Αποστολέας Θέμα: Καθημερινη αποθηκευση ηλεκτρικης κιθαρας;  (Αναγνώστηκε 8257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Redshift

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ

την ξεκουρδιζω η οχι;

την βαζω πανω σε σταντ με την θηκη της λιγο ανοιχτη; η μηπως οριζοντια;

γενικοτερα θα θελα τα φωτα σας

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Ως προς τα υπόλοιπα υπάρχει διχογνωμία, νομίζω όμως ότι είναι γενικά αποδεκτό πως η κιθάρα πρέπει να μένει κουρδισμένη, και προς θεού ποτέ χωρίς χορδές! Όσο για το που την τοποθετούμε, εγω προσωπικά αν πρόκειται να την αφήσω για κάποιες ώρες την αφήνω όρθια στα σταντ, ενω για ποιο μακροχρόνια αποθήκευση μέσα στη σκληρή της θήκη, κλειστή, και η θήκη όρθια σε κάποιο τοίχο.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
εξω στο σταντ κουρδισμενη και τέλος, όπως κάθε μέρα, αν πάρει υγρασία η θήκη την έβαψες....
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Ριχαρδο,
λες πως η σκληρη θηκη πρεπει να ειναι ορθια...
Γιατι αυτο? :)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Χμ, είναι περισσότερο συνήθεια παρά ουσιαστικός λόγος... :P
Βασικά θέλω να διατηρήσω και μέσα στη θήκη τη θέση που έχει η κιθάρα στο σταντ. Σωστό,λάθος δε ξέρω και φαντάζομαι ότι δεν έχει κ μεγάλη διαφορά από το να είχα τη θήκη στο πατωμα πχ.  :)

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Χμ, είναι περισσότερο συνήθεια παρά ουσιαστικός λόγος... :P
Βασικά θέλω να διατηρήσω και μέσα στη θήκη τη θέση που έχει η κιθάρα στο σταντ. Σωστό,λάθος δε ξέρω και φαντάζομαι ότι δεν έχει κ μεγάλη διαφορά από το να είχα τη θήκη στο πατωμα πχ.  :)

Εγω το σκεφτηκα λιγο διαφορετικα...
Εαν ειναι στο πατωμα υπαρχει και ενας μικρος κινδυνος να πατηθει! ;D Εαν εχει καποιος μαλακη θηκη ειναι προβλημα!
(Τωρα θα μου πεις και αμα πεσει ετσι οπως ειναι ορθια?κλπ κλπ)

Εμενα παντως το μπασο μου εχει βρει τη θεση του σε μια γωνιτσα στο δωματιο....Παντα σε θηκη και εχω παρατηρησει(επειδη δεν δεχεται διαφορα θερμοκρασιων μαλλον?)οτι το μπρατσο εχει γινει πιο στιβαρο!Εστρωσε το οργανο!

Μπορει να ειναι και ιδεα μου....
Παντως γενικοτερα....μονο την φθορα που δεχονται οι χορδες εαν υπολογισεις σιγουρα ψηφιζω μεσα στη θηκη...
Ακομα και εαν θα παιξετε παλι σε 1ωριτσα :)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Μιλάω πάντα για σκληρή θήκη...Η μαλακή είναι άλλη ιστορία και προσωπικά (πες το κόλλημα) τις αποφεύγω γιατί δε νιώθω ασφαλές το όργανο, ούτε από πλευράς τυχόν χτυπημάτων, ούτε φθορών γενικότερα. Δεν ξέρω αν είμαι σωστός στη σκέψη μου, it works for me though... ;)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Χμ, είναι περισσότερο συνήθεια παρά ουσιαστικός λόγος... :P
Βασικά θέλω να διατηρήσω και μέσα στη θήκη τη θέση που έχει η κιθάρα στο σταντ. Σωστό,λάθος δε ξέρω και φαντάζομαι ότι δεν έχει κ μεγάλη διαφορά από το να είχα τη θήκη στο πατωμα πχ.  :)

Εγω το σκεφτηκα λιγο διαφορετικα...
Εαν ειναι στο πατωμα υπαρχει και ενας μικρος κινδυνος να πατηθει! ;D Εαν εχει καποιος μαλακη θηκη ειναι προβλημα!
(Τωρα θα μου πεις και αμα πεσει ετσι οπως ειναι ορθια?κλπ κλπ)

Εμενα παντως το μπασο μου εχει βρει τη θεση του σε μια γωνιτσα στο δωματιο....Παντα σε θηκη και εχω παρατηρησει(επειδη δεν δεχεται διαφορα θερμοκρασιων μαλλον?)οτι το μπρατσο εχει γινει πιο στιβαρο!Εστρωσε το οργανο!

Μπορει να ειναι και ιδεα μου....
Παντως γενικοτερα....μονο την φθορα που δεχονται οι χορδες εαν υπολογισεις σιγουρα ψηφιζω μεσα στη θηκη...
Ακομα και εαν θα παιξετε παλι σε 1ωριτσα :)


Το θεμα ακριβως δεν ειναι τι ψηφιζει ο καθ ενας  αλλα ποιο ειναι το σωστο (δεν εχουμε να κανουμε με πεποιθησεις αλλα με καταστασεις και πρακτικες... σωστες η λαθος).
Τα οργανα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΚΕΣ και στις θηκες μονο οταν μεταφερονται.
Αν ειχες ενα σαξοφωνο και επαιζες και το γεμιζες σαλια και υδρωτα και μετα το εβαζες μεσα στη βαλιτζα (οσο και να το σκουπιζες) σε ενα μηνα θα ητανε αχρηστο για πεταμα.
Τωρα θα μου πεις η κιθαρα δεν ειναι σαξοφωνο??!! Και σου απανταω...
-Χειροτερο ακομα.




Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Μιλάω πάντα για σκληρή θήκη...Η μαλακή είναι άλλη ιστορία και προσωπικά (πες το κόλλημα) τις αποφεύγω γιατί δε νιώθω ασφαλές το όργανο, ούτε από πλευράς τυχόν χτυπημάτων, ούτε φθορών γενικότερα. Δεν ξέρω αν είμαι σωστός στη σκέψη μου, it works for me though... ;)
Καλη σκεψη εαν υπαρχουν τα χρηματα....
Απλα για εμενα δεν θα ηταν πρακτικο απο την αποψη οτι στο πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινητου χωραει ισα ισα το μπασο λιγο ακομα μηκος και θα επρεπε να βαζω τα γκομενακια στο πορτ-μπαγκαζ και το μπασο στο πισω καθισμα! ;D

Με το παραδειγμα θα ηθελα να πω πως πρεπει να σκεφτομαστε και λιγο την καθημερινοτητα....για παραδειγμα εαν πρεπει να πηγαινεις προβα,ωδειο κλπ και θες το οργανο να ειναι στην πλατη? :)

Και εγω προσωπικα συναρπαζομαι απο το hard case!Για μενα ειναι η απολυτη προστασια!Αλλα που $? ;D

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Χμ, είναι περισσότερο συνήθεια παρά ουσιαστικός λόγος... :P
Βασικά θέλω να διατηρήσω και μέσα στη θήκη τη θέση που έχει η κιθάρα στο σταντ. Σωστό,λάθος δε ξέρω και φαντάζομαι ότι δεν έχει κ μεγάλη διαφορά από το να είχα τη θήκη στο πατωμα πχ.  :)

Εγω το σκεφτηκα λιγο διαφορετικα...
Εαν ειναι στο πατωμα υπαρχει και ενας μικρος κινδυνος να πατηθει! ;D Εαν εχει καποιος μαλακη θηκη ειναι προβλημα!
(Τωρα θα μου πεις και αμα πεσει ετσι οπως ειναι ορθια?κλπ κλπ)

Εμενα παντως το μπασο μου εχει βρει τη θεση του σε μια γωνιτσα στο δωματιο....Παντα σε θηκη και εχω παρατηρησει(επειδη δεν δεχεται διαφορα θερμοκρασιων μαλλον?)οτι το μπρατσο εχει γινει πιο στιβαρο!Εστρωσε το οργανο!

Μπορει να ειναι και ιδεα μου....
Παντως γενικοτερα....μονο την φθορα που δεχονται οι χορδες εαν υπολογισεις σιγουρα ψηφιζω μεσα στη θηκη...
Ακομα και εαν θα παιξετε παλι σε 1ωριτσα :)


Το θεμα ακριβως δεν ειναι τι ψηφιζει ο καθ ενας  αλλα ποιο ειναι το σωστο (δεν εχουμε να κανουμε με πεποιθησεις αλλα με καταστασεις και πρακτικες... σωστες η λαθος).
Τα οργανα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΚΕΣ και στις θηκες μονο οταν μεταφερονται.
Αν ειχες ενα σαξοφωνο και επαιζες και το γεμιζες σαλια και υδρωτα και μετα το εβαζες μεσα στη βαλιτζα (οσο και να το σκουπιζες) σε ενα μηνα θα ητανε αχρηστο για πεταμα.
Τωρα θα μου πεις η κιθαρα δεν ειναι σαξοφωνο??!! Και σου απανταω...
-Χειροτερο ακομα.

Nα ρωτήσω και εγώ τώρα.
Αν έχουμε ένα ακουστικό όργανο,τέτοια εποχή,που την ημέρα το παίζουμε με ζέστη προερχόμενη από το καλοριφέρ ή το air condition αλλά το βράδυ είναι πάνω στο stand
χωρίς θέρμανση και κάνει μια αυξομείωση 20 βαθμών μέσα σε λίγες ώρες είναι καλύτερο;
Και αν αυτό γίνεται κάθε μέρα για τους χειμερινούς μήνες.

Εγώ κάνω το εξής:Βγάζω την κιθάρα έξω από την σκληρή θηκη και την έχω έξω κατά την διάρκεια της ημέρας όταν παίζω..
Μόλις τελειώσω,την σκουπίζω και την αφήνω κανά 30 λεπτο έξω,να "αποφορτιστεί" από την θερμότητα του σώματός μου,τον ιδρώτα,την ενέργεια που ασκήθηκε πάνω της και στην συνέχεια την βάζω στην θήκη..


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Κουρντισμένες και στο 5-πλο stand. Η μία μάλιστα είναι του '86 αν θυμάμαι καλά και είναι μια χαρά (οκ, είναι και neck-through, αλλά και η βιδωτή του 92 μια χαρά είναι πάλι.)
Σκούπισμα χορδών πάντα βέβαια και κανά fast fret άμα δε βαριέμαι. Α, στο σπίτι κυκλοφορούν και δύο πιτσιρίκια αλλά δε βαριέσαι. Κιθάρες είναι, δεν είναι και οι Καρυάτιδες ;D
Φίλος βέβαια που εμπιστεύομαι μου λέει ότι σε μια μαλακή θηκούλα μέσα του κρατάνε περισσότερο οι χορδές. Εμένα πάλι δε μου πολυφαίνεται λογικό (και βαριέμαι και τα μέσα έξω).

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ

Το θεμα ακριβως δεν ειναι τι ψηφιζει ο καθ ενας  αλλα ποιο ειναι το σωστο (δεν εχουμε να κανουμε με πεποιθησεις αλλα με καταστασεις και πρακτικες... σωστες η λαθος).
Τα οργανα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΚΕΣ και στις θηκες μονο οταν μεταφερονται.
Αν ειχες ενα σαξοφωνο και επαιζες και το γεμιζες σαλια και υδρωτα και μετα το εβαζες μεσα στη βαλιτζα (οσο και να το σκουπιζες) σε ενα μηνα θα ητανε αχρηστο για πεταμα.
Τωρα θα μου πεις η κιθαρα δεν ειναι σαξοφωνο??!! Και σου απανταω...
-Χειροτερο ακομα.

Μην είσαι τόσο απόλυτος...Απόψεις λέμε κι αμα ήταν τόσο λάθος όσο λες η κιθάρα μου που την εχω 7 χρόνια σε θήκη δε θα παιζότανε... ::)

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Παράθεση
Μην είσαι τόσο απόλυτος...Απόψεις λέμε κι αμα ήταν τόσο λάθος όσο λες η κιθάρα μου που την εχω 7 χρόνια σε θήκη δε θα παιζότανε...


Δεν ειμαι καθολου απολυτος.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ (και οτιδηποτε πολυτιμο) ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΘΗΚΕΣ, παρα μονο σε ειδικες προθηκες ελεγχομενων συνθηκων η απλα εξω σε χωρο μειωμενης υγρασιας σε ειδικο σταντ και αν θελεις το σκεπαζεις με ενα ψιλο αραχνουφαντο σεντονακι για αποφυγη σκονης.
Αν δεν θελεις να ακουσεις εμενα που εχω μερικες γνωσεις (σαν χημικος που ειμαι), ρωτησε καποιον συντηρητη εργων τεχνης (ΤΕΙ Πειραια...αν δεν κανω λαθος) και θα σου το επιβεβαιωσει.
Το δικο σου μπασσο δεν ειναι απαραιτητο να εχει γινει αχρηστο σε 7 χρονια, η δικια μου ομως η κιθαρα (30 ετων σημερα) παρ ολιγον να αχρηστευτει και να χασει τη μιση της αξια μετα απο παραμονη ενος ετους μεσα στη βαλιτζα της. Παρ ολιγον να οξειδωθουν ολα της τα μεταλλικα (γεμισαν πικες πικες πρασινομαυρες πανω- συνεπεια αλατων του χαλκου- και τρομαξα να την επαναφερω)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ

 η δικια μου ομως η κιθαρα (30 ετων σημερα) παρ ολιγον να αχρηστευτει και να χασει τη μιση της αξια μετα απο παραμονη ενος ετους μεσα στη βαλιτζα της. Παρ ολιγον να οξειδωθουν ολα της τα μεταλλικα (γεμισαν πικες πικες πρασινομαυρες πανω- συνεπεια αλατων του χαλκου- και τρομαξα να την επαναφερω)

Αναρωτιέμαι σε τι μέρος μένεις...

Δεν λέω ότι είσαι λάθος, η δική μου εμπειρία και των γνωστών μου απλά δε δείχνει αυτό που ισχυρίζεσαι. Πάντως με δηλώσεις του τύπου
Δεν ειμαι καθολου απολυτος.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

κάθε άλλο παρά πειστικός γίνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
μη το κουράζεται άλλο  ;D , εξω στο σταντ και χωρις σκουπισμα, και η θερμοκρασια δεν πεφτει σε κανενα σπιτι 20 βαθμούς, στο δικό μου πεφτει 10 (απο 21 σε 11, και πολυ ειναι) το βραδυ αλλα ειναι ΟΚ  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Εγω την εχω παντα κουρδισμενη (Standard E) ειτε πανω στο stand  ή μεσα στη μαλακη της θηκη οριζοντια πανω στο γραφειο μου (σε περιπτωση που ξερω οτι θα κανω 2-3 μερες να ξαναπαιξω). Την θηκη (με την κιθαρα μεσα) την αφηνω ανοιχτη στο πλαι (δεν κλεινω το φερμουαρ) και εχω μεσα ενα φακελακι silica gel (νομιζω ειναι για την απορροφηση τυχον υγρασιας) - βασικα ετσι την παρελαβα απο το καταστημα / εργοστασιο της PRS και δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος εαν κανω σωστη αποθηκευση - παντως σπανιως ξεκουρδιζεται και οι χορδες (τις οποιες σκουπιζω μετα απο καθε παιξιμο) δεν εχουν οξειδωθει τους 3 μηνες που τις εβαλα, ουτε το μπρατσο εχει χρειαστει ρυθμιση ακομα.
Παντως υπαρχουν και αλλα πραγματα που προσπαθω να αποφευγω (πχ να ειναι μακρυα απο καλοριφερ/ aircondition, να μην την "χτυπαει" ηλιος απευθειας που τυχον περναει απο κανενα κοντινο παραθυρο κατα τη διαρκεια της ημερας κτλ) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/12, 08:27 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η σταθερότητα θερμοκρασίας και η έλλειψη πολλής υγρασίας είναι αρκετά σημαντικές (και εγώ έχω φακελακι silica gel σε όλα τα κουτιά).

Προσωπικά θεωρώ ότι η κιθάρα πρέπει να αποθηκεύεται, σε όσο παρόμοια στάση με αυτήν που παίζεται, όταν βγαίνει έξω.

Έτσι αποθηκεύω τις κιθάρες μου, στο (ξύλινο) κουτί τους οριζόντια όρθιες, στο πλάϊ (όπως την ακουμπάμε κάτω πρόχειρα όταν την κουβαλάμε δηλαδή).
Μπορεί να ξενίζει κάποιους αυτό, που ίσως θεωρούν ότι η κιθάρα είναι καλύτερα "ξαπλωτή" αλλά έχετε υπόψιν σας ότι το τάστο είναι πολύ ανθεκτικότερο σε πλάγιες στρεβλώσεις από ότι σε κάθετες και ως αποτέλεσμα φεύγει πολύ λιγότερο από το setup της ιδιαίτερα με αλλαγές θερμοκρασίας και χάνει πολύ λιγότερο σε κούρδισμα εάν ειναι οριζόντια όρθια αντί ξαπλωτή.
Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.enigmagt.gr/html/care.html

παλικαρια εγω εχω κ τις δυο πανω στα σταντς τους,σκονιζονται μεν,αλλα δεν εχω καμμια οξειδωση κ κανενα στραβωμα...κ αυτα μου τα λεει ο οργανοποιος οταν τις παω για σερβις κτλ...εχω παραθεσει κ ενα λινκ απο τον Οικονομακη,διαβαστε το...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Εγω παντως που ειμαι χημικος δεν μπορω να προσθεσω τπτ παραπανω απο αυτα που ξερει ο μεσος ανθρωπος...γενικα η υγρασια επιταχυνει τη σκουρια

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Να ρωτήσω, που μπορεί να βρεί κάποιος silica gel?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
σε μαγαζι με χρωματα νομιζω....επισης αγορασe κατι αλλο και εχει σιγουρα φακελακια μεσα :P

http://www.abio.gr/index.asp?action=list&cid=47&mid=47
 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/12, 02:34 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Παιδια ηρεμα.
Την κιθαρα μου( ηλεκτρικη) την εχω περιπου δωδεκα χρονια μεσα στην θηκη πανω στο παταρι,την εχω βγαλει καμμια δυο τρεις φορες και χαιρει ακρας υγειας και σας χαιρετα.Απο Αθηνα παντα.
Μεσα σε  απλη θηκη, χωρις τιποτα κολπα τυπου  humidifier,silica gel κ.λ.π. και δεν εχει παθει τιποτα.
Απλα πραγματα.Τα υπολοιπα ειναι για να λεμε.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Παιδια ηρεμα.
Την κιθαρα μου( ηλεκτρικη) την εχω περιπου δωδεκα χρονια μεσα στην θηκη πανω στο παταρι,την εχω βγαλει καμμια δυο τρεις φορες και χαιρει ακρας υγειας και σας χαιρετα.Απο Αθηνα παντα.
Μεσα σε  απλη θηκη, χωρις τιποτα κολπα τυπου  humidifier,silica gel κ.λ.π. και δεν εχει παθει τιποτα.
Απλα πραγματα.Τα υπολοιπα ειναι για να λεμε.


Βεβαιως και δεν επαθε τιποτε  ;)  γιατι να παθει αλλωστε, δεν ειναι και υποχρεωτικο, προς θεου δηλαδη.
(αλλα και συ ρε αθεοφοβε.... και πανω στο παταρι??!!  ;D )
Αν θα την ξανακατεβασεις ανοιξε τη θηκη και βαλτην μπροστα σε μια σομπα η στο καλοριφερ να στεγνωσει, καλο θα κανεις. Οχι με την κιθαρα μεσα  ;D  τη θηκη μονο να στεγνωσει.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Εγω παλι ρε παιδια τις θηκες τις εχω στο παταρι μονιμα αδειες....οι κιθαρες μου ακριβες- φτηνες κρεμονται απο βασεις χερκουλες στον τοιχο τα τελευταια δυο χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα απολυτως (ουτε καν σημαδι στο νιτρο  τελειωμα που εχουν οι 2 ), επειδη ειμαι και ψυρας οπως γνωριζεται οσοι εχετε δει τα οργανακια μου και τα πηγαινω καθε τρεις και λιγο για σερβις κλπ ετσι μπας και χρειαστουν κατι που δε μπορω να κανω ή δεν εχω παρατηρησει εγω.....Ποτε λοιπον δεν εχει παρουσιαστει προβλημα σε καμια κιθαρα συνηθως οπως τις παω τις παιρνω και πισω με το σχετικο κραξιμο απο τον καταστηματαρχη οτι ειμαι καμμενος εντελως  ::) ::) :P :P
Αντιθετα οοοοταν ειχα πρωτο-παρει την Prs custom 22 οταν τελειωνα να παιζω την σκουπιζα κλπ και μετα την εβαζα στην θηκη της να μη μου παθει τιποτα ...@@ρια σε λιγοτερο απο 2 μηνες εμφανιστικε μαυριλα στη γεφυρα....σημειωση οτι ηταν σε ποοολυ καλο περιβαλλον με σταθερη θερμοκρασια!!
Αυτο που πιστευω ειναι οτι δε παθαινει κανενα οργανο τιποτα ειδικοτερα οταν μιλαμε για "φτηνα" οργανα χωρις νιτρα παραξενα ξυλα κλπ ...οταν παμε σε συλλεκτικα και βιντατζ οργανα...ειναι ααααλλη κουβεντα το πως θα πρεπει να διατηρουνται ....αλλα παλι ΔΕΝ μιλαμε για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ αποθηκευση οπως λεει ο τιτλος...
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Χαχα, αυτό λέει ο Νόμος του Μέρφυ!..
Αυτό που προσπαθείς να προστατέψεις, αυτό είναι που παθαίνει την ζημιά!..
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 17:55
από Witchking
6 Απαντήσεις
4398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:45
από Adno
11 Απαντήσεις
9759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
8110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
18 Απαντήσεις
5618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
33 Απαντήσεις
9653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 19:49
από Μπιφτέκι