Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694547 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
κανουν οντως δουλεια τα buffer?[οταν δεν εχεις wah]

Ηχογράφησα κατά λάθος στην προηγούμενη πρόβα ένα clip που βάζω-βγάζω ένα απλό buffer.
Θα ΠΑΘΕΤΕ ΠΛΑΚΑ!... όπως έπαθα και εγώ, όταν το είχα δοκιμάσει αρχικά. Απλά τώρα έχουμε και την ηχογράφηση.
Θα το ποστάρω όταν βρω λίγο χρόνο.


Όπως υποσχέθηκα, παραθέτω μία μικρή (και τυχαία) ηχογράφηση, για όσους έχουν ενδοιασμούς για το αν τα buffers έχουν αξία και κατά πόσον βελτιώνουν τον ήχο:
http://www.box.net/shared/a3x7xxaqyn

Το συγκεκριμένο είναι το MXR MC401 LineDriver/Booster και στην ηχογράφηση:
1. Είναι στο 0dB.
2. Είναι το μόνο ανοιχτό/κλειστό.
3. Όλα τα άλλα πετάλια (3 ακόμα στην αλυσίδα μπροστά από τον ενισχυτή μέχρι το input) είναι true bypass.

Το συγκεκριμένο pedalboard είναι ποσταρισμένο εδώ:
Απ: Ας λάμψουν όλα τα Pedalboards!!!φώτο!!!
..και το συγκεκριμένο MC401 είναι το πάνω δεξιά (σε οριζόντια θέση).

Παίζω σε έναν μονοκάναλο Cornford Roadhouse 30:
Πρώτες εντυπώσεις: Cornford RoadHouse 30 Head

.. και σε καμπίνα Engl EV112V.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Παράθεση
το Line driver στο μηδεν. Και μετα σου λεει δεν δουλευουν τα buffer. Δηλαδη το μηδεν ειναι μπαφερ. Ειναι απιστευτο.
;D
αυτες οι εγγραφες στο αυθορμητο εχουν πλακα οταν τις ακους μετα.

Αν και νομιζω θα ηταν σωστο να ακουγαμε την κιθαρα χωρις το μπαφερ, φαινεται πως δινει ζωντανια και λεπτομερη χροια στον ηχο.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/11, 19:44 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
εγω μπασακι παιζω...αλλα σε καποια στιγμη τωρα που ερχεται κια το perf μου θα φτιαξω ενα germanium fuzz με extra controls...μαλλον θα ενσοματωσω και ενα mxr microamp με λιγο παραπανω gain για να ριχνει γερο κλωτσιμα!ενα buffer ποτε δεν εβλαψε κανεναν! :P τοσο πραμα μεσα στο κουτι!
τωρα ξερετε τι μενει!ας ποσταρουμε schematics...
http://www.generalguitargadgets.com/projects/15-boostersrouters/75-transistor-buffer-project
http://www.generalguitargadgets.com/projects/15-boostersrouters/74-simple-ic-buffer
και το πιο απλο απο ολα...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
καλα το πας γιατι το fuzz με το μπασο δενει καλα και το mxr microamp ειναι κορυφη στον σχεδιασμο (10Μ αντισταση εισοδου, πολυ μικρο ρευμα καταναλωσης με το TL061, μικρη αντισταση εξοδου, flat αποκριση ...). Σκεφτομαι πως εινας μπουφος θα σου κανει καλη δουλεια οταν τα αλλα πεταλακια ειναι στο bypass. Δηλαδη οταν θελεις καθαρα μπασα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αν και νομιζω θα ηταν σωστο να ακουγαμε την κιθαρα χωρις το μπαφερ, φαινεται πως δινει ζωντανια και λεπτομερη χροια στον ηχο.
Αν ακούσεις προσεκτικά στο clip συνεχώς αλλάζω μεταξύ buffer και true bypass.. (ακούγεται και ο διακόπτης..)
Με λίγο καλά ηχεία ή ακουστικά αν το ακούσεις, η διαφορά είναι απίστευτη..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sheraton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικά από το κλιπάκι και μόνο προτιμώ μακράν τη ΜΗ ύπαρξη Buffer. Βέβαια γούστα ειναι αυτά

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προσωπικά από το κλιπάκι και μόνο προτιμώ μακράν τη ΜΗ ύπαρξη Buffer. Βέβαια γούστα ειναι αυτά
Οκ λοιπόν, σύμφωνα με την γνώμη σου το clipάκι ξεκινάει μέχρι να ακουστεί το πρώτο πάτημα του διακόπτη, με ποιό από τους δύο ήχους, με buffer ή χωρίς?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Προσωπικά από το κλιπάκι και μόνο προτιμώ μακράν τη ΜΗ ύπαρξη Buffer. Βέβαια γούστα ειναι αυτά
Δηλαδή προτιμάς την ψιλο-λασπούρα που μπερδεύει τις νότες, από έναν ήχο με καλύτερη διάυγεια και note separation...?

@Adrian... πωωωω με κούφανες...δεν το περίμενα να κάνει τόσο διαφορά....μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε στο pb? η προτείνεται συγκεκριμένη θέση..?

Επίσης, άν έχω(νομίζω δεν είμαι ο μόνος ;D) 2-3 πετάλια στο fx loop και αλλα 4-5 μπροστά από τον ενισχυτή(όλα true bypass και σκεφτόμουν ότι χρειάζομαι κάποιο buffered αλλά από αναβολή σε αναβολή πήγαινε) θα πρότεινες 2 buffers?
Τενκ ιου ιν αντβανς μαι φρεντ... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 01:49 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος sheraton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικά από το κλιπάκι και μόνο προτιμώ μακράν τη ΜΗ ύπαρξη Buffer. Βέβαια γούστα ειναι αυτά
Οκ λοιπόν, σύμφωνα με την γνώμη σου το clipάκι ξεκινάει μέχρι να ακουστεί το πρώτο πάτημα του διακόπτη, με ποιό από τους δύο ήχους, με buffer ή χωρίς?

Φαντάζομαι το κλιπακι ξεκινάει χωρίς buffer και στο 00:08 μπαίνει το buffer. Αυτή η τσίτωση των πρίμων δεν μου κάθεται προσωπικά καλα στα αυτιά μου. Προτιμώ πιο smooth ήχους, όπως αυτοί χςρίς το buffer. by the way μου αρεσε αρκετα ο ηχος σου (χωρις το buffer παντα  ;D )   

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φαντάζομαι το κλιπακι ξεκινάει χωρίς buffer και στο 00:08 μπαίνει το buffer. Αυτή η τσίτωση των πρίμων δεν μου κάθεται προσωπικά καλα στα αυτιά μου. Προτιμώ πιο smooth ήχους, όπως αυτοί χςρίς το buffer. by the way μου αρεσε αρκετα ο ηχος σου (χωρις το buffer παντα  ;D )   

Πολύ σωστά, οπότε μάλλον ξέρεις τι θέλεις, και συμφωνώ, γούστα είναι αυτά..

Απλά να σου περιγράψω ότι από κοντά η διαφορά ακούγεται διαφορετικά από την ηχογράφηση, και αν κάποιος θέλει λιγότερα πρίμα η γενικά πιο dark ήχο το δόκιμο είναι αυτό να το επιτυγχάνει από τα ρυθμιστικά της κιθάρας ή του ενισχυτή, καθώς και την γενικότερη επιλογή λυχνιών παρά να του κόβονται αυθαίρετα πρίμα και note definition από τα καλώδια και τις συνδέσεις.

Αν σε ενδιαφέρει αυτός ο ήχος, τον εξοπλισμό μου τον περιέγραψα, η κιθάρα έχει περάσει πρόσφατα απο αναβάθμιση, δες εδώ αν θέλεις την περιγραφή και τι μαγνήτες έβαλα: Αλλαγή Μαγνήτες με Φωτο: BareKnucκle σε ESP Horizon FRII

...μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε στο pb? η προτείνεται συγκεκριμένη θέση..?
Επίσης, .. 2-3 πετάλια στο fx loop και αλλα 4-5 μπροστά από τον ενισχυτή... θα πρότεινες 2 buffers?

Ναι μπαίνει αυστηρά πρώτο (εγώ το έχω και πριν το Wah, αλλά για να μην ταίζει το Wah με πολύ σήμα το έχω στο 0dB) μετά την κιθάρα και μάλιστα με πολύ καλό καλώδιο.

Ναι έχω πράγματι δύο, φαίνονται και στο pedalboard, αλλά στην πράξη έχω δεί ότι η οδήγηση του ενισχυτή εσωτερικά που δίνει το σήμα για το effects loop είναι πολύ καλή και δεν χρειάζεται buffer, οπότε στην δεύτερη αυτή θέση το έχω περίπου στα +6dB και το χρησιμοποιώ για Solo Volume Boost.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ναι μπαίνει αυστηρά πρώτο (εγώ το έχω και πριν το Wah, αλλά για να μην ταίζει το Wah με πολύ σήμα το έχω στο 0dB) μετά την κιθάρα και μάλιστα με πολύ καλό καλώδιο.

Ναι έχω πράγματι δύο, φαίνονται και στο pedalboard, αλλά στην πράξη έχω δεί ότι η οδήγηση του ενισχυτή εσωτερικά που δίνει το σήμα για το effects loop είναι πολύ καλή και δεν χρειάζεται buffer, οπότε στην δεύτερη αυτή θέση το έχω περίπου στα +6dB και το χρησιμοποιώ για Solo Volume Boost.
Το σολο boost το έχω ακριβώς μετά το distortion αφού σπάνια παίζω με dist από τον ενισχυτή, οπότε μάλλον θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα buffer που θα είναι πάντα on χωρίς footswitch και όσο μπορέσω μικρότερο για να μπεί πριν το wah(ίσως και πριν το tuner που έιναι το πρώτο ανάλογα πως θα βολέψουν τα καλώδια στο pedalboard ξέρεις πως είναι  ;D ;D)
thank you για τις πληροφορίες.... :up

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
... θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα buffer που θα είναι πάντα on χωρίς footswitch....

 
θα ειναι ενδιαφερον να βαλεις μια τεραστια αντισταση εισοδου, κατι σε 5-10 ΜOhm (metal film), και τσιπ κατι σε OPA134  (datasheet),  με οσο δυνατον γινεται λιγοτερες αντιστασεις και πυκνωτες ΜΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Αν και νομιζω θα ηταν σωστο να ακουγαμε την κιθαρα χωρις το μπαφερ, φαινεται πως δινει ζωντανια και λεπτομερη χροια στον ηχο.
Αν ακούσεις προσεκτικά στο clip συνεχώς αλλάζω μεταξύ buffer και true bypass.. (ακούγεται και ο διακόπτης..)
Με λίγο καλά ηχεία ή ακουστικά αν το ακούσεις, η διαφορά είναι απίστευτη..

ρε φιλε, αν σου πω τι νομιζα θα με κοροϊδευεις για μηνες εσυ και ολο το φορουμ. Αλλα δεν βαριεσαι, χαβαλες να γινεται, θα το πω. Κατι που μου αποσπουσε την προσοχη το μπασο στην αρχη, κατι που ακουγα τις φωνες σας αργοτερα, δεν εδωσα προσοχη και νομισα πως το κλικ που ακουγα ειναι πιατινι, αντι για διακοπτης. :roll
Εδω κολλαει το "ντόϊνγκ, ντόϊνγκ,ντόϊνγκ" της διαφημισης  :king

Οντως, χωρις μπουφο ακουγεται μουντο.
Το ρητορικο ερωτημα μου παντως ειναι, τι θα προσφερει ενας μπουφος σε μπασο που εχει εως 3 μετρα καλωδιο (ενω δεν διαφωνω οτι στην κιθαρα δινει)?
Εχεις το κυκλωμα του Linedriver?

Edit: Αστο, το βρηκα το κυκλωμα. Ωρα για μελετη
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/11, 17:20 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
βασικα παιδια εγω δεν ειπα οτι το buffer θα μπει σε πεταλι για μπασο!μαλλον για κιθαρα θα το κανω το fuzz...ή μια εκδοση μπασο μια κιθαρα!! :P

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
εγω  μπασακι παιζω...αλλα σε καποια στιγμη τωρα που ερχεται κια το perf μου  θα φτιαξω ενα germanium fuzz με extra controls...μαλλον θα ενσοματωσω  και ενα mxr microamp με λιγο παραπανω gain για να ριχνει γερο  κλωτσιμα!ενα buffer ποτε δεν εβλαψε κανεναν! :P τοσο πραμα μεσα στο κουτι!
...

βασικα παιδια εγω δεν ειπα οτι το buffer θα μπει σε πεταλι για μπασο!μαλλον για κιθαρα θα το κανω το fuzz...ή μια εκδοση μπασο μια κιθαρα!! :P

Οπως ελεγε μια πρωην, υπαρχει μια ελλειψη επικοινωνιας ...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
μολις τελειωσα το fuzz ειναι απλα φοβερο, περιμενω να στεγνωσει το βερνικι στο κουτι και μολις το μονταρω θα ανεβασω foto...  thank σε ολους για το technical support :)
μια ερωτηση... στο υπαρχον κυκλωμα μπορω να παρεμβαλω ενα tone pot? αν ναι εχει καποιος την καλοσυνη να με διαφωτησει που πως και τι θα χρειαστει?
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
μολις τελειωσα το fuzz ειναι απλα φοβερο, περιμενω να στεγνωσει το βερνικι στο κουτι και μολις το μονταρω θα ανεβασω foto...  thank σε ολους για το technical support :)
μια ερωτηση... στο υπαρχον κυκλωμα μπορω να παρεμβαλω ενα tone pot? αν ναι εχει καποιος την καλοσυνη να με διαφωτησει που πως και τι θα χρειαστει?

μπορεις να χρησιμοποιησεις το big muff style control....επισυναπτω μια σελιδα με διαφορα tone controls!
http://www.beavisaudio.com/techpages/BigMuffToneControl/

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
μια ερωτηση... στο υπαρχον κυκλωμα μπορω να παρεμβαλω ενα tone pot? αν ναι εχει καποιος την καλοσυνη να με διαφωτησει που πως και τι θα χρειαστει?


http://www.muzique.com/lab/swtc.htm
το πρωτο κυκλωμα ειναι οτι πρεπει για fuzz και πολυ απλο. Και δεν χρειαζονται αλλαγες στην πλακετα, μπορεις να τα κολλησεις στον αερα.,

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
και εγενετο 'Turtle haze"  ;D το ονομα ειναι copyright. το βρηκα στο ιντερνετ απο ενα σκιτσακι ενος τυπου.



http://img585.imageshack.us/i/turtlehaze.jpg/

http://img715.imageshack.us/i/turtlehaze2.jpg/
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
μια ερωτηση... στο υπαρχον κυκλωμα μπορω να παρεμβαλω ενα tone pot? αν ναι εχει καποιος την καλοσυνη να με διαφωτησει που πως και τι θα χρειαστει?


http://www.muzique.com/lab/swtc.htm
το πρωτο κυκλωμα ειναι οτι πρεπει για fuzz και πολυ απλο. Και δεν χρειαζονται αλλαγες στην πλακετα, μπορεις να τα κολλησεις στον αερα.,


τελεια! ευχαριστω πολυ!
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
thanks παιδια..μια τελευταια ερωτηση...πριν την επομενη  ;D ... μετραω τα τρανζιστορ και ποτε δεν μου δινουν το ιδιο hfe ..το ιδιο τρανζιστορ αρχικα το μετρησα 122..μετα απο καμια ωρα 134 πριν λιγο 105..και τωρα 84  :-\ τους ακροδεκτες τους βαζω σωστα (c b e) και τον τυπο του τρανζιστορ (npn)..πως θα μπορεσω να επιλεξω τρανζιστορ για q1 και q2? υποψιν οτι εχω παρει 12 τρανζιστορ και ολα μου κανουν το ιδιο...
επισης υπαρχει καποια καλωδιωση για να μπορω να εχω και germanium και silicon τρανζιστορ και να αλλαζω με ενα togle switch?

βρηκα αυτο εδω..μολις παραλαβω ξανα απο banzai θα δοκιμασω το mod για τα τρανζιστορ. ελπιζω να φανει εξισου χρησιμο σε καποιον
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ


βρηκα αυτο εδω..μολις παραλαβω ξανα απο banzai θα δοκιμασω το mod για τα τρανζιστορ. ελπιζω να φανει εξισου χρησιμο σε καποιον

banzai ε?συμφερει απο εκει?εγω μαλλον θα δωσω μια παραγελια απο futurlec για τα ποτενσιομετρα κυριως που χρειαζομαι...και εχει shipping 4δολαρια για παραγγελιες κατω των 40ή30 δολλαριων...

Αποσυνδεδεμένος sheraton

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σκεφτομαι να ξεκινισω τη κατασκευη του rebote 2.5 delay του Tonepad, πραγματοποιωντας το εξης layout http://diy-layout.com/diyl/44/render
Η κατασκευη αυτου απαιτει το PT2399 delay chip, το οποιο προφανως ειναι καπως δυσκολο να το βρω στα μαγαζια στην αθηνα, επομενως θα πρεπει να το παραγκειλω απο το ιντερνετ. Στο banzai που το βρηκα, εχει 3 ευρο αλλα με +8 ευρο μεταφορικα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να το παραγκειλω απο εκει με τοσα μεταφορικα.
εχετε υπ'οψη σας καποιο αλλο site που θα μπορουσα να το παραγκειλω με λιγοτερα μεταφορικα?
Αν ενδιαφερεται καποιος αλλος για τη δημιουργια του συγκεκριμενου πεταλιου η το εχει ηδη φτιαξει, ας δωσει οποιαδηποτε πληροφορια.. καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Γεια σας και καλό μήνα!
Επιστρέφοντας λοιπόν στο OCD θα ποστάρω πάλι την ανανεωμένη λίστα με τα υλικά και το Layout με τις καλωδιώσεις και τις τροποποιήσεις μας.
Τα παρελκόμενα για σύνδεση και κουτί παραμένουν ως έχουν, ενώ το σχεδιάγραμμα δεν είχα την υπομονή να το διορθώσω.
 
                            
   
  Υλικά για το OCD:


Πλακέτα:

Board STR-100
Aπαιτούνται 16x12 τρύπες. Εαν εχουμε αρκετη απο τα πρηγουμενα project τοτε δεν χρειαζεται.

Αντιστάσεις:

R1: 18k, MF 0,25W
R2: 1,0M, MF 0,25W
R3, R4, R6, R7, R9: 10k, MF 0,25W (x5)
R5: 2,2k, MF 0,25W
R8: 470k, MF 0,25W
R10: 33k, MF 0,25W
R11: 39k, MF 0,25W
R12: 22k, MF 0,25W
R13: 150k, MF 0,25W

Πυκνωτές
:
C1: Xicon Greenies 0,001uF (ή εναλλακτικα Xicon MPP 0,001uF)
C2: Xicon Greenies 0,022uF (ή εναλλακτικα Xicon MPP 0,022uF)
C3: Xicon Greenies 0,068uF (ή εναλλακτικα Taiwan Polypropylene 0,068uF)
C4, C5: 220pF Ceramic Cap 5mm (x2)
C6, C8: Panasonic SMF 0,1uF(x2)
C7: Xicon Greenies 0,047uF (ή εναλλακτικα Panasonic SMF 0,047uF)
C9, C10: 10uF, 35V Radial (x2)
C11: 10uF, 35V Radial και Tantalum 1uF, 35V

IC   & Socket
:
8-pin precision socket
OPA2134PA και εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το TL082CP

Transistors & sockets
:
SIL - 20 pins
2N7000 (x2)
 
Diodes:
D1: 1N4148
D2: 1N34A
 
Pots:
Drive: Alpha 16mm FS 1M log
Tone: Alpha 16mm FS 10k lin
Volume: Alpha 16mm FS 500k log
   
 
Διακόπτες:
Low Cost SPDT on/on (x2)
 
Κόστος:   ~11.50€                        

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απλή Καλωδίωση για το OCD:

Προτινόμενη καλωδίωση για δοκιμή και επιβεβαίωση του ανανεωμένου πλέον Layout.



Όπως βλέπετε η καλωδίωση περιλαμβάνει τους πυκνωτές C11 καλωδιωμένους πάνω στο διακόπτη. Σε είναι λίγο δύσκολο αλλά με λίγη προσπάθεια γίνεται. Προσοχή μόνο θέλει να μην ζεστάνουμε πολύ τους ακροδέκτες του διακόπτη γιατί χαλάνε εύκολα.
Παραθέτω και κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες μιας τέοιου είδους καλωδίωσης για να πάρετε μια ιδέα όσοι δυσκολεύεστε. Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι με 2 Radial πυκνωτές αλλά εμείς με τον ίδιο τρόπο θα καλωδιώσουμε ένα Radial και ένα Tantalum.




« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 12:49 από delus »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)