Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?  (Αναγνώστηκε 4444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« στις: 21/03/09, 23:44 »
Έχει κάποια σημαντικά ελαττώματα? Υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια ή ελαφρώς περισσότερα λεφτά?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #1 στις: 22/03/09, 13:52 »
Αν απλά θες να ηχογραφήσεις κιθάρα, τότε είναι επιλογή για αυτά τα λεφτά... Το μόνο σημαντικό ελάττωμα που έχει είναι ότι το latency δεν πέφτει κάτω από 12-13ms (τουλάχιστον αυτό διάβαζα όταν ψαχνόμουν για κάρτα)... Επίσης δεν είμαι σίγουρος για το αν δουλεύει με vista, τσέκαρέ το αυτό αν σε ενδιαφέρει.. 

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #2 στις: 22/03/09, 15:14 »
Aυτό με το latency δε το κατάλαβα. Δε χρειάζεται λέει καλή κάρτα ήχου για καλή απόδοση άρα το latency θα ναι σε τουλάχιστον νορμάλ επίπεδα. Από κει και πέρα μόνο το θέμα με τα vista με απασχολεί...

Thx πάντως ;)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #3 στις: 22/03/09, 16:26 »
Δε χρειάζεται λέει καλή κάρτα ήχου για καλή απόδοση άρα το latency θα ναι σε τουλάχιστον νορμάλ επίπεδα.
Σειρά μου να μην καταλαβαίνω.. :-\ Το παραπάνω πού το διάβασες?
Η κάρτα ήχου παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στο latency που θα έχεις..

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #4 στις: 22/03/09, 16:30 »
Το έλεγε ένας κάτοχος του μηχανήματος στο utube όταν τον ρώτησε κάποιος για το latency. Είπε ότι δε χρειάζεται και τόσο καλή κάρτα ήχου καθώς όλη τη δουλειά την κάνει το toneport. Δεν είναι απλά software που θέλει καλή κάρτα, αλλά μηχάνημα. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #5 στις: 22/03/09, 17:27 »
Το Toneport και άλλα αντίστοιχα είναι επί της ουσίας κάρτες ήχου από μόνα τους. Οπότε παρακάμπτουν εντελώς τη native κάρτα του υπολογιστή...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #6 στις: 22/03/09, 18:34 »
Συν το 'οτι έχει patches παραμορφώσεων και εφφέ αρκετά ''παλέψιμα''
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #7 στις: 22/03/09, 19:44 »
Το χω εγω και δουλευει με VISTA κανονικα, για 50 euro που χα δωσει περυσι ειναι κορυφη. Οχι δε το προτιμω απο το κανονικο μου ενισχυτη για την ηλεκτρικη  αλλα με την ηλεκτρακουστικη κανει φοβερη δουλεια....

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #8 στις: 22/03/09, 20:23 »
     Εμενα παλι στο 2ο pc που εχω με vista δεν ετρεξε το σεταπ. Στο αλλο με τα xp ειναι κυριλε.

     Ειχα ενα θεμα στην αρχη εγω με το συγκεκριμενο προιον μιας και ο ηχος που ακουγοταν ηταν αθλιος! Το παραδοξο ειναι οτι δε χρησιμοποιουσα απλα ηχειακια υπολογιστη... ειχα συνδεσει με auxiliary το στερεοφωνικο μου με τον υπολογιστη υποτιθεται για καλυτερο αποτελεσμα.. κι ομως τπτ. Πολυ κακος ηχος και απιστευτα ψευτικος και τζιτζικοηλεκτρισμενος..δε ξερω πως αλλιως να το περιγραψω. Και πραγματικα απορουσα γιατι. Συντομα το στερεοφωνικο εφυγε απο εκει και αντικατασταθηκε απο τα 2.1 ηχειακια της creative. Απλα κοινα ηχειακια για pc με ενα wooferακι. Και ομως εκει ειχα καλυτερο ηχο.. με μεγαλη διαφορα καλυτερο. Δε ξερω τι αλλαξε τοσο εν τελει. Τωρα εχω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα παντως και ισως το μονο αρνητικο που βρισκω ειναι το προγραμμα ηχογραφησης που ειχε μεσα το κουτι. Το οποιο ειναι το ableton 7  ::) αν το θυμαμαι καλα.. οπου και μου φαινεται λιγο περιεργο στην χρηση. Ειναι οτι ποτε δεν χρησιμοποιουσα τετοια προγραμματα απο τη μια αλλα ισως ειναι κ λιγο μπερδεμενο. Αν καποιος ηξερε καποιο καλυτερο να κατεβασω η να βρω καπου θα ημουν ευγνωμων! Αυτα για το GXακι.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #9 στις: 22/03/09, 21:13 »
Κάπου νομίζω ότι διάβασα πως ηχογραφείς πολύ καλά με το audacity χρησιμοποιώντας το gx...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Line 6 Toneport GX?
« Απάντηση #10 στις: 22/03/09, 23:22 »
Ρε παιδιά σόρρυ αλλά κάπου έχει μπερδευτεί το πράμα... :-\

Είπε ότι δε χρειάζεται και τόσο καλή κάρτα ήχου καθώς όλη τη δουλειά την κάνει το toneport.
Μα... το toneport είναι η κάρτα ήχου!! ??? Και αυτό που λέω είναι ότι αυτή η κάρτα ήχου, το toneport gx, δίνει γύρω στα 12-13ms latency...

Δεν είναι απλά software που θέλει καλή κάρτα, αλλά μηχάνημα.
Βασικά ΔΕΝ είναι software, απλά συνοδεύεται με software και συγκεκριμένα το gearbox της line6 που παρέχει προσομοιώσεις ενισχυτών, πεταλιών κλπ (κάτι σαν το guitar rig).. Επίσης δεν είναι ένα μηχάνημα απλά, είναι κάρτα ήχου και δε διαφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ από τις υπόλοιπες που κυκλοφορούν...

Το Toneport και άλλα αντίστοιχα είναι επί της ουσίας κάρτες ήχου από μόνα τους. Οπότε παρακάμπτουν εντελώς τη native κάρτα του υπολογιστή...
Ακριβώς..

Συν το 'οτι έχει patches παραμορφώσεων και εφφέ αρκετά ''παλέψιμα''
Αυτά δεν τα έχει το toneport, το toneport δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια απλούστατη κάρτα ήχου! Τα patches που λες ''ανήκουν'' στο συνοδευτικό πρόγραμμα, το gearbox..

Ειχα ενα θεμα στην αρχη εγω με το συγκεκριμενο προιον μιας και ο ηχος που ακουγοταν ηταν αθλιος! Το παραδοξο ειναι οτι δε χρησιμοποιουσα απλα ηχειακια υπολογιστη... ειχα συνδεσει με auxiliary το στερεοφωνικο μου με τον υπολογιστη υποτιθεται για καλυτερο αποτελεσμα.. κι ομως τπτ. Πολυ κακος ηχος και απιστευτα ψευτικος και τζιτζικοηλεκτρισμενος..δε ξερω πως αλλιως να το περιγραψω. Και πραγματικα απορουσα γιατι. Συντομα το στερεοφωνικο εφυγε απο εκει και αντικατασταθηκε απο τα 2.1 ηχειακια της creative. Απλα κοινα ηχειακια για pc με ενα wooferακι. Και ομως εκει ειχα καλυτερο ηχο.. με μεγαλη διαφορα καλυτερο.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως με αυτήν τη συνδεσμολογία, ο ήχος χρωματίζεται από την ενίσχυση του στερεοφωνικού, γι αυτό και το κακό αποτέλεσμα.. Μπορεί να είμαι και λάθος..

Κάπου νομίζω ότι διάβασα πως ηχογραφείς πολύ καλά με το audacity χρησιμοποιώντας το gx...
Το βασικό πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις για την ηχογράφηση (aka DAW) δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑΝ ρόλο στον ήχο..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/09, 23:25 από gers »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για ESP

Ξεκίνησε από Ikaros « 1 2 ... 5 6 » Τα καλύτερα...

143 Απαντήσεις
72098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:01
από ibanez123
63 Απαντήσεις
40323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:05
από Si_rah
3 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 04:44
από Veldrin
10 Απαντήσεις
4826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:23
από Jezus
line 6 pod xt

Ξεκίνησε από melodicM Εφέ

6 Απαντήσεις
3871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/08, 12:04
από PlusYeaR
5 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/08, 01:48
από BluesMe
6 Απαντήσεις
4607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 11:02
από Crazy Heart
2 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 16:54
από Evarian
line 6 spider iii hd 75

Ξεκίνησε από Warrel « 1 2 » Ενισχυτές

33 Απαντήσεις
9829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 10:45
από Warrel
3 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/09, 08:29
από AtticanSky