην Αριστοτελους.

    Σαν τελειωμα,για να μη σας κουραζω παραπανω,ειμαι της αποψης οτι οι λιγοι κυβερνουν,εχουν το χρημα κ εξαγοραζουν συνηδησεις,χειραγωγουν μυαλα κ τους καθεται σα μυγα στη μυτη η νεολαια που αντιδρα στα σχεδια τους για περισσοτερη εξουσια κ απληστια.Τα μεγαλα κεφαλια δεν θα πεσουν τοσο ευκολα.
  • #86 από FSL στις 17 Nov 2006
  • H δουλειά μου βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο πολυτεχνείο.Τις τελευταίες τρεις μέρες έχω αρκετά καλή εικόνα της κατάστασης και κάποιες ερωτήσεις στους "δημοκράτες" συχνά πυκνά μας εκθέτουν τις φιλελεύθερες απόψεις τους.
    Ένας πατέρας για ποιο λόγο να πάει το παιδί του στο πολυτεχνείο?Να δει τα τραπεζάκια,σημαίες,πανό του ΚΚΕ?Να ακούσει λογύδρια εναντίον του νόμου πλαισίου?Να συμπαρασταθεί στο Γ.Καλαϊτζίδη και στον Οτζάμ Ασλάμ?
    Αυτή τη στιγμή διαδραματίζονται επεισόδια στο ΑΠΘ.Κρανοφόροι ως συνήθως καίνε τα πάντα μεταξύ των οποίων είδα και τη σημαία και στην Αθήνα φοιτητές τραυματίστηκαν σοβαρά από τους αυτοαποκαλούμενους αναρχικούς ή αντιεξουσιαστές.
    Αυτούς τους ανθρώπους που φορούν τα κράνη -γιατί μέχρι το καδρόνι φτάνει η μαγκιά μας το πρόσωπο δεν το δείχνουμε- και χτυπούν ανεξέλεγκτα όποιον βρουν μπροστά τους αν κάποιος τους βάλει κάτω και τους πατήσει θα φταίει?
    Μήπως είναι και αυτό ακτιβιστική ενέργεια?
    Ώρες ώρες λυπάμαι που ανήκω σ αυτή τη γενιά.
    Και μετά λέτε να μην καταργηθεί το άσυλο....
  • #87 από inthewoods στις 17 Nov 2006
  • H δουλειά μου βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο πολυτεχνείο.Τις τελευταίες τρεις μέρες έχω αρκετά καλή εικόνα της κατάστασης και κάποιες ερωτήσεις στους "δημοκράτες" συχνά πυκνά μας εκθέτουν τις φιλελεύθερες απόψεις τους.
    Ένας πατέρας για ποιο λόγο να πάει το παιδί του στο πολυτεχνείο?Να δει τα τραπεζάκια,σημαίες,πανό του ΚΚΕ?Να ακούσει λογύδρια εναντίον του νόμου πλαισίου?Να συμπαρασταθεί στο Γ.Καλαϊτζίδη και στον Οτζάμ Ασλάμ?
    Αυτή τη στιγμή διαδραματίζονται επεισόδια στο ΑΠΘ.Κρανοφόροι ως συνήθως καίνε τα πάντα μεταξύ των οποίων είδα και τη σημαία και στην Αθήνα φοιτητές τραυματίστηκαν σοβαρά από τους αυτοαποκαλούμενους αναρχικούς ή αντιεξουσιαστές.
    Αυτούς τους ανθρώπους που φορούν τα κράνη -γιατί μέχρι το καδρόνι φτάνει η μαγκιά μας το πρόσωπο δεν το δείχνουμε- και χτυπούν ανεξέλεγκτα όποιον βρουν μπροστά τους αν κάποιος τους βάλει κάτω και τους πατήσει θα φταίει?
    Μήπως είναι και αυτό ακτιβιστική ενέργεια?
    Ώρες ώρες λυπάμαι που ανήκω σ αυτή τη γενιά.
    Και μετά λέτε να μην καταργηθεί το άσυλο....

    Ετριψα τα ματια μου με αυτα που διαβασα και ποναγαν τα κακομοιρα απο τα δακρυγονα που μολις εφαγα.Παμε στο πιο σημαντικο απ'ολα...ΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗ?2 ατομα βρισκονται αυτην την στιγμη στο νοσοκομειο και οι 2 χτυπηθηκαν απο μπατσους ο ενας μαλιστα ειναι παρα πολυ σοβαρα μακαρι να την βγλαει καθαρη το παλικαρι.Ξαναρωταω λοιπον , ισως να μου διαφευγει, ποιος χτυπηθηκε απο αντιεξουσιαστη?
    Ας μην ξανααρχισουμε για την σημαια, δν λεει ,γιατι θα βγουμε εκτος θεματος.
    Εγω παλι επειδη ημουν στο πολυτεχνειο αυτες τις μερες ειδα πολλους γονεις με τα παιδια τους.
    Πληροφοριακα να αναφερω πως δν ειναι τραπεζακια του ΚΚΕ αλλα των ...κνε,εαακ,συνασπισμος,πασπ,ναρ,συμμαχια σταματηστε τον πολεμο,συμμαχια γενοβα,αντιεξουσιαστες και καμια 100αρια ακομα που δν θυμαμαι.
    Αν εσυ λυπασαι 1 που ανηκεις σε αυτην την γενια,εγω λυπαμαι 10.Για διαφορετικους βεβαια λογους ο καθενας μας.
    Το ασυλο που κολλαει σε ολα τα παραπανω που ειπες?

    Αχ να χαρω εγω,10.000 ατομα ημασταν στους δρομους παλι για τους 50 μπαχαλακηδες θα πουμε.Που δν εγινε και ουτε ενα μπαχαλο δλδ αλλα τεσπα
  • #88 από FSL στις 17 Nov 2006
  • Δεν έγινε?
    Τότε τα βίντεο στις ειδήσεις ήταν σκηνοθετημένα?
    Ο κουκουλοφόρος με το πιστόλι για φωτοβολίδες?
  • #89 από inthewoods στις 17 Nov 2006
  • Δεν έγινε?
    Τότε τα βίντεο στις ειδήσεις ήταν σκηνοθετημένα?
    Ο κουκουλοφόρος με το πιστόλι για φωτοβολίδες?

    Ο κουκουλοφορος, με το πιστολι για φωτοβολιδες, στραφηκε εναντιον των αστυνομικων και οχι εναντιον κοσμου.Ασε που απ'οσο ξερω αυτα εγιναν στην θεσαλλονικη ,μετα την πορεια
  • #90 από FSL στις 17 Nov 2006
  • Το ΑΠΘ στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται απ όσο ξέρω....
    Οπότε επειδή στράφηκε κατά της αστυνομίας όλα καλά.

  • #91 από aris 13888, ο saprikios anathematistis στις 17 Nov 2006
  • Οσον αφορα τη σημαια, νομιζω οτι 33 χρονια πριν εγινε ενας αγωνας για την Ελλαδα, και για το συμβολο αυτο. Ενας σταυρος με γραμμες, ουτε κορονα, ουτε σβαστιγγα ουτε τιποτα. Δηλαδη ενα συμβολο Δημοκρατιας και Ελευθεριας.

    Τωρα αν αυτοι οι μ@λ@κες την καινε τι να πω... Και γω συμμετειχα στην πορεια, φωναξα, διαδηλωσα, θεωρω τη 17η Νοεμβριου τη ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΜΕΡΑ της συγχρονης ελληνικης ιστοριας, και πραγματικα ανατριχιασα οταν ειδα τη ματωμενη σημαια στην τηλεοραση σημερα.

    Αλλα οταν βλεπω να καινε τη σημαια ρε που**η μου... Ενταξει... Ημαρτον...
  • #92 από TheVrachnoprofiter στις 18 Nov 2006
  • Συμπαθάτε με, αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι, στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, η αντιεξουσιαστές (συγκεκριμένα η Α.Κ.) ήταν αυτοί που απέτρεψαν τους κουκουλοφόρους (που μόνο αναρχικοί δεν είναι) να μπουν στο Πολυτεχνείο. Για να μη λέμε και ότι θέλουμε...
  • #93 από inthewoods στις 18 Nov 2006
  • Συμπαθάτε με, αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι, στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, η αντιεξουσιαστές (συγκεκριμένα η Α.Κ.) ήταν αυτοί που απέτρεψαν τους κουκουλοφόρους (που μόνο αναρχικοί δεν είναι) να μπουν στο Πολυτεχνείο. Για να μη λέμε και ότι θέλουμε...

    να και ενας που λεει οπως εχουν τα πραγματα.Και εγω πριν λιγο το εμαθα αυτο  το γεγονος.

    Να πουμε και λιγο για τα χθεσινα, που μερικοι φωστηρες καλοθελητες που εκατσαν σπιτι τους ,περιμεναν με το πληκτρολογιο στο χερι ,τι θα δειξει η τηλεοραση, για να εχουν κατι να γραψουν.

    Λοιπον οι κρανιοφοροι δν ηταν απο τον αντιεξουσιαστικο χωρο αλλα απο την νεολαια του ΠΑΣΟΚ.Γιατι κατευθειαν αρχισαμε τα "οι αναρχικοι τραμπουκιζουν" και λοιπες π***ς.Οι κρανιοφοροι-ΠΑΣΟΚΟΙ (?) λοιπον καναν αλυσιδες με το που δεχεται την ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤ το μπλοκ της Α.Κ.Κοσμος αρχιζει να τους γιουχαρει(τους πασοκους) για αυτην τους την "μπατσικη" σταση.Και εκει γινεται το εξης sureal σκηνικο.Οι κρανιοφοροι αρχιζουν να κυνηγανε με τα καδρονια οποιοον εβρισκαν μπροστα τους.Δν κυνηγουσαν αναρχικους..κυνηγουσαν οποιον γιουχαρε.Και ο κοσμος γιουχαρε γτ ειχαν κανει τετοιες αλυσιδες ωστε να μην μπορει να μπει κανεις στο μπλοκ τους.

    Παραπανω ομως εχω βαλει ενα ερωτηματικο διπλα απο την λεξη ΠΑΣΟΚΟΙ.Ηταν οντως πασοκοι?Αληθεια πως φοραγαν ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΡΑΝΗ?Εκτος απο ιδια ιδεολογια εχουν και ιδια ενδυματολογικα γουστα?Χαχαχαχα α ρε ασφαλιτες, βλακες γεννηθηκατε, βλακες θα πεθανετε.Ωραιος παλι ο τραμπουκισμος του κρατους.3 ατομα στο νοσοκομειο.Ο ενας μαλιστα ,αφου ηταν αιμοφυρτος πεσμενος κατω ,δεχεται 2 δακρυγονα που σκανε ακριβως πανω του!!!Το παιδι ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση μακαρι να την βγαλει καθαρη.Ή μαλλον ας πανε στην Τηνο οι ματατζηδες που εριξαν τα δακρυγονα να κανουν κανα ταμα να την βγαλει καθαρη  το παλικαρι, γιατι σε αντιθετη περιπτωση προβλεπω κριση.Θα υποστουν την οργη ολων των διαδηλωτων.Και περα απο τις διαμαχες κκε-συν,εαακ-κκε,αναρχικων-πασοκ και δν ξερω εγω τι αλλο,οι διαδηλωτες ειναι ολοι ενα.Και ας εβαλαν ασφαλιτες στο μπλοκ του πασοκ να διασπασουν τον κοσμο, δν νομιζω πως πετυχαν και τπτ ουτως ή αλλως

    Μεχρι και ελικοπτερο ειχε επιστρατευσει χθες η αστυνομια το οποιο μαλιστα πεταγε τοσο χαμηλα που ο προβολεας του φωτιζε τους διαδηλωτες.

    Πριν αρχισει η πορεια υπηρξε σταση διαμαρτυριας για 45 λεπτα για τις πανω απο 100 "προληπτικες προσαγωγες".Οποιος ειχε μοικανα δλδ τον πηγαν μεσα.Γιατι δν μπορω να δεχτω την ηλιθια δικαιολογια "οποιος φοραγε κουκουλα πηγαινε για ταυτοποιηση στοιχειων".Ειναι δυνατον να φοραγε κανεις κουκουλα πριν αρχισει πορεια?χαχαχ
    Εκτος αν κουκουλα θεωρειται το μαντηλι στο λαιμο και το κασκολ.Τοτε επρεπε να πανε μεσα 10.000 κοσμο γιατι ολοι ,λιγο-πολυ ειχαμε τετοια για να προφυλαχτουμε απο τα δακρυγονα.

    Κοινως η πορεια ηταν μεγαλειωδης χθες.Την αφορμη που τοσο ζητανε για το ασυλο δν την βρηκαν  καθως το πολυτεχνειο εκλεισε.


    Εdit by FSL : απαγορεύονται οι βωμολοχίες
  • #94 από KOYPEAS στις 18 Nov 2006
  • Δυστυχως δεν πηγα στην χθεσινη πορεια λογω δουλειας..αλλα περασαν κοντα απο το μαγαζι που δουλευω κ...ξαφνικα ο ξεχασμενος πεζοδρομος εγινε "ασφαλες περασμα"!!!Εκει που περνουσαν 5 ατομα την ωρα,εγιναν 5 ατομα το δεκαλεπτο!!Κ αυτο γιατι εχει καλλιεργηθει η αποψη "στην πορεια πανε αναρχικοι κ τα σπανε,δεν ειναι ασφαλες μερος"(καμπανακι για δημοσιογραφους...)

    Εμενα ρε παιδια ξερετε τι μου εκανε εντυπωση?Οτι το παληκαρι με το πιστολι για φωτοβολιδες περπατησε αργα κ επιφυλακτικα-αλλα ανενοχλητος-ως τη μεση σχεδον της Αμυνης,πηρε θεση μαχης(γονατισε!!!)κ μετα με τον ιδιο τροπο που βγηκε(αργα,επιφυλακτικα κ ανενοχλητα)μπηκε παλι πισω στο πανεπιστημιο...κ οι φιλοι μας τα ζωα(=μπατσοι)δεν καναν τιποτε...φαγαν τη φωτοβολιδα τους κ τιποτε παραπανω...

    Μετα θα μου πεις οτι αμα καναν τιποτε θα λεγαμε-ή μαλλον θα λεγανε οι ρουφιανοι της τιβι για τη βαρβαροτητα της αστυνομιας...προτιμω τη βαρβαροτητα εκει που πρεπει παρα την απαθεια κ τα λαθη σε προσαγωγες..

    Οσο για τη σημαια,εκει επρεπε να κανουν ντου.Δεν νοειται στο ονομα του οποιουδηποτε ασυλου να ατιμαζουν τα συμβολα ενος εθνους το οποιο,για να μπορει αυτος ο αλητης να αναπνεει ελευθερα σημερα,δεινοπαθησε κ εχυσε χιλιαδες λιτρα αιμα...πλαστικη σφαιρα στο χερι.

    Ολα ειναι σμφεροντα κ ενεργειες που αποσκοπουν στην "τυφλωση" κ χειραγωγηση της νεολαιας,της μοναδικης ομαδας του κοινωνικου συνολου που μπορει να ανατρεψει τα κατεστημενα...
  • #95 από geosim στις 18 Nov 2006
  • Δεν έγινε?
    Τότε τα βίντεο στις ειδήσεις ήταν σκηνοθετημένα?
    Ο κουκουλοφόρος με το πιστόλι για φωτοβολίδες?

    Tον δείχνει η κάμερα μόνο του, χωρίς κανέναν δίπλα του, αυτός αργά και απροκάλυπτα σκύβει κοιτάει δεξιά και αριστερά (σαν να ήθελε να ήταν σίγουρος ότι θα τον πάρει η κάμερα) και "πυροβολεί".
    Βούτυρο στο ψωμί της καταστολής για να δημιουργηθεί κλίμα, να ουρλιάξουν τα ΜΜΕ και να αρθεί το άσυλο . Κάτι μου λέει, πως δύσκολα η ασφάλεια δεν συμμετείχε σε αυτό. 
  • #96 από FSL στις 18 Nov 2006
  • Γιώργο δεν είμαι σε θέση να το ξέρω αυτό και νομίζω πως λίγοι είναι.
    Άλλο γνώση και άλλο εικασία που μπορεί να βασίζεται έστω και σε σοβαρά επιχειρήματα.

    Απ ότι βλέπω συμφωνούμε τελικά όλοι πως χτες ήταν άλλη μια λαμπρή επέτειος μνήμης για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
    Και του χρόνου!
  • #97 από freemind στις 18 Nov 2006
  • Απ ότι βλέπω συμφωνούμε τελικά όλοι πως χτες ήταν άλλη μια λαμπρή επέτειος μνήμης για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
    Και του χρόνου!
    Α...κοιτα..μπορει να τα εχει ολα η Μαριορη, αλλα ΠΑΝΤΑ οι νεοι τιμουν αυτη την επετειο ( αληθεια, αν μπορουσαν οι φοιτητες που παλεψαν στον Πολυτεχνειο να ερθουν στο μελλον, πιστευετε πως θα εκαναν ποτε την επανασταση τους τοτε? Για μια τετοια γαϊδουρογενια, ουτε το ξυλο, ουτε οι συλληψεις αξιζαν )

    Συμπαθάτε με, αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι, στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, η αντιεξουσιαστές (συγκεκριμένα η Α.Κ.) ήταν αυτοί που απέτρεψαν τους κουκουλοφόρους (που μόνο αναρχικοί δεν είναι) να μπουν στο Πολυτεχνείο. Για να μη λέμε και ότι θέλουμε...
    Παραπανω ομως εχω βαλει ενα ερωτηματικο διπλα απο την λεξη ΠΑΣΟΚΟΙ.Ηταν οντως πασοκοι?Αληθεια πως φοραγαν ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΡΑΝΗ?Εκτος απο ιδια ιδεολογια εχουν και ιδια ενδυματολογικα γουστα?Χαχαχαχα α ρε ασφαλιτες, βλακες γεννηθηκατε, βλακες θα πεθανετε.
    Σημειωσε πως ειναι προσωπικες αποψεις αυτα που λες, και δεν μπορεις να εχεις αλλη επιχειρηματολογια πλην της ενδυματολογικης. Συγνωμη, αλλα οι αερολογιες ειναι ο,τι το χειροτερο οταν προσπαθεις να κατηγορεις συνεχως τα ιδια και τα ιδια προσωπα..Αυτο το μενος σου, καταστρεφει την αξιοπιστια του προσωπου και των λεγομενων σου.
  • #98 από inthewoods στις 18 Nov 2006
  • Μεχρι και ο alpha μιλησε σημερα για 1η φορα για ασφαλιτες...χαχαχαχα ελεος μεχρι και οι δημοσιογραφισκοι τους πηραν χαμπαρι.
  • #99 από freemind στις 18 Nov 2006
  • Μαλιστα..αν πω πως ο Alpha ειναι σοβαρο καναλι, θα πεσει το ταβανι να με πλακωσει..Ασχετα τι ελεγε χτες, ας πουμε,ε? Και απο ποτε εσυ, ενας "αναρχικος" και φιλελευθερος, θεωρεις αξιοπιστο τον Aplha? Καλα καλα... :) Δεν παω παρακατω..ο καθενας κρινεται γι'αυτα που λεει εξαλλου..
  • #100 από inthewoods στις 18 Nov 2006
  • Καποιοι επιμενουν συζητηση σε προσωπικο επιπεδο...Ρε συ freemind οταν αναφερεσαι σε μενα κανε ενα κοπο να το στελνεις μεσω π.μ γιατι βαρεθηκα.Ουδεποτε δηλωσα αναρχικος.Οποτε οποιαδηποτε ειρωνια χαμενη παει.Γιατι δν λεει να αρχισουμε την συζητηση  σε αυτο το επιπεδο γιατι εγω θα ειμαι ο "αναρχικος" και εσυ θα εισαι ο " φασιστας"

    Ο alpha γτπ καναλι ειναι.Ειδικα οι ειδησεις του...αυτο ακριβως ειπα.Οτι μεχρι και τα κωλοκαναλα σαν τον alpha τους πηραν χαμπαρι.Και δυστηχως καναλια σαν τον alpha ελεγχουν την κοινη γνωμη.
    Ο πρυτανης του ΑΠΘ μιλησε και ειπε 5-10 πραγματα σωστα.Μονο που σηκωθηκε και εφυγε ο ανθρωπος γιατι ηταν αναγκασμενος να μιλησει με "οργανο της ταξης"...
Σελίδες: