Αποστολέας Θέμα: Μολις χτες η λαμπα για μενα απομυθοποιηθηκε!!!!  (Αναγνώστηκε 11930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν απομυθοποιείται η λάμπα στην γενική της έννοια, απομυθοποιείται προσωπικά για τον καθένα η μέχρι τούδε εμπειρία του από την λάμπα.

Προσωπικά χαίρομαι πολύ που υπάρχουν και αξιόλογοι τρανζιστοράτοι. Και σίγουρα, για καθαρά, η γραμικότητα των τρανζίστορ είναι απαράμιλλη και δεν επιτυγχάνεται από την λάμπα, που από την φύση της έχει ατέλειες.

Eχω κατα καιρούς γράψει πολύ κολλακευτικά λόγια για τρανζιστοράτους, μεταξύ των οποίων είναι ο Fender FM212, ο Randall G3, ο Tech21 Trademark και άλλοι, ΟΜΩΣ όταν έχεις βιώσει (όχι απλά δοκιμάσει) και ειδικά στα βρώμικα έναν από αυτούς:
Cornford MK50ΙΙ vs Elmwood Modena 60 (ή battle of the EU boutique amp kings)

..ή να τολμήσω να πω, ακόμα και αυτόν:
Κατασκευή DIY: Λαμπάτος Ενισχυτής HighOctane Ax84, Class A, 5-20w

..τότε είναι μάλλον δύσκολο να απομυθοποιηθούν, πόσο μάλλον η "λάμπα" γενικά.

Ας το πάρουμε απόφαση, η λάμπα στους ενισχυτές κιθάρας δεν είναι απλά προϊόν MONO marketing αν και σε ένα μεγάλο ποσοστό είναι πράγματι ΚΑΙ αυτό..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Αυτο που ειναι δυσκολο να βγαλει ενας τρανζιστορ ενισχυτης, δεν ειναι ουτε τα πεντακαθαρα...καθαρα, ουτε η τιγκα βρωμα.
Το προβλημα στους τρανζιστορ, ειναι να παιζεις με ηχους καθαρους πχ που να εχουν ελααααχιστο breakup και crunch ηχους που με το volume της κιθαρας και τις δυναμικες (χερι) μπορουν να μεταμορφωθουν σε καθαρο ή σε lead ηχο...
Εκει, στα μεσαια στρωματα οι τρανζιστορ χανουν λιγο την μπαλα (οχι ολοι, αλλα γενικα μιλαμε). Η που θα ακουγονται πολυ πριμαριστοι, ή δεν θα εχουν διαυγεια και καθαροτητα (με παραμορφωση), ή θα χανουν στην γλυκητητα του ηχου στα καθαρα, δεν θα εχουν αυτο το περιφημο chime που ακους πχ σε παλιους fender κτλ. Επισης εχουν θεμα και με το interaction μεταξυ παιχτη και ενισχυτη/ηχειο.
Βλεπετε οι λαμπες σε εναν ενισχυτη, δονουνται και αυτες (οταν ανεβαινει λιγο η ενταση) λογω ηχου και κανουν διαφορα ωραια στις δυναμικες σου, στο sustain σου κτλ.
Σε αυτα πιο σημαντικο ρολο παιζει ρολο η ποιοτητα του volume ποντεσιομετρου της κιθαρας και αν εχει προστεθει καποιος καταλληλος πυκνωτης.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν λεω οτι δεν γινεται με τρανζιστορ ολο αυτο, αλλα οτι δεν ακουγεται και δεν το νιωθεις τοσο καλα...
Οσο απο μετατροπες και βελτιωσεις στυλ treble bleed στο pot, οκ κανει δουλεια ωστε να δουλευει πιο σωστα το volume χωρις να χανει πριμα κτλ, αλλα δεν εννοω αυτο...
Εννοω πως δεν καθαριζει το ιδιο ενας τρανζιστορ και ενας λαμπατος με το volume της κιθαρας πχ. Ουτε οι δυναμικες ειναι ιδιες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vigier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
ειτε τρανζιστορ,ειτε λαμπατος η οτιδηποτε αλλο....αν το ηχειο ειναι μαπα,κλαυτα χαραλαμπε.το καμπινα ειναι το Α και το Ω.για'μενα οποιος λεει οτι με τερμα γκαζια δεν ακους διαφορα με τους λαμπατους,δεν εχει ακουσει εναν mesa η εναν engl τσιτωμενο.ας παιζει και με 70 και με 70000 db gain(προσωπικη γνωμη παντα).επισης ειναι εγκλημα να παιζεις με λαμπατο και να εχεις το master volume χαμηλοτερα απο τα preamp volumes.δεν εννοω να γκρεμισεις το τετραγωνο αλλα παντα το master πρεπει να ειναι πιο ψηλα.ακουγεται και στο αυτι η διαφορα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν λεω οτι δεν γινεται με τρανζιστορ ολο αυτο, αλλα οτι δεν ακουγεται και δεν το νιωθεις τοσο καλα...
Οσο απο μετατροπες και βελτιωσεις στυλ treble bleed στο pot, οκ κανει δουλεια ωστε να δουλευει πιο σωστα το volume χωρις να χανει πριμα κτλ, αλλα δεν εννοω αυτο...
Εννοω πως δεν καθαριζει το ιδιο ενας τρανζιστορ και ενας λαμπατος με το volume της κιθαρας πχ. Ουτε οι δυναμικες ειναι ιδιες.
Εκεί είναι όλη η ουσια των λαμπάτων, και στις άπειρες διαβαθμίσεις που είναι πιθανές με τις αλλαγές στα ρυθμιστικά της κιθάρας.
Στον τρανζιστοράτο το Volume της κιθάρας είναι ουσιαστικά Volume, ενώ στον λαμπάτο είναι Gain.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
adr1anos: ακριβως ετσι... gain stages τα οποια πεφτουν το ενα πισω απο το αλλο...

Vigier: Δεν ειναι ολοι οι ενισχυτες οι λαμπατοι ετσι, ουτε ολες οι χρησεις ειναι ιδιες.
Με εναν boogie πχ, μπορει να θες να εχεις πολυ saturation (πολυ preamp gain), αλλα να μην θες να εχεις power amp παραμορφωση (ενδεικτικα αναφερω down tuning metal και ειδικα γρηγορα ριφακια, περασματα κτλ πχ) για να εχεις πιο σφιχτο και στακατο ηχο, χωρις μπουκωματα στα μπασσα και στα χαμηλομεσαια.
Σε αλλη φαση μπορει να θες να εχεις πολυ ψηλα το master για να παρεις παραμορφωση τελικου, και μετα να ρυθμιζεις την ενταση σου μεσω του preamp gain. Πχ μπορει να θες καθαρο ηχο, πολυ παχυ και touch sensitive, που να εχει λιγο breakup, το οποιο να μπορεις να ελεγξεις με τις δυναμικες σου και/ή το volume της κιθαρας σου και να εχει και sustain πολυ...
Με πολυ υψηλα το master και πολυ χαμηλα το preamp gain, αυτο μπορεις να το πετυχεις, ενω αν πχ θες κρυσταλλινα καθαρα, τοτε καλο ειναι να εχεις το master μεσαια προς υψηλα, αλλα οχι τοσο ωστε να παραμορφωνει εντονα το τελικο σταδιο κοκ.
Με λιγα λογια, αναλογα το ειδος που θελουμε να παιξουμε, τον ηχο που θελουμε να βγαλουμε και το κυριοτερο (κατ'εμε), αναλογα με το πως παιζουμε (σαν τεχνικη, πχ αλλος ισα-ισα που ακουμπαει τις χορδες με την πενα, αλλος τις χτυπαει στα ορια του να σπασουν), αναλογα χρησιμοποιουμε και τα εργαλεια που μας δινει ενα μηχανημα, ειτε ειναι λαμπατο ειτε οχι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δεν λεω οτι δεν γινεται με τρανζιστορ ολο αυτο, αλλα οτι δεν ακουγεται και δεν το νιωθεις τοσο καλα...
Οσο απο μετατροπες και βελτιωσεις στυλ treble bleed στο pot, οκ κανει δουλεια ωστε να δουλευει πιο σωστα το volume χωρις να χανει πριμα κτλ, αλλα δεν εννοω αυτο...
Εννοω πως δεν καθαριζει το ιδιο ενας τρανζιστορ και ενας λαμπατος με το volume της κιθαρας πχ. Ουτε οι δυναμικες ειναι ιδιες.
Εκεί είναι όλη η ουσια των λαμπάτων, και στις άπειρες διαβαθμίσεις που είναι πιθανές με τις αλλαγές στα ρυθμιστικά της κιθάρας.
Στον τρανζιστοράτο το Volume της κιθάρας είναι ουσιαστικά Volume, ενώ στον λαμπάτο είναι Gain.


Δε συμφωνω 100% αδριαννε. Υπαρχουν καλοσχεδιασμενοι ενισχυτες τρανζιστορ που ανετα καθαριζουν αμα δεν ειναι και η κιθαρα για πεταμα ηλεκτρονικα. Εσυ μαλλον θα πρεπει να το ξερεις αυτο. Δεν εχεις βρει κανενα πεταλι που να καθαριζει καλα? Παρεμπιπτοντως υπαρχει αν διαβασα σωστα καπου και ολοκληρος τροπος να "μεταφρασεις" ενα λαμπατο κυκλωμα σε mosfet εκτελεση. Τωρα απο εκει και επειτα μαλλον θα καθαριζει αλλα δε θα το κανει οπως οι λαμπες? Δεκτον.

Ο marshall mosfet lead 100 το κανει. Δε θα το κανουν με τον ιδιο τροπο με ενα αντιστοιχο ενισχυτη λυχνιας αλλα να σου πω και κατι, υπαρχουν και πολλοι ενισχυτες λυχνιας που δεν ειναι εξισου καλοι στο θεμα αυτο. Πραγματικα ομως δεν εγινε και τιποτα. Ειναι ενα χαρακτηριστικο που η σαρεσει η οχι. Εγω το σιχαινομαι. Αλλα αυτο ειναι το γνωστο με την κολοκυθοπιτα.


Απο εκει και επειτα το ιδιο ισχυει και για το θεμα του boost απο μπροστα. Αλλοι ανταποκρινονται αλλοι οχι και μαλλον ειναι τι περιμενει και ο καθενας να ακουσει. Ισως για αυτο και το παλληκαρι που ανοιξε το θεμα βρεθηκε προ εκπληξεως με τον ashton.


Εχω ενα φιλο που ακουγεται καταπληκτικα με ο,τι σχεδον και να παιζει. Απλα το εχει. Δεν νοιαζεται καθολου για λαμπες, ολο και ολο χρησιμοποιει ο,τι εχει το καθε μαγαζι η ακομη και το ...ipad του. Αλλα κανει και ηχοληψια οποτε δεν εχει κανενα να τον πρηζει και να του χαλαει το αποτελεσμα.


Ρητο: "Ωχ μωρε πως κανεις ετσι, αμα δεν κανει χρατσα χρατσα, θα κανει χρουτσου χρουτσου, κατσε και κανε εξασκηση καλυτερα!". Εχει και δικιο!


Και δεν ειναι και θεμα "...επαφης με το ανωτερο και γαλουχισματος σε high-end μηχανηματα". Θυμηθηκα εναν αλλο φιλο που δουλευε σαν demo για αρκετες εταιρειες εξωτερικο....Ρωτωντας τον τι επαιρνε μαζι του για να βγει live ελεγε, ενα δυο πεταλια, delay και ο,τι εχει το μαγαζι. Σαμπως σε μικρα μαγαζια βγαζεις ακρη....?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δε συμφωνω 100% αδριαννε. Υπαρχουν καλοσχεδιασμενοι ενισχυτες τρανζιστορ που ανετα καθαριζουν αμα δεν ειναι και η κιθαρα για πεταμα ηλεκτρονικα. Εσυ μαλλον θα πρεπει να το ξερεις αυτο. Δεν εχεις βρει κανενα πεταλι που να καθαριζει καλα? Παρεμπιπτοντως υπαρχει αν διαβασα σωστα καπου και ολοκληρος τροπος να "μεταφρασεις" ενα λαμπατο κυκλωμα σε mosfet εκτελεση. Τωρα απο εκει και επειτα μαλλον θα καθαριζει αλλα δε θα το κανει οπως οι λαμπες? Δεκτον.
Πράγματι καθαρίζουν κάποια πετάλια (κυρίως λίγων σταδίων ενίσχυσης, γιατί μετά από 3-4 στάδια -βλ. Big Muff- και πάνω δεν καθαρίζουν με τίποτα), όπως και κάποιοι καλοί τρανζιστοράτοι ενισχυτές.
Για μένα το θέμα είναι ότι και όταν καθαρίζουν, η ποσότητα της παραμόρφωσης δηλαδή όταν ελλατώνεται, η χροιά της παραμόρφωσης είναι η ίδια. Στην λάμπα, η χροιά αλλάζει μαζί με την ποσότητα, και αυτή την πολυποικοικόλητα είναι που αποκαλούν "οργανική" παραμόρφωση, μιάς και δεν έχουν άλλο καλύτερο όρο να το περιγράψουν. 
Πάντως συμφωνώ με το ότι καλύτερος κριτής είναι το αυτί και η ιδιαίτερη προτίμηση του καθενός, όπως και με το παμπάλαιο και αει-ισχύον αγγλικό ρητό "one man's food, other man's poison".
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vigier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
darko δεν με καταλαβες.δεν μιλουσα για gain stages,παραμορφωση τελικου κλπ.τεσπα...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Γιατί θέλω nut, saddles και dressing σε καινούρια Les Paul.

Τα θελει ολα αυτα καινουρια κιθαρα?

Προσωπικα εχω αρκετους πανακριβους λαμπατους ενισχυτες, αλλα καποιες φορες καταφευγω στον τρανζιστορατο μου H&K για να παρω καποιους ηχους. Βεβαια δεν λεω οτι ειναι καλυτερος απο λαμπατους ή κατι τετοιο, απλα   ειναι διαφορετικος πολυ καλος ενισχυτης και ακρως χρησιμος για καποιους   ηχους, σε βαθμο που ισως αν καποιος θελει μονο τετοιους ηχους να μπορει να τον χρησιμοποιει αποκλειστικα, ακομα και επαγκελματικα.
Πραγματικα μπορουν να βγουν καλα πραγματα και απο τρανζιστορ, και ειναι κριμα που οι εταιρειες τους εχουν παρατησει σχετικα τελευταια για χαρη της λαμπας και του μοντελινκ, και δεν βγαζουν κατι νεο και καλο. Συν το οτι δεν θελουν συντηριση και προσοχη σαν τους λαμπατους, και συνηθως ζυγιζουν και λιγοτερο. Αλλα για οποιον του αρεσει ο ηχος και η αποκριση της λαμπας, τοτε ειναι μονοδρομος και κανενα τρανζιστορ η μοντελινκ δεν θα τον ικανοποιησει, οχι γιατι δεν ειναι καλυτερο, απλα γιατι ειναι διαφορετικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/11, 20:51 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ


Γιατί θέλω nut, saddles και dressing σε καινούρια Les Paul.



Προσωπικα εχω αρκετους πανακριβους λαμπατους ενισχυτες




Eλα ρε ... δεν το ξεραμε!!!!  :P :P :P
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Nαι αλλα δεν ηξερες οτι παιζω πολυ με τον τρανζιστορατο  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 00:53
από Ιμερος
111 Απαντήσεις
68501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 23:35
από Iroukos
60 Απαντήσεις
15774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/07, 14:29
από founio
6 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/09, 00:01
από gkou
5 Απαντήσεις
9299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 22:09
από thanos1547
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 09:42
από ivikos
0 Απαντήσεις
1693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/13, 14:58
από ivikos
0 Απαντήσεις
1940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/13, 00:24
από ivikos
0 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/18, 10:05
από ivikos
0 Απαντήσεις
944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/23, 10:17
από ivikos