Αποστολέας Θέμα: Τι είναι οι shortscale guitars?  (Αναγνώστηκε 4495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος D.Harry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Τι είναι οι shortscale guitars?
« στις: 02/11/07, 16:49 »
Βασικά με ενδιαφέρει να βρώ μια κιθάρα για πειραματισμούς, πρώτη επέμβαση θα είναι να τις βάλω πολύ χοντρές χορδές.
Ξέρει κανείς να μου πεί τι είναι τα shortscale και αν σηκώνουν χονδρές χορδές?
Καμιά άλλη άποψη για κιθάρα που να σηκώνει χοντρές χορδές? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #1 στις: 02/11/07, 20:20 »
Shortscale guitars είναι οι κιθάρες που έχουν κλίμακα μεταξύ 630 και 640mm, ήτοι 24.8 και 25.2 ίντσες. Βέβαια ο όρος αυτός χρησιμοποιείται όταν μιλάμε για ακουστικές κιθάρες. Αν μιλάμε για ηλεκτρικές όπου αλλάζει η κλίμακα τότε τα αντίστοιχα νούμερα θα ήταν 24.75 ίντσες. Υπάρχουν βέβαια και μικρότερης κλίμακας κιθάρες, εφ' όσων μιλάμε για full size body. Οι πιό γνωστές είναι οι Fender Duo-Sonic (στις 22.5"), οι Gibson Byrdland (στις 23.5") και οι Fender Jaguar (στις 24").

Αν από την άλλη μιλάς για αυτές που αποκαλεί ο Thomann shortscale, αυτές ουσιαστικά είναι κιθάρες σε 3/4 μέγεθος. To scale βέβαια αλλάζει και πέφτει μέχρι τα 19.3" με 22.4" το μεγαλύτερο αλλά μιλάμε και για μικρότερο σώμα.

Όσο αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησης σου, όλες οι κιθάρες μπορούν να πάρουν χόνδρες χορδές αρκεί να έχεις κάνει την κατάλληλη ρύθμιση στο μπράτσο και στο action.

Επίσης αν το ζητούμενο σου είναι ο πιο μπάσος ήχος τότε μπορεί και να κοιτάξεις τις βαρύτονες κιθάρες που ανεβάζουνε το scale στις 27". Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι το scale ενός ηλεκτρικού μπάσου είναι περίπου 34" ανάλογα το μοντέλο.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος D.Harry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #2 στις: 03/11/07, 10:59 »
Shortscale guitars είναι οι κιθάρες που έχουν κλίμακα μεταξύ 630 και 640mm, ήτοι 24.8 και 25.2 ίντσες. Βέβαια ο όρος αυτός χρησιμοποιείται όταν μιλάμε για ακουστικές κιθάρες. Αν μιλάμε για ηλεκτρικές όπου αλλάζει η κλίμακα τότε τα αντίστοιχα νούμερα θα ήταν 24.75 ίντσες. Υπάρχουν βέβαια και μικρότερης κλίμακας κιθάρες, εφ' όσων μιλάμε για full size body. Οι πιό γνωστές είναι οι Fender Duo-Sonic (στις 22.5"), οι Gibson Byrdland (στις 23.5") και οι Fender Jaguar (στις 24").

Αν από την άλλη μιλάς για αυτές που αποκαλεί ο Thomann shortscale, αυτές ουσιαστικά είναι κιθάρες σε 3/4 μέγεθος. To scale βέβαια αλλάζει και πέφτει μέχρι τα 19.3" με 22.4" το μεγαλύτερο αλλά μιλάμε και για μικρότερο σώμα.

Όσο αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησης σου, όλες οι κιθάρες μπορούν να πάρουν χόνδρες χορδές αρκεί να έχεις κάνει την κατάλληλη ρύθμιση στο μπράτσο και στο action.

Επίσης αν το ζητούμενο σου είναι ο πιο μπάσος ήχος τότε μπορεί και να κοιτάξεις τις βαρύτονες κιθάρες που ανεβάζουνε το scale στις 27". Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι το scale ενός ηλεκτρικού μπάσου είναι περίπου 34" ανάλογα το μοντέλο.


Πως μπορώ να ρυθμίσω το μπράτσο και το action? Μπορώ σίγουρα να βάλω πιο χοντρές χορδές σε όλες τις κιθάρες*?
Το κούρδισμα που θα κάνω θα είναι ίδιο με το κλασσικό? ? ? ? ? ?


*σημ. Ο τεχνικός του Νάκα που είχα μιλήσει για χοντρές χορδές μου είχε πεί ότι μόνο οι jazz guitars (σκάφη) μπορούν να πάρουν και κάποια χοντρά κομμάτια όπως οι jazzmaster. Αληθεύει αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/07, 11:00 από D.Harry »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #3 στις: 03/11/07, 11:06 »
Για πόσο χοντρές χορδές μιλάς? Γιατί αν βάλεις 14άρες σε μια κιθάρα με floyd rose, όσο καλό και να'ναι το setup η κιθάρα κάποια στιγμή θα σου σκευρώσει από τη δύναμη που επιδρά στο μπράτσο με τόσο "χοντρές" χορδές. Το κούρδισμα μπορεί να'ναι ότι θες, αλλά δεν θα το διακινδύνευα με παραπάνω από το πολύ 12άρες, τουλάχιστον σε μια floating tremolo κιθάρα. Κι εκτός αυτού δεν μπορείς να κάνεις bend με τόσο χοντρές χορδές. Εγώ είμαι με δεκάρες σε όλες τις κιθάρες μου, και το κούρδισμο σε μι, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή βέβαια, θα πονέσεις λιγάκι αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό. Τώρα βέβαια με 13άρες δεν ξέρω αν θα την πάλευα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #4 στις: 06/11/07, 01:41 »
Δεν μπορω να καταλαβω πως συνδιαζεις short-scale και χοντρες χορδες... συνηθως στις baritone βαζουν χοντρες χορδες, και αυτες εχουν long scale...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος D.Harry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #5 στις: 14/11/07, 18:43 »
Δεν ήξερα και ρώταγα. Oi sonic youth χρησιμοποιούν 17 και 14 χορδές στις κιθάρες τους και ρώταγα μιας και με ενδιαφέρει να βγάλω ποιό πειραματικούς ήχους

και η pacifica μου δεν σηκώνει.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #6 στις: 16/11/07, 02:11 »
Εχεις καποιο λινκ με πληροφοριες για αυτες τις κιθαρες? Αν ξερουμε για τι μιλας ειναι πιο ευκολο να το συζητισουμε  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος D.Harry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Τι είναι οι shortscale guitars?
« Απάντηση #7 στις: 26/11/07, 20:40 »
 μόλις το βρώ θα το δημοσιεύσω. ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/05, 04:12
από sitsanakak
16 Απαντήσεις
8013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/05, 01:21
από Πελαργός
8 Απαντήσεις
5514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/06, 15:09
από juggernot breaker*
8 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/06, 21:20
από djkostas
0 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 18:21
από Lightstringer
15 Απαντήσεις
10157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:12
από Serviani
17 Απαντήσεις
9077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/06, 03:49
από blueb
18 Απαντήσεις
7878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 06:00
από Jimi Pap
11 Απαντήσεις
9738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 23:09
από Dark_kronos
14 Απαντήσεις
6333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 12:35
από Ammon Jerro