Αποστολέας Θέμα: Ποιά απο τις δυο πεταλιέρες (Digitech RP255 - Zoom G2NU)?.  (Αναγνώστηκε 4053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Παιδιά χαιρετώ ...

Σας παρουσιάζω το "πρόβλημα" μου, για να το   μοιραστώ μαζί σας ... ;D . Θέλω να πάρω μια, απο τις δυο πεταλιέρες
αλλά   δεν ξέρω/δεν μπορώ να αποφασίσω.


Έχουμε:
Δεν θα ήθελα να   "κινηθώ" σε μεγαλύτερη τιμή/απόδοση/κατηγορία απο αυτή (150ε).

Με   ενδιαφέρει ο ηχητικός χαρακτήρας μην ακούγεται σαν τενεκές  ;D . Σαν ενισχυτή έχω ένα IBANEZ TBX30R. Ξέρω δεν
είναι τίποτα το   ιδιαίτερο, αλλά υπάρχει μάλλον περίπτωση αν δεν πάρω άλλον καλύτερο   μέσα στο δίμηνο να κρατήσω
αυτόν εδώ που έφτιαξα πρόσφατα. Αν και μου   πέφτει λίγο μεγάλος  ::) .

Δεν τις έχω δοκιμάσει   κάπου, (δεν τις βρίσκω), αλλά έχω δεί όλα τα review, και τέστ στο   youtube  ;D , και οχι μόνο ...

Επίσης   απο μενού τι γίνεται?, είναι κάποια "λαβύρινθος"?. Προσωπικά μου   φαίνεται πιο λογικό το μενού της RP255,
σχετικό όμως ...

Συνοδεύονται   και οι δυο απο Cubase LE4, οχι οτι μας νοιάζει (για την ώρα) λέμε τώρα  :P .
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/10, 19:00 από moutoulos »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρρρα .
εχω δοκιμασει μονο την digitech σε εναν φιλο μου και αυτην στα γρηγορα.Απο την λιγη ωρα που επαιξα μου φανηκε πολυ τιμιο πεταλι.Μη περιμενεις θεικα distortions βεβαια.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η ευκολια στο να φτιαξεις εναν ηχο και οτι ακουγοταν ωραια σε συνδιασμο  με εφε, δλδ chorus + flanger που εχει μεσα.Επισης εχει και ενα χαζουλι whammy που εμενα μ αρεσε αρκετα(digitech ειναι σιγα να μη δε βαζαν whammy) ειδικα αν σκεφτεις οτι κανει 150 ευρα.
Το θεωρω αρκετα καλο πακετακι αν θες να κινηθεις σε αυτα τα επιπεδα τιμων.
Για την zoom  δεν ξερω αλλα η εμπειρια μου με αυτη την εταιρια δεν ηταν και η καλυτερη(ειχα την 707 και το τζιτζικι ηταν πιο παχυ και δυνατο απο τα original Αυγουστο μηνα)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για μένα η Zoom έχει μεγαλύτερη ευελιξία (περισσότερες προσομοιώσεις και εφφέ, καλύτερη παραμετροποίηση, περισσότερα EQ κλπ), αλλά η Digitech έχει το πλεονέκτημα της ευκολίας σε αυτό τον τομέα, καθώς μπορείς να δεις πάνω στο μηχάνημα (αν δεν έχεις πρόβλημα να σκύψεις τόσο πολύ) ποιά παράμετρο ελέγχει κάθε κουμπί. Από πλευράς ήχων, και οι δύο έχουν αρκετά καλή ποιότητα, αν και εμένα προσωπικά οι ήχοι της Digitech μού φαίνονται πιο ψηφιακοί από της Zoom, ειδικά όσο ανεβαίνει το gain. Aπό εκεί και πέρα, και οι δύο έχουν drums (η Digitech 60 ρυθμούς ενώ η Zoom 40), και οι δύο έχουν looper (η Digitech 20 δευτερολέπτων, η Zoom μόνο 5), και οι δύο έχουν USB και software. Η Digitech έχει aux in που η Zoom δεν διαθέτει. Λαμβάνοντας όλα αυτά υπόψη, θα έλεγα ότι αν θέλεις ένα πολυεφφέ το οποίο θα σού δίνει περισσότερες πρακτικές δυνατότητες (π.χ. χρήση με κάποιο backing track, οverdubbing με ένα εύχρηστο looper κλπ), ίσως να κλίνεις προς την Digitech, ενώ αν θέλεις αυτό που θα σού δώσει την καλύτερη ποιότητα ήχου, ειδικά όταν μάθεις καλά και το συνδυάσεις με τον κατάλληλο ενισχυτή ή κάποιο σύστημα FRFR, τότε μάλλον θα πρέπει να προτιμήσεις τη Zoom.

Εννοείται ότι όλα αυτά αποτελούν την προσωπική μου άποψη. Θα ήταν καλό να δοκιμάσεις και τα δύο πολυεφφέ σε έναν ενισχυτή όσο το δυνατό πιο παρόμοιο με τον δικό σου και να σχηματίσεις τη δική σου γνώμη σχετικά με το ποιό σού αρέσει περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά περιμένω και άλλες. Πάντως βλέπω να "κλίνω" περισσότερο πρός την Digitech,
μονο και μόνο το οτι δεν βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο αρνητικό, σε σχέση πάντα με τα λεγόμενά σας ...
Απόλλων συμφωνώ με το τελευταίο που είπες (οχι οτι διαφωνώ με τα άλλα  ;D ), αλλά δεν υπάρχει κάπου για PlayTest.

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Τελικά παράγγειλα  :shake μόλις χθές την Digitech RP255. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.
Πιστεύω μες στη εβδομάδα που έρχεται, να τα έχω (παράγγειλα και κάτι άλλα διάφορα).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Από πού την παρήγγειλες; Ρωτάω γιατί τα περισσότερα καταστήματα του εξωτερικού (Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία) σού δίνουν δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες αν για οποιοδήποτε λόγο δεν σού αρέσει αυτό που αγόρασες. Οπότε αν δεν σού κάτσει καλά η Digitech, την επιστρέφεις και παίρνεις τη Zoom.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Γειά σου Απόλλων  :hi .   Απο thomann. Η αλήθεια είναι οτι δεν το ήξερα αυτό.
Να'σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Nαι, μπορείς να το κάνεις, αρκεί φυσικά η πεταλιέρα να είναι σε καλή κατάσταση. Οπότε πρόσεξέ την λίγο τις πρώτες μέρες όταν τη χρησιμοποιείς, ώστε να μην έχει τίποτα γρατζουνιές ή άλλα σημάδια, κι αν δεις ότι δεν σού κάνει στείλε τους email για επιστροφή.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι τα Γερμανικά καταστήματα δίνουν τρία χρόνια εγγύηση σε όλα τους τα προϊόντα, οπότε αν σού πάθει κάτι σε αυτό το διάστημα είσαι καλυμμένος. Εννοείται βέβαια ότι μιλάμε για βλάβη που προέρχεται με λογική χρήση, όχι π.χ. αν την πετάξεις από το παράθυρο (λέμε τώρα...)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Οκ σε ευχαριστώ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
6 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt

Ξεκίνησε από O_Menelaos « 1 2 » Εφέ

26 Απαντήσεις
13024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:49
από tech21man
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
7 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/10, 23:43
από yiannakis
6 Απαντήσεις
3208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 00:14
από jim.ni
6 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/12, 18:47
από metalmike
Rp-360 digitech ή g3 zoom

Ξεκίνησε από mixanobios Εφέ

4 Απαντήσεις
5304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/14, 08:14
από mixanobios
ZOOM G5 vs DIGITECH RP 360 XP

Ξεκίνησε από cbk « 1 2 » Κρουστά

33 Απαντήσεις
42265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/14, 11:28
από adr1anos