Ειδικά θέματα > Υγεία

Γιατί σκληραίνουν οι ακρες των δαχτύλων?

(1/11) > >>

BigBabol:
Λιγο καμμένη ερώτηση ;D ;D

 Γιατι σκληραινουν οι ακρες των δαχτυλων που παταμε τις χορδες?Καπου ειχα διαβασει οτι μορια του υλικου των χορδων μπαινουν μεσα στο δερμα και έτσι σκληραινουν.....αληθευει αυτο?Ρωτω απο την βιολογικη πλευρα του θεματος ;D ;D

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood:
Ούτε για πλάκα... Ειναι παρόμοιο με τους κάλους που σχηματίζονται στα χέρια απο το π.χ. σκάψιμο ή μονόζυγο. Το δέρμα σκληραίνει για να αντέξει την έξτρα "δουλειά"...

LuNaFrEaK:

--- Παράθεση από: BigBabol στις 05/01/08, 05:11 ---Λιγο καμμένη ερώτηση ;D ;D

 Γιατι σκληραινουν οι ακρες των δαχτυλων που παταμε τις χορδες?Καπου ειχα διαβασει οτι μορια του υλικου των χορδων μπαινουν μεσα στο δερμα και έτσι σκληραινουν.....αληθευει αυτο?Ρωτω απο την βιολογικη πλευρα του θεματος ;D ;D

--- Τέλος παράθεσης ---

Κατι σαν τον Γουλβεριν με το αδαμαντιο ας πουμε?Οκ σκαω εχετε δικιο ;D

GreekDudeCovers:
Όπως είπε κι ο Μεταβαρώνος, η σκλήρυνση των ακροδακτύλων είναι καθαρά μια αντίδραση του οργανισμού/δέρματος, βλέποντας πως είναι το σημείο όπου δέχεται περισσότερη πίεση, άρα πρέπει κάπως ν'ανταπεξέλθει για να μην πονάς. Τώρα απ'την άλλη αν το παρακάνεις shredιάζεις τα δάχτυλά σου, και δεν γίνεται κάλος, αλλά τις περισσότερες φορές απλά φουσκάλες, ή μπορεί ακόμα και μικρά αιματώματα. Τώρα βέβαια με τους κάλους χάνεις ένα μικρό ποσοστό της αίσθησης στ'ακροδάκτυλα, αλλά τι να πούν κι οι μπασσίστες, που βγάζουν και στο δεξί κάλους! (Σε λίγο θ'ανοίγω τρύπες σε κουτάκια κοκα κόλας! ;D )

Jezus:
Εγω μπασιστας ειμαι, με τερμα δυναμη παιζω, αλλα τα δαχτυλα μου ειναι σαν μωρο παιδι  ;D
Βασικα δεν προλαβαινω να παιξω πολυ, και εχω και λιγο νυχακι στο δεξι που βοηθαει την δουλεια και αλλαζει τον ηχο, οποτε...
Παντως τα σκληρα δαχτυλα ειναι κατι που πολοι κιθαριστες θελουν, ο Σατς π.χ. σε ενα ΝτιΒιΝτι ελεγε οτι αμα εχει συναυλια το βραδυ δεν πλενει τα πιατα για να μην μαλακωσουν τα δαχτυλα  :D

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View