Αποστολέας Θέμα: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''  (Αναγνώστηκε 25063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ποίημα της χρονιάς 2008

Διαδικασία αφιερωμένη ειδικά για φέτος, στην μνήμη του Σπήλιου (SPL, Σπήλιος Παπαγιαννόπουλος), δειτε και εδώ.

Στα πλαίσια της προώθησης και υποστήριξης του έργου της οικογένειας των ποιητών του kithara.gr, θεσμοθετούμε την διαδικασία ανάδειξης του ''Ποιήματος της χρονιάς''. Μια σειρά από διαδικασίες που θα επαναλαμβάνονται στην αρχή κάθε έτους, με στόχο την ανάδειξη του καλύτερου ποιήματος που φιλοξενήθηκε (δημοσιεύσεις στη σελίδα) από αρχή έως και την λήξη της προηγούμενης χρονιάς.
Ως έγκυρο αποδεικτικό συμμετοχής θα θεωρείται η ημερομηνία της δημοσίευσής του.
Μπορούν να συμμετέχουν όσα θέματα προταθούν από τα μέλη του kithara.gr της σελίδας "Δικοί μας Στίχοι και Ποιήματα" όπως αναλύεται στη συνέχεια.
Το kithara.gr διατηρεί το δικαίωμα πιθανών τροποποιήσεων των παρόντων διαδικασιών, αν κατά την κρίση του θεωρηθούν αναγκαίες.

ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

1ο ΣΤΑΔΙΟ
Έναρξη  07–03–09 έως 24–03–09 29-03-09 και ώρα 24.00
Χρονικό διάστημα ανάδειξης υποψήφιων θεμάτων (3 εβδομάδες)
4 ημέρες κενό (επεξεργασία στοιχείων)
2ο ΣΤΑΔΙΟ
1ος γύρος αξιολόγησης (2 εβδομάδες ) 29–03–09 έως 12–04-09 31–03–09 έως 14–04-09 και ώρα 24.00
3 ημέρες κενό (επεξεργασία στοιχείων)
3ο ΣΤΑΔΙΟ
2ος γύρος αξιολόγησης (2 εβδομάδες ) 16–04–09 έως 30–04-09 16–04–09 έως 30–04-09 και ώρα 24.00

Τελικά αποτελέσματα.

1ο ΣΤΑΔΙΟ

Από σήμερα, Σάββατο 07–03–09 έως και τις 24–03–09 και ώρα 24.00, το κάθε μέλος, μπορεί να προτείνει κατά την προσωπική του εκτίμηση έως και τρία ποιήματα που θεωρεί ως τα ''καλύτερα'' του από το σύνολο των δημοσιεύσεων. Λόγω του ότι οι διαδικασίες γίνονται για πρώτη φορά, ειδικά για φέτος μόνον, οι προτάσεις θα μπορούν να αφορούν και ποιήματα από τις προηγούμενες χρονιές δηλαδή του συνόλου των δημοσιευμένων ποιημάτων της σελίδας.
 
Τα προτεινόμενα θέματα θα πρέπει να έχουν δημοσιευθεί στην σελίδα "Δικοί μας Στίχοι και Ποιήματα" έως και την 31 Δεκεμβρίου 2008.

Οι προτάσεις αυτές θα γίνονται με την μορφή απάντησης, στον ειδικό ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ που βρίσκεται στη συνέχεια.

Το μήνυμα των υποψηφιοτήτων θα πρέπει να έχει την παρακάτω μορφή. Π.χ.
1ο… (τίτλος θέματος, δημιουργός και ο αντίστοιχος σύνδεσμος προς το ποίημα)
2ο… (τίτλος θέματος, δημιουργός και ο αντίστοιχος σύνδεσμος προς το ποίημα)
3ο… (τίτλος θέματος, δημιουργός και ο αντίστοιχος σύνδεσμος προς το ποίημα)

Παράλληλα οι δημιουργοί–ποιητές, με την αποστολή των συμμετοχών τους μέσω του ειδικού συνδέσμου, δηλώνουν πως αποδέχονται ανεπιφύλακτα την παρακάτω δήλωση συμμετοχής:
 

ΑΙΤΗΣΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δηλώνω υπεύθυνα ότι μου ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα των παρακάτω υποψηφίων θεμάτων που αποστέλλω ώστε να συμμετέχουν, στις διαδικασίες ανάδειξης "Ποίημα της χρονιάς 2008".
Για το σκοπό αυτό, με την αποστολή των θεμάτων μου μέσω του ειδικού συνδέσμου, παραχωρώ την άδεια της παρουσίασης τους, επεξεργασίας, μαγνητοσκόπησης, μετάδοσης μέσω διαδικτύου και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης και πάσης φύσεως εκμετάλλευσης στα πλαίσια των διαδικασιών του διαγωνισμού. Η ευθύνη της τήρησης των διατάξεων του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας βαρύνει αποκλειστικά τον αποστολέα και σε καμία περίπτωση τη διοργάνωση.
Στο kithara.gr παραχωρώ το δικαίωμα να εκδώσει ειδική έντυπη συλλογή ποιημάτων και να διαθέτει αυτά κατά την κρίση του, χωρίς επιπρόσθετες άδειες των συντελεστών τους, γι' αυτό και ως οριστική ημερομηνία λήξης των διαδικασιών ορίζεται η διάρκεια ενός έτους από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.
Δηλώνω επίσης, ότι δεν διατηρώ καμία οικονομική απαίτηση από τους διοργανωτές για την παρουσίαση, ηλεκτρονική μετάδοση και εκμετάλλευση του συγκεκριμένου έργου. Η δήλωση συμμετοχής μου στις διαδικασίες ανάδειξης, συνιστά ρητή αποδοχή των όσων εδώ αναφέρονται και παραίτηση από οποιαδήποτε αυτής της φύσης δικαίωμα.
 
 
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ
http://forum.kithara.gr/index.php?action=pm;sa=send;u=3,140,24821,15241,2481

Στα μέλη που θα δηλώσουν την συμμετοχή τους, θα σταλεί απαντητικό Π.Μ. επιβεβαίωσης. Σε όσους δεν έχει σταλεί μέσα σε 24 ώρες από την αποστολή του, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν ξανά μέσω του ιδίου συνδέσμου, για διευκρινίσεις.
 
Η αρμόδια Επιτροπή Διαχείρισης (που αποτελείται από τα μέλη Νέος Κιθαρωδός, Βραζίλης, Argentina, Βάγια, lampros.) στη συνέχεια συλλέγει τις προτάσεις σε έναν συνολικό πίνακα. Η λίστα αυτή ταξινομείται με βάση την ημερομηνία αποστολής των θεμάτων ώστε να παρουσιαστεί στο επόμενο στάδιο της διαδικασίας, την Αξιολόγηση των μελών.
Τα μέλη της  Επιτροπής, λόγω του ότι οι συμμετοχές είναι επώνυμες, μπορεί να συμμετέχουν ισότιμα στη διαδικασία καθώς και στην αξιολόγηση.
 

2ο ΣΤΑΔΙΟ

1ος γύρος αξιολόγησης μελών (2  εβδομάδες)

Ξεκινά η διαδικασία της βαθμολογίας ή οποία διαρκεί δυο εβδομάδες (παρόμοια διαδικασία με του 1ου Διαγωνισμού Στίχου), κατά την οποία μπορείτε να αξιολογείτε τα υποψήφια θέματα. Το κάθε μέλος μπορεί να ψηφίζει μια φορά, ενώ όπως και στον Δ. Στίχου μπορεί να τροποποιεί την βαθμολογία του μέχρι τέλους της διαδικασίας.

Μεσολαβεί ένα διάστημα 3ων ημερών και βάσει της βαθμολογίας αλλά και του αριθμού των υποψήφιων θεμάτων, προκρίνονται στον δεύτερο γύρο της αξιολόγησης τα θέματα με την υψηλότερη βαθμολογία και σε ποσοστό 50% επί των αρχικών θεμάτων ή (βάσει του αριθμού των συμμετοχών) ένας ικανός αριθμός που να είναι εφικτό να αναγνωστεί και αξιολογηθεί στον προτεινόμενο χρόνο. Είναι κάτι που η αρμόδια Επιτροπή θα αποφασίσει όταν έχει μπροστά της τα απαραίτητα στοιχεία.
Δεν ανακοινώνεται αναλυτικά η βαθμολογία των θεμάτων σε αυτό το στάδιο.
 

3ο ΣΤΑΔΙΟ

2ος γύρος αξιολόγησης μελών (2 εβδομάδες)
 
Ξεκινά με την ίδια διαδικασία ο δεύτερος γύρος που θα αναδείξει και τα καλύτερα ποιήματα της χρονιάς 2008.
Τα θέματα που θα έχουν προκύψει, εμφανίζονται προς την τελική αξιολόγηση με βάση και πάλι την ημερομηνία αποστολής.

Ελπίζουμε να έχουμε την συμμετοχή και την υποστήριξή σας σε αυτή τη διαδικασία που θα αναδείξει τα 30 καλύτερα ποιήματα της σελίδας από τα οποία θα προκύψει και το "Ποίημα του 2008" μέσα από διαδικασίες προτάσεων των δημιουργών και αξιολογήσεις όλων των μελών.
 
Καλή επιτυχία σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/09, 20:32 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #1 στις: 07/03/09, 09:58 »
Καλή επιτυχία σε όλους!   :)
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #2 στις: 07/03/09, 10:00 »
Καλή αρχή στις διαδικασίες, καλή επιτυχία σε όλους!
 :)

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #3 στις: 07/03/09, 11:07 »

Παράθεση
Στα πλαίσια της προώθησης και υποστήριξης του έργου της οικογένειας των ποιητών του kithara.gr...

Το σημαντικότερο σημείο της όλης διαδικασίας.
Ευχαριστούμε και καλη επιτυχία...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #4 στις: 07/03/09, 12:00 »
Καλημέρα παιδια και συγχαρητήρια στους διοργανωτές και σε όσους δουλεύουνε γι αυτή την κίνηση.

Καλή επιτυχία!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #5 στις: 08/03/09, 15:21 »
καλή επιτυχία στον διαγωνισμό! ας θυμηθούμε στιγμές που μας συγκίνησαν όλα αυτά τα χρόνια!...
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #6 στις: 11/03/09, 22:19 »
Σήμερα είναι η πέμπτη μέρα από την εκκίνηση του πρώτου σταδίου του διαγωνισμού.
Συμμετοχές άρχισαν να έρχοναται από την πρώτη μέρα και από πλευράς διαδικαστικών,
για την ώρα όλα πάνε ρολόι.
Το μόνο που ουσιαστικά θα βοηθήσει αυτή την κίνηση να γίνει πραγματικά αξιόλογη είναι οι συμμετοχές!
Ελπίζουμε πως αυτές θα είναι τόσες ώστε να επιλεχθεί από τα μέλη το «Ποίημα 2008» μέσα από όσο το δυνατόν περισσότερα υποψήφια!
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/09, 22:25 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #7 στις: 14/03/09, 18:25 »

Έχουν μείνει μόνο 10 ημέρες έως την λήξη της διαδικασίας συμμετοχών.
Επιλέξτε τρία από τα καλύτερα σας ποιήματα και συμμετέχετε…

Είναι πολύ σημαντικό, για την όλη διαδικασία, την ποίηση αλλά και για τον κάθε ένα από εσάς,
που τόσα χρόνια ‘’ακουμπάτε’’ στη σελίδα, ένα κομμάτι της ψυχής σας…

Η σελίδα σήμερα, ζητά από τον κάθε ένα σας, τα καλύτερα σας…

Δεν είναι ίσως τόσο σημαντικό το πώς, που, πότε και ποιο θα πάρει τον τίτλο ΄΄ποίημα της χρονιάς 2008΄΄.
Είναι πιο σημαντικό, το να υπάρξουν οι κατά την δική σας κρίση, καλύτερες συμμετοχές,
συγκεντρωμένες σε ένα ‘’χώρο’’ που θα προκαλεί αν μη τι άλλο
τον σεβασμό κάθε αναγνώστη, εμπρός στην κοινή αυτή προσπάθεια.

Καλή συνεχεία σε όλους σας. (10 ημέρες!!!)

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή του Ποιήματος της Χρονιάς 2008
« Απάντηση #8 στις: 15/03/09, 13:11 »
Για τα μέλη που έστειλαν ήδη ή θα στείλουν συμμετοχή για το Ποίημα 2008, να πούμε πως ΔΕΝ χρειάζεται να αναρτούν στο θέμα αυτό τις συμμετοχές τους.
Ούτε καν στο π.μ.- Αίτηση Συμμετοχής.
Αρκεί ο τίτλος του ποιήματος και το λινκ που οδηγεί σε αυτό ώστε να γίνει ο έλεγχος της εγκυρότητας.
Υπενθυμίζω το σχετικό απόσπασμα του 1ου Σταδίου:



1ο ΣΤΑΔΙΟ

Οι προτάσεις αυτές θα γίνονται με την μορφή απάντησης, στον ειδικό ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ

http://forum.kithara.gr/index.php?action=pm;sa=send;u=3,140,24821,15241,2481

Το μήνυμα των υποψηφιοτήτων θα πρέπει να έχει την παρακάτω μορφή. Π.χ.
1ο… (τίτλος θέματος, δημιουργός και ο αντίστοιχος σύνδεσμος προς το ποίημα)
2ο… (τίτλος θέματος, δημιουργός και ο αντίστοιχος σύνδεσμος προς το ποίημα)
3ο… (τίτλος θέματος, δημιουργός και ο αντίστοιχος σύνδεσμος προς το ποίημα)





Τα υπόλοιπα μένουν σε μας…έτσι δεν σας κουράζουμε πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #9 στις: 19/03/09, 15:04 »
Εκ μέρους της Ε.Δ.


Φίλες και φίλοι,
το σημαντικό σε αυτή την διαδικασία, είναι η συμμετοχή.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση, να σας ανακοινώσουμε πως το  ‘’ποίημα της χρονιάς 2008’’ θα αναδειχθεί μέσα από μια ειδική εκδήλωση, στον ΙΑΝΟ (Αθηνά) στις 29 Ιουνίου, 2009 και ώρα 20.00.
Τα ποιήματα που θα προκύψουν, από την δική σας αξιολόγηση, (βαθμολογία) 
θα παρουσιαστούν μέσα από μια ειδική ‘’παράσταση’’, στο καφέ του βιβλιοπωλείου Ιανός και θα επιλεγεί το ‘’ποίημα της χρονιάς 2008΄΄ μέσω μιας Κριτικής Επιτροπής Προσωπικοτήτων του Λογοτεχνικού κόσμου της χώρας.

Το πρόγραμμα της συγκεκριμένης εκδήλωσης, (για το οποίο θα ενημερωθείτε σύντομα, από ανακοίνωση των διαχειριστών ) θα αφορά το σύνολο των δράσεων του kithara.gr που στόχο έχουν την προώθηση του έργου των μελών και την δημιουργία υγιών δυνατοτήτων για νέους δημιουργούς. Εμπνέεται και θα αφορά το τρίπτυχο μουσική, στίχος, ποίηση. Παράλληλα όμως θα συμμετέχουν και άλλες μορφές τέχνης.

Είναι ήδη σε εξέλιξη προσπάθειες, ζωντανής αναμετάδοσης μέσω του Δευτέρου Προγράμματος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, την έκβαση των οποίων θα γνωρίζουμε στις αρχές Ιουνίου. Σίγουρα πάντως θα παρακολουθήσουμε την εκδήλωση μέσω kithara, ενώ σύντομα θα ανακοινωθούν και οι υπόλοιποι ‘’χορηγοί επικοινωνίας’’
της εκδήλωσης, καθώς και οι φορείς και οι προσωπικότητες που θα συμμετέχουν.

Πολλές προσπάθειες ακόμη και για πολλά θέματα βρίσκονται σε εξέλιξη και θα χρειαστούμε την βοήθεια και συμμετοχή όλων, για να καταφέρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, για το ‘’ποίημα της χρονιάς’’ αλλά και το γενικότερο έργο των μελών.

Μην ξεχνάτε! 3 ημέρες έχουν μείνει ακόμη, έως την λήξη της ημερομηνίας συμμετοχών.
Όσο περισσότερες συμμετοχές υπάρξουν, τόσο πιο αξιόπιστα αποτελέσματα θα προκύψουν!

« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/09, 12:28 από lampros. »

Αποσυνδεδεμένος diji grampsas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν μια αλήθεια ζεί στο ψέμα τότε σκότωσε την...
    • Προφίλ
    • diji grampsas στιχοι και πιοιματα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #10 στις: 23/03/09, 00:38 »
Καλή επιτυχία σε όλους!και συγχαρητήρια στους διοργανωτές ;)
http://grampsasdiji.blogspot.com

Μια ανάσα πριν το τέλος με κρατάει ζωντανό...

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #11 στις: 23/03/09, 09:03 »
Αύριο τα μεσάνυχτα η λήξη της αποστολής των συμμετοχών!
Υπάρχει ακόμα λίγος χρόνος για όσους το αποφασίσετε... :)
Καθώς το πρώτο στάδιο της διαδικασίας φτάνει στο τέλος του, θέλω να πω πως όλα πάνε κατ' ευχήν και μάλιστα μας χαροποίησε ιδιαίτερα η (όχι εύκολη οφείλω να ομολογήσω) θετική ανταπόκριση του ΙΑΝΟΥ ο οποίος θα φιλοξενήσει την εκδήλωση της ανάδειξης του Ποιήματος 2008.
Είμαι βέβαιη πως όπως μέχρι τώρα, έτσι και μέχρι το τέλος όλα θα πάνε καλά, όπως τα έχουμε υπολογίσει.


Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #12 στις: 23/03/09, 12:34 »
Η θετική ανταπόκριση του Ιανού πράγματι ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη για όλους μας.

Όλα θα πάνε πολύ πολύ καλά  :)
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #13 στις: 23/03/09, 20:30 »
Ανακοίνωση, εκ μέρους της επιτροπής του διαγωνισμού.

Φίλες και φίλοι
τροποποιήθηκε το χρονοδιάγραμμα των διαδικασιών, όπως φαίνεται παρακάτω, έτσι ούτως ώστε να δοθεί περισσότερος χρόνος για την αποστολή των συμμετοχών.

1ο Στάδιο
Έναρξη  07–03–09 έως 29–03–09 και ώρα 24.00
Χρονικό διάστημα ανάδειξης υποψήφιων θεμάτων

2ο Στάδιο

1ος γύρος αξιολόγησης 31–03–09 έως 14–04-09 και ώρα 24.00

3ο Στάδιο

2ος γύρος αξιολόγησης 16–04–09 έως 30–04-09 και ώρα 24.00

Τελικά αποτελέσματα, στον Ιανό (Αθήνα) στις 29 Ιουνίου, 2009 και ώρα 20.00.

Ευχαριστούμε και ελπίζουμε να μην υπάρχει κάποια αντίρρηση για την αλλαγή αυτή.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #14 στις: 23/03/09, 21:43 »
Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να χάνω την αμεσοτητα της μεταξύ μας επικοινωνίας ...

...μην με παρεξηγείτε, αλλά αυτο το νεκρο δίμηνο...

...εντάξει ρε παιδιά, όλα χρειάζονται.. και χρονοδιαγράμματα και όροι και όλα τεσπα... αλλά το "whatever" που τινει φέρει ως επίθετο το "της χρονιάς" στις 29 Ιουνίου, μου θυμίζει λίγο τον αγιο βασίλη στις παραλίες της Αυστραλίας...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #15 στις: 23/03/09, 22:42 »
Στεργιο γιατι να σε παρεξηγησουμε;Το ''νεκρό δίμηνο'' ας σκεφτούμε πως ειναι απαραιτητο για να προετοιμαστει ο τρόπος παρουσίασης των ποιημάτων... Αυτη την στιγμη δεν τα γνωριζουμε, όπως και οι άνθρωποι που πανω σε αυτα θα δουλέψουν και θα ναι αρκετοί.

Ουσιαστικά δεν εχεις άδικο. Είναι λίγο αργά ο Ιούνιος, όμως είναι η πρώτη φορά που γίνεται παρόμοια προσπάθεια και δυστυχώς για να έχουμε σωστά αποτελέσματα σε όλα τα επίπεδα, χρειάζεται χρόνος…

Χρόνος, γιατί πρέπει να δημιουργηθούν από το μηδέν βάσεις υποστήριξης και προώθησης του αποτελέσματος…

Ένας ‘’τίτλος’’ από μόνος του, δεν σημαίνει και πολλά πράγματα… και εκτός αυτού δεν έχει και ημερομηνία λήξης.
Πρόθεση δική μας, είναι να υποστηριχθεί όσο το δυνατόν περισσότερο το αποτέλεσμα, ( θα πρέπει να κλειστούν παρουσιάσεις, συνεντεύξεις κ.λ.π.) έστω κι αν θα το χουμε (για πρώτη φορά) στις 29-06.
Εύχομαι να πανε όλα καλά για φετος και για την επόμενη χρονιά (που θα εχουν δημιουργηθει κάποιες βασεις) να γίνουν όλα πολύ πιο σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #16 στις: 29/03/09, 12:50 »
Μετά την τελευταία παράταση,
ο χρόνος λήξης της αποστολή των συμμετοχών είναι απόψε τα μεσάνυχτα
Μένουν 12 ώρες περίπου.
Όσοι ενδιαφέρονται ίσως προλαβαίνουν!
 :)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #17 στις: 02/04/09, 08:17 »
Οι κάλπες άνοιξαν και μπορείτε να ψηφίζετε από αυτή τη σελίδα:

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiDiagStixou

Όπως και στην προηγούμενη ψηφοφορία, μπορείτε να αποθηκεύσετε και να μετατρέψετε τις ψήφους σας όσες φορές θέλετε, μέχρι το τέλος της προθεσμίας που είναι 2 βδομάδες από σήμερα. Επειδή έχουμε 83 δυνατές συμμετοχές και έχετε πολλά να διαβάσετε, καλύτερα να αρχίσετε όσο γρηγορότερα γίνεται.

Καλη συμμετοχή σε όλους και περιμένουμε τις ψήφους σας!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #18 στις: 02/04/09, 08:49 »
Γιατί ανώνυμα;

Πολύ χάος είναι ετσι...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #19 στις: 02/04/09, 10:28 »
Γιατί ανώνυμα;

Πολύ χάος είναι ετσι...

Τι θα κερδιζε η διαδικασια, αν ήταν επώνυμες οι συμμετοχές;

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #20 στις: 02/04/09, 10:47 »
Πόσα μέλη έστειλαν τις 83 συμμετοχές;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/09, 18:54 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #21 στις: 02/04/09, 10:55 »
Ανώνυμα, γιατί δίδεται περισσότερη βαρύτητα στο έργο και όχι στο όνομα του ποιητή.

Καλά αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #22 στις: 02/04/09, 15:25 »
Πόσα μέλη έστειλαν τις 83 συμμετοχές;

Συμμετέχουν 28 δημιουργοί. ( 27 Χ 3 +1 Χ 2 ). Σχεδόν όλα τα ενεργά μέλη (έως 31-12-08) της σελίδας, με τα κατά την κρίση τους, καλύτερα δικά  τους, δημοσιευμένα ποιήματα.

Έγινε μια μεγάλη προσπάθεια ενημέρωσης, στάλθηκαν πάνω από 75 Π.Μ. και αντίστοιχα email,  σε παλιά μέλη. Κάποια ανταποκρίθηκαν. Κάποια άλλα μας εξήγησαν τους λόγους για τους οποίους αδυνατούσαν να συμμετέχουν.

Ολοκληρώθηκε λοιπόν η πιο δύσκολη ίσως, διαδικασία. Αυτή του να επιλέγουν από τα 2.500 δημοσιευμένα ποιήματα, τα 83 καλύτερα που συμμετέχουν.
Μέσω των δικών σας αξιολογήσεων, θα προσεγγίσουμε τα καλύτερα και στον Ιανό, θα μάθουμε το ‘’ποίημα της χρονιάς 2008’’.
Ευχαριστούμε τους 28 δημιουργούς και σας παροτρύνουμε όλους, να συμβάλλετε στη διαδικασία.

Καλή επιτυχία…

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #23 στις: 02/04/09, 15:52 »
Ανώνυμα, γιατί δίδεται περισσότερη βαρύτητα στο έργο και όχι στο όνομα του ποιητή.

Καλά αποτελέσματα...

Μα... εμένα το όνομα μου είναι ένα ποίημα!     ;D

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: ΙΑΝΟΣ και ''Ποίημα της χρονιάς 2008''
« Απάντηση #24 στις: 06/04/09, 12:01 »


Έγινε μια μεγάλη προσπάθεια ενημέρωσης, στάλθηκαν πάνω από 75 Π.Μ. και αντίστοιχα email,  σε παλιά μέλη. Κάποια ανταποκρίθηκαν. Κάποια άλλα μας εξήγησαν τους λόγους για τους οποίους αδυνατούσαν να συμμετέχουν.

Ολοκληρώθηκε λοιπόν η πιο δύσκολη ίσως, διαδικασία. Αυτή του να επιλέγουν από τα 2.500 δημοσιευμένα ποιήματα, τα 83 καλύτερα που συμμετέχουν.
Μέσω των δικών σας αξιολογήσεων, θα προσεγγίσουμε τα καλύτερα και στον Ιανό, θα μάθουμε το ‘’ποίημα της χρονιάς 2008’’.
Ευχαριστούμε τους 28 δημιουργούς και σας παροτρύνουμε όλους, να συμβάλλετε στη διαδικασία.

Καλή επιτυχία…


Πάντως, εμένα αν δε μου στέλνατε π.μ., δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω χαμπάρι..!
Ευχαριστώ πολύ λοιπόν..
Και βέβαια, δεν πήρα μέρος επειδή περιμένω κάτι ή έχω κάποια αξίωση
(υπάρχουν εδώ μέσα πολύ καλοί ποιητές, που συχνά με αφήνουν άφωνη!)
αλλά συμμετείχα γιατί αγαπώ πολύ το κιθάρα.γρ και θέλησα να βάλω κι' εγώ
ένα λιθαράκι! :)
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία, την προσπάθεια και την υλοποίηση σε όλους
τους κιθαρωδούς!!!!  :D
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/04, 22:40
από Sound of Rock
42 Απαντήσεις
16239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 16:43
από lampros.
1 Απαντήσεις
2772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 20:05
από kuiper
1 Απαντήσεις
5371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 17:04
από Ωρίωνας
9 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 22:54
από Aganippi
0 Απαντήσεις
2352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 09:59
από Ο Νέος Κιθαρωδός
57 Απαντήσεις
19913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 08:38
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
61957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 21:15
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
10583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/17, 01:41
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
8420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/18, 21:52
από ΚΕΠΕΜ