Αποστολέας Θέμα: Ποιός λέει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες guitar heroes? Jennifer Batten!!!  (Αναγνώστηκε 11002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Η προσωπική μου αδυναμία και νούμερο 1 τεχνική επιρροή.
 
Δείτε με τα μάτια σας:
 
http://www.batten.com/respect.htm
 
http://www.batten.com/videog.htm
 
http://www.batten.com/fastcar.htm
 
Καθόλου τυχαίο που η κοπέλα έπαιζε με Jeff Beck και ήταν για χρόνια στις περιοδείες του Michael Jackson. Το μόνο απορίας άξιο είναι γιατί δε συζητιέται τόσο, αφού και προσωπικό στυλ έχει και δική της τεχνική και είναι φοβερό ταλέντο γενικότερα...
 
http://www.batten.com/jbbio.htm

http://www.batten.com
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/06, 08:19 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:18 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
pragmatika apistefti kitharistas....apsogi texniki kai prosegisi stin kithara...

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Και η Carina Alfie ειναι πολυ καλη. Ειναι μεγαλο ονομα στην Νοτια Αμερικη και εχει παιξει και με τον Vai.

Oμολογώ ότι με έπιασες απολύτως αδιάβαστο... Θα τη μελετήσω την κοπελιά, στα πρώτα ακούσματα εντυπωσιάστηκα πάrα πολύ, αλλά θα πρέπει να αφιερώσω περισσότερο χρόνο για να βγάλω άκρη. Πάντως είναι πάρα πολύ σοβαρή μουσικός/κιθαρίστας. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την παράθεση (μα να μη μου πει τίποτα αυτός ο Stevie(!!!)).
 
Τη Jennifer Batten αρχικά την είχα παρεξηγήσει. Όλα άλλαξαν όταν άρχισα να προσπαθώ να βγάλω κομμάτια της, και ειδικά με το tapping που έπαιζα τότε. Η κοπέλα και σου δείχνει τι μπορείς να κάνεις αν κάνεις hammer-on/pull-off έστω και με δύο δάχτυλα με το δεξί σου χέρι, αλλά το θέμα με τη Batten πάει πολύ παραπέρα... Πρώτα απ' όλα παίζει με το μοχλό όπως κανένας άλλος. Συνδυάζει tapping με dives(!!! - και μη χειρότερα...). Στα blues είναι δασκάλα. Το παίξιμό της δεν είναι καθόλου ανούσιο, λάθος νομίζει κανείς στην αρχή ότι επιδιώκει τον εντυπωσιασμό και μόνο... Εκεί που πας να πεις ότι πάει να μιμηθεί το Van Halen (της εποχής εκείνης που τον έσπρωχνε ο Dave Lee Roth να πάει προς θέματα blues των δεκαετιών 40-50-60), βλέπεις ότι η Batten έχει δική της άποψη για το πως εκσυγχρονίζονται κομμάτια που παίζονταν σε ακουστική (όχι ηλεκτρακουστική) κιθάρα... Και διαβασμένη και στην κλασική μουσική βέβαια, αλλά όχι neoclassical, από το τσέλο το πιάνο και το βιολί κατευθείαν, κομμάτια όχι για nα παιχτούν σε κιθάρα, αλλά στο όργανο που έχει εφεύρει αυτή, μάλιστα όλες οι κιθάρες της custom made, αλλά όχι σαν του Van Halen, ούτε καν σαν του Stanley Jordan...
 
Κατά τη γνώμη μου δεν πιάνεται αυτή η κοπέλα, έχει μπει και brute-force και gently και κυριλέ μέσα στο στερέωμα... Παράδειγμα για όλους μας, είτε μας αρέσει ο μελωδικός προσανατολισμός της είτε όχι...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
ειχα ακουσει το respect απο την batten και με ειχε αφησει αναυδο.Ειναι η ιδια που παιζει και το dirty diana του michael jackson?
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
ειχα ακουσει το respect απο την batten και με ειχε αφησει αναυδο.Ειναι η ιδια που παιζει και το dirty diana του michael jackson?

sto videoclip blepeis thn batten, alla an den kano lathos to solo einai tou tupou pou paizei kithara ston billy idol (den mou erxetai to onoma, nomizo kati me stevens..??, exei pantos paromoia kommosh me thn batten..:))---didaske sto GIT h despoinois batten...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
ειχα ακουσει το respect απο την batten και με ειχε αφησει αναυδο.Ειναι η ιδια που παιζει και το dirty diana του michael jackson?

sto videoclip blepeis thn batten, alla an den kano lathos to solo einai tou tupou pou paizei kithara ston billy idol (den mou erxetai to onoma, nomizo kati me stevens..??, exei pantos paromoia kommosh me thn batten..:))---didaske sto GIT h despoinois batten...

Πέστα, διότι κάτι τέτοια πάντα τα μπερδεύω. Π.χ. παρόλο που αναπνέω Greg Howe κάθε μέρα, ακόμη δεν είμαι σίγουρος αν είχε παίξει με το Michael Jackson (και νομίζω του είχανε φορέσει και μια περικεφαλαία - μάλλον λάθος κάνω, δε μπορεί...)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
H trademark τεχνική της Jennifer batten είναι το eight finger tapping :o.To είχα δεί σε ένα περιοδικό για κιθάρες και μου είχε φύγει η μαγκιά όταν κατάλαβα περι τίνος πρόκειται.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
ειμαι ερωτευμενος!!! ξερω και μια γιαπωνεζα αλλα δεν παιζει τοσο γρηγορα, ειναι πιο πολυ ποζερια
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Το πιο πιθανο ειναι οτι επαναλαμβανομαι, γιατι νομιζω το εχω αναφερει ξανα σε αλλο τοπικ, αλλα μιας και μιλατε για tapping, για δειτε λιγο τι κανει ο κυριος Adam Fulara:
http://rapidshare.de/files/10341624/Adam_Fulara-Goldberg_no_1.avi.html
(και sorry που ξεφευγω απο το original θεμα)


 
Ομολογουμένως με πιάνεις και πάλι αδιάβαστο, και σου είμαι ευγνώμων που έχεις κάνει το thread τόσο εγκυκλοπαιδικό. Βέβαια ο Fulara με το διπλό λαιμό λύνει το πρόβλημα που προκύπτει αν πάει κανείς να παίξει σαν το Stanley Jordan, όπου πρέπει να προσέχεις που πατάς (ήμουν στα 2 μέτρα απέναντι από το Stanley Jordan κάποτε σε ένα κλαμπ στη Βοστώνη -πρώτο τραπέζι πίστα- και, ειλικρινά, δε μπορούσα να πιστέψω ότι αυτός ο άνθρωπος ήξερε που πατούσε, αλλά και ήξερε τι έκανε, και η μουσική ήταν το κάτι άλλο...) Αυτές οι τεχνικές κάνουν την κιθάρα πολυφωνική και φαντάζομαι ότι ο λόγος που αντί πιάνου οι άνθρωποι αυτοί παίρνουν κιθάρα στα χέρια τους είναι οι εναλλακτικές θέσεις στις οποίες μπορείς να παίξεις την ίδια μελωδία και μάλλον ο ήχος, άντε και το ότι μπορείς να το γυρίσεις σε funk-ιάρικο rythm γραντζουνώντας άμα σου τη βαρέσει (εντύπωση από το Stanley Jordan πάντα)... Πάντως ένα χαρακτηριστικό και του Stanley Jordan και του Adam Fulara (εντύπωση μόνο από το κλιπάκι βέβαια), είναι ότι και οι δύο σκέφτονται σαν πιανίστες, με ανεξάρτητες κινήσεις μεταξύ των δύο χεριών, ένα κόλλημα που όσοι ξεκινήσαμε με κιθάρα δύσκολα το ξεπερνάμε. Π.χ. όταν (φαντάζομαι) ο Satriani πήγε να πειραματιστεί και να παίξει σαν τον Stanley Jordan, του βγήκαν κομμάτια όπως το Midnight, το Day at the Beach, ή το Forgotten Part I, όπου πάλι τα δύο χέρια είναι συγχρονισμένα.

Παράθεση

H trademark τεχνική της Jennifer batten είναι το eight finger tapping Shocked.To είχα δεί σε ένα περιοδικό για κιθάρες και μου είχε φύγει η μαγκιά όταν κατάλαβα περι τίνος πρόκειται.



Στα σόλο με γκάζια πάντως, η Batten δείχνει πως έχουμε πολλά να μάθουμε (denisgiann έχεις απόλυτο δίκιο, κι εμένα μου έφυγε η μαγκιά, έψαχνα να βρω μήπως μου είχε πέσει κανένα δάχτυλο στο πάτωμα όταν είχα πάρει κι εγώ μάλλον την ίδια ταμπλατούρα από το Guitar World που λες). Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο τρία δάχτυλα του δεξιού μου χεριού στην ταστιέρα, διότι δε μου αρέσει να πετάω την πένα (μου αρέσει να γρατζουνάω με την πένα στις φράσεις πολύ, παρόλο που έχω σχεδόν καταργήσει κλίμακες με πένα). Επίσης δεν έχω καταφέρει να κάνω καλό λεγκάτο διαδοχικά με τα τρία δάχτυλα του δεξιού, και συνήθως κάνω με δύο, αλλά κι αυτό μου έχει ανοίξει τον ορίζοντα πάρα πολύ. Τώρα κιθαρίστες όπως ο Guthrie Govan έχουν την άνεση να πετάνε την πένα και να παίζουν αρχιμανδρίτες α-λα Batten και όχι μόνο, και μετά να ξαναβουτάνε την πένα και να παίζουν δεσποτάδες...
 
Θαυμάστε:
http://www.tonemerchants.com/Guthrie_Govan_NAMM_2005_Clips.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/06, 16:18 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
ειμαι ερωτευμενος!!! ξερω και μια γιαπωνεζα αλλα δεν παιζει τοσο γρηγορα, ειναι πιο πολυ ποζερια

Ναι, είναι και κουκλάρα, σκέψου να την έχεις να παίζει στο σπίτι σου...

Κάνε μας παράθεση στη γιαπωνέζα, άντε να δούμε και κανένα θηλυκό με το όργανο στα χέρια...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:21 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Κάνε μας παράθεση στη γιαπωνέζα, άντε να δούμε και κανένα θηλυκό με το όργανο στα χέρια...

Εεε... μας διαβαζουν και ανηλικα  :P ;D ;D ;D

Το μουσικό όργανο ενοούσα... Το εργαλείο...

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Κάνε μας παράθεση στη γιαπωνέζα, άντε να δούμε και κανένα θηλυκό με το όργανο στα χέρια...

Εεε... μας διαβαζουν και ανηλικα  :P ;D ;D ;D

Ανηλικο ειμαι....μουαχαχαχαχα......η γιαπωνεζα ειναι απο ενα DVD του Young Guitar και δεν θυμαμαι πως τη λενε...το DVD παντως τοχω
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings

Ανηλικο ειμαι....μουαχαχαχαχα......η γιαπωνεζα ειναι απο ενα DVD του Young Guitar και δεν θυμαμαι πως τη λενε...το DVD παντως τοχω

Τι να το κάνουμε το DVD... Τηλέφωνο-διεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
ειχα ακουσει το respect απο την batten και με ειχε αφησει αναυδο.Ειναι η ιδια που παιζει και το dirty diana του michael jackson?

sto videoclip blepeis thn batten, alla an den kano lathos to solo einai tou tupou pou paizei kithara ston billy idol (den mou erxetai to onoma, nomizo kati me stevens..??, exei pantos paromoia kommosh me thn batten..:))---didaske sto GIT h despoinois batten...

Πέστα, διότι κάτι τέτοια πάντα τα μπερδεύω. Π.χ. παρόλο που αναπνέω Greg Howe κάθε μέρα, ακόμη δεν είμαι σίγουρος αν είχε παίξει με το Michael Jackson (και νομίζω του είχανε φορέσει και μια περικεφαλαία - μάλλον λάθος κάνω, δε μπορεί...)
ontos o howe eixe paiksei me ton jackson kai ontos eixe foresei perikefalaia.opos eixe paiksei kai me iglesias, n-sync(xoris perikefalaia omos)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/06, 05:37 από kostas vretos »

Αποσυνδεδεμένος shred

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Να προσθεσω το MichaelAngelο σε γυναίκα? :)
Katrina Johansson

Παρα πολύ καλή, με ενα EP όλο κι όλο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:50 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Distorted

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ααχετο,αλλα ενα πιο αξιοπρεπες site δεν μπορουσαν να της φτιάξουν?
« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/06, 16:36 από Distorted »

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Girl on a chain και ξερό ψωμί!!!!

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Να προσθεσω το MichaelAngelο σε γυναίκα? :)
Katrina Johansson

Παρα πολύ καλή, με ενα EP όλο κι όλο!  ;)


μμμμμμμμμμ  ;)


Τι βλέπει κανείς στον ύπνο του... Shredding μετά καλλιστείων....

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 12:05 από marmelaki »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
10 Απαντήσεις
5398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/04, 17:43
από Απόλλων
116 Απαντήσεις
33617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
29 Απαντήσεις
9699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 00:37
από Garvin
2 Απαντήσεις
2414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 16:26
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
1659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 23:14
από trelozakinthinos
3 Απαντήσεις
2299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 20:50
από Jezus
10 Απαντήσεις
9214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:09
από Jezus
6 Απαντήσεις
2100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 11:07
από Jimmy7