Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.  (Αναγνώστηκε 4181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lepi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα ειμαι νεο μελος και ζητω τα φωτα σας για μια κιθαρα.εχει στη κατοχη του,  εχει δει,ακουσει,ξερει κανεις κατι για την συγκεκριμενη κιθαρα της epiphone.epiphone les paul standart translucent green.υποψην (limited edition).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #1 στις: 14/08/10, 14:30 »
Απ' ό,τι ξέρω αυτά τα limited edition translucent μοντέλα έβγαιναν από το 1999 μέχρι το 2003 περίπου και κατασκευάζονταν στην Κορέα. Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για μια κατά τα άλλα συνηθισμένη Epiphone Les Paul Standard με μόνη διαφορά το ασυνήθιστο χρώμα ή αν υπήρχαν άλλες διαφορές με τις μαζικής παραγωγής Standard. Ξέρω επίσης ότι το μοντέλο Εpiphone Les Paul Standard Plus βγαίνει ακόμα σε κάποια translucent χρώματα (amber, red, blue), αλλά δεν νομίζω ότι είναι λογικό να υποθέσουμε ότι πρόκειται για το ίδιο μοντέλο από πλευράς προδιαγραφών.

Εδώ μπορείς να δεις κάποιες κριτικές από το Harmony Central για το μοντέλο που ψάχνεις, όπου ίσως βρεις κάποιες πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν:

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Epiphone/Les+Paul+Standard+Limited+Edition+Translucent/100/1
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lepi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #2 στις: 14/08/10, 15:20 »
ναι τα εχω δει αυτα τα μοντελα.αλλα το transluccent GREEN......το οτι κατασκευαζοταν στην κορεα;;;

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #3 στις: 14/08/10, 19:46 »
ναι τα εχω δει αυτα τα μοντελα.αλλα το transluccent GREEN......το οτι κατασκευαζοταν στην κορεα;;;

το οτι κατασκευαζονται στην κορεα ειναι ενα μεγαλο + σε σχεση με κινεζικα διοτι ειναι πιο προσεκτικα κατασκευασμενα.........

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #4 στις: 14/08/10, 22:20 »
Οχι παντα! Υπαρχουν πολυ ωραιες κινεζες αλλα και οχι τοσο καλες. Σα τις γυναικες δηλαδη. Και οι κορεατισες τα ιδια! Οσο για τις γιαπωνεζες τα πραγματα ειναι γνωστα. Καποτε ηταν ο,τι χειροτερο και τωρα ειναι elite. Φαντασου το made in china σε 20 χρονια.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #5 στις: 14/08/10, 22:24 »
Οχι παντα! Υπαρχουν πολυ ωραιες κινεζες αλλα και οχι τοσο καλες. Σα τις γυναικες δηλαδη. Και οι κορεατισες τα ιδια! Οσο για τις γιαπωνεζες τα πραγματα ειναι γνωστα. Καποτε ηταν ο,τι χειροτερο και τωρα ειναι elite. Φαντασου το made in china σε 20 χρονια.

Μπα, οι Γιαπωνέζες πάντα ήταν ωραίες. Και οι κιθάρες και οι γυναίκες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lepi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #6 στις: 15/08/10, 21:22 »
εχετε δει ποτε την συγκεκριμενη κιθαρα;;σε πρασινο διαφανο δηλ...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #7 στις: 16/08/10, 00:31 »
Οχι παντα! Υπαρχουν πολυ ωραιες κινεζες αλλα και οχι τοσο καλες. Σα τις γυναικες δηλαδη. Και οι κορεατισες τα ιδια! Οσο για τις γιαπωνεζες τα πραγματα ειναι γνωστα. Καποτε ηταν ο,τι χειροτερο και τωρα ειναι elite. Φαντασου το made in china σε 20 χρονια.

Μπα, οι Γιαπωνέζες πάντα ήταν ωραίες. Και οι κιθάρες και οι γυναίκες...

Βασικα εχεις δικιο μια χαρα ηταν ωστοσο αντιμετωπιζοταν απο τους κιθαριστες σαν του πεταματου στην αρχη!!! Μεχρι που...αρχισαν να βλεπουν τι ψαρια ποιανουν με τις τοτε αμερικανες (που δεν ηταν και η καλυτερη εποχη τους...και μονο η αλλαγη του santana σε yamaha...)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #8 στις: 16/08/10, 00:59 »
Βασικα εχεις δικιο μια χαρα ηταν ωστοσο αντιμετωπιζοταν απο τους κιθαριστες σαν του πεταματου στην αρχη!!! Μεχρι που...αρχισαν να βλεπουν τι ψαρια ποιανουν με τις τοτε αμερικανες (που δεν ηταν και η καλυτερη εποχη τους...και μονο η αλλαγη του santana σε yamaha...)

Αυτοί οι παρωπιδισμοί είναι ο λόγος που οι κιθαρίστες έχουμε βγάλει κακό όνομα. Το ίδιο συνέβη και με την Κορέα, που βγάζει εξαιρετικά όργανα με απίστευτη αναλογία ποιότητας/τιμής, και παρ' όλα αυτά υπάρχουν ακόμα πολλοί που ακούνε για Κορεάτικο όργανο και αυτόματα βγάζουν το συμπέρασμα ότι είναι για πέταμα.

εχετε δει ποτε την συγκεκριμενη κιθαρα;;σε πρασινο διαφανο δηλ...

Εγώ τουλάχιστον την έχω δει μόνο σε φωτογραφία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lepi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #9 στις: 16/08/10, 10:41 »
παλι καλα που την εχεις δει και σε φωτο...σε οσους εχω πει γι'αυτην την κιθαρα εχουν παει να με βγαλουν τρελο....προσφατα μιλουσα γι'αυτο σε ενα παλικαρι με καταστημα μουσικων οργανων καπου στο μοναστηρακι και μαλιστα στο μαγαζι του ειχε πολλα κοματια epiphone kai gibson les paul και επεμενε πως συνεργαζεται και φερνει epiphone στο μαγαζι του πανω απο 10 χρονια και πως δεν υπαρχει τετοιο μοντελο γιατι αν υπηρχε σιγουρα θα το ηξερε.παντος η συγκεκριμενη κιθαρα εχει καποιες διαφορες με τα υπολοιπα les paul και απο την translucent σειρα.πχ τα κλειδια δεν ειναι ουτε ματαλλικα ουτε επινυκελομενα αλλα ειναι γκρη και απο αυτο το υλικο που ειναι σαν κοκαλινα,στα κλειδια  στο καμπανακι που τα αλλα λενε το μοντελο πχ standart η studio κτλ αυτη γραφει gibson. kai απο πισω στο μπρατσο εχει σταμπα epiphone limited edition. εχω ακουσει ακομα οτι ειναι και καναδεζικη.. υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι τετοιο;;;;

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ερωτηση για στοιχεια κιθαρας.
« Απάντηση #10 στις: 16/08/10, 12:02 »
Κορεάτικη που λέει ότι κατασκευάζεται με καναδέζικα ξύλα.
Σαφως ανώτερη ποιοτικά από τις Κινέζες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
4 Απαντήσεις
26832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
5 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 15:37
από JP.M
1 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/11, 11:59
από adr1anos
2 Απαντήσεις
1744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/12, 00:45
από Υπνοβάτης...
59 Απαντήσεις
15111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
3 Απαντήσεις
2970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 19:41
από ixolipsia.gr
79 Απαντήσεις
16374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/14, 00:01
από adr1anos
0 Απαντήσεις
5342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:14
από Ioannis Anastassakis