Αποστολέας Θέμα: Μπασο και Τεχνικη  (Αναγνώστηκε 49082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #25 στις: 16/08/06, 13:58 »
Εντάξει όντως δεν εκφράστηκα σωστά. Εννούσα πως αυτός ο τρόπος μου αρέσει εμένα πολύ γιατί χρησιμοποιείς συνθετικά περισσότερα όργανα και εμπλουτίζεις το κομμάτι με πολυδιάστατο τρόπο. Τώρα όντως ανάλογα με το είδος χρησιμοποιείται περισσότερο ή λιγότερο κάποιο μουσικό όργανο.
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Anarhikos_Mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #26 στις: 04/07/07, 23:49 »
Πολύ ωραία το θεματάκι! Πιστεύω ότι το μπάσο γενικά είναι πολύ χρήσιμο για μία καλή ανάδειξη ενός μουσικού κομματιού. Παρατηρώ ότι οι απαντήσεις σε αυτό το θέμα περιορίζουν το σημείο αναφοράς πιο πολύ στη Ροκ μουσική.
   Γενικά όμως αν ψαχτούμε όχι μόνο στη ροκ ή στην μπλουζ, γενικά σε όλα τα είδη είναι μαγκιά να είσαι σωστός μπασίστας. Γιατί σε ένα συγκρότημα ο Bandleader (συνήθως ο πληκτράς) ήθισται να δίνει οδηγούς στους μπασίστες και στους κιθαρίστες που παίζουν πιο πολύ ακκόρντα, powerchords κτλ κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι ο Μπασίστας θα πρέπει να έχει ωραίες ιδέες έτσι ώστε να δημιουργήσει στο μυαλό του ένα χάρτη ο οποίος θα του λέει το πώς θα αναλύει το κάθε ακκόρντο που αναγράφεται στον οδηγό με βάση τι έπεται και τι προηγείται.
   Στη Fusion παρατηρούμε ότι οι μπασίστες κάνουν τρελή ανάλυση του κάθε ακκόρντου! Ακόμη κι όταν είναι το ίδιο ακκόρντο για πολλά μέτρα, αυτοί παίζουν το κάθε μέτρο διαφορετικό!...
   Και ας μην πάμε στα τόσο πολύπλοκα όσο η Fusion. Στο δίσκο ''Φοβάμαι'' του Βασίλη Παπακωνσταντίνου, ο Γιώργος Ζηκογιάννης αναλύει απλά την κάθε συγχορδία, μα παρόλαυτά ευχαριστιέσαι να ακούς τις μουσικές ιδέες που μας προτείνει η φαντασία του!
   Που θέλω να καταλήξω; ότι είναι μαγκιά να είσαι μπασίστας γιατί θέλει σκέψη πολύ καλή! Θέλει να είσαι πολύ καλός μουσικός! Αν δεν είσαι καλός μουσικός δεν κάνεις για καλός μπασίστας!
''Ό,τι στ' αλήθεια χάνουμε στα ψεύτικα το ζούμε''
Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #27 στις: 05/07/07, 15:22 »
απλα υποστηριζω οτι το μονο απαραιτητο οργανο για να ροκαρεις ειναι η κιθαρα.κ με ενοχλουν απειρα οι μπασσιστες που για να παιξουν κατι παραπανω ξεγυμνωνουν τα τραγουδια παιζοντας το μπασσο σαν μπουζουκι
Περιμενω επιθετικες απαντησεις >:(


Αν και μπασιστας , συμφωνω απολυτα μαζι σου στο "αστειο" περι μπουζουκο-μπασου η αλλιως κιθαρο-μπασου! Ειναι κατι το οποιο καθε φορα που το βλεπω σε καποιο live με κανει να θελω να φυγω... Ειναι εκεινη η στιγμη που ο μπασιστας εχει ξεχασει το ρολο του και (μαλλον) προσπαθωντας να αποδειξει σε κοινο , κυριως πολυ νεαρης ηλικιας το τι αξιζει αρχιζει το speed/shred-bass playing. Εκει πιστευω οτι χανεται καθε εννοια του groove καθως και του οργανου το οποιο κραταει στα χερια του.. Οταν θα σολαρει ο μπασιστας η οταν κυριως θα κανει το γεμισμα του ειτε κατα passing ειτε καποιο feel'in στο τελος(συχνα) καποιου μετρου, αυτο που κανει θα πρεπει να συμβαδιζει αρμονικα , μα κυριως ρυθμικα με το υπολοιπο παιξιμο του στο κομματι.... Δεν μπορεις ολο το κομματι να το παιζεις σε τεταρτα, και τα γεμισματα σου να ειναι 16κτα.. Ακουγετε "σαν να ξυνει"..
Παρολ'αυτα εαν το κομματι το επιτρεπει , σε μουσικες τυπου fussion κτλ, σιγουρα αφου θα εχεις ξεκινησει με εναν δυναμικο ρυθμο, τα γεμισματα σου δεν θα εχουν να ζηλεψουν αυτου ουτε σε ταχυτητα ουτε σε πολυπλοκοτητα.. Φυσικα σε μια τετοια περιπτωση, θα χρησιμοποιησεις και τις αντιστοιχες παυσεις σου σε αυτες , τα μπουκωματα κτλ, τα οποια θα κανουν το αποτελεσμα σαφως να μην θυμιζει μπουζουκι παρα μονο μπασο..
Οντως οι περισσοτεροι μπασιστες , κυριως οταν ανεβουν το πρωτο μεγαλο τους σκαλι στο παιξιμο (ξεφυγουν απο το κυνηγι της τονικης νοτας και της κασας) αρχιζουν να βαζουν στο κομματι που παιζουν "οτι χωραει". Το ευτυχες ειναι πως υστερα απο λιγο καιρο (1-5 χρονια) αφου τα ακουσματα τετοιου ειδους θα εχουν γεμισει το μυαλο τους, καταλαβαινουν πως καμια φορα ο μουσικος ακροατης αντιλαμβανεται τον μπασιστα ως "παπα" οχι απο τα τρελα ανεβοκατεβασματα και τις ταχυτητες, παρα απο ακομα και εκεινη την μια νοτα που παιξανε σε ολο το κομματι η οποια ομως ηταν ολοσωστη σε δυναμικη καθως και σε ηχοχρωμα... (ισως υπερβολικο το παραδειγμα..)

Θελει εμπειρια στο αυτι/κεφαλι του μπασιστα για να καταλαβει ποσα απο αυτα που "προλαβαινει" να χωσει στο κομματι κολλανε και ποσα το κανουν χειροτερο.. Παρολ'αυτα οταν αυτη η εμπειρια επελθει ερχεται ο μπασιστας και δηλωνει ενωποιον ολων πως "Χωρις ενα καλο μπασο, η μουσικη θα ηταν αδεια" (Τον χειροκροτουνε τοτε, και παει και κρυβεται παλι πισω απο τους τραγουδιστες, διπλα στο hi-hat και στον ενισχυτη του, που ειναι το μονο μερος επανω στην σκηνη στο οποιο νιωθει ομορφα μεσα στον μισανθρωπισμο του.. Σκεφτεται τοτε "Γελατε, μα εαν σταματησω να παιζω το κομματι σας χαθηκε, εαν κανω φαλτσο ολοι (εκτος ενος μπασιστα μεσα στο κοινο) θα κοιταξουν τον τραγουδιστη, η την κιθαρα).....Ξεφυγα!

Σολο μπορει να γινει απο το μπασο , και συμφωνω με το Νικο στο οτι αυτο ειναι που κανει την μπαντα ξεχωριστη στην ελλαδα, αρκει βεβαια ο μπασιστας να ακολουθει τα οσα προειπα..

Οσο  για το εαν το μπασο ακολουθει την κασα.. Ναι ετσι δειχνει στην αρχη, κυριως εαν παιζει κανεις ροκ στην οποια αυτο κοντευει να ειναι κανονας. Ομως οσο προχωραει ενας μπασιστας τα σκαλοπατια προς τα πανω και τις δεκαετιες προς τα πισω (κατι αναγκαστικο για να μαθεις καλυτερο μπασο), αρχιζει και νιωθει τα χτυπηματα του επανω στα αλλα μερη μιας drum.. Και ακουμπησει την Jazz και την Latin (ιδιαιτερα την τελευταια στην οποια δεν υπαρχει η εννοια τυμπανα, παρα μονο κρουστα) τοτε θα καταλαβει πως ο κρουστος οφειλει να παιζει τα δικα του , και ο μπασιστας απο αυτον να λαμβανει μονο το μετρημα σε καποιο hi-hat η το Clave επανω στα Congos , και απο κει και υστερα θα ξεχναει τον κρουστο και θα αναλαμβανει οσα λεει η μουσικη θεωρια σε αυτα τα στυλ της μουσικης καθως και η εμπειρια του και η ψυχη του .


Αποσυνδεδεμένος joann

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #28 στις: 16/09/07, 19:18 »
Εχει το μπασσο συγχορδιες?Ισχυουν δηλαδη οτι και στην κλασικη κι8αρα?
love m bass

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #29 στις: 16/09/07, 19:22 »
Έχει το μπάσο συγχορδίες, αν βέβαια έχεις και κάποιο επίπεδο δεξιοτεχνίας. Διαφορετικά, μονοφωνικές μελωδίες, ισοκράτες, εναλλάξ πρώτη πέμπτη κυρίως σε χασάπικα, συρτά (ρούμπες :P) και γενικά σε ελληνικούς ρυθμούς και ριφάκια. Αν θες, να σου ανεβάσω mp3 και να σου στείλω ΠΜ το link να τα κατεβάσεις, όπου το μπάσο παίζει συγχορδίες ;) Και πάλι, απαιτεί δεξιοτεχνία.

Αποσυνδεδεμένος joann

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #30 στις: 16/09/07, 19:31 »
αν σου ειναι ευκολο,8α με βοηθησεις αρκετα.
ειμαι αρχαρια+εχω παλεψει λιγα πραγματα με την κλασικη,τωρα με το μπασσο δεν γνωριζω πως πανε τα πραγματα..
love m bass

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #31 στις: 16/09/07, 20:59 »
Γιατί θέλει δεξιοτεχνία για να παίξεις μπάσο, αφού οι χορδές είναι σαν την κιθάρα; χωρίς b(εκτός αν είναι 6χορδο) και e βέβαια,
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος joann

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #32 στις: 16/09/07, 21:27 »
βρε παιδια,ιδεα δεν εχω απο οσα λετε.. :)
μπορει καποιος να μου πανω σε τι ακριβως κανει καποιος εξασκηση με το μπασσο?
love m bass

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #33 στις: 16/09/07, 21:31 »
Το μπάσο έχει πιο μεγάλη ταστιέρα, και πιο σκληρές χορδές. Αρα το πρώτο που θα εξασκήσεις θα είναι η ενδυνάμωση των δακτύλων.
Απο κει και πέρα, τις συγχορδίες, μην τις κάνεις μονοκοπανιά, όπως γίνεται στη κιθάρα, αλλα μια μία νότα, ανεβαίνεις-κατεβαίνεις...

Απο κει και πέρα διαδικτυακά...δεν....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #34 στις: 17/09/07, 01:17 »
Το μπάσο (μπάσο, βάση δηλαδή θεμέλιο), χρησιμεύει ενορχηστρωτικά, κυρίως στα πιο γνωστά και οικεία προς εμάς ακούσματα, σαν θεμέλιο. Φαντάσου ότι πάνω στο μπάσο (συνήθως), χτίζεται όλο αυτό το κτίσμα που ονομάζεται μουσικό κομμάτι.
   Το μπάσο είπα ότι θέλει δεξιοτεχνία αν θες να παίζεις ακκόρντα. Διότι πρέπει να έχεις αντίληψη και αυτί για να καταλαβαίνεις σε ποιες περιοχές παίζουν τα άλλα όργανα έτσι ώστε να βρίσκεις που σε παίρνει να παίξεις ακκόρντα, τα οποία ακκόρντα παίζονται συνήθως στις ψηλές περιοχές, χαμηλά στην ταστιέρα, εκεί όπου η ταστιέρα γίνεται πιο πλατιά και απαιτεί καλό άνοιγμα των δακτύλων.
   Επειδή λες ότι είσαι αρχάρια, θα έλεγα να μην ξεκινήσεις κατευθείαν απ' τα ακκόρντα. Ξεκίνα απ' τις χαμηλές περιοχές, ψηλά στην ταστιέρα παίζοντας μονοφωνικά, νότα νότα. Τι είδος μουσικής σε ενδιαφέρει να παίζεις με το μπάσο;

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #35 στις: 17/09/07, 19:39 »
Κοιτα, εξαρταται απο το τι εννοεις ακοντα.. Δηλαδη  ,εαν εχεις υποψιν σου τα chords της κιθαρας, στο μπασο σχετικα να τις ξεχασεις (αν και σε καποια λιγα στυλ μπορει να παιχτουν κι ετσι. βλεπε Wooten). Απο κει και υστερα, απο τη στιγμη που κανεις μπορει να αναλυσει τι σημαινει ενα ακορντο, δηλαδη απο ποιες νοτες αποτελειται, μπορει καλιστα να τις παιξει, στο συγκεκριμενο οργανο συνηθως με αρπισμα, και θα του δωσουν ενα πολυ ευηχο αποτελεσμα. Π.χ. αυτο που κανει ο Jaco στο Chromatic Fantasy, το οποιο δεν ειναι τιποτα αλλο (υπερβολικο βεβαια αυτο για ενα τοσο "μεγαλο" κομματι) απο εναλλαγη ακορντων. Και οι Rage Against the Machine σε καμποσα κομματια (εαν δεν ακους τα παραπανω στυλ που ανεφερα) χρησιμοποιουν καποια λιγα chords , τα οποια δεν προσδιδουν βεβαια το μεγαλειο που προανεφερα με τα προηγουμενα παραδειγματα, ομως δινουν κι αυτα μοναδικο χαρακτηρα στο κομματι...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #36 στις: 17/09/07, 21:31 »
Λοιπον...θα σου πω και γω την γνωμη μου σαν αναποδος μπασιστας(ετσι με φωναζουν ολοι!)Λοιπον..καταρχας το μπασο σαν οργανο δεν εχει καμια σχεση με την κλασσικη.Απλα ειναι και αυτο εγχορδο.Καλο ειναι να ξεκινησεις απο τα χαμηλα για να ανεβεις.Υπαρχει μια λανθασμενη αντιληψη απο πολλους που ασχολουνται με κιθαρα η και που δεν ασχολουνται οτι το μπασο ειναι ευκολοτερο απο την κιθαρα!(καλα δεν το σχολιαζω ποσο ηλιθια αντιληψη ειναι..αλλα μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι!)Αφου σιγα σιγα εξοικιωθεις θα ανεβεις και σε επιπεδο..απο κει περα το ψαχνεις σιγα σιγα για συγχορδιες.Και καποια μαθηματα ισως να σε βοηθησουν στην ολη προσπαθεια.Εγω δυστυχως τα εμαθα ολα μονος μου και εχω πολλες ελλειψεις και στο απευχομαι αυτο.Τες πα.Αυτα.

Υ.Γ.:Eυγε παντως..εχουμε πηξει στους κιθαριστες! 8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος placebo_addict

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #37 στις: 10/01/08, 02:26 »
Εδώ και πέντε μήνες προσπαθώ να εξοικιωθώ με ένα τετραχορδο μπάσσο...Υποθέτω οτι είμαι από αυτούς τους ενοχλητικούς που έπαιζαν κιθάρα και ξαφνικά πήραν ένα μπάσσο για να το καταστρέψουν, αλλά πριν πέσετε να με φάτε, να σας πω οτι λατρεύω το μπάσσο και συνήθως αυτό προσέχω στα τραγούδια..  ;D

Και τώρα έρχεται η χαζή απορία μου...Είναι αποδεκτό καθώς παίζεις μπάσσο να ακούγονται διάφοροι ακυροι ήχοι  :-\;;(πχ.όταν πατάω τη χορδή στην ταστιέρα ενα ψιλοτρίξιμο, ή όταν χτυπάω τη χορδή να ακούγεται κ το δαχτυλάκι μου μαζί  ;D ) ή πρέπει να προσπαθήσω να τους εξαλείψω;

please be gentle,i'm still learning που λεει και ο robbie  ;)
 


Αποσυνδεδεμένος yian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • a bass under my fingers ..
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #38 στις: 10/01/08, 03:43 »
Και τώρα έρχεται η χαζή απορία μου...Είναι αποδεκτό καθώς παίζεις μπάσσο να ακούγονται διάφοροι ακυροι ήχοι  :-\;;(πχ.όταν πατάω τη χορδή στην ταστιέρα ενα ψιλοτρίξιμο, ή όταν χτυπάω τη χορδή να ακούγεται κ το δαχτυλάκι μου μαζί  ;D ) ή πρέπει να προσπαθήσω να τους εξαλείψω;

ok δεν είναι και τόσο ενοχλητικό αυτό που λες (όσο το να παίζεις εκτός χρόνου ή φλύαρο μπάσσο  >:( )

αν θέλεις να περιορίσεις το πρόβλημα απλά προσπάθησε να πατάς πιο δυνατά το αριστερό σου χέρι στα τάστα, να χαμηλώσεις τα μεσαιοπρίμα στον ενισχυτή σου εαν είναι υπερβολικά ψηλότερα από τα χαμηλά, να στρώσεις λίγο τις χορδές σου εαν είναι πολύ καινούργιες και τέλος να πας το μπασσάκι σου για ένα setup ή να προσπαθήσεις (εαν ξέρεις ..) να πειράξεις τα βαγονάκια δίπλα από τους μαγνήτες σου  ;)
deadbeat escapement (Patras) bassist

http://myspace.com/deadbeatescapement

Αποσυνδεδεμένος placebo_addict

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #39 στις: 10/01/08, 03:59 »
Θα κάνω τα τρία πρώτα για αρχή και βλέπουμε!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές !  :)

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #40 στις: 03/08/10, 01:26 »
Λοιπον σαν μπασιστας, αν και αρκετά νέος, θα ήθελα πολύ να απατησω λιγο πολυ σε όλους. Βασικά άκουσα καποια πραγματα που δεν εχουν λογική και δεν αληθεύουν όπως ότι το μονο οργανο που σου χρειαζεται για να ροκαρεις ειναι η κιθάρα. Το οτι μπορεις να ροκαρεις και να σολαρεις με μια κιθαρα, δεν σημαινει πως με όλα τα υπολοιπα δεν μπορεις! Δεν λεω, ισως μια κιθαρα να ροκαρει καλυτερα, αλλα προσωπικα πιστευω ότι δεν ειναι απαραιτητη ΜΟΝΟ η κιθαρα για να ροκαρει καποιος. Aκόμα και ο Jimi Hendrix χρειαζόταν τουλαχιστον ντραμς οταν έπαιζε. Και συμφωνω με αυτον που είπε ότι μόνο ένας μπασίστας μπορεί να καταλάβει για τι είναι η δουλεια του μπασίστα. Το μπάσο χρησιμοποιήθηκε ευρέως στη ροκ το '80 και '90 και επειδή κάποιοι καλοι κιθαρίστες προσπάθησαν να παιξουν κι έγιναν κακοί μπασίστες, το υπ΄εροχο αυτο μουσικο οργανο παρεξηγηγηθηκε. Απο τότε it's all about the guitar! Επίσης το να γίνεις μπασιστας έχει παραπανω πλεονεκτηματα απο το να γινεις κιθαριστας, τα οποια δεν θελω να αναφερω γιατι δεν θελω να γινω βαρετος.

Το πλεον κακο είναι ότι αυτη η ιδιαιτερη διασημοτητα της κιθαρας έχει επισκιάσει του μπάσου και άλλων οργάνων. Αυτό το λέω γιατί έχω ένα μπάσο που κάποιος άσχετος θα μπέρδευε πανέυκολα με κιθαρα κι όταν κάποιος τυο βλεπει, λέει το εξής εκνευριστικό: Α!, ωραια κιθάρα!!... grrr.

Επισης συμφωνω στο ότι ο ηχος είναι ''αδειος'' χωρις ενα μπασο και μπορει να μην ακους τον ηχο του, αλλα στην ουσια αυτο ειναι που κραταει ζωντανο το τραγουδι.

Υ.Γ. Για αυτους που ακομα πιστευτουν ότι με μια κιθαρα μονο ροκαρει καποιος ας δοκιμασει να ακουσει κομματι χωρις μπασο και ντραμς. Για τους ακομα πιο δυσπιστους ας ακουσουν: για φοβερο μπασο The Clash & Queen και για τρομερα ντραμς Rush(Neal Peart), The Who και (για να μην λετε οτι υποτιμαμε τις γυναικες) Sheila E!!!
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #41 στις: 03/08/10, 09:20 »
Λοιπον σαν μπασιστας, αν και αρκετά νέος, θα ήθελα πολύ να απατησω λιγο πολυ σε όλους. Βασικά άκουσα καποια πραγματα που δεν εχουν λογική και δεν αληθεύουν όπως ότι το μονο οργανο που σου χρειαζεται για να ροκαρεις ειναι η κιθάρα. Το οτι μπορεις να ροκαρεις και να σολαρεις με μια κιθαρα, δεν σημαινει πως με όλα τα υπολοιπα δεν μπορεις! Δεν λεω, ισως μια κιθαρα να ροκαρει καλυτερα, αλλα προσωπικα πιστευω ότι δεν ειναι απαραιτητη ΜΟΝΟ η κιθαρα για να ροκαρει καποιος. Aκόμα και ο Jimi Hendrix χρειαζόταν τουλαχιστον ντραμς οταν έπαιζε. Και συμφωνω με αυτον που είπε ότι μόνο ένας μπασίστας μπορεί να καταλάβει για τι είναι η δουλεια του μπασίστα. Το μπάσο χρησιμοποιήθηκε ευρέως στη ροκ το '80 και '90 και επειδή κάποιοι καλοι κιθαρίστες προσπάθησαν να παιξουν κι έγιναν κακοί μπασίστες, το υπ΄εροχο αυτο μουσικο οργανο παρεξηγηγηθηκε. Απο τότε it's all about the guitar! Επίσης το να γίνεις μπασιστας έχει παραπανω πλεονεκτηματα απο το να γινεις κιθαριστας, τα οποια δεν θελω να αναφερω γιατι δεν θελω να γινω βαρετος.

Το πλεον κακο είναι ότι αυτη η ιδιαιτερη διασημοτητα της κιθαρας έχει επισκιάσει του μπάσου και άλλων οργάνων. Αυτό το λέω γιατί έχω ένα μπάσο που κάποιος άσχετος θα μπέρδευε πανέυκολα με κιθαρα κι όταν κάποιος τυο βλεπει, λέει το εξής εκνευριστικό: Α!, ωραια κιθάρα!!... grrr.

Επισης συμφωνω στο ότι ο ηχος είναι ''αδειος'' χωρις ενα μπασο και μπορει να μην ακους τον ηχο του, αλλα στην ουσια αυτο ειναι που κραταει ζωντανο το τραγουδι.

Υ.Γ. Για αυτους που ακομα πιστευτουν ότι με μια κιθαρα μονο ροκαρει καποιος ας δοκιμασει να ακουσει κομματι χωρις μπασο και ντραμς. Για τους ακομα πιο δυσπιστους ας ακουσουν: για φοβερο μπασο The Clash & Queen και για τρομερα ντραμς Rush(Neal Peart), The Who και (για να μην λετε οτι υποτιμαμε τις γυναικες) Sheila E!!!

ρε παιδια μηπως το παρακανατε λιγο
 
οκ, χωρις το μπασσο η ο ηχος ειναι αδειος και μονοκομματος
οκ,ολοκληρο το συγκροτημα ακουει τον μπασσιστα για να μη χαθει
οκ,πρωτα γραφουμε μπασσο και μετα τα υπολοιπα
οκ,το μπασο ειναι πιο δυσκολο απ τη κιθαρα
και χωρις καλο μπασσιστα δεν προχωρας αληθεια ειναι,
 
αλλα εγω παρατηρω το εξεις,
λεγοντας εδω πως λογο της κιθαρας εχει υποτιμηθει το μπασσο
τα εχετε βαλει με την κιθαρα,
και γω σαν κιθαριστας λεω ακου τα κομματια χωρις κιθαρες!!!
δε βγαζει νοημα ! ! !χρειαζονται σε ολα τα οργανα να υπαρχουν σωστοι μουσικοι για να βγει ωραια ενα κοματι ,δηλαδη εμενα μου λετε το αυτονοητο,
χωρις καλο μπασιστα το συγκροτημα ειναι αποτυχημενο(ισχυει αυτο),
αλλα εχει ενα συγκροτημα επιτυχεια ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ!!!
 
και να μην ξεχασω πως θεωρητικα το μπασσο κιθαρα ειναι απλα παιζει τις μπασσες συχνοτητες!
 
επισης δεν καταλαβαινω γιατι να εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα να εισαι μπασσιστας παρα κιθαριστας???
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #42 στις: 03/08/10, 10:23 »
Πεθαμενο το θεμα, εχει χιλιοσυζητηθει, οχι μονο εδω...να πω κ εγω τη γνωμη μου, που ειμαι κ στις δυο πλευρες...πιστευω οτι τα καθε οργανο εχει το δικο του ρολο, αναλογα με το ειδος που παιζεις...προφανως, αν παιζεις το 80% του rock/metal φασματος, τοτε ok, τοτε η κιθαρα ειναι πολυ πιο σημαντικη απο το μπασο...

Πιστευω πως το καθε οργανο ειναι εξισου δυσκολο, γιατι εχει διαφορετικη προσεγγιση. Δν ειναι, δηλαδη, θεμα τεχνικης καθεαυτο...αλλα πραγματα επιδιωκει να πετυχει το καθε οργανο, χωρις να ξεχναμε οτι υπαρχουν κ κοινα στοιχεια...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #43 στις: 03/08/10, 14:13 »
Λοιπον σαν μπασιστας, αν και αρκετά νέος, θα ήθελα πολύ να απατησω λιγο πολυ σε όλους. Βασικά άκουσα καποια πραγματα που δεν εχουν λογική και δεν αληθεύουν όπως ότι το μονο οργανο που σου χρειαζεται για να ροκαρεις ειναι η κιθάρα. Το οτι μπορεις να ροκαρεις και να σολαρεις με μια κιθαρα, δεν σημαινει πως με όλα τα υπολοιπα δεν μπορεις! Δεν λεω, ισως μια κιθαρα να ροκαρει καλυτερα, αλλα προσωπικα πιστευω ότι δεν ειναι απαραιτητη ΜΟΝΟ η κιθαρα για να ροκαρει καποιος. Aκόμα και ο Jimi Hendrix χρειαζόταν τουλαχιστον ντραμς οταν έπαιζε. Και συμφωνω με αυτον που είπε ότι μόνο ένας μπασίστας μπορεί να καταλάβει για τι είναι η δουλεια του μπασίστα. Το μπάσο χρησιμοποιήθηκε ευρέως στη ροκ το '80 και '90 και επειδή κάποιοι καλοι κιθαρίστες προσπάθησαν να παιξουν κι έγιναν κακοί μπασίστες, το υπ΄εροχο αυτο μουσικο οργανο παρεξηγηγηθηκε. Απο τότε it's all about the guitar! Επίσης το να γίνεις μπασιστας έχει παραπανω πλεονεκτηματα απο το να γινεις κιθαριστας, τα οποια δεν θελω να αναφερω γιατι δεν θελω να γινω βαρετος.

Το πλεον κακο είναι ότι αυτη η ιδιαιτερη διασημοτητα της κιθαρας έχει επισκιάσει του μπάσου και άλλων οργάνων. Αυτό το λέω γιατί έχω ένα μπάσο που κάποιος άσχετος θα μπέρδευε πανέυκολα με κιθαρα κι όταν κάποιος τυο βλεπει, λέει το εξής εκνευριστικό: Α!, ωραια κιθάρα!!... grrr.

Επισης συμφωνω στο ότι ο ηχος είναι ''αδειος'' χωρις ενα μπασο και μπορει να μην ακους τον ηχο του, αλλα στην ουσια αυτο ειναι που κραταει ζωντανο το τραγουδι.

Υ.Γ. Για αυτους που ακομα πιστευτουν ότι με μια κιθαρα μονο ροκαρει καποιος ας δοκιμασει να ακουσει κομματι χωρις μπασο και ντραμς. Για τους ακομα πιο δυσπιστους ας ακουσουν: για φοβερο μπασο The Clash & Queen και για τρομερα ντραμς Rush(Neal Peart), The Who και (για να μην λετε οτι υποτιμαμε τις γυναικες) Sheila E!!!

ρε παιδια μηπως το παρακανατε λιγο
 
οκ, χωρις το μπασσο η ο ηχος ειναι αδειος και μονοκομματος
οκ,ολοκληρο το συγκροτημα ακουει τον μπασσιστα για να μη χαθει
οκ,πρωτα γραφουμε μπασσο και μετα τα υπολοιπα
οκ,το μπασο ειναι πιο δυσκολο απ τη κιθαρα
και χωρις καλο μπασσιστα δεν προχωρας αληθεια ειναι,
 
αλλα εγω παρατηρω το εξεις,
λεγοντας εδω πως λογο της κιθαρας εχει υποτιμηθει το μπασσο
τα εχετε βαλει με την κιθαρα,
και γω σαν κιθαριστας λεω ακου τα κομματια χωρις κιθαρες!!!
δε βγαζει νοημα ! ! !χρειαζονται σε ολα τα οργανα να υπαρχουν σωστοι μουσικοι για να βγει ωραια ενα κοματι ,δηλαδη εμενα μου λετε το αυτονοητο,
χωρις καλο μπασιστα το συγκροτημα ειναι αποτυχημενο(ισχυει αυτο),
αλλα εχει ενα συγκροτημα επιτυχεια ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ!!!
 
και να μην ξεχασω πως θεωρητικα το μπασσο κιθαρα ειναι απλα παιζει τις μπασσες συχνοτητες!
 
επισης δεν καταλαβαινω γιατι να εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα να εισαι μπασσιστας παρα κιθαριστας???

Φιλτατε Lordi...οι αποριες και τα σε εισαγωγικα παραπονακια σου..μαλλον τα εξεφρασε ενα ατομο και συγκεκριμενα ο rockflea.Τωρα δεν πιστευω να ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερο να εισαι μπασιστας η κιθαριστας.Αυτου του ειδους τα συμπερασματα ειναι υποκειμενικα και εξαρτωνται απο το ατομο του καθενα.Δεν πιστευω σε τετοιες γενικευσεις πλεον.15 χρονια πριν βεβαια που ημουν και γω 15 χρονων και οι γνωσεις μου ηταν πολυ λιγοτερες οπως και η αντιληψη διαφορετικη ειχα παρομοιες ιδεες.Δεν ειναι κακο βεβαια.Τοσα ηξερα τοτε.

Ολα τα οργανα ειναι σημαντικα.Επισης να σε προλαβω γιατι ειπες οτι το μπασο θεωρητικα ειναι κιθαρα.Το μπασο αρχικα ειναι το κοντραμπασο και ειναι οργανο ορχηστρας.Και απλα για να γινει η ζωη του μουσικου λιγο πιο ευκολη φτιαχτηκε το ηλεκτρικο μπασο που ειναι πιο βολικο οργανο...καθωτι το κοντρα ειναι τεραστιο,βαρυ και εχει μεγαλο κοστος να το αποκτησεις.Μην μπερδευεις το γεγογος οτι του εδωσαν κιθαροειδες σχημα.Αλλο το ενα οργανο και αλλο το αλλο.

Επισης ο ρολος του μπασου και της κιθαρας ειναι κατι πολυ σχετικο.Το τι ρολο εχει το καθε οργανο για μενα εξαρταται απο το τι εχει στο μυαλο του καποιος..αλλα και το μεχρι που φτανει η μουσικη του παιδεια.Οχι..κανεις δεν τα βαζει με την κιθαρα.Με τους κολλημενους κιθαριστες που υποβαθμιζουν το μπασο ισως.Και επισης θεωρω απαραιτητη την παρουσια ηλεκτρικης στην ροκ μουσικη.Και καλη κιθαρα θελει μια μπαντα κ καλο μπασο και τυμπανα και απο ολα.

Δεν υπαρχει λοιπον κατ εμε θεμα ουτε δυσκολοτερου οργανου,ουτε καλυτερου,ουτε θεμα το αν ειναι καλυτερα ενα κομματι με κιθαρα η χωρις κιθαρα..η με μπασο η χωρις μπασο.Πραγματικα βρε lordi βλεπεις μια αποψη που δεν συμφωνεις και καθεσαι και το παιρνεις κατακαρδα.Προσωπικη μου συμβουλη...παιξε αυτο που αγαπας..οπως το αγαπας.Και αν καποιος στην τελικη θελει να λεει την αποψη του ..ειτε ειναι κολλημενη ειτε οχι..ειναι επιλογη σου το αν θα κατσεις να ασχοληθεις η οχι.Και τελος..επειδη ολα αυτα στα λεω με την καλυτερη των προθεσεων...αν μου εδιναν ενα ευρω για καθετι που εχω ακουσει που θεωρω λαθος θα ειχα βγαλει πολλα λεφτα. ;)

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #44 στις: 06/08/10, 10:55 »
μα μεσω του post μου θελω να πω αυτο που λες και συ οτι ολα τα οργανα ειναι σημαντικα και οτι σε ολα πρεπει να υπαρχουν σωστοι μουσικοι
και οπως υπαρχουν κολημενοι κιθαριστες ετσι υπαρχουν και κολλημενοι μπασιστες...
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #45 στις: 12/08/10, 00:31 »
Δεν διαφωνω με κανεναν απο εσας και ισως με παρεξηγησατε λιγο. Απλα πιστευω οτι υπαρχει κατι σαν κοντρα αναμεσα στους μουσικους. Βεβαια, για να μην τους αιρνει ολους η μπαλα, αναφερομαι σε αυτους που θεωρουν το ηλεκτρικο μπασο κατι ασημαντο και παρακατιανο. Ισως φταιει ο χαρακτηρας του μπασου, αλλα εχω συναντησει περιπτωσεις εξωφρενικες εναντια στο ηλεκτρικο μπασο. Δεν κατηγορω κανεναν, διοτι, οπως ολοι μας, ο καθενας εχει τα πιστευω του, απλα αυτοι που ειναι λιγο περισσοτερο ψαγμενοι καταλαβαινουν οτι για το επιθυμητο αποοτελεσμα χρειαζονται ολα τα οργανα (μιλω για ροκ μουσικη), που στην προκειμενη περιπτωση ειναι κιθαρα (1 ή 2), ντραμς, μπασο και πληκτρα και φυσικα φωνητικα. Τωρα αν ενταχθουν προσθετα μουσικα οργανα που ταιριαζουν, το αποτελεσμα ειναι ακομα καλυτερο!

Επισης ακομα χειροτερες ειναι οι περιπτωσεις που οι υπολοιποι φερονται στον μπασιστα λες και ειναι κανενας αναπηρος!!
Δηλαδή με υπερβολικα καλους τροπους, λες και ειμαστε αρρωστοι! Αυτο ειναι ακομη ποιο εκνευριστικο απο το να σε υποτιμουν σαν μουσικο, διοτι στηδευτερη περιπτωση εχεις τουλαχιστον να αποδειξεις οτι δεν πρεπει να εισαι υποτιμημενος! Ενω οταν σου φεροντα λες και εχεις νοητικη στερηση.......πιασ'τ'αυγο και κουρευ'το!!

(Μιλω απο προσωπικες επμπειριες και οχι για καποιον στο site..)
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος dc

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #46 στις: 08/10/10, 17:33 »
...Oλα καλα και ωραια τα ειπατε...εγω θα εστιασω σε ενα σημειο που κανεις δεν επεσημανε...το αφαιρετικο παιξιμο...εγω παιζω μπασσο εχοντας στον νου οτι πρεπει να ενισχυω τον ρυθμο παιζοντας αφαιρετικα μελωδιες...ακομα και η εναλλαγη της τονικης νοτας μπορει αφαιρετικα να θεωρηθει μελωδια...στο μπασσο οι λιγοτερες νοτες ευνοουν το ρυθμικο παιξιμο...αρα η δυσκολια του μπασσου δεν εγκειται στο τεχνικο μερος (να παιζεις παππαδες ) αλλα στο διανοητικο (να παιζεις εξυπνα)....απλα ο μπασσιστας υποννοει αυτα που θελει να πει...
...α ρε JACO σε τι λουκι μας εβαλες....

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Μπασο και Τεχνικη
« Απάντηση #47 στις: 09/10/10, 15:05 »

ρε παιδια μηπως το παρακανατε λιγο
 
οκ, χωρις το μπασσο η ο ηχος ειναι αδειος και μονοκομματος
οκ,ολοκληρο το συγκροτημα ακουει τον μπασσιστα για να μη χαθει
οκ,πρωτα γραφουμε μπασσο και μετα τα υπολοιπα
οκ,το μπασο ειναι πιο δυσκολο απ τη κιθαρα
και χωρις καλο μπασσιστα δεν προχωρας αληθεια ειναι,
 
αλλα εγω παρατηρω το εξεις,
λεγοντας εδω πως λογο της κιθαρας εχει υποτιμηθει το μπασσο
τα εχετε βαλει με την κιθαρα,
και γω σαν κιθαριστας λεω ακου τα κομματια χωρις κιθαρες!!!
δε βγαζει νοημα ! ! !χρειαζονται σε ολα τα οργανα να υπαρχουν σωστοι μουσικοι για να βγει ωραια ενα κοματι ,δηλαδη εμενα μου λετε το αυτονοητο,
χωρις καλο μπασιστα το συγκροτημα ειναι αποτυχημενο(ισχυει αυτο),
αλλα εχει ενα συγκροτημα επιτυχεια ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΟ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ!!!
 
και να μην ξεχασω πως θεωρητικα το μπασσο κιθαρα ειναι απλα παιζει τις μπασσες συχνοτητες!
 
επισης δεν καταλαβαινω γιατι να εχει περισσοτερα πλεονεκτηματα να εισαι μπασσιστας παρα κιθαριστας???

Ισως και να το παρακανουμε δε λεω. Βεβαια κανεις δεν κατηγορησε την κιθαρα, ποσο μαλλον τους κιθαριστες. Μπορει να φανηκε ετσι αλλα δεν ειναι. Το γεγονος οτι ισως μια ηλεκτρικη εχει περισσοτρερες δυνατοτητες και εφε απο καθε αλλο οργανο σε ενα συγκροτημα δεν την κανει περισσοτερο σημαντικη, και φυσικα, ουτε λιγοτερο!

Το προβλημα ειναι οτι οι μπασιστες μεταξυ τους υποτιμουν ο ενας τον αλλον για λογους που ουτε κι αυτοι(εμεις) δεν ξερουν(-με). Απλα επειδη δεν δεχομαστε να μας υπιτιμα το ιδιο μας το ειδος, τα ριχνουμε στους κιθαριστες και τους υπολοιπους. Μερικες φορες βεβαια εχουμε και δικιο, αλλα ειναι ενας πολεμος χωρις νοημα αφου δεν υπαρχει πργματικη συγκριση πχ. η κιθαρα ειναι καλυτερη απο το μπασο ή τα ντραμς/ δεν αξιζει ενα μπασο οσο μια κιθαρα κλπ κλπ κλπ...

Επισης, φιλε lordi, υπαρχουν συγκροτηματα χωρις καλους κιθαριστες τα οποια ειναι επιτυχημενα. (Πχ ο κιθαριστας ο Τζακ Ουαιτ των White Stripes δεν ειναι και ο μαγος της κιθαρας!) Κι αυτο γιατι με μια κιθαρα μπορεις να βγαλεις μια υπεροχη μελωδια χωρις να παιξεις ουτε μια συγχορδια. Κι αυτο λογω τον εφέ.
Μπορει ενας κιθαριστας να μην ειναι καλος και να κανει λαθη, αλλα λογω της παραμορφωσης του ηχου, το κοινο να μην τα καταλαβαινει...
Να σου δωσω ενα παραδειγμα. Ακουσε τους RHCP live at slane castle στο californication. Ο κιθαριστας τους ειναι εξαιρετικος και δεν θα πω για τον κιθαριστα, αλλα για το σολο στην αρχη του βιντεο. Το συκγεκριμενο σολο δεν ειναι τιποτα δυσκολο, αφου με ενα φιλο μου καταφεραμε να το παιξουμε στην ηλεκτρικη του! Οι νοτες που παιζει ειναι πολυ απλες, κι ομως το αποτελεσμα ειναι υπεροχο!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 15:19 από rockflea »
Απαθεια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 00:08
από pelekanos92
3 Απαντήσεις
2614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 22:10
από bassman(4 String Suicide!)
3 Απαντήσεις
6527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 17:40
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
15734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
12 Απαντήσεις
13829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
11275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/17, 15:10
από panixgr
0 Απαντήσεις
9525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/18, 17:59
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/19, 00:00
από BitCollector
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/19, 20:59
από Ioannis Anastassakis
77 Απαντήσεις
17745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/20, 22:06
από blks9791