Αποστολέας Θέμα: Η φλεγόμενη Stratocaster του Jimi Hendrix σε δημοπρασία  (Αναγνώστηκε 13921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Συγνώμη παιδιά αλλά 500.000€ για στάχτες είναι πάρα πολλά.. Το βρίσκω πολύ ματαιόδοξο..
Τα λεφτά δεν τα δίνει για την αντικέιμενική αξία της κιθάρας φυσικά....

Εννοείται φίλε μου αλλά και πάλι, 500.000€ είναι πάρα πολύ μεγάλο ποσό για να κοστολογίσει μια κιθάρα. Ό,τι κιθάρα και να είναι αυτή, όποια ιστορία κι αν κουβαλάει. Εκτός πια αν είναι φτιαγμένη από χρυσο 100 καρατίων. Αλλά 500.000 για μια φλεγόμενη κιθάρα είναι αλαζονικό μόνο που το λες!!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το ξαναπήγες στην αντικειμενική αξία αναφέροντας το χρυσο!:P
η αξία είναι συναισθηματική και αυτός που την πήρε:
1ον) τα είχε για να τα δώσει ( και σίγουρα έχει και άλλα πολλά οπότε μάλλον γι αυτόν 500.000Ε δεν είναι τόσο δύσκολα-αποχωρήσιμα όσο για μας που δεν τα χουμε δει και ποτέ καλά καλά)
2ον)μάλλον αγαπούσε πάρα πολύ τον Hendrix ή, όπως ανέφερε ένα παιδί, μπορεί να το θεώρησε καλή επένδυση για το μέλλον
3) ένα 3ο σενάριο κ μάλλον το αγαπημένο μ από τα 3 είναι ότι βρισκόταν στη συναυλία που έκαψε την συγκεκριμένη κιθάρα και όταν έφτασε σε σημείο να μπορεί να την "χτυπήσει" σε μια δημοπρασία, δεν έχασε την ευκαιρεία....

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Βασικά το κάψιμο και η καταστροφή κιθάρας on stage ακόμη κι απ'τον Hendrix είναι βλακεία..
Γιατί τόσο μίσος ρε φίλε και μάλιστα στο όργανο που σ'έκανε ό,τι είσαι;
Ο μυθος λεει οτι τη μερα εκεινου του live επαιζαν με τους Who κσι εστριψαν ενα κερμα για το ποιος θα εμφανιστει πρωτος. Τελικα πρωτοι βγηκαν οι Who κ ο Pete κλασικα κατεστρεψε κιθαρα καρφωνοντας τη μεσα στον ενισχυτη κ τετοια ομορφα!  ;D Λογω αυτου ο Jim επρεπε να κανει κατι εξισου εντυπωσιακο.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Βασικά ο μόνος σοβαρός λόγος είναι αυτός με την επένδυση από εκεί και πέρα τα άλλα μου φαίνοντα χαζομάρες..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδια να ρωτησω κατι ασχετο. Εσεις θα καταστρεφατε ποτε ετσι μια κιθαρα?? εγω προσωπικα που βλεπω τον Χενδρικς να καταστρεφει ετσι την Φεντερ, ραγιζεται η καρδια μου..
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Βασικά το κάψιμο και η καταστροφή κιθάρας on stage ακόμη κι απ'τον Hendrix είναι βλακεία..
Γιατί τόσο μίσος ρε φίλε και μάλιστα στο όργανο που σ'έκανε ό,τι είσαι;
Ο μυθος λεει οτι τη μερα εκεινου του live επαιζαν με τους Who κσι εστριψαν ενα κερμα για το ποιος θα εμφανιστει πρωτος. Τελικα πρωτοι βγηκαν οι Who κ ο Pete κλασικα κατεστρεψε κιθαρα καρφωνοντας τη μεσα στον ενισχυτη κ τετοια ομορφα!  ;D Λογω αυτου ο Jim επρεπε να κανει κατι εξισου εντυπωσιακο.

ναι αυτό το έχω ακούσει και εγώ. Ψιλομούφα φαίνεται. Και αν δεν είναι μούφα τότε καταργούνται όλα τα περι τελετουργίας και ο μικρός Μητσάρας το έκανε καθαρά για ποζεριά. Για να μπει στο μάτι του Πετράκου...  ;D ;D :P ;D
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Fender δέν ήτανε? Λογικη είναι η τιμή τότε.. :P

I'll have two, please, medium rare!!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Ρε παιδια να ρωτησω κατι ασχετο. Εσεις θα καταστρεφατε ποτε ετσι μια κιθαρα?? εγω προσωπικα που βλεπω τον Χενδρικς να καταστρεφει ετσι την Φεντερ, ραγιζεται η καρδια μου..

Εγώ βασικά και με την ακουστική μου ( γιατί στην ηλεκτρική μόνο το σολο από το smells like teen spirit παίζω σωστά  :P) όταν παίζω κάτι "δυνατό" και "φτιάχνομαι" μου έρχετε στο τέλος να την κοπανήσω κάπου... φαντάζομαι πως θα ένοιωθα αν έπαιζα και σαν τον χεντριξ με χιλιάδες κόσμο από κάτω και μια εταιρία που θα με πληρώνει για να παίζω με τις κιθάρες της...

Πιατεύω ότι είναι η απόλυτη ελευθερία όταν αφού έχεις "ανέβει" παίζοντας ένα κομμάτι να σπας την κιθάρα , γιατί δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα υλικά αγαθά αλλά μόνο η μουσική...
Βέβαια δεν μιλάω ούτε για την συγκεκριμένη περίπτωση ούτε για ένα σορο "φίρμες" που το κάνουν για ποζερια...
Μιλάω για την αξία των συναισθηματων που προσφέρει η μουσική... όπως έλεγε και η διαφήμιση ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Νομιζω οτι σε ολους μας μετα απο ενα σολο που τα χουμε δωσει ολα μας ερχεται αν οχι να κατστρεψουμε την κιθαρα, τουλαχιστον να της φερθουμε λιγο...βαναυσα Εμενα καμια φορα μου ρχεται να την βγαλω επιτοπου και να την πεταξω στο πατωμα οπως ειναι ανοιχτη με τα volume να μικροφωνιζει καινα καθομαι απο πανω της να την κοιταω... (βιτσια ε;)  :P :P
Βεβαια ποτε δεν το κανω... Αλλα αν ειχα οσα χρηματα ηθελα (ή οσες κιθαρες ηθελα) και δεν με ενοιαζε μπορει και να το κανα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 14:06 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απο τι ξυλο ειναι?
Flamed maple?  ;D :P

Πιο flamed δεν γίνεται  :P ;D :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Μοντέλο jim flampe series..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μοντέλο jim flampe series..

Απο τα λιγα τοσο μαματα που εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο..

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Πουλήθηκε τελικά για 280.000 λίρες ( περιπου 350.000 € )....
διαβάστε.... http://www.rocking.gr/article4961.php
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση από: rocking.gr
Και εμείς απλά αναρωτιόμαστε ποιος από τους δύο είναι πιο «καμμένος», η κιθάρα ή ο συλλέκτης;

λολ

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Εγω παντως ειχα δει Ebay δημοπρασια με original Gibson Les Paul 59 σε αριστη κατασταση με 500.000 ευρω και ειχα μεινει μλκας. Τωρα ποιος θελει να αγορασει κατι τετοιο με τοσα λεφτα ειναι αλλη ιστορια... Μονο για μουρη ή σαν επενδυση. Μην ξεγελιωμαστε, οι κιθαρες σημερα φτιαχνονται πολυ καλυτερα, με πολυ μεγαλυτερη ακριβεια κτλ. Ειναι απλα θεμα ιστοριας, μουρης και παραμυθιασματος ολα αυτα τα περι vintage και μλκιες.
Αντε για να μην γινομαι και πολυ "αυστηρος" ειναι 99% παραμυθιασμα και εκμεταλλευση ιστοριας κτλ και 1% πραγματικη αξια οργανου που εχει να προσφερει κατι αλλο σε σχεση με μια καινουρια κιθαρα αντιστοιχης ποιοτητας.

Πεστααααααααααααααααααα

Κακα τα ψεματα, η συγχρονη τεχνολογια (σκεψου δηλαδη για το 60 τι ηταν... εξωγηινη  ;D ) μας εξασφαλιζει κιθαρες πολυ ανωτερες ποιοτικα απο αυτες των προηγουμενων χρονων.

Βεβαια, αλλοι αυτο το αποδεχονται, αλλοι οχι...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/08, 11:36 από Enema »

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Όταν πλέον κανείς σχεδόν δεν αγοράζει τα cd του Hendrix (καθώς όλοι μας κατεβάζουμε από το ίντερνετ δισκογραφίες ολόκληρες με μανία κι έχουμε ξεχάσει τι θα πει cd)...κάποιοι δίνουν 350 χιλιάρικα για μια κατεστραμμένη κιθάρα, που στην τελική μάλλον ήταν το πρώτο και το τελευταίο βράδυ που την κράτησε ο Jimάκος. Όταν μάλιστα κάποιοι άλλοι δίνουν δώρο μπουφανάκι για την κλεμμένη τους κιθάρα και από την άλλη, κάποιοι μετά κόπων και βασάνων καταφέρνουν να αγοράσουν μια Squier, για να γουστάρουν λιγάκι.

Τι να πω...?? Δεν λέω τίποτα !!!!  >:D

Και εμείς απλά αναρωτιόμαστε ποιος από τους δύο είναι πιο «καμμένος», η κιθάρα ή ο συλλέκτης; (Rocking.gr)


(Να πήγαιναν τουλάχιστον τα χρήματα σε καμιά φιλανθρωπία....οχι είπα δεν θα μιλήσω)  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/08, 02:12 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
λοιπόν,το να σπας την κιθάρα μόνο με ενα τρόπο μπορώ να το αιτιολογήσω,να βγάλεις στο πρώτο σου live ή τέλος πάντων στην πρώτη εμφάνιση καποιου πράγματος,συγκροτήματος θα ναι,κομματιού θα ναι δν ξέρω ένα κομμάτι που σε ζοριζε διαρκώς και πήγες να το παίξεις με την αμφιβολία κ την αβέβαιότητα στο μάτι και στην πένα,και να το καταφέρεις άψογα κι ο κόσμος να παραλλήρεί.ε, τότε μπορεί να σκεφτείς μιλώντας στην κιθάρα:παλιόργανο σε τιθάσευσα επιτέλους πάρτα και να τη σπάσεις!αυτό μπορεί να το καταλάβαινα!αλλά καλλιτέχνες μεγέθους Hendrix που παίζαν κομμάτια live με τόση άνεση όση όταν απαντάμε όταν μας ρωτάν το όνομα μας,να εξτασιάζονται,που και σήμερα έπαιξαν τέλεια τη χ κομματάρα που στο κάτω κάτω αυτοί τη γράψαν αλοίμονο αμα δε την έπαιζαν και τέλεια,και να σπάνε την κιθάρα τους(στο φινάλε δε σημαίνει τπτ γι αυτούς είναι η 564476η)δε μου λέει τπτ και μου φαίνεται ποζεριά,show,και διαφήμιση!!!απόδειξη η τιμή της στη δημοπρασία!
όσο γι αυτήν την τελευταία τώρα η τιμή είναι αστρονομική...η επένδυση ως κίνητρο δε μου φαίνεται πιθανή,οι συλλέκτες συνήθως δεν πουλάνε.Τώρα αν αξίζει τα λεφτά της,τι να πω ίσως τα αξίζει ως κιθάρα του Hendrix,για μένα πάντως σίγουρα όχι ως η κιθάρα που έκαψε ο Hendrix,αφου όπως καταλάβατε απαξιώνω την κίνησή του!
αυτά από μένα, όποιος θέλει να με βρεί και να μου τα χώσει(ή να μου τις χώσει)γι αυτά που είπα για τον Hendrix και τις πράξεις του ας μου στείλει πμ να του πω λεπτομέριες που να με βρει!!!  :P
πάντα φιλικά διακείμενος απέναντί σας...
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
φαντάζομαι πως θα ένοιωθα αν έπαιζα και σαν τον χεντριξ με χιλιάδες κόσμο από κάτω και μια εταιρία που θα με πληρώνει για να παίζω με τις κιθάρες της...

Σιγα μην τους πληρωναν τοτε οι εταιριες να παιζουν με τις κιθαρες τους. Απο την τσεπη τους τα πληρωναν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 10:54
από mpamps
31 Απαντήσεις
9511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 23:37
από Eagle Of Kamelot
15 Απαντήσεις
8580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 14:48
από faser
0 Απαντήσεις
1587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 10:18
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
5965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 18:42
από studio54
0 Απαντήσεις
2372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 17:08
από Born To Be Wild
8 Απαντήσεις
3425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 20:50
από Mike Moss
7 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 14:12
από Dr Wolf
jimi hendrix pedal digitech

Ξεκίνησε από gvogi Εφέ

0 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/13, 19:53
από gvogi
0 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/18, 02:48
από davemurrayaris