Αποστολέας Θέμα: Nevermore-The obsidian conspiracy  (Αναγνώστηκε 4476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nevermore-The obsidian conspiracy
« στις: 06/05/10, 17:36 »
Leakare.
Τώρα κατεβαίνει σε μένα,θα πω πιο μετά άποψη.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #1 στις: 11/05/10, 22:11 »
Δεν ξέρω αν περιμένετε όλοι να βγει και να το αγοράσετε και για αυτό κανένας δεν το κατεβάζει ή αν το κοινό του kithara σταμάτησε να ακούει μέταλ και αδιαφορεί πλέον για τους Nevermore αλλά επειδή εγώ δεν έκανα τίποτα απο τα 2 και το κατέβασα αμέσως μόλις μου είπε ο s.s. ότι leakαρε θα πω την άποψη μου.

Οι Nevermore είναι μια μπάντα με δεδομένη πλέον αξία στον χώρο του μέταλ και την έχει αποδείξει πάμπολλες φορές με κυκλοφορίες ογκόλιθους όπως το dead heart in a dead world, this godless endeavor, dreaming neon black (αν και εδώ που τα λέμε δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω ποιά είναι καλύτερη πλέον απο την άλλη). Επίσης είναι μια μπάντα που ενώ μένει πιστή στον ήχο της έχει δείξει ότι δεν φοβάται να κάνει πειράματα. Το ίδιο κάνει λοιπόν και στο Obsidian Conspiracy. Μένει πιστή στον ήχο της εξερευνώντας νέα μονοπάτια με τον μοναδικό τρόπο που μπορούν αυτοί να το κάνουν.

Συνολικά ο νέος δίσκος έχει πιό πολλά "hitακια"και πιό πολλά radio friendly κομμάτια απο ότι μας έχουν συνηθίσει η Nevermore. Το Emptiness Unobstructed σου κολλάει με την μία ενώ το Moonrise είναι σίγουρο ότι θα γίνει αγαπημένο σε συναυλίες. Δεν θα ήθελα να ξεχωρίσω προσωπικά αγαπημένα κομμάτια μιας και είναι νωρίς ακόμα αλλά και γιατί είναι ένας δίσκος πολύ δεμένος που αξίζει στο σύνολο του και όχι σε κομμάτια. Σίγουρα δεν έχει το βάθος και την μαυρίλα του dreaming neon black ούτε το ακραίο στοιχείο του godless endeavor. Θυμίζει αρκετά το dead heart in a dead world αλλά έχει πιό πολύ χώρο στα φωνητικά και λιγότερο βάρος στις κιθάρες. Ο Loomis όμως, με σταθέρο (ελπίζουμε) πλέον κιθαρίστα φαίνται έτοιμος να παίξει κάτι λίγο διαφορετικό απο το συνεχές shredding. Το ρυθμικό δίδυμο τους είναι όπως πάντα παρών και αξεπέραστο κρατώντας την καλύτερη δυνατή πλατφόρμα για να δομηθούν τα κομμάτια.

Συμπερασματικά θα ήθελα να πω ότι είναι ένας πολύ καλός δίσκος. Το αν αποτελεί διαμάντι ή εξαιρετικό δίσκο θα το δείξει και ο χρόνος βέβαια αλλά το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για έναν πολύ καλό δίσκο που δεν υστερεί σε τίποτα απο τις υπόλοιπες nevermore κυκλοφορίες και αν δεν το έχετε κατεβάσει ακόμα μάλλον ήρθε η ώρα να το κάνετε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #2 στις: 11/05/10, 22:32 »
Το έχω λιώσει απ' όταν διάβασα το ποστ του S.S. ;D ...

Δεν είναι Dead heart... ή This Godless... , αλλά είναι ένας ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλός δίσκος. Τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά.

Τα Moonrise, Obsidian Conspiracy, Poison Throne, Emptiness Unobstructed ξεχωρίζουν, με το πρώτο να προκαλεί απίστευτη πόρωση. Με το που μπήκε για πρώτη φορά, αισθάνθηκα πραγματικό δέος.

Τι άλλο να πω, απλά NEVERMOOOOORE |m| !!!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #3 στις: 11/05/10, 22:50 »
Eγω, αν κ πολυ μεγαλος φαν τη μπαντας, εχω καπως διαφορετικη αποψη...θεωρω πως το "The Obsidian Conspiracy" ειναι μεν καλος δισκος, αλλα αρκετα κατωτερος των δισκων που ανεφερε ο King_Mob, που συμφωνω απολυτα οτι ειναι οι καλυτερες κυκλοφοριες τους...

Με εξαιρεση το Emptiness Unobstructed, που ειναι με διαφορα το καλυτερο κομματι του δισκου, και ισως τα Moorise και The Day you Built the Wall, νομιζω πως τα τα υπολοιπα υστερουν πολυ σε εμπνευση...σε καμια περιπτωση δε λες καποιο κακο κομματι, αλλα ο δισκος δν εχει τη δυναμικη που μας εχουν συνηθισει οι Nevermore...

Αποσυνδεδεμένος shredakias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #4 στις: 12/05/10, 14:59 »
Φιλε καμελοτ απο την αποψη σου για το πια ειναι τα <καλα> κοματια πρεπει να υποθεσω οτι δεν εισαι και τοσο φανατικος των nevermore.... Τα κομματια που σου αρεσαν ειναι τα ποιο hits του album. Οι nevermore ομως ειναι ενα band που χαρακτηριζεται απο πολυπλοκη και <<παραξενη>> μουσικη. Με αυτο ενοω τα κιθαριστικα γεμισματα τοu loomis και τα off-tone φωνιτικα του warrel. Αρα τραγουδια σαν το Emptiness unobstructed ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας σε αυτο το band.
 
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι προκυται για ενα τελιο allbum που απλως δεν εχει κατι ριζοσπαστικο....
Αγοραστε το cd μολις βγει και μετα αναλυστε την ποιοτητα του ηχου...πολλα χαλανε κατα την μετατροπη σε MP3.
 
 
<Ερχονται στην Θεσ/νικη 27 και τελιωνω πανελλαδικες 28.......με βλεπω να ερχομαι αθηνα!>

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #5 στις: 12/05/10, 18:44 »
Παγωμάρα.
Ήδη απο τα samples που είχαν βγει στο youtube είχα ένα κακό προαίσθημα το οποίο μάλλον επιβεβαιώνεται.
Τα τραγούδια ακούγονται σχεδόν όλα ευχάριστα (αν εξαιρέσουμε το τρισάθλιο your poison throne) αλλά σε καμία περίπτωση ο δίσκος δεν περιέχει ένα sentient 6,ένα godless endeavor ή ακόμα και ένα born.
Ωραία ρεφραινάκια,κάποια συμπαθή riffs αλλά τίποτα το πρωτότυπο.Κρίμα γιατί μετά το υπερέπος this godless endeavor και εφόσον είχαν περάσει και 5 χρονάκια περίμενα πιο πολλά πράγματα.Ουσιαστικά επιστρέφουν στα επίπεδα του μέτριου enemies.
Tέσπα επιφυλάσσομαι για περισσότερα σχόλια μετά από κιάλλες ακροάσεις.
Χαρακτηριστηκό της ξενέρας που έφαγα πάντως είναι ότι κάποια στιγμή σταμάτησα να το ακούω από το media player και έχωσα στο στέρεο TO politics.


Tι ριφάρα ρε πού**η.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #6 στις: 12/05/10, 18:47 »
Χαρακτηριστηκό της ξενέρας που έφαγα πάντως είναι ότι κάποια στιγμή σταμάτησα να το ακούω από το media player και έχωσα στο στέρεο TO politics.


Ιδια συμπτωματα ειχαμε, απλα εγω εβαλα το Godless Endeavour...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #7 στις: 14/05/10, 20:17 »
Να πω μια άποψη.

Για μένα πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό άλμπουμ, και παρατηρώ ότι έχει διάφορα καλα nevermore-ο-στοιχεία μαζεμένα. Για παράδειγμα, catchy ρεφραίν, σόλο απ τον Λούμις(με μια ίσως διαφορετική προσέγγιση), τα γνωστά πορωτικά ριφ, τον γνωστό "πειραματισμό" σε σχέση με τη σύνθεση κομματιών. Απλά δεν τα έχει σε τεράστιες ποσότητες, ή όλα μαζί μαζεμένα στο ίδιο κομμάτι. Kαι ίσως επιπλέον να'ναι λιγότερο δυναμικό από προηγούμενα άλμπουμ.

Θέλω όμως να εστιάσω στο ότι τα "γούστα" πολλών από μας περι nm, διαφέρουν αρκετά. Έως πολύ. Για παράδειγμα...

Ουσιαστικά επιστρέφουν στα επίπεδα του μέτριου enemies.

Για μένα το enemies παίζει να ναι και το καλύτερο άλμπουμ τους. Όπως λοιπόν φαίνεται, οι απόψεις για  το obsidian διίστανται.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #8 στις: 14/05/10, 20:24 »
Να πω μια άποψη.

Για μένα πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό άλμπουμ, και παρατηρώ ότι έχει διάφορα καλα nevermore-ο-στοιχεία μαζεμένα. Για παράδειγμα, catchy ρεφραίν, σόλο απ τον Λούμις(με μια ίσως διαφορετική προσέγγιση), τα γνωστά πορωτικά ριφ, τον γνωστό "πειραματισμό" σε σχέση με τη σύνθεση κομματιών. Απλά δεν τα έχει σε τεράστιες ποσότητες, ή όλα μαζί μαζεμένα στο ίδιο κομμάτι. Kαι ίσως επιπλέον να'ναι λιγότερο δυναμικό από προηγούμενα άλμπουμ.

Θέλω όμως να εστιάσω στο ότι τα "γούστα" πολλών από μας περι nm, διαφέρουν αρκετά. Έως πολύ. Για παράδειγμα...

Ουσιαστικά επιστρέφουν στα επίπεδα του μέτριου enemies.

Για μένα το enemies παίζει να ναι και το καλύτερο άλμπουμ τους. Όπως λοιπόν φαίνεται, οι απόψεις για  το obsidian διίστανται.


To "Enemies Of Reality" το καλυτερο album τους?? Εισαι ο πρωτος που ακουω να το δηλωνει αυτο...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #9 στις: 14/05/10, 20:35 »
Και όμως φίλτατε, για μένα έτσι είναι. Και πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι που να πιστεύουν το ίδιο, ίσως και όχι.

Απλά, όπως είδες, το Obsidian Conspiracy, από άλλους θεωρήθηκε μέτριο, και απο άλλους πολύ καλός δίσκος. Γνώμη μου: πολύ καλός δίσκος.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #10 στις: 14/05/10, 22:36 »
Και όμως φίλτατε, για μένα έτσι είναι. Και πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι που να πιστεύουν το ίδιο, ίσως και όχι.

Απλά, όπως είδες, το Obsidian Conspiracy, από άλλους θεωρήθηκε μέτριο, και απο άλλους πολύ καλός δίσκος. Γνώμη μου: πολύ καλός δίσκος.

Nαι, δν το κατακρινω, το γουστο του καθενος ειναι διαφορετικο κ ειναι απολυτα σεβαστο...απλα, μου εκανε εντυπωση, γιατι οπως ειπα κ παραπανω, εισαι ο πρωτος που ξερω που εκφερει αυτη την αποψη

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #11 στις: 14/05/10, 23:05 »
Ώρα να επανέλθω κι εγώ επί του άλμπουμ αφού έχω ρίξει μερικές δεκάδες ακροάσεις ακόμα. Η αρχική μου άποψη ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό δίσκο (ευτύχως) δεν έχει αλλάξει. Τώρα πιά όμως μου είναι πιό εύκολο να διακρίνω τους λόγους για τους οποίους πολλοί δεν ξετρελάθηκαν κιόλας.

Θέλω όμως να κάνω μια σημαντική παρατήρηση: Οι nevermore δεν υπήρξαν ίδιοι (κατά την γνώμη μου) σε κανένα δίσκο τους, και κάθε νέος δίσκος έβρισκε φανατικούς οπαδούς και αντιδράσεις. Όταν βγήκε το This Godless Endeavor και το άκουσα στην αρχή με το Born είπα ουάου Morbid Angel. Υπήρξαν και άλλοι που δεν ξετρελάθηκαν με αυτήν την αρχή και που συνολικά κράτησαν μια κακή εικόνα για τον δίσκο. Ο καιρός όμως έδειξε ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό album.

Αλλά βλέπουμε ότι οι nevermore δεν είναι οι ίδιοι που ήταν πριν 10 χρόνια. Δεν είναι οι ίδιοι με την αρχή της καριέρας τους. Μην μου πείτε ότι οι Nevermore του Politics είναι οι ίδιοι με τους nevermore του Enemies of Reality. Έχουν κρατήσει χαρακτήρα και τα δικά τους στοιχεία αλλά φαίνεται ότι πειραματίζονται και εξελίσονται σαν μουσικοί και σαν άνθρωποι.

Στο Obsidian λοιπόν εγώ βλέπω έναν Loomis που έχει διάθεση να ασχοληθεί περισσότερο με την "μουσική" και λιγότερο με το shredding των παλιότερων δίσκων. Τα solos φαίνονται πιό δουλεμένα απο μουσικής πλευράς και πιο μελωικά. Επίσης βλέπω έναν Loomis έτοιμο να κάνει χώρο για να ξεδιπλώσει ο Dane τις φωνητικές του ικανότητες και να πάει τους nevermore ένα βήμα παραπέρα. Ο Dane ειδικά πιό πολύ από όλους έχει αλλάξει όμως σαν άνθρωπος και σαν μουσικός και αυτό φαίνεται από πολλά πράγματα όπως ο προσωπικός του δίσκος, η φωνητική του εξέλιξη και κάποια λίγα που μου είπε όταν είχα την τύχη να τον συναντήσω.

Επομένως αυτός ο δίσκος δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να είναι ένα δεύτερο Godless για όλους τους παραπάνω αλλά και πολλούς άλλους λόγους. Αυτό όμως δεν τον κάνει κακό δίσκο. Σίγουρα είναι ένας easy listening δίσκος. Σίγουρα έχει πολλά radio friendly κομμάτια. Αλλά πάλι, αυτό δεν τον κάνει κακό δίσκο. Αντίθετα του δίνει έναν άλλο χαρακτήρα. Δεν χρειάζεται σε κάθε τους δουλειά να είναι περίπλοκοι και σκοτεινοί.

Προσωπικά εκτιμάω τις μπάντες που προσπαθούν με κάθε δίσκο να εξελίξουν τον ήχο τους και να τον πάνε παραπέρα όταν γίνεται με όρεξη μεράκι και αυθόρμητα και όχι επιτηδευμένες αλλαγές για να πλησιάσουν την μόδα. Το ίδιο ισχύει και για άλλες μπάντες που κάνουν το ίδιο όπως οι Bllind Guardian ας πούμε. Έτσι λοιπόν εκτιμάω την προσπάθεια τον nevermore και ειδικά τώρα που είναι ένας ακόμα πολύ καλός δίσκος. Όπως ξαναείπα δεν είναι αριστουργημα (ακόμα τουλάχιστον στα αυτιά μου) αλλά αυτό θα το δείξει και ο χρόνος.


Υ.Γ.: Hoba το enemies σε τι παραγωγή το άκουσες? Στην πρώτη του έκδοση ή σε αυτή με τον Sneap?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #12 στις: 26/05/10, 18:39 »
Εμένα μετά από μια "πρόχειρη" ακρόαση, μου φάνηκε αλμπουμάρα.. Δε θα συγκρίνω το δίσκο με τις πρώτες κυκλοφορίες Nevermore -μέχρι και το politics- που μου άρεσαν απίστευτα αλλά με τις τελευταίες δουλειές..

Αρκετά "πιασάρικα" κομμάτια (Emptiness Unobstructed) και κάποιες υπερκομματάρες όπως το Your Poison Throne (από τα καλύτερα σόλο που έχει γράψει ποτέ ο Loomis, ενώ τα riffάκια είναι για πολύ headbanging) ή το The Day you Built your Wall, το Without Morals κλπ...
Το The Blue Marble And the New Soul μου θύμισε πολύ Dreaming Neon Black και μου άρεσε ιδιαίτερα η φωνητική γραμμή στο τέλος...
Η ειδαγωγή του Moonrise μου θύμισε αρκετά το Rush των Depeche Mode, αν και δεν έχουν ιδιαίτερη ομοιότητα.. :P

Γενικά, έντονη η διάθεση πειραματισμού (όπως σε κάθε δίσκο τους σχεδόν), ίσως όχι επιτυχημένη παντού...
Απίστευτος κιθαριστικός ήχος από τον Loomis...
Τρομερά τα drums του Williams...
Η φωνή του Warrel πιο powerful (δε βρίσκω κατάλληλη ελληνική λέξη) από ποτέ...


Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Nevermore-The obsidian conspiracy
« Απάντηση #13 στις: 10/06/10, 11:31 »
Παίδες εγώ τσίμπησα το boxed set μόνο και μόνο επειδή είχε 3 ευρό παραπάνω απτο απλό album και
για την δερμάτινη-like υφή του κουτιού έτσι για να φαίνεται η ξεχωριστή του θέση στην βιβλιοθήκη μου.

Δεν πρόκειται να κάνω review..απλά θα πώ λιώσιμο,συγκίνηση και τροφή για σκέψη!
Ευχαριστώ τους nevermore για τις μαγικες στιγμές που μας προσφέρουν!
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
6269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 02:15
από Ax_Wield
12 Απαντήσεις
7178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 00:01
από Eagle Of Kamelot
47 Απαντήσεις
12538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 16:38
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:12
από gers
3 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 00:46
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
24 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 13:45
από Arg0
4 Απαντήσεις
2662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 10:07
από Eddie~Maiden
4 Απαντήσεις
2258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/11, 03:53
από s.s.
0 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 22:21
από Gus Drax
3 Απαντήσεις
3956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/17, 19:20
από sfanfan