Αποστολέας Θέμα: Διαλύθηκε σήμερα το συγκρότημα"Διάφανα κρίνα"  (Αναγνώστηκε 26755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με μια λιτή ευχαριστήρια ανακοίνωση το γνωστό συγκρότημα "Διάφανα κρίνα" διαλύθηκαν!

"Καταρχήν, ένα μεγάλο ευχαριστώ κι ένα τεράστιο συγνώμη.

Το ευχαριστώ είναι για την αμέριστη συμπαράστασή σας - ηθική και υλική - ολα αυτά τα χρόνια.
Ανεξάρτητα από τις όποιες ικανότητες μπορεί να είχαμε είτε ως μεμονωμένες οντότητες είτε ως δημιουργικό σύνολο, η αλήθεια είναι ότι χωρίς εσάς δεν θα ήμασταν τίποτα.
Η συγνώμη είναι γιατί το τέλος μας δεν ήταν αντάξιο της μέχρι τώρα πορείας μας κι ...
αυτό μας αφήνει μια πίκρα.
Ομως, ξέρετε, καμμιά φορά ο ηθικός ξεπεσμός, η βία και η μοχθηρότητα δεν αφήνουν χώρο για διαπραγματεύσεις. Κι έτσι ξαφνικά,πέφτει η αυλαία. Και αυτό είναι oλο.

http://www.diafanakrina.info/sitegr/?p=92

Πηγή: http://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_8889.html

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Αυτό είναι το κακό με όλα τα καλά....έχουν δυστυχώς ημερομηνία λήξης!!!!! :(
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Στην ανακοίνωσή τους αλλά και στα σχόλια που γράψαν από κάτω διάφοροι, υπάρχει ένα κλίμα που φαίνεται να συγκεκριμενοποιεί τα αίτια της διάλυσης σε ένα άτομο και στις πράξεις του.
Μήπως ξέρει/μπορεί να υποθέσει κανείς περι τίνος πρόκειται?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι γιατί έχασα λίγο τη μπάλα? ::) Ο Θάνος Ανεστόπουλος, ο τραγουδιστής του group, γιατί δεν ''υπάρχει'' στα ονόματα στο τέλος του κειμένου?

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Γιατι δεν ειναι πια στο group :P
Ουσιαστικα γιαυτο εγινε ολη η φασαρια..
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Αν και στεναχωρεθηκα παρα πολυ που διαλυθηκαν τα κρινα και επισημα (γιατι ανεπισημα το ξεραμε μερικες βδομαδες τωρα δυστυχως) θα ηθελα να σταθω σε αυτο το κομματι της ανακοινωσης:

"Τώρα τα παιδάκια θα αποσυρθούν στον παιδότοπό τους για να παίξουν με τα λέγκο τους και σε λίγο καιρό, όταν θα βγουν απο εκει, να είστε σίγουροι ότι θα έχουν καινούργιες ιστορίες να διηγηθούν και όμορφα οικοδομήματα να επιδείξουν."

Προσωπικα ειναι κατι που θα περιμενω με αγωνια. Τα αλλα ειναι γνωστα περι βιας και τσακωμων. Αφου τελειωσανε αυτα θα περιμενουμε τις καινουριες δημιουργιες απο τα υπολοιπα μελη. Μπορουν και χωρις τον Θανο.. Σιγα....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
οοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι θεεεεεε μου...δεν εχει νοημα η ζωη....ας φουνταρουμε....διαλυθηκαν τα διαφανα κρινα;  ;D ;D
Για οσους εχουν ακουσει Διαφανα Κρινα, και εχουν ζησει Διαφανα Κρινα, μπορουν να καταλαβουν ποσο μεγαλη απωλεια ειναι αυτη..οχι μονο για τον καθε ενα μας ξεχωριστα, αλλα και για την ελληνικη ροκ μουσικη σκηνη γενικοτερα..

Τωρα φιλε Garvin, με ολο το σεβασμο, δεν ειναι αναγκη να μπεις σε αυτο το thread για να ειρωνευτεις..
Αν πραγματικα δεν εχεις καποια εκτιμιση προς το συγκροτημα, ειναι δικαιωμα σου, αλλα μη τους υποτιμας, απλα μη δινεις σημασια..

Ειδες ο φιλος Buckethead RULES!!!, εξεφρασε την αρνητικη του γνωμη, αλλα δεν ειρωνευτικε κανεναν..
Θα παρακαλουσα επειδη ειναι μεγαλης σημασιας το θεμα, να μην το ξεφτιλιζουμε..


Αν και στεναχωρεθηκα παρα πολυ που διαλυθηκαν τα κρινα και επισημα (γιατι ανεπισημα το ξεραμε μερικες βδομαδες τωρα δυστυχως) θα ηθελα να σταθω σε αυτο το κομματι της ανακοινωσης:

"Τώρα τα παιδάκια θα αποσυρθούν στον παιδότοπό τους για να παίξουν με τα λέγκο τους και σε λίγο καιρό, όταν θα βγουν απο εκει, να είστε σίγουροι ότι θα έχουν καινούργιες ιστορίες να διηγηθούν και όμορφα οικοδομήματα να επιδείξουν."

Προσωπικα ειναι κατι που θα περιμενω με αγωνια. Τα αλλα ειναι γνωστα περι βιας και τσακωμων. Αφου τελειωσανε αυτα θα περιμενουμε τις καινουριες δημιουργιες απο τα υπολοιπα μελη. Μπορουν και χωρις τον Θανο.. Σιγα....

Οντως φιλε πιστευω μπορυν να συνεχισουν χωρις το Θανο..μπορει να ναι φοβερη φωνη, αλλα τι να το κανεις οταν καταληγουν ετσι τα πραγματα...
Εμπιστευομαι πολυ τα Κρινα, και πιστευω θα βρουν καποιον ακομα καλυτερο ;)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
ψαχνουν τραγουδιστη?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Τα ειρωνικά και προσβλητικά σχόλια πήγαν στον Κάδο ανακύκλωσης, για 1-2 μέρες μέχρι οι αποστολείς τους να τα ξαναδούν και να σκεφτούν λίγο καλύτερα την συμπεριφορά τους σε αυτό το φόρουμ. Μετά, θα διαγραφούν βέβαια, γιατί τέτοια μηνύματα δεν αξίζουν ούτε για τον Κάδο.
Οι κανόνες του φόρουμ είναι απλοί. Αν κάποιοι τους ξέχασαν, ας τους ξαναδιαβάσουν: http://kithara.gr/termsofuse.php

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
ψαχνουν τραγουδιστη?



Δεν εχουν ανακοινωσει φιλε Σκιρων κατι τετοιο..
Ομως με τη φραση τους "Τώρα τα παιδάκια θα αποσυρθούν στον παιδότοπό τους για να παίξουν με τα λέγκο τους και σε λίγο καιρό, όταν θα βγουν απο εκει, να είστε σίγουροι ότι θα έχουν καινούργιες ιστορίες να διηγηθούν και όμορφα οικοδομήματα να επιδείξουν." ,λενε ξεκαθαρα πως το συγκροτημα θα συνεχισει τη δουλεια του..και εμμεσως πιστευω πως θα συνεχισουν με καποιον αλλον..
Αν οντως ανακοινωσουν κατι τετοιο, νομιζω οτι θα εχει τεραστια ανταποκριση, αλλα προτιμω να τον ψαξουν μονοι τους και να μας τον δειξουν μαζι με ολη τη καινουργια δουλεια τους σε ενα θεσπεσιο live, απο αυτα που μονο απ τα Κρινα μπορεις να δεις...αλλα οπως ξαναειπα, εμπιστευομαι παρα πολυ τα Κρινα και ειμαι σιγουρος πως θα κανουν μια πολυ καλη επιλογη και πανω απ ολα αξιοπρεπη!!

Τα ειρωνικά και προσβλητικά σχόλια πήγαν στον Κάδο ανακύκλωσης, για 1-2 μέρες μέχρι οι αποστολείς τους να τα ξαναδούν και να σκεφτούν λίγο καλύτερα την συμπεριφορά τους σε αυτό το φόρουμ. Μετά, θα διαγραφούν βέβαια, γιατί τέτοια μηνύματα δεν αξίζουν ούτε για τον Κάδο.
Οι κανόνες του φόρουμ είναι απλοί. Αν κάποιοι τους ξέχασαν, ας τους ξαναδιαβάσουν: http://kithara.gr/termsofuse.php


Ευχαρισουμε Βραζιλη που τα ξεφορτωθηκες...ουτε για τον καδο δεν κανουν τελικα.!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Επειδή σβήστηκε το προηγούμενο μήνυμα μου, ως κακόβουλο κ ειρωνικό θα το αναπτύξω λίγο.

Παράθεση
"Τώρα τα παιδάκια θα αποσυρθούν στον παιδότοπό τους για να παίξουν με τα λέγκο τους και σε λίγο καιρό, όταν θα βγουν απο εκει, να είστε σίγουροι ότι θα έχουν καινούργιες ιστορίες να διηγηθούν και όμορφα οικοδομήματα να επιδείξουν."

Εκεί που ο καλλιτέχνης συναντάει το έντεχνο, την ποίηση κ τον αλκοολισμό. Έχω την εντύπωση ότι η μουσική τους απευθύνεται σε ποιο όριμο κοινό, όπως κ να χει δεν έχουν παρουσιάσει κάτι αξιόλογο εδώ κ χρόνια. Είναι η δεύτερη φορά που το διαλάνε, αν δε κάνω λάθος, κ φαίνεται να το εννοούν αυτή την φορά, το ελπίζω δλδ. Σίγουρα θα ακούσουμε προσωπικές δουλειές αλλά η επιλογή καινούργιου τραγουδιστή, αν ισχυεί κάτι τέτοιο, φαντάζει αδύνατο, ο Ανεστόπουλος είναι σήμα κατατεθέν πως θα τον αντικαταστήσουν? Φυσικά έχουν αντικατασταθεί μεγαθήρια κατά καιρούς άλλοτε χωρίς, άλλοτε με επιτυχία. Αν γίνει αυτό πάντως, νομίζω θα είναι η πρώτη φορά που ελληνική μπάντα "χάνει" τον τραγουδιστή του κ τον αντικαθιστά με άλλον!!! Μέχρι τώρα υπήρχαν μόνο διαλύσεις σχημάτων και όχι ανασυγκροτήσεις. Καλή τους επιτυχία κ ελπίζω σε άνοδο γιατί τώρα που έκοψα την ηρωϊνή κ το αλκοόλ μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω την πορεία των Κρίνων.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Τα ειρωνικά και προσβλητικά σχόλια πήγαν στον Κάδο ανακύκλωσης, για 1-2 μέρες μέχρι οι αποστολείς τους να τα ξαναδούν και να σκεφτούν λίγο καλύτερα την συμπεριφορά τους σε αυτό το φόρουμ. Μετά, θα διαγραφούν βέβαια, γιατί τέτοια μηνύματα δεν αξίζουν ούτε για τον Κάδο.
Οι κανόνες του φόρουμ είναι απλοί. Αν κάποιοι τους ξέχασαν, ας τους ξαναδιαβάσουν: http://kithara.gr/termsofuse.php


Α δηλαδη επιτρεπονται μονο θετικα σχολια για καποιο συγκροτημαν τα υπολοιπα θεωρουνται ειρωνικα και υβριστικα...Συγγνωμη αυτο δε το χα καταλαβει ο ανοητος 6 χρονια εδω μεσα.

Στο θεμα τωρα...Προσωπικα πιστευω οτι πλεον ειχε φτασει ο καιρος να διαλυθουν. Δεν προσεφεραν τπτ νεο οι δισκοι τους...Θα συμφωνησω με καποιον που εστιασε το προβλημα στον Ανεστοπουλο...Πιστευω οτι τραβουσε πολυ πισω τη μπαντα σε πολλα επιπεδα...Π.χ η υπερβολικα ποζεραδικη ερμηνεια του υποβαθμιζε το συνολο του ηχου τους που ισως με καποιον αλλο να εδειχναν καλυτερα τα κομματια...Επαναλαμβανω ειναι προσωπικη αποψη την οποια συμφωνα με το Συνταγμα της Ελλαδος δικαιουμαι να εχω.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/09, 15:30 από ερεβος McRosog »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

Εκεί που ο καλλιτέχνης συναντάει το έντεχνο, την ποίηση κ τον αλκοολισμό. Έχω την εντύπωση ότι η μουσική τους απευθύνεται σε ποιο όριμο κοινό, όπως κ να χει δεν έχουν παρουσιάσει κάτι αξιόλογο εδώ κ χρόνια. Είναι η δεύτερη φορά που το διαλάνε, αν δε κάνω λάθος, κ φαίνεται να το εννοούν αυτή την φορά, το ελπίζω δλδ. Σίγουρα θα ακούσουμε προσωπικές δουλειές αλλά η επιλογή καινούργιου τραγουδιστή, αν ισχυεί κάτι τέτοιο, φαντάζει αδύνατο, ο Ανεστόπουλος είναι σήμα κατατεθέν πως θα τον αντικαταστήσουν? Φυσικά έχουν αντικατασταθεί μεγαθήρια κατά καιρούς άλλοτε χωρίς, άλλοτε με επιτυχία. Αν γίνει αυτό πάντως, νομίζω θα είναι η πρώτη φορά που ελληνική μπάντα "χάνει" τον τραγουδιστή του κ τον αντικαθιστά με άλλον!!! Μέχρι τώρα υπήρχαν μόνο διαλύσεις σχημάτων και όχι ανασυγκροτήσεις. Καλή τους επιτυχία κ ελπίζω σε άνοδο γιατί τώρα που έκοψα την ηρωϊνή κ το αλκοόλ μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω την πορεία των Κρίνων.
Δεν νομιζω οτι εχουν σκοπο νακανουν κατι τετοιο. Εγω αυτο που καταλαβαινω εινια οτι θα πανε για προσωπικες δουλειες η για κατι διαφορετικο. Δεν νομιζω να προσπαθησουν να αντικαταστησουν τον Ανεστοπουλο.

Και μην λες οτι δεν εχουν παρουσιασει κατι αξιολογο εδω και χρονια. Ο τελευταιος τους δισκος ηταν παρα ολυ καλος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Δεν ηταν κατι ξεχωριστο.
Μουσικα, ηχητικα, στιχουργικα και συνθετικα περιορίζονταν σε οτιδήποτε έχουμε ακούσει από αυτους μέχρι τώρα. Μπορεί σαν οπαδός τους να σου άρεσε ο δίσκος, δε ήταν άσχημος, αλλά αν το δεις αντικειμενικά δε νομίζω να κέρδισε κάποιον ο δίσκος αυτός, κάποιον που τους άκουσε για πρώτη φορά ή κάποιον (εγώ) που τους άκουγε παλιότερα κ είχε ενδιαφέρον να ακούσει την τελευταία δισκογραφική δουλειά της τελευταίας αξιόλογης ελληνόφωνης rock μπάντας.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Α δηλαδη επιτρεπονται μονο θετικα σχολια για καποιο συγκροτημαν τα υπολοιπα θεωρουνται ειρωνικα και υβριστικα...Συγγνωμη αυτο δε το χα καταλαβει ο ανοητος 6 χρονια εδω μεσα.

Στο θεμα τωρα...Προσωπικα πιστευω οτι πλεον ειχε φτασει ο καιρος να διαλυθουν. Δεν προσεφεραν τπτ νεο οι δισκοι τους...Θα συμφωνησω με καποιον που εστιασε το προβλημα στον Ανεστοπουλο...Πιστευω οτι τραβουσε πολυ πισω τη μπαντα σε πολλα επιπεδα...Π.χ η υπερβολικα ποζεραδικη ερμηνεια του υποβαθμιζε το συνολο του ηχου τους που ισως με καποιον αλλο να εδειχναν καλυτερα τα κομματια...Επαναλαμβανω ειναι προσωπικη αποψη την οποια συμφωνα με το Συνταγμα της Ελλαδος δικαιουμαι να εχω.

Και βεβαια φιλε ερεβος McRosog σου επιτρεπεται να εχεις οποιαδηποτε αποψη.
Καλο θα ηταν ομως οπως ανεφερε και ο Βραζιλης, να ξερουμε τους κανονες του φορουμ και να λειτουργουμε συμφωνα με αυτους..
Το προβλημα εξ αρχης δεν ηταν τα αρνητικα σχολια, αυτα ειναι καλοδεχουμενα οσο και τα θετικα, αλλα τα υβριστικα και τα ειρωνικα οπως και μονος σου ανεφερες..
Οποτε οταν μπαινουν καποια ατομα μεσα στο θεμα, και χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο και σκοπο το σχολιαζουν με αρκετη δοση ειρωνιας και κοροιδιας, και το κανουν και τη στιγμη που βλεπουν καποια αλλα ατομα που πραγματικα εχουν στεναχωρηθει απο αυτο το γεγονος, ανεξαρτητα απο την προσωπικη τους γνωμη, τοτε για μενα ναι το πραγμα ξεφτιλιζεται.

Αν δεν σας αρεσει το συγκεκριμενο συγκροτημα, μπορειτε να το πειτε, αλλα κοσμια.
Πιστευω οτι δεν ειναι αναγκη ουτε να μαλωνουμε ουτε να παρεξηγουμαστε για κατι τοσο μικρο..!


Στο θεμα, πιστευω, μετα απο χρονια που ακουω Κρινα, πως ειδικα στιχουργικα εχουν να δωσουν παρα πολλα..τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη μου..οι στιχοι τους ειναι πανεμορφα ποιηματα.
Οσο για τη μουσικη, απο τα Κρινα κακα τα ψεμματα δεν περιμενεις να ακουσεις κατι τεχνικο!!Εχουν 'ξεφυγει' και εχουν δημιουργησει ενα ιδιοτροπο στυλ, το οποιο αποτελειται απο πολυ απλα χαρακτηριστικα, και πιστευω εκει ειναι και η "μαγεια" τους αν το θελετε..
Γενικα, κανουν μια πολυ ωρεα μελωποιηση των στοιχων τους, και πανω απ ολα για μενα, ειναι αξιοπρεπεις..
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Καταρχας καποιος μοντ αν μπορει να συγχωνευσει το καινουριο θεμα με αυτο που χα ανοιξει πριν λιγο καιρο.Για το ιδιο πραγμα μιλανε.

Οσον αφορα τα Κρινα 2-3 πραγματα απο μενα..
Δεν ηταν καιρον να διαλυθουν..Δεν ηταν κανα κολλημενο στα παλια συγκροτημα..Δεν ειχαν μεινει στο πρωτο τους δισκο..Δεν ειχαν αλλαξει 200 μελη...Ηταν μια απο τις μεγαλυτερες ελληνοφωνες ροκ μπαντες,μας αρεσει αυτο η οχι.Ο τελευταιος τους δισκος ηταν παρα πολυ καλος(φυσικα αν ποτε δεν σ αρεσαν τα Κρινα δεν περιμενω να σου αρεσει)..Με τα χρονια ειχαν εξελιξη και αυτο μπορει να το παρατηρησει καποιος αν ακουσει τους δισκους τους με χρονολογικη σειρα.
Τα τελευταια τους λαιβ δεν ηταν καλα.Αυτο οφειλεται ομως στις διαπροσωπικες τους σχεσεις ομως..
Οσο για τον Θανο.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σημα κατατεθεν.Ο Ανεστοπουλος δεν ειναι Αγγελακας αν και σιγουρα στιγαμτησε το συγκροτημα.Και απο στιχουργικης αποψης δεν εγραφε μονο αυτος αλλα και ο Παντελης.Οποτε η επανοδος με εναν αλλο τραγουδιστη δεν θα μου κακοφανει τοσο..

Προσωπικα παντως στεναχωρηθηκα περισσοτερο που δεν τους ειδα μια τελευταια φορα οπως πρεπει.Δηλαδη σε ενα λαιβ με ορεξη,γαματο best of σετλιστ και φισκα κοσμο.Κριμα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ερχομαι να συμφωνησω και εγω με τον Ερεβο.Ειναι φυσιολογικο καποιος που ειναι οπαδος μιας μπαντας να υποστηριζει την μπαντα του.Και γω ακουγα Κρινα πριν χρονια μεχρι που βγηκε το "Ειναι Που Ολα Ηρθαν Αργα"(2001).Απο κει και περα σταματησα να ακουω γιατι δεν μου αρεσαν και περιοριστηκα στους περασμενους δισκους.

Δεν μπορω να πω οτι στεναχωρηθηκα που εμαθα το νεο μιας και για μενα η μπαντα αυτη ειχε τελειωσει προ πολλου.Ισως και να ειναι καλυτερα ετσι και να βγει κατι καλυτερο.

Φιλτατε Garvin οπως κ αλλοι ειρωνες.Εισαστε και εσεις λιγο προκλητικοι κ ειναι φυσικο καποιος που αγαπαει μια μπαντα και τον ειρωνευονται η εμμεσα τον κρινουν να θυμωνει.Απο την αλλη ειναι απαραδεκτο αυτος που θυμωνει να γινεται χυδαιος κ να ξεστομιζει κοσμητικα επιθετα και να επιτιθεται ετσι.Και αυτοι που τα κανουν ξερουν ποιοι ειναι.

Αμα θελετε να την πειτε στον αλλο..απλα μην πεφτετε στο επιπεδο του και δειξτε ανωτεροτητα.Το σιγουρο ειναι πως με τον λαθος τροπο χανουμε και το δικιο μας.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Είχαν τα Διάφανα Κρίνα τις τεχνικές ικανότητες των Socrates; Όχι...Την ενέργεια και την ικανότητα να φτιάχνουν στίχους -συνθήματα, όπως οι Τρύπες; Ούτε...Μήπως είχανε φωνητικά και perfomer όπως ο Σιδηρόπουλος ή ο Παπακωνσταντίνου; Δεν το νομίζω...Αυτό που είχαν τα Διάφανα Κρίνα όμως ήταν τραγούδια με μιά artistic έννοια. Στίχοι ψαγμένοι, μουσική που έντυνε αυτούς τους στίχους, ήχο κομμένο και ραμμένο στη δική τους παράσταση και πρόταση.Αυτό είχανε τα Κρίνα...Πρόταση και ήχο...Αυτό που ψάχνουνε χρόνια και χρόνια , όλες οι ροκ μπάντες του κόσμου και κάποιες λίγες τα καταφέρνουνε. Και εκτός αυτού ήταν βέβαια και η τελευταία μεγάλη Ελληνόφωνη ροκ μπάντα, μαζί με τους Ενδελέχεια που συμπτωματικά διαλύθηκαν και αυτοί φέτος το 2009...Δεν υπάρχει λοιπόν πλέον κεφαλή στο άρμα του Ελληνικού ροκ και αυτή είναι ίσως η μεγαλύτερη απώλεια από τη διάλυσή τους.
Όχι , όταν έχω καλή διάθεση δεν βάζω να τους ακούσω.Μάλλον δεν τους πολυκαταλαβαίνω κιόλας...Αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω την αξία τους και το στίγμα που αφήσανε στο παντέρημο πλέον Ελληνικό ροκ.
Ελπίζω βέβαια ότι θα υπάρξει "νέα γενιά". Αλλά ακόμα και κάποια καλά δείγματα που έχω ακούσει τα πνίγει μιά trendy ή poser διάθεση που είναι ξένη με το Ελληνικό ροκ. Γιατί το Ελληνικό ροκ στηριζόταν πάντα στα καλά τραγούδια και όχι στις "φιοριτούρες". Να είναι καλά τα παιδιά και αν έχουνε τίποτε ακόμα να δώσουνε, εμείς μετά χαράς θα περιμένουμε... :(

Υ.Γ Μόλις διάβασα το θέμα που πήγε στον Κάδο...Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή τη κίνηση . Είναι προσβολή προς το ίδιο το συγκρότημα. Γιατί αν δεν αντέχανε τη κριτική , θα παίζανε στο σπίτι τους για τη πάρτη τους. Κάποιος εδώ προσπαθεί να υπερασπιστεί την υστεροφημία τους με αυτόν τον τρόπο; Τι είδους προστασία είναι αυτή; Και μη μου πείτε για κανόνες , γιατί ξέρω εκατοντάδες θέματα που τυπικά θα έπρεπε να καταλήξουνε στο κάδο.  Αν εγώ άνοιγα ένα θέμα στο οποίο θα εκθείαζα την Έφη Θώδη (ναι γιατί γουστάρω πανηγύρια ας πούμε ,κοκορέτσια και ατελείωτο κρασί...) και μου τη πέφτανε όλοι, θα πήγαινε στο Κάδο;Δημοκρατία αυτό ακριβώς είναι...Να μπορείς με την ίδια ευκολία να δέχεσαι αυτόν που λέει ότι π.χ οι Beatles ήταν ιδιοφυίες και τον άλλο που λέει , ότι ήταν ένα μάτσο μαλακισμένα που δεν ξέρανε που τους πάνε τα τέσσερα. Και όλοι κρινόμαστε από τα λεγόμενά μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/09, 19:44 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Είχαν τα Διάφανα Κρίνα τις τεχνικές ικανότητες των Socrates; Όχι...Την ενέργεια και την ικανότητα να φτιάχνουν στίχους -συνθήματα, όπως οι Τρύπες; Ούτε...Μήπως είχανε φωνητικά και perfomer όπως ο Σιδηρόπουλος ή ο Παπακωνσταντίνου; Δεν το νομίζω...Αυτό που είχαν τα Διάφανα Κρίνα όμως ήταν τραγούδια με μιά artistic έννοια.
H προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δνε χρειαζεται καποιος να φτασει το τελειο για να ειναι καλος. Δηλαδη το οτι δνε ειμαι ομορφη σαν την Ζιζελ δεν σημαινει αυτοματα οτι ειμαι και ασχημη... ;D
Κριμα..τι παθανε ολοι και διαλυοντε;... >:(
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Είχαν τα Διάφανα Κρίνα τις τεχνικές ικανότητες των Socrates; Όχι...Την ενέργεια και την ικανότητα να φτιάχνουν στίχους -συνθήματα, όπως οι Τρύπες; Ούτε...Μήπως είχανε φωνητικά και perfomer όπως ο Σιδηρόπουλος ή ο Παπακωνσταντίνου; Δεν το νομίζω...Αυτό που είχαν τα Διάφανα Κρίνα όμως ήταν τραγούδια με μιά artistic έννοια.
H προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δνε χρειαζεται καποιος να φτασει το τελειο για να ειναι καλος. Δηλαδη το οτι δνε ειμαι ομορφη σαν την Ζιζελ δεν σημαινει αυτοματα οτι ειμαι και ασχημη... ;D
Κριμα..τι παθανε ολοι και διαλυοντε;... >:(
Τι να πάθουνε Άμυλο μου; Στην Ελλάδα δεν μπορείς να ζήσεις παίζοντας ροκ, οπότε αναγκαστικά, όλοι λίγο πολύ ερασιτέχνες είμαστε.Και είτε οι βιοτικές ασχολίες δεν μας αφήνουν από ένα σημείο και μετά να συνεχίσουμε, είτε η "φτώχεια φέρνει γκρίνια" και τελειώνουν έτσι απλά οι όμορφες ιστορίες...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Κρίμα...πραγματικά κρίμα!! Χαίρομαι όμως για ενα πράγμα...που ο κόσμος αναγνωρίζει την αξία των μουσικών αυτής της μπάντας και είναι στο πλάϊ τους. Αυτό είναι πραγματικά ασυνήθιστο και πολύ όμορφο.

Γιατί οι μουσικοί αυτής της μπάντας, (προς όλους εκείνους που αντί να μάθουν δέκα πράγματα από αυτούς, χάρηκαν που διαλύθηκαν μην έχωντας κάνει ούτε τα μισά των μισών από αυτούς στη "μουσική τους ζωή"), υπήρξαν πραγματικά καταλυτικοί στον ήχο της και έβαλαν καινούριους ήχους στα αυτιά μας...

Εν αναμονή για τη συνέχεια ...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Θα με κραξετε προφανως αλλα δημοκρατια εχουμε και θα πω την αποψη μου.
Νταξει δεν θα το γιορτασω κιολας που το διελυσαν (καιρος ηταν), αλλα χαιρομαι απο μια αποψη. Τερμα το κλαμα. Και μιλαμε για πολυ κλαμα.
Αλλα και παλι τον Ανεστοπουλο δεν τον γλυτονουμε...

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Θα με κραξετε προφανως αλλα δημοκρατια εχουμε και θα πω την αποψη μου.
Νταξει δεν θα το γιορτασω κιολας που το διελυσαν (καιρος ηταν), αλλα χαιρομαι απο μια αποψη. Τερμα το κλαμα. Και μιλαμε για πολυ κλαμα.
Αλλα και παλι τον Ανεστοπουλο δεν τον γλυτονουμε...

Φιλε Stinky δε θελει κανεις νομιζω να σε κραξει  :)
Για τον Ανεστοπουλο, ο ανθρωπος θα συνεχισει τη δουλεια του και τις συναυλιες του, αλλα κανεις δε σε υποχρεωσε ουτε να τον ακους ουτε να τον υποστεις ;)
Και οσο για το "καιρος ηταν" που λες, αστο καλυτερα να το πουν αυτοι που εκτιμουσαν πολυ την μπαντα και την εχουν ζησει χρονια τωρα..

Φιλικα παντα,
Μενελαος :)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Θα με κραξετε προφανως αλλα δημοκρατια εχουμε και θα πω την αποψη μου.
Νταξει δεν θα το γιορτασω κιολας που το διελυσαν (καιρος ηταν), αλλα χαιρομαι απο μια αποψη. Τερμα το κλαμα. Και μιλαμε για πολυ κλαμα.
Αλλα και παλι τον Ανεστοπουλο δεν τον γλυτονουμε...
Aπο ποια αποψη τερμα το κλαμα?Μηπως τα Κρινα παιζοντουσαν στα ΜΜΕ(ραδιο ή τηλεοραση) και σας ενοχλουσαν στα αυτια σας η κατι αντιστοιχο?Η μηπως τρωγαν χωρο απο αλλα ελληνικα συγκροτηματα του ανυπαρκτου σημερα ελληνικου ροκ?Ισα ισα βγαζαν δισκους και καναν συναυλιες για αυτους που τους γουσταραν.Μεχρι εκει.

Μου λετε για τα κρινα=κλαμα και δεν κοιτατε ποσα αντιστοιχα συγκροτηματα υπαρχουν στο ροκ(ξενα) και στο μεταλ χωρις μαλιστα να εχουν αντιστοιχες στιχουργικες ικανοτητες..

Ειναι απο τις λιγε ςπεριπτωσεις που εκφραζεται περισσοτερος κομπλεξισμος απο τους μη φανς παρα απο τους φανς. ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
ξερει κανεις το λογο?τον ακριβη λογο?απο πηγες που ρωτησα ,εμαθα οτι επεσε και ξυλο και αλλα τετοια κουφα...και η πηγη αυτη δεν σηκωνει αμφισβητηση...απλα προσπαθω να εξακριβωσω...οποιος ξερει κατι παραπανω ας ποσταρει...

ps:στη λαρισα η συναυλια ηταν απαραδεκτη πριν 2-3 μηνες...και δεν εννοω για την εμφανιση των κρινων ουτε για τα 10 τραγουδια που επαιξαν..μιλαω γενικοτερα για το ολο κλιμα...
ps1:κριμα γιατι ηταν πολυ ξαφνικο...και εαν τελοςπαντων η αφορμη της διαλυσης ηταν ο Θανος ας τον εδιωχναν με ανακοινωση του τυπου "Αποχωρει απο τα κρινα ο Θανος Ανεστοπουλος" κτλ...δεν ηταν αναγκη να διαλυθουν...
''When I Meet You There...''

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
17 Απαντήσεις
12267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
205 Απαντήσεις
67068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 23:20
από FAIRY-The return!
34 Απαντήσεις
11401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
4 Απαντήσεις
3941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/09, 15:53
από s.s.
4 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/11, 12:19
από Vaiking