Αποστολέας Θέμα: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?  (Αναγνώστηκε 4016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosopeth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
γεια σας παιδες εχω μια prs custom 22, και θελω να αγορασω κεφαλη λαμπατη. ειμαι αναμεσα σε engl και laney. ειχα σκοπο να παρω engl αλλα αυτη τι στιγμη δεν υπαρχουν τοσα φραγκα. μια απορια ο laney o gh100l ειναι μονοκαναλος, δηλαδη θα μπορω να αλλαξω απο βρωμικα σε καθαρα με τον ποδοδιακοπτη? εχω πεταλια κτλ αλλα εχω σκοπο να τα καταργησω και να βαζω την κιθαρα καρφι στον ενησχυτη περα απο καποια εφε οπως chorus delay ktl. και κατι ακομη ασχολουμαι κυριος με progressive metal και κατα περιοδους  με rock. τα γκαζια του laney ειναι επαρκη?
 
σας ευχαρηστω πολυ!! 

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #1 στις: 04/01/10, 02:03 »
Μπα δεν βλεπω να σε καλύπτει πλήρως ο Laney. Καλύτερα περίμενε λιγο καιρο ακόμα να μαζεψεις όσα χρειάζονται για τον Powerball.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #2 στις: 04/01/10, 10:14 »
Για μένα, σαφώς Powerball! Ο Laney είναι πολύ καλός αλλά έχει ξεπεραστεί και για το είδος που αναφέρεις, χρειάζεσαι κάτι νεότερο και πιο ευέλικτο και ο Powerball είναι εξαιρετικός.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #3 στις: 04/01/10, 16:35 »
αρκετα καλοι ενισχυτες και οι 2 αλλα διαφορετικες χροιές
εγω απο τους 2 θα διάλεγα τον... Fireball. LOL !
Στον GH μπορεις να πας απο καθαρα σε βρωμικα απλα χαμηλώνοντας το volume της κιθαρας σου  ;)
Απο την αλλη ο powerball μου φανηκε αρκετα ψυχρος για λαμπα και με οχι τοσο καλη αισθηση στα χερια
Αν θες 2 καναλια για καθαρα και βρωμικα κ σου αρεσει το βρωμικο του gh κοιτα τον vh100r
Εχει το ιδιο βρωμικο καναλι με τους gh + 1 αρκετα καλο καθαρο  ;)

Ο Laney είναι πολύ καλός αλλά έχει ξεπεραστεί και για το είδος που αναφέρεις

Δεν θα το ελεγα
Τρανο παραδειγμα οι πρωτοι δισκοι των adagio που ειχαν γραφτει με Vh100r (ανεφερα παραπανω τις ομοιοτητες τους με τον gh)
Καθως επισης κ τα παρακατω video απο τον κιθαριστα των collibus (http://www.myspace.com/collibus)




Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #4 στις: 04/01/10, 18:03 »
Παντως κι εγω πριν δω το post του plusyear fireball θα σου προτεινα :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #5 στις: 04/01/10, 23:08 »
Φίλε manosopeth, δεν ξέρω τι σε ώθησε να θέσεις την επιλογή μεταξύ των δύο που έχεις στον τίτλο, (ίσως έχεις βρεί κάτι καλό σε μεταχειρισμένο?) αλλά συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά, ο Fireball είναι κομμένος και ραμμένος για metal και μάλιστα ο 100 είναι ο πιο πρόσφατος και εκτός των άλλων είναι και 200 ευρώ πιο φθηνός από τον Powerball. Έχει και channel switching που θέλεις, αν δεν έχεις συγκεκριμένη ανάγκη τα δύο ξεχωριστά EQs του Powerball, χτύπα τον άφοβα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος manosopeth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #6 στις: 05/01/10, 13:19 »
Παιδια κατ'αρχας σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια και το ενδιαφερον. το εκτιμω.Πραγματικα οι engl ειναι απιστευτοι ενισχυτες και παντα ημουν φανατικος αυτων, εχοντας δοκιμασει τον screamer,(combo) τον powerball, και αν θυμαμαι καλα και τον thunder. εχω δει τεραστια διαφορα σε σχεση με αλλους. τελικα εχετε δικιο δεν με καλυπτει μαλλον ο LANEY GH100L διοτι ΔΕΝ θελω μια πεταλομηχανη. θελω οσο γινεται να αποφυγω πεταλια. Απλα συνηδητοποιησα οτι ειχα δοκιμασει τον laney σε ενα studio με την πεταλιερα και ενθουσιαστηκα. Μια πολυ καλη επιλογη ειναι και ο vh100r που προτεινες φιλε plusYear εφοσον εχει περισσοτερες επιλογες και καναλια.θα το ψαξω κι αλλο.(απο τιμη ξερεις πανω κατω τι παιζει?). γενικα χρειαζομαι ενα ενισχυτη(κεφαλη με παραπανω απο ενα καναλι για clean , για ρυθμικα και ενα τουλαχιστον για solo.) για live και προβες που να μπορει να σταθει μονος του χωρις πεταλια ωστε να εχω πλεον "ενα προσωπικο" ηχο και οχι να ψαχνω σε καθε live με τι ενισχυτη θα παιξω παλι, και πολλες φορες να μην ειναι επιθυμητος ο ηχος. Επισης φιλε adr1ane, δεν εχω δει κατι σε μεταχειρισμενο, απλα αυτοι οι ενισχυτες μου κεντρισαν καπως το ενδιαφερον συμφωνα με την ποιοτητα και την τιμη. παιδια αυτη τη στιγμη το budget ειναι το πολυ 1000 ευρώ. Ευπροσδεκτη καθε αλλη γνωμη ...  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ           

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: κεφαλη λαμπατη laney gh100l η engle powerball?
« Απάντηση #7 στις: 05/01/10, 13:36 »
VH100R
http://www.dv247.com/guitars/laney-vh100r-tube-guitar-amp-head--35600
Ο gh δεν θεωρειται πεταλομηχανη παντως...
δεχεται καλα πεταλιερες χρησιμοποιώντας μονο το τελικο σταδιο του ενισχυτη (συνδεοντας το δλδ στο fx loop return)
το 1 καναλι που διαθετει ειναι ουσιαστικα το δευτερο καναλι του vh (drive + boost)
το μονο αποτρεπτικο στον vh ειναι το βαρος του παντως...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 20:58
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
14 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 22:21
από groovymood
46 Απαντήσεις
13605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 12:52
από giorgiom
9 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:15
από Γιωργάνας
19 Απαντήσεις
7574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:22
από zeoy
19 Απαντήσεις
10193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
19 Απαντήσεις
6934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 16:07
από Stel Andre
0 Απαντήσεις
1838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 09:24
από Melvin91
18 Απαντήσεις
6225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 23:22
από Kosthrash