Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 701050 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
...



Ξέρεις ότι ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης και ο Αστερίας #@#$@?

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ


Ξέρεις ότι ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης και ο Αστερίας #@#$@?

ψηνουν καβουροπατι?

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
 :D τα κουνάνε τα ζάρια 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξέρεις ότι ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης και ο Αστερίας #@#$@?

Το ξέρω γι'αυτό δε τους έβαλα μαζί  :P

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
...



Ξέρεις ότι ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης και ο Αστερίας #@#$@?

Και τώρα που ξαναβλέπω το κουτί, παρατηρώ πως έχει δύο τρύπες, μία μπροστά και μία πίσω. Ύποπτο...

 :D

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν δεν βασσανιστω δεν γινεται ;D Χτες βρηκα χρονο και ξεκινησα το ενισχυτακι. Το δοκιμασα . ολα καλα, ηχος , gain, tone κτλ. Το προβλημα μου ειναι με τα Led. Μπορει αν μου δωσανε και λαθος διακοπτη απο το banzai δεν ξερω. Ο διακοπτης για το grid εχεις τρεις θεσεις. on/off/on. Στις δυο θεσεις αναβει το μπλε led και εχω καθαρο ηχο(on/off), στην τριτη(on) εχω gain αλλα ενω αναβει το κοκκινο led σβηνει το μπλε ??? Εχω διπλοτσεκαρει το σχεδιο και την καλωδιωση, οποτε λεω μηπως ειναι θεμα διακοπτη.
Οντως ειναι θεμα διακοπτη! Κοιταξα παλι τα υλικα και θα επρεπε να ειναι Ft-DPDT on/on. Αυτο γραφει το σακουλακι, αλλα βαλανε μεσα ενα on/off/on. Θα παω να παρω αλλον και εναν νεο FT-SPDT γιατι ξεχασα σε μεγαλη θερμοκρασια το κολλητηρι και μου τον ελιωσε :D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/11, 11:40 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
... Θα παω να παρω αλλον και εναν νεο FT-SPDT γιατι ξεχασα σε μεγαλη θερμοκρασια το κολλητηρι και μου τον ελιωσε :D
Θέλει λίγο προσοχή.. Γράψε όταν το φτιάξεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
... Θα παω να παρω αλλον και εναν νεο FT-SPDT γιατι ξεχασα σε μεγαλη θερμοκρασια το κολλητηρι και μου τον ελιωσε :D

Θέλει λίγο προσοχή.. Γράψε όταν το φτιάξεις.
Τιποτα δεν γεννιεται , τιποτα δεν πεθαινει. Ολα απλως αλλαζουνε μορφη. Ετσι και το κουτακι που ειχε μεσα το booster+overdrive+mod εγινε ενισχυτακι ;D Το αλλο κυκλωμα θα παει σε μεγαλυτερη κατοικια. Ετσι για να μην πεταχτει, μετα απο καποιο σουλουπωμα στις τρυπες που πρεπει να "μικρυνουν" και μια τρυπα που μου περισσευει( καποια προταση να βαλουμε καμια ακομη μοντα; :D Εχει για τα μπασα ) θα ειναι ετοιμο. Το κουτακι ειναι αυτο.

Μενει μονο να αλλαξω τους διακοπτες. Το κυκλωμα δουλευει παντως και ειναι η πρωτη φορα που εφτιαξα κατι με τοση ανεση. Μετα το Overdrive ηταν παιχνιδακι.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/11, 21:18 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Πωπω φίλε αυτά τα ζώα τους πυκνωτές πως κατάφερες και τα χώρεσες!!!

Μπράβο, πολυ ωραίος! Καλόπαιχτο.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
... Το κυκλωμα δουλευει παντως και ειναι η πρωτη φορα που εφτιαξα κατι με τοση ανεση. Μετα το Overdrive ηταν παιχνιδακι.

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια ! :)
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Τιποτα δεν γεννιεται , τιποτα δεν πεθαινει. Ολα απλως αλλαζουνε μορφη. Ετσι και το κουτακι που ειχε μεσα το booster+overdrive+mod εγινε ενισχυτακι ;D Το αλλο κυκλωμα θα παει σε μεγαλυτερη κατοικια. Ετσι για να μην πεταχτει, μετα απο καποιο σουλουπωμα στις τρυπες που πρεπει να "μικρυνουν" και μια τρυπα που μου περισσευει( καποια προταση να βαλουμε καμια ακομη μοντα; :D Εχει για τα μπασα ) θα ειναι ετοιμο. Το κουτακι ειναι αυτο.

Μενει μονο να αλλαξω τους διακοπτες. Το κυκλωμα δουλευει παντως και ειναι η πρωτη φορα που εφτιαξα κατι με τοση ανεση. Μετα το Overdrive ηταν παιχνιδακι.

Μπράβο ρε παιδί, συμπαγής και όμορφη κατασκευή. Το έχεις.  :D . Όπως έγραψε ο φίλος Delus, πολύ γομάρια οι πυκνωτές, σαν aliens είναι  ;D . Το επόμενο βήμα φαντάζομαι πως είναι: τρίψιμο με γυαλόχαρτο, αστάρι, λαδομπογιά, γράμματα και διαφανές βερνίκι. Αν το βάψεις δημοσίευσε μια φώτο στο thread του Ibanezbass, να το καμαρώσουμε. Κόψε και λίγο από τα καλώδια. Για μοντίφες, θα δω το σχέδιο για να μου έρθουν ιδέες

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια :) Οι πυκνωτες αυτοι, που και στο booster ενας ηταν και εφαγα φρικη ,μπηκαν τελευταιοι και με πολυ παζλ τοποθετηση να μην με δυσκολευουν να εχω προσβαση σε αλλα μερη του κυκλωματος αν εχω κανει χαζομαρα. Οντως γομαρια. Το κουτακι θελει μερικες τροποοιησεις γιατι εχει μεγαλυτερες τρυπες απο αυτες που χρειαζομαι.  Το βαψιμο ειναι το τελευταιο που σκεφτομαι  ;D Αλλα θα γινει καποια στιγμη και αυτο. Αλλα πολυ πιθανο να μην γινουν γραμματα και διαφανο βερνικι, αλλα να τα σκαλισω οπως ειχα κανει με το footswitch του cube. Βεβαια μετα απο κατι τετοιο το κουτακι θα μεινει στο ενισχυτακι ;)
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε μπράβο, πολύ ωραίος!. Συγχαρητήρια!.  :up
Σου αρέσει η μόντα για τα μπάσα?..
Δεν μπορώ να σχεφτώ κάτι για την τρυπα που σου περισσεύει, τα έχεις κάνει όλα!..  :roll
Ίσως απλό LEDάκι λειτουργίας ON, αφού έχεις LEDάκια για το Dirt και το Bass Boost..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χα! νομιζα οτι το ενα led ειναι on και το αλλο για το gain. Οχι για το bass boost που μου αρεσε πολυ μπορω να πω. και να μην βαλω κατι δεν με πειραζει ειναι μικρη τρυπα. ασε που τωρα που σκεφτομαι εχει μια χαρα χωρο το κουτι ετσι πως ειναι, αν βαλω ενα led θα περιορισω τη θεση που εχω το κυκλωμα. γιατι ειναι ακριβως απο κατω. Αλλα αν μπορεις δωσε το σχεδιαγραμμα που μπορει να μπει το led για το boost και δεν ξερεις καμια φορα. Ισως ενα πρασσινο led να βρει θεση :D
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. αν μπορεις δωσε το σχεδιαγραμμα που μπορει να μπει το led για το boost και δεν ξερεις καμια φορα. Ισως ενα πρασσινο led να βρει θεση :D
Είναι ακριβώς η ίδια συνδεσμολογία με το LED για το Dirt, αλλά χρειάζεται πάλι DPDT διακόπτης..
..αν δεν έχεις άφησε το, δεν πειράζει, μικρή η διαφορά. Είναι ήδη πολύ ωραίο!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
.. αν μπορεις δωσε το σχεδιαγραμμα που μπορει να μπει το led για το boost και δεν ξερεις καμια φορα. Ισως ενα πρασσινο led να βρει θεση :D
Είναι ακριβώς η ίδια συνδεσμολογία με το LED για το Dirt, αλλά χρειάζεται πάλι DPDT διακόπτης..
..αν δεν έχεις άφησε το, δεν πειράζει, μικρή η διαφορά. Είναι ήδη πολύ ωραίο!..
Θα παω να παρω αλλον DPDT ετσι κι αλλιως γιατι οπως ανεφερα αυτος για το gain ειναι on/off/on ενω εμεις θελουμε on/on και θα παω να τον αλλαξω αυριο. Θα αγορασω 2 τετοιους λοιπον και αυτον του boost θα τον βαλω στο on/off γιατι ο παλιος ελιωσε ;D Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα πρεπει να βαλω και αντιστασεις στα LED γιατι δεν ειδα να εχουμε στο κυκλωμα, οπως καναμε με το overdrive.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα πρεπει να βαλω και αντιστασεις στα LED γιατι δεν ειδα να εχουμε στο κυκλωμα, οπως καναμε με το overdrive.

Μπά όχι, πάρε τάση από την R3 (a18) όπως και για το LED του Grit και κάνε την καλωδίωση της πλευράς του LED στο DPDT για το Bass, ίδια όπως η δεξιά πλευρά του Grit On/Off στο διάγραμμα, απλά με ακόμα ένα LED.
Aν δεν το καταλαβαίνεις, γράψε μου να το ποστάρω.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος doubos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
filaraki ego agorasa ta ilika kai  mou vgikan 30 eyro kai to ekana kai de doulevei !!
gt etsi ?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
filaraki ego agorasa ta ilika kai  mou vgikan 30 eyro kai to ekana kai de doulevei !!
gt etsi ?
τι απάντηση περιμένεις? ειλικρινά :P

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαχαχαχα
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
filaraki ego agorasa ta ilika kai  mou vgikan 30 eyro kai to ekana kai de doulevei !!
gt etsi ?
Φίλε μου, εάν θέλεις να βοηθηθείς καλό είναι να εξηγήσεις λίγο περισσότερο το πρόβλημα που έχεις.
Δεν ξέρω καν ποιό κύκλωμα έφτιαξες!..
Γράψε αναλυτικά τι συμπεριφορά παρουσιάζει το κύκλωμα σου, πόσταρε μεγάλες καθαρές φωτογραφίες από την πλακέτα σου μπρός-πίσω και τις καλωδιώσεις και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
Απόφυγε τα greeklish ως κανόνα στο forum.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τις καλησπέρες μου στην παρέα.

Το γ**ημένο το GAS μας έχει πάρει τα μυαλά αλλά επειδή δεν παίζουν φράγκα θα στραφούμε σε DIY μιας και τα χέρια πιάνουν και μας αρέσουν οι κατασκευές.

Για αρχή σκέφτομαι να αρχίσω από τα απλά για να έχω και εμπειρία για τα μετέπειτα και λέω να κάνω το Boosterάκι.
Έπειτα είδα αυτά http://www.madbeanpedals.com/projects/index.html
Είδα ότι έχει πάρα πολλά projects και γενικότερα γνωστά πετάλια και πετάλια που θα ήθελα να έχω,όπως ένα Muff και ένα Fuzz.Απλά δε ξέρω τι παίζει με δαύτα.Είδα ότι υπάρχει το schematic για κάθε πετάλι.

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να πάρω τα υλικά από την λίστα και πλακέτα και να τα φτιάξω μόνος ή πρέπει να τα αγοράσω απαραίτητα από εκεί;;;;

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να πάρω τα υλικά από την λίστα και πλακέτα και να τα φτιάξω μόνος ή πρέπει να τα αγοράσω απαραίτητα από εκεί;;;;

αυτο για το muff το προσπερναω! :P
τα εξαρτηματα μπορεις να τα παρεις απο εδω http://www.marelectronics.gr/products.php?lang=gr
και οσο για την πλακετα   αναλυτικη κατασκευη pcb με εικονες....
ελπιζω να σε καλυψα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι να κάνω ρε,αφραγκίες παίζουν με αυτά που θέλω να αγοράσω. :P
Και καλύτερα να φτιάξω μόνος ή να δούμε αν είναι να το φτιάξουμε μαζί για να έχω την σχετική εμπειρία.
Αν θέλω πάντως κάτι θα σου πω,μην ανησυχείς αν και με βλέπω να μπαίνω και εγώ στο κόλπο.

Το να αγορασώ πλακέτες δεν παίζει;Πχ όπως αυτή για το booster της αρχής;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να πάρω τα υλικά από την λίστα και πλακέτα και να τα φτιάξω μόνος ή πρέπει να τα αγοράσω απαραίτητα από εκεί;;;;
Δεν πουλάνε κιτ, μόνο τις πλακέτες., και μάλιστα σε καλά λεφτά για επαγγελματικές.
  Αν θέλεις μπορείς να παραγείλεις όλα τα υλικά από κάποιο πάροχο όπως πχ   το Banzai, και να πάρεις από αυτούς την πλακέτα, ή να φτιάξεις εδώ   τοπικά πλακέτες από το σχήμα στο PDF.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)