Αποστολέας Θέμα: αναζητηση ταb κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
αναζητηση ταb κιθάρας
« στις: 03/08/11, 03:29 »
καλησπέρα.έψαξα σε όλα τα σιτε να βρω το ταb της εισαγωγής  του συγκεκριμένου τραγουδιου για κιθάρα κ δε το βρήκα.υπάρχει κάποιος που να τα ξέρει ή ακουγωντας το να τα βρει?



επίσης,μπορεί καποιος να καταλάβει τι συγχορδία παταει το παλικάρι στο 0.31 του συγκεκριμένου βίντεο?(εκεί που λέει 'και να ακούσω τη φωνή σου)?


ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/11, 03:33 από elias99 »

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 03/08/11, 13:21 »
για δες εδω..... http://kithara.vu/ss.php?id=Mzk3MDcxMTg4
ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 03/08/11, 17:03 »
ευχαριστώ για την απάντηση σου .το έχω δει το συγκεκριμένο αλλα έχει αρκετά λαθάκια.τέλος παντων,την βρήκα την συγχορδία που έψαχνα,και το ανέβασα σωστά στο κιθαρα.vu.τώρα περιμένω καποιον μπας και γνωριζει την εισαγωγή να μου την πει

Αποσυνδεδεμένος indiespyllak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aetas non refert,nisi vinum es..omnia causa fiunt#
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 03/08/11, 21:22 »
Χμμ.. δεν ξέρω να γράφω tabs, πόσο μάλλον όταν δεν έχω κιθάρα στα χέρια μου (η καημένη είναι ασθενής, έχει διάφορα προβλήματα αυτόν τον καιρό!)
Όμως, το έγραψα σε παρτιτούρα, όπως ακριβώς θα παιζόταν στο πιάνο:
http://imageshack.us/photo/my-images/851/dsc03459r.jpg/
(Κατάφερα να ακούσω όλο το κομμάτι του Γονίδη -και λέω κατάφερα γιατί δεν είναι στις προτιμήσεις μου ;D - και απ' ό,τι άκουσα η εισαγωγή επαναλαμβάνεται και πιο μετά η ίδια, συνέχεια. Οπότε δεν χρειάστηκε να την ξαναγράψω.)
Όμως... διαβάζεις νότες; :/ Αν όχι.. τέλος πάντων, κάποια λύση θα υπάρχει και γι αυτό. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/11, 09:51 από indiespyllak »
If you want to be surprised make surprises too... and don't forget to move with the cheese of change. What's a life with no surprises? #

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 03/08/11, 22:51 »
Συμφωνώ με την παρτιτούρα της indiespyllak με την διαφορά ότι το κλειδί μου φαίνεται ότι είναι το Bm και όχι το Em. Επομένως οι συγχορδίες της εισαγωγής είναι: Em / F# / Bm / G / Em / F# / Bm.

Προφανώς και η μελωδία θα πρέπει να "μετακινηθεί" αναλόγως. Οι συγχορδίες στο πρώτο ρεφραίν είναι: Bm, Bm/A, Bm/G, Bm/F#



EDIT: Θεωρώντας αρχικά ότι ακούω διαφορετικά το κομμάτι από την indiespyllak παρέθεσα στο αρχικό μου post μία αντίστοιχη παρτιτούρα, για να διαπιστώσω στην συνέχεια ότι η μόνη διαφορά είναι αυτή που ανέφερα  :wall ,  και για αυτό την απέσυρα. :)


« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/11, 23:20 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 04/08/11, 17:06 »
Χμμ.. δεν ξέρω να γράφω tabs, πόσο μάλλον όταν δεν έχω κιθάρα στα χέρια μου (η καημένη είναι ασθενής, έχει διάφορα προβλήματα αυτόν τον καιρό!)
Όμως, το έγραψα σε παρτιτούρα, όπως ακριβώς θα παιζόταν στο πιάνο:
http://imageshack.us/photo/my-images/189/dsc03415kf.jpg/
(Κατάφερα να ακούσω όλο το κομμάτι του Γονίδη -και λέω κατάφερα γιατί δεν είναι στις προτιμήσεις μου ;D - και απ' ό,τι άκουσα η εισαγωγή επαναλαμβάνεται και πιο μετά η ίδια, συνέχεια. Οπότε δεν χρειάστηκε να την ξαναγράψω.)
Όμως... διαβάζεις νότες; :/ Αν όχι.. τέλος πάντων, κάποια λύση θα υπάρχει και γι αυτό. :)

πραγματικά χίλια ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το γράψεις. προσπαθώ εδώ και ώρα να το μετατρέψω σε κιθάρα με τις νότες του πενταγράμμου. βρήκα ένα site με το πεντάγραμμο και με τις νότες για κιθάρα αλλά προσπαθώ εδώ και πολύ ώρα και δεν μπορώ να καταφέρω τίποτα! οπότε συνεχίζω να έχω πρόβλημα.... υποθέτω ότι για κάποιον που ξέρει μουσική είναι εύκολη διαδικασία οπότε τον υπερπαρακαλώ να το μεταφράσει!   

Αποσυνδεδεμένος indiespyllak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aetas non refert,nisi vinum es..omnia causa fiunt#
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 04/08/11, 17:29 »
Με τις λίγες γνώσεις που έχω στην κιθάρα, προσπάθησα να το γράψω σ' ένα tabcreator website, αλλά μην έχοντας την δυνατότητα να ακούσω πώς είναι, δεν εγγυώμαι τίποτα.... :/
Τεσπα, δοκίμασέ το! :/


E|--0--2--3--5--7--5--5--3--3--2-----0--2--3--5--3--3--2--0--------0-----3--2--2--0--3--2--2--0--0--
B|-------------------------------------3------------------------------1--3-----1-----------------------------
G|--------------------------------------------------------------------------------------------------
D|--------------------------------------------------------------------------------------------------
A|--------------------------------------------------------------------------------------------------
E|--------------------------------------------------------------------------------------------------


Δεν ξέρω τι θα βγει!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/11, 17:36 από indiespyllak »
If you want to be surprised make surprises too... and don't forget to move with the cheese of change. What's a life with no surprises? #

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 04/08/11, 18:25 »
Με τις λίγες γνώσεις που έχω στην κιθάρα, προσπάθησα να το γράψω σ' ένα tabcreator website, αλλά μην έχοντας την δυνατότητα να ακούσω πώς είναι, δεν εγγυώμαι τίποτα.... :/

πω!,όντως έτσι είναι.ακούγεται σωστότατο.απλά επειδή εγώ το παίζω σε άλλο τόνο(Dm,e,am,am,am,f,dm,e,am) θα κάτσω να το ανεβάσω λίγο σε ποιο ψηλό τόνο για να ακούγεται σωστά.για άλλη μια φορα 1000 ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος indiespyllak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aetas non refert,nisi vinum es..omnia causa fiunt#
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 04/08/11, 18:58 »
Τίποτα, χαίρομαι που ακούγεται σωστό. :) Αν θέλεις κάτι άλλο με την αλλαγή του τόνου ρώτα με. :)
If you want to be surprised make surprises too... and don't forget to move with the cheese of change. What's a life with no surprises? #

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 04/08/11, 20:46 »
Τίποτα, χαίρομαι που ακούγεται σωστό. :) Αν θέλεις κάτι άλλο με την αλλαγή του τόνου ρώτα με. :)
μετά απο 1 ώρα προσπάθειας δε τα κατάφερα.το πρόβλημα είναι οτι εσύ το ίντρο το ξεκινάς με ΑΜ ενώ εγω με dm.το πάλεψα απο δω το παλεψά απο κει να αλλάξω τονο αλλα τιποτα.μήπως να με βοηθήσεις για ακόμα μία φορα? ;)

Αποσυνδεδεμένος indiespyllak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aetas non refert,nisi vinum es..omnia causa fiunt#
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 05/08/11, 01:41 »
Ok, αν κατάλαβα καλά πρέπει να γίνει κάπως έτσι:


E|---------------0-----------------------------------------------------------------------------------
B|-----0--1--3-----3--3--1--1--0--------0--1--3--1--1--0-----------------1--0--0-----1--0--0--------
G|--2--------------------------------1--2----------------------2-----0--2----------------2-----------2--2--
D|------------------------------------------------------------------3--------3-----------------------------
A|--------------------------------------------------------------------------------------------------
E|--------------------------------------------------------------------------------------------------


Και βγαίνει με τις εξής συγχορδίες:
Dm / E / Am / G / F / Dm / E / Am

Ε; Γίνεται τίποτα τώρα;
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/11, 11:38 από indiespyllak »
If you want to be surprised make surprises too... and don't forget to move with the cheese of change. What's a life with no surprises? #

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 05/08/11, 11:19 »
Σημείωση: Για να φαίνονται σωστά τα tabs σας, περικλείστε τα σε  (επιλέξτε, και κάντε κλικ στο κουμπι
Έτσι, όλοι οι χαρακτήρες θα έχουν ίδιο, σταθερό πλάτος.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 05/08/11, 15:13 »
Εδω ειναι το Intro για δυο κιθαρες σε guitar pro αρχειο απο Bm (οριτζιναλ τονος - μπαινει απο Em) και λιγο απο το κουπλε http://www.box.net/files/0/f/102220615/1/f_851609891#/files/0/f/102220615/1/f_851609891
Και εδω ειναι απο Am (μπαινει απο Dm) διασκευασμενο για μια κιθαρα http://www.box.net/files#/files/0/f/102220615/1/f_851609931

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 05/08/11, 17:16 »
Ok, αν κατάλαβα καλά πρέπει να γίνει κάπως έτσι:


E|---------------0-----------------------------------------------------------------------------------
B|-----0--1--3-----3--3--1--1--0--------0--1--3--1--1--0-----------------1--0--0-----1--0--0--------
G|--2--------------------------------1--2----------------------2-----0--2----------------2-----------2--2--
D|------------------------------------------------------------------3--------3-----------------------------
A|--------------------------------------------------------------------------------------------------
E|--------------------------------------------------------------------------------------------------


Και βγαίνει με τις εξής συγχορδίες:
Dm / E / Am / G / F / Dm / E / Am

Ε; Γίνεται τίποτα τώρα;

ευχαριστώ πολύ για ακόμα μία φορά.θα  το δοκιμάσω σε λίγο κ θα σου πω
Εδω ειναι το Intro για δυο κιθαρες σε guitar pro αρχειο απο Bm (οριτζιναλ τονος - μπαινει απο Em) και λιγο απο το κουπλε http://www.box.net/files/0/f/102220615/1/f_851609891#/files/0/f/102220615/1/f_851609891
Και εδω ειναι απο Am (μπαινει απο Dm) διασκευασμενο για μια κιθαρα http://www.box.net/files#/files/0/f/102220615/1/f_851609931

φίλε με λέει 'the item you are trying to acess has either been deleted or is unavailable to you '

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αναζητηση ταb κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 05/08/11, 20:25 »
Δοκιμασε παλι
Δυο κιθαρες, τονος Bm http://www.box.net/shared/qx5jyephhij2lfzx5y6n
Μια κιθαρα τονος Am http://www.box.net/shared/nhhlyadpbcz4x15osdtn

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 22:00
από Theoektos
12 Απαντήσεις
5287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 15:16
από mihmann
1 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 23:12
από V a n
0 Απαντήσεις
1692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 23:15
από Gus Riskas
0 Απαντήσεις
1830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 13:17
από sabbbas
1 Απαντήσεις
2296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 20:28
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 10:08
από elrich
1 Απαντήσεις
3949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/14, 18:56
από kopaniamento
4 Απαντήσεις
5547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/16, 08:34
από Απόλλων