Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100721 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω παντως που ειμαι στην Αγγλια τωρα απολαμβανω το γεγονος πως θα παμε για ποτο και που θα ρθω πισω σπιτι τα ρουχα δε θα ειναι για πεταμα απ τη μποχα
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
το προβλημα δεν ειναι με τους δημοσιους χωρους, εκει μπορει να εφαρμοστει το μετρο. το προβλημα ειναι με τα μαγαζια. Τα μαγαζια δεν δουλευουν με τους μη καπνιστες...αλλα με τους καπνιστες...οποτε η πλειοψηφια των μαγαζιων θα δηλωσει οτι οι χωροι τους ειναι ιδιωτικοι χωροι για καπνιστες, οποτε οι μη καπνιστες θα περιθωριοποιηθουν σε χωρους μη καπνιστων που θα ειναι ελαχιστοι...αν υπαρξουν...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Eιναι απαραδεκτο να επιβαλλει ο καπνιστης τον καπνο του στον μη καπνιστη.Απαραδεκτο επισης ειναι να τσινανε οι καπνιστες για την απαγορευση(ενταξει αρκει να μην ειναι ακραιη..δλδ οκ σε ανοιχτο χωρο ολοι χωραμε..καπνιστες και μη).Δλδ ελεος..να το πω και χυμα...οσοι καπνιζουν ειναι πρεζακια της νικοτινης...συχνα αδυναμοι(οχι ολοι γιατι καποιοι δεν θελουν καν να το κοψουν) ανθρωποι που δεν μπορουν να το κοψουν.Ε ρε φιλε..εγω τι φταιω δλδ να τρωω στην μαπα την εξαρτηση και την αδυναμια σου?Τα ρουχα καπνιστων και μη βρωμανε..η αναπνοη σας βρωμαει..τα δοντια σας κιτρινιζουν..οι τοιχοι λερωνονται απο την καπνιλα..οι δρομοι απο τους ανεγκεφαλους καπνιστες γεμιζουν γοπες..ακομα και η τσεπη σας..για να μην πω για την υγεια σας...βλαπτεται σοβαρα.Δεν καταλαβαινω ποσο μαζοχιστης μπορεις να εισαι ..ουσιαστικα να ειναι ολα εναντιον σου και να καπνιζεις.Αλλα οκ..ας πουμε οτι το δεχομαι..μπορουν χαλαρα να συνυπαρξουν καπνιστες και μη.

Αλλα βεβαια ο κλασσικος Ελληνας..κοιταω την παρτη μου και ολοι οι αλλοι να κοψουν τον λαιμο τους.

Συγνωμη αμα βγαινω καπως επιθετικα και ισως επικριτικα στους καπνιστες.Παρακαλω να μην παρει κανεις τπτ προσωπικα..ο ολος λογος ειναι απλα να καταλαβει καποιος την αγανακτηση μου.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eιναι απαραδεκτο να επιβαλλει ο καπνιστης τον καπνο του στον μη καπνιστη.Απαραδεκτο επισης ειναι να τσινανε οι καπνιστες για την απαγορευση(ενταξει αρκει να μην ειναι ακραιη..δλδ οκ σε ανοιχτο χωρο ολοι χωραμε..καπνιστες και μη).Δλδ ελεος..να το πω και χυμα...οσοι καπνιζουν ειναι πρεζακια της νικοτινης...συχνα αδυναμοι(οχι ολοι γιατι καποιοι δεν θελουν καν να το κοψουν) ανθρωποι που δεν μπορουν να το κοψουν.Ε ρε φιλε..εγω τι φταιω δλδ να τρωω στην μαπα την εξαρτηση και την αδυναμια σου?Τα ρουχα καπνιστων και μη βρωμανε..η αναπνοη σας βρωμαει..τα δοντια σας κιτρινιζουν..οι τοιχοι λερωνονται απο την καπνιλα..οι δρομοι απο τους ανεγκεφαλους καπνιστες γεμιζουν γοπες..ακομα και η τσεπη σας..για να μην πω για την υγεια σας...βλαπτεται σοβαρα.Δεν καταλαβαινω ποσο μαζοχιστης μπορεις να εισαι ..ουσιαστικα να ειναι ολα εναντιον σου και να καπνιζεις.Αλλα οκ..ας πουμε οτι το δεχομαι..μπορουν χαλαρα να συνυπαρξουν καπνιστες και μη.

Αλλα βεβαια ο κλασσικος Ελληνας..κοιταω την παρτη μου και ολοι οι αλλοι να κοψουν τον λαιμο τους.

Συγνωμη αμα βγαινω καπως επιθετικα και ισως επικριτικα στους καπνιστες.Παρακαλω να μην παρει κανεις τπτ προσωπικα..ο ολος λογος ειναι απλα να καταλαβει καποιος την αγανακτηση μου.


Παρ'ότι καπνιστής, θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τα παραπάνω. Και κάθε άλλο παρά επιθετικά τα θεωρώ. Έχω βαρεθεί να ακούω από διάφορες "κοινωνικές ομάδες" για το πόσο καταπατείται το δικαίωμά τους αν κάνουν το κέφι τους. Νησάφι. Ας αφήσουμε λίγο τον εγωϊσμό μας κατά μέρος και ας παραδεχτούμε ότι κάποια πράγματα στη ζωή είναι όντως άσπρο-μαύρο. Politically correct παπαρολογίες περί "δικαιωμάτων" δεν χρειάζονται.

Το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε ΟΛΟΥΣ τους δημόσιους χώρους. Στη Σουηδία, από την οποία έχω εμπειρία, απαγορεύεται να καπνίζεις και στο ΜΠΑΛΚΟΝΙ σου, αν τυχόν και ενοχλείς τους διπλανούς. Εμείς εδώ βέβαια, ως υπανάπτυχτοι Βαλκάνιοι, ανάβουμε τη θράκα για να ψήσουμε τα μπριζολάκια μας κάθε Κυριακή, σωστά? Ωστόσο αποτελεί λογικό σφάλμα να συσχετίζουμε τις... εξατμίσεις με τα τσιγάρα.

Δεν ξέρω για τους ιδιωτικούς χώρους, υποθέτω ότι θα μπορούσε κάποιος μαγαζάτορας να δηλώσει ότι το μαγαζί του απευθύνεται αποκλειστικά σε καπνιστές...

Τέλος, κάτι που πέρασε στα ψιλά: σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία, οι καπνιστές στα επόμενα χρόνια θα θεωρούνται εξαρτημένα άτομα (πολύ σωστά), που έχουν ανάγκη βοήθειας (επίσης σωστά). Θα λειτουργεί τηλ. γραμμή βοήθειας και θα δρομολογηθούν προγράμματα απεξάρτησης. Ταυτόχρονα οι τιμές των τσιγάρων θα πάνε στο θεό, με τεράστια αύξηση της φορολογίας. Προσωπικά πιστεύω ότι 15 ευρώ το πακέτο είναι καλά, με το 75% της φορολογίας να πηγαίνει απευθείας σε προγράμματα θεραπείας.

Πάνω απ'όλα, είναι ζήτημα Παιδείας και προσπάθειας από εμάς τους ενήλικες, ώστε η επόμενη γενιά να μην συμμετέχει στο τραγικό ρεκόρ των μεγαλύτερων "φουγάρων" στην Ευρώπη...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο καπνιστής έχει δίκιο και γω άδικο ή το δικαίωμά του να καπνίζει βγαίνει πάνω από το δικό μου να μην έχω επιλέξει να καπνίζω.


Αν απαγορεύσεις σε ένα καπνιστή να ευχαριστιέται μια ομολογουμένως κακή συνήθεια με επιπτώσεις και στους γύρω του, τι θα έπρεπε να κάνουμε σε όλους τους οδηγούς που από την εξάτμιση βγάζουνε βέβαιο θάνατο? Δυστυχώς άκρη δεν βρίσκουμε εύκολα σ'αυτά.

Παρη λιγο ατοπο ειναι αυτο που λες..Αν ενα αυτοκινητο ξεπερναει τα ορια σε ρυπους τρωει προστιμα.Για αυτο βγαζουμε καρτες καυσαεριων και πηγαινουμε στα ΚΤΕΟ κλπ..Αν εφαρμοζονταν οι νομοι δεν θα υπηρχαν και ολα αυτα ταξι/φορτηγα με τη μαυρη καπνιλα πισω τους..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Θα είμαι ο πρώτος που θα χαρεί εάν εφαρμοστούν κάποια μέτρα σε δημόσιους χώρους κατά του τσιγάρου ,γιατί το ομολογώ είμαι απόλυτα εθισμένος στη νικοτίνη και θα με βοηθούσε να το περιορίσω αρχικά και στη πορεία να το κόψω.Όμως το κάθε τι έχει ένα όριο και όταν ένα ζήτημα οι κυβερνήσεις το αντιμετωπίζουνε με αφέλεια ,συνήθως έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.Διαβάστε για την ποταπαγόρευση στις αρχές του προηγούμενου αιώνα στην Αμερική και θα με καταλάβετε.Θα πει κάποιος δεν είναι το ίδιο,αλλά οι υπερβολές ,μπορούνε εύκολα να μας φτάσουνε εκεί...
Τέλος για τη παράδοση "ροκ εν΄ρολ ,ναρκωτικά,τσιγάρα",πρέπει να σκεφτούμε ,ότι οι ουσίες μπήκανε στη ροκ για δύο λόγους.Ο πρώτος για να βοηθήσουνε την ανασφάλεια του κάθε καλλιτέχνη,από το απλό stage fright μέχρι την αγωνία της έμπνευσης,που για να υπάρξει έμπνευση,χρειάζετε να είσαι χαλαρός ,δωσμένος απόλυτα σε αυτό που κάνεις και ο δεύτερος γιατί αρχικά η CIA θέλησε να διαλύσει το κίνημα των Hippies και των διαδηλώσεων για την Ειρήνη και κατόπιν γιατί είδανε ότι υπάρχει χρήμα σε αυτή την ιστορία.Καλύτερα λοιπόν να τα δώσεις σε έναν ψυχολόγο να σε βοήθήσει κιόλας,παρά να καταστρέφεις την υγεία σου.
Πιστεύω ότι πρέπει να σεβόμαστε τις ανάγκες του διπλανού μας ,πιο πολύ όμως όταν θίγονται.Στη περίπτωση καπνιστών-μη καπνιστών την μεγαλύτερη ανάγκη την έχει ο μη-καπνιστής.Όμως αν φτάσουμε να "γκετοποιήσουμε" μια μέρα τους καπνιστές ,το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να ανοίξουμε καινούργιες πληγές.ΝΑΙ στην απαγόρευση σε κλειστούς χώρους,ΟΧΙ στην απαγόρευση σε ανοιχτούς.ΟΧΙ στην περιθωριοποίηση των καπνιστών.Αρκετό κόσμο έχουμε περιθωριοποιήσει μέχρι τώρα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Όντως το κάπνισμα είναι μια πολύ κακή συνήθεια, η οποία δεν βλάπτει μόνο τους καπνιστές αλλά και την κοινωνική ευημερία γενικότερα, όταν σπαταλούνται τεράστια ποσά για την ιατρική περίθαλψη των ατόμων που έχουν προσβληθεί από καρκίνο λόγω του καπνίσματος, ενώ θα μπορούσαν οι ίδιοι πόροι να διοχετευθούν στην παιδεία, στον πολιτισμό και σε άλλες πτυχές της κοινωνίας.. Από την άλλη, μερικές στιγμές προσωπικά τις θεωρώ μισές χωρίς τσιγάρο (όσοι καπνίζουν θα καταλάβουν αμέσως τι εννοώ)..

Όμως η απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και νομίζω ότι τηρείται σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό (σχολεία, δημόσιες υπηρεσίες, δικαστήρια, νοσοκομεία, κ.λπ.)..  Νομίζω ότι οι "επισκέπτες" των χώρων αυτών το τηρούν, αλλά κάτι πρέπει να γίνει και με εκείνους που δουλεύουν σε αυτούς τους χώρους (καθηγητές, γιατροί, κ.λπ.).. Αυτό που όμως δεν με βρίσκει σύμφωνο είναι η απαγόρευση του καπνίσματος στα μπαρ.. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να χωριστούν οι χώροι που επιτρέπεται το κάπνισμα και οι χώροι που απαγορεύεται έτσι ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι.. Θα μου πείτε, τα περισσότερα μπαρ είναι 30-40 τ.μ. οπότε πως είναι δυνατόν να χωριστούν οι χώροι χωρίς ο καπνός να ενοχλεί τους μη καπνιστές.. Ίσως ένα παραπέτασμα ή πολύ δυνατοί ιωνιστές να έκαναν κάποια δουλειά, αλλά ομολογουμένως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι δύσκολη..

Πάντως δεν συμφωνώ με την άποψη του Bassman ότι δηλαδή οι καπνιστές είναι εξαρτημένοι σε τέτοιο βαθμό και γενικά αδύναμοι.. Προσωπικά, όταν χρειάστηκε να το κόψω για κάποιους λόγους το έκανα πολύ εύκολα (απλά δεν αγόρασα), απλά τώρα καπνίζω γιατί μου αρέσει.. Επίσης χρειάζεται και το μέτρο.. 2-3 πακέτα την ημέρα είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα σου καταστρέψουν όλο το αναπνευστικό σύστημα, αλλά με μισό πακέτο την ημέρα δεν πέθανε κανείς.. Αν χρειαστεί πάντως να το ξανακόψω θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.. Γενικά όσους ξέρω, καπνίζουν λόγω "γούστου" και όχι επειδή είναι εξαρτημένοι.. Τώρα αν βλέπεις κάτι παππούδες στα καφενεία με φωνή νταλικιέρη και κίτρινα δάχτυλα, ε τι να πεις.. Υπάρχουν και εκείνες οι περιπτώσεις..

Τα ίδια όμως ισχύουν και για το αλκοόλ.. Επειδή δεν αφήνει ίχνη και μυρωδιές, το αλκόολ δεν θεωρείται "ναρκωτικό" και μάλιστα όσοι αρέσκονται στο να βγαίνουν έξω και να πίνουν υπερβολικά μεγάλες ποσότητες αλκοόλ θεωρούνται και in.. Ενώ με το τσιγάρο είσαι νηφάλιος απόλυτα, υπό την επήρεια του αλκοόλ μπορείς να κάνεις και τρέλες (μέχρι και να πεθανεις -- π.χ. παραπατάς στο δρόμο και σε χτυπάει αυτοκίνητο, χάνεις τον αυτοέλεγχο σου και μπλέκεσαι σε μαχαιρώματα και φυσικά η κακιά συνήθεια "drink & drive".).. Όποιος έχει πάει σε κάποια pub της Αγγλίας θα αηδιάσει με αυτά που κάνουν οι νεαροί (πολιτισμένοι κατά τα άλλα) Βρετανοί, όταν πίνουν αρκετά..  Δεν είναι τυχαίο που όταν οι ιδιοκτήτες καλούν την αστυνομία, έρχονται δύο δύο τα περιπολικά για να συλλάβουν ένα μόλις άτομο.. Επίσης το συκώτι αχρηστεύεται εντελώς λόγω των μεγάλων ποσοτήτων αλκοόλ.. Με λίγα λόγια, θέλω να πω, ότι ενώ βλέπω γύρω μου άτομα να κοιτάνε σαν μιάσματα τους καπνιστές, δεν συμβαίνει το ίδιο με τους αλκοολικούς.. Προσωπικά τους βάζω στην ίδια μοίρα και αν θα έπρεπε να απαγορευτεί το κάπνισμα δια παντός, το ίδιο θα έπρεπε να γίνει και για το ποτό..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλέ μου φίλε

Όμως η απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και νομίζω ότι τηρείται σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό (σχολεία, δημόσιες υπηρεσίες, δικαστήρια, νοσοκομεία, κ.λπ.)..  Νομίζω ότι οι "επισκέπτες" των χώρων αυτών το τηρούν, αλλά κάτι πρέπει να γίνει και με εκείνους που δουλεύουν σε αυτούς τους χώρους (καθηγητές, γιατροί, κ.λπ.).. Αυτό που όμως δεν με βρίσκει σύμφωνο είναι η απαγόρευση του καπνίσματος στα μπαρ.. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να χωριστούν οι χώροι που επιτρέπεται το κάπνισμα και οι χώροι που απαγορεύεται έτσι ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι.. Θα μου πείτε, τα περισσότερα μπαρ είναι 30-40 τ.μ. οπότε πως είναι δυνατόν να χωριστούν οι χώροι χωρίς ο καπνός να ενοχλεί τους μη καπνιστές.. Ίσως ένα παραπέτασμα ή πολύ δυνατοί ιωνιστές να έκαναν κάποια δουλειά, αλλά ομολογουμένως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι δύσκολη..

Λύσεις έχουν βρει στο εξωτερικό, όπου παρόμοιες απαγορεύσεις υπάρχουν εδώ και χρόνια.


Παράθεση
Πάντως δεν συμφωνώ με την άποψη του Bassman ότι δηλαδή οι καπνιστές είναι εξαρτημένοι σε τέτοιο βαθμό και γενικά αδύναμοι.. Προσωπικά, όταν χρειάστηκε να το κόψω για κάποιους λόγους το έκανα πολύ εύκολα (απλά δεν αγόρασα), απλά τώρα καπνίζω γιατί μου αρέσει.. Επίσης χρειάζεται και το μέτρο.. 2-3 πακέτα την ημέρα είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα σου καταστρέψουν όλο το αναπνευστικό σύστημα, αλλά με μισό πακέτο την ημέρα δεν πέθανε κανείς.. Αν χρειαστεί πάντως να το ξανακόψω θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.. Γενικά όσους ξέρω, καπνίζουν λόγω "γούστου" και όχι επειδή είναι εξαρτημένοι.. Τώρα αν βλέπεις κάτι παππούδες στα καφενεία με φωνή νταλικιέρη και κίτρινα δάχτυλα, ε τι να πεις.. Υπάρχουν και εκείνες οι περιπτώσεις..

Και εμένα ο παππούς μου κάπνιζε ό,τι έβρισκε από τα 10 του, έπινε σαν νεροφίδα και πέθανε στα 95 του χωρίς να έχει κρυολογήσει μια φορά στη ζωή του. Αυτό δε λέει απολύτως τίποτα. Μην αυταπατάσαι ότι καπνίζεις "γιατί σου αρέσει". Είμαστε εθισμένοι. Τα πράγματα είναι απλά.


Παράθεση
Τα ίδια όμως ισχύουν και για το αλκοόλ.. Επειδή δεν αφήνει ίχνη και μυρωδιές, το αλκόολ δεν θεωρείται "ναρκωτικό" και μάλιστα όσοι αρέσκονται στο να βγαίνουν έξω και να πίνουν υπερβολικά μεγάλες ποσότητες αλκοόλ θεωρούνται και in.. Ενώ με το τσιγάρο είσαι νηφάλιος απόλυτα, υπό την επήρεια του αλκοόλ μπορείς να κάνεις και τρέλες (μέχρι και να πεθανεις -- π.χ. παραπατάς στο δρόμο και σε χτυπάει αυτοκίνητο, χάνεις τον αυτοέλεγχο σου και μπλέκεσαι σε μαχαιρώματα και φυσικά η κακιά συνήθεια "drink & drive".).. Όποιος έχει πάει σε κάποια pub της Αγγλίας θα αηδιάσει με αυτά που κάνουν οι νεαροί (πολιτισμένοι κατά τα άλλα) Βρετανοί, όταν πίνουν αρκετά..  Δεν είναι τυχαίο που όταν οι ιδιοκτήτες καλούν την αστυνομία, έρχονται δύο δύο τα περιπολικά για να συλλάβουν ένα μόλις άτομο.. Επίσης το συκώτι αχρηστεύεται εντελώς λόγω των μεγάλων ποσοτήτων αλκοόλ.. Με λίγα λόγια, θέλω να πω, ότι ενώ βλέπω γύρω μου άτομα να κοιτάνε σαν μιάσματα τους καπνιστές, δεν συμβαίνει το ίδιο με τους αλκοολικούς.. Προσωπικά τους βάζω στην ίδια μοίρα και αν θα έπρεπε να απαγορευτεί το κάπνισμα δια παντός, το ίδιο θα έπρεπε να γίνει και για το ποτό..

Δυστυχώς τα συμφέροντα τόσο πίσω από κάπνισμα, όσο και το αλκοόλ, είναι τεράστια. "Ευτυχώς", από την άλλη, τα συμφέροντα των σημερινών κρατικών οντοτήτων είναι επίσης τεράστια. Με έναν πληθυσμό στο Δυτικό κόσμο να γερνάει με διογκούμενο ρυθμό, με τα ασφαλιστικά και κοινής πρόνοιας συστήματα να κινδυνεύουν με κατάρρευση, το κόστος περίθαλψης από ασθένειες σχετικές με εθισμούς (για να μην μιλήσουμε για τον πρόωρο θάνατο,  και την περιορισμένη γονιμότητα), δεν ισοφαρίζεται πλέον με οποιουσδήποτε βαρείς φόρους.

Λυπάμαι αν ακούγεται απάνθρωπο και "αντι-δημοκρατικό" αλλά η μόνη βιώσιμη λύση είναι ένα σύνολο απαγορεύσεων, μέτρων για στήριξη και βοήθεια/θεραπεία, φορολόγησης και φυσικά ενημέρωσης/παιδείας από τις πιο μικρές ηλικίες.

Α ναι, και ποιος σας είπε ότι η ποτοαπαγόρευση δεν έφερε αποτελέσματα? Για ψάξτε πιο καλά τα στοιχεία σας... και μην πάτε αναγκαστικά στην Αμερική. Κοιτάξτε τι έκαναν οι Σκανδιναβικές χώρες που είχαν τρομακτικό πρόβλημα αλκοολισμού πριν από μερικές δεκαετίες.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο καπνιστής έχει δίκιο και γω άδικο ή το δικαίωμά του να καπνίζει βγαίνει πάνω από το δικό μου να μην έχω επιλέξει να καπνίζω.


Αν απαγορεύσεις σε ένα καπνιστή να ευχαριστιέται μια ομολογουμένως κακή συνήθεια με επιπτώσεις και στους γύρω του, τι θα έπρεπε να κάνουμε σε όλους τους οδηγούς που από την εξάτμιση βγάζουνε βέβαιο θάνατο? Δυστυχώς άκρη δεν βρίσκουμε εύκολα σ'αυτά.

Παρη λιγο ατοπο ειναι αυτο που λες..Αν ενα αυτοκινητο ξεπερναει τα ορια σε ρυπους τρωει προστιμα.Για αυτο βγαζουμε καρτες καυσαεριων και πηγαινουμε στα ΚΤΕΟ κλπ..Αν εφαρμοζονταν οι νομοι δεν θα υπηρχαν και ολα αυτα ταξι/φορτηγα με τη μαυρη καπνιλα πισω τους..

Στην Ελλάδα ζεις Γιαννάκη, αν πιστεύεις ότι επειδή έχει κάποιος αυτοκόλλητο από ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων είναι οκ, πλανάσαι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis


Α ναι, και ποιος σας είπε ότι η ποτοαπαγόρευση δεν έφερε αποτελέσματα? Για ψάξτε πιο καλά τα στοιχεία σας... και μην πάτε αναγκαστικά στην Αμερική. Κοιτάξτε τι έκαναν οι Σκανδιναβικές χώρες που είχαν τρομακτικό πρόβλημα αλκοολισμού πριν από μερικές δεκαετίες.
[/quote]

Δηλαδή επειδή δεν ξέρω,ρωτάω,στις Σκανδιναβικές χώρες απαγορεύεται εντελώς και από παντού το αλκοόλ;Όπως στις Η.Π.Α τη δεκαετία του 1920;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδή επειδή δεν ξέρω,ρωτάω,στις Σκανδιναβικές χώρες απαγορεύεται εντελώς και από παντού το αλκοόλ;Όπως στις Η.Π.Α τη δεκαετία του 1920;


Δεν είναι έτσι σήμερα, λόγω (και) Ε.Ε. Και ποτέ δεν απαγορευόταν τελείως.

Δες εδώ για μερικά στοιχεία: http://janda.org/b20/News%20articles/alcohol_in_sweden.htm

Το σημαντικό είναι ότι τα "δρακόντεια" μέτρα συνέβαλαν (σύμφωνα με τους ίδιους) ώστε τουλάχιστον μια ολόκληρη γενιά να μείνει μακριά από την κατάχρηση του αλκοολ.

Για να μην γίνει παρεξήγηση, δεν είναι συγκρίσιμα τα πράγματα με το κάπνισμα. Κανείς δεν υποστήριξε ποτέ ότι πρέπει να κηρυχθούν παράνομα τα προϊόντα καπνού. Ούτε βέβαια να μπει δελτίο όπως στην παραπάνω περίπτωση.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κανείς δεν υποστήριξε ποτέ ότι πρέπει να κηρυχθούν παράνομα τα προϊόντα καπνού. Ούτε βέβαια να μπει δελτίο όπως στην παραπάνω περίπτωση.

Xμμμμ δελτίο ε; Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα μπας και το ελλατώσουμε λίγο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Προσωπικά συμφωνώ με όλους όσους είπανε ότι ενοχλούνται για τον α ή β λόγο με τον καπνό. Ούτε εγώ καπνίζω κ πολλές φορές ενοχλούμαι από τους διπλανούς μου που καπνίζουν σαν φουγάρα. Τις απόψεις μου σχετικά με τον νόμο τις ανέφερα σε προηγούμενα ποστ. Θα ήθελα όμως να πω κάτι άλλο (μπορεί και να είναι άτοπο βέβαια): εφόσον το να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα το θεωρώ αδύνατον και εφόσον έχουμε άλλα προβλήματα, αν όχι σοβαρότερα, τουλάχιστον ισάξια με το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους, γιατί να μην ασχοληθούμε με αυτά; Ένα από αυτά για μένα είναι το θέμα της ανακύκλωσης. Νομίζω ότι είναι πολύ πιο σοβαρό. Η Ελλάδα είναι από τις τελευταίες χώρες που ασχολείται με την οικολογία. Αν θυμάμαι καλα από κάποιο άλλο τόπικ, έλεγε οτι η αθήνα είναι 66η ανάμεσα στις οικολογικές χώρες (???). Νομίζω ότι τέτοιου είδους προβλήματα είναι πολύ πιο σοβαρά και γι' αυτά μπορούν να βρεθούν λύσεις πολύ πιο εφικτές που δεν θα δημιουργούν δυσφορία σε τόσο μεγάλο ποσοστό και θα μπορούν να υλοποιηθουν. Τες πα, sorry για το ψιλο-off topic, απλά ήθελα να κάνω αυτήν την παρατήρηση. Τη γνωμη μου λέω πάντα...  :)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στις ΗΠΑ αυτή τη στιγμή (και φαντάζομαι και στην Ευρώπη γενικότερα) απαγορεύεται το τσιγάρο στούς κλειστούς χώρους (καφετέριες,μπαρ κτλ) αλλά επιτρέπεται στους εξωτερικούς (π.χ. στα τραπεζάκια που έχει μια καφετέρια έξω).
Οπότε τους καλούς μήνες δεν υπάρχει πρόβλημα για τους καπνίζοντες. Το χειμώνα όμως, πρέπει να βγαίνουν έξω για τη ""δόση"" τους και πάλι μέσα.

Θεωρητικά θα μπορούσε να αποφευχθεί αυτό με το να υπάρχουν ξεχωριστοί χώροι καπνιστών και μη, και επίσης άρτια λειτουργικός εξαερισμός, με σχετικούς υποχρεωτικούς ελέγχους. Εύκολα καταλαβαίνετε όμως, ότι από αυτούς τους ελέγχους πολλοί ιδιώτες θα μπορούσαν να "ξεφύγουν" με τον Α ή Β τρόπο.
Και αφού δεν μπορούν να ελέγχονται όλα τα μαγαζιά αποτελεσματικά, ακόμα και σε πολύ ευνομούμενες δυτικές χώρες, φανταστείτε τι θα γινόταν στην Ελλάδα, όπου το "παραθυράκι" και η "παράκαμψη" είναι επιστήμες!  :)

...απαγορεύεται εντελώς και από παντού το αλκοόλ;Όπως στις Η.Π.Α τη δεκαετία του 1920;

Όπου την εποχή εκείνη, τα περίφημα ελληνικά Cafe Aman των Η.Π.Α. σερβίραν καμιά φορά ούζο μέσα στα φλυτζανάκια του καφέ, για καμουφλάζ. ;D



Το θεμα ειναι πως στην Ευρωπη αμα καπνιζουνε παρανομα καπου τοτε θα τους διωξει ο ιδιοκτητης διοτι ξερει πως αμα δεν το κανει το επομενο δευτερολεπτο καποιος θα παρει την αστυνομια...Στην Ελλαδα οποιος δοκιμασει να παρει την αστυνομια θα φαει ξυλο...Και εννοειται πως η αστυνομια δεν θα εμφανιστει ποτε!!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Να βάλω και μια λίγο "αφελή" διάσταση.Τελικά άμα δεν κάθεσαι να κάνεις ένα τσιγαράκι,δεν πίνεις ένα ποτό να χαλαρώσεις,δεν τρως κανένα κοψίδι,δεν φλερτάρεις λίγο στο χώρο εργασίας,δεν ρίχνεις κανένα μπινελίκι όταν νευριάζεις,δεν λες κανένα "μη political correct" ανεκδοτάκι,ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΓΕΡΟΔΙΑΟΛΟ ΖΕΙΣ;Υπερβολή;Όμως όλα τα παραπάνω μπορούμε να τα πούμε και με άλλα ονόματα...Καρκίνος του πνεύμονα,Αλκοολισμός,Έμφραγμα,Σεξουαλική παρενόχληση στο χώρο εργασίας,Αγενής συμπεριφορά,Ρατσισμός-σωβινισμός-εθνικισμός.Μήπως και οι Αμερικάνοι και οι Ευρωπαίοι έχουνε αρχίσει να χάνουνε το μέτρο και ενδιαφέρονται μόνο για την απόδοση των έμψυχων παραγωγικών μονάδων τους,αλλά χωρίς να καταλαβαίνουν ότι δεν υπάρχει μόνο η σωματική αλλά και η ψυχική υγεία;Γιατί δεν τρελλαίνονται το ίδιο με ζητήματα όπως η μόλυνση του περιβάλλοντος,η εκπομπή των κινητών τηλεφώνων ,τις βόμβες εμπλουτισμένου και απεμπλουτισμένου ουρανίου,τη καταστροφή της χλωρίδας του πλανήτη από την αλλαγή του κλίματος ή την υπερ-εκμετάλλευση των πηγών.Για τα μεταλλαγμένα πάλι τι λένε οι Η.Π.Α και η Μεγ.Βρετανία;
Υποκρισία μου κάνουνε όλα αυτά,γιατί πιστεύω ότι το μόνα τους κίνητρα είναι οικονομικά.
Μέτρο χρειάζετε ρε παιδιά και μια στοιχειώδη ευγένεια.Σεβασμός στον άνθρωπο που έχει αναπνευστικό πρόβλημα και όχι απαγορεύσεις.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μέτρο όμως που δεν το βλέπουμε από τους καπνιστές στους δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Μήπως και οι Αμερικάνοι και οι Ευρωπαίοι έχουνε αρχίσει να χάνουνε το μέτρο και ενδιαφέρονται μόνο για την απόδοση των έμψυχων παραγωγικών μονάδων τους,αλλά χωρίς να καταλαβαίνουν ότι δεν υπάρχει μόνο η σωματική αλλά και η ψυχική υγεία;
Μέτρο χρειάζετε ρε παιδιά και μια στοιχειώδη ευγένεια.Σεβασμός στον άνθρωπο που έχει αναπνευστικό πρόβλημα και όχι απαγορεύσεις.

Εγώ ας πούμε δεν έχω (ακόμη) αναπνευστικό πρόβλημα. Παρόλ'αυτά χαλάει και η ψυχική μου υγεία εκτός της σωματικής όταν βρωμάω από πάνω ως κάτω καπνίλα μετά από μια έξοδο. Εδώ έχει αρχίσει και μυρίζει η ντουλάπα με τα παλτά (που δεν πλένονται κάθε τόσο) καπνίλα
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο καπνιστής έχει δίκιο και γω άδικο ή το δικαίωμά του να καπνίζει βγαίνει πάνω από το δικό μου να μην έχω επιλέξει να καπνίζω.


Αν απαγορεύσεις σε ένα καπνιστή να ευχαριστιέται μια ομολογουμένως κακή συνήθεια με επιπτώσεις και στους γύρω του, τι θα έπρεπε να κάνουμε σε όλους τους οδηγούς που από την εξάτμιση βγάζουνε βέβαιο θάνατο? Δυστυχώς άκρη δεν βρίσκουμε εύκολα σ'αυτά.

Παρη λιγο ατοπο ειναι αυτο που λες..Αν ενα αυτοκινητο ξεπερναει τα ορια σε ρυπους τρωει προστιμα.Για αυτο βγαζουμε καρτες καυσαεριων και πηγαινουμε στα ΚΤΕΟ κλπ..Αν εφαρμοζονταν οι νομοι δεν θα υπηρχαν και ολα αυτα ταξι/φορτηγα με τη μαυρη καπνιλα πισω τους..

Στην Ελλάδα ζεις Γιαννάκη, αν πιστεύεις ότι επειδή έχει κάποιος αυτοκόλλητο από ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων είναι οκ, πλανάσαι!  ;)
Ναι συμφωνω αλλα αυτο τι σημαινει?Επειδη δεν εφαρμοζεται κατι σωστα δεν σημαινει οτι πρεπει να τα ακυρωσουμε ολα!Θα μπορουσαμε να μη λαδωναμε στα ΚΤΕΟ και να κοβομασταν οταν δεν αλλαζαμε καταλυτη ποτε.Αλλα ειμαστε Ελληνες και τα θελουμε ολα στο χερι..Και αυτο με το καπνισμα κατι τετοιο μου θυμιζει..

Απο την αλλη τι σχεση εχει η οικολογια με το καπνισμα?Επειδη υπαρχει εκεινο το προβλημα δεν πρεπει να λυσουμε ενα αλλο? ???..Αλλωστε και για εκεινο γινονται προσπαθειες..Αλλα ΟΛΑ ειναι θεμα παιδειας!

ΜΑΚΜΙΣΙΑ..Ναι αν τα βλεπεις απλα τα πραματα καπως ετσι ειναι..Αλλα αυτο μου θυμιζει αποψη καποιων 60 χρονων 100 κιλα με ζαχαρο χοληστερινη και πιεση που σου λενε οτι διασκεδασαν τη ζωη τους πινοντας καπνιζοντας και τρογωντας..οχι ευχαριστω..υπαρχουν μεγαλυτερες χαρες απο αυτα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ώπα, ώπα παιδιά, έχει δίκιο ο Χάρις. Τι σχέση έχουν τα ΚΤΕΟ, η οικολογία και ο κακός μας ο καιρός με το κάπνισμα? Εδώ μιλάμε για το τελευταίο. Αποτελεί μετάθεση του προβλήματος να οδηγούμε τη συζήτηση αλλού....

Εξάλλου, ακόμα και το αλκοόλ είναι ατυχές παράδειγμα και εξηγώ γιατί: τα δεινά που προκαλεί, ωφείλονται στην κατάχρησή του. Όλοι ξέρουμε ότι ένα ποτηράκι κρασί ή μπύρα μπορεί να αποδειχθεί ευεργετικό. Τελευταίες μελέτες που είχα την τύχη να πέσουν στην αντίληψή μου, believe it or not, υποστηρίζουν το ίδιο ακόμα και για ανθρώπους που καταναλώνουν 3-4 ποτήρια ουίσκυ την εβδομάδα (αρκεί να είναι κατά τα άλλα υγιείς και να μην έχουν κάποια αρνητική προδιάθεση).

Ο καπνός όμως και τα προϊόντα της καύσης του είναι καταστροφικά από το πρώτο mg. ΚΑΝΕΝΑ απολύτως θετικό αποτέλεσμα δεν έχουν στον οργανισμό. Ή, για να είμαστε ακριβείς, ο λόγος κέρδους προς βλάβη τείνει στο μηδέν. ΟΚ, η νικοτίνη μπορεί να έχει διεγερτικά ή καταπραϋντικά αποτελέσματα στο ΚΝΣ, ανάλογα με τη δόση και την ανοχή του οργανισμού. Big deal.

Αν κάποιος θέλει να χάσει ΠΟΛΛΑ κιλά γρήγορα, μπορώ να του συστήσω μια ουσία με τη λήψη της οποία θα χάνει περίπου 1 κιλό ΛΙΠΟΥΣ την ημέρα. Βέβαια, η ίδια ουσία, μπορεί να αποδιοργανώσει πλήρως τη μεταβολική ισορροπία και να "κλείσει" το φυσικό "θερμοστάτη" του σώματος. Το πιο spooky της υπόθεσης είναι ότι άνθρωποι που πέθαναν απ'αυτήν, αφού ο εγκέφαλός τους "ψήθηκε", συνέχιζαν να ανεβάζουν θερμοκρασία ακόμα και νεκροί... ωραίο ε? Γιατί άραγε δε βλέπουμε να χρησιμοποιείται αυτή η ουσία σε προϊόντα αδυνατίσματος? Αφού αποδεδειγμένα λειτουργεί!  ;D ;D ;D ;D

Αυτά για να μην διαβάσω τίποτε ανοησίες για τα "ωφέλη του καπνίσματος"...  ::)

Ξαναλέω ότι θα πρέπει να καταπιούμε τον εγωϊσμό μας εμείς οι καπνιστές και, αν δεν μπορούμε να το κόψουμε, τουλάχιστον να δεχτούμε ότι, για τους μη καπνιστές, είναι μια συνήθεια αηδιαστική, ενοχλητική και επικίνδυνη για την υγεία τους. Δεν έχουμε δικαίωμα ούτε να τους την επιβάλλουμε, ούτε να γεμίζουμε τους δρόμους με τις γόπες μας.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ βλέπω να καταλήγει η συζήτηση στον κομμουνισμό και την επίδραση του υπαρκτού σοσσιαλισμού στο μεταπολεμικό γίγνεσθαι.  :-\

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Λοιπόν, ο κομμουνισμός και η επίδραση του υπαρκτού σοσιαλισμού...πλάκα κάνω.... ;D
Kiratzo ο common cunning linguist παραπάνω ανέφερε τον παππού του που έπινε και κάπνιζε ότι έβρισκε και έφτασε 95 χρονών παραπάνω...Δεν λέω ότι έκανε καλά,και φυσικά πέρα από τη γερή του κράση ,αν ζούσε σε καθαρό περιβάλλον,έτρωγε ολόφρεσκα και φυσικά προιόντα ,αλλά πάνω απ'όλα δεν ήξερε τι πάει να πει άγχος ,είναι φυσικό ότι έφτασε σε αυτή την ηλικία.Η σύγχρονη μάστιγα δεν είναι ούτε ο καρκίνος ,ούτε τα καρδιακά νοσήματα,ούτε η υπέρταση.Είναι το stress. Όσους γιατρούς ξέρω αυτό μου λένε ,παρ'όλο ότι επίσημα δεν το δέχονται.Για όλες αυτές τις ασθένειες ,πρώτος επιβαρυντικός παράγοντας είναι το άγχος.Αλλά δεν θα μας το πούνε ,γιατί πρέπει να δουλεύουμε υπερωρίες,πρέπει η δουλειά να μην έχει αξία και να μην αμοίβετε σωστά,πρέπει να ζούμε σαν τα ποντίκια στις μεγαλουπόλεις.Οπότε το τσιγάρο ναι,είναι επιβαρυντικό,αλλά δεν είναι η κύρια αιτία.Τσιγάρα καπνίζανε και οι παππούδες μας και μάλιστα άφιλτρα ως επί το πλείστον και φτάνανε 60 για να νοιώσουνε τι θα πει λαχάνιασμα,ενώ τώρα πολύ νοιώθουν "κομμάτια" από τα 30 τους.Και φυσικά το πρότυπό μου δεν είναι ο εξηντάρης των 100 κιλών και του 300 χοληστερίνη, που λέει ότι "έφαγε και ήπιε".Αλλά δεν είναι και ο σαραντάρης(και είναι αρκετοί πλέον),που μια ζωή πρόσεχε ,έκανε τη γυμναστική του και ξαφνικά του έσκασε ο καρκίνος ή το έμφραγμα από εκεί πού δεν το περίμενε.Το παν μέτρον άριστον των αρχαίων μεταφράζεται στο "όλα με μέτρο".Όλα χρειάζονται σε αυτή τη ρημάδα τη ζωή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Αν και βγηκαμε λιγο εκτος θεματος..Δεν μπορω να πω οτι διαφωνω μαζι σου..Κρατιεμαι απο την τελευταια φραση σου..Ολα τα αβλαβη χρειαζονται σε αυτη τη ζωη..Πραγματα που μου κανουν κακο και μπορω να αποφυγω(ας πουμε το κρεας δεν μπορω 8)) δεν.... ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μη το πουλυψάχνετε παιδιά, οι καπνιστές πάντα θα εφευρίσκουν "άλλα σημαντικότερα προβλήματα από το τσιγάρο", για να δικαιολογήσουν την κακή τους συνήθεια.
Υπάρχουν διάφορες κλασικές φράσεις, όπως:
- "τόση μόλυνση υπάρχει στην ατμόσφαιρα, το τσιγάρο σε πείραξε;" (όμως κανείς δεν πηγαίνει πίσω από παλιά λεωφορεία να παίρνει τζούρες, είναι μια διαφορά κι αυτή).
- "μου είναι πολύ εύκολο να κόψω το τσιγάρο" (το έχω κόψει καμιά 20αριά φορές ήδη!)
- "μπορώ ανά πάσα στιγμή να κόψω το τσιγάρο, αλλά δεν θέλω" (δηλαδή "δεν θέλω=δεν μπορώ, γιατί το έχω ανάγκη για να νιώσω καλά")
- "τι; δεν καπνίζεις; πώς γίνεται; αφού οοοόλοι καπνίζουν!" (δηλαδή: γίνε κι εσύ ένας από εμάς, για να μην είσαι "περιθωριακός")
- "ειναι δικαίωμά μου να καπνίζω, γιατί μου το στερείς;" (και γράφω στα τέτοια μου το δικαίωμά σου να αναπνέεις)
- "είναι δυνατόν να πας σε μπαρ και να μην καπνίσεις;" (Ναι, το'χουν καταφέρει οι ξενέρωτοι οι ξένοι. Βασικά, το τσιγάρο έχει συνδυαστεί με όλα: καφέ, σεξ, χαρά, λύπη, εξοχή, πόλη, μοναξιά, παρέα, κλπ. Στο μπαρ θα κολλήσουμε; )
- "το τσιγάρο είναι αγχολυτικό" (όπως είναι και τα ηρεμιστικά χάπια, η μαριχουάνα, η μορφίνη, η ηρωίνη, κλπ.)
- "αν κόψω το τσιγάρο θα παχύνω" (γιατί απ'την αμηχανία μου θα τρώω σαν βόδι)

...και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

Οπότε ας αφήσουμε τους καπνιστές να λένε τα δικά τους, κι ας επικεντρωθούμε στο πως θα λυθεί το πρόβλημα δια νόμου όπως το έχουν λύσει στις άλλες χώρες, γιατί έτσι κι αλλιώς θα μας τον εφαρμόσουν (τον νόμο) από την Ε.Ε. Ελπίζω να αλλάξουν κάποτε οι Έλληνες και να χάσουν τον τίτλο των πρωταθλητών του καπνίσματος (δυστυχώς και στους εφήβους) στην Ε.Ε., και να αποκτήσουν (γενικά και ειδικά) κοινωνική και πολιτική συνείδηση (δηλαδή: σέβομαι τον συνάνθρωπό μου και τους νόμους του κράτους)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Μη το πουλυψάχνετε παιδιά, οι καπνιστές πάντα θα εφευρίσκουν "άλλα σημαντικότερα προβλήματα από το τσιγάρο", για να δικαιολογήσουν την κακή τους συνήθεια.
Υπάρχουν διάφορες κλασικές φράσεις, όπως:
- "τόση μόλυνση υπάρχει στην ατμόσφαιρα, το τσιγάρο σε πείραξε;" (όμως κανείς δεν πηγαίνει πίσω από παλιά λεωφορεία να παίρνει τζούρες, είναι μια διαφορά κι αυτή).
- "μου είναι πολύ εύκολο να κόψω το τσιγάρο" (το έχω κόψει καμιά 20αριά φορές ήδη!)
- "μπορώ ανά πάσα στιγμή να κόψω το τσιγάρο, αλλά δεν θέλω" (δηλαδή "δεν θέλω=δεν μπορώ, γιατί το έχω ανάγκη για να νιώσω καλά")
- "τι; δεν καπνίζεις; πώς γίνεται; αφού οοοόλοι καπνίζουν!" (δηλαδή: γίνε κι εσύ ένας από εμάς, για να μην είσαι "περιθωριακός")
- "ειναι δικαίωμά μου να καπνίζω, γιατί μου το στερείς;" (και γράφω στα τέτοια μου το δικαίωμά σου να αναπνέεις)
- "είναι δυνατόν να πας σε μπαρ και να μην καπνίσεις;" (Ναι, το'χουν καταφέρει οι ξενέρωτοι οι ξένοι. Βασικά, το τσιγάρο έχει συνδυαστεί με όλα: καφέ, σεξ, χαρά, λύπη, εξοχή, πόλη, μοναξιά, παρέα, κλπ. Στο μπαρ θα κολλήσουμε; )
- "το τσιγάρο είναι αγχολυτικό" (όπως είναι και τα ηρεμιστικά χάπια, η μαριχουάνα, η μορφίνη, η ηρωίνη, κλπ.)
- "αν κόψω το τσιγάρο θα παχύνω" (γιατί απ'την αμηχανία μου θα τρώω σαν βόδι)

...και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

Οπότε ας αφήσουμε τους καπνιστές να λένε τα δικά τους, κι ας επικεντρωθούμε στο πως θα λυθεί το πρόβλημα δια νόμου όπως το έχουν λύσει στις άλλες χώρες, γιατί έτσι κι αλλιώς θα μας τον εφαρμόσουν (τον νόμο) από την Ε.Ε. Ελπίζω να αλλάξουν κάποτε οι Έλληνες και να χάσουν τον τίτλο των πρωταθλητών του καπνίσματος (δυστυχώς και στους εφήβους) στην Ε.Ε., και να αποκτήσουν (γενικά και ειδικά) κοινωνική και πολιτική συνείδηση (δηλαδή: σέβομαι τον συνάνθρωπό μου και τους νόμους του κράτους)

RESPECT!!!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Kαταρχάς +1000 για το άγχος που έγραψε ο Mac παραπάνω. Αυτό φυσικά δεν αποτελεί δικαιολογία για να αρχίσουμε το τσιγάρο, έτσι? Ούτε φυσικά και "όλα χρειάζονται με μέτρο". Όπως έγραψα κάποια στιγμή, κάποια πράγματα είναι, δυστυχώς, μαύρα ή άσπρα. On ή off. Δεν μπορείς να είσαι ολίγον έγκυος. Και ειλικρινά, τα άτομα που έχω γνωρίσει σε ολόκληρη τη ζωή μου και καπνίζουν 1-2 τσιγάρα το μήνα, μετριούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Ο Βραζίλης έχει δίκιο με τόσο απόλυτα τραγικό τρόπο σε ό,τι γράφει στο τελευταίο του ποστ, που δεν ξέρω τι άλλο να προσθέσω. Επαναλαμβάνω ότι είμαι και εγώ καπνιστής αλλά δεν μπορώ παρά να δεχτώ οποιοδήποτε μέτρο εναντίον του καπνίσματος σαν σωστή κίνηση.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos