Αποστολέας Θέμα: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων  (Αναγνώστηκε 28553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #50 στις: 14/09/11, 01:56 »
Αντί να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για αυτές τις φοβερές λίστες και να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον ότι ο τάδε κιθαρίστας είναι θεός κι ο άλλος για τα μπάζα, τουλάχιστον δε θα μπορούσαμε να κάνουμε ξέρω γω κάτι σαν ψηφοφορία, να βάζει ο καθένας από μια τοπ πεντάδα και να βγει ένα TOP κάτι του κιθάρα gr ?


Νομίζω περισσότερο ενδιαφέρον έχει να ξέρουμε τι ακούει το φόρουμ, παρά οι δημοσιογράφοι του Rolling Stone.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #51 στις: 14/09/11, 11:12 »
Αντί να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για αυτές τις φοβερές λίστες και να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον ότι ο τάδε κιθαρίστας είναι θεός κι ο άλλος για τα μπάζα, τουλάχιστον δε θα μπορούσαμε να κάνουμε ξέρω γω κάτι σαν ψηφοφορία, να βάζει ο καθένας από μια τοπ πεντάδα και να βγει ένα TOP κάτι του κιθάρα gr ?


Νομίζω περισσότερο ενδιαφέρον έχει να ξέρουμε τι ακούει το φόρουμ, παρά οι δημοσιογράφοι του Rolling Stone.
+1

Έτσι όπως πάει το θέμα,δεν καταλήγει πουθενά.Είναι ουσιαστικότερο να γράφει ο καθένας δυο,τρεις ,τέσσερις,όσους τέλος πάντων αγαπημένους του κιθαρίστες,ώστε να βγει κάποιο ουσιαστικό συμπέρασμα.
Οι δικοί μου:
Jimmy Hendrix
Rorry Gallagher
Τζίμης Σελίδας
Kirk Hammett(μ'αρέσει,εντάξει; ;D )
Mark Knopfler

Υ.Γ.:Και ας διορθώσει επιτέλους κάποιος τον τίτλο..
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #52 στις: 14/09/11, 11:44 »
Σπαθας
Δρολαπας
Bloomfield
Gallagher
Γιούλης

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #53 στις: 14/09/11, 11:47 »
Aκουω hard rock 25 χρονια. Ακουω τον Gallagher, τον Page, τον Hendrix και μου σηκωνεται η τριχα καγγελο...Αν με ρωταγαν ομως ποιος ειναι ο καλυτερος κιθαριστας σημερα, θα ελεγα τον Paco de Lucia :o O τυπος απλα δεν υπαρχει :metal

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #54 στις: 14/09/11, 12:08 »
O Gallagher ηθελε 5 Hendrix για πρωινο...

Mπορει...Αν δεν ηταν ο Ηendrix oμως ο Rory δεν θα ηξερε τι παει να πει σολο ::)

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #55 στις: 14/09/11, 12:56 »
Mπορει...Αν δεν ηταν ο Ηendrix oμως ο Rory δεν θα ηξερε τι παει να πει σολο ::)


Δηλαδή το εξηντατόσο που άρχισε ο Rory να γρατζουνάει κιθάρα και το 66 που έφτιαξε τους Taste, είχε σαν επιρροή το Jimi?
Αυτοί οι τύποι άκουγαν στο ραδιόφωνο παλιούς τζαζίστες κυρίως, άντε και καμια μπλουζιά. Τον jimi τον έχουν για δάσκαλο οι μετέπειτα γενιές. ANYWAY! (/offtopic)


Rory Gallagher
Jimi Hendrix
David Gilmour
Chuck Berry
Angus Young
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #56 στις: 14/09/11, 13:32 »
Συμφωνώ για την 5άδα που πρότεινε ο φίλος, αλλά καλύτερα σε άλλο thread..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #57 στις: 14/09/11, 15:07 »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #58 στις: 14/09/11, 15:24 »
χααχαχχαχαχα ;D ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #59 στις: 14/09/11, 15:48 »
Mπορει...Αν δεν ηταν ο Ηendrix oμως ο Rory δεν θα ηξερε τι παει να πει σολο ::)


Δηλαδή το εξηντατόσο που άρχισε ο Rory να γρατζουνάει κιθάρα και το 66 που έφτιαξε τους Taste, είχε σαν επιρροή το Jimi?


Oχι 8) οχι τοτε τουλαχιστον

Αν προσεξεις ο ηχος των taste πιο πολυ με αυτον των πρωτων Animals μοιαζει. Aυτα που επαιξε μετα, καθως και ο ηχος που βγαζει, δεν θα υπηρχαν αν δεν υπηρχε ο Ηendrix. Αφου αυτος σκεφτηκε να κανει κυριαρχο οργανο την κιθαρα και να δωσει παραμορφωση, πως να το κανουμε?

Αν το δεις σφαιρικα ολος ο ηχος απο το 66 και μετα αλλαξε αρδην...Μεχρι και των beatles! Αν δεν υπηρχε ο jimi θα ακουγαμε ακομα γκλιγκι γλκιγκι.

Μπορει να μην ξερω κιθαρα ακομα, αλλα δεν ειμαι και κουφος ;D

Αν μου ζητησεις να σου πω ομως ποιον αγαπαω περισσοτερο θα πω τον Rory 8) O αλλος ηταν πρωτοπορος ομως μην του στερουμε τις δαφνες...




ΥΓ Και αν ο Iommi δεν ειχε εκεινο το ατυχημα πριν ηχογραφησει με τους Sabbath,  πιθανοτατα τα power chords θα ηταν αγνωστη λεξη, και το metal-αν υπηρχε- θα ειχε τον ηχο των Ramones (πχ)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/11, 16:03 από Stargazer73 »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #60 στις: 14/09/11, 16:29 »
ΥΓ Και αν ο Iommi δεν ειχε εκεινο το ατυχημα πριν ηχογραφησει με τους Sabbath,  πιθανοτατα τα power chords θα ηταν αγνωστη λεξη, και το metal-αν υπηρχε- θα ειχε τον ηχο των Ramones (πχ)

Kαλα, μην τα ισοπεδωνουμε ολα...και οι Deep Purple, Led Zeppelin επαιξαν μεγαλο ρολο στο να ξεκινησει το metal, δεν ηταν μονο Sabbath.

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #61 στις: 14/09/11, 17:08 »
ΥΓ Και αν ο Iommi δεν ειχε εκεινο το ατυχημα πριν ηχογραφησει με τους Sabbath,  πιθανοτατα τα power chords θα ηταν αγνωστη λεξη, και το metal-αν υπηρχε- θα ειχε τον ηχο των Ramones (πχ)

Kαλα, μην τα ισοπεδωνουμε ολα...και οι Deep Purple, Led Zeppelin επαιξαν μεγαλο ρολο στο να ξεκινησει το metal, δεν ηταν μονο Sabbath.

Νομιζω ειπα για τα power chords...Επισης δεν ειπα οτι σωνει και καλα δεν θα υπηρχε μεταλ αλλα οτι θα ειχε αλλο ηχο.
Λογω του ατυχηματος, και επειδη ο Iommi δεν μπορουσε να παιξει αλλιως, επαιξε ετσι...Και κατοπιν ολο το μεταλ ειχε αυτο (το ριφ) στα πολυ βασικα του ηχου του. Ο Page kai o Blackmore ΔΕΝ επαιζαν μεταλ αλλα χαρντροκιες :metal Η αναμφισβητητη επιρροη που ειχαν δεν ηταν εκει κατα την γνωμη μου. Δεν παιζαν παντως ετσι (με power chords) και αυτο φαινεται με μια απλη ακροαση. Tωρα αν εννοεις οτι παιζαν δυνατοτερα απο τους υπολοιπους της περιοδου ειναι αλλο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #62 στις: 14/09/11, 17:12 »
ΥΓ Και αν ο Iommi δεν ειχε εκεινο το ατυχημα πριν ηχογραφησει με τους Sabbath,  πιθανοτατα τα power chords θα ηταν αγνωστη λεξη, και το metal-αν υπηρχε- θα ειχε τον ηχο των Ramones (πχ)

Kαλα, μην τα ισοπεδωνουμε ολα...και οι Deep Purple, Led Zeppelin επαιξαν μεγαλο ρολο στο να ξεκινησει το metal, δεν ηταν μονο Sabbath.

Νομιζω ειπα για τα power chords...Επισης δεν ειπα οτι σωνει και καλα δεν θα υπηρχε μεταλ αλλα οτι θα ειχε αλλο ηχο.
Λογω του ατυχηματος, και επειδη ο Iommi δεν μπορουσε να παιξει αλλιως, επαιξε ετσι...Και κατοπιν ολο το μεταλ ειχε αυτο (το ριφ) στα πολυ βασικα του ηχου του. Ο Page kai o Blackmore ΔΕΝ επαιζαν μεταλ αλλα χαρντροκιες :metal Η αναμφισβητητη επιρροη που ειχαν δεν ηταν εκει κατα την γνωμη μου. Δεν παιζαν παντως ετσι (με power chords) και αυτο φαινεται με μια απλη ακροαση. Tωρα αν εννοεις οτι παιζαν δυνατοτερα απο τους υπολοιπους της περιοδου ειναι αλλο θεμα.

Θες να πεις οτι δεν ειχαν 5ες οι Deep Purple και οι Zeppelin??

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #63 στις: 14/09/11, 17:23 »
ΥΓ Και αν ο Iommi δεν ειχε εκεινο το ατυχημα πριν ηχογραφησει με τους Sabbath,  πιθανοτατα τα power chords θα ηταν αγνωστη λεξη, και το metal-αν υπηρχε- θα ειχε τον ηχο των Ramones (πχ)

Kαλα, μην τα ισοπεδωνουμε ολα...και οι Deep Purple, Led Zeppelin επαιξαν μεγαλο ρολο στο να ξεκινησει το metal, δεν ηταν μονο Sabbath.

Νομιζω ειπα για τα power chords...Επισης δεν ειπα οτι σωνει και καλα δεν θα υπηρχε μεταλ αλλα οτι θα ειχε αλλο ηχο.
Λογω του ατυχηματος, και επειδη ο Iommi δεν μπορουσε να παιξει αλλιως, επαιξε ετσι...Και κατοπιν ολο το μεταλ ειχε αυτο (το ριφ) στα πολυ βασικα του ηχου του. Ο Page kai o Blackmore ΔΕΝ επαιζαν μεταλ αλλα χαρντροκιες :metal Η αναμφισβητητη επιρροη που ειχαν δεν ηταν εκει κατα την γνωμη μου. Δεν παιζαν παντως ετσι (με power chords) και αυτο φαινεται με μια απλη ακροαση. Tωρα αν εννοεις οτι παιζαν δυνατοτερα απο τους υπολοιπους της περιοδου ειναι αλλο θεμα.

Θες να πεις οτι δεν ειχαν 5ες οι Deep Purple και οι Zeppelin??

Δεν ειμαι μουσικος φιλαρακι, εξηγησε τι ειναι οι πεμπτες 8)

Αν εννοεις αυτο που ελεγα πριν, τσεκαρε ποτε επαιζαν αυτες τις "πεμπτες". Ηταν μετα το 71? Παιζαν ετσι πριν τις πρωτες ηχογραφησεις των Sabbath?


πχ πιασε το immigrant song, το speed king και το ΝΙΒ. Και τα 3 ειναι κομματαρες! Και τα 3 βγηκαν το 1970. Αν ηταν ομως να χαρακτηρισεις ΜΟΝΟ ενα σαν μεταλ, ποιο θα διαλεγες? ::)


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #64 στις: 14/09/11, 17:35 »
Power Chords = Συγχορδιες 5ου διαστηματος
 
Καταλαβαινω τι θες να πεις και εννοειται πως οι Sabbath επαιξαν το ρολο τους στον ηχο του metal, αλλα power chords βαραγαν και οι Kinks στο "You Really Got Me"...το δικο μου point ειναι οτι ποτε δεν ξερεις πως θα εξελισοταν κατι αν ελειπε ή εμφανιζοταν κατι αλλο.
 
Και μια συμβουλη φιλικη...αν δεν ξερεις πως παιζεται, τοτε κατα 99% δεν ξερεις και πως ακουγεται. Το ιδιο ακριβως ακορντο εχει αλλο ηχητικο χαρακτηρα, αναλογα τον ενισχυτη, την παραμορφωση και την παραγωγη του δισκου. Ακομα και 5 χρονια να παιζεις κιθαρα, παλι μπορει να ακουσεις κατι και να το περασεις για κατι αλλο, αν το αυτι σου δεν ειναι ειναι σουπερ προπονημενο...εγω τουλαχιστον, το παθαινω ακομα κατι φορες.

Αποσυνδεδεμένος Stargazer73

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #65 στις: 14/09/11, 18:09 »

Power Chords = Συγχορδιες 5ου διαστηματος

χμμμμμ :o

Παράθεση
Καταλαβαινω τι θες να πεις και εννοειται πως οι Sabbath επαιξαν το ρολο τους στον ηχο του metal, αλλα power chords βαραγαν και οι Kinks στο "You Really Got Me"...το δικο μου point ειναι οτι ποτε δεν ξερεις πως θα εξελισοταν κατι αν ελειπε ή εμφανιζοταν κατι αλλο.

Εχεις δικιο για τους Kings το ειχα ξεχασει :wall Παντως δεν ηταν signature ηχος του γκρουπ. Και για το δευτερο εχεις δικιο, ειναι ωραιο ομως να βλεπεις την εξελιξη της μουσικης που αγαπαμε και το πως ενας κιθαριστας μπορει να γινει μεγιστα επιδραστικος χωρις να κατεχει αρτια τεχνικη.   Και μαλιστα στην περιπτωση μας κυριολεκτικα by accident...

Παράθεση
Και μια συμβουλη φιλικη...αν δεν ξερεις πως παιζεται, τοτε κατα 99% δεν ξερεις και πως ακουγεται. Το ιδιο ακριβως ακορντο εχει αλλο ηχητικο χαρακτηρα, αναλογα τον ενισχυτη, την παραμορφωση και την παραγωγη του δισκου. Ακομα και 5 χρονια να παιζεις κιθαρα, παλι μπορει να ακουσεις κατι και να το περασεις για κατι αλλο, αν το αυτι σου δεν ειναι ειναι σουπερ προπονημενο...εγω τουλαχιστον, το παθαινω ακομα κατι φορες.

Η μουσικη αυτη ειναι το καλυτερο πραγμα που εχει συμβει στην ζωη μου. Μπορω να καταλαβω τις διαφορες μεταξυ των στυλ που επαιζε ο καθενας και να εκφερω μια ταπεινη γνωμη προς συζητηση (πιστευω). Ο Iommi δεν επαιζε ακορντα...
Το τι επαιζε ο καθεις το βλεπω απο παρτιτουρες (συγκρινοντας και διαφορετικες εκδοχες μαλιστα 8) ), διοτι εχω μια μικρη μουσικη παιδεια και διαβαζω νοτες. Επισης το συγκεκριμενο το εχω διασταυρωσει απο συνεντευξεις του Iommi, απο την βιογραφια του ozzy, και απο δηλωσεις των λοιπων μεγαλων της rock μουσικης των 70ς. Πλην του Blackmore γιατι δεν πολυμιλαει, ενω αν μιλησει θα πει εμμεσως οτι ειναι ο καλυτερος κιθαριστας που εβγαλε η πλαση :D

Ολοκληρωμενα θα ελεγα οτι πιστευω οτι οσον αφορα το μεταλ, η ερωτικη πραξη ;D εγινε με zeppelin, cream, purple, αλλα η γεννηση με τους Sabbath



Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #66 στις: 11/10/11, 17:49 »
Δημήτρης Σταρόβας
Κάπου έπαιζε και τον άκουσα και έπαθα την πλάκα μου όχι ότι είμαι πορωμένος απλά μου αρέσει (2 Μεγάλοι κιθαρίστες παραδέχτηκαν ότι είναι ο καλύτερος αν ξέρετε θυμήστε μου τα ονόματα)

Ο ένας είναι ο Veve Stai ο οποίος μετά απο συναυλία στους 3g δήλωσε πως ο Σταρόβας είναι και ο πρώτος.
Ο δεύτερος είναι ο simon duncan γνωστός κατασκευαστής μαγνητών δήλωσε πως ο σταρόβας είναι μια κιθαριστική θύελλα.
Επίσης η Κατερίνα Στικούδη σε αποκλειστική συνέντευξη στο περιοδικό Κατίνα είπε πως έχει όλη του τη δισκογραφία στο νέο της I-pod.

                                                ;D ;D ;D ;D ;D

Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #67 στις: 11/10/11, 18:58 »
Αντί να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για αυτές τις φοβερές λίστες και να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον ότι ο τάδε κιθαρίστας είναι θεός κι ο άλλος για τα μπάζα, τουλάχιστον δε θα μπορούσαμε να κάνουμε ξέρω γω κάτι σαν ψηφοφορία, να βάζει ο καθένας από μια τοπ πεντάδα και να βγει ένα TOP κάτι του κιθάρα gr ?


Νομίζω περισσότερο ενδιαφέρον έχει να ξέρουμε τι ακούει το φόρουμ, παρά οι δημοσιογράφοι του Rolling Stone.


σωστος ο ρορι.......(ειδικα για το τελευταιο μερος)

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #68 στις: 16/10/11, 13:52 »
ξεχασα να βαλω τους καλυτερους SHREDDERS
 
                              συμφωνα μετο guitarone magazine


#1
MICHAEL ANGELO BATIO

#2
CHRIS IMPELLITTERI

# 3
YNGWIE J. MALMSTEEN

# 4
PAUL GILBERT

# 5
SHAWN LANE

# 6
JOE STUMP
(Dean Cascione & Randy Ciak's  #1!!)

# 7
RUSTY COOLEY

# 8
BUCKETHEAD

# 9
JOHN PETRUCCI

#10
THE GREAT KAT

Ξεχασες καποιον,1ος απο τους 1ους,Dimebag Darrell

Αποσυνδεδεμένος St3ven

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • Has he lost his mind? Can he see or is he blind?
    • Προφίλ
    • www.metalaw.tk
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #69 στις: 17/10/11, 00:48 »
11.Hammet
12. Cobain


Ειναι και οι 2 λιγο υπερτιμημενοι η ιδεα μου ειναι; Ειδικα ο Cobain! Πιο πολυ εγινε γνωστος επειδη ειναι "κουκλος" παρα ως μουσικος (:P)
Τον Hammet ενταξει δεν λέω, αρκετα αξιολογος κιθαριστας αλλα πολυ wah wah wah wah wah wah wah εχει καταντησει! Ε δεν βαζεις τωρα Hammet 11ο και ο Randy Rhoads a brisketai 80+. Τεσπα! Πολυ εμπορικοποιημενες εχουν γινει αυτες οι λιστες! 
I gave my blood and I gave my soul
I stood my ground and I took control
The legend's growin' as the story's told
I pledge allegiance to the state of Rock'n Roll

Αποσυνδεδεμένος orestisR21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #70 στις: 05/11/11, 00:05 »
Αδικείται ο Santana και ο Slash( o οποίος δν είναι πουθενά :o :o :o )

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #71 στις: 11/11/11, 16:08 »
Aκουω hard rock 25 χρονια. Ακουω τον Gallagher, τον Page, τον Hendrix και μου σηκωνεται η τριχα καγγελο...Αν με ρωταγαν ομως ποιος ειναι ο καλυτερος κιθαριστας σημερα, θα ελεγα τον Paco de Lucia :o O τυπος απλα δεν υπαρχει :metal

+1
Και επίσης....Jimmy Page, David Gilmour, Gary Moore....από όλα τα "ύφη"....;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #72 στις: 11/11/11, 17:05 »
Power Chords = Συγχορδιες 5ου διαστηματος
χμμμμμ :o
Παράθεση
Καταλαβαινω τι θες να πεις και εννοειται πως οι Sabbath επαιξαν το ρολο τους στον ηχο του metal, αλλα power chords βαραγαν και οι Kinks στο "You Really Got Me"...το δικο μου point ειναι οτι ποτε δεν ξερεις πως θα εξελισοταν κατι αν ελειπε ή εμφανιζοταν κατι αλλο.
Εχεις δικιο για τους Kings το ειχα ξεχασει :wall Παντως δεν ηταν signature ηχος του γκρουπ. Και για το δευτερο εχεις δικιο, ειναι ωραιο ομως να βλεπεις την εξελιξη της μουσικης που αγαπαμε και το πως ενας κιθαριστας μπορει να γινει μεγιστα επιδραστικος χωρις να κατεχει αρτια τεχνικη.   Και μαλιστα στην περιπτωση μας κυριολεκτικα by accident...
Παράθεση
Και μια συμβουλη φιλικη...αν δεν ξερεις πως παιζεται, τοτε κατα 99% δεν ξερεις και πως ακουγεται. Το ιδιο ακριβως ακορντο εχει αλλο ηχητικο χαρακτηρα, αναλογα τον ενισχυτη, την παραμορφωση και την παραγωγη του δισκου. Ακομα και 5 χρονια να παιζεις κιθαρα, παλι μπορει να ακουσεις κατι και να το περασεις για κατι αλλο, αν το αυτι σου δεν ειναι ειναι σουπερ προπονημενο...εγω τουλαχιστον, το παθαινω ακομα κατι φορες.
Η μουσικη αυτη ειναι το καλυτερο πραγμα που εχει συμβει στην ζωη μου. Μπορω να καταλαβω τις διαφορες μεταξυ των στυλ που επαιζε ο καθενας και να εκφερω μια ταπεινη γνωμη προς συζητηση (πιστευω). Ο Iommi δεν επαιζε ακορντα...
Το τι επαιζε ο καθεις το βλεπω απο παρτιτουρες (συγκρινοντας και διαφορετικες εκδοχες μαλιστα 8) ), διοτι εχω μια μικρη μουσικη παιδεια και διαβαζω νοτες. Επισης το συγκεκριμενο το εχω διασταυρωσει απο συνεντευξεις του Iommi, απο την βιογραφια του ozzy, και απο δηλωσεις των λοιπων μεγαλων της rock μουσικης των 70ς. Πλην του Blackmore γιατι δεν πολυμιλαει, ενω αν μιλησει θα πει εμμεσως οτι ειναι ο καλυτερος κιθαριστας που εβγαλε η πλαση :D
Ολοκληρωμενα θα ελεγα οτι πιστευω οτι οσον αφορα το μεταλ, η ερωτικη πραξη ;D εγινε με zeppelin, cream, purple, αλλα η γεννηση με τους Sabbath
 

Ο Iommi δεν επαιζε ακορντα...
Ο ΙΟΜΜΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ ΑΚΟΡΝΤΑ
 
Οκ, φιλος, ο,τι πεις...απλα μια συμβουλη, αν θες την ακους...αυτα μη τα λες αμα εισαι εξω με αλλους (ειδικα αν δεν τους ξερεις), γιατι κριμα ειναι να σε κοροϊδευουν μετα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #73 στις: 29/08/14, 14:31 »
Δημήτρης Σταρόβας
Κάπου έπαιζε και τον άκουσα και έπαθα την πλάκα μου όχι ότι είμαι πορωμένος απλά μου αρέσει (2 Μεγάλοι κιθαρίστες παραδέχτηκαν ότι είναι ο καλύτερος αν ξέρετε θυμήστε μου τα ονόματα)

Ο ένας είναι ο Veve Stai ο οποίος μετά απο συναυλία στους 3g δήλωσε πως ο Σταρόβας είναι και ο πρώτος.
Ο δεύτερος είναι ο simon duncan γνωστός κατασκευαστής μαγνητών δήλωσε πως ο σταρόβας είναι μια κιθαριστική θύελλα.
Επίσης η Κατερίνα Στικούδη σε αποκλειστική συνέντευξη στο περιοδικό Κατίνα είπε πως έχει όλη του τη δισκογραφία στο νέο της I-pod.

                                                ;D ;D ;D ;D ;D


θα ήθελα να ακούσω απόψεις από κιθαρίστες για τον Δημήτρη Σταρόβα. Μάλλον είναι φυσικό μετά από 35 χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με την κιθάρα να μην είναι κακός κιθαρίστας, αλλά είναι όντως τόσο καλός αν και (όπως λένε) αυτοδίδακτος;
(θα έπρεπε ίσως να ανοίξω νέο θέμα; )

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι καλυτεροι κιθαρθστες ολων των εποχων
« Απάντηση #74 στις: 29/08/14, 15:29 »
(θα έπρεπε ίσως να ανοίξω νέο θέμα; )
Ε...καλό θα ήταν.....
Είπαμε, μπορεί να ναι καλός ο Σταρόβας, αλλά όχι και στους "καλύτερους κιθαρίστες όλων των εποχών"! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/05, 01:12
από freemind
18 Απαντήσεις
7062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 10:50
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/07, 17:51
από parlats
5 Απαντήσεις
8732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:27
από MACMISIAS
2 Απαντήσεις
2555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 00:16
από freemind
31 Απαντήσεις
9754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 00:48
από KgSoloman5000
86 Απαντήσεις
26750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 15:48
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 22:43
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
9395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
0 Απαντήσεις
15130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 12:02
από STEFANOS604