Αποστολέας Θέμα: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''  (Αναγνώστηκε 3799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eptapsyxos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Καλημερα και παλι


εχω εναν προβληματισμο κυριοι και θα θελα να με διαφωτισετε μιας και ξερετε καμμια 5 τονους πιο πολυ μουσικη απο μενα


εχω μια κιθαρα μαρκα ''με καψες'' τυπου στρατοκαστερ και εναν απλο ενισχυτη 15αρη της create...δεν με ενδιαφερει να παιξψ σε μπαντες καθως η ζωη με εβαλε σε αλλα τρυπακια ....δουλειας κτλ.... και μια πεταλιερα Boss me-50


αλλα μου αρεσει να παιζω κιθαρα στο σπιτι...
οι μουσικες που με εχουν επηρεασει ειναι κυριως funk,grunge,jazz


το ονειρο μου ειναι να παρω μια fender jaguar οχι vitage γιατι δεν θελω να δωσω τοσο πολλα χρηματα αλλα μια αξιοπρεπη reiusse,και οχι sunburst φυσικα για να μοιαζω στον cobain  :D :D


και σκεφτομαι την σειρα που πρεπει να κανω καποια βηματα για να φτασω στον ηχο που θελω


και σκεφτηκα δυο δρομους....


1.να επενδυσω στην μαρκα με καψες επιλεγωντας καταλληλους μαγνητες και να παρω και εναν σχετικα καλο ενισχυτη?
2.η να αγορασω κατευθειαν την jaguar και να πορευθω με αυτην και τον ηχο της?


δηλαδη να προσπαθησω για κατι θεωρητικα custom η κατι το οποιο ειναι ετοιμο στημενο?


αν εχετε καποια παρομοια εμπειρια θα ηθελα την βοηθεια σας

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #1 στις: 16/10/10, 14:38 »
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να μάς πεις τι μάρκα είναι η κιθάρα και ο ενισχυτής σου. Mήπως είναι Crate και όχι Create;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #2 στις: 16/10/10, 15:36 »
Αν είναι όντως Crate, τότε ένας σχετικά παλιός 15άρης solid state που έχω παίξει στο μουσικό εργαστήρι που πηγαίνω είναι πολύ ωραίος ενισχυτάκος. Ειδικά το γκάζι του είναι πάρα πολύ καθαρό σε σχέση με κάτι Line 6 Spider και Marshall MG που έχω παίξει. Μην τον απαξιώνεις... ;)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #3 στις: 16/10/10, 16:33 »
προτείνω να πάρεις τη Jaguar μιας και τη λατρεύεις...που λογικά θα έχει καλύτερο ήχο απ'την τωρινή σου (ΑΝ είναι τοσο "μ'έκαψες" όσο μου δωσες την εντύπωση) και με τον καιρό ίσως τη  βελτιώσεις κ αυτή....

Αποσυνδεδεμένος eptapsyxos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #4 στις: 16/10/10, 18:27 »
παιδια ο ενιχυτης ειναι αυτος http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/crate/gx15/index.html και ειναι crate σορρυ για το create ειπαμε το παιδι δεν το κατεχει και πολυ το ηχητικο  :-[


και η κιθαρα ειλικρινα δεν ξερω γιατι την ειχε παρει πριν μια 10 ετια(poly vintage  σου λεωω.....!!) ενα παιδι για να την σπασει σε ενα Live που καναμε(αυτος ο cobain εκαψε πολλα ατομα) και τελικα δεν τα καταφερε να την σπασει και μου την εδωσε να την κρατησω σπιτι μου!


εγω αλλος εξυπνος εσβησα με γυαλοχαρτο την μαρκα απ το headstock πριν 5-6 χρονια οταν απλα την γρατζουνουσα γιατι επαιζα μπουζουκι


υπαρχει τροπος να δω στο σωμα τις κιθαρας τι μαρκα ειναι?


η θολη μου μνημη καπου κατα squire και samick παει....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #5 στις: 16/10/10, 19:18 »
μήπως εκεί που δένει το σώμα με το λαιμό λέει τίποτα? από πίσω....

Αποσυνδεδεμένος eptapsyxos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #6 στις: 17/10/10, 03:04 »
στο ασημενιο που κραταει τις βιδες? δεν γραφει τπτ...τωρα σιγα να μην γραφει μεσα στο ξυλο...δεν πιστευω να ειναι τοσο ψαγμενη μαρκα για να εχει signature εκει...


γενικα ομως δεν ειναι μαπε τελειως αν και δεν εχω παιξει με απειρες κιθαρες..αν και στο επιπεδο που βρισκομαι πιστευω οτι δεν θα χρειαζομουν την σουπερ ουα Vintage 1965 signature by left hand of santana(ναι ναι αυτες ειναι οι ονομασιες που σκαρφιζονται στο μαρκετινγκ της φεντερ για να εχουν overpriced κιθαρες)


απ την αλλη δεν ειναι μονο ο ηχος που σε τραβαει να παιξεις κιθαρα αλλα και το σχημα και το χρωμα πιστευω...το συναισθημα που σου βγαζει οταν την κρατας(και οτι φανταζεσαι οτι εισαι ο ταδε....το προτυπο του καθενος πχ)


δηλαδη θελω να πω οτι παιζει και ο ψυχολογικος παραγοντας...


και σιγουρα μια jaguar σε τραβαει παραπανω απο μια no name Κιθαρα.και ας μην βγαζει τον τελειο ηχο...


με βλεπω να μαζευω φραγκα για jaguar αλλα πρωτα μεχρι να μαθω λιγο καλυτερα καποια πραγματακια θα φορεσω στην No name 3 μαγνητες που αργοτερα θα μπορεσω να βαλω και στην jaguar...καποιους all time classic.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #7 στις: 17/10/10, 11:41 »
Αν το προβλημα σου ειναι πως θα βγαλεις ηχο που να πλησιαζει περισσοτερο τον ηχο απο αγαπημενες σου μπαντες, πηγαινε για ενισχυτη και αντε και καμια φθηνη αναβαθμιση στους μαγνητες/ηλεκτρικα της κιθαρας σου.
Αν το προβλημα σου ειναι το playability της κιθαρας και το look, αισθηση της κιθαρας κτλ, τοτε πηγαινε για καινουρια κιθαρα.
Ο ηχος σου δεν θα φτιαξει απο μια αλλαγη μαγνητων ή ακομα και κιθαρας... Οκ, θα αλλαξουν καποια χαρακτηριστικα του ηχου σου (πχ μπορει να εχεις περισσοτερη ή λιγοτερη εξοδο απο τους μαγνητες αναλογως του τι θα επιλεξεις, μπορει να εχεις καλυτερο sustain κτλ) αλλα ο ηχος σου δεν θα αλλαξει σε τετοιο βαθμο που ξαφνικα ενω πριν δεν σε ικανοποιουσε, μετα την αλλαγη κιθαρας ή μαγνητων να σε ικανοποιει.
Τον ηχο τον φτιαχνεις κυριως μεσω του ενισχυτη και πεταλιων κτλ. Η κιθαρα παιζει τον τελευταιο ρολο οσων αφορα την διαμορφωση του ηχου... Δεν παιζει μεν αμελητεο ρολο, αλλα παιζει απλα το ρολο "κερασακι στην τουρτα" που λεμε. Τωρα αν σε ενοχλει το playability της κιθαρας σου και νιωθεις οτι γενικα δεν μπορεις να παιξεις οπως θες με αυτην (πχ ξεκουρδιζεται ευκολα, οι μαγνητες ειναι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας απο τον ηχο που ψαχνεις, ειναι πολυ θορυβωδης, σε ξενερωνει γενικα κτλ), τοτε σιγουρα ειναι καλυτερα να ξεκινησεις απο μια καινουρια κιθαρα που θα σε ικανοποιει και θα σε κανει να θες να παιζεις και να γουσταρεις.
Παντως, η jaguar δεν ειναι και η πιο ευελικτη κιθαρα... Θελω να πω, μην προσπαθεις απλα να παρεις μια κιθαρα που να μοιαζει με καποια που καποτε επαιξε καποιος διασημος που σου αρεσει η μουσικη του... Μπορει να απογοητευτεις, μιας και ο καθε κιθαριστας εχει το δικο του στυλ παιξιματος, τα δικα του χερια, αλλον υπολοιπο εξοπλισμο κτλ. Δηλαδη μια Jaguar δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα βγαζεις και ηχο Cobain (αν αυτο ψαχνεις δηλαδη).
Εγω θα ελεγα απλα να ξεκαθαρισεις τι ειναι αυτο που κυριως σε ενοχλει στα μηχανηματα σου: Ειναι ο ηχος ή ειναι η ευκολια παιξιματος και το look της κιθαρας;
Αφου αποφασισεις αυτο, μπορεις να κινηθεις οπως σου ειπα... Εξαλλου εχε υποψην σου, οτι αν συνεχισεις με το αθλημα θα αλλαξεις πολλες κιθαρες και πολλους ενισχυτες μεσα στα χρονια που θα ερθουν μεχρι να καταληξεις σε καποιες λυσεις που θα σε ικανοποιουν... Κι ακομη και τοτε, παντα θα ψαχνεις και για κατι ακομα...
Οποτε κοιτα τωρα να ξεκινησεις τις οποιες αλλαγες με βαση αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι και οχι με βαση αυτο που απλα θελει το ματι  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #8 στις: 17/10/10, 11:49 »
Μπορείς να ρίξεις λίγα χρήματα σ' αυτήν που έχεις τώρα και βλέπεις. Παίρνεις ας πούμε μαγνήτες από εδώ γιατί είναι και φθηνοί, παίζεις λίγο καιρό και αποφασίζεις. Μπορεί απλά και μόνο με τους μαγνήτες να σου κάτσει καλά και να είσαι ευχαριστημένος.


Αν τελικά δεν είναι μεμονωμένη GAS-ιά και θέλεις όντως να πάρεις καινούργια κιθάρα (ε ναι, το ψυχολογικό παίζει πολύ!), αρχίζεις μαζεύεις.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Να ριξω λεφτα στην μαρκα ''με καψες?''
« Απάντηση #9 στις: 17/10/10, 14:37 »
eptapsyxos, το βασικό ερώτημα είναι: σου είναι άνετη αυτή η κιθάρα; κάθεται καλά στα χέρια σου; έχει κάποιο πρόβλημα το οποίο σε δυσκολεύει στο παίξιμο;
Π.χ. εγώ παίζω ακόμα με την πρώτη μου κιθάρα. Τότε δεν ήξερα πολλά, αλλά μετά (και αφού έπιασα μερικές άλλες) συνειδητοποίησα ότι αυτή μου κάνει γιατί μ'αρέσει το λεπτό μπράτσο της. Της άλλαξα διπλό μαγνήτη και τρέμολο, και συνεχίζω να την παίζω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
2 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 20:09
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
15 Απαντήσεις
7651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
11 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/10, 12:39
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
1472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 13:20
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 19:43
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
1808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:27
από RedWhite83
29 Απαντήσεις
8166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/12, 01:09
από Jezus
3 Απαντήσεις
3081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 09:00
από vagtanplan
8 Απαντήσεις
3041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/14, 21:12
από Nicholasvm